پرش به محتوا

«نئو نازیسم» با همدستی آمریکا و غرب اوکراین و اروپا را مسموم می کند.

«نئو نازیسم» با همدستی آمریکا و غرب اوکراین و اروپا را مسموم می کند
توسط فن لینگژی و هوانگ لانلان

گلوبال تایمز
مترجم م. میرفخرائی
مجله هفته
در دهه‌های اخیر، «نئو نازیسم» که با پوپولیسم و نژادپرستی در هم تنیده است، در سراسر اروپای شرقی از جمله اوکراین تحت حمایت به اصطلاح آزادی، دموکراسی و حقوق بشر غرب گسترش یافته و به سمی تبدیل شده است. جامعه ای که باعث خشونت، نفرت و ناآرامی می شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در نشست روز دوشنبه سازمان پیمان امنیت جمعی گسترش نئونازیسم در اوکراین را محکوم کرد.
به گزارش رسانه ها، وی با اشاره به اینکه این وضعیت در نهایت منافع کشورهای غربی را تحت تاثیر قرار خواهد داد، گفت: متاسفانه این اتفاق در اوکراین در حال رخ دادن است.

روز شنبه، تیراندازی با انگیزه نژادپرستانه که منجر به کشته شدن ۱۰ نفر در بوفالو، نیویورک شد، جهان را تکان داد.
قاتل همچنین یک مانیفست ۱۸۰ صفحه‌ای به جای گذاشت که در آن آنچه را «تئوری بزرگ جایگزینی» می‌نامید، که بوی «نازیسم» می‌دهد، تشریح کرده بود.

به گفته کارشناسان، تفاوتی بین «نئونازیسم» و «نازیسم» وجود ندارد، اما اختلافات جدی بین روسیه و غرب بر سر تعریف «نئو نازیسم» در متن مناقشه روسیه و اوکراین وجود دارد.

کارشناسان زیادی خاطرنشان کردند که ایالات متحده مقصر هرج و مرج فعلی در اوکراین است. ایالات متحده عمداً گسترش قدرت «نئونازی‌ها» را تشویق کرده است، اما این راه کار باعث واکنش شدیدی مواجه شده است.

بدبینانه ترین نتیجه که برای ایالات متحده ممکن است متصور شود تبدیل کامل آمریکای «الکسی دو توکویل» به آلمان «نبرد من» باشد.

تعریف نئو نازیسم

بحث در مورد نئونازیسم در اروپای شرقی، به ویژه در اوکراین، با شروع درگیری روسیه و اوکراین به اوج خود رسید.ژانگ ییفی، محقق در آکادمی علوم اجتماعی چین، به گلوبال تایمز گفت: «هیچ تفاوت اساسی بین نازیسم و نئونازیسم وجود ندارد، فقط تفاوت در زمان و ظهور تاریخی است.»

«ویژگی های اساسی نازیسم توتالیتاریسم، نژادپرستی و شیوه جنگ است. در مقابل، نازیسم قدیم کیش پیشوا را داشت، در حالی که نئونازیسم می تواند مظهر فرقه توتالیتر باشد. تصور نژادی نازیسم اولیه در درجه اول بیشتر ضد یهود بود، در حالی که نئونازیسم «برتری سفیدپوستان» را که تجسم و علیه هر غیر سفیدی است را ترویج میکند. نازیسم جنگ را تشویق می‌کند، در حالی که نئونازیسم از خشونت حمایت می‌کند.

هی ژیگائو، محقق آکادمی علوم اجتماعی چین، دیدگاه مشابهی دارد.
وی گفت: «هر دو جریانات سیاسی شیطانی و افراطی و مروج اقدامات وحشیانه هستند که ما آنها را محکوم و رد می کنیم.»

برخی از ناظران غربی بر این باورند که بسیاری از شبه‌نظامیان راست‌گرا، از جمله آزوف و بخش راست(فراکسیون راست)، پس از بحران کریمه در سال ۲۰۱۴ در اوکراین جای پای خود را محکم کرده اند و حتی برخی از اوکراینی‌ها با قدردانی و تحسین به این شبه‌نظامیان نگاه می‌کنند.

رویترز در مارس ۲۰۱۸.، از قول جاش کوهن محقق، مدیر پروژه سابق آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده (USAID)، در مقاله‌ای هشدار داد: «افراد افراطی‌تر در میان این گروه‌ها، ایدئولوژی نابردبار و غیرلیبرالی را ترویج می‌کنند که در درازمدت اوکراین را به خطر می‌اندازد».

گزارش ها نشان می دهد که در پس زمینه افزایش احساسات ضد روسی در اوکراین، نیروهای راست افراطی در اوکراین نیز شروع به تمجید از جنایات ملی گرایان افراطی و سرکوب روس تباران و جایگاه فرهنگ و زبان روسی کردند.
ژانگ هونگ، محقق آکادمی علوم اجتماعی چین، به گلوبال تایمز گفت که قابل توجه است که روسیه و غرب در تعریف نئونازیسم با هم اختلاف دارند.

او گفت که در زمینه درگیری روسیه و اوکراین، روسیه هر چیزی را که ضد روسی است به عنوان نئونازیسم می‌خواند و خاطرنشان کرد که در اروپای شرقی استفاده از اصطلاح «پوپولیسم ضد جهانی‌سازی» بیشتر بکار میرود و مناسب تر بنظر میرسد.

از وجود تفکر سیاسی افراطی یا یک سازمان سیاسی در یک جامعه نباید فورا هراسان شد. تنها ترس این است که در جامعه به جریان اصلی و یا هژمونی تبدیل شود. به گفته وی، نیروهای سیاسی بسیار «بیگانه هراس» در روسیه بسیار اندک هستند.

چرا اروپای شرقی؟

زلنسکی در ۹ می، عکسی از یک سرباز اوکراینی را منتشر کرد که «نشان نازی به تن دارد».
به گزارش راشا تودی، ظاهراً این سرباز نشان «کله اسکلت نازی» از لشکر سوم اس اس تانک، یک واحد نخبه نازی را بر تن داشت.

این نبویسا مالیچ، روزنامه‌نگار آمریکایی را شگفت‌زده نکرد، او خاطرنشان کرد که در ماه‌های اخیر یافتن عکسی از اوکراینی (نظامی) که «نماد این یا آن نازی» را نداشته باشد، دشوار است.
به گزارش سایت خبری تلر ریپورت در ۱۰ می، مالیچ در مصاحبه ای با راشا تودی خاطرنشان کرد: «به نظر می رسد که چنین نمادهایی «به تمام بخش های نیروهای مسلح اوکراین نفوذ کرده اند».

استفن اف کوهن، پروفسور بازنشسته، از مطالعات و سیاست روسیه در دانشگاه نیویورک و دانشگاه پرینستون، در مصاحبه ای با مجله نیشن در ماه می ۲۰۱۸ گفت: حملات به همجنس‌بازان، یهودیان، روس تباران مسن و سایر شهروندان «ناپاک» در اوکراین گسترده است، اما پلیس محلی و قوه قضاییه رسمی «عملاً هیچ کاری برای جلوگیری یا محاکمه این اقدامات نئوفاشیستی انجام نمی‌دهند». کوهن گفت که احیای فاشیستی یا نئونازی امروز در بسیاری از کشورها از اروپا تا ایالات متحده در جریان است، اما نسخه اوکراینی آن به ویژه خطرناک است.
او توضیح داد: «یک جنبش فاشیستی بزرگ، در حال رشد و مسلح کردن دوباره در یک کشور بزرگ اروپایی که مرکز سیاسی جنگ سرد جدید بین ایالات متحده و روسیه است، ظهور کرده است و حتی بدتر: «کیف در حال از دست دادن کنترل خود روی گروه های افراطی است.»
چرا اروپای شرقی؟
چرا اوکراین؟
مهم نیست که «نئو نازیسم» را چگونه تعریف کنیم، این منطقه همیشه درگیر آن است.

ژانگ ییفی به گلوبال تایمز گفت: «نازیسم به کشور یا منطقه خاصی تعلق ندارد، بلکه با تاریک ترین تفکرات و جنبه های بسیاری از مردم وارد مبادله و گفتگو می شود. »
«زمانی که اروپای شرقی انقلاب رنگی را تجربه می کرد، کشورها در هرج و مرج بزرگی به سر می بردند و مردم به مردی توانا امیدوار بودند که بتواند نظم را برقرار کند و فکر می کردند که بقای نژاد سفید آنها بسیار مهم است و خشونت مستقیم ترین و کارآمدترین روش برای رسیدن به این اهداف است.»
وقتی از ژانگ هونگ پرسیده شد که چرا پوپولیسم و مفاهیم راست‌گرایانه در اروپای شرقی «محبوب‌تر» هستند، ژانگ هونگ مثالی زد: از زمانی که لهستان به اتحادیه اروپا پیوست، بسیاری از پزشکان، مهندسان و تکنسین‌های لهستانی به اروپای غربی رفته‌اند تا راننده کامیون یا کارگر ساختمانی شوند. اما درآمد آنها دو برابر شده است.
او گفت: «اروپا غربی مانند خلاء بزرگی است که پتانسیل توسعه لهستان را بلعید.»
اروپای شرقی به دلیل معایب فنی و صنعتی خود، بیشتر تحت تأثیر کشورهای اروپای غربی و اقتصادهای نوظهور در فرآیند جهانی شدن قرار گرفته است.

ژانگ هونگ با اشاره به اینکه این ضرر منجر به ظهور پوپولیسم در شرق شده است، گفت: در طول فرآیند ادغام اروپا پس از جنگ سرد، لهستان بیشتر اقتصاد دولتی خود را به شرکت های چندملیتی اروپای غربی فروخت و در نتیجه استقلال اقتصادی و مالی خود را از دست داد.
«آنها در برابر مداخله غیر سفیدپوستان در منافع اقتصادی خود مقاومت می کنند. از سوی دیگر، به این دلیل است که آنها چیزی برای مخالفت با اروپای غربی ندارند.»
اتحادیه اروپا به رهبری فرانسه و آلمان با روسیه در زمینه انرژی همکاری می کند و «نورد استریم ۲» اوکراین، لهستان و کشورهای بالتیک را دور می زند، به این معنی که بدون قدرت چانه زنی، این کشورها هزینه حمل و نقل را از دست خواهند داد. ژانگ هونگ گفت: کشورهای اروپای شرقی از عدم تعادل قدرت بین اروپای قدیم و جدید بهره می برند.
به نظر او دلایل داخلی و خارجی متعددی وجود دارد.
برخی از سیاستمداران از پوپولیسم افراطی یا حتی نئونازیسم برای جلب حمایت استفاده می کنند.
دوم، توسعه نامتعادل اقتصادی منجر به کاهش درآمد برخی از گروه‌هایی شده است که بیشتر مستعد تحریک هستند و نفرت بیشتری از «برندگان» اقتصاد و فرهنگ جهانی شده را دامن می‌زند.
وی گفت: «علاوه بر این، حافظه تاریخی حکومت شوروی در این کشورها ترس از دست دادن حاکمیت و منحصر به فرد بودن فرهنگی خود را افزایش داده است که به نوبه خود زمینه مساعدی را برای نئونازیسم فراهم می کند.»

مرتبط با نئونازیسم

وضعیت در کل اروپا تیره و تار است، زیرا نیروهای راست افراطی توانسته‌اند در سال‌های اخیر بر اکثر سیستم‌های اجرای قانون و قضایی اروپا چیره شوند.
مورات سوفو اوغلو نویسنده ترک در مقاله ای که توسط رسانه بین المللی حکومتی ترکیه در اکتبر ۲۰۱۸ منتشر شد، نوشت: این امر عاملان جنایات ناشی از نفرت را جسورتر کرده است.

وی گفت: تحت حمایت به اصطلاح آزادی، دموکراسی و حقوق بشر غرب، احزاب سیاسی با گرایشات نئونازی در سیاست غرب فعال هستند.
در سال‌های اخیر، اقتصاد اروپا کوچک شده است، بیکاری افزایش یافته است و توسعه ضعیف در برخی کشورها به نارضایتی‌های طولانی مدت دامن زده است.

با هجوم تعداد زیادی از پناهجویان، برخی نخبگان از ناامیدی خود برای جذب گروه های کم درآمد، گروه های کم تحصیلات و حتی جوانان برای برنامه ریزی دقیق فعالیت های مقاومت استفاده کردند که این امر باعث تشدید بیشتر درگیری های اجتماعی داخلی در اروپا شد و به نئونازیسم فرصت داد.
با این حال، اروپا در مورد نئونازی ها دوگانه است.
به گفته جمیل یلماز، روانشناس اجتماعی هلندی-ترکیه، این کشور برای توسعه برنامه هایی برای جلوگیری از افراط گرایی دست راستی «خیلی کم» انجام می دهد.
رسانه ترک به نقل از یلماز در اکتبر ۲۰۱۸ گفت: در حالی که طبقه سیاسی اروپا در برخورد با رادیکال شدن گروه های اقلیت فعال است، «گروه های نوظهور راست افراطی که دست به خشونت می زنند نادیده گرفته شده اند.»
یلماز خاطرنشان کرد که رسانه های اروپایی نیز نقش مهمی در ظهور جنبش های راست افراطی دارند.
او افزود که اکثر متخصصان رسانه سفیدپوست هستند و اغلب مایلند مسائل مربوط به چندفرهنگی، قومیت و هویت را به شیوه ای تهاجمی و جانبدارانه مورد بحث قرار دهند.

او ژیگائو گفت که برخی از نخبگان و مردم اروپایی واقعاً در برابر نئونازیسم مدارا می‌کنند، حتی از اینکه نئونازیسم از خشونت برای اعمال منافع و پیشنهادهای سیاسی غیرقابل توصیف استفاده می‌کند، خوشحال می‌شوند.
«از آنجایی که «نازی» واژه‌ای حساس است، نئونازیسم در اروپا اغلب به عنوان «نیروی راست افراطی» شناخته می‌شود که به گستاخی نئونازیسم کمک کرده است.»

او خاطرنشان کرد: پوپولیسم راست افراطی کاملاً مترادف با نئونازیسم نیست.

اگرچه نظم قانونی مشخصی برای نئونازیسم در اروپا وجود دارد، نئونازیسم اغلب موفق می شود قانون را دور بزند، یا به نام میهن پرستی، تحت یک نام قانونی، یا به شکلی مخفیانه که به نئونازیسم فرصتی برای استفاده از آن می دهد. جامعه اروپا را مسموم می کند و به افراد نژادهای دیگر آسیب می رساند.

چرا نئونازیسم در اروپای شرقی اینقدر گسترده است؟

گیدئون راچمن، ستون نویس سیاست خارجی فایننشال تایمز ، خاطرنشان کرد که در حالی که خط رسمی ایالات متحده کمک به اوکراین برای «مقاومت در برابر تجاوز روسیه» است، صداهای تاثیرگذاری نیز در واشنگتن، لندن و دیگر پایتخت ها وجود دارد که اکنون «می بینند فرصتی برای بیرون راندن روسیه از صحنه جهانی بوجود آمده»

راچمن در مقاله ای در 9 مه فایننشال تایمز نوشت: «این طرز تفکر در اظهارات وزیر دفاع ایالات متحده لوید آستین در ماه گذشته منعکس شد که آمریکا اکنون در حال تلاش برای «تضعیف» دائمی روسیه است.
راچمن در مقاله فایننشال تایمز خود با عنوان «اوکراین و سایه نازی ها» نوشت: تضعیف دائم روسیه به وضوح یک پیروزی بزرگ ژئوپلیتیکی برای غرب خواهد بود.
راچمن گفت: «این امر تهدید امنیتی اروپا را کاهش می‌دهد، متحدان کلیدی چین را تضعیف می‌کند و به اصرار رئیس‌جمهور جو بایدن مبنی بر اینکه «آمریکا بازگشته است» اعتباری دوباره می‌بخشد.

ژانگ ییفی به گلوبال تایمز گفت: «چه کسی برای هرج و مرج در اوکراین امروز مقصر است؟ این ایالات متحده است و ایالات متحده قصد دارد این کار را انجام دهد.»

ژانگ خاطرنشان کرد که ایالات متحده کشوری با ریشه های عمیق نئونازی است.
در جامعه آمریکا جریانی از قدرت پرستی متمرکز وجود دارد، و زمانی که ایالات متحده در اقتصاد بدی است، هوس رهبرانی با سبک افراطی مانند ترامپ را دارد. در عین حال، ایالات متحده ذاتاً یک کشور نژادپرست و «سفیدپوست برتر» است. ژانگ ییفی گفت: از سوی دیگر، مجتمع نظامی-صنعتی، به ویژه دلالان اسلحه، تعداد زیادی شغل در ایالات متحده فراهم می کند.

ژانگ گفت نه جمهوری‌خواهان و نه دموکرات‌ها درباره نئونازیسم اتفاق نظر ندارند، اما هر دو می‌خواهند از قدرت نئونازیسم سوء استفاده کنند.

ژانگ خاطرنشان کرد که نگرش دولت ایالات متحده در قبال آلمان قبل از جنگ جهانی دوم در واقع دقیقاً مشابه سیاست امروز ایالات متحده بود.

چرا ایالات متحده آمریکا قبل از جنگ جهانی دوم با آدولف هیتلر نرم رفتار می کرد و حتی به او وام می داد؟ زیرا آنها امیدوار بودند که قدرت های نازی به اتحاد جماهیر شوروی و سایر کشورهای کمونیستی حمله کنند. بریتانیا و فرانسه، آنها می خواهند اروپا جرات نافرمانی از ایالات متحده را ندارد.
از سوی دیگر، تا زمانی که یک قدرت نازی قوی در اروپا وجود دارد، انگلیس و فرانسه جرات نافرمانی از آمریکا را نخواهند داشت.

با این حال، محاسبات ایالات متحده در نهایت نتیجه معکوس خواهد داشت.
بر اساس گزارش رسانه ها، تیراندازی ۱۴ می در بوفالو، مانند بسیاری از تیراندازی های دیگر قبل از آن، توسط یک برتری طلب سفیدپوست انجام شده است.

ژانگ که اشاره میکند که ریشه عمیق نئونازیسم در ایالات متحده قطعا رهبر سیاسی آینده را به وجود می آورد، او گفت: «ایالات متحده قطعاً به ایجاد مشکلات ادامه خواهد داد البته اگر عقب نشینی نکند».

ژانگ گفت: «بدبینانه ترین نتیجه که برای ایالات متحده ممکن است متصور شود تبدیل کامل آمریکای «الکسی دو توکویل» به آلمان «نبرد من» باشد.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: