پرش به محتوا

نتیجه تحقیقات: ابوعاقله را اسرائیلی ها کشته اند.

نتیجه تحقیقات: ابوعاقله را اسرائیلی ها کشته اند.

منبع راشا تودی

مترجم حمید علوی

مجله هفته

تحقیقات کشته شدن خبرنگار الجزیره توسط نیروهای امنیتی اسرائیل را تایید می کند.

در حالی که رسانه های غربی سعی کردند حمله اسرائیل به مطبوعات کرانه باختری را کم اهمیت جلوه دهند، یک تحقیق مستقل تایید کرد که شیرین ابوعاقله روزنامه نگار الجزیره توسط نیروهای امنیتی اسرائیل به ضرب گلوله کشته شده است.

شیرین ابو عاقله، روزنامه نگار باتجربه الجزیره، هفته گذشته هنگام گزارش حمله به اردوگاه پناهندگان جنین کشته شد. پس از آنکه محمود عباس، رئیس جمهور فلسطین، ارتش اسرائیل را به قتل عمد این روزنامه نگار متهم کرد، چندین گروه مستقل تحقیقات خود را در آخر هفته آغاز کردند. زمانی که این حادثه در اردوگاه آوارگان رخ داد، هم فلسطینیان مسلح و هم سربازان اسرائیلی در آن منطقه حضور داشتند و باهم درگیر بودند.

یک تیم تحقیقاتی مستقل گفته است که یافته های اولیه نشان می دهد که ابو عاقله توسط نیروهای امنیتی اسرائیل هدف گلوله قرار گرفته است. «بلینگ کت»، یک شبکه تحقیقاتی مستقر در هلند، تجزیه و تحلیلی از شواهد ویدئویی و صوتی منتشر شده در اینترنت در مورد این حادثه را در آخر هفته منتشر کرد. این مطالب هم از منابع نظامی فلسطینی و هم از منابع نظامی اسرائیلی تهیه شده است، در این تحقیقات عواملی مانند نشانه های زمانی مکانی که فیلم ها از زوایای مختلف گرفته شده، سایه ها و وضعیت قرار گرفتن نور و نور خورشید و نتایج تحقیقات پزشکی قانونی، عوامل صوتی دخیل و صدای تیراندازی در نظر گرفته شد. گروه تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که نیروهای امنیتی اسرائیل به سمت ابو عاقله تیراندازی کردند.

اسرائیل، روزنامه نگار شیرین ابوعاقله را به قتل رساند. – حمزه علی شاه – ژاکوبین

جیانکارلو فیورلا، محقق ارشد این موسسه تحقیقاتی گفت: «بر اساس آنچه که ما توانستیم راستی‌آزمایی کنیم، ارتش اسرائیل (نیروهای مسلح اسرائیل) در نزدیک‌ترین موقعیت قرار داشتند و واضح‌ترین دید را نسبت به ابو عاقله داشتند. بلینگکت در میان تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌هایی است که از اطلاعات «متن باز» مانند ویدیوهای رسانه‌های اجتماعی، فیلم‌های دوربین امنیتی و تصاویر ماهواره‌ای برای بازسازی رویدادها استفاده می‌کنند.

رسانه های غربی طی چند روز گذشته با کم اهمیت جلوه دادن خشونت فزاینده نیروهای امنیتی اسرائیل در اراضی اشغالی علیه فلسطینی ها سعی در ایجاد تصویری مخدوش از حادثه شهر جنین داشتند.

در رسانه های غربی، فلسطینی ها به عنوان ‹متجاوز› معرفی می شوند. پرس تی‌وی در رابطه با ترور ابو عاقله می‌گوید بر اساس این روایت، اقدامات اسرائیل علیه فلسطینی‌ها به عنوان «درگیری» یا «شعله‌ور خشونت» تلقی می‌شود. به گفته وزارت اطلاعات فلسطین، از آغاز هزاره تا کنون حداقل ۴۵ خبرنگار توسط نیروهای اسرائیلی کشته شده اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: