پرش به محتوا

رمزگشایی از گستاخی‌های نخست وزیر لهستان – گنادی زیوگانف – مسعود امیدی

رمزگشایی از گستاخی‌های نخست وزیر لهستان (۱)

۱۶ مه ۲۰۲۲

بیانیه رئیس کمیته‌ی مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه – گنادی زیوگانف 

برگردان: مسعود امیدی 

 ماتئوش موراویسکی(۲)، نخست وزیر لهستان، در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی بریتانیایی «تلگراف» اظهار داشت: «جهان روسی سرطانی است که نه تنها اکثریت جامعه‌ی روسیه را می‌بلعد، بلکه تهدیدی مهلک برای اروپا نیز به شمار می‌رود. حمایت از اوکراین در مبارزه‌ی نظامی علیه روسیه برای ما کافی نیست، ما باید این ایدئولوژی وحشتناک را به طور کامل ریشه‌کن کنیم.»

این یک اظهار کاملاَ مشمئز‌ کننده است که عمق نفرت نخبگان فعلی لهستان از روسیه را نشان می‌دهد. واضح است که ریشه‌کن‌کردن ایدئولوژی «جهان روسی» همراه با ملت روسیه به عنوان حامل ایدئولوژی اجرا خواهد شد. در واقع این به نظر می‌رسد مانند یک فراخوان برای نابودی تمدن ماست. این در تطابق کامل با کاری است که هیتلر سعی کرد انجام دهد، در حالی که مردم شوروی را به بهانه‌ی مبارزه با کمونیسم نابود می‌‌کرد.

معروف است که جهان روسی مبتنی بر اصول عدالت، جمع‌گرایی و کمک متقابل، احترام به فرهنگ و مذهب سایر مردمان است. قطعاً این دلیل نفرت نسبت به ما در اروپاست که هر روز عمیق‌تر در فقدان معنویت، انحطاط و طرد ارزش‌های سنتی غوطه‌ور می‌شود.

تمام موارد ذکر شده در بالا با نفرت تاریخی نخبگان لهستانی نسبت به روسیه چند برابر می‌شود. در ارتش ناپلئون که در سال 1812 به روسیه حمله کرد و 600،000 سرباز داشت، در بین آن‌ها حدود 100،000 نفر از اشراف لهستانی بودند. در سال 1922، لهستانی‌ها ده‌ها هزار سرباز اسیر ارتش سرخ را در اردوگاه‌های کار اجباری اعدام کردند. و در اواسط دهه‌ی 1930، لهستان در واقع به عنوان یک دولت فاشیست و مخالف اصلی کشور جوان شوروی در نظر گرفته می‌شد.

سهم لهستانی‌ها در نابودی یهودیان در جریان هولوکاست هنوز به طور دقیق مورد مطالعه قرار نگرفته است. ظاهراً دلیلی برای فاشیست‌ها جهت ایجاد وحشتناک‌ترین اردوگاه‌های کار اجباری از جمله آشویتس در قلمرو لهستان وجود داشت. در طول جنگ جهانی دوم، جوخه‌های ارتش میهنی(۳)، که تابع دولت دست نشانده‌ی لهستان مستقر در لندن بودند، هزاران سرباز ارتش سرخ را کشتند.

هیچ چیز شگفت‌انگیزی در اظهارات موراوتسکی وجود ندارد. در طول سه دهه‌ی گذشته، لهستان به طور هدفمند مدعی نقش نوک پیکان ناتو علیه روسیه بوده است. نخبگان لهستانی در روسوفوبیای تهاجمی خود به مراتب از همه‌ی کشورهای اروپای غربی پیشی گرفته و تلاش می‌کنند تا به راهنمای اصلی منافع ایالات متحده در این قاره تبدیل شوند. این کشور روز به روز بیشتر به پایگاه نظامی آمریکا تبدیل می‌شود.

حمله‌ی بی‌سابقه‌ به سفیر روسیه در روز مقدس پیروزی در 9 می امسال نیز توسط همین گروه انجام شد.

اعمال خشونت‌آمیز علیه سفیر هر کشوری،  همواره جرمی بسیار جدی تلقی شده است. مقامات لهستانی این کار را کاملاَ عمدی انجام دادند.

ناسیونالیست‌های افراطی لهستانی در نفرت خود از روسیه با پیروان باندرا مرتبط هستند که نه تنها به خاطر روس‌هراسی و یهودستیزی، بلکه به دلیل جنایات علیه لهستانی‌ها نیز معروف‌اند.

به احتمال زیاد خاطرات «قتل عام در ولین» در سال 1944، زمانی که پیشینیان نازی‌های کنونی با خشونت حدود 100 هزار زن، کودک و سالخورده‌ی لهستانی را در اوکراین غربی نابود کردند، از ذهن او (ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان) بخار شده است.

درخواست رذیلانه‌ی نخست وزیر لهستان، اعتقاد ما را تأیید می‌کند که نئونازیسم نه تنها به ایدئولوژی رژیم باندرای کی‌یف تبدیل شده است، بلکه به صورت فعال در سراسر اروپا در حال گسترش است. اخیراً صدراعظم آلمان گفته است که عملیات نظامی روسیه در اوکراین «آلمان را از یک گناه تاریخی خلاص می‌کند.»

این روندی بسیار نگران کننده است. ظاهراَ اروپا پیامدهای وحشتناکی را که ظهور و تقویت نازیسم در آلمان به دنبال داشت، فراموش کرده است.

بشریت برای 71 میلیون زندگی ادای احترام کرده است. کشور ما 27 میلیون نفر از بهترین پسران و دختران خود را در مبارزه با نازیسم آلمان و میلیتاریسم ژاپن از دست داد. ما آن را فراموش نکرده‌ایم. به همین دلیل است که عملیات نظامی روسیه در اوکراین به صورت روشنی از ماهیت ضد فاشیستی برخوردار است.

ما نگرش خود را نسبت به اقدامات و اظهارات آقایان فعلی لهستان به همه‌ی شهروندان این کشور تعمیم نمی‌دهیم. لهستانی‌ها، مردمی اسلاو هستند. مردم عادی از ارتش سرخ که آن‌ها را از دست فاشیست‌ها آزاد کرد، با نان و نمک (۴) استقبال کردند. همکاری دوجانبه‌ی سودمند ما در اردوگاه سوسیالیستی به بازسازی و توسعه‌ی صنعت و علم لهستان کمک کرد. هیتلرها و باندراها، پیلسودسکی و موراویسکی (۵) می‌آیند و می‌روند. و خلق مشترک المنافع اسلاو، که قرن‌ها در کنار یکدیگر زیسته‌اند، هر بار برخلاف همه‌ی احتمالات احیا می‌شود، زیرا منافع اساسی آن‌ها در انطباق با این امر است.

حزب کمونیست فدراسیون روسیه، اظهار نفرت‌انگیز و روس هراسانه‌ی نخست وزیر لهستان را به شدت محکوم می‌کند و او را با واژه‌های زیر مورد خطاب قرار می‌دهد : «دست‌ها کوتاه، آقای موراویسکی! تاریخ ما شاهد بسیاری از بخیلان از جمله همفکر شما آدولف هیتلر، برای پایان دادن به جهان روسی بوده است. جای آن‌ها از دیرباز در زباله‌دان تاریخ بوده است. همان سرنوشت برای شما هم خواهد بود.»


 1. https://cprf.ru/2022/05/the-cynical-revelations-of-the-polish-prime-minister/

 2. Mateusz Morawiecki

3.  the Home Army

 ۴. نان و نمک در برخی از فرهنگ‌های اسلاو، نوردیک، بالتیک، بالکان و سایر فرهنگ‌های اروپایی و همچنین در فرهنگ‌های خاورمیانه ، نمادی از مراسم خوشامدگویی است. (م- نقل از ویکی پدیا)

 5. Pilsudski

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: