پرش به محتوا

رهبر حزب کمونیست سودان دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شدخارطوم (خبرگزاری فرانسه) – حزب کمونیست سودان اعلام کرد که نیروهای امنیتی سودان در جریان سالگرد تظاهرات هزاران نفری علیه کودتا، شخصیت های برجسته ضد کودتا از جمله رهبر این حزب را روز پنجشنبه دستگیر کردند.

«نیروهای امنیتی به خانه دبیر سیاسی حزب کمونیست سودان یورش بردند. این حزب در بیانیه‌ای گفت: «محمد مختار الخطیب.» یکی دیگر از اعضای اصلی حزب نیز در فرودگاه خارطوم دستگیر شد و این دو مرد به «محل نامعلومی» منتقل شدند.

این دستگیری ها با وجود تعهد توسط ژنرال عبدالفتاح آل برهان رهبر کودتا برای آزادی زندانیان سیاسی صورت گرفت،  آزادی زندانیان بایستی زمینه گفتگو در میان جناح های سودان برای همکاری را فراهم آورد.

ماه گذشته مقامات سودانی چند رهبر غيرنظامی ضد کودتا را که در يک عملیات سرکوب دستگير شده بودند را آزاد کردند.

بر اساس بیانیه حزب، اعضای حزب کمونیست پس از سفر به جوبا، سودان جنوبی، جایی که با عبدالوحید نور، رهبر شورشیان، که از امضای توافقنامه صلح ۲۰۲۰ با دولت سودان خودداری کرده بود،ملاقات کرده بودند دستگیر شدند.

آنها همچنین از مناطق تحت کنترل شورشیان در کردفان جنوبی که تحت کنترل عبدالعزیز الهلو است، که او نیز از توافق ۲۰۲۰ خودداری کرد، بازدید کردند.

به گفته خبرنگاران هزاران معترض روز پنجشنبه عمدتاً در خارطوم و همچنین در جاهای دیگر، به خیابان‌ها آمدند، تا در آخرین راهپیمایی علیه کودتای اکتبر به رهبری برهان، دوباره خواستار حکومت غیرنظامیان شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: