پرش به محتوا

آمریکا تروریست های داعش را برای جنگ در اوکراین جذب می کند.آژانس اطلاعات خارجی روسیه گفته است که ایالات متحده «به طور فعال تروریست ها را برای جنگ در اوکراین استخدام می کند.» این نشان دهنده تمایل واشنگتن برای «استفاده از هر وسیله لازم برای دستیابی به اهداف ژئوپلیتیکی خود» است.

آژانس اطلاعات خارجی روسیه روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بر اساس اطلاعات این سازمان، «ایالات متحده حتی از اعضای سازمان‌های تروریستی بین‌المللی، از جمله گروه دولت اسلامی (داعش) که در فدراسیون روسیه ممنوع است،عضوگیری کرده و به عنوان مزدوران فعال در خصومت ها در اوکراین استفاده کرده است.»

اشاره سرویس ویژه روسیه به پایگاه نظامی آمریکا در سوریه التنف است که در نزدیکی مرزهای اردن و عراق قرار دارد. به گفته منابع این پایگاه و اطراف آن به نوعی «مرکز» تروریستی تبدیل شده است که می توان همزمان تا ۵۰۰ داعش و دیگر جهادگران را در آن «آموزش» داد.

این سرویس ویژه همچنین تصریح کرد که این جنگنده ها در دوره آموزشی در التنف در حال آموزش استفاده از سامانه های موشکی ضد تانک، پهپادهای شناسایی و جنگی و تجهیزات مدرن ارتباطی و نظارتی هستند.

«به گفته آژانس اطلاعات خارجی روسیه، این داده ها تأیید می کند که «ایالات متحده آماده است تا از هر وسیله ای برای دستیابی به اهداف ژئوپلیتیکی خود استفاده کند که این سیاست حمایت از گروه های تروریستی بین المللی را نیز مستثنی نمی کند».
این سرویس اطلاعاتی در پایان اعلام کرد که دولت آمریکا عواقب چنین اقداماتی را «حتی وقتی که امنیت متحدان اروپایی و حتی جان آمریکایی‌ها را تهدید می‌کند» در نظر نمی‌گیرد.

واشنگتن اصرار دارد که هیچ نیروی آمریکایی در اوکراین وجود ندارد.

حضور نیروهای آمریکایی در خاک سوریه در پایگاه التنف، که آژانس اطلاعات خارجی روسیه در بیانیه خود به آن اشاره می کند، مدت هاست که از سوی مسکو و دمشق غیرقانونی تلقی می شود.
دولت قبلی آمریکا متعهد شده بود که نیروهای آمریکایی تا زمانی که جنگجویان داعش شکست نخورند و از کردها محافظت کافی نشوند، شمال شرق سوریه را ترک نخواهند کرد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی وقت آمریکا مدعی شد که نقش دیگر نیروهای آمریکایی در التنف مقابله با نفوذ ایران در منطقه است.

در اکتبر ۲۰۲۱، گزارش‌هایی از سوی منابع نظامی اسرائیل منتشر شد مبنی بر اینکه حدود ۳۵۰ پرسنل نظامی و غیرنظامی همچنان در التنف مستقر هستند، از جمله این افراد برخی از نیروهای انگلیسی و فرانسوی که به عنوان «کارشناس اطلاعاتی» توصیف شده‌اند هستند.%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: