پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۸۵


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم.


رئیس منطقه خرسون: این منطقه به بخشی از روسیه تبدیل میشود

ولادیمیر سالدو، رئیس اداره نظامی-غیر نظامی منطقه سابق خرسون اوکراین، اعلام کرده است که این منطقه باید به بخشی فدراسیون روسیه تبدیل شود.

«ما فدراسیون روسیه را کشور خود می دانیم. در حال حاضر قلمرو ما تابع نیروهای مسلح است، اما در آینده به یک کشور فدرال تبدیل خواهد شد. منطقه خرسون در فدراسیون روسیه به حیات خود ادامه میدهد.»

سالدو در ادامه گفت که بودجه جدید منطقه قبلاً تصویب شده است.
بودجه، که در حال حاضر فقط شامل هزینه ها می شود، به روبل محاسبه می شود.

منطقه خرسون پیش از این به عنوان بخشی از عملیات ویژه در اوکراین تحت کنترل کامل نیروهای روسیه قرار گرفته بود.
در همین راستا، دمیتری پسکوف، سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه، گفت که تصمیم در مورد پیوستن احتمالی به روسیه باید به خود ساکنان منطقه واگذار شود.

وزیر امور خارجه چین: تحویل تسلیحات به کیف باعث صلح در اوکراین نمی شود.

از زمان تشدید بحران اوکراین، پکن همواره این موضع را اتخاذ کرده است که آشتی باید در مذاکرات بین طرف‌های درگیر ترویج و میانجی‌گری شود.

این را وانگ یی وزیر امور خارجه چین روز پنجشنبه در نشست آنلاین وزرای خارجه کشورهای بریکس اعلام کرد.

وی در ادامه گفت: تحویل تسلیحات نمی تواند به صلح در اوکراین منجر شود و تحریم ها و فشارها نمی توانند معضل امنیتی اروپا را حل کنند.

وانگ همچنین تاکید کرد که جامعه بین‌المللی باید برای صلح به نیروهای خود بپیوندد و برای کاهش تنش‌ها تلاش کند، نه اینکه هیزمی بر آتش بیافزاید.

او اضافه کرد: چین امیدوار است که روسیه و اوکراین بر مشکلات خود فائق آیند و به گفتگوهای صلح ادامه دهند و از این امر حمایت می کند. پکن همچنین از ناتو و اتحادیه اروپا می خواهد که با روسیه وارد گفتگوی همه جانبه شوند.

سخنگوی شبه نظامیان خلق لوگانسک: ملی گرایان اوکراینی به رهبری مستشاران غربی به طور دسته جمعی از غیرنظامیان به عنوان سپر زنده در شوچنکو و چاپایوو استفاده می کنند. 

کاپیتان ایوان فیلیپوننکو، سخنگوی رسمی شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوهانسک، اعلام می کند: «طبق اطلاعات شناسایی ما، تشکیلات ملی گرای اوکراینی به رهبری مشاوران و مربیان غربی، که قبلاً بارها از تاکتیک هایی برای سواستفاده از سپر انسانی استفاده کرده اند. آنها شهروندان را در شهر چاپایوا در نزدیکی آرتجوموفسک (اکر. باخموت) را به زیرزمین خانه‌های خود می‌رانند و در خانه‌های آنها پایگاه تیراندازی ایجاد می‌کنند. 

در این راستا، فیلیپوننکو به طور جداگانه توجه خود را به تعداد زیادی از چنین موقعیت های تیراندازی که در امتداد خیابان های روستا کشف شده است، جلب کرد که در جهت پوپاسنایا هستند – این روستا قبلاً توسط شبه نظامیان خلق لوهانسک آزاد شده است. 

در روستای شوچنکو، جنگجویان شبه نظامیان افراطی راست از همان تاکتیک سپر انسانی استفاده می کنند – با این تفاوت که به گفته کاپیتان، به جای ساختمان های مسکونی خصوصی، ساختمان های اداری به طور فزاینده ای برای این منظور استفاده می شود: ‹در شوچنکو، نیروهای اوکراینی به زور ساکنان محلی را به داخل ساختمان‌های اداری می‌رانند و مردم را در آنجا زندانی می کنند تا ساختمان های اداری را هدف ارتش رویه قرار دهند و غیر نظامیان روس تبار در این ساختمان ها کشته شوند.

کرملین مشکل اصلی سرزمین های آزاد شده را آشکار می کند

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت: وظیفه اصلی در سرزمین های آزاد شده اوکراین حل مسائل اجتماعی پیش روی مردم است.

نماینده کرملین تاکید کرد که در این مورد هیچ توقفی جایز نیست.

پسکوف افزود: «عناصر زندگی در این مناطق باید تامین و تضمین شود و تمام خدمات اجتماعی لازم باید تضمین شود و در اینجا هیچ وقفه ای ممکن نیست. مشخص است که بسیاری از این مناطق اکنون بدون برق، بدون سرویس بهداشتی، بدون برق هستند. آب و همه این حوزه ها باید حل شود این مشکلات، این اظهارات به دلیل نیاز به این اقدامات اولویت دار است که فقط با دغدغه مردم دیکته می شود.

منبع: ریانووستی

وزارت خارجه روسیه شواهد جدیدی از فعالیت های بیولوژیکی نظامی در اوکراین فاش کرد

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، شواهد جدیدی از اجرای فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی در آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در خاک اوکراین با حمایت «پنتاگون» فاش کرد.

زاخارووا خاطرنشان کرد که 30 آزمایشگاه اوکراینی در 14 روستا در فعالیت هایی با هدف تقویت خواص محرک طاعون، سیاه زخم، وبا و سایر بیماری های کشنده شرکت کردند.

همچنین، پهپادهائي با ظروف و تجهیزات برای سمپاشی در قلمرو منطقه خرسون یافت شد. در طول آزمایشات، تنها در آزمایشگاه خارکف، حدود 20 سرباز اوکراینی جان باختند و 200 نفر دیگر به بیمارستان منتقل شدند.

همچنین، حقایق آزمایش محصولات بیولوژیکی بالقوه خطرناک برای بیماران بیمارستان های روانپزشکی در خارکف مشخص شد. شواهدی مبنی بر استفاده عمدی از عامل ایجاد کننده سل در سال 2020 برای آلوده کردن ساکنان «منطقه Slavyanosserbsky» جمهوری خلق لوگانسک از طریق اسکناس های تقلبی به دست آمد.

و زاخارووا افزود که کسانی که از اوکراین وارد اتحادیه اروپا می شوند ابتدا آزمایش سل می شوند، زیرا «آنها می دانند که ساختارهای (ناتو) در آنجا چه می کردند.»

منبع: تلگرام

ارتش روسیه گروه بزرگی از سربازان اوکراینی را در نزدیکی لیشانسک محاصره کرد

رودیون میروشنیک، سفیر جمهوری خلق لوگانسک در روسیه، گفت که 2 تا 2.5 هزار سرباز اوکراینی در نزدیکی شهر لیشانسک محاصره شده اند.

سفیر افزود: در جاده‌های منتهی به لیشانسک یک تله نظامی جدید تشکیل شد و نیروهای اوکراینی آن را محاصره کردند – بین شهرهای گورسکویه و زولوتوی در نزدیکی لیشانسک 2 تا 2.5 هزار شبه نظامی اوکراینی محاصره شدند.

سفیر خاطرنشان کرد: ستیزه جویان محاصره شده تنها دو راه دارند، یا تسلیم شوند و سلاح های خود را زمین بگذارند و زنده بمانند یا به مقاومت ادامه دهند و هلاک شوند.

میروشنیک خاطرنشان کرد که شهر لیشانسک همچنان تحت کنترل نیروهای اوکراینی است.

منبع: ریانووستی

اظهار نظر نماینده پوتین در مورد خبر استفاده از اس-300 ارتش روسیه علیه هواپیماهای اسرائیلی در سوریه

میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه درباره گزارش رسانه ها مبنی بر اینکه نیروهای روسی مستقر در سوریه برای اولین بار از سامانه دفاع هوایی «اس-300» علیه جنگنده های اسرائیلی استفاده کردند، اظهار نظر کرد.

و رسانه‌ها از جمله کانال 13 اسرائیل اوایل این هفته گزارش دادند که ارتش روسیه در یک حادثه بی‌سابقه، موشک‌های اس-300 را به سمت هواپیماهای جنگی اسرائیل در جریان حملات به اهدافی در نزدیکی شهر مصیاف در حومه جنوب غربی حماه شلیک کرد. تغییر محسوس در رویکرد مسکو به اسرائیل.

با این حال بوگدانوف که سمت نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور خاورمیانه و کشورهای آفریقایی را بر عهده دارد، امروز پنجشنبه در گفت و گو با خبرگزاری «تاس» در حاشیه اجلاس بین المللی اقتصادی کازان، «روسیه و جهان اسلام» را پیشنهاد کرد. ، که این گزارش ها نادرست است.

او گفت: «من فکر می کنم که البته این درست نیست. ما باید اعتبار این داده ها را در میان ارتش خود بررسی کنیم، اما من این خبر را کاملا نادرست می دانم.»

این دیپلمات تایید کرد که مکانیسم رفع منازعه بین روسیه و اسرائیل در سوریه ادامه دارد و خاطرنشان کرد که مسکو برای «روابط ویژه» خود با دولت یهود اهمیت زیادی قائل است.

در عین حال، بوگانوف «تا حدی» از ابراز ناامیدی مسکو از برخی مقامات ارشد اسرائیلی که در پس‌زمینه وقایع اوکراین «بیانیه‌های ضد روسی» می‌دهند، ابراز ناامیدی کرد و اشاره کرد که این اظهارات «با روابطی که دو کشور روی آن کار کرده اند، به طور سنتی از آن برخوردار بوده است.»

منبع: «تاس»

پسکوف: روسیه با سرقت دارایی‌هایش در خارج مقابله خواهد کرد


«دیمیتری پسکوف» در پاسخ به این سوال که مسکو چگونه به اقدامات غرب در توقیف دارایی های روسیه در خارج از این کشور پاسخ خواهد داد، گفت: شما چه نوع واکنشی می توانید به این نوع اقدامات داشته باشید؟ این می‌تواند ادامه همان روندی باشد که اخیراً در تعدادی از کشورها رایج شده است؛ «سرقت دارایی های دیگران». ما این را اقداماتی منفی می‌بینیم، با آن مبارزه می‌کنیم و از دارایی‌های خود دفاع خواهیم کرد.

پیش از این گزارش شده بود که اوکراین مقادیری از دارایی های روسیه و بلاروس را به ارزش یک میلیارد دلار توقیف کرده است.

این واکنش پسکوف در حالی مطرح شده است که پیش از این «جانت یلن» وزیر خزانه داری آمریکا همزمان با سومین ماه از جنگ اوکراین و اعمال تحریم های واشنگتن و متحدانش علیه روسیه و توقیف دارایی های مسکو، اذعان کرده بود که این اقدام غیرقانونی است.

وزیر خزانه داری آمریکا گفته بود که واشنگتن دارای اختیارات قانونی برای توقیف دارایی های بانک مرکزی روسیه که به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین مسدود شده است، نیست اما گفتگو با شرکای آمریکایی درباره روش های پرداخت هزینه بازسازی اوکراین توسط روسیه درحال انجام است.

نخست وزیر فنلاند احتمال ایجاد پایگاه دائمی ناتو در خاک کشورش را رد کرد

خبرگزاری رویترز به نقل از مصاحبه سانا مارین با روزنامه ایتالیایی کوریره دلا سرا که امروز منتشر شد، نوشت که ناتو در مورد استقرار سلاح های هسته ای یا ایجاد پایگاه های دائمی در فنلاند ابراز علاقه نکرده است.

مارین که برای دیدار با ماریو دراگی همتای ایتالیایی خود به رم سفر کرده است، گفت: حتی علاقه ای (در میان کشورهای عضو ناتو) برای استقرار سلاح های هسته ای یا ایجاد پایگاه در فنلاند وجود ندارد.

وی در ارتباط با برخی مخالفت ها درمورد عضویت هلسینکی در ناتو گفت: فکر می کنم مهم است که در این مرحله آرامش خود را حفظ کرده، با ترکیه و دیگر کشورهای عضو رایزنی کرده، به پرسش های احتمالی پاسخ داده و سوء تفاهم ها را بر طرف کنیم.

به نوشته رویترز، ماگدالنا اندرسون نخست وزیر سوئد نیز گفته است که این کشور خواهان ایجاد پایگاه دائمی ناتو و یا استقرار سلاح های هسته ای نیست.


روسیه برای بازگشت به مذاکره با اوکراین اعلام آمادگی کرد

به خبرگزاری تاس، » آندری رودنکو» معاون وزیر خارحه روسیه تصریح کرد، مادامی که اوکراین تمایل خود را برای بازگشت به میز مذاکره اعلام کند، مسکو نیز پاسخ مثبت خواهد داد.

این مقام ارشد روسیه افزود: از طرف ما در فرآیند مذاکرات اختلالی ایجاد نشده است. طرف اوکراینی این مذاکرات را متوقف کرده است. مادامی که مقام های اوکراینی تمایل خود را برای بازگشت به میز مذاکرات اعلام کنند، ما نیز به این تمایل آنها پاسخ مثبت خواهیم داد.

رودنکو در ادامه گفت: مسئله اصلی این است که باید مبحثی برای بحث و بررسی در مذاکرات وجود داشته باشد

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین نیز اخیرا اعلام کرده بود: اوکراین فاقد اراده کامل برای مذاکره با روسیه جهت پایان دادن به درگیری‌های جاری در خاک کشورش است.

پسکوف گفته بود: مذاکرات پیش نمی‌رود و ما شاهد فقدان اراده کامل مذاکره‌کنندگان اوکراینی برای ادامه این روند هستیم.

رئیس جمهور اوکراین پیشتر انگشت اتهام را به سمت روسیه گرفته و مسکو را مسئول روند نافرجام مذاکرات اعلام کرده بود.قدردانی پوتین از شجاعت نظامیان مسلمان روس در جنگ اوکراین


رئیس جمهور روسیه از استقامت، شجاعت و جانفشانی نظامیان مسلمان روس که در عملیات ویژه نظامی این کشور در اوکراین شرکت کرده اند، قدردانی کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی اسپوتنیک عربی، ولادیمیر پوتین هنگام استقبال از شرکت کنندگان در جشن‌هایی که در تاتارستان به مناسبت هزار و صدمین سالروز پذیرش اسلام در رودخانه ولگا بلغارستان برگزار شد، گفت نسل کنونی مسلمانان در روسیه به آداب و رسوم پیشینیان خود احترام می‌گذارند.
پوتین تاکید کرد: مسلمانان در عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین استقامت، شجاعت و جانفشانی از خود نشان دادند.


ضمن استقبال از حل و فصل بحران در اوکراین؛
پسکوف: فعلاً راه‌اندازی خط لوله «نورد استریم ۲» چشم‌اندازی ندارد«دیمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه (کرملین) امروز پنجشنبه درباره آینده سرزمین های آزاد شده اوکراین اعلام کرد: بدون ابراز اراده ساکنان آن، هیچ کاری را نمی توان انجام داد.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه اضافه کرد: فعلاً راه‌اندازی خط لوله «نورد استریم ۲» چشم‌اندازی ندارد؛ اما اروپا صرف‌نظر از موضع گیری که در حال حاضر دارد، به آن نیاز مبرمی دارد.

دیمیتری پسکوف در این ارتباط اضافه کرد: کرملین هنوز از جزئیات طرح پیشنهادی ایتالیا برای اوکراین خبر ندارد؛ اما از حضور کسانی که می‌توانند در حل و فصل اوکراین کمک کنند، استقبال می‌کند.

این در حالیست که نخست وزیر ایتالیا امروز در حالی خواستار آتش بس جدی در اوکراین شد، که کشورش از حامیان تسلیحاتی جدی کی یف و تشدید جنگ در اوکراین بوده است.

«ماریو دراگی» در اظهاراتی آتش بس فوری در اوکراین را خواستار شد و گفت: تا پس از آتش بس، مذاکرات جدی برای پایان دادن به جنگ آغاز شود. ایتالیا کماکان به حمایت از اوکراین ادامه خواهد داد.

نخست وزیر ایتالیا، که از زمان حمله روسیه به اوکراین موضع سختی علیه روسیه اتخاذ کرده، معتقد است که حفظ فشار تحریم‌های اقتصادی بر روسیه مهم است، زیرا ما باید مسکو را به میز مذاکره بکشانیم.

اولین محاکمه یکی از اعضای گردان نازی اوکراین در روستوف-آن-دون

 دادگاه منطقه لنینسکی در روستوف-آن-دون برای امروز جلسه دادرسی در مورد یک اقدام پیشگیرانه علیه معاون فرمانده گردان فاشیست اوکراینی ‹آیدار› دنیس موریگا تعیین کرده است. این را خبرگزاری روسی RBK با اشاره به سرویس مطبوعاتی واحد دادگاه های منطقه روستوف گزارش داده است.

موریگا متهم به عضویت در یک تشکیلات مسلح در قلمرو یک کشور خارجی است که غیر قانونی است و مغایر با قوانین روسیه است (قسمت 2 ماده 208 قانون روسیه). قانون جزایی روسیه). به گفته خود این زندانی، وی در ژانویه 2015 به گردان ‹عیدر› پیوست. در مارس همان سال او ‹در یک عملیات ویژه برای منفجر کردن یک پل شرکت کرد که در آن اعضای شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوگانسک کشته شدند›.

ولادیمیر زلنسکی: نیروهای روسیه در حال پیشروی در دونباس هستند

رئیس جمهور اوکراین در سخنانی با اشاره به «سلاح‌های لیزری مسکو» گفت: نیروهای روسیه در حال پیشروی در دونباس هستند.

به گزارش یورو نیوز، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین امروز پنجشنبه اعلام کرد که نیروهای روسی در حال پیشروی به سمت دونباس هستند. حالا می توان متوجه شد که چرا رهبران کشورهای غربی به دست و پا افتادن تا تحت هر امکانی پیشروی روسیه در اوکراین را متوقف کنند از جمله نخست وزیر ایتالیا:

خبرگزاری رویترز، «ماریو دراگی» خواستار آتش بس فوری در جنگ اوکراین شد تا مذاکرات جدی برای پایان دادن به این جنگ آغاز شود.

دراگی در جلسه مجلس سنای ایتالیا که با محوریت بررسی نقش این کشور در حمایت از اوکراین برگزار شده بود، گفت: آتش‌بس در جنگ اوکراین باید در سریعترین زمان ممکن برقرار شود.

نخست وزیر ایتالیا خاطر نشان کرد: این مهم است که فشارها علیه روسیه از طریق تحریم های اقتصادی حفظ شود، چون ما باید مسکو را به میز مذاکره بکشانیم.

ترکیه به ناتو اطلاع داد که پاسخش به عضویت سوئد و فنلاند منفی است

رئیس‌جمهور ترکیه امروز در سخنانی گفت: آنکارا به اعضای ناتو اطلاع داده است که پاسخ ترکیه به عضویت سوئد و فنلاند در این سازمان منفی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد: آنکارا به اعضای ناتو اطلاع داده است که پاسخش به عضویت سوئد و فنلاند منفی است.

رئیس‌جمهور ترکیه که امروز پنجشنبه در کتابخانه ریاست جمهوری در آنکارا صحبت می کرد، در این خصوص گفت: به دوستان ذی‌ربط گفتیم که ترکیه با ورود فنلاند و سوئد به ناتو مخالف است و در این زمینه نظرمان تغییر نخواهد کرد.

اردوغان اضافه کرد: ناتو یک سازمان امنیتی است. ما نمی توانیم حضور سازمان های تروریستی در آن را بپذیریم.

به گزارش اسپوتنیک، اردوغان با توصیف سوئد به عنوان «سرزمین ترور» گفت: اگر کشوری نه بگوید، نمی تواند به ناتو بپیوندد.

وی در ادامه با اشاره به تحولات جاری در اوکراین نیز گفت: قصد قطع رابطه با پوتین (رییس جمهور روسیه) یا زلنسکی (رییس جمهور اوکراین) را ندارم. ترکیه نمی تواند از روابط با روسیه و گاز این کشور صرفنظر کند. من به دیپلماسی تلفنی با پوتین و زلنسکی ادامه می دهم. من نماینده ویژه خود را به مسکو و کی یف فرستادم. ما به سیاست خود ادامه خواهیم داد، یک جنگ جهانی جدید به نفع احدی نیست.

«رجب طیب اردوغان» دیروز چهارشنبه هم گفته بود که آنکارا از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو تا زمانی که آن‌ها در مورد روابط خود با سازمان‌های تروریستی مانند حزب کارگران کردستان تصمیم نگیرند، حمایت نخواهد کرد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین در ۱۶ ماه می اظهارات مشابهی را بیان کرد که با ورود فنلاند و سوئد به ناتو مخالف است؛ زیرا این کشورها از استرداد افراد دخیل در فعالیت‌های حزب کارگران کردستان خودداری می‌کنند. وی سپس به نمایندگان کشورهای اسکاندیناوی نیز توصیه کرد که از سفر به آنکارا برای تغییر نظر ترکیه خود را خسته نکنند.

زاخارووا: غرب نان اوکراینی‌ها را با سلاح معامله می‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: آمریکا و متحدان غربی اش در ازای ارسال سلاح به اوکراین مواد غذایی از این کشور قاچاق می‌کنند.

 «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، آمریکا و هم پیمانان اروپایی اش در ازای ارسال سلاح، مواد غذایی از اوکراین قاچاق می‌کنند.

وی افزود: غرب تلاش می‌کند برای اعمال تحریم‌های بیشتر، روسیه را مسئول بحران جهانی غذا اعلام کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه به اظهارات «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین درباره تسلیم شدن نظامیان اوکراینی در کارخانه فولاد آزوفستال واکنش نشان داد و آن را دروغ و تبلیغات خواند.

زاخارووا خاطرنشان کرد زلنسکی خروج نظامیان اوکراینی را از کارخانه فولاد آزوفستال که بر اساس طرح پیشنهادی روسیه در حال انجام است، «عملیات بشردوستانه اوکراین» وانمود می‌کند.

زاخارووا افزود:» آن‌ها (اوکراینی ها) دقیقاً با همین اظهارات است که دروغ‌ها و تبلیغات خود را مانند دروغ‌هایی که در تمام این مدت به کار برده اند، پیش می‌برند. این کار‌ها آنقدر نمایشی و آشکار است که در وهله نخست علیه خود آن‌ها عمل می‌کند. اینکه کی یف خروج مردم از اوکراین را که طرح پیشنهادی روسیه بود، به عنوان عملیاتی ویژه با ماهیت بشردوستانه وانمود می‌کند، به سراسر دنیا نشان می‌دهد چگونه در سال‌های گذشته تحت هدایت متخصصان آمریکایی و به طور کلی ناتو، دروغ گفتن را یاد گرفته است. «

از دیدگاه سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، مقامات کی یف نتوانسته اند چیزی بهتر از این «تبلیغات وحشتناک و خونین» سر هم بندی کنند.

این دیپلمات افزود: «این اظهارات حتی برگ جدیدی در تحولات کنونی نمی‌گشاید، بلکه پرده‌ای را فرو می‌اندازد که دروغ‌های باورنکردنی را برملا می‌کند».

زاخارووا حتمال داد همکاران سابق زلنسکی در نوشتن چنین سناریو‌هایی دست داشته اند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد در تاریخ ۱۶ مه، نظامیان اوکراینی محاصره شده در کارخانه آزوفستال شهر ماریوپل در حال تسلیم شدن هستند. در مجموع ۲۶۵ نفر اسلحه‌های خود را بر زمین گذاشته اند که در میان آن‌ها بیش از ۵۰ نفر به شدت مجروح شدند. همه کسانی که نیاز به مراقبت‌های پزشکی داشتند، برای درمان به بیمارستان نووا آزوفسک در جمهوری مردمی دونتسک فرستاده شدند. بازپرسان از این نظامیان بازجویی خواهند کرد تا آن‌ها را شناسایی و دست داشتن این افراد را در جنایات علیه غیرنظامیان بررسی کنند.

وزارت دفاع روسیه: 771 نظامی دیگر اوکراینی در آزوفستال تسلیم شدند

سرلشکر ایگور کوناشینکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع فدراسیون روسیه امروز در جمع خبرنگاران اعلام کرد که طی شبانه روز گذشته بیش از 770 نظامی دیگر اوکراینی و نیروهای گردان ملی‌گرای آزوف در کارخانه آزوفستال شهر ماریوپل خود را تسلیم کردند.

به گفته وی، در مجموع، تا به امروز یک هزار و 730 نفر سلاح‌های خود را زمین گذاشته و از محوطه این کارخانه خارج شده‌اند که 80 نفر آنها مجروح شده بودند.

کوناشینکوف افزود، تمامی نظامیانی که نیاز به درمان داشتند، در موسسات پزشکی در شهرهای نووازوفسک و دونتسک بستری شده و کمک‌های لازم پزشکی به آنها در حال انجام است.

روسیه از نابودی 350 هدف نظامی دیگر در اوکراین خبر داد

ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع فدراسیون روسیه امروز، پنجشنبه، در کنفرانس مطبوعاتی روزانه خود اعلام کرد که نیروهای موشکی و توپخانه نیروی زمینی ارتش روسیه طی شبانه روز گذشته حدود 350 هدف نیروهای مسلح اوکراین را مورد اصابت قرار دادند.

وی ادامه داد: در نتیجه این حملات، شش مقر فرماندهی، 295 منطقه متمرکز نیروها و تجهیزات نظامی نیروهای مسلح اوکراین، 43 موضع استقرار واحدهای توپخانه و خمپاره اوکراین و دو ایستگاه جنگ الکترونیک هدف قرار گرفته و منهدم شدند.

کوناشینکوف ادامه داد: هواپیماهای عملیاتی – تاکتیکی و نیروهای مسلح روسیه نیز به 58 منطقه متمرکز نیروها و تجهیزات نظامی اوکراین حمله کردند که در نتیجه، حداقل بیش از 340 نیروی ملی‌گرا کشته شده و 62 واحد تجهیزات نظامی از کار افتاده است.

به گفته وی، سامانه‌های پدافند هوایی روسیه نیز طی عملیات شب گذشته، 15 پهپاد نیروهای مسلح اوکراین را منهدم کردند.

این مقام نظامی افزود: «در مجموع از آغاز عملیات ویژه نظامی تاکنون، 172 فروند هواپیما، 125 فروند بالگرد، 942 هواپیمای بدون سرنشین، 313 سامانه موشکی ضدهوایی، همچنین 3158 دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی، 395 موشک انداز چندگانه، 1562 قبضه توپ صحرایی و خمپاره و 3026 دستگاه خودروی ویژه نظامی منهدم شده است.»

تایمز: فرانسوی‌ها ناتو را عامل بحران اوکراین می‌دانند

روزنامه تایمز در تحلیلی نوشته است: افکار عمومی در فرانسه، در مقایسه با کشورهای اروپای شمالی و شرقی، نگرش جداً متفاوتی نسبت به درگیری‌های نظامی در اوکراین دارند: به نظر آنها، اقدام نظامی روسیه در خاک اوکراین نتیجه تحریکات ناتو علیه این کشور بود.

در این مقاله آمده است: «رئیس جمهور ولادیمیر پوتین توسط پیمان آتلانتیک شمالی، به سرکردگی ایالات متحده و همچنین «تحقیر» مسکو از دهه 1990 تاکنون تحریک شده و مجبور به اقدام جدی علیه روند اوضاع در اوکراین شده است.

علاوه بر این، یک عقیده مشترک در فرانسه شکل گرفته و آن این است که باید به پوتین راه مناسبی برای برون رفت از وضعیت فعلی، از جمله دادن امتیازاتی از طرف کی‌یف، ارائه شود تا این بحران به پایان برسد. بسیاری از فرانسوی ها می‌گویند: واشنگتن با کمک لندن، اروپا را به رویارویی خطرناکی با روسیه سوق داده است.

روزنامه تایمز همچنین به نقل از کارشناسان مسائل سیاسی و تاریخی نوشته: اکنون ناتو به هزینه اتحادیه اروپا تقویت شده و صنایع نظامی آمریکا با خوشحالی به میلیاردها دلار درآمد رسیده است. در واقع، این درگیری نظامی در خاک اروپا برای ایالات متحده به یک تجارت بزرگ و پرسود تبدیل شده است.

سفیر روسیه در ونزوئلا: تحریم‌ها علیه مسکو بازارهای انرژی و مواد غذایی را مختل کرد

«سرگئی ملیک باگداساروف» سفیر روسیه در ونزوئلا در انتقاد از عملکرد غرب در قبال روسیه در سیاسی کردن مسائل اقتصادی،تاکید کرد: تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه روسیه به دلیل عملیات نظامی ویژه در اوکراین، بازار جهانی انرژی و مواد غذایی را مختل کرده است.


باگداساروف با بیان اینکه تحریم‌ها بر توسعه کشورها تأثیر می‌گذارد، گفت: موضع ما در قبال اقدامات قهری یکجانبه، هرگز تغییر نکرده است و ما این اقدامات را غیرقانونی و حتی مجرمانه می دانیم.

این دیپلمات روس با بیان اینکه «اقدامات قهری به صورت مستقیم بر شهروندان تأثیر می گذارد» افزود: این اقدامات قهری به مردم، فقرا و نه هرگز به ثروتمندان آسیب می‌رساند. تحریم‌ها فقط در بخشی کارساز است که به فقرا و مردم آسیب می‌رساند و جلوی توسعه را می‌گیرد. ناکارآمدی این اقدامات باعث آسیب در سطح بین‌المللی و بازارها نیز می شود.

ملیک باگداساروف خاطرنشان کرد که جنبه‌های اقتصادی همکاری بین‌المللی نباید «همانطور که برخی کشورها و دولت‌ها انجام می‌دهند» سیاسی شوند.

در همین راستا، «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا نیز تصریح کرد: اقدامات غیرعاقلانه غرب منجر به بروز بحران مواد غذایی در جهان شده است.

جنگ اوکراین به یک جنگ تمام عیار اقتصادی بین روسیه و غرب منجر شده است. از طرفی آمریکا حوزه انرژی روسیه را تحریم کرده و از طرف دیگر اتحادیه اروپا دنبال کاهش وابستگی به واردات انرژی از این کشور است.

مدیر کل سازمان خواروبار و کشاورزی سازمان ملل متحد هفته گذشته از کشورهای گروه هفت خواست تا با توجه به کاهش عرضه و افزایش قیمت‌های ناشی از جنگ اوکراین، برای جلوگیری از کمبود مواد غذایی که در آینده، آسیب‌پذیرترین مناطق از جمله آسیا و آفریقا را تهدید می‌کند، کمک کنند.

فائو در مارس گذشته هشدار داد که شاخص قیمت مواد غذایی به بالاترین سطح خود از سال ۱۹۹۰ رسیده است. روسیه و اوکراین در کنار هم ۳۰ درصد از تولید جهانی گندم را پوشش می‌دهند و بنابراین شرایط این انبارهای غله اروپا به عنوان طرفین اصلی درگیر در جنگ، چرایی افزایش ۳۴ درصدی سالانه شاخص قیمت فائو در ماه مارس را توضیح می‌دهد. قیمت غلات در این بازه زمانی، ۱۷.۱ درصد و قیمت روغن‌های گیاهی ۲۳.۳ درصد افزایش یافته است.

گزارش رسانه‌ها: بایدن نمی‌خواهد راکت‌اندازهای را به اوکراین ارسال کند که برد آنها تا خاک روسیه است، این کار میتواند اوضاع را تشدید کند.

مجله پولیتیکو به نقل از یک منبع ناشناس می نویسد: کیف از آمریکا ناامید شده است: طرف اوکراینی ماه ها است که از ایالات متحده «تقاضا» کرده است تا چندین موشک انداز با برد بالا ارسال کند. اما کاخ سفید پاسخ داد:

«از ترس اینکه این سلاح ها ممکن است برای حملات به خاک روسیه مورد استفاده قرار گیرند، که باعث گسترش و طولانی شدن درگیری خواهد شد. از ارسال آن معذوریم»

اساساً، دولت ایالات متحده همچنان این نگرانی را دارد که تحویل چندین موشک انداز و سیستم های مشابه توسط ایالات متحده از سوی مسکو به عنوان تشدید وضعیت تلقی شود. نیروهای اوکراینی می توانند از چنین تسلیحاتی «برای شلیک و عقب نشینی سریع قبل از اینکه پهپادها و توپخانه های روسیه بتوانند موقعیت آنها را شناسایی کنند.» استفاده کنند.
در هفته‌های اخیر، با کاهش شور و شوق کنگره برای تصویب بودجه بیشتر برای اوکراین، دولت ایالات متحده تصمیم گرفت که «ارسال 90 هویتزر M777 کارآمدتر و معقول‌تر است، زیرا تعداد بیشتری از آنها میتوان تحویل داد» .
پولیتیکو خاطرنشان می کند که در کیف «قطعاً نارضایتی فزاینده» نسبت به ملاحظات جدید در مورد کمک های نظامی وجود دارد. الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین تا روز سه‌شنبه خواستار تحویل سریع «تانک‌ها، خودروهای زرهی، سامانه‌های تسلیحات دوربرد، موشک‌اندازهای متعدد، توپخانه سنگین، هواپیماهای جنگی و موشک‌های دوربرد» شد.

وزارت دفاع روسیه: نیروهای اوکراینی در حال آماده شدن برای ساختگی در کنستانتینوفکا، دونتسک، مشابه سناریوی بوچا هستند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای اوکراینی در حال آماده شدن برای فیلمبرداری ساختگی در منطقه کنستانتینوفکا در جمهوری دونتسک، مشابه سناریوی بوچا هستند.

رئیس مرکز نظارت دفاعی روسیه گفت: طبق شهادت زندانیان نیروهای مسلح اوکراین در کنستانتینوفکا، جمهوری دونتسک، رژیم کیف بر اساس سناریوی بوچا، تحت رهبری حامیان غربی در حال آماده شدن برای ساختگی های دیگر است. سپهبد میخائیل مزینتسف.

وی افزود: بر اساس این سناریو، شبه نظامیان با لباس روسی باید به سوی غیرنظامیان اوکراینی شلیک کنند.

وی خاطرنشان کرد: عکس‌ها و فیلم‌های این جنایت ساختگی، از جمله عکس‌های گرفته شده توسط دوربین‌های خودروهایی که گفته می‌شود در حال عبور هستند، توسط متخصصان مرکز اطلاعات و عملیات روانی نیروهای مسلح اوکراین به‌طور گسترده در اختیار رسانه‌های غربی و مختلف قرار خواهد گرفت. پلتفرم های اینترنتی، پس از آزادسازی این شهر توسط نیروهای مسلح روسیه».

وی ادامه داد: پیچیدگی چنین تحریکات بدبینانه و ظالمانه به پیشنهاد متولیان خارجی، زیر پا گذاشتن همه معیارهای اخلاقی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ملی گرایان معاصر اوکراین با اجرای این روش های غیرانسانی وارث نازی ها در دوران جنگ بزرگ میهنی شدند.

منبع: «تاس» 

مورالس: آمریکا با ارسال تسلیحات به اوکراین، جنگ و مرگ را ترویج می‌کند

 «اوو مورالس» رئیس‌جمهوری سابق بولیوی (۲۰۰۶- ۲۰۱۹) با خشونت آمیز خواندن عملکرد آمریکا در قبال جنگ اوکراین،گفت: دولت ایالات متحده با ارسال تسلیحات به ارزش ده‌ها میلیارد دلار به اوکراین، جنگ و مرگ را ترویج می‌کند.

به گزارش خبرگزاری پرنسا لاتینا، رهبر فعلی «جنبش به سوی سوسیالیسم» در بولیوی در صفحه توییتر خود نوشت: آمریکا ۴۰ میلیارد دلار کمک به اوکراین ارسال می‌کند با وجود اینکه افزایش قیمت سوخت و مواد غذایی به دلیل درگیری با روسیه باعث بالاترین تورم در ۴۰ سال گذشته در این کشور شده است.

مورالس افزود: ایالات متحده به جای صیانت از اقتصاد مردم خود، جنگ و مرگ را ترویج می‌کند.

از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، اوو مورالس بارها نقش واشنگتن به عنوان محرک درگیری‌ها میان دو کشور را محکوم کرده و آمریکا را بدترین دشمن گفت‌وگوها و مذاکرات صلح روسیه و اوکراین توصیف کرده است.

مورالس در توییتی دیگر، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا را به «استفاده از اوکراین برای حمله نظامی، سیاسی و اقتصادی به مردم روسیه» متهم کرد.

نخستین رئیس‌جمهوری بومی بولیوی، نوشت: ما مداخله‌ آمریکا برای مقابله با دو کشور روسیه و اوکراین را محکوم می‌کنیم. وی همچنین هشدار داد اروپا نمی‌تواند به صحنه عملیات آمریکا علیه کشورهای مستقل تبدیل شود.  

در ادامه این پیام آمده است: جنگ هرگز راه‌حل نیست و بولیوی طالب صلح و ضد امپریالیست است.

مورالس پیشتر نیز در واکنش به اظهار نظر جو بایدن در خطاب قرار دادن ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه به عنوان «جنایتکار جنگی»، ایالات متحده را کشوری دانست که موجب بیشترین جنگ‌ها و کشتارها در جهان شده است.

وی اعلام کرد آمریکا با فروش تسلیحات نظامی خود به جنگ‌ها دامن می‌زند و به دنبال تصرف منابع طبیعی است و بحران اوکراین نیز از این مساله مستثنی نیست.

مورالس از جمله رهبران آمریکای لاتین است که طعم تلخ سیاست‌های آمریکا در کشورش و کودتای طرح‌ریزی شده توسط واشنگتن را چشیده است.  

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بولیوی در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۹ که در دور نخست مورالس پیروز شد، سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) واقع در واشنگتن، بعد از راه‌اندازی اتهام تقلب در انتخابات و تظاهرات اعتراض آمیز در بولیوی، باعث برکناری مورالس شد. اتهامی که بعدها، موسسه تحقیقاتی ماساچوست آمریکا آن را رد کرد و براساس گزارش شبکه تلویزیونی «تله‌سور»، با سفر  یکی از حامیان اصلی کودتا به آمریکا پیش از انتخابات بولیوی، گمانه‌زنی‌ها در مورد ارتباط کودتاچیان با دولتمردان آمریکایی افزایش یافت.  

روسیه ۹۰۰ ستیزه جوی اوکراینی را به زندان فرستاد

روسیه اعلام کرده نیروهای تسلیم شده اوکراینی در کارخانه آزوفستال را به منطقه‌ای دیگر انتقال داده است.

مسکو اعلام کرده است که بیش از ۹۰۰ سرباز ستیزه جوی را که در کارخانه فولاد آزوفستال در ماریوپل در محاصره بودند، به یک زندان در قلمرو تحت کنترل روسیه فرستاده تا سرنوشت آن‌ها مشخص شود.

«ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، شامگاه چهارشنبه در این ارتباط گفت که از ۹۵۹ نیروی اوکراینی که از روز سه شنبه تسلیم شده‌اند، ۵۱ نفر به دلیل جراحات تحت مداوا هستند و بقیه به یک زندان سابق در شهر اولنیوکا که تحت کنترل روسیه در دونتسک است، فرستاده شده‌اند.

وزارت دفاع روسیه همچنین ویدئوهایی را روز چهارشنبه منتشر کرد که نشان می‌دهد نیروهای نظامی اوکراینی پس از تسلیم شدن در کارخانه فولاد آزوفستال در ماریوپل، در بیمارستانی در شهر نووازوفسک تحت کنترل روسیه تحت درمان قرار می‌گیرند.

زاخارووا به خبرنگاران گفت که تمامی سربازان مجروح از مراقبت‌های پزشکی واجد شرایط برخوردار خواهند شد.

اوکراین درباره این اظهارنظر روسیه هنوز واکنشی نداشته است. «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین نیز اواخر روز سه شنبه در سخنرانی خود گفت که «مأموریت تخلیه»!!! با کمک «میانجیگران بین المللی»!!! ادامه دارد. که البته سراپا ستختگی است و مصرف داخلی دارد.

پیشتر معاون وزیر دفاع اوکراین روز سه شنبه ادعا کرده بود که این سربازان در تبادل اسرا مبادله خواهند شد، اما تعدادی از مقامات روسی روز چهارشنبه اظهارات دیگری داشتند و گفتند که سربازان باید محاکمه شوند.

اختلاف نظر داخلی و مخالفت کرواسی با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو

زوران میلانوویچ رئیس جمهور کرواسی گفت، همانند ترکیه باید با پیوستن سوئد و فنلاند به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مخالفت کرد.

به گزارش ایرنا از «آسوشیتد پرس» میلانوویچ با آندری پلنکوویچ، نخست وزیر کرواسی، در مورد برخی مسائل، از جمله حمایت از درخواست‌های سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو اختلاف شدیدی دارد. 

میلانوویچ روز چهارشنبه گفت: کرواسی باید با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو مخالفت کند. 

وی افزود، قبل از اینکه پارلمان کرواسی عضویت فنلاند و سوئد در ناتو را تصویب کند، این پارلمان باید از بوسنی بخواهد تا با تغییر قوانین انتخاباتی خود،  انتخاب متحدان ملی‌گرای کروات-بوسنیایی در پست‌های مهم دولتی را آسان‌تر کند. 

سناتور آمریکایی: آمریکا ممکن است بر سر اوکراین از هم بپاشد.

سناتور آمریکایی رند پل در ستونی برای مجله فدرالیست گفت که کمک های کنترل نشده به اوکراین می تواند منجر به فروپاشی مالی ایالات متحده شود. 

این سیاستمدار قبلاً با لایحه‌ای که در کنگره ایالات متحده ارائه شده بود مخالف بود و با ارائه اصلاحیه‌ای که نظارت بر استفاده از بودجه ارسال شده به اوکراین را تشدید می‌کرد، از رای سریع در مورد بسته نجات ۴۰ میلیارد دلاری برای کیف جلوگیری کرد. پل توضیح داد:

«ما نمی توانیم دولت خود را با گرفتار شدن در یک درگیری خارجی دیگر ورشکست کنیم. با بدهی ملی ۱۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی، تورم بی‌سابقه از دهه ۱۹۸۰، و اختلالات قابل توجه زنجیره تامین، ایالات متحده باید ابتدا اقتصاد خود را قبل از کمک به سایر کشورها اصلاح کند.»

جمهوری خواه خاطرنشان کرد که تورم ایالات متحده از زمان همه گیری کووید-۱۹ به بالاترین حد خود در ۴۰ سال گذشته رسیده است. قیمت بنزین از سال گذشته تقریباً دو برابر شده است، قیمت انرژی ۳۲ درصد افزایش یافته است، قیمت مواد غذایی ۹ درصد افزایش یافته است و خودروهای دست دوم در حال حاضر بیش از یک سوم هزینه بیشتری را برای آمریکایی ها به همراه خواهند داشت.

یک غیرنظامی در بمباران اوکراین در استان کورسک روسیه کشته شد

مقامات استان کورسک روسیه در مجاورت مرز اوکراین اعلام کردند که در گلوله باران اوکراینی به روستایی در این استان حداقل یک نفر زخمی و کشته شده است.

رومن استارویت، فرماندار استان کورسک روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت: «یک حمله دیگر دشمن در سحرگاه امروز به روستای تتکینو، متأسفانه با تراژدی به پایان رسید. در حال حاضر، اطلاعاتی مبنی بر کشته شدن حداقل یک غیرنظامی وجود دارد.»

فرماندار با بیان اینکه فرد قربانی یک راننده کامیون بود که مواد اولیه را به یک کارخانه محلی تحویل می داد که مورد اصابت چندین خمپاره از طرف اوکراینی قرار گرفت، گفت: در نتیجه این بمباران مجروحانی نیز وجود داشت که تحت مراقبت های پزشکی قرار گرفتند.

استارویت خاطرنشان کرد که تلاش‌ها برای خاموش کردن آتشی که پس از بمباران رخ داد و به تعدادی از خانه‌های روستا آسیب رساند، ادامه دارد. وی افزود که گزارش هایی از گلوله های منفجر نشده وجود دارد و متخصصان در محل کار می کنند تا اطلاعات مربوط به این حمله را جمع آوری کنند.

فرماندار کورسک عصر دیروز گزارش داده بود که دو روستای مرزی از جمله تئوتکینو بدون این که تلفات جانی در بر داشته باشد مورد گلوله باران اوکراینی قرار گرفته است.

و آنچه امروز اتفاق افتاد دومین کشته شدن یک غیرنظامی در نتیجه عملیات بمباران در مناطقی در استان های بلگورود، بریانسک و کورسک روسیه، هم مرز با اوکراین است، جایی که مسکو به عملیات نظامی ویژه خود ادامه می دهد.

منبع: تنووستی

شورای امنیت روسیه: شبکه‌ای متشکل از 400 آزمایشگاه بیولوژیکی آمریکایی در سراسر جهان وجود دارد

الکساندر وندیکتوف، معاون دبیر شورای امنیت روسیه شب گذشته اعلام کرد که  بر اساس اطلاعاتی که این کشور بدست آورده، شبکه آزمایشگاه‌های بیولوژیکی ایالات متحده در سراسر جهان، شامل بیش از 400 تاسیسات می‌شود که پدیده‌ای بسیار خطرناک است.  

این مقام روس گفت: «تمامی تحقیقات آلمان نازی در زمینه پزشکی و سلاح‌های بیولوژیکی به دست آمریکایی‌ها افتاده و امروز می بینیم که آنها یک بار دیگر علیه کل بشریت استفاده می‌شوند. منظورم در وهله نخست، آزمایشگاه های مخفی بیولوژیکی ایالات متحده (نظامی و غیرنظامی) است که در سراسر جهان ایجاد شده و بر اساس برآوردهای ما، این شبکه شامل بیش از 400 تاسیسات است. داده‌های شورای امنیت گواهی بر برخی حوادث مشکوک و ظهور تهدیدهای اپیدمی جدید است که ما در خصوص آنها بسیار نگران هستیم.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه چند روز قبل در نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در مسکو گفت که تاسیسات بیولوژیکی نظامی در اوکراین، تحت کنترل مستقیم ایالات متحده فعالیت داشته و چنین مکانیسمی برای بی ثبات کردن وضعیت بیماریهای اپیدمیک در کشورهای مستقل مشترک المنافع  و  زنگ خطری جدی برای کل فضای پس از شوروی است.

ترکیه با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو مخالفت کرده است. 

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه به اعضای پارلمان این کشور گفت که آنکارا انتظار دارد کشورهای عضو ناتو مسائل امنیتی ترکیه در مورد درخواست‌های فنلاند و سوئد برای پیوستن به این ائتلاف را درک کرده و به آن احترام بگذارند. 

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: گسترش ناتو زمانی برای ما معنادار است که به حساسیت‌های ما احترام گذاشته شود.  درحالی که از ما خواسته می‌شود از عضویت این کشورها در ناتو حمایت کنیم، از سوی دیگر آن‌ها هرگونه حمایتی را از سازمان‌های تروریستی پ. ک. ک وی. گ. ب ارائه می‌کنند و این به معنای تناقض است. 

اردوغان با اشاره غیر مستقیم به فنلاند و سوئد گفت: شما اعضای گروه‌های تروریستی را به ما تحویل نمی‌دهید و از ما می‌خواهید از عضویت شما در ناتو حمایت کنیم. 

برای پذیرش عضو جدید در این ائتلاف نظامی، رسیدن به اجماع در میان همه اعضا الزامی است؛ بنابراین از نظر تئوری، ترکیه قادر به جلوگیری از الحاق سوئد و فنلاند است. 

سوئد و فنلاند ۲۸ اردیبهشت درخواست عضویت خود در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را به صورت رسمی در مقر این سازمان نظامی در بروکسل بلژیک تحویل دادند. 

به نوشته رویترز، پیش بینی می‌شود با وجود آنکه فرایند عضویت این دو کشور شمال اروپا تنها دو سه هفته به طول انجامد، روند موافقت مجالس ۳۰ کشور عضو تا یک سال زمان برد. 

ینس استولتنبرگ امروز درخواست عضویت فنلاند و سوئد را تاریخی خواند و این دو کشور را نزدیکترین شرکای این اتحادیه دانست که عضویت آن‌ها به افزایش امنیت مشترک ناتو منجر خواهد شد. 

ماگدالنا اندرسون نخست وزیر سوئد دیروز (۲۷ اردیبهشت) در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور فنلاند در استکهلم اظهار داشت: ۲ کشور به طور مشترک درخواست خود را فردا به مقر ناتو در بروکسل ارائه می‌کنند. 

نخست وزیر سوئد اضافه کرد: خوشحالم که مسیر یکسان را در پیش گرفته‌ و می‌توانیم با هم این کار را انجام دهیم. 

وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است، روسیه با توجه به شرایط عضویت سوئد در ناتو و برای مقابله با تهدید عضویت این کشور در این ائتلاف اقدام خواهد کرد. 

به گزارش ایرنا از خبرگزاری «تاس»، در این بیانیه آمده است: پیوستن سوئد به ناتو آسیب جدی به امنیت شمال اروپا و به طور کلی قاره اروپا وارد می‌کند. روسیه برای مقابله با تهدیدات علیه امنیت ملی خود از لحاظ مسائل فنی، نظامی و غیره اقدام خواهد کرد. 

این بیانیه تصریح کرده است: اقدامات روسیه به شرایط عضویت سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از جمله استقرار احتمالی سلاح‌های تهاجمی ناتو در خاک سوئد بستگی دارد.

کدخدا(مقام ارشد آمریکایی): فنلاند و سوئد به ناتو خواهند پیوست

جیک سالیوان در نشستی خبری در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت: امروز فنلاند و سوئد، درخواست عضویت خود را در ناتو تسلیم کردند. رئیس جمهور بایدن از این درخواست آن‌ها استقبال کرده و منتظر همکاری با متحدان آمریکا در ناتو و کنگره است، برای اینکه فرایند پیوستن (این دو کشور به ناتو) سریع باشد. فردا صبح رئیس جمهور (بایدن) در کاخ سفید پذیرای رئیس جمهور فنلاند و نخست وزیر سوئد خواهد بود تا درباره مسیر پیش روی (برای پیوستن به ناتو) کار‌ها هماهنگ شود.

مشاور امنیت ملی آمریکا افزود: ما اطمینان خاطر داریم که در نهایت، فنلاند و سوئد فرایند موثر و نتیجه بخشی برای پیوستن (به ناتو) خواهند داشت. می‌توان به نگرانی‌های ترکیه پرداخت. فنلاند و سوئد به صورت مستقیم با ترکیه همکاری دارند تا این کار را انجام دهند. البته ما هم با مقامات ترکیه صحبت می‌کنیم تا به تسهیل این فرایند کمک کنیم. من امروز با همتای ترک خود صحبت کردم. آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمريکا همین حالا که ما با هم اینجا هستیم با همتای ترک خود در نیویورک در حال گفتگو است.

سالیوان در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر دیدگاه دولت بایدن درباره طرح پیوستن سوئد و فنلاند به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت: رئیس جمهور بایدن این سوال را از تیم امنیت ملی خودش و مقامات اصلی دولتش که در حوزه امنیت ملی فعالیت دارند پرسید و اینکه آیا آن‌ها از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو حمایت می‌کنند. وی از این مقامات خواست تا مخاطرات و فواید فنلاند و سوئد را به ائتلاف (ناتو) بررسی کنند. اعضای تیم امنیت ملی دولت رئیس جمهور بایدن، به اتفاق آراء و با قطعیت از پیوستن فنلاند و سوئد به ائتلاف ناتو حمایت کردند.

مشاور جو بايدن رئيس جمهور آمريکا در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر زمان سفر احتمالی آتی بایدن به اراضی اشغالی گفت: ما به گونه‌ای فعالانه در حال تعامل با مقامات اسرائیلی هستیم تا تاریخی برای سفر (بایدن به اراضی اشغالی) تعیین کنیم و اینکه این سفر در آینده و نه آینده دور انجام شود. رئیس جمهور (بایدن) بسیار مشتاق این سفر است. متاسفانه بنده خبری برای این سفر یا برنامه زمانی آن ندارم که امروز اعلام کنم و فقط می‌توانم بگویم که رئیس جمهور مشتاق است تا فرصتی برای این سفر بیابد و بار دیگر بر قدرت روابط آمريکا و اسرائیل تاکید کند.

اين مقام آمریکايي اعلام کرد، احتمال دارد همزمان با سفر بایدن به کره جنوبی، کره شمالی آزمایش موشکی یا هسته‌ای انجام دهد.

سالیوان در پاسخ به سوالی مبنی بر تحرکات احتمالی کره شمالی به هنگام سفر بایدن به ژاپن و کره جنوبی گفت: اطلاعات ما حاکی از آن است که احتمال زیادی وجود دارد، مبنی بر اینکه پیش از سفر رئیس جمهور (بایدن) به منطقه یا در زمان این سفر و یا پس از آن، یا آزمایش موشکی دیگری از جمله آزمایش موشک دوربرد انجام شود و یا اینکه آزمایش هسته‌ای (در کره شمالی) صورت پذیرد. ما خودمان را برای هر وضعیتی آماده کرده ایم ازجمله احتمال اینکه چنین اقدامات تحریک کننده‌ای به هنگام حضور ما در کره جنوبی یا ژاپن صورت پذیرد.

زرنگی آمریکا: محصولات کشاورزی و کودهای شیمیایی از تحریم‌های روسیه مستثنی هستند

آن چیزی که ما احتیاج داریم و یا موجب ایجاد شورش در جهان می شود نباید تحریم شود هر آنچه که ما میگوییم را تحریم کنید!

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی در یک نشست امنیت غذایی در سازمان ملل که ریاست آن را برعهده داشت، گفت: همانطور که تصمیم روسیه برای شروع این جنگ غیرقابل توجیه است، مسئولیت اختلال در صادرات این کالاها و مشکلاتی که عدم صادرات غلات و کود در سراسر جهان ایجاد کرده، نیز کاملاً بر عهده دولت روسیه است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین ادعا کرد: این که تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه توسط آمریکا و متحدانش، بحران غذایی ناشی از جنگ اوکراین را عمیق‌تر کرده، نادرست است.

وی ادعا کرد: برخی تلاش کرده‌اند تحریم‌های اعمال شده آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر علیه روسیه را عامل تشدید این بحران بدانند. این دروغ است. زمانی که روسیه را با هدف پایان هرچه زودتر جنگ تحریم کردیم، عمدا و با دقت، استثناهایی را برای محصولات کشاورزی و کودهای شیمیایی ایجاد کردیم.

این مقام  دولت بایدن مدعی شد: ما هر روز تلاش می کنیم تا به کشورها اطلاعات یا کمک ارائه دهیم تا اطمینان حاصل شود که تحریم ها مانع از خروج مواد غذایی یا کودهای شیمیایی از روسیه یا هر جای دیگری نمی شود.

این در حالی است که واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که سازمان ملل، پیشنهاد معافیت صادرات کود شیمیایی روسیه از تحریم‌ها را ارائه کرده است.

سفیر دولت ولادیمیر پوتین اظهار داشت: دبیرکل سازمان ملل اعلام کرده است که مسکو برای تامین نیازهای جهان، از تحریم صادرات کودهای شیمیایی معاف است. 

به گزارش ایرنا، در پی جنگ اوکراین و بحران جهانی غذایی، سازمان ملل متحد در تلاش است تا غلات و مواد غذایی ضروری را از بنادر اوکراین  خارج کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا که کشورش ریاست دوره ای شورای امنیت در ماه جاری میلادی (مه) را برعهده دارد، روز چهارشنبه به نیویورک سفر کرد. بلینکن در سفر دو روزه خود به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک با رهبران آفریقا دیدار و گفتگو کرد. جنگ اوکراین بحران غذایی در آفریقا را تشدیده کرده و آنها را به سمت شرایط قحطی پیش می برد.

 اوایل ماه جاری، اوکراین چهار بندر خود در دریای سیاه و دریای آزوف را پس از تسلط نیروهای روسیه، تعطیل کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحدنیز در این نشست گفت که برای احیای صادرات غلات اوکراین و کودهای شیمیایی با روسیه، اوکراین، ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به صورت فشرده در تماس است.

وی تصریح کرد: امیدوار هستم، اما هنوز در این زمینه تلاش باید کرد. پیامدهای پیچیده امنیتی، اقتصادی و مالی مستلزم حسن نیت از همه طرفها است.

دبیر کل سازمان ملل متحد اظهار داشت:  سطح گرسنگی در جهان به بالاترین حد خود رسیده است.  تنها در دو سال، تعداد افرادی که به شدت با ناامنی غذایی مواجه هستند  دو برابر شده و از ۱۳۵ میلیون نفر قبل از همه‌گیری کرونا به ۲۷۶ میلیون نفر در سال جاری رسیده است.

وی گفت: بیش از نیم میلیون نفر در شرایط قحطی زندگی می کنند که این یک افزایش بیش از ۵۰۰ درصدی از سال ۲۰۱۶ تاکنون است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز پیش از این اعلام کرد، واشنگتن از تلاش‌های آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد برای بازگرداندن غلات اوکراین به بازارهای بین‌المللی همزمان با جنگ اوکراین حمایت می‌کند.

لیندا توماس گرینفیلد به خبرنگاران گفت: گوترش در مورد برنامه‌ها و گفت وگوهای خود با اوکراینی‌ها و روس‌ها در خصوص عرضه غلات به بازارهای جهانی با ما گفت وگو کرده است.

دبیرکل سازمان ملل در نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری اتریش در وین تاکید کرده بود که «جنگ بی‌معنی» در اوکراین «باعث ویرانی، خرابی و رنج عظیم در این کشور شده» و تاثیر زیادی بر «غذا، انرژی و اقتصاد» اوکراین داشته است.

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که امنیت غذایی یک نگرانی عمیق است و محور دیدارهای اخیر وی در مسکو و کی‌یف بوده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، قیمت‌ها بر اثر جنگ اوکراین بالا رفته است. در این میان قیمت نفت با افزایش بیش از ۶۰ درصد نسبت به سال گذشته و قیمت گاز طبیعی با افزایش ۵۰ درصدی در مقایسه با چندین ماه گذشته رو به رو شده است. قیمت کودهای کشاورزی نیز ۲ برابر قبل شده است. تورم در حال افزایش بوده و خریداری انرژی، روندی فرسایشی پیدا کرده و پیشرفت و توسعه متوقف شده است.

روسیه و اوکراین سبد نان جهان و صادر کننده برتر محصولات غلات مانند گندم، ذرت و جو هستند که  در سال ۲۰۲۰ میلادی، هر کدام از آن دو کشور حدود نیمی از گندم تولیدی خود را به کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا صادر کرده بودند.

جنگ اوکراین عرضه غلات و سایر کالاهای مورد نیاز منطقه مانند دانه‌های روغنی، روغن پخت و پز و کود را مختل کرده است.

حدود یک چهارم مجموع صادرات گندم روسیه و اوکراین و نیمی از صادرات ذرت دو کشور برای سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی متوقف شده است.

بسیاری از زیرساخت‌های اوکراین که از تجارت حمایت می‌کند از جمله بنادر و خطوط ریلی تخریب شده یا آسیب دیده اند. اوکراین هم صادرات برخی غلات را برای محافظت از ذخایر خود ممنوع کرده است.

آنتونوف: اقدامات نسنجیده در اقتصاد کلان غرب به بحران غذایی منجر شده است

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده صبح امروز، پنجشنبه، در پاسخ به سوالات رسانه‌های گروهی اعلام کرد که گام‌های نسنجیده و تحریکات اقتصاد کلان غرب امنیت غذایی را در جهان تضعیف کرده و مشکلات در این زمینه مدت‌ها قبل از شروع جنگ در اوکراین آغاز شده بود.

آنتونوف افزود: تشدید بحران غذایی پس از موجی از «تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی علیه روسیه پیش آمد که اعتبار دولت‌های غربی را به دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن اقداماتشان تضعیف کرد و همچنین زنجیره تأمین را مختل و اختلالاتی را در امور مالی بین‌المللی بوجود آورد و وضعیت بازارهای جهانی مواد غذایی تحت تأثیر مستقیم تحریم‌ها در بخش‌های مالی و حمل‌ونقلی است.

روسیه: غرب با صادرات مواد غذایی از اوکراین، آخرین موجودی مردم این کشور را غارت می‌کند

 ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که صادرات مواد غذایی، از جمله غلات، از اوکراین را که گفته می شود با هدف کاهش قیمت‌ها در بازارهای جهانی انجام می دهد، در واقع سیاستی در جهت غارت اوکراین است و بدین ترتیب کشورهای غربی آخرین چیزی که برای مردم این کشور باقی مانده را نیز از آنها می گیرند.

زاخارووا این مسئله را در تفسیر اظهارات جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده مطرح کرد که اخیراً از توسعه برنامه‌هایی برای صادرات 20 میلیون تن غلات از اوکراین خبر داده است. این دیپلمات روس منطق اقدامات ایالات متحده را «وحشیانه» خواند و از مردم اوکراین خواست تا به خود آمده و این واقعیت را درک کنند که اکنون از آخرین چیز هم محروم شده‌اند: «غذا، غلات و نتیجه زحمات آنها».

هر تلاشی برای به زانو درآوردن روسیه همیشه با شکست واجه خواهد شد

سفیر روسیه در عین حال تاکید کرد که کشورش به تعهدات خود در قراردادهای بین المللی در زمینه صادرات محصولات کشاورزی، کود، انتقال انرژی و سایر کالاهای مهم پایبند است.

ولادیمیر مدینسکی، دستیار رئیس جمهوری فدراسیون روسیه و مذاکره کننده ارشد این کشور در مذاکرات با اوکراین، اعلام کرد که بر اساس یک درس عبرت تاریخی، همه تلاش‌ها برای به زانو درآوردن روسیه همواره با شکست به پایان رسیده و دشمنان این کشور را ناامید کرده است.  به گفته وی، افراد زیادی در اوکراین نیز وجود دارند که «بسیار سطحی فکر کرده و جنگ برای آنها فقط یک تجارت است.

این مقام کرملین گفت که مقامات کی‌یف خود اعتراف می‌کنند که مراکز تصمیم گیری خارجی دارند که برای هر اقدامی با آنها مشورت خواهند کرد. مدینسکی همچنین ابراز اطمینان کرد که لهستان در اولین فرصتی که بدست آورد، مناطق غربی اوکراین را تصرف خواهد کرد.

هشدار لاوروف درباره تصمیمات سیاسی سازمان جهانی بهداشت

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، شب گذشته در گفتگوی تلفنی خود با «تدروس آدهانوم گبریسوس» مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، بر لزوم پرهیز از تصمیم‌های سیاسی که می‌تواند تهدیدی برای همکاری‌های بین‌المللی در حوزه سلامت باشد، تاکید کرد.

طبق اطلاعات وزارت خارجه روسیه، در جریان این مذاکرات، مسائل مربوط به آمادگی برای هفتاد و پنجمین اجلاس مجمع جهانی بهداشت و تعامل موثر کشورهای عضو، مورد بررسی قرار گرفت. لاوروف از سازمان بهداشت جهانی خواست بر مقامات اوکراین تأثیر بگذارد تا در اجرای اقدامات پیشنهادی روسیه برای کاهش درد و رنج مردم ساکن منطقه دونباس دخالت نکند.

مسکو: مناطق آزاد شده اوکراین را بازسازی خواهیم کرد

خسنولین: ما تمام مناطق آزاد شده اوکراین را بازسازی خواهیم کرد و در این زمینه تصمیم گرفته ایم

اولین سامانه پدافند هوایی با قابلیت انهدام ماهواره ها و موشک های مافوق صوت

بارزترین ویژگی سامانه اس-500 قابلیت انهدام ماهواره ها و موشک های مافوق صوت است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: