پرش به محتوا

ایران و کوبا روابط خود را تقویت میکنند.

منتشر شده در گرانما، ارگان حزب کمونیست کوبا، ترجمه حمید علوی
مجله هفته

سیزده سند و یادداشت تفاهم امضا شده توسط دولت‌های کوبا و ایران در هجدهمین نشست کمیته مشترک همکاری‌های تجاری و اقتصادی با حضور ریکاردو کابریساس روئیز معاون نخست‌وزیر به عنوان رئیس هیئت کوبا، گویای سطح بالای روابط بین دو کشور است.
به گفته بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت ایران، که ریاست جلسه را بر عهده داشت، متون حوزه‌های مختلف بیوتکنولوژی، بهداشت، تجارت و تجارت، بانکداری، ورزش و کشاورزی را پوشش می‌دهند.
«بیو کوبا فرما» در توییتر اعلام کرد که این شامل امضای یادداشت تفاهم بین «بیو کوبا فرما» و گروه دارویی برکت ایران برای همکاری دارویی و تجهیزات پزشکی است.
علاوه بر این، موسسه واکسیناسیون فینالی و انستیتو پاستور سندی را در مورد توسعه واکسن های ترکیبی برای کودکان امضا کردند.

به گزارش وب سایت دولت ایران، کابریساس رویز اطمینان داد که هر دو کشور پتانسیل بالایی برای توسعه و اجرای برنامه های بلندمدت تا سال ۲۰۵۹ دارند.

وی با ابراز خرسندی از سفر خود به ایران گفت: کوبا همیشه دوست متعهد ایران باقی خواهد ماند.استقبال رئیس جمهور ایران از معاون نخست وزیر کوبا


معاون نخست وزیر ریکاردو کابریساس رویز در چارچوب هجدهمین نشست کمیسیون بین دولتی ایران و کوبا به تهران سفر کرد.

وضعیت عالی روابط دوجانبه میان کوبا و ایران روز چهارشنبه در دیدار سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، معاون نخست وزیر، ریکاردو کابریساس رویز، که در چارچوب هجدهمین اجلاس کمیسیون بین دولتی ایران و کوبا به تهران سفر کرده است بررسی شد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در تارنمای وزارت امور خارجه کوبا، در جریان این مبادله، آنها مجدداً بر سطح بالای گفتگوهای سیاسی تأکید کردند و بر لزوم تسریع در توسعه و تعمیق روابط اقتصادی، تجاری، مالی و تعاونی توافق کردند.

آنها همچنین اراده سیاسی قاطع دولت های متبوع خود را برای مخالفت با اقدامات قهری یکجانبه و غیرقانونی تحمیل شده توسط ایالات متحده بر مردمان خود که اثرات آن در شرایط همه گیر فعلی کووید-۱۹ جنایتکارانه تر است، ابراز کردند.

کابریساس سلام گرم دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا و رئیس جمهور جمهوری کوبا، میگل دیاز کانل برمودز را به همتای ایرانی خود ابلاغ کرد.

در پایان هجدهمین نشست کمیسیون بین دولتی ایران و کوبا که این هفته در پایتخت ایران برگزار شد، هر دو کشور ۱۳ سند را امضا کردند که حوزه‌های سلامت، انرژی، کشاورزی، تولید مواد غذایی، بانکداری و مالی، ورزش و… مقامات نظارتی دارو و مواد غذایی و لجستیک حمل و نقل دریایی بین المللی.


گزارش راشا تودی از همکاری ایران و کوبا

در جریان سفر معاون نخست وزیر کوبا به پایتخت ایران، دو طرف بر تمایل خود برای نزدیک تر شدن روابط تاکید کردند.
به ویژه، همکاری در بخش سلامت به عنوان یک زمینه پربار مورد توجه دو طرف قرار گرفته است.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه در دیدار با ریکاردو کاپریکاس معاون نخست وزیر کوبا در تهران گفت که کشورش به دنبال روابط نزدیک تر با کوبا است.
رئیس جمهور ایران بر فرصت های همکاری اقتصادی کشورهای آمریکای لاتین و ایران تاکید کرد.
رئیسی همچنین بر عزم کشورش برای تقویت روابط با کشورهای «مستقل» و «مقاوم» مانند کوبا در برابر «استکبار جهانی» تاکید کرد.

رئیس جمهور ایران روابط دوجانبه میان کوبا و ایران را «راهبردی» خواند و افزود:

باید از پتانسیل های مختلف دو کشور برای توسعه همکاری ها در زمینه های تجاری، اقتصادی، کشاورزی و بهداشتی استفاده کنیم.

رئیسی گفت: روابط مثبت و سازنده دوجانبه ایران و کوبا می تواند به تعاملات دو کشور در سطح بین المللی نیز تعمیم یابد.
رئیسی با ابراز خرسندی از نتیجه نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و کوبا، افزود:
وی افزود: همکاری های سازنده دو کشور در حوزه سلامت ظرفیت های زیادی برای گسترش دارد، ایران و کوبا می توانند با بهره گیری از توان داخلی در عرصه های مختلف و محصولات استراتژیک به خودکفایی برسند.

رئیس جمهور ایران در خصوص زمینه ها و ظرفیت های همکاری ایران با کشورهای آمریکای لاتین گفت:

توسعه روابط ایران با آمریکای لاتین به ویژه با کشورهای مستقل و کشورهایی مانند کوبا که مخالف استکبار رژیم استکبار جهانی هستند بسیار مهم است.

معاون نخست وزیر کوبا نیز از تمایل کشورش برای گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

کاپریکاس همچنین روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری تهران و هاوانا را راهبردی و عمیق خواند و گفت:

با برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت می‌توان روابط ایران و کوبا را از سطح روابط دوجانبه به تعاملات چندجانبه در منطقه آمریکای لاتین ارتقا داد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: