پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۸۲


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


نیروهای ویژه اوکراین مین را با یک تن نیترات آمونیوم منفجر کردند.

نیروهای ویژه اوکراین یک مین تقویت شده با یک تن نیترات آمونیوم را در نزدیکی Masanovka منفجر کردند. 

در نتیجه یک ابر سمی به ارتفاع حدود یک کیلومتر در جهت کراماتورسک حرکت کرد. این را وزارت دفاع روسیه به خبرنگاران اعلام کرد.

 ارتش روسیه گفت: رژیم کی یف به اقدامات تحریک آمیز ادامه می دهد تا نیروهای مسلح روسیه را به استفاده ادعایی از مواد سمی متهم کند. امروز در ساعت 13:35 به وقت محلی، نیروهای ویژه اوکراینی یک چاشنی پیش ساز تقویت شده با حداکثر یک تن نیترات آمونیوم را در مزرعه ای در یک و نیم کیلومتری شمال غرب روستای مازانوفکا منفجر کردند. 

وزارت دفاع تاکید کرد که این انفجار ابر سمی به ارتفاع حدود یک کیلومتر ایجاد کرد که در جهت کراماتورسک در حال حرکت بود. به گفته وزارت دفاع روسیه، در 11 مه، تحریک مشابهی توسط نیروهای امنیتی اوکراین در نزدیکی روستای دولگنکویه در منطقه خارکف رخ داد: به منظور متهم کردن ارتش روسیه به استفاده از سلاح شیمیایی، نیروهای امنیتی اوکراین یک تانک را به دست گرفتند. 

کامیون حاوی کود، احتمالا نیترات آمونیوم، منفجر شد. وزارت دفاع روسیه همچنین خاطرنشان کرد که روسیه بارها نسبت به چنین اقدامات تحریک آمیزی از سوی رژیم کی یف هشدار داده است.

اردوغان علیه پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز دوشنبه گفت آنکارا با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو موافقت نمی‌کند، زیرا دو کشور با درخواست ترکیه برای استرداد مظنونان مرتبط با سازمان‌های تروریستی خودداری کردند. وی گفت: گزارش هایی وجود دارد مبنی بر اینکه آنها تروریست ها را به ما تحویل نمی دهند. ما به پیوستن این دو کشور به ناتو ‹بله› نخواهیم گفت.

 اردوغان به هیئت‌های سوئد و فنلاند توصیه کرد که برای متقاعد کردن آنکارا به عضویت ناتو به ترکیه بروند. رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: «حتی در پارلمان آنها [سوئد و فنلاند] حامیان تروریسم هستند. آیا آنها می آیند تا ما را متقاعد کنند؟ شما نباید زحمت بکشید.

 به گفته اردوغان، ترکیه نمی تواند با پذیرش کشورهایی که به نوبه خود ترکیه را تحریم کرده اند، به عضویت ناتو موافقت کند. اردوغان افزود: در صورت موافقت ترکیه با پیوستن فنلاند و سوئد، ائتلاف آتلانتیک شمالی نیز به ‹تمرکز تروریست ها› تبدیل خواهد شد. 

وی تاکید کرد: ما به کسانی که به دلیل درخواست پیوستن به ناتو، سازمان امنیت، تحریم‌هایی را علیه ترکیه اعمال کرده‌اند، پاسخ مثبت نخواهیم داد. آنگاه ناتو دیگر یک سازمان امنیتی نیست و به محلی برای تجمع تروریست ها تبدیل خواهد شد.

 شبکه تلویزیونی TRT ترکیه پیشتر در روز دوشنبه گزارش داد که فنلاند و سوئد که ترکیه در حال حاضر از عضویت آنها در ناتو حمایت نمی کند، از پذیرش درخواست آنکارا برای استرداد ۳۳ مظنون مرتبط با عضویت در یکی از گروه هایی که به عنوان تروریست شناخته شده اند، خودداری کرده اند.

 مقامات ترکیه خواستار استرداد «تروریست ها» از حزب کارگران کردستان (PKK) و FETÖ (گروه تروریستی فتح الله) شدند.

 با این حال هلسینکی و استکهلم از استرداد مظنونان به ترکیه خودداری کردند. به گفته این فرستنده، فنلاند و سوئد به برخی از درخواست ها پاسخ منفی داده اند و برخی دیگر را کاملا بی پاسخ گذاشته اند. در سال ۲۰۱۹، هلسینکی و استکهلم تصمیم گرفتند به دلیل عملیات نظامی فرامرزی ترکیه در سوریه، محدودیت هایی را بر صادرات صنایع تسلیحاتی به ترکیه اعمال کنند.

ماریوپل: نئونازی های هنگ ‹آزوف› در ازای زنده ماندن تسلیم میشوم.

همانطور که شبکه های اجتماعی مختلف گزارش می دهند، رهبری گردان موسوم به ‹آزوف› که هفته ها در کارخانه ‹آزوفستال› محاصره شده است و در واقع به دلیل کنترل دقیق ارتش روسیه در شهر ماریوپول اسیر شده اند. اعلام کرده که امروز عصر تصمیم به تسلیم شدن گرفته است. گیلسا در گزارش خود به نقل از فرمانده «آزوف» پروکوپنکو می‌گوید: «مدافعان ماریوپل، علی‌رغم همه مشکلات، دستورات خود را انجام دادند، نیروهای برتر دشمن را به مدت ۸۲ روز عقب راندند و به ارتش اوکراین اجازه دادند تا دوباره سازماندهی شود، پرسنل بیشتری را آموزش دهد و مقدار زیادی سلاح از کشورهای شریک دریافت کند. هیچ سلاحی بدون سربازان حرفه ای کار نمی کند، به همین دلیل است که آنها با ارزش ترین عنصر ارتش هستند. به منظور حفظ جان افراد، کل پادگان ماریوپل به تصمیم مصوب فرماندهی عالی نظامی پایبند بوده و به حمایت مردم اوکراین امیدوار است.

وزارت خارجه اوکراین: ناتو به عنوان یک سازمان هیچ کاری برای کمک به اوکراین انجام نداده است.

دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز دوشنبه در مصاحبه با بلومبرگ گفت، ناتو به عنوان یک سازمان هیچ کاری برای کمک به اوکراین در شرایط فعلی انجام نداده است. 

 وی تصریح کرد: ما از متحدانی که بخشی از ائتلاف هستند سپاسگزاریم و هرگز فراموش نخواهیم کرد که چگونه به ما کمک کردند. اما ناتو به عنوان یک اتحاد هیچ کاری انجام نداده است. کوله با در عین حال به نقش مهم اتحادیه اروپا در حمایت از اوکراین اشاره کرد. وی افزود: اتحادیه اروپا تحریم‌های اقتصادی سختی را اعمال کرده، حمایت اقتصادی و نظامی ارائه کرده و کمک‌های نظامی به اوکراین را تامین کرده است. و ناتو تنها توانسته است درجات مختلفی از نگرانی را در بیانیه ها ابراز کند.

روسیه با ارتش اوکراین برای تخلیه مجروحان از آزوفستال به توافق رسید.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که روز دوشنبه توافقی برای خروج سربازان مجروح اوکراینی از کارخانه فولاد آزوفستال حاصل شد و یک کریدور بشردوستانه برای این منظور باز شد. 

وزارت دفاع اعلام کرد: در 16 مه، در نتیجه مذاکرات با نمایندگان سربازان اوکراینی که در محل کارخانه فولاد آزوفستال در ماریوپل گرفتار شده بودند، توافق بر سر تخلیه مجروحان به دست آمد. وزارت دفاع روسیه همچنین خاطرنشان کرد که در حال حاضر آتش‌بس در قلمرو نیروگاه برقرار است و یک کریدور بشردوستانه باز شده است که از طریق آن سربازان مجروح اوکراینی به یک مرکز پزشکی در شهر نووازوفسک، جمهوری خلق دونتسک، به منظور ارائه کمک های لازم به آنها منتقل خواهند شد.

اوایل روز دوشنبه، گزارش شد که ده نفر از مجتمع آزوفستال در ماریوپول، جایی که بقایای گردان آزوف راست افراطی اوکراین مسدود شده بود، خارج شده و تسلیم شدند. رهبری اوکراین در مورد این گزارش ها اظهار نظری نکرد. در 21 آوریل، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در دیدار با وزیر دفاع روسیه، سرگئی شویگو، هجوم به آزوستال را غیرمنطقی خواند. او دستور تخریب آنها را داد و به ارتش دستور داد تا منطقه صنعتی را محاصره کنند. در 4 ماه مه، شویگو اظهار داشت که بقایای ارتش اوکراین با موفقیت در سراسر منطقه آزوفستال گرفتار و محاصره شده اند، در حالی که نیروهای روسی همچنان به تلاش برای متقاعد کردن آنها برای زمین گذاشتن سلاح ها و اجازه خروج غیرنظامیان ادامه می دهند. 

در همان روز، دمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس دولت روسیه، اظهار داشت که نیروهای روسی به ساختمان نیروگاه حمله نمی‌کنند، بلکه تلاش‌های جنگجویان نازی اوکراینی را که در آنجا مشغول تیراندازی و آمادگی برای فرار هستند را سرکوب می‌کنند.

شبه نظامیان خلق لوگانسک: تحریکات شیمیایی در روبشنویه به دستور مستشاران نظامی لهستانی و آمریکایی بود.

 تحریکات با مواد شیمیایی صنعتی سمی که چند هفته پیش سربازان اوکراینی در روبشنویه، جمهوری خلق لوگانسک تهیه و تا حدی هم انجام دادند، توسط مستشاران نظامی لهستان و ایالات متحده و صورت گرفته است. این را ایوان فیلیپوننکو، سخنگوی شبه نظامیان خلق LPR، با استناد به شهادت ها و یافته ها در مواضع و محل های تیراندازی به جا مانده از نیروهای مسلح وفادار به کی یف گزارش می دهد: «هنگام بررسی مواضع نیروهای مسلح اوکراین در منطقه در کارخانه مواد منفجره زاریا در روبشنویه، شواهدی از حضور مستشاران خارجی – از ایالات متحده آمریکا و لهستان – پیدا شد که عملیات [نیروهای وفادار به کیف] را برای دفاع از شهر و کارخانه رهبری می کردند. 

شهادت سربازان اسیر شده لندور اوکراین که با فریبکاری به منطقه درگیری در دونباس فرستاده شده بودند تا در آنجا ذبح شوند، گواهی بر عدم اصول و بزدلی مقامات ناتو است: آنها نه به نیروهای اوکراینی تحت فرمان خود رحم می کنند و نه به مردم اوکراین رحم می کنند. 

آمریکا ورود اوکراین به ناتو را بدون طرح عضویت رد نمی کند

کریستینا کوین، کاردار ایالات متحده در اوکراین، اعلام کرده است که ورود اوکراین به ناتو بدون به اصطلاح «برنامه اقدام عضویت» (MAP) دور از ذهن نیست.

 او در مصاحبه با روزنامه آنلاین اوکراینی اروپایی پراودا توضیح داد: در مورد الحاق احتمالی فنلاند بدون MAP، طرح عضویت هرگز یک الزام قانونی برای پیوستن به ناتو نبوده. 

این بدان معناست که اوکراین نیز می تواند بدون MAP به این اتحاد بپیوندد. کوین همچنین توضیح داد که چنین الحاقی یک رویه تسریع شده نخواهد بود. MAP مکانیزمی است که برای توانمندسازی یک کشور نامزد برای برآوردن الزامات مورد نیاز طراحی شده است. به گفته کوین، با این وجود، در صورت الحاق، اوکراین باید این الزامات را برآورده کند. کاردار اضافه کرد که ایالات متحده به اجرای سیاست ‹درهای باز› در قبال همه کشورهایی که برای عضویت در ناتو از جمله اوکراین اقدام می کنند، ادامه خواهد داد.

پوتین: اوکراین تنها کشوری است که در آن نازیسم در سطح دولتی ترویج می شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در نشست سران کشورها و دولت های سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) روز دوشنبه در مسکو گفت که اوکراین تنها کشوری در جهان است که نازیسم در آن در سطح دولتی ترویج می شود. 

رهبر روسیه در حالی که موافق است که افراط گرایان را می توان در هر نقطه از جهان یافت، اعتراف کرد: «هیچ جا از نازی ها در سطح دولتی تجلیل نمی شود. هیچ جایی. و در هیچ کجای کشورهای متمدن، راهپیمایی های مشعل هزاران نفری با نمادهای نئونازی مورد علاقه مقامات نیست. این کار در هیچ کجا انجام نمی شود. متاسفانه، این مورد در اوکراین است.

لوکاشنکو: غرب می خواهد درگیری در اوکراین را طولانی کند

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، روز دوشنبه در نشست سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در مسکو گفت: مینسک تمایل غرب برای طولانی کردن درگیری در اوکراین به منظور تضعیف هر چه بیشتر روسیه را مشاهده می کند. 

وی گفت: «تاکنون در غرب، از جمله در واشنگتن، تنها تمایل به طولانی شدن درگیری تا حد امکان وجود داشته است. به همین دلیل است که آنها به پمپاژ سلاح به اوکراین ادامه می دهند. اهداف روشن است: تضعیف روسیه تا حد امکان با غرق کردن او در این جنگ. 

لوکاشنکو افزود: انتظار می‌رود غرب و به‌ویژه آمریکا همچنان از پیشنهاد روسیه برای آغاز مذاکرات در زمینه تضمین‌های امنیتی استفاده کنند و تاکید کرد: دیر یا زود در آینده قابل پیش‌بینی این روند به هر حال آغاز خواهد شد. تنها سوال این است که تا آن زمان چه چیزی از اوکراین و منطقه ما باقی خواهد ماند.

مسکو کارخانه رنو را در اختیار گرفته و قصد دارد صنعت خودروسازی موسکوویچ دوران شوروی را احیا کند

شهردار مسکو، سرگئی سوبیانین، طرحی را برای بازتولید خودروهای موسکوویچ (خودروی متعلق به دوران شوروی) در کارخانه رنو در پایتخت روسیه، پس از انتقال مالکیت آن به مسکو، فاش کرد.

سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو امروز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که تصمیم گرفته شد تولید خودروهای «مسکوویچ» در کارخانه ای که قبلا متعلق به گروه فرانسوی «رنو» بود، از سر گرفته شود که اخیراً فعالیت خود را در روسیه به حالت تعلیق درآورده است.

این مقام روسی افزود: مالک خارجی تصمیم گرفت کارخانه (رنو) در مسکو را تعطیل کند، این حق اوست، اما ما نمی‌توانیم اجازه دهیم هزاران کارمند (که در کارخانه کار می‌کنند) بدون کار بمانند، بنابراین تصمیم به انتقال گرفته شد. کارخانه به تعادل شهر و از سرگیری کار.»

این مقام مسئول با بیان اینکه در آینده خودروهای برقی در این کارخانه تولید خواهد شد، گفت: در مرحله اول تولید خودروهای کلاسیک با موتور احتراق داخلی ساماندهی می شود و تولید خودروهای برقی نیز متعاقبا ساماندهی می شود. مقام گفت.

پیش از آن، وزارت صنعت و تجارت روسیه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که دارایی های روسیه متعلق به گروه رنو فرانسه در اختیار دولت روسیه قرار گرفته است.

این وزارتخانه در نشریه خود اعلام کرد که دارایی های روسیه گروه «رنو» به مالکیت دولت و دولت مسکو تبدیل شده است. دارایی های رنو در روسیه به شرح زیر منتقل می شود:

– کارخانه رنو در مسکو (CJSC Renault Russia) 100% متعلق به مقامات مسکو، پایتخت روسیه خواهد بود.

67.69 درصد سهام رنو در AvtoVAZ (تولیدکننده خودروهای لادا) به دولت روسیه با نمایندگی موسسه تحقیقات علمی خودرو و موتور «NAMI» منتقل می شود.

گروه روسی «Rostec» باقی مانده سهام (32.31٪) در شرکت روسی «AvtoVAZ» را حفظ خواهد کرد.

– شرکت AvtoVAZ روسیه خدمات تعمیر و نگهداری خودروهای رنو را در روسیه ارائه خواهد کرد و AvtoVAZ به تولید خودروهای لادا در کارخانه های خود ادامه خواهد داد.

وزارت صنعت و تجارت روسیه تأیید کرد که بر اساس این قرارداد، رنو حق بازخرید سهام خود در AvtoVAZ را در مدت شش سال دریافت کرد.

شرکت فرانسوی «رنو» حدود 68 درصد از سهام «لادا اوتو هلدینگ» را که مالک شرکت روسی «اوتوواز» است و «رنو» با مشارکت شرکت دولتی روسیه مالک سهام «لادا اوتو هولدینگ» است. Rostec».

تحت فشار تحریم های غرب علیه روسیه، شرکت های خارجی از جمله رنو از خروج یا تعلیق تجارت خود در روسیه خبر دادند و به نوبه خود مسکو تأیید کرد که خلاء ایجاد شده در نتیجه خروج این شرکت ها خالی نخواهد ماند و تا پایان سال پر خواهد شد. شرکت هایی از کشورهای دیگر

منبع: ریانووستی + تاس

وزارت دفاع روسیه: 3 فروند جنگنده اوکراینی سرنگون و 325 منطقه متمرکز پرسنل و تجهیزات نظامی بمباران شدند.

سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه صبح روز دوشنبه از سرنگونی 3 جنگنده اوکراینی، یکی از آنها سوخو 24 و دو فروند از سوخو25 خبر داد.

موشک های هوایی روسیه همچنین دو مواضع فرماندهی ارتش اوکراین از جمله فرماندهی تیپ 72 مکانیزه در نزدیکی «زاپوفکا» در منطقه خارکف و همچنین 16 منطقه تمرکز پرسنل و تجهیزات نظامی، 8 نقطه پرتاب موشک دوربرد را مورد حمله قرار دادند. و همچنین 5 انبار موشک و توپخانه در نزدیکی «کراسنولیمان» در منطقه خارکف (اوکراین)، «ولادیمیروفکا» و «کنستانتینوفکا» در جمهوری خلق دونتسک و «برستوویه» در جمهوری خلق لوگانسک نیز مورد حمله قرار گرفت.

در نتیجه این حملات، بیش از 360 عنصر فاشیست و نئونازی اوکراینی کشته شدند، 78 واحد تجهیزات نظامی از کار افتادند، زیرا هواپیماها 3 مرکز فرماندهی، 104 منطقه متمرکز پرسنل و تجهیزات نظامی اوکراین و دو انبار سوخت را بمباران کردند.

همچنین توپخانه و راکت روسیه به 325 منطقه متمرکز پرسنل و تجهیزات نظامی، 14 مرکز فرماندهی و 24 باطری توپخانه اصابت کرد.

نیروهای پدافند هوایی روسیه همچنین دو جنگنده سوخو-25 اوکراینی را در نزدیکی یوگنوفکا در منطقه میکولایف و ولیکا کامیشواخی و همچنین یک جنگنده سوخو-24 دیگر را در نزدیکی جزیره زیمنی سرنگون کردند.

منبع: وزارت دفاع روسیه

پوتین: آزمایشگاه های بیولوژیکی ایالات متحده در اوکراین در حال توسعه سلاح های بیولوژیکی بودند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تأیید کرد که آزمایشگاه های بیولوژیکی ایالات متحده در خاک اوکراین «عمدتا در حال توسعه سلاح های بیولوژیکی هستند.»

این در بیانیه ای از سوی رئیس جمهور در جریان شرکت در اجلاس سران سازمان پیمان امنیت جمعی در مسکو، پایتخت روسیه، امروز دوشنبه 16 مه بیان شد، پوتین ادامه داد که وظیفه اصلی این آزمایشگاه ها «تولید مواد بیولوژیکی» ، بررسی ویژگی های انتشار ویروس ها و بیماری های خطرناک برای اهداف جنگی در کشورهای دیگر است.»

رئیس‌جمهور ادامه داد: ما مدت‌هاست که زنگ خطر را درباره فعالیت‌های بیولوژیکی ایالات متحده آمریکا در فضای پس از شوروی به صدا درآورده‌ایم. همانطور که می‌دانیم (پنتاگون) ده‌ها آزمایشگاه و مرکز تخصصی بیولوژیکی را در منطقه مشترک ما ایجاد کرده است و آنها به هیچ وجه به توسعه و ارائه کمک های پزشکی عملی برای ساکنان این مناطق که در آنجا فعالیت خود را آغاز کرده اند، نمی پردازند.

پوتین گفت که در جریان عملیات نظامی اوکراین، روسیه به شواهد مستندی دست یافته است که نشان می‌دهد اجزای سلاح‌های بیولوژیکی عمدتاً «در مناطقی که مستقیماً در مجاورت مرزهای ما قرار دارند» ایجاد شده‌اند.

منبع: تاس

پکن: بیانیه گروه هفت را شدیدا محکوم می کنیم

وزارت خارجه چین ضمن اعتراض به بیانیه گروه هفت در مورد تایوان و سین کیانگ، از کشورهای عضو این گروه و در راس آنها آمریکا خواست که از مداخله در امور داخلی پکن دست بردارند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه چین از بیانیه اخیر «گروه هفت» (G۷) درباره تایوان و سین کیانگ به شدت انتقاد کرد.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری در این باره گفت: چین اعتراض شدید خود را به ریاست گروه هفت اعلام می‌کند. موضع ما در مورد موضوع تایوان و مداخله خارجی در امور هنگ کنگ و سین کیانگ شفاف و بدون ابهام است.

وزارت خارجه چین همچنین از اعضای گروه هفت خواست تحریم های غیرقانونی برضد کشورها را متوقف کرده و از استقرار هواپیما و کشتی های جنگی شان در مرز ملت ها خودداری نمایند.

پکن ضمن تاکید بر سیاست چین واحد، از واشنگتن خواست که دستکاری سیاسی در موضوعات مرتبط با تایوان را متوقف کند.

روز گذشته، گروه هفت نگرانی خود را در مورد وضعیت دریاهای شرقی و جنوبی چین مطرح کرد و گفت که پکن باید از تهدید، اجبار، ارعاب و استفاده از زور خودداری کند. این گروه همچنین از چین خواست تا به ناظران مستقل اجازه دسترسی به سین کیانگ و تبت را بدهد.

طبق اعلام وزارت خارجه چین، واشنگتن نیز اخیراً شروع به بازی با «کارت تایوان» کرده است و با برخی کشورها همکاری می‌کند تا تنش پیرامون مسئله تایوان ایجاد کند که این مسئله صلح و ثبات در تنگه تایوان را به خطر می‌اندازد.

بیانیه گروه هفت و دخالت در امور داخلی چین نیز در همین راستا ارزیابی می شود.

حضور و عبور ناوهای جنگی آمریکایی در تنگه تایوان و مناطق اطراف آن و همچنین اظهارات هم پیمانان غربی واشنگتن در رابطه با امور داخلی چین در راستای سیاست «ایندوپاسیفیک» ایالات متحده صورت می‌گیرد که طی آن واشنگتن تلاش می‌کند تا با تحریک مناطق جدایی طلب، از جمله تایوان، هنگ کنگ، تبت و … بهانه‌ای برای حضور نظامی در منطقه جهت به چالش کشیدن قدت روزافزون پکن ایجاد نماید.

درخواست روسیه برای تحقیق درباره آزمایشگاه های بیولوژیک اوکراین

اسپوتنیک، «کنستانتین کاساچف» روز دوشنبه اعلام کرد: مسکو قصد دارد تا طرحی را برای تحقیق سازمان ملل در خصوص نقض «کنوانسیون سلاح های بیولوژیک» توسط اوکراین، به این نهاد بین المللی ارائه کند.

وی تصریح کرد: کمیسیون تخصصی آزمایشگاه های بیولوژیک دومای روسیه، مدارکی را از دیپلمات های روس دریافت کرده که نشان می دهد آمریکا و اوکراین، مفاد «کنوانسیون سلاح های بیولوژیک» را رعایت نکرده اند.

رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون روسیه ابراز امیدواری کرد تحقیقی بین المللی در سازمان ملل براساس ماده ۵ و ۶ «کنوانسیون سلاح های بیولوژیک» برای تحقیق درباره فعالیت های آزمایشگاه های بیولوژیک اوکراین شکل بگیرد.

«ایرینا الکساندرونا یارووایا» نایب رئیس دومای دولتی روسیه نیز در نشستی به همین مناسبت در دومای این کشور اعلام کرد: کی یف و واشنگتن درباره فعالیت آزمایشگاه های بیولوژیک، اطلاعات غلط به دبیرخانه «کنوانسیون سلاح های بیولوژیک» سازمان ملل ارائه کرده اند.

وی گفت: به خاطر عملیات ویژه در اوکراین، ما قادر هستیم درستی تحقیقات قبلی درباره آزمایشگاه های بیولوژیک این کشور را ارزیابی کنیم. واقعیت این است که واشنگتن و کی یف اطلاعات غلط و ناقصی را در این باره، در اختیار سازمان ملل قرار داده اند.

این عضو دومای روسیه تصریح کرد: دولت اوکراین با حمایت وزارت دفاع آمریکا، واقعیت برنامه ساخت تسلیحات بیولوژیک را از مردم جهان پنهان کرده و همه گزارش های کی یف فاقد نشانه های وجود یک «برنامه ملی توسعه و تحقیق در حوزه امنیت بیولوژیک» است.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه نیز در این باره گفته است: روسیه درباره برنامه های آمریکا برای ساخت سلاح بیولوژیک در اوکراین و دیگر مناطق دنیا نگران است.

ماه مارس، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که پنتاگون دارای ۳۰ آزمایش بیولوژیک در اوکراین است. براساس این گزارش، هدف اصلی این پروژه ها، تحقیق درباره بیماری های واگیر بومی اوکراین است.

الجزیره خبر داد؛تهدید به بمب‌گذاری ۲ فروند هواپیما در مسیر مسکو

الجزیره امروز اعلام کرد که ۲ هواپیما در مسیر حرکت به مسکو پیام تهدید به بمب گذاری دریافت کرده اند.

شبکه تلویزیونی الجزیره امروز دوشنبه به نقل از خبرگزاری تاس از تهدید به بمب گذاری در ۲ فروند هواپیما در مسیر حرکت به مسکو پایتخت روسیه خبر داد.

پوتین: گسترش ناتو، با پاسخ روسیه مواجه خواهد شد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه اعلام کرد: ما با فنلاند و سوئد مشکلی نداریم اما هرگونه گسترش جغرافیای ناتو با واکنش روسیه مواجه خواهد شد.

خبرگزاری اسپوتنیک، وی گفت که نامزدی سوئد و فنلاند برای عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، روسیه را تهدید نمی کند اما ممکن است مسکو را به پاسخ وادارد.

فنلاند و سوئد عملا تمایل خود را برای عضویت در ناتو اعلام کرده اند هرچند ترکیه به عنوان یکی از اعضای آن، همچنان سد راه الحاق این دو کشور به ائتلاف نظامی ناتو است و شروطی را برای ورود فنلاند و سوئد به ناتو تعیین کرده که اجابت آن شاید کار چندان ساده ای نباشد.

جنگ اوکراین که بسیاری از معادلات را به ویژه در حوزه اروپا و ناتو برهم زده، موجب شده است تا سوئد و فنلاند که طی چند دهه گذشته بنا به دلایل تاریخی و ملاحظات ژئوپلتیک موضعی بیطرفانه داشتند، امروز شتابان در جستجوی یافتن فضایی زیر چتر ائتلاف نظامی ناتو باشند.

درحالی که کشورهایی همچون نروژ، دانمارک و ایسلند رسما عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند، دو کشور سوئد و فنلاند بنابر دلایل تاریخی و ژئوپلتیک  به این پیمان نظامی ملحق نشدند؛ سوئد و فنلاند در دوران جنگ سرد موضعی بی طرف داشته و از همسویی با مواضع آمریکا و  اتحاد جماهیر شوروی سابق خودداری ورزیدند.

پوتین در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد هدف اصلی تاسیس لابراتورهای بیولوژیکی با تامین مالی آمریکا در قلمروهای جمهوری های شوروی سابق، گردآوری اطلاعات بیولوژیکی و مطالعه روی الگوهای شیوع ویروس هاست.

کرملین: پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو کمکی به امنیت اروپا نمی کند

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو هیچ کمکی به بهبود امنیت در اروپا نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که کرملین نسبت به تصمیم فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو نگران است.

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران تاکید کرد که کرملین از تصمیم فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو نگران است و تحلیل عمیقی از پیامدهای آن صورت خواهد داد.

پسکوف افزود همانطور که پیشتر گفتیم این موضوعی است که ما با دقت بیشتری نظارت می‌کنیم. تصور نمی کنم ورود فنلاند و سوئد به ناتو از این طریق باعث تقویت و بهبود معماری امنیتی در قاره ما خواهد شد.

سخنگوی کرملین در ادامه یادآور شد: روسیه هیچ مناقشه ارضی با فنلاند و سوئد ندارد، در حالی که اوکراین به طور بالقوه می تواند عضو ناتو شود و سپس روسیه با این کشور مناقشه ارضی خواهد داشت. زیرا بخشی از اتحادی خواهد شد که خطرات بزرگی را متوجه کل قاره می کند.

پسکوف با جدی خواندن پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو گفت که این موضوع ما را نگران کرده است و ما با دقت پیگیری خواهیم کرد که پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو چه پیامدهایی از لحاظ کاربردی و امنیت متوجه ما خواهد کرد.سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که واشنگتن عمداً فعالیت‌های نظامی-بیولوژیکی خود در اوکراین را پنهان می‌کند.

این دیپلمات بلندپایه امروز، دوشنبه در نشست کمیسیون پارلمانی ویژه به منظور بررسی شرایط مربوط به ایجاد آزمایشگاه‌های بیولوژیکی توسط متخصصان آمریکایی در خاک اوکراین گفت: «شرایطی که در ارتباط با انجام عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین به وجود آمد، این امکان را فراهم کرد تا آنچه که تحت کنترل مستقیم ایالات متحده در این زمینه (فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی در اوکراین) اتفاق می‌افتد، را با دقت بررسی کنیم. واقعیت این است که واشنگتن عمداً این اقدامات را پنهان کرده و فرصت را از دیگران سلب کرده تا اعضای جامعه بین‌المللی حتی درکی از این مسئله داشته باشند که چه اقداماتی، در کجا، چگونه و به چه دلایلی و به منظور چه هدفی توسط این کشور انجام می‌شود.»

به گفته وی، فدراسیون روسیه در حال تهیه اسنادی به منظور آغاز تحقیقات رسمی در مورد فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی آمریکا در اوکراین در آینده نزدیک است.

ریابکوف با اشاره به اینکه واکنش بی تفاوت غرب به اطلاعات بدست آمده در این زمینه در اوکراین نشان می دهد که مسکو ریشه این مشکل را پیدا کرده است، افزود: اگر مخالفان روسیه در تحقیقات مربوط به آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در اوکراین دخالت کرده و مانع ایجاد کنند، این امر آنها را به عنوان بازیگران بی‌وجدان در شورای امنیت سازمان ملل معرفی می‌کند.

به گفته وی، مقامات مسکو در خصوص فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی ایالات متحده نه تنها در اوکراین، بلکه در سایر مناطق جهان نیز نگران هستند. ‎

درخواست پکن از کشورهای گروه 7 برای خودداری از اعمال تحریم‌های غیرقانونی

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز، دوشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که مقامات پکن از کشورهای گروه 7 می‌خواهند تا بر مسئله صلح و توسعه در سراسر جهان تمرکز کرده و اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه دیگران و تحریک انقلاب‌های رنگی در سایر کشورها را کنار بگذارند.

این دیپلمات گفت: «ما از کشورهای گروه 7 می‌خواهیم تا از اعمال استانداردهای دوگانه یا حتی چندگانه، از ارسال هواپیماها و کشتی‌های نظامی خود به سایر مناطق جهان و به «دروازه» کشورهای دیگر به منظور نشان دادن قدرت خویش دست بردارند.»

وی همچنین از کشورهای این گروه خواست که «از دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر با هدف سازماندهی انقلاب‌های رنگی در هر فرصتی و از اعمال تحریم های غیرقانونی علیه سایر کشورها با اهداف خاص خودداری کنند».

واکنش ریابکوف به قصد ناتو برای معرفی روسیه بعنوان «تهدید مستقیم»

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که اگر پیمان آتلانتیک شمالی روسیه را یک تهدید مستقیم ارزیابی کند، مسکو نیز مجبور خواهد شد تا ارزیابی مشابهی از ناتو داشته باشد.

این دیپلمات در پاسخ به سئوالی درباره واکنش مسکو به طرح ناتو برای معرفی زوشسه به عنوان یک «تهدید مستقیم» گفت: « در این صورت ما برای آنها تهدید مستقیم ایجاد خواهیم کرد تا ارزیابی آنها در بالاترین سطح قرار بگیرد.»

ریابکوف با توجه به برنامه‌های سوئد و فنلاند برای پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی، پیشنهاد کرد که باید منتظر ماند تا این کشورها «آنچه را که قرار است در این زمینه انجام دهند» تصویب کنند. وی افزود: «سپس پیامدهای این مسئله را تحلیل و تجزیه کرده و در آن زمان ارزیابی کلی از اوضاع امکان پذیر خواهد بود.

پیش از این، آژانس خبری بلومبرگ به نقل از یکی از مقامات بروکسل گزارش داد که ناتو ممکن است در استراتژی جدید خود، که برای تصویب در اواخر ماه ژوئن آماده می‌شود، اشاره به «تهدید مستقیمی» که گویا ناشی از اقدامات روسیه است، را لحاظ کند.

سیاستمدار سوئدی:
پیوستن «سوئد» به ناتو تنش ها در منطقه را افزایش می دهد


حزب چپ گرای سوئد درباره تصمیم حزب حاکم این کشور در پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو اعلام کرد که این مسئله موجب تشدید تنش در منطقه می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «نوشین دادگستر» رئیس حزب چپ گرای سوئد نسبت به تشدید تنش ها در منطقه همزمان با تصمیم این کشور جهت پیوستن به ناتو هشدار داد.

وی در این رابطه با انتشار پیامی، اعلام کرد: پیوستن به ناتو موجب تشدید تنش ها به طرزی خطرناک در منطقه است. تنش ها و خطر درگیری در حال افزایش هستند. این راه اشتباه است.

طبق گفته دادگستر، پیوستن سوئد به ناتو خطر منازعه و درگیری را افزایش داده و می‌تواند منجر به ورود این کشور به صحنه درگیری ها در اوکراین شود. همچنین این مسئله ممکن است سوئد را مجبور به شرکت در جنگ‌هایی کند که ترجیح می‌دهد از ورود به آن‌ها خودداری ورزد.

وی بر این باور است این اقدام ممکن است سوئد را با فشارهای سیاسی مواجه کند و منجر به بدتر شدن روابط مسکو و استکهلم شود.

بنا به گفته این سیاستمدار سوئدی، اگر ناتو تسلیحات هسته‌ای را در خاک سوئد مستقر کند، روسیه سوئد را به عنوان یک تهدید تلقی خواهد کرد.

سوئد روز گذشته و تنها چند ساعت پس از اعلام رسمی فنلاند برای تمایل به پیوستن به ناتو، اعلام کرد که این کشور نیز مایل به عضویت در ناتو است.

استکهلم در عین حال گفته است که در صورت پیوستن این کشور به ناتو، با استقرار تسلیحات هسته‌ای و پایگاه‌های نظامی این ائتلاف در خاک خود مخالفت خواهد کرد.

وزارت دفاع روسیه: تاکنون حدود 170 هواپیمای ارتش اوکراین نابود شده است

سرلشکر ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه امروز، دوشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که تاکنون تقریباً 170 فروند هواپیمای نظامی اوکراین منهدم شده است.

به گفته وی، طی عملیات شب گذشته، سامانه‌های پدافند هوایی روسیه یک فروند هواپیمای سوخو-24 اوکراینی را در نزدیکی جزیره زمینی و همچنین دو فروند هواپیمای سوخو-25 را در منطقه نیکولایف و روستای ولیکایا کامیشواخا منهدم کردند.

این مقام نظامی گفت: «بدین ترتیب، در مجموع از ابتدای عملیات ویژه نظامی روسیه، 168 فروند هواپیما، 125 فروند بالگرد، 889 هواپیمای بدون سرنشین، 307 سامانه موشکی ضدهوایی،3108 دستگاه تانک و سایر خودروهای جنگی، 381 موشک انداز چندگانه، 1529 قبضه توپ و خمپاره و همچنین 2949 دستگاه خودروی ویژه نظامی ارتش اوکراین نابود شده است.»

کوناشینکوف افزود: نیروهای هوا-فضای روسیه طی شبانه روز گذشته با استفاده از موشک‌های استقرار هوایی دارای دقت بالا، پنج انبار تسلیحات موشکی و توپخانه، دو مقر فرماندهی و 104 منطقه متمرکز نیروها و تجهیزات نظامی نیروهای مسلح اوکراین را هدف قرار دادند که در نتیجه این حملات، حداقل 360 نیروی ملی‌گرا کشته شده و 78 واحد تجهیزات نظامی از کار افتاده است. ‎

ده نئونازی آزوف آزوفستال را در ماریوپول ترک کردند و تسلیم شدند

ده سرباز اوکراينی تاسيسات زيرزمينی کمباين متالورژی آزوف استال را زير پرچم سفيد ترک کرده اند و تسليم شده اند. این چیزی است که فرمانده گردان وستوک شبه نظامیان خلق جمهوری خلق دونتسک، الکساندر چلکوفسکی، روز دوشنبه نوشت:

«ده ستیزه جو اول از صفوف نئونازی ها از یک تونل با پرچم های سفید بیرون آمدند.»
پیش از این، فرمانده شبه نظامیان در کانال تلگرام خود از کشف دو خروجی تونل مورد استفاده سربازان وفادار به کیف که در تأسیسات زیرزمینی این کارخانه محاصره شده بودند، خبر داده بود.

اوکراین به موفقیت های نظامی روسیه در دونباس اعتراف کرد

بر اساس اطلاعات ارتش اوکراین، خط مقدم در دونباس شرق اوکراین روز یکشنبه به نفع روسیه تغییر وضعیت داد. نیروهای مسلح روسیه در برخی جاها پیشروی کرده اند. اوکراین ضد حمله ای را در ایسیوم در جنوب این کشور آغاز کرده است.

قدیروف از اردوغان به خاطر پیشنهاد تخلیه جنگنده های اوکراینی از دره آزوف انتقاد کرد.

رمضان قدیروف رهبر چچن از رجب طیب اردوگان رئیس جمهوری ترکیه خواسته است در تصمیم خود در مورد پیشنهاد تخلیه جنگجویان هنگ ملی گرای آزوف که در کارخانه آزوف استال در ماریوپول محاصره شده اند تجدید نظر کند. او این را روز یکشنبه در کانال تلگرام خود نوشت.

دولت رجب اردوگان رئیس جمهور ترکیه موافقت کرده است که نازی های هنگ آزوف را که در دخمه های آزوف استال به دام افتاده اند تخلیه کند؟« من از رجب اردوغان رئیس جمهور ترکیه درخواست تجدید نظر در این پیشنهاد را میکنم: فاشیست های آزوف قاتل و افراد بی وجدان و بی اعتقادی هستند که اکنون به عنوان قربانیان بی گناه تجاوز روسیه به شما ارائه می شوند. فریب مجرمانی که با کمک شما می خواهند از محاکمه و مجازاتی که سزاوار آن هستند اجتناب کنند نخورید.»
وی افزود: اعضای هنگ آزوف نیز غیرنظامیان را در زیرزمین های آزوف استال نگه می دارند تا از آن به عنوان سپر انسانی استفاده کنند و این نظامیان نیز در قتل های متعدد غیرنظامیان در دونباس دست داشته اند.

روز شنبه ابراهيم کالين سخنگوی رياست جمهوری ترکيه به خبرگزاری رويترز گفت آنکارا آماده است کشتی ای را برای تخليه ملي گرايان و غيرنظاميان اوکراينی از محل صنعتی دره آزوف در ماريوپول بفرستد.

نیروهای ویژه روسیه منطقه اطراف نیروگاه حرارتی در منطقه لوگانسک را مین زدایی کردند
به گزارش وزارت دفاع روسیه، سربازان پیشگام روسیه یک منطقه استحکامات بزرگ را که نیروهای مسلح اوکراین در نزدیکی یک نیروگاه حرارتی در شهر شچستژه در جمهوری خلق لوگانسک راه اندازی کرده بودند، تخریب کرده اند:

«در جریان خروج سربازان اوکراینی، قلمرو نیروگاه حرارتی و مناطق مجاور، از جمله استحکامات متعدد، مین های ضد تانک و ضد پرسنل کارگزاری شده بود.»
در پناهگاه از مواضع نیروهای وفادار به کیف یک سیستم انفجاری مین با کنترل از راه دور کامل کشف شده بود. که بطور کامل از کار انداخته شد.

رئیس جمهوری صربستان: در برابر اعمال تحریم‌ها علیه روسیه مقاومت خواهیم کرد

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان شب گذشته، یکشنبه، در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که مقامات بلگراد قصد دارند تا زمانی که بتوانند در برابر فشارها برای اعمال تحریم علیه روسیه مقاومت کنند.

وی گفت:«ما این کار را به احترام خود، کشورمان و احترام به قوانین بین المللی انجام می‌دهیم. ما به خوبی درک می کنیم که تحریم‌ها چه عواقب منفی داشته و چه اقدام ناصادقانه و غیر ضروری هستند.»

ووچیچ یادآور شد که صربستان به دلیل عدم تمایل به پیوستن به تحریم‌های غرب علیه روسیه، تحت اعمال فشار زیادی قرار دارد. به گفته وی، این کشور به دلیل عدم اعمال محدودیت‌های ضدروسی در رنج است و برای دسترسی به بازار سرمایه و وام‌های بین المللی با مشکل مواجه شده است.

رئیس‌جمهوری صربستان تاکید کرد: این کشور تا پایان، برنامه‌ای برای اعمال محدودیت‌ها علیه روسیه ندارد، زیرا سیاست خارجی مستقلی را دنبال می‌کند و مانند یک کشور مستقل و بر اساس منافع مردم خود رفتار می‌کند.

هشدار وزارت دفاع بلاروس درباره امکان تحریکاتی از جانب اوکراین

ایگور کارول، معاون اول رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری بلاروس، یکشنبه اعلام کرد که مقامات مینسک انجام اقدامات تحریک آمیز نظامی از جانب اوکراین در خطوط مرزی دو کشور را بعید نمی‌داند.

وی گفت: در حال حاضر اوکراین حدود 10 هزار نیروی نظامی خود را علیه جمهوری بلاروس در برخی مناطق مرزی متمرکز کرده است. در میان این نیروها، توپخانه مسلح و واحدهای دفاع ضد هوایی اوکراین در نزدیکی مرزهای بلاروس مستقر شده‌اند که به مدرن ترین تجهیزات نظامی آمریکایی مجهز هستند.

این مقام نظامی همچنین یادآور شد: عملیات نظامی ویژه که توسط فدراسیون روسیه برای حفاظت از دونباس انجام شده، وجود تعدادی آزمایشگاه بیولوژیکی نظامی آمریکایی در خاک اوکراین را آشکار کرده که شواهد قابل توجهی وجود آنها را ثابت کرده است.

به عقیده وی، سازمان پیمان امنیت جمعی در سال‌های آینده گسترش خواهد یافت و تا چند سال دیگر ممکن است به جای شش کشور، شامل ده‌ها کشوری باشد که برای صلح و ثبات منطقه ارزش قائل بوده و در این راستا با یکدیگر همکاری خواهند داشت.

زاخارووا: روسیه به تمامی اقدامات مبتذل کشورهای غربی واکنش نشان خواهد داد

ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که این کشور به تمامی گام‌های مبتذل یا غیرقانونی کشورهای غربی پاسخ مناسب خواهد داد. وی در پاسخ به سئوالی در این باره گفت: «آنها قطعاً بدون پاسخ نخواهند ماند. البته ما به تمامی اقدامات بی ادبانه و خارج از قوانین حقوق بین الملل و روابط داخلی یا دوجانبه صورت میگیرد، پاسخ مناسب خواهیم داد.»

وی افزود که تاکنون نیز طرف روسی در برخی زمینه‌ها به کشورهای غربی پاسخ داده، ولی در این رابطه برخورد احساسی نکرده و همه مسائل را ابتدا تجزیه و تحلیل خواهد کرد.

بلاروس: تحریم های غرب کل صادرات این کشور به اروپا را متوقف کرد

گولوچنکو نخست وزیر بلاروس در مصاحبه با شبکه العربیه گفت: تقریباً تمام صادرات بلاروس به اتحادیه اروپا و آمریکای شمالی به دلیل تحریم‌های غرب مسدود شده است که به طور نسبی بالغ بر ۱۶ تا ۱۸ میلیارد دلار در سال است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری بلاروس به دنبال راه هایی برای تغییر مسیر صادرات است.

گولوچنگو در ادامه افزود: بدیهی است که ما نمی توانیم این حجم از صادرات را از دست بدهیم، باید آن را به بازارهای دیگر از جمله بازارهای آسیایی، آفریقایی و خاورمیانه هدایت کنیم.

تحریم های غرب علیه بلاروس در حالی اعمال می شود که بلاروس به عنوان متحد نزدیک روسیه اعلام کرده است قصد ندارد در عملیات نظامی مسکو در اوکراین شرکت کند ولی نیروهای نظامی روسیه می‌توانند از خاک این کشور علیه کی‌یف استفاده کنند.

دولت بلاروس همچنین هفته گذشته در واکنش به تحرکات غرب و ناتو اعلام کرد که نیروهای نظامی خود را در مناطق مرزی با اوکراین مستقر خواهد کرد

اریک وید، سرتیپ بازنشسته ارتش آلمان و صدراعظم سابق آنگلا مرکل، به اوکراین درباره دست کم گرفتن قدرت ارتش روسیه هشدار داده است.

این روزنامه به نقل از اریک وید، در زمینه عملیات نظامی ویژه روسیه برای خلع سلاح اوکراین و خلع سلاح نازیسم، گفت: «روس ها فوق العاده قدرتمند هستند: آنها برتری در زمین و هوا دارند.»

وید همچنین ابراز اطمینان کرد که کیف رسمی نمی تواند منطقه دونباس را با ابزار نظامی احیا کند و خاطرنشان کرد که این روسیه است که توسعه رویدادها در شرق اوکراین را تعیین می کند.

روسیه در 24 فوریه عملیات نظامی ویژه ای را در اوکراین آغاز کرد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هدف آن را «حمایت از مردمی که به مدت هشت سال توسط رژیم کیف در معرض نسل‌کشی قرار گرفتند» تعریف کرد.

 وزارت دفاع روسیه تاکید کرد که نیروهای مسلح روسیه تنها زیرساخت‌های نظامی و نیروهای اوکراینی را هدف قرار می‌دهند و هیچ تهدیدی برای جمعیت غیرنظامی وجود ندارد و خاطرنشان کرد: عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین تا 25 مارس به طور قابل توجهی پتانسیل رزمی اوکراین را کاهش داد.

وزارت دفاع روسیه خاطرنشان کرد که حقایق استفاده از بیمارستان‌ها، ساختمان‌های مسکونی، کلیساها، مهدکودک‌ها و کمپ‌های بهداشتی و همچنین مدارس و دیگر امکانات غیرنظامی توسط تشکل‌های مسلح اوکراین برای مخفی کردن شبه‌نظامیان و ذخیره سلاح نشان می‌دهد که مقامات کیف از مصونیت خود برای جنایات جنگی که علیه شهروندان خود مرتکب می شوند مطمئن هستند و برای کیف جان غیرنظامیان اصلا مهم نیست.

منبع: ریانووستی

هشدار اتحادیه صنایع آلمان درباره نتایج فاجعه بار توقف گاز روسیه

 به نقل از شبکه تلویزیونی روسیاالیوم، اتحادیه صنایع آلمان درباره نتایج فاجعه بار توقف واردات گاز روسیه بر اقتصاد این کشور هشدار داد.

نگرانی غرب از احتمال توقف واردات گاز روسیه به اروپا ادامه دارد، اتحادیه صنایع آلمان درباره پیامد‌های فاجعه بار تحریم گاز روسیه بر آلمان هشدار داد و تاکید کرد، چنین اتفاقی تعداد قابل توجهی از شرکت‌های ما را فلج خواهد کرد.

زیگفرد روسفرم رئیس اتحادیه صنایع آلمان گفت: ”اگر واردات سوخت آبی به سامانه گاز آلمان با کمبود مواجه شود فعالیت بسیاری از شرکت‌ها به صورت نهایی فلج می‌شود ضمن اینکه بخشی از این شرکت‌ها دیگر هرگز قادر نخواهند بود چرخ تولید خود را از سر بگیرند.“

طرح غرب برای ویران سازی اقتصاد روسیه در واقع طرحی بر باد رفته است، غرب خود را در برابر معادله بی سابقه‌ای می‌بیند، نه قادر است مسیر تحمیل تحریم‌ها را ادامه دهد، چون دستش در این زمینه خالی است و نه می‌تواند در مدت زمان مورد نظر، از این اقدامات بازگردد. سایه ناامیدی بر روی اقتصاد غرب‏، تنها به قاره اروپا تعلق ندارد بلکه جمعیت نفت و گاز آمریکا نیز می‌گوید، آمریکا از بدترین بحران انرژی در پنجاه سال اخیر رنج می‌برد و دولت هم برای رهایی کشور از بحران راهبردی ندارد.

تیم استوارت رییس مجمع نفت و گاز آمریکا گفت: ”‌ما از بدترین بحران انرژی در پنجاه سال اخیر رنج می‌بریم، قیمت بنزین و گازوئیل رکورد زد، اما ذخایر نیز در سطح پایینی است و دولت کنونی هم هیچ راهبردی ندارد تا کمک کند بتوان از این بحران عبور کرد.“

مجمع دارندگان خودرو در آمریکا نیز می‌گوید، قیمت بنزین با چهار دلار و ۴۵ سنت در یک گالن، بار دیگر به یک رکورد رسید، قیمت بنزین در سال گذشته سه دلار در هر گالن بود. مجازات‌ها علیه مسکو موجب شد انتظار غرب مبنی بر ایجاد توسعه اقتصادی در پس از انتشار ویروس کرونا به مخاطره بیفتد و تبعات این کار موجب شود تا رقبای بایدن در تلاش برای تردید در توانمندی رئیس جمهور در مدیریت امور کشور و مسئولیت پذیریش در کشاندن جهان به بحران‌های شدید، اهرم‌ها خوبی در اختیار داشته باشند.

توقف صادرات بلاروس به غرب
خبرگزاری بلتا گزارش داد «رومن گولوفچنکو» نخست وزیر بلاروس، در سخنانی گفت: تحریم‌هایی که علیه بلاروس به اجرا گذاشته شده، بین ۱۶ میلیارد تا ۱۸ میلیارد دلار ارزش صادرات سالانه این کشور به غرب را مسدود کرده است.

هشدار اتحادیه صنایع آلمان به توقف واردات گاز از روسیه
به گزارش شبکه تلویزیونی روسیاالیوم، نگرانی غرب از احتمال توقف واردات گاز روسیه به اروپا ادامه دارد، اتحادیه صنایع آلمان درباره پیامد‌های فاجعه بار تحریم گاز روسیه بر آلمان هشدار داد و تاکید کرد، چنین اتفاقی تعداد قابل توجهی از شرکت‌های ما را فلج خواهد کرد.

حمایت آمریکا از کاهش وابستگی اروپا به انرژی روسیه
به گزارش بخش تصویری‌ای پی تی ان‎، وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری که در برلین و دیدار وزرای خارجه ناتو برگزار شده بود گفت: اتکایی که اروپا به واردات انرژی از روسیه دارد در طول دهه‌های متمادی ایجاد شده است و نمی‌توان یک شبه آن را از میان برد، ولی ما از مسیری که اروپا برای رهانیدن خود از این وابستگی در پیش گرفته است حمایت می‌کنیم.

روسیه ۲۰۰ مرکز نظامی اوکراین را هدف قرار داد
به گزارش شبکه تلویزیونی روسیاالیوم، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت‏، حدود دویست مرکز نظامی اوکراین هدف قرار گرفت.
«ایگور کوناشنکوف» در کنفرانس خبری گفت‏، در میان مراکزی که هدف قرار گرفت‏ قرارگاه فرماندهی و انبار‌های تسلیحاتی نیرو‌های اوکراینی نیز وجود داشت.
وی از انهدام سامانه اس ۳۰۰ و هدف قرار دادن موشک‌های توشکای ارتش اوکراین و کشته شدن ۱۵۰ عضو گروه‌های مسلح تندروی اوکراینی خبر داد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: