پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۸۳


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم.


لاوروف: اوکراین کشور مستقلی نیست و غرب به آن نیازی ندارد و فقط از آن استفاده می کند

وزیر امور خارجه روسیه گفت که اوکراین یک کشور مستقل نیست، حتی اگر کیف تصور کند مستقل است،  غرب به آن نیاز ندارد و به مصرف کننده غرب تبدیل شده است.

وزیر امور خارجه روسیه امروز سه شنبه در بیانیه ای مطبوعاتی تایید کرد که مسکو اطلاعاتی دارد مبنی بر اینکه طرف اوکراینی در مذاکرات تحت کنترل لندن و واشنگتن است.

او گفت: «ما اطلاعاتی داریم که از طریق کانال‌های مختلف به ما می‌رسد مبنی بر اینکه واشنگتن و لندن مذاکره‌کنندگان اوکراینی را رهبری می‌کنند و آزادی مانور آنها را هدایت می‌کنند و شاید حتی مستقیماً نمایندگانی از آنها در خاک اوکراین حضور داشته باشند».

لاوروف خاطرنشان کرد که غرب به اوکراین نیازی ندارد، مگر اینکه یک کشور مصرف کننده است.

وزیر امور خارجه روسیه با تاکید بر آمادگی روسیه برای حل مسائل بشردوستانه در اوکراین، توضیح داد که غرب آماده ارائه تضمین های امنیتی به کی یف نیست.

لاوروف افزود که رژیم کیف می‌گوید که اوکراین کشوری ضد روسیه نیست، اما واقعیت چیز دیگری می‌گوید.

او گفت: «رژیم کیف اکنون در مورد آنچه در کشورشان اتفاق می افتد صحبت می کند، اینکه اوکراین با روسیه خصومت نمی کند… و این کشور نئونازی ندارد، اگرچه واقعیت ها به وضوح قابل مشاهده است.»

منبع: تاس

روسیه خروج خود از شورای کشورهای دریای بالتیک را اعلام کرد

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که روسیه از شورای کشورهای دریای بالتیک خارج می شود، اما این موضوع بر حضور این کشور در منطقه تاثیری نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف، در واکنش به خصومت‌ها، نامه‌ای به وزرای کشورهای عضو شورای کشورهای دریای بالتیک، کمیسر عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و در بیانیه ای که در وب سایت وزارت خارجه روسیه منتشر شده است، آمده است: «که بدلیل سیاست امنیتی، و همچنین رفتار دبیرخانه شورا در استکهلم، فدراسیون روسیه، از این سازمان خارج می شود»، همزمان با اعلام این تصمیم مجمع فدرال فدراسیون روسیه نیز تصمیم به خروج گرفت از کنگره پارلمانی دریای بالتیک گرفت.

بیانیه وزارت خارجه روسیه با اشاره به اینکه پایان عضویت در شورای کشورهای دریای بالتیک تأثیری بر حضور روسیه در منطقه نخواهد داشت، افزود: تلاش برای بیرون راندن کشورمان از دریای بالتیک محکوم به شکست است. برای همکاری با شرکای مسئول و سازماندهی فعالیت ها در مورد مسائل اصلی توسعه منطقه بالتیک، که میراث مشترک ما است، از منافع شهروندان ما محافظت می کند.»

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه پایانی خود گفت: کشورهای غربی و اجازه دهید همه چیز را به نام واقعی خود بنامیم، شورا را برای اهداف فرصت طلبانه خود در انحصار خود درآورده اند و قصد دارند کار آن را به بهای منافع روسیه انجام دهند.

منبع: ریانووستی

شرکت ایتالیایی انی هزینه گاز را به روبل پرداخت خواهد کرد.

تراست نفت و انرژی ایتالیایی انی رسماً اعلام کرد که روند افتتاح حساب مضاعف در گازپروم بانک روسیه – به منظور پرداخت هزینه گاز روسیه به روبل در آینده را آغاز کرده است. 

انی تاکید کرد که این منافاتی با تحریم های موجود علیه روسیه ندارد. این شرکت تصریح کرد که این امر برای انجام به موقع پرداخت های این ماه و جلوگیری از هرگونه خطری برای گازرسانی ضروری است.

گزارشگر جنگی روسیه تعداد سربازان کارخانه فولاد آزوف را اعلام کرد

الکساندر اسلادکوف، خبرنگار جنگی که برای شرکت رسانه ای روسی VGTRK کار می کند، ویدئویی را در کانال تلگرامی خود منتشر کرد که در آن تعداد نظامیان اوکراینی گرفتار شده در کارخانه فولاد ماریوپل آزوف را اعلام کرد که عملاً امروز تسلیم شده اند. 

اسلادکوف اظهار داشت که شخصا در مراسم تسلیم از زندانیان اوکراینی شرکت کرده است. با این حال، در همان زمان، او توضیح داد که موضوع ‹جدی› است و او هنوز برای اظهار نظرهای عجولانه آماده نیست. بنابراین او می خواست خود را به اعداد صرف محدود کند. 

به گفته اسلادکوف، بیش از ۲۵۰۰ پرسنل نظامی اوکراینی در زمان تسلیم شدن در کارخانه فولاد بودند. از جمله ۴۰۴ مجروح و ۵۵ مجروح وخیم. همچنین ۲۰۰ جسد یخ زده و سه اسیر جنگی روسی – ‹یک افسر و دو سرباز› وجود دارد. 

گفته می شود که از میان سربازان اوکراینی، ۸۰۴ نفر متعلق به گردان نئونازی آزوف هستند، در حالی که بقیه اعضای واحدهای دیگر هستند. به گفته اسلادکوف، مجروحان بشدت تحت نظارت پزشکی به بیمارستان نووازوفسک جمهوری خلق دونتسک منتقل شدند. طرف روسی برای همه مجروحان ‹کاملاً مطابق با کنوانسیون› دارو تهیه خواهد کرد. به طور خلاصه، اسلادکوف وقایع در و در کارخانه متالورژی آزوف-اشتال را به عنوان ‹نقطه اوج عملیات موفقیت آمیز ما در ماریوپل› توصیف کرد.

دادگاه عالی روسیه در حال بررسی این است که آیا آزوف باید به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شود.

در 26 می، دادگاه عالی روسیه پرونده ای را در مورد به رسمیت شناختن گردان آزوف اوکراین به عنوان یک سازمان تروریستی بررسی خواهد کرد. 

این در وب سایت وزارت دادگستری روسیه اعلام شده است. طبق قوانین روسیه، پیشنهاد اعلام یک سازمان به عنوان یک سازمان تروریستی و ممنوعیت آن توسط سرویس اطلاعات داخلی روسیه FSB تهیه شده است که آن را به دادستانی کل فدراسیون روسیه ارسال می کند. FSB به نوبه خود در حال تسلیم شکایت به دادگاه است. دادگاه عالی فدراسیون روسیه به موضوع طبقه بندی سازمان های بین المللی به عنوان تروریست می پردازد.

دبیر شورای امنیت روسیه: نئولیبرالیسم غربی به فاشیسم تبدیل شده است


نیکولای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی روسیه در نشستی با اعضای شورای علمی این نهاد دولتی کشورش از هجمه‌های ایدئولوژیک غرب علیه روسیه خبر داد و گفت:یکی از این حملات با استفاده از ایدئولوژی فاشیستی در لباس لیبرالیسم انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری تاس، نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه گفت: نئولیبرالیسم غربی در حال تبدیل شدن به یک ایدئولوژی فاشیستی است که همگی علیه روسیه بسیج شده است.

پاتروشف با شرکت در نشست محققان و اعضای علمی شورای امنیت اظهار داشت: به نظر می‌رسد هجمه‌های صورت گرفته علیه کشور روسیه نه تنها در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی است بلکه جنبه‌های ایدئولوژیک نیز به خود گرفته است.

وی گفت: در جریان جنگ روسیه و اوکراین حقایق بسیاری از هجمه‌های غرب علیه روسیه آشکار شده است که از جمله آنها می‌توان به ایدئولوژی فاشیستی در لباس لیبرالیسم اشاره کرد.

پاتروشف گفت که تقابل ایدئولوژیک در حوزه های ارزشی، اخلاقی و فرهنگی مشهودتر است.

وی تصریح کرد: آمریکا و متحدانش تأثیرگذاری بر ارزش‌ها و فرهنگ معنوی و اخلاقی سنتی روسیه را یکی از سازوکارهای اصلی بازدارندگی و نابودی این کشور ارزیابی می‌کنند.

دبیر شورای امنیت روسیه ادامه داد: در این شرایط، تدوین یک سیاست واحد و متحد برای حفظ و تقویت ارزش‌های معنوی و اخلاقی سنتی روسیه در کنار سیاست فرهنگی دولتی منطبق بر واقعیت‌های مدرن و خواسته‌های جامعه روسیه و تبدیل آن به قانون اهمیت خاصی پیدا می‌کند.

این مقام روسی به هجمه‌های غرب علیه کشورش اشاره کرد و از تمام مقامات روسی خواست نسبت به اجرای وظایف خود در حفظ امنیت ملی این کشور پایبند باشند.

لاوروف: با صدراعظمی اولاف شولز آلمان آخرین نشانه های استقلال خود را هم از دست داد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه در یک مراسم علمی و آموزشی گفت: پس از به قدرت رسیدن دولت شولز ، آلمان آخرین نشانه های استقلال خود را از دست داده است. وی خاطرنشان کرد که در حال حاضر در اتحادیه اروپا فقط امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه تلاش می کند در مورد استقلال استراتژیک اتحادیه اروپا از اتحاد آتلانتیک شمالی صحبت کند.»
«من مطمئن هستم که آنها اجازه انجام این کار را به ماکرون نخواهند داد، و اتحادیه اروپا بیش از پیش در حال ادغام با اتحاد آتلانتیک شمالی است، آنها حتی این را پنهان هم نمی کنند.»

لاوروف گفت و در این زمینه به عضویت فنلاند و سوئد در ناتو اشاره کرد.
وزیر خارجه روسیه با یادآوری مشارکت کشورهای بی طرف در رزمایش های ناتو، گفت پیوستن سوئد و فنلاند به این پیمان تغییر چندانی را باعث نمی شود.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه با کم اهمیت جلوه دادن تلاش سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو گفت آنها هم اکنون هم عضو این پیمان هستند.

وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه گفت: پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو احتمالا تغییر چندانی باعث نخواهد داشت، زیرا دو کشور مدت هاست در رزمایش های نظامی این ائتلاف مشارکت دارند.

لاوروف گفت: فنلاند و سوئد و سایر کشورهای بی طرف سال هاست در تمرینات نظامی ناتو شرکت می کنند.
ناتو هنگام برنامه ریزی برای پیشروی های نظامی به شرق، قلمرو آنها را در نظر می گیرد. بنابراین از این نظر احتمالاً تفاوت زیادی وجود ندارد. بیایید ببینیم که چگونه عملا از قلمرو آنها در ائتلاف آتلانتیک شمالی استفاده می شود.

سوئد و فنلاند اخیرا حمله روسیه به اوکراین و نگرانی های امنیتی را پیش کشیده تا برای عضویت در ناتو اقدام کنند. روسیه بارها مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرده و گفته این کار تنها به بسط یک ائتلاف نظامی در نزدیکی مرزهای این کشور منجر خواهد شد و هیچگونه پیامد صلح آفرینی به دنبال ندارد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با برشمردن اقدامات و مواضع مقامات آمریکایی و اروپایی درباره جنگ روسیه و اوکراین گفت: این اظهارات و مواضع، به معنای اعلان جنگ آمریکا و اروپا به روسیه است.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در نشست افق‌های جدید در ماراتن آموزش و دانش گفت: غربی‌ها آنچنان گستاخ شده‌اند که جوزپ بورل دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفت: در این جنگ، پیروزی باید در میدان جنگ بدست آید.
وزیر امور خارجه روسیه افزود: انگلیسی ها، آمریکایی ها، روسای جمهور، نخست وزیران، و وزرای کشور‌های غربی آشکارا سخنرانی می‌کنند و می‌گویند: ما حق نداریم اجازه دهیم روسیه پیروز شود، بلکه روسیه باید شکست بخورد.
سرگئی لاوروف تاکید کرد: این اظهارات و مواضع، به معنای اعلان جنگ آمریکا و اروپا به روسیه است.

لاوروف افزود: اقدامات عملی و مواضع خصمانه غربی‌ها دقیقا نشان می‌دهد که جنگ بین اوکراین و روسیه نیست، بلکه جنگ بین روسیه و دنیای غرب است.
سرگئی لاوروف افزود: می‌دانید، این عبارت بسیار رایج شده است که غرب آماده است تا آخرین اوکراینی بجنگد.

اوربان اثربخشی تحریم‌ها علیه روسیه را «فقط روی کاغذ» دانست

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که روز دوشنبه توسط پارلمان این کشور در مقام خود ابقا شد، اعلام کرد که تحریم‌ها علیه روسیه تنها به روی کاغذ موثر هستند، ولی در واقعیت، کسی که یک محاصره قاره‌ای را ایجاد کند، خود شکست خواهد خورد.

اوربان در سخنرانی خود پس از انتخاب مجدد گفت: «اروپا متقاعد شده است که تحریم های مختلف می تواند روسیه را به زانو درآورد. چنین چیزی روی کاغذ ممکن است، و بسیاری از سیاستمداران «کاغذی» نوعی شواهد نظری ارائه می‌کنند، اما هر چقدر هم که سعی می‌کنم درک کنم محاصره قاره‌ای مؤثر است، باز این مسئله دور از ذهن و شکست خورده است».

به عقیده وی، اتحادیه اروپا از قدرت و نفوذ خود سوء استفاده کرده و ایدئولوژی بیگانه را به مجارستان تحمیل می کند. اوربان تاکید کرد که مجارستان یکی از اعضای اتحادیه اروپا است و علاقه مند است در آینده در این اتحادیه باقی بماند، ولی با این حال، فاصله فرهنگی بین بروکسل و بوداپست در حال افزایش است.

روز دوشنبه پارلمان مجارستان ویکتور اوربان را برای پنجمین بار به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب کرد. 133 نماینده به وی رأی مثبت و 27 نماینده رأی مخالف دادند. این مسئله به منزله حمایت اکثریت مایندگان پارلمان مجارستان از سیاست در حال اجرای وی در این کشور است.

هشدار پوتین درباره موج بی‌سابقه‌ای از «روس‌هراسی دیوانه‌وار» در غرب

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه در اجلاس رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی  در مسکو یادآور شد که در اوکراین، نئونازیسم مدت‌هاست که بیداد می‌کند و با «چشمک روس‌هراسی دیوانه‌وار در جامعه غربی» همراه شده است.

به گفته وی، افراط گرایان در همه کشورها وجود دارند، ولی تنها در اوکراین نئونازی‌ها در سطح دولتی تشویق و تجلیل می‌شوند و کشورهای غربی هم بوضوح چشمان خود را بر این پدیده بسته و بدین ترتیب، در واقع فعالیت‌های آنها را تشویق می‌کنند. پوتین افزود: «همه اینها با موج بی سابقه تهاجم روس هراسی دیوانه وار در کشورهای به اصطلاح متمدن و سیاست درست جامعه غربی همراه است».

رئیس جمهوری روسیه یادآور شد که در اروپا بناهای تاریخی به طرز وحشیانه‌ای در حال تخریب هستند و سعی می شود که تاریخ بازنویسی شود. وی تاکید کرد که کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی باید با هرگونه تلاش برای مثبت نشان دادن چهره نازی‌ها، همدستان و پیروان آنها مخالفت کنند.

پوتین همچنین تاکید کرد که سازمان پیمان امنیت جمعی  نقش تثبیت کننده بسیار مهمی در فضای بوجود آمده پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق دارد.  وی ابراز امیدواری کرد که امکانات و نفوذ این سازمان بیش از پیش افزایش یافته که طی سال‌های گذشته به یک ساختار بین المللی تمام عیار تبدیل شده است، به توسعه خود ادامه دهد.

بیانیه نشست سران سازمان پیمان امنیت جمعی درباره تضمین امنیت مرزهای خارجی

رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در پایان نشست سران مسکو، با انتشار بیانیه‌ای مشترک، آمادگی خود برای تضمین و تقویت امنیت مرزهای مناطق تحت مسئولیت این سازمان را اعلام کردند. همانطور که در این سند ذکر شده، این مسئله شامل وضعیت افغانستان و دیگر مرزهای خارجی کشورهای عضو این سازمان می شود.

علاوه بر این، کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی نسبت به تلاش‌ها برای ممنوعیت نمادهای مرتبط با پیروزی بر نازیسم در سطح قانونگذاری ابراز نگرانی کرده و  هرگونه تلاش برای جعل وقایع تاریخی مرتبط با مشارکت همه کشورها در مقابله با تجاوزات نازی‌ها در دوران جنگ جهانی دوم را محکوم است.

رهبران این کشورها همچنین مخالفت خود با هرگونه تلاش برای تجلیل از نازیسم و گسترش نئونازیسم و همچنین نژادپرستی و بیگانه هراسی را مورد تاکید قرار دادند.

ایران: گسترش ناتو باعث ایجاد بحران اوکراین شده است

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به خبرگزاری نووستی گفت که گسترش ناتو و همچنین بی توجهی کشورهای غربی به نگرانی‌های امنیتی روسیه، دلیل اصلی بوجود آمدن وضعیت کنونی پیرامون اوکراین شده است.

این دیپلمات توضیح داد: «ما فکر می کنیم که اکنون دیگر ریشه همه مشکلاتی که امروز دیده می‌شود، مشخص است و شامل گسترش ناتو، نادیده گرفتن واقعیت‌های اروپا، نادیده گرفتن ملاحظات سیاسی و نگرانی‌های امنیتی تعدادی از کشورها، به ویژه فدراسیون روسیه از سوی کشورهای غربی و همچنین توافقاتی است که ده‌ها سال پیش منعقد شده است.»‎

عدم توافق وزرای خارجه اتحادیه اروپا بر سر بسته ششم تحریم‌ها علیه روسیه

جوزپ بورل، مسئول اصلی سیاست خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا شب گذشته، پس از برگزاری نشست وزیران اعلام کرد که وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نتوانستند بر سر بسته ششم تحریم ها علیه روسیه با یکدیگر به توافق برسند و به گفتگو در این باره ادامه خواهند داد.

بورل توضیح داد که مشکل مانند گذشته «اختلاف بر سر تحریم نفتی روسیه بود».

به گفته وی، بحث در خصوص این موضوع در سطح نمایندگان دائمی کشورهای اتحادیه اروپا ادامه خواهد یافت.

بورل یک روز پیش و قبل از نشست شورای اتحادیه اروپا نیز از اختلافات جدی در بین اعضای اتحادیه اروپا بر سر تحریم واردات نفت از فدراسیون روسیه خبر داده بود. ‎

ایالات متحده آمریکا گزارش آزمایش موفق موشک هایپرسونیک

ادعا می شود نیروی هوایی آمریکا در ۱۴ مه آزمایش موفقی از یک موشک کروز پیشرفته مافوق صوت انجام داده است. این موضوع توسط نیروی هوایی آمریکا در بیانیه ای اعلام شد. این پرتاب از سواحل جنوبی کالیفرنیا صورت گرفت. سرعت موشک پنج برابر سرعت صوت بود. هیث کالینز، رئیس برنامه سلاح های نیروی هوایی آمریکا در این باره اظهار داشت:
«این یک دستاورد بزرگ توسط تیم توسعه برای بخش نظامی و برای نیروی هوایی ما بود.»

این اولین پرتاب ادعایی یک موشک کروز از این نوع از یک ناو هواپیمابر است.

در اوایل آوریل، دفتر پنتاگون از پروژه های تحقیقاتی پیشرفته اعلام کرد که گفته می شود آزمایش پرواز موفق یک موشک مافوق صوت از تولیدکننده لاکهید مارتین است. این موشک در هنگام پرتاب توانست به سرعت های بالای ماخ ۵ برسد، تا ارتفاعی در حدود دوازده کیلومتر صعود کند و حدود ۵۵۰ کیلومتر پرواز کند.

نگرانی روسیه از عضویت سوئد در ناتو

به گزارش خبرگزاری «تاس»، در این بیانیه آمده است: پیوستن سوئد به ناتو آسیب جدی به امنیت شمال اروپا و به طور کلی قاره اروپا وارد می‌کند. روسیه برای مقابله با تهدیدات علیه امنیت ملی خود از لحاظ مسائل فنی، نظامی و غیره اقدام خواهد کرد. 

این بیانیه تصریح کرد: اقدامات روسیه به شرایط عضویت سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از جمله استقرار احتمالی سلاح‌های تهاجمی ناتو در خاک سوئد بستگی دارد. 

وزارت خارجه روسیه افزود: سیاست خارجی استکهلم که بیش از ۲۰۰ سال بر اصل بی‌طرفی تکیه کرده بود، در چند دهه گذشته عامل اصلی ثبات و اعتماد در منطقه دریای بالتیک بوده است. عضویت در ناتو امنیت سوئد را افزایش نمی‌دهد زیرا هیچ‌کس این کشور را تهدید نمی‌کند. اما عضویت آن در ناتو موجب از دست دادن استقلال در اتخاذ تصمیمات سیاست خارجی خواهد شد. 

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه پیش از این اقدام فنلاند و سوئد را برای پیوستن به ناتو «اشتباهی با پیامدهای گسترده» دانست. 

در حالی که کشورهایی همچون نروژ، دانمارک و ایسلند رسما عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند، دو کشور سوئد و فنلاند بنابر دلایل تاریخی و ژئوپلتیک به این پیمان نظامی ملحق نشدند؛ سوئد و فنلاند در دوران جنگ سرد موضعی بی‌طرف داشته و از همسویی با مواضع آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی خودداری کردند. 

دولت حزب سوسیال دموکرات سوئد روز شنبه تصمیم گرفت برای عضویت در ناتو درخواست دهد. با این تصمیم و با حمایت احزاب راست در پارلمان، درخواست سوئد برای عضویت در ناتو قطعی تلقی می‌شود. 

بنا به گزارش آناتولی، پیش از این، نخست وزیر سوئد، ماگدالنا اندرسون، گفته بود که این بهترین تصمیم برای امنیت سوئد خواهد بود.

شرکت شل جایگاه‌های سوخت خود را در روسیه تعطیل کرده است

خبرگزاری «تاس»، یک سخنگوی شرکت شل دوشنبه‌شب گفت: فروش سوخت در جایگاه‌های موجود در قرارداد با لوک اویل به طور کامل متوقف شده است، در حالی که مغازه‌ها و کافه‌ها فعلا به کار خود ادامه می‌دهند. 

پیش از این شرکت نفتی شل اعلام کرد، به دلیل تصمیم خود برای خروج از روسیه حدود پنج میلیارد دلار از دست می‌دهد. 

شل پیشتر میزان خسارت خود ناشی از خروج از روسیه را ۳. ۴ میلیارد دلار پیش‌بینی کرده بود. 

به گزارش ایرنا، سخنگوی شل گفت که این افزایش برآورد خسارت به دلیل تأثیرات احتمالی مازاد به قراردادها و زیان‌های امور اعتباری در روسیه مربوط است. 

این شرکت در  اسفند سال ۱۴۰۰ اعلام کرده بود که در راستای هماهنگی با دستورالعمل‌های جدید دولت انگلیس و هماهنگ با رژیم تحریم‌های اقتصادی صادر شده توسط این دولت، از روسیه خارج می‌شود.

شنیده شدن صدای آژیر حمله هوایی و چندین انفجار در شهر لویو اوکراین

منابع محلی اعلام کردند که این انفجارها حدود ساعت چهل دقیقه بامداد امروز سه‌شنبه در شهر لویو رخ داده است. 

به گفته شاهدان محلی، صدای چند انفجار در مرکز و شمال غرب لویو شنیده شده است. 

ماکسیم کوزیتسکی رئیس سازمان نظامی منطقه‌ای لویو در بیانیه‌ای کوتاه در کانال تلگرامی خود گفت: سامانه‌های پدافند هوایی به این حمله پاسخ داده‌اند. 

وی هیچ اطلاعاتی در مورد مکان‌هایی که مورد حمله قرار گرفته‌اند، ارائه نکرد. 

همچنین آندری سادووی شهردار لویو هم در پیامی در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد که نمی‌تواند هیچ اطلاعاتی در مورد حملات احتمالی موشکی به این شهر را تائید کند. 

لویو و مناطق اطراف آن از زمان شروع جنگ حداقل هفت بار مورد حمله قرار گرفته است. 

در اولین حمله در ۱۳ مارس، یک پایگاه نظامی بزرگ در یاووریو در شمال غربی لویو در حدود ۱۵ کیلومتری مرز لهستان، مورد اصابت موشک قرار گرفت که این حمله موشکی بیش از ۳۰ کشته برجای گذاشت. 

همچنین یک کارخانه قطعات هواپیما، یک انبار سوخت و چندین تاسیسات شبکه برق از دیگر اهداف حملات موشکی روسیه در لویو در هفته‌های اخیر بوده‌اند. 

فاشیست ها در ماریوپل تسلیم شدند.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین بامداد سه‌شنبه در بیانیه‌ای تأیید کرد، نیروهای نظامی این کشور که در کارخانه فولاد آزوفستال در ماریوپل مستقر بودند، پس از ۸۲ روز از این کارخانه خارج شده‌اند.

اگرچه در رسانه‌های روسیه اعلام شده است که سربازان اوکراینی خود را تسلیم کرده‌اند، اما مقامات اوکراینی در بیانیه‌های خود از واژه تسلیم استفاده نکرده‌اند. 

در همین حال ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در اظهارات روزانه خود خبر خروج نیروهای این کشور از کارخانه را تایید کرد. 

وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که توافقی برای تخلیه مجروحان اوکراینی از کارخانه فولاد آزوفستال بدست آمده است و یک کریدور بشردوستانه برای این منظور ایجاد شده است. 

مقامات اوکراینی اعلام کردند که ۲۶۰ سرباز این کشور از این کارخانه خارج شدند. 

منابع روس تخمین می‌زنند که حدود ۲ هزار و ۲۰۰ نفر از جمله غیرنظامیان در زیر زمین‌های این کارخانه گرفتار شده بودند. 

پس از خروج کامل نیروهای اوکراین از این کارخانه، نیروهای روسیه به طور کامل کنترل ماریوپل را به دست خواهند گرفت.

به گزارش ایرنا، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در ماه جاری خواستار بازگشایی کریدورهای بشردوستانه برای خروج غیرنظامیان از شهر ماریوپل در اوکراین شد و گفت که این شهر محاصره شده یک بحران در درون بحران دیگر است. 

ماریوپل یکی از قطب‌های بزرگ صنعتی و دانشگاهی اوکراین و دومین شهر بزرگ استان دونتسک محسوب می‌شود. شویگو وزیر دفاع روسیه هفته پیش به پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که نیروهای روس بر کل شهر ماریوپل به جز کارخانه فولادسازی «آزوفستال» مسلط شده‌اند.

شویگو تصریح کرد، باقی‌مانده نیروهای افراطی همچنان در این کارخانه هستند که محاصره شده‌اند. وزیر دفاع روسیه گفت که طی عملیاتی در ماریوپل، بیش از چهار هزار شبه نظامی کشته و هزار و ۴۷۸ نفر نیز تسلیم شده‌اند. 

پوتین ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.  

رئیس جمهور روسیه سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد. 

رای مثبت سنای آمریکا به کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین

مجلس سنای آمريکا روز دوشنبه به اختصاص ۴۰ میلیارد دلار کمک بیشتر به اوکراین در جنگ با روسیه رای داد.

کریگ کاپلان، خبرنگار سی اسپن در کنگره آمریکا در حساب توئیتری خود نوشت: سنای آمریکا با ۸۱ رای مثبت و ۱۱ رای منفی به لایحه کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین رای مثبت داد. انتظار می‌رود که رای گیری نهایی درباره این لایحه تا روز پنجشنبه انجام شود. ۱۱ عضو جمهوری خواه مجلس سنا یعنی بلکبرن، بوزمن، براون، کراپو، هاگرتی، هاولی، لی، لومیس، مارشال، پل و توبرویل به این لایحه رای منفی دادند.

خبرگزاري رويترز نيز گزارش داد: مجلس سنای آمريکا روز دوشنبه به اختصاص ۴۰ میلیارد دلار کمک بیشتر به اوکراین در جنگ با روسیه رای داد و زمینه را برای رای گیری در مورد این لایحه احتمالاً در اواخر این هفته فراهم کرد، زیرا کمک‌های نظامی و بشردوستانه به دلیل مخالفت سناتور رند پل سناتور جمهوری خواه به تعویق افتاد.

مجلس نمایندگان آمريکا این لايحه کمک‌ به اوکراين را در ۱۰ مه تصویب کرد. اما پس از آن که سناتور جمهوری خواه رند پل از اجازه رای گیری سریع امتناع کرد، این لايحه در سنا متوقف شد. دموکرات‌های همکار بایدن هم مجلس نمایندگان و هم سنا را کنترل می‌کنند، اما قوانین مجلس سنا برای انتقال سریع به رأی‌گیری نهایی در مورد اکثر قانون‌ها، به رضایت متفق القول نیاز دارد.

ریابکوف: آزمایشگاه‌های بیولوژیک اوکراین بخشی از برنامه‌ جهانی آمریکا است

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امورخارجه روسیه در نشست کمیسیون شورای فدراسیون این کشور گفت: آزمایشگاه‌های بیولوژیک اوکراین بخشی از برنامه گسترده واشنگتن در سراسر جهان است.

به گزارش خبرگزاری تاس، وی روز دوشنبه اظهار کرد، فعالیت‌های جنگ بیولوژیکی اوکراین که با کمک واشنگتن انجام می‌شود، بی‌سابقه نیست، بلکه بخشی از برنامه‌های تسلیحات بیولوژیک ایالات متحده است.

ریابکوف در نشست کمیسیون شورای فدراسیون روسیه که در مورد آزمایشگاه‌های تحت حمایت ایالات متحده در اوکراین تحقیق می‌کند، گفت: آزمایش‌های بیولوژیک در اوکراین از سوی شرکت‌های آمریکایی و پنتاگون چیز تازه‌ای نیست و از سال‌ها پیش راه‌اندازی شده است.

وی افزود: آزمایش‌های اوکراین بخشی از برنامه چند ساله واشنگتن در سراسر جهان است که هدف آنها توسعه برنامه‌های جنگ بیولوژیک در جهان است.

این دیپلمات ارشد روسی افزود: چنین برنامه‌هایی در جمهوری‌های شوروی بیشترین توجه روسیه را به خود جلب کرده است.

پیش از این ایگور کریلوف رئیس نیروهای حفاظت از تشعشع، مواد شیمیایی و بیولوژیک روسیه گفته بود شرکت‌های آمریکایی فایزر و مدرنا در آزمایش‌های بیولوژیک پنتاگون مشارکت فعال دارند.

این مقام روسیه خاطر نشان کرد: رهبران حزب دموکرات ایدئولوژیست‌های اصلی فعالیت‌های نظامی و بیولوژیکی آمریکا در اوکراین هستند که به طور مستقیم از بودجه‌های دولتی برای آزمایش‌های مخفی بیولوژیک در اوکراین استفاده می‌کنند.

مسکو: جنگنده روسی پس از اصابت موشک استینگر به سلامت بازگشت

 یک ناوبر اسکادران هوایی روسیه گفت، یک فروند هواپیمای سوخوی ۲۵ در پرواز بر فراز اوکراین مورد اصابت دو موشک سیستم موشکی ضد هوایی استینگر قرار گرفت، اما به سلامت به آشیانه خود بازگشت.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، این مقام روس دوشنبه شب افزود: موتور این جنگنده مورد اصابت دو فروند موشک استینگر قرار گرفت، اما هواپیما سرنگون نشد و توانست به سلامت در پایگاه خود فرود بیاید. 

وی افزود: جنگنده سوخوی ۲۵ در شرایط جنگی کاملاً دوام می‌آورد و در ارتفاعات فوق‌العاده کم نیز به خوبی عمل می‌کند. 

هفته گذشته یک مقام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد، از آغاز جنگ روسیه در اوکراین، آمریکا ۵ هزار و ۵۰۰ موشک ضد تانک جاولین و یک هزار و ۵۰۰ موشک ضد هوایی استینگر در اختیار نیروهای اوکراینی قرار داده است. 

مسکو هشدار داده است تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می‌دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: