پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۸۴


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم.


روسیه: در رابطه با تصمیم فنلاند تدابیر نظامی اتخاذ خواهد شد


سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد که پاسخ به تصمیم فنلاند برای عضویت در پیمان ناتو غافلگیر کننده خواهد بود.

به گزارش الجزیره، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با تاکید بر اینکه پاسخ به تصمیم فنلاند برای عضویت در ناتو غافلگیرکننده خواهد بود، افزود: تدابیر نظامی اتخاذ خواهد شد.

همچنین سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته بود که اظهارات نمایندگان کشورهای اتحادیه اروپا در مورد اوکراین را نمی‌توان یک موضع رسمی تلقی کرد، زیرا در نهایت همه چیز توسط ایالات متحده تغییر می‌کند.

زاخارووا اظهار داشت: مرکز مدیریت تصمیمات و بیانیه‌ها در قلمرو اتحادیه اروپا واقع نشده است و هر آنچه که اروپایی‌ها اعلام می‌کنند با توجیه ساختارهای وابسته به آمریکا و با توجه شرایط زمانی تغییر می‌کند.

به کارگیری سلاح‌های لیزری جدید در عملیات نظامی روسیه.

یوری بوریسوف معاون نخست وزیر روسیه در یک برنامه زنده تلویزیونی از به کارگیری نسل جدید سلاح‌های لیزری در ارتش این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تاس، یوری بوریسوف معاون نخست وزیر روسیه روز چهارشنبه در برنامه زنده تلویزیونی گفت: این کشور در عملیات ویژه خود در اوکراین از سلاح‌های لیزری موسوم به سیستم زادیرا استفاده می‌کند که قادر است اهدافی در ۵ کیلومتری خود را نابود کند.

بوریسوف گفت: این سلاح‌ها در حال ارسال به پایگاه‌های روسیه در مرزهای اوکراین است و اولین نسل از این سلاح‌ها به زودی استفاده خواهد شد.

این مقام ارشد دولت روسیه در توضیحاتش درباره سلاح جدید روس‌ها اعلام کرد این سلاح لیزری زادیرا می‌تواند ماهواره‌های شناسایی در فاصله ۱۵۰۰ کیلومتری را کور کند.

زادیرا بر روی تخریب فیزیکی جسمی در فاصله ۵ کیلومتری متمرکز است. معاون نخست وزیر روسیه تصریح کرد: این سامانه قادر است به راحتی انواع پهپادها را ساقط کند و از شلیک موشک‌های پرهزینه از نوع پانسیر و تور جلوگیری کند.

ایالات متحده اعزام نیروهای خود یا ناتو به اوکراین را رد کرده است، اما واشنگتن و متحدانش میلیاردها دلار تسلیحات از قبیل پهپاد، توپخانه سنگین هویتزر، ضد هوایی استینگر و موشک‌های ضد تانک جاولین را در اختیار کی‌یف قرار داده اند.

اظهارات بوریسوف نشان می‌دهد که روسیه در زمینه تسلیحات لیزری پیشرفت چشمگیری داشته است، روندی که مورد توجه دیگر قدرت‌های هسته ای مانند ایالات متحده و چین است.

اوج گیری ارزش پول روسیه

ارزش روبل پول رایج روسیه در برابر دلار و یورو روز چهارشنبه با پشت سر گذاشتن کاهش های پیشین، به بالاترین میزان در چند سال گذشته رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز؛ این اوج گیری ارزش روبل در پی تلاش برخی از مشتریان اروپایی گاز طبیعی روسیه در روزهای گذشته برای پرداخت بهای این کالا به روبل بنا به درخواست مسکو رخ داده است.

روبل در سال جاری ۲۰۲۲ به رغم بحران تمام عیار گسترده اقتصادی روسیه و در پی نظارت های این کشور در پایان فوریه برای حفاظت از بخش مالی خود در پی اعمال تحریم ها و مجازات های مالی و اقتصادی گسترده غرب به دنبال آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰)، بهترین عملکرد را در میان ارزهای بین المللی نشان داده است.

وزارت اقتصادی روسیه در پیش بینی تازه ای اعلان کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری تا ۷.۸ درصد کاهش خواهد یافت.

ارزش پول رایج روسیه در روز جمعه به بالاترین سطح در برابر دلار از آغاز فوریه ۲۰۲۰ و در برابر یورو نیز نزدیک به بالاترین سطح از میانه ۲۰۱۷ رسیده است. روند افزایش ارزش روبل تا بالاترین سطح در چند ساله گذشته، در چند روز اخیر در پی تصمیم بانک مرکزی این کشور برای بالابردن سقف انتقال پول شهروندان و بیگانگان شهروند کشورهای دوست به خارج تا معادل ماهانه ۵۰ هزار دلار، به کندی گرائیده است.

با توجه به درخواست مسکو در پایان مارس از مشتریان خارجی گاز برای پرداخت بهای آن با روبل بپذیرند و در غیر این صورت روبه رو شدن با قطع عرضه، خریداران اروپایی برای حل این مشکل به تکاپو افتاده اند.

آنتون سیلوانوف وزیر دارایی روسیه گفته است که در صورت جلوگیری ایالات متحده از دیگر گزینه های روسیه برای پرداخت تعهدات و بدهی های خارجی، مسکو وادار به بازپرداخت آنها به روبل خواهد شد.

رویترز افزود: اتحادیه اروپا با استفاده از طرحی به ارزش ۲۱۰ میلیارد یورو قصد دارد وابستگی خود به سوخت فسیلی روسیه را تا سال ۲۰۲۷ کاهش دهد. این نهاد قصد دارد با استفاده از این طرح که امروز /چهارشنبه/ رونمایی می شود ، دور شدن از وابستگی به سوخت فسیلی مسکو و تغییر سریع به سمت استفاده از انرژی های سبز را هدف قرار دهد.

به نوشته رویترز، حمله روسیه به عنوان اصلی ترین تامین کننده گاز اروپا به اوکراین باعث شد در بحبوحه نگرانی های شدید درباره شوک های ناشی از کمبود عرضه، اتحادیه اروپا با فوریت بیشتری در سیاست های انرژی خود تجدیدنظر کند.

روسیه ۴۰ درصد گاز اروپا و ۲۷ درصد از نفت وارداتی این اتحادیه را تامین می کند. اعضای اتحادیه اروپا در تکاپوی توافق برای تحریم واردات انرژی از اتحادیه اروپا هستند.

بر اساس پیش نویس طرح اتحادیه اروپا که به رویت رویترز رسیده است، بروکسل برای خلاص کردن این کشورها از سوخت فسیلی روسیه طرحی سه وجهی را پیشنهاد داده که شامل: تغییر به واردات گاز از منابعی به غیر از روسیه، گسترش سریع تر انرژی های تجدیدشدنی و تلاش بیشتر برای صرفه جویی در مصرف انرژی است.

بروکسل انتظار دارد با این اقدامات در مجموع ۲۱۰ میلیارد یورو سرمایه گذاری کند و این اتحادیه قصد دارد مبالغ بیشتری را از صندوق بهبود کووید-۱۹ برای هزینه کردن در بخش تغییر منابع انرژی آزاد کند. هدف از این طرح در نهایت کاهش هزینه میلیارد یورویی در واردات سوخت فسیلی در اروپا است.

این طرح ها یک فاصله کوتاه مدت برای تامین گاز از منابع غیر روسی را ترسیم و بر احتمال افزایش واردات گاز طبیعی مایع از مصر، نیجریه، رژیم صهیونیستی و نیز زیرساخت های لازم برای چرخش از واردات انرژی از روسیه تاکید دارد.

انتظار می رود تقاضای گاز در اروپا تا سال ۲۰۳۰ و بر اساس برنامه مبارزه با تغییرات آب و هوایی در اتحادیه اروپا، به یک سوم کاهش یابد. همچنین انتظار می رود پیشنهاداتی با هدف تولید ۱۰ میلیون تن هیدروژن تجدیدشدنی تا سال ۲۰۳۰ و نیز واردات ۱۰ میلیون تن دیگر، برای جایگزینی با گاز در صنعت ارائه شود.

همچنین کمیسیون اروپا اهداف جاه طلبانه تری را برای گسترش انرژی های تجدیدشدنی و مصرف بهینه انرژی مد نظر دارد که سهم انرژی های تجدید شدنی را تا سال ۲۰۳۰ به ۴۵ درصد افزایش می دهد و جایگزین پیشنهاد فعلی به میزان ۴۰ درصد می شود. همچنین این کمیسیون در حال بررسی کاهش ۱۳ درصد در مصرف انرژی دراتحادیه اروپا تا سال ۲۰۳۰ است. در حال حاضر کاهش ۹ درصدی مصرف مورد بحث است.

اتحادیه اروپا به منظور آغاز استفاده از انرژی خورشیدی در مقیاس بزرگ تلاش می‌کند تا برق و گرمایش با سوخت گاز را در خانه‌ها، ادارات و کارخانه‌ها کاهش دهد و کشورها را ملزم به نصب انرژی خورشیدی در تمام ساختمان‌های عمومی جدید از سال ۲۰۲۵ کند.


https://www.reuters.com/markets/europe/rouble-dips-against-dollar-after-russia-eases-capital-controls-۲۰۲۲-۰۵-۱۸/

کشورهای بالتیک خواستار استقرار نظامیان ناتو در خاک خود هستند


روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» اعلام کرد که ۳ کشور حوزه بالتیک خواستار استقرار گسترده نظامیان ناتو در خاک خود به بهانه درگیری‌ها در اوکراین هستند.

به گزارش شبکه تلویزیونی راشا تودی، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در گزارشی اعلام کرد که در بحوبحه درگیری ها در اوکراین، ۳ کشور حوزه دریای بالتیک در تلاش برای استقرار گسترده نیروهای نظامی ناتو در کشورهای متبوع خود (نزدیک مرز روسیه) هستند.

به گزارش این رسانه آمریکایی، لتونی، لیتوانی و استونی به منظور تشدید حضور نظامی ناتو در شرق اروپا در حال تلاش هایی هستند تا از این طریق هر یک بتوانند ۲۰ هزار نیرو را در خاک خود جای دهند.

مطابق با پیشنهاد مذکور، نیروی نظامی متشکل از ۲۰ هزار نفر باید در حالت آماده باش قرار گیرند تا در صورت بروز به اصطلاح تهدید (از سوی روسیه)، به سرعت در هر یک از این ۳ کشور مستقر شوند!

واشنگتن پست در این گزارش آورده است: روسیه می‌تواند به سرعت نیروهای نظامی را علیه مرزهای شرقی ناتو جمع آوری کند و با یک جنگ کوتاه و یک عمل انجام شده با اتحاد (ناتو) مقابله کند.

این در حالیست که وزارت خارجه روسیه پیشتر از خروج این کشور از شورای کشورهای دریای بالتیک (لتونی، لیتوانی و استونی) خبر داد.

وزارت خارجه روسیه این خبر را دیروز سه شنبه اعلام و تأکید کرد که خروج از این شورا هیچ تأثیری بر حضور روسیه در منطقه نخواهد داشت.

وزارت خارجه روسیه حدود یک ماه پیش با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که مسکو تمام کارمندان کنسولگری‌های لتونی، لیتوانی و استونی در این کشور را عنصر نامطلوب اعلام کرده است.

این اقدام روسیه پس از آن رسانه‌ای شد که کشورهای حوزه دریای بالتیک در همراهی با تنش آفرینی‌های محور غرب به سرکردگی آمریکا، تعدادی از دیپلمات‌های مسکو را به بهانه تحولات اوکراین اخراج کردند؛ اقدامی که روسیه قول داده بود به آن پاسخ مناسبی بدهد.

ترکیه آغاز روند بررسی پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را مسدود کرد

منابع آگاه اعلام کردند که ترکیه آغاز روند بررسی پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را مسدود کرده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی راشا تودی امروز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که ترکیه آغاز روند بررسی درخواست پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را مسدود کرده است.

بر اساس اعلام این رسانه، «فایننشال تایمز» به نقل از یک فرد، با اطلاع مستقیم از موضوع گزارش داد که ترکیه از تصمیم ناتو برای رسیدگی به درخواست های فنلاند و سوئد در خصوص پیوستن به این بلوک جلوگیری کرده است.

به گزارش این نشریه، نمایندگان ناتو امروز چهارشنبه با هدف آغاز مذاکرات الحاق در همان روزی که فنلاند و سوئد درخواست های خود را ارسال کردند، نشستی را برگزار کردند؛ اما مخالفت ترکیه از هرگونه رأی گیری جلوگیری کرد.

این در حالیست که «رجب طیب اردوغان» پیشتر در اظهاراتی درباره تازه‌ترین تحولات مربوط به بحران اوکراین و پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو گفته بود: جنگ در اروپا باعث متزلزل شدن و بی ثباتی نظم جهانی شده است.

وی در ادامه در واکنش به درخواست رسمی سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو گفته بود: ما هیچیک از پیشنهادات ناتو را بدون بررسی‌های اولیه نخواهیم پذیرفت. امکان ندارد پیوستن کشورهای حامی تروریسم به پیمان ناتو را بپذیریم. موضع ما در مخالفت با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو واضح است. هیچ نیازی به سفر رسمی هیئت‌های سوئد و فنلاند به ترکیه وجود ندارد چرا که موضع ما در مخالفت با پیوستن آنها به ناتو واضح است. از کشورهای اروپایی انتظار داریم دیدگاه‌ها و حساست های امنیتی ما را در قبال حمایت برخی کشورها از تروریست‌ها درک کنند. ما اخیراً از سوئد درخواست کردیم تعدادی از تروریست‌ها را به ما تحویل دهد ولی این کشور با درخواست ما مخالفت کرد و اکنون ما نیز با درخواست پیوستن آنها به ناتو مخالفت می‌کنیم. ما قبلاً با پیوستن یونان به ناتو اشتباه کردیم و اکنون نمی‌خواهیم دوباره این اشتباه را تکرار کنیم.

اوربان: آنها که به اوکراین اسلحه صادر می کند با یک پا وارد جنگ شده‌اند.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، پس از انتخاب برای چهارمین دوره متوالی در ماه آوریل، روز دوشنبه سوگند یاد کرد. رئیس دولت مجارستان در سخنرانی بعدی خود در پارلمان مجارستان گفت که مجارستان تحریم های اتحادیه اروپا را تا زمانی که «از خط قرمز حمایت اقتصادی مجارستان عبور نکند» و امنیت انرژی مجارستان را به خطر نیندازد مسدود نخواهد کرد.

اوربان. همچنین اعلام کرد که رهبران اتحادیه اروپا «متقاعد شده‌اند که تحریم‌های اروپا می‌تواند روسیه را به زانو درآورد» و افزود: «اما هرچه تلاش می‌کنم، نمی‌توانم به یاد بیاورم که محاصره قاره‌ای تا بحال موفق بوده است یا نه!». اوربان گفتما به نفع صلح صحبت میکنیم : «من فکر می کنم کسانی که [به اوکراین] تسلیحات می دهند، در نیمه راه جنگ هستند.»

بیش از ۹۵۰ ستیزه جوی اوکراینی از کارخانه فولاد آزوف قبلا تسلیم شده اند

سربازان تسلیم شده اوکراینی و ستیزه جویان گردان نئونازی آزوف در یک اتوبوس، پیش از محاکمه به بازداشتگاه در یلنووکا، منتقل می شوند. ۱۷ مه ۲۰۲۲ الکسی کودنکو / اسپوتنیک 

سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در یک نشست خبری در روز چهارشنبه اعلام کرد، تعداد ستیزه جویان اوکراینی که از زمان خروج واحدهای گردان آزوف نئونازی از کارخانه فولاد ماریوپل آزوف به اسارت روسیه تسلیم شده اند، اکنون به ۹۵۹ نفر رسیده است. 

 در میان آنها ۸۰ مجروح وجود دارد که ۵۱ نفر از آنها در بیمارستان شهر نووازوفسک در جمهوری دموکراتیک خلق بستری شدند. تنها در ۲۴ ساعت گذشته، ۶۹۴ پرسنل نظامی کارخانه فولاد آزوف را ترک کردند که ۲۹ نفر مجروح بودند. این وزارتخانه همچنین ویدئوی جدیدی را منتشر کرد که تسلیم شبه نظامیان آزوف از کارخانه فولاد را نشان می دهد.

https://t.me/bbbreaking/125110

زاخارووا: اظهارات زلنسکی درباره تسلیم شدن جنگنده های اوکراینی در کارخانه آزوفستال دروغ و تبلیغات است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، ارزیابی ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از تسلیم شدن سربازان اوکراینی در نیروگاه آزوفستال را دروغ و تبلیغات توصیف کرد.

 وی خاطرنشان کرد که زلنسکی تسلیم شدن نیروهای اوکراینی را ‹عملیات عقب نشینی شبه نظامیان› از منطقه کارخانه فولاد را ‹عملیات بشردوستانه طرف اوکراینی› توصیف کرده است. این دیپلمات به ایستگاه رادیویی اسپوتنیک گفت: 

«این اظهارات دقیقاً نشان می‌دهد که دروغ‌ها و پروپاگاندا مبتنی بر داستان های خیالی که در طول این مدت روایت می کنند آنقدر آشکار است که در درجه اول علیه خود آنها کار می کند. آنها به تمام جهان نشان می دهد که چگونه در چند سال گذشته، تحت رهبری متخصصان عمدتاً ایالات متحده و ناتو، دروغ گفتن را آموخته اند.

روسیه: یک خرابکار طرفدار اوکراین در منطقه کمروو دستگیر شد

 یک هوادار نازی طرفدار اوکراین که گفته می شود در یک اقدام خرابکارانه دست داشته است در منطقه کمروو دستگیر شد. این را مرکز مطبوعاتی FSB اعلام کرد.

 سرویس امنیت فدرال فدراسیون روسیه با همکاری وزارت کشور یک شهروند روس را دستگیر کرد. به گفته FSB، او از حامیان نازی های اوکراین بود و در آسیب رساندن به دو خط انتقال فشار قوی، که منجر به خاموشی موقت در منطقه کمروو شد، دست داشت.

 کوکتل مولوتف، قوطی های بنزین، پیچ های بست از خطوط برق آسیب دیده، دو تپانچه بادی و دو چاقوی جنگی، و همچنین وسایل ارتباطی با نمودارهای ادارات نظامی و پلیس در کمروو و یک دفترچه خاطرات با یادداشت هایی که ارتکاب اقدامات خرابکارانه را تأیید می کند. گفته می شود در آپارتمان این مرد پیدا شده است. برای این مرد به اتهام ‹تخریب عمدی یا آسیب رساندن به مال› و ‹خرابکاری› پرونده کیفری آغاز شده است.

 فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو درخواست دادند

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ائتلاف گفت که ناتو حل و فصل سریع مسائل لازم برای این امر را تضمین می کند.

به گزارش خبرگزاری تاس از مسکو، سفیران فنلاند و سوئد در ناتو، کلاوس کورهونن و اکسل ورنهوف روز چهارشنبه رسماً درخواست‌هایی را برای عضویت کشورهایشان در ناتو به ینس استولتنبرگ ارائه کردند. 

استولتنبرگ هنگام دریافت این تقاضاها گفت،»من به گرمی از درخواست سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو استقبال می کنم. پیشنهاداتی که امروز ارائه کردید یک گام تاریخی است. اکنون اتحاد در مورد گام های بعدی در مسیر ناتو بحث خواهد کرد. منافع امنیتی همه کشورها باید در نظر گرفته شود. و ما مصمم هستیم که تمام سوالات و مشکلات را حل کنیم و به تکمیل سریع فرآیند پذیرش دست یابیم.»

استولتنبرگ افزود که ائتلاف اکنون «سیستم امنیتی خود را در دریای بالتیک با این گسترش تطبیق می دهد.» او گفت: «ناتو در حال حاضر در منطقه بالتیک بسیار هوشیار است، نیروهای ناتو و کشورهای عضو این اتحاد در صورت لزوم به سازگاری خود ادامه خواهند داد. دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت: «همه کشورهای عضو بر اهمیت گسترش ناتو اتفاق نظر دارند، همه کشورها موافق هستند که باید کنار هم بمانیم و این یک لحظه تاریخی است که باید از آن استفاده کرد».

پارلمان فنلاند روز سه شنبه از پیشنهاد پیوستن به ناتو حمایت کرد. دولت سوئد روز دوشنبه از عضویت در ائتلاف حمایت کرد.

دبیرکل ناتو پیش از این گفته بود که هر دو کشور «نزدیک ترین شرکای اتحاد» و «دموکراسی نمونه» هستند و سازگاری نیروهای مسلح آنها با نیروهای ناتو در چندین رزمایش مشترک در طول دهه ها مورد بررسی قرار گرفته است. لذا در اسرع وقت پذیرفته خواهند شد. از میان تمامی کشورهای ناتو، تنها ترکیه به پذیرش سوئد و فنلاند اعتراض دارد، که به ویژه از استکهلم و هلسینکی می‌خواهد از حمایت از سازمان های کرد در ترکیه، عراق و سوریه که آنکارا آن‌ها را تروریستی می‌داند، خودداری کرده و تحریم‌های یکجانبه تسلیحات علیه ترکیه را لغو کنند. 

در صورت رفع این مخالفت‌ها، ائتلاف در نظر دارد در اجلاس سران مادرید در 28 تا 30 ژوئن پذیرش سوئد و فنلاند را اعلام کند.

موضع روسیه

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در 16 می در نشست سران سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در کرملین نسبت به واکنش مسکو به گسترش زیرساخت های نظامی ناتو در فنلاند و سوئد هشدار داد. در عین حال، رهبر روسیه خاطرنشان کرد که گسترش ناتو به هزینه فنلاند و سوئد تهدیدی مستقیم برای فدراسیون روسیه ایجاد نمی کند، زیرا مسکو هیچ مشکلی با این کشورها ندارد.

همزمان پوتین روز شنبه طی گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور فنلاند، ساولی نینیستو، رد سیاست سنتی بی‌طرفی نظامی فنلاند را اشتباه خواند، زیرا هیچ تهدیدی برای امنیت این کشور وجود ندارد. سرویس مطبوعاتی کرملین تأکید کرد که چنین تغییری در سیاست خارجی جمهوری می تواند تأثیر منفی بر روابط دوجانبه بگذارد، روابطی که برای سالیان متمادی با روح حسن همجواری و همکاری شراکتی ایجاد شده بود و برای دو طرف سودمند بود.

زاخارووا: کیف از اسرای آزوفستال برای باج خواهی استفاده کرد

همانطور که نماینده رسمی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد، بعید می‌دانم که اروپا چشم خود را باز کند و راهکارهای باز خواهانه دولت اوکراین را ببینند.

مسکو، 18 مه. /خبرگزاری تاس/. رهبری کیف به اسرای در کارخانه آزوفستال در ماریوپل خیانت کرد، زیرا آنها از آنها به عنوان ابزاری برای باج خواهی استفاده کردند. این مطلب را ماریا زاخارووا، نماینده رسمی وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه در شبکه رادیویی اسپوتنیک اعلام کرد .

من به مطالب پرپاگاندلی اوکراینی نگاه می کنم که یک ماه است روی موضوع آزوفستال کار می کنند، اقامت قهرمانانه آنها در آنجا، جنایات ادعایی کشور ما. از این اخبار ناگهان حذف شد و حالا آنها داستانی جدیدی را در مورد نوعی قهرمانی رژیم کیف سر هم بندی کردند که گویا این دولت تنها تصمیم درست عاقلانه را گرفت. 

البته این هم درست است که آنها می توانستند این تصمیمات را یک ماه قبل انتقاد کنند با وجود این تصمیم گرفتند که جان آنها را به خطر بیاندازد بدون آنکه ضربه‌ای به دولت قهرمان اوکراین وارد شود بدون آنکه نشان دهند تا چه حد آنها تشنه بخون هستند چقدر جالب است این یک واقعیت نیست این افراد آیا وجود نداشتند منظورم افرادی هستند که در این کارخانه گرفتار شده بودند رهبری که خودش را به نفهمی می زند و به آنها خیانت می کند زیرا از آنها سوء استفاده کردند برای آنها اسرا فقط ابزاری به عنوان باج خواهی بودند کاملاً خونسرد و بی رحمانه با آنها رفتار کرد.

به گفته زاخارووا، رژیم کیف مرتباً از تاکتیک‌های باج‌گیری از تعدادی از دولت‌ها، به‌ویژه کشورهای اروپایی، «برای حل وظایفی که ایالات متحده آمریکا در وهله اول برای آنها تعیین کرده بود» استفاده می‌کرد. وی افزود: «این یکی از راحت‌ترین ابزارهای واشنگتن برای تأثیرگذاری بر وضعیت اتحادیه اروپا است».

این دیپلمات در پایان گفت:  دولتهای اروپایی چشم بصیرت برای دیدن باز خواهی دولت اوکراین ندارند

مسکو: اوکراین تمامی توافقات به‌دست‌آمده را زیر پا گذاشته است

آندری رودینکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته در مصاحبه با خبرگزاری «تاس» اعلام کرد که هیچ پاسخی از سوی کی‌یف به پیش نویس توافقنامه ارسالی از سوی مسکو دریافت نشده و این به منزله خارج شدن اوکراین از روند مذاکرات است.

این دیپلمات گفت: «من نمی‌خواهم وارد جزئیات شوم، ولی طرف اوکراینی در تلاش است تا توافقاتی که پیش از این در جریان مراحل قبلی مذاکرات با روسیه حاصل شده بود، را نیز زیر پا بگذارد.»

وی تاکید کرد که کی‌یف «تجربه غنی در این زمینه» دارد، برای اینکه برای سالها توافقنامه‌های مینسک را نیز «به معنای واقعی کلمه از لحظه امضاء» شروع به نقض کرده بود. رودینکو گفت: «ما هرگز تماس با طرف اوکراینی را رد نکردیم. و این تمایل را در جلسات برگزار شده در بلاروس و ترکیه و همچنین مذاکرات از طریق ویدئو کنفرانس نشان دادیم. ولی برای دست یابی به نتایج مثبت در جریان چنین تماس‌هایی، یک مبنای مناسب لازم است و یک موضع سازنده ضروری است که این مسئله در حال حاضر مشاهده نمی شود.»

مذاکره‌کننده روس: آمریکا در توقف روند مذاکرات روسیه و اوکراین نقش دارد

لئونید اسلوتسکی، رئیس کمیته امور بین‌الملل دومای دولتی و یکی از اعضای هیئت نمایندگی روسیه در مذاکرات با اوکراین، صبح امروز، چهارشنبه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که مذاکرات بین فدراسیون روسیه و اوکراین که به درخواست کی‌یف آغاز شده بود، به رکود تبدیل شد و در حال حاضر در هیچ قالبی جریان ندارد و ایالات متحده سهم قابل توجهی در این وضعیت داشته است.

اسلوتسکی نوشت: «من مطمئن هستم که مقامات واشنگتن، این متولیان [ولادیمیر] زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین بودند که سهم قابل توجهی در این روند اوضاع داشتند که مذاکراتی که به درخواست ود طرف اوکراینی در اواخر ماه فوریه آغاز شده بود، در نهایت به رکود تبدیل شد و اکنون دیگر در هیچ قالبی انجام نمی‌شود.»

این مقام پارلمانی روس یادآور شد: «ایالات متحده «نه به صلح در اوکراین، نه به توافقنامه صلح و نه موفقیت در مذاکرات نیاز دارد». آنها یک جنگ ترکیبی علیه روسیه اعلام کرده و آن را به صورت نیابتی به راه انداخته‌اند. <…> وزارت امور خارجه نباید سعی کند «شرایط خود» را از طریق کمک نظامی به کی‌یف ایجاد کند. این کار بی فایده است. آنها باید بدانند که تمامی اهداف عملیات ویژه تحقق خواهد یافت.»

مدویدیف: روسیه اجازه آغاز جنگ جهانی سوم را نخواهد داد

«دیمیتری مدویدیف» معاون رئیس شورای امنیت روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که این کشورتمام تلاش خود را برای جلوگیری از وقوع جنگ جهانی سوم انجام خواهد داد. به گفته وی، در عین حال، روسیه آماده است تا در صورت حمله به آن پاسخ مناسب داده و از خود دفاع کند.

مدویدیفشب گذشته در کانال تلگرامی خود نوشت: «وجود زرادخانه تسلیحات مدرن، قابل اعتماد و مؤثر حتی امروز هم جاه طلبی‌های کسانی که با دست خود و دیگران آماده به راه اندازی جنگ جهانی سوم هستند، را سرد و تحت کنترل قرار می‌دهد. ما اجازه چنین وضعیتی را نخواهیم داد. البته ما مجبور هستیم دائما گوشزد کنیم که در صورت حمله به کشور ما، نیروهای مسلح روسیه قادر به پاسخ فوری و فوق العاده قدرتمند هستند و هرگونه تجاوزی که کشور ما را تهدید کند، بطور موثر دفع خواهد شد.»

علاوه بر این،مدویدیفتاکید کرد که سپر هسته‌ای روسیه برای سال‌ها به تضمین استقلال و امنیت این کشور کمک کرده و کسانی که سعی در سوق دادن این کشور به جنگ جهانی سوم دارند، را «آرام می‌کند».

معاون رئیس شورای امنیت با تایید اینکه مواضع مسکو در این خصوص بدون تغییر باقی می ماند، گفت: این کشور از استفاده از انرژی هسته‌ای و سایر فناوری‌های مدرن برای اهداف صلح آمیز و سازنده حمایت می‌کند.

مقام اطلاعاتی روس: آمریکا مزدوران داعشی را برای جنگ در اوکراین استخدام می‌کند

سرگئی ایوانوف، رئیس دفتر مطبوعاتی سرویس فدرال اطلاعات خارجی روسیه اعلام کرد که ایالات متحده به طور فعال نیروهای سازمان تروریستی بین المللی «داعش» را برای شرکت در درگیریهای اوکراین به عنوان مزدور استخدام می‌کند. وی در مصاحبه‌ای گفت: « بر اساس اطلاعات دریافتی توسط سرویس اطلاعات خارجی روسیه، ایالات متحده به طور فعال حتی اعضای سازمان‌های تروریستی بین المللی، از جمله داعش را به عنوان مزدور برای شرکت در درگیریها در اوکراین استخدام می‌کند.»

ایوانوف یادآور شد که طبق این اطلاعات، در ماه آوریل، حدود 60 تروریست 20 تا 25 ساله داعشی با مشارکت سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا از زندان‌های تحت کنترل کردهای سوریه آزاد شدند. این افراد به منطقه پایگاه نظامی آمریکایی التنف واقع در خاک سوریه در نزدیکی مرز اردن و عراق منتقل شدند تا آموزش‌های رزمی لازم را با هدف انتقال بعدی آنها به خاک اوکراین ببینند.»

به‌گفته این مقام روس، بر اساس اطلاعات سرویس اطلاعات خارجی، پایگاه نظامی مذکور و مناطق مجاور آن مدت‌هاست که به نوعی «هاب» تروریستی تبدیل شده است که در آن حدود 500 داعشی و سایر تروریست‌های وفادار به واشنگتن در آن «بازآموزی» می‌شوند. وی تاکید کرد که به دلایل آشکار، در این خصوص اولویت با نیروهایی است که مهاجرینی از کشورهای منطقه قفقاز و آسیای مرکزی هستند.

پاتروشیف: طرح غرب برای ایجاد کنترل بر روسیه شکست خورده است

نیکولای پاتروشیف، دبیر شورای امنیت روسیه روز سه‌شنبه در نشست هفتگی این شورا اعلام کرد: «غرب به دنبال ایجاد شرایطی برای استقرار یک رژیم تحت کنترل غربی‌ها در فدراسیون روسیه است، همانطور که قبلاً این کار را در اوکراین و تعدادی از کشورهای دیگر نیز انجام داده است. البته عملیات ویژه برای حفاظت از دونباس که یک اقدام پیشگیرانه اجباری است، به موقع انجام شده و نقشه‌های غرب برای تحت کنترل درآوردن روسیه را خنثی کرده است.»

پاتروشیف تأکید کرد که نئولیبرالیسم کشورهای غربی در حال تبدیل شدن به ایدئولوژی فاشیستی است که هدف آن از بین بردن «جهان روسیه» است، هرچند اهداف آنها تحقق نخواهد یافت.

شبه نظامیان مردمی جمهوری خلق لوگانسک شهرک Orekhovo را آزاد کردند

 نیروهای مسلح جمهوری خلق لوهانسک روستای Orekhovo را آزاد کردند، شبه نظامیان مردمی LPR در کانال تلگرام خود اعلام کردند. این را خبرگزاری ریانووستی گزارش داده است. در ویدئوی منتشر شده، نماینده آژانس مقابل یک تانک اوکراینی ایستاده و به تابلویی با نام شهرک اشاره می کند. در این بیانیه آمده است که روستا ‹اکنون توسط واحدهای شبه نظامی خلق LVR به طور کامل آزاد شده است.› همچنین روز سه شنبه، شبه نظامیان جمهوری خلق دونتسک از آزادسازی روستای دروبیشوو خبر دادند.

 نمادهای نازی در مخفی گاه سابق ستیزه جویان اوکراینی.

کانال تلگرامی Donbass reschayet (دونباس تصمیم می‌گیرد) کتیبه‌ها و نمادهایی را در پناهگاه‌هایی که قبلاً توسط مبارزان اوکراینی گروه‌های ملی‌گرا و فاشیست استفاده می‌شد و اکنون تحت کنترل جمهوری خلق دونتسک (DPR) قرار گرفته‌اند را مستند می‌کند.

 علاوه بر این، این کانال با لحنی کنایه آمیز می نویسد: «این «نقاشی صخره ای اوکراینی» است که توسط سربازان DPR در مناطق آزاد شده مارینکا در نزدیکی دونتسک پیدا شده است. نیکولای، یک سرباز جمهوری خلق، در مورد یافته های این کانال اظهار داشت: ‹برخی از نوشته های روی دیوارها به گونه ای نوشته شده اند که فکر می کنید توسط احمق ها نوشته شده است، تا زمانی که متوجه می شوید که بسیاری از جوانان آنجا اکنون 20 سال دارند. 20 ساله 25 ساله و هشت سال از آن سال ها در جنگ بودند. آنها توسط تبلیغات شستشوی مغزی داده شده اند و هیچ تحصیلی ندارند.

پولیانسکی: عوامل آزوف بدون قید و شرط تسلیم شدند

دیمیتری پولیانسکی، معاون نماینده روسیه در سازمان ملل متحد، گفت که اعضای هنگ «آزوف» اوکراینی که در کارخانه «آزوفستال» در ماریوپل محاصره شده بودند، «بدون قید و شرط تسلیم شدند.»

پولیانسکی روز سه‌شنبه در توییتر نوشت: «به انگلیسی نمی‌دانستم راه‌های زیادی برای انتقال اخبار ساده وجود دارد که نازی‌های آزوف بدون قید و شرط تسلیم شدند».

این در پاسخ به مقاله ای در نیویورک تایمز آمده است که در آن آمده است: «نیروهای اوکراینی ماموریت جنگی خود را در ماریوپل انجام دادند و جنگنده ها در حال تخلیه هستند».

و وزارت دفاع روسیه اوایل روز سه شنبه اعلام کرد که در روز گذشته، «۲۶۵ جنگنده از کارخانه «آزووستال» سلاح های خود را زمین گذاشتند که ۵۱ نفر آنها به شدت مجروح شدند.

در ادامه این بیانیه آمده است که تمامی افرادی که نیاز به درمان داشتند به بیمارستان نووازوفسک جمهوری خلق دونتسک منتقل شدند.

منبع: ریانووستی

روزنامه ایزوستیا تصاویری از بازرسی فاشیست های آزوف پس از خروج از کارخانه فولاد ماریوپل را منتشر کرد.

روزنامه مسکو ایزوستیا دو کلیپ کوتاه منتشر کرده است که نشان می دهد چگونه اعضای گردان ‹آزوف› که کارخانه فولاد ‹آزوف-اشتال› در ماریوپل را ترک کردند، بازرسی و بازجویی می شوند. 

ستیزه جویان اسیر واحدهای ناسیونالیست و فاشیست به صورت دسته جمعی از محوطه کارخانه به بیرون هدایت می شوند (بعضی از مجروحان نیز روی برانکارد هستند) و باید چمدان ها و سایر وسایل خود را در خیابان در مقابل سربازان روسی پهن کرده و به آنها تحویل دهند. جستجو کرد. در عین حال، نام، درجه و وابستگی به واحدهای رزمی مربوطه استعلام می شود. پس از آن، زندانیان به بازداشتگاه ها یا در صورت لزوم به بیمارستان ها منتقل می شوند.

ارتش روسیه: اوکراین برای تحریک بیشتر آماده می شود.

نیروهای اوکراینی یک پل جاده ای را بر روی خطوط راه آهن در سومی مین گذاری کرده اند و می خواهند آن را منفجر کنند و سربازان روسیه را مقصر مقصر جلوه دهند. 

سرهنگ میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز مدیریت دفاع روسیه، روز سه‌شنبه گفت: «در سوومی، یگان‌های اوکراینی پل جاده‌ای را در خیابان خارکوفسکایا بر روی ریل شاخه‌ای از راه‌آهن جنوبی مین کار گذاشتند و می‌خواهند آن را منفجر کنند. ، ظاهراً آنها قصد دارند نیروهای ارتش روسیه را که در این منطقه در حال پیشروی هستند مقصر جلوه دهند

 میزینتسف تاکید کرد که چنین اقداماتی نشان دهنده نگرش غیرانسانی نسبت به سرنوشت شهروندان اوکراینی و نقض فاحش هنجارهای حقوق بشردوستانه بین المللی است.

گزارش رسانه ها: اوکراین به بزرگترین دریافت کننده کمک های نظامی آمریکا در جهان تبدیل شده است

واشنگتن پست در مقاله‌ای نوشت، اوکراین اکنون بزرگترین دریافت کننده کمک های نظامی آمریکا در جهان است و از مصر و اسرائیل پیشی گرفته است. 

این گزارش خاطرنشان می کند که از سال 2014 تا 2021، ایالات متحده حدود 2.7 میلیارد دلار کمک نظامی به کیف ارسال کرده است. تنها از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، این کمک 3.8 میلیارد دلار آمریکا بوده است. نویسنده تأکید می کند که بسته کمکی جدید 40.1 میلیارد دلاری شامل حدود 20 میلیارد دلار برای بخش دفاعی است. این روزنامه این ارقام را با جدیدترین داده های موجود برای سال مالیاتی 2020 مقایسه می کند که از اول اکتبر در ایالات متحده آغاز می شود. اسرائیل در آن زمان با 3.3 میلیارد دلار بزرگترین دریافت کننده کمک نظامی آمریکا در جهان بود، پس از آن مصر با 1.3 میلیارد دلار و اردن با 510 میلیون دلار در رتبه سوم قرار گرفتند.

استرالیا علیه مدیرکل راشا تودی و روزنامه نگاران روسی تحریم هایی را وضع کرد.

مقامات استرالیایی تعدادی از روزنامه‌نگاران و متخصصان رسانه‌های روسی از جمله مدیرکل RT، الکسی نیکولوف، مدیرکل خبرگزاری «نووستی» و دیگران را در فهرست تحریم‌ها قرار داده‌اند.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا، این تحریم ها شامل مدیرکل خبرگزاری «نووستی»، روزنامه نگار معروف دیمیتری کیسلیوف، مدیر کل RT الکسی نیکولوف، خبرنگار جنگ، یوگنی پادوبنی، خبرنگار نظامی روزنامه روسی «Komsomolskaya Pravda» الکساندر کوتس، و خبرنگار ویژه.

این فهرست همچنین شامل معاون اول رئیس FSB (سرویس امنیت فدرال روسیه) سرگئی کورولف، سرپرست وزارت اضطرار الکساندر چوپریان، مدیر موزه مرکزی جنگ بزرگ میهنی الکساندر شاکلنیک، معاون اول رئیس ستاد کل، نیکولای بوگدانوفسکی و الکساندر شاکلنیک زاروف، مدیرعامل گازپروم مدیا و دیگران.

همچنین محدودیت هایی برای دو شرکت بلاروس اعمال شد: تولید کننده وسایل نقلیه ردیابی «Minotor-Service» و «OAO KB Radar».

علاوه بر این، این لیست شامل معاونان سابق رادا عالی اوکراین، ایلیا کیوا و تاراس کوزاک بود.

تاکنون 812 شخص و 47 نهاد و آژانس در فهرست تحریم های استرالیا قرار گرفته اند.

منبع: ریانووستی

زاخارووا: موضوع سلاح‌های هسته‌ای فرصتی برای تحریکات غرب است

 ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری دولتی بلاروس «بلتا» گفت: موضوع سلاح‌های هسته‌ای برای غرب فرصت دیگری برای تحریکات اطلاعاتی، سیاسی و امنیتی است.

پیش از این، الکساندر گروشکو معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته بود که اگر «ناتو» تسلیحات هسته‌ای را در نزدیکی مرز روسیه جابه‌جا کند، لازم است با اقدامات مناسب پاسخ داده شود.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا چندی پیش در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان گفته بود: «من می‌خواهم به شما بگویم که ما نگرانی‌های واقعی در مورد احتمال استفاده روسیه از سلاح‌های شیمیایی داریم… و این چیزی است که ما به‌شدت روی آن تمرکز کرده‌ایم».

بلینکن در پاسخ به سؤالی در مورد واکنش احتمالی واشنگتن و متحدانش در ناتو به چنین تحولاتی گفت: واضح است که دولت آمریکا «پاسخ بسیار جدی خواهد داشت. من جزئیات آن را در اینجا اعلام نمی‌کنم، اما عواقب آن شدید خواهد بود».

روسیه بارها اظهارات آمریکا در مورد «استفاده احتمالی از سلاح‌های شیمیایی» به‌ویژه در زمینه عملیات نظامی خود در اوکراین را رد کرده است و اعلام کرد که چنین اظهارات آمریکا بی‌اساس است و شواهدی بر تلاش برای «اهریمن‌سازی روسیه» است.

مذاکرات صلح روسیه و اوکراین متوقف شد

مقامات روسیه و اوکراین روز سه شنبه گفتند که مذاکرات صلح بین دو کشور با رکود مواجه شده است. هر دو طرف یکدیگر را سرزنش می کنند و مسکو می گوید که بازگشت دوباره به مذاکرات ممکن است دشوار باشد.

 سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت که واشنگتن، لندن و بروکسل می خواهند از اوکراین در جهت منافع استراتژیک خود بهره ببرند.

وی افزود که او معتقد است اگر مذاکره‌کنندگان سعی کنند «سمت و سوی گفت‌وگو را تغییر دهند» و به جای وضعیت فوری اوکراین، بر آنچه مورد علاقه غرب است تمرکز کنند، نمی‌توان به توافق رسید.

ادامه داد: این روند احتمال پیشرفت در مذاکرات را کند می کند.

لاوروف گفت: «ما همیشه می گوییم که آماده مذاکره هستیم… اما چاره دیگری جز توقف نداریم. «

اوکراین و روسیه اوایل اسفند ۱۴۰۰ تنها چند روز پس از حمله روسیه به همسایه خود، گفتگوهای صلح متناوبی انجام داده اند، اما در هفته های اخیر ارتباط چندانی بین آنها وجود نداشته است.

همچنین روز سه‌شنبه، آندری رودنکو، معاون لاوروف، بیان کرد که اوکراین «عملاً از روند مذاکرات خارج شده است»، در حالی که لئونید اسلوتسکی، مذاکره‌کننده روسی گفت، مذاکرات در هیچ قالبی دنبال نمی‌شود.

اسلوتسکی گفت: «وزارت امور خارجه آمریکا نباید «از طریق کمک نظامی به کی یف» شرایط را بدتر کند. این کار بی فایده است. «

انتظار می رود که آمریکا این هفته بسته ۴۰ میلیارد دلاری کمک نظامی و اقتصادی به اوکراین را تصویب کند. در عین حال عرضه کلی تسلیحات و کمک های غرب در هفته های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین هم تایید کرد که گفتگوها «در حالت تعلیق» است، زیرا روسیه مایل نیست بپذیرد که «در جنگ به هیچ هدفی دست نخواهد یافت» و جنگ دیگر بر اساس قوانین کرملین پیش نمی رود.

به گزارش رسانه های اوکراینی، پودولیاک گفت: «روسیه درک کلیدی از فرآیندهای امروزی در جهان نشان نمی دهد و در مذاکرات رویه بسیار منفی دارد.»

متحدان واشنگتن کمک های خود به اوکراین را افزایش دهند

وزیر خزانه داری آمریکا از متحدان این کشور خواست تا کمک های مالی خود را به اوکراین تقویت کنند.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، «جنت یلن» وزیر خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه از متحدان کشورش خواست تا هزینه‌های بیشتری را صرف حمایت از اوکراین کنند، زیرا به اعتقاد وی حملات روسیه به زیرساخت‌های حیاتی اوکراین حکایت از کاهش ندارد.

برغم سیل کمک های اتحادیه اروپا به اوکراین، وزیر خزانه داری آمریکا، در سخنرانی در مجمع اقتصادی بروکسل، گفت که باید اقدامات بیشتری انجام شود. یلن تاکید کرد: صمیمانه از همه شرکای خود می خواهم که در افزایش حمایت مالی از اوکراین به ما ملحق شوند.

این مقام دولت آمریکا یادآور شد: بدیهی است که حمایت های دوجانبه و چندجانبه اعلام شده تاکنون، برای رفع نیازهای اوکراین، حتی در کوتاه مدت، نیز کافی نخواهد بود.

یلن با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا احتمالاً کمک‌های مالی قابل توجهی برای حفظ اوکراین ارائه خواهد کرد، به کشورهای عضو گروه ۷ از جمله انگلیس، کانادا و ژاپن نیز اعلام کرد کمک های بیشتری به اوکراین ارسال کنند.

وزیر خزانه داری آمریکا افزود: واشنگتن تعهد جدی به تامین مالی اوکراین دارد و مشخصا اتحادیه اروپا نیز در مورد ارائه کمک های لازم بسیار جدی است.

آمریکا و متحدان غربی آن از ابتدای جنگ اوکراین و به نام کمک به کی یف با روانه کردن کمک های مالی و تسلیحاتی به اوکراین سهم بسزایی در برافروخته شدن نگه داشتن آتش جنگ در این کشور داشته اند

مجارستان برای پیوستن به تحریم انرژی روسیه به صدها میلیون یورو کمک مالی اروپا نیاز دارد

مجارستان می‌گوید، برای پیوستن به تحریم اتحادیه اروپا علیه روسیه در قطع واردات نفت و ارتقای زیرساخت‌های پالایش و خط لوله‌ کشور به صدها میلیون یورو کمک مالی این اتحادیه نیاز دارد.

دولت مجارستان به اعتقا  کارشناسان برای نوسازی کامل سیستم گازرسانی میلیاردها یورو هزینه خواهد داشت.

کاتالین نواک، رئیس جمهور مجارستان به خبرنگاران گفت که کشورش برای تنوع بخشی در مصرف انرژی به بودجه اتحادیه اروپا نیاز دارد.

مجارستان هنوز ممنوعیت پیشنهادی اتحادیه اروپا در خصوص تحریم نفت روسیه را به دلیل دردسرهای اقتصادی که با آن مواجه خواهد شد، قبول نکرده است.

بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا از ممنوعیت نفت روسیه بر اساس بسته ششم تحریمی که برای مجازات مسکو به دلیل جنگ با اوکراین طراحی شده است، حمایت می کنند. با این حال، در اتحادیه ارپا برای چنین تصمیمی به اتفاق آرا نیاز است؛ موضوعی که مجارستان سرسخت ترین منتقد این طرح است.

آندری دودا، رئیس جمهور لهستان، در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای مجارستانی خود کاتالین نواک گفت که امیدوار است بسته پیشنهادی جدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه – از جمله ممنوعیت نفت – با موافقت مجارستان تصویب شود.

او تاکید کرد که لهستان روابط نزدیک بوداپست با مسکو در حوزه انرژی را درک می کند.

کمیسیون اروپا به دلیل برخی اختلافات با مجارستان و لهستان، بودجه‌های مبارزه با کرونای این دو کشور عضو خود را متوقف کرده است.

پسکوف: مسکو در تعیین سفرای خود در لوهانسک و دونتسک عجله ندارد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین می‌گوید رئیس جمهور روسیه هنوز دستوری برای تعیین سفرای این کشور در لوهانسک و دونتسک صادر نکرده و مسکو در این موضوع عجله نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری تاس،   پسکوف روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: ولادیمیر پوتین، هنوز دستور انتصاب سفرای این کشور به جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را امضا نکرده  و تصمیم گیری در این زمینه در آینده‌ی نزدیک به صورت رسمی اعلام می‌شود.

پیشتر آندری رودنکو معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته بود که مراحل انتخاب نامزدهای موجود برای انتخاب سفرای روسیه در این جمهوری‌ها ادامه دارد و مسکو در این موضوع عجله نمی‌کند.

دولت روسیه در ۲۲ فوریه روابط دیپلماتیک با جمهوری خلق دونتسک و لوگانسک در سطح افتتاح سفارتخانه برقرار کرد.

در ۲۵ فوریه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، با سرگئی پرسادا و ولادیسلاو دینه‌گو، وزرای خارجی دونتسک و لوهانسک در مورد افتتاح سفارتخانه‌ گفتگو کرد.

در تاریخ ششم ماه می دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری دوهانتسک و لئونید پاسچنیک، رئیس دولت لوهانسک سفرای خود را در روسیه با نام‌های اولگا ماکیوا و رودیون میروشنیک منصوب کردند. در همان روز، سفرای مذکور استوارنامه‌های خود را به آندری رودنکو معاون وزیر امور خارجه روسیه تسلیم کردند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: