پرش به محتوا

پوتین: سیاست انرژی کشورهای اروپایی خودکشی اقتصادی است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نسبت به عواقب اعمال تحریم ها علیه بخش نفت و گاز روسیه برای کشورهای اروپایی هشدار داد و سیاست انرژی اتحادیه اروپا را «خودکشی اقتصادی» توصیف کرد.

رئیس‌جمهور روسیه در نشستی که امروز برای بررسی مسائل مربوط به بخش انرژی روسیه برگزار شد، به آسیب‌هایی اشاره کرد که در صورت تحریم کردن منابع انرژی روسیه قطعا بر کشورهای اروپایی تأثیر می‌گذارد.

مهمترین نکاتی که رئیس جمهور پوتین در این نشست به آن پرداخته است به شرح زیر است:

– کشورهای اروپایی اکنون صراحتاً اعتراف می کنند که نمی توانند از منابع انرژی روسیه چشم پوشی کنند، اما آنها این هدف را بدون در نظر گرفتن عواقب و آسیب هایی که قبلاً به اقتصاد خود وارد کرده اند دنبال می کنند.

به همین دلیل است که اروپا به منطقه ای با گرانترین قیمت منابع انرژی در جهان تبدیل شده است.

شکایت های دور از ذهنی علیه شرکت های انرژی روسیه و مدیریت آنها مطرح می شود و مشکلاتی برای بخش تجاری ایجاد می شود. 

– روسیه باید از اقدامات آشفته و نسنجیده کشورهای خارجی در بخش نفت استفاده کند.

روسیه یکی از تامین کنندگان عمده نفت و گاز جهان است، تنها تامین حدود ۴۰ درصد واردات گاز طبیعی و حدود یک سوم واردات نفت خام اتحادیه اروپا، را روسیه به خود اختصاص داده است.

پیش از این کارشناسان نسبت به عواقب تحریم های اتحادیه اروپا بر نفت و گاز روسیه هشدار داده بودند.

پوتین در این دیدار که امروز برگزار شد، گفت: امروز می بینیم که کشورهای اروپایی به دلایل مطلق سیاسی و به دلیل جاه طلبی های خود و تحت فشار حاکمان آمریکا، تحریم های جدیدتری را علیه بازارهای نفت و گاز اعمال می کنند. 

رئیس جمهور روسیه در این نشست نسبت به نرخ بالای تورم در اروپا به دلیل تحریم های اعمال شده در حوزه نفت و گاز هشدار داد و گفت: همه اینها منجر به تورم می شود و در غرب به جای اعتراف به اشتباهات خود به دنبال این هستند. دیگران را مقصر جلوه دهند.

وی با اشاره به اینکه سیاستمداران در غرب اهمیت منابع سنتی انرژی را دست کم گرفتند که این ارزیابی نادرست آنها بازتاب های منفی داشت، گفت: سیاستمداران در غرب هم نگرانی طبیعی مردم در مورد وضعیت آب و هوا را نادیده گرفتند و هم اهمیت انرژی سنتی را دست کم گرفتند.

پوتین سیاست نسنجیده غرب را عامل اصلی مشکلات در بخش انرژی جهان دانست و به عنوان شاهدی بر این امر به اقدامات کشورهای غربی به دلیل عدم تخصیص زمینه های لازم برای پروژه های جدید اشاره کرد. فرصت‌ها برای توسعه بخش حمل‌ونقل محدود بود و مشکلاتی نیز در کشتیرانی و سایر زمینه‌ها ایجاد شد که برای اطمینان از سرمایه‌گذاری در صنعت (انرژی) به موقع و به مقدار مناسب ضروری است.

وی خاطرنشان کرد که همه آنچه امروز در اطراف اوکراین اتفاق می افتد به سیاست غرب مرتبط است. وی گفت: «تمام آنچه امروز اتفاق می افتد، از جمله، متأسفانه، در مورد اوکراین، به سیاست اشتباه غرب مرتبط است.»

به گفته رئیس جمهور روسیه، این کشورها «برای دهه ها نگرانی های روسیه در زمینه تامین امنیت خود را نادیده گرفتند، به هر طریق ممکن عناصر ناسیونالیست و نئوفاشیست رهبری کیف را تشویق کردند و با مشکلاتی که در جنوب شرق اوکراین در حال توسعه بود با تحقیر برخورد کردند.»

وی همچنین خاطرنشان کرد که غرب در واقع در طول هشت سال به تداوم خصومت‌ها (در دونباس) که رژیم کیف از هشت سال پیش آغاز کرد، کمک کرد.

پس از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین به دلایل امنیتی، که پس از نادیده گرفتن ضمانت‌های امنیتی توسط غرب صورت گرفت، کشورهای غربی بسته‌های تحریمی متعددی را علیه مسکو اعمال کردند که بخش‌های اقتصادی، شرکت‌ها و افراد در روسیه را تحت تأثیر قرار داد.

در ۸ مارس، ایالات متحده آمریکایی ها را از واردات انرژی از روسیه و سرمایه گذاری جدید در بخش انرژی روسیه منع کرد. و پس از واشنگتن، لندن قصد خود را برای حذف تدریجی هیدروکربن های روسیه اعلام کرد.

به نوبه خود، فایننشال تایمز، پیش از این نسبت به اتخاذ تدابیر مشابه (ممنوعیت نفت و گاز روسیه) توسط اتحادیه اروپا هشدار داد، زیرا روسیه حدود ۴۰ درصد از واردات گاز طبیعی به اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده است و حدود یک سوم واردات نفت خام را.

در حال حاضر کشورهای اروپایی بر سر تحریم نفتی روسیه، در چارچوب بسته ششم تحریم‌ها، به ویژه مخالفت مجارستان با این اقدام از ترس تبعات اقتصادی این اقدام، اختلاف نظر دارند.

منبع: RT + RIA Novosti + TASS

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: