پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۸۱


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


نیروهای روسیه در شبانه روز 15 هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی را سرنگون کردند

سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، روز یکشنبه گفت که سامانه‌های پدافند هوایی روسیه در طول شب 15 هواپیمای بدون سرنشین نیروهای مسلح اوکراین، یک موشک تاکتیکی توچکا-یو و 11 موشک را منهدم کردند. 

موشک آمریکایی نوع اسمرش رهگیری شد. همزمان، نیروهای موشکی و توپخانه نیروی زمینی روسیه حدود 140 هدف نیروهای مسلح اوکراین شامل 6 پست فرماندهی، 123 نقطه تمرکز نیروهای مسلح و تجهیزات نظامی و 13 توپخانه نیروهای مسلح اوکراین را مورد اصابت قرار دادند. 

هواپیماهای عملیاتی – تاکتیکی و نظامی روسیه 32 منطقه را با تمرکز نیروها و تجهیزات نیروهای مسلح اوکراین مورد هدف قرار دادند. در طول شب، موشک‌های با دقت بالا از نیروهای هوافضای روسیه به دو پایگاه فرماندهی و چهار مرکز ذخیره سازی سلاح‌های موشکی و توپخانه‌ای و مهمات نیروهای مسلح اوکراین اصابت کردند.

 به گفته وزارت دفاع روسیه، در مجموع، از زمان آغاز عملیات نظامی، روسیه 165 هواپیما، 125 هلیکوپتر، 879 هواپیمای بدون سرنشین، 306 سامانه موشکی ضد هوایی و 3098 تانک و سایر خودروهای زرهی را منهدم کرده است.

نیروهای اوکراینی پل های راه آهن بین روبشنویه و سورودونتسک را منفجر کردند

همانطور که کانال تلگرام عملیات Z گزارش می دهد، یگان های نظامی اوکراین چندین پل راه آهن بین شهرهای روبژنویه و سورودونتسک در جمهوری خلق لوهانسک را منفجر کردند – به این امید که بتوانند حمله ارتش روسیه را متوقف کنند. آنتون گراشچنکو، مشاور وزیر کشور اوکراین، گفت که این اقدامات برای توقف حمله روسیه به سورودونتسک و لیسیچانسک انجام شده است.

وزیر خارجه ایتالیا خواستار ادامه گفتگو با مسکو شد

وزیر امور خارجه ایتالیا، لوئیجی دی مایو خواستار حفظ گفتگو با مسکو و عدم دخالت ناتو در درگیری در اوکراین شده است. 

همانطور که وزیر امور خارجه آمریکا [آنتونی بلینکن] همیشه این کار را انجام داده است، لازم است گفتگو با مسکو ادامه یابد. ناتو نباید وارد جنگ علنی شود. وی در مصاحبه ای با رای-3 که پس از نشست غیررسمی دیپلمات های ارشد ناتو به طور زنده از برلین پخش شد، گفت: ما می خواهیم سیاست گفتگو و دیپلماسی پیروز شود.

زاخارووا نسبت به توانایی اروپا برای مقابله با جریان پناهجویان از اوکراین تردید دارد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در مصاحبه با ولادیمیر سولویوف در شبکه تلویزیونی روسی یک ابراز تردید کرد که آیا هجوم پناهجویان اوکراینی به کشورهای اروپایی به راحتی مدیریت موج اول پناهجویان از خاورمیانه خواهد بود یا خیر. 

من مطمئن نیستم که آنها [کشورهای اروپایی] بتوانند این موج را به همان راحتی موج اول پناهندگان از خاورمیانه مدیریت کنند. او گفت که هدف روسیه تبدیل اوکراین به وطن مشترک برای همه بوده است و آنرا به عنوان یک دستور کار مشترک اروپایی ارائه داده است، وی افزود که اروپا زمانی که بر رشد تورم بحرانی در اروپا تمرکز می کرد اهمیت چندانی به زندگی مردم در کشورهای دیگر نمی داد. 

او همچنین در این برنامه گفت که اروپا فرصت را برای ‹اجرای گزینه سازش پیشنهادی روسیه برای نجات چهره اوکراین› از دست داده است.

شرایط آمریکا برای مذاکره بین مسکو و کی یف غیرقابل قبول است

سناتور ولادیمیر دگاباروف، معاون اول کمیته امور بین‌الملل سنای روسیه، تاکید کرد که شرایط واشنگتن برای انجام مذاکرات بین روسیه و اوکراین برای مسکو غیرقابل قبول است.

دگاباروف در پستی در کانال تلگرامی خود در خصوص افشای آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در واشنگتن درباره فشار مشروط آمریکا برای مذاکره بین مسکو و کی یف گفت: «هیچ یک از شروط پیشنهادی آمریکایی ها به روسیه قابل قبول نیست.»

آنتونوف اعلام کرده بود که واشنگتن ۳ شرط برای ازسرگیری مذاکرات بین مسکو و کی یف مطرح کرده است: توقف درگیری ها، عقب نشینی نیروهای روسی فراتر از خط تا ۲۴ فوریه و ابراز پشیمانی روسیه.

منبع: نووستی 

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن اعلام کرد که نیروهای روسیه هرگز در اوکراین عقب نشینی نخواهند کرد و به تمام اهدافی که در پشت عملیات نظامی ویژه تعیین شده بود، دست خواهند یافت.

آنتونوف در بیانیه‌ای به کانال سولوویف لایو گفت: ما قاطعانه و واضح به آمریکایی‌ها می‌گوییم، حداقل در سطح دیپلمات‌های روسی که در اینجا کار می‌کنند، که کاملا مطمئن هستیم که روسیه هرگز در اوکراین عقب‌نشینی نخواهد کرد.

وی افزود: ما کاملاً متقاعد هستیم که همه وظایف تعیین شده از سوی فرماندهی کل قوا به طور کامل انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه «اهداف عملیات ویژه نظامی مشخص است»، افزود: تنها خواسته ما این است که هیچ تهدیدی از خاک اوکراین متوجه روسیه نشود.

وی ادامه داد: «آمریکایی‌ها از همه طرف ما را به مذاکره فشار می‌آورند اما تحت شرایطی که می‌خواهم به سه مورد آن اشاره کنم: توقف عملیات نظامی ویژه در اوکراین، عقب‌نشینی نیروهای ما از خط ۲۴ فوریه و توبه روسیه.»

منبع: «تاس» 

نماینده مجلس آمریکا هشدار داد که هدف آم یکا تغییر رژیم در روسیه است نه دفاع از اوکراین

مت گائتز، نماینده کنگره آمریکا با این استدلال که این جنگ نیابتی که در اوکراین در جریان است باید به تغییر رژیم در روسیه منجر شود و قرار نیست که ما اوکراین را نجات دهیم، از قانونگذاران آمریکایی که روز چهارشنبه رای به ارسال ۴۰ میلیارد دلار کمک به اوکراین دادند، انتقاد کرد.

مت گائتز، نماینده آمریکا، قانونگذاران آمریکایی را که روز چهارشنبه رای به ارسال ۴۰ میلیارد دلار کمک نظامی و بشردوستانه به اوکراین دادند، مورد انتقاد قرار داد و استدلال کرد که این جنگ نیابتی برای تغییر رژیم در روسیه صورت میگیرد. «ما داریم وارد یک بازی خطرناک هسته ای با پوتین میشویم، این دیوانه وار است!»

گاتز همچنین از این واقعیت انتقاد کرد که تحویل تسلیحات سنگین با برد کافی برای ضربه زدن به خاک روسیه به دست جنگنده های آزوف می رسد، اگرچه این گردان سه سال پیش توسط ۴۰ قانونگذار آمریکایی به عنوان یک سازمان تروریستی نئونازی درجه بندی شده بود.

« ما در خواب راه می رویم و وارد جنگی آشکار می شویم و مردم آمریکا در تاریکی رها می شوند.»

سفیر روسیه در آمریکا: دیپلمات های روس در آمریکا به خشونت تهدید می شوند.

به گفته سفير روسيه در آمريکا، دیپلمات های روسی در آمريکا تهديد به خشونت می شوند. همان طور که خبرگزاری روسیه TASS گزارش می دهد، سفیر آناتولی آنتونوف به صورت زنده در برنامه سولوویوف اعلام کرد که «کارکنان سفارت روسیه در واشنگتن تهدیدهایی از جمله تهدید به خشونت فیزیکی دریافت می کنند و عملیات سفارت در حال حاضر شبیه یک قلعه محاصره شده است.»

«اینجا مثل یک قلعه محاصره شده است. در اصل کارکنان سفارت ما در آمریکا در یک محیط خصمانه کار می کند. هر روز تجمعات ضد روسی در نزدیکی نمایندگی ما صورت می گیرد، هولیگانیسم و خرابکاری وجود دارد. رفقای من و کارکنان سفارت تهدیدهایی از جمله تهدید به خشونت فیزیکی دریافت می کنند.»

آنتونوف ادامه داد: مقامات آمریکایی از جمله ماموران سرویس های امنیتی آمریکا می خواهند از دیپلمات ها و پرسنل نظامی روسی بخواهند که از طریق اظهارات خاصی به کشور خود خیانت کنند و شماره تلفن های خارج از سفارت روسیه را برای تماس احتمالی با سیا یا اف بی آی به آنها توزیع میکنند. سازمان سیا و اف بی آی تا کنون از اظهار نظر در این باره خودداری کرده اند و وزارت امور خارجه آمریکا هنوز اظهار نظر نکرده است.

ووچیچ، رئیس جمهور صربستان، کشورهای غربی را به ریاکاری متهم می کند.

در پس زمینه جنگ اوکراین، الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان، غرب را به استانداردهای دوگانه متهم کرد. این سیاستمدار صرب رویکرد کشورهای غربی را در جنگ اوکراین با مسئله کوزوو مقایسه کرد. 

آنها می گویند که تغییر در مرزهای اوکراین را نمی پذیرند – نه حتی یک قدم. واقعا – جدا؟ 

اما در عوض شما همگی در تخریب حاکمیت ملی صربستان شرکت می کنید و از کوزوو به عنوان ‹قلب اروپا› و یک کشور جداگانه صحبت می کنید. به گفته رهبر صربستان، کشورش از تمامیت ارضی خود دفاع می کند و غرب خواستار تسلیم شدن بلگراد است. برعکس، غرب از کیف می خواهد که تسلیم نشود. او خطاب به کشور های غربی گفت: به مزخرفاتی که می گویید و اینکه چقدر ریاکار هستید فکر کنید.

 ووچیچ این اظهارات را پس ازتصویب اعلامیه وزرای خارجه گروه ۷ که در آن آنها مدعی شده اند هرگز مرزهای ترسیم شده توسط روسیه را به رسمیت نمی شناسند، به زبان آورد.

فنلاند تصمیم به پیوستن به ناتو گرفت

 رئیس جمهور و نخست وزیر روز یکشنبه در هلسینکی اعلام کردند که فنلاند برای پیوستن به ناتو درخواست خواهد داد. رئیس جمهور نینیستو چندین بار از یک ‹روز تاریخی› برای کشور اسکاندیناوی صحبت کرد. او گفت دوران جدیدی آغاز می شود.

پارلمان فنلاند هنوز این اقدام را تایید نکرده است، اما اعتقاد بر این است که اکثریت پس از آن که حزب سوسیال دمکرات حاکم مارین، SDP، روز شنبه به این گام رای مثبت داد، مطمئن باشد. بر اساس آخرین نظرسنجی ها، اکثریت مردم هم اکنون از این اقدام حمایت می کنند. فنلاند حدود ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد.

کردهای ترکیه سدی بر سر راه پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو هستند

آن لینده، وزیر امور خارجه سوئد، اعلام کرد که فنلاند و سوئد هنوز هیچ توافقی با ترکیه در مورد امکان عضویت این دو کشور در ناتو به دست نیاورده‌اند.

لینده در مصاحبه خود با مولود چاووش اوغلو در حاشیه نشست غیررسمی وزرای خارجه ناتو عصر دیروز شنبه در برلین درباره نتایج دیدار خود با همتای فنلاندی خود، پکا جاویتو، با همتای ترک خود گفت:  «ما مواضع متفاوتی داریم، اما به ترکیه توضیح دادیم که پ‌ک‌ک را یک سازمان تروریستی می‌دانیم. مانند بسیاری از شرکای خود در ناتو، ما نیز در حال مذاکره با سایر سازمان‌های کردی هستیم که معتقدند همه کردها در شمال شرق سوریه متعلق به یک سازمان هستند. ما این را باور نداریم و ایالات متحده و دیگران نیز به آن اعتقاد ندارند.»

وی افزود: «دیپلمات ها به گفت وگو در این زمینه ادامه خواهند داد.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه جمعه گذشته اعلام کرد که آنکارا احتمال پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را مثبت نمی داند، زیرا «کشورهای اسکاندیناوی مرکز سازمان های تروریستی (کرد های مخالف دولت ترکیه) هستند».

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز روز شنبه اعلام کرد که اکثر ترک‌ها مخالف پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو هستند و از آنکارا می‌خواهند که از این امر جلوگیری کند، اما ترکیه قصد دارد این موضوع را با شرکای خود در این ائتلاف و همچنین با هلسینکی و استکهلم بررسی کند. .

منبع: تاس

وضعیت شهر خرسون در کنترل است

ایگور گوریاکوف، سرپرست بازداشتگاه در خرسون، گفت که وضعیت در این شهر در بحبوحه استقرار پلیس نظامی روسیه پس از تلاش مقامات اوکراینی برای تحریک شورش در بازداشتگاه، پایدار است.

گوریاکوف افزود: «در حال حاضر فکر می‌کنم که نیروهای روسی بیش از حد کافی هستند، وضعیت در شهر باثبات است و تا آنجا که من می‌دانم کاملاً تحت کنترل است».

گوریاکوف پیش از این گفته بود که دستوراتی از سوی نیروهای اوکراینی برای سازماندهی شورش ها در شهر (آزاد شده) وجود دارد که شامل فرار زندانیان از بازداشتگاه می شود تا وضعیت شهر را بی ثبات کند.

گوریاکوف توضیح داد که اوضاع در بازداشتگاه تقریباً از کنترل خارج شد و بیش از ۲۸۰ زندانی توانستند به شهر فرار کنند، اما پلیس نظامی روسیه پس از درخواست کمک، کنترل اوضاع را در دست گرفت و شورش را در داخل مرکز سرکوب کرد. ، تا زمانی که وضعیت به طور کامل تثبیت شود.

منبع: ریانووستی

وزارت دفاع در مسکو: پدافند هوایی روسیه 15 پهپاد اوکراینی را سرنگون کرد.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه صبح یکشنبه در نشست خبری خود از حملات بیشتر روسیه به اهداف نظامی در اوکراین خبر داد. در طول شب، دو پست فرماندهی، یازده پایگاه شرکت و چهار انبار مهمات در نزدیکی Zaporozhye، Paraskoviyevka، Konstantinovka و Novomikhailovka با موشک‌های هوایی با دقت بالا منهدم شدند. نیروی هوایی روسیه همچنین 32 مرکز پرسنل و تجهیزات نیروهای مسلح اوکراین را هدف قرار داد. دو سکوی پرتاب اس-300 و یک سیستم راداری در نزدیکی اسپیلوکا در منطقه سومی منهدم شد.

حملات توپخانه ای و موشکی اضافی به شش پست فرماندهی، 123 استخر پرسنل و تجهیزات و 13 باتری توپخانه نیروهای مسلح اوکراین اصابت کرد. تا 150 فاشیست ملی گرا کشته شدند. پدافند هوایی روسیه شب گذشته 15 پهپاد اوکراینی را سرنگون کرد. یک موشک توچکا-یو در نزدیکی روستای استپنویه در منطقه خرسون رهگیری شد. علاوه بر این، در مجموع 11 گلوله واکنشی از نوع Smerch در مناطق خارکف و خرسون رهگیری شد.

گزارش آرتی پادگان های متروکه اوکراینی را در یک پناهگاه کارخانه در روبشنویه در جمهوری خلق لوگانسک نشان می دهد. 

تصویر از راشا تودی کارت شناسائی افسر آمریکائی را نشان میدهد

نبرد برای مثلث مهم استراتژیک شهر سورودونتسک – روبشنویه – لیزیشانسک در شمال جمهوری خلق لوگانسک (LVR) ادامه دارد. اما چند روزی است که شهر روبشنویه آزاد شده است. علاوه بر جنگنده های LVR، نیروهای ویژه چچن نیز در این جنگ شرکت داشتند. در گزارش خبرنگار RT عربی سارگون خدایی، فرماندهان از درگیری شدید در منطقه صنعتی در حومه روبشنویه و تاکتیک های دفاعی ارتش اوکراین می گویند.

به گفته یکی از فرماندهان LVR، درگیری در همسایگی سورودونتسک در حال وقوع است. به گفته وی، نیروهای مسلح اوکراین در حال عقب نشینی هستند. یکی از فرماندهان سپتسناز چچنی گفت که هفت مستشار آمریکایی در این جنگ کشته شدند. به عنوان مدرک، افسر پاسپورت یک شهروند آمریکایی را نشان داد. این اطلاعات را نمی توان به طور مستقل تأیید کرد. سرانجام، خبرنگار اتاق‌هایی را در پناهگاه یک کارخانه رنگ نشان داد که در آن سربازان اوکراینی در پادگان‌های بداهه مستقر بودند و موازی با جنگنده‌های آزوف محاصره شده در محوطه کارخانه فولاد آزوف را ترسیم کرد.

ج. خ. لوگانسک اعلام کرد نیروهای امنیتی اوکراین می خواستند یک انبار مواد شیمیایی را در روبیژن منفجر کنند

لوگانسک، ۱۵ مه. /تاس/. واحدهای نیروهای مسلح اوکراین که از روبیژن عقب نشینی می کردند، مین گذاری کردند و قصد داشتند از راه دور یک انبار را با تقریباً 50 تن تی ان تی و آمونیاک در کارخانه بزرگ شیمیایی زاریا منفجر کنند. این روز یکشنبه توسط نماینده رسمی شبه نظامیان مردمی جمهوری خلق لوگانسک (LPR) ایوان فیلیپوننکو اعلام شد.

«یگان‌های مهندسی شبه‌نظامیان مردمی ج. خ. لوگانسک که در حال انجام مین‌زدایی از قلمرو شرکت شیمیایی برای تولید مواد منفجره» زاریا «در شهر روبژنویه بودند، دشمن را در حال استخراج یک انبار با ۴۹ تن تی ان تی و آمونیاک کشف کردند که اوکراینی فیلیپوننکو در کانال تلگرامی وزارت نظامی گفت: افسران به دستور مستشاران لهستانی و آمریکایی، قرار بود هنگام ترک مواضع خود در نیروگاه از راه دور منفجر شوند .

به گفته وی، هدف نیروهای امنیتی اوکراین از بین بردن این کارخانه نبود، بلکه منتشر کردن ۴۰ هزار تن آمونیاک، اسیدهای نیتریک و سولفوریک، بنزن و سایر مواد خطرناک ذخیره شده در قلمرو این شرکت به هوا بود. فیلیپوننکو تاکید کرد که در صورت اجرای این طرح، بیش از سیصد هزار غیرنظامی در منطقه آلوده خواهند بود، «و در شعاع ۲۰ کیلومتری از مرکز انفجار، نابودی تمامی اشکال حیات تضمین شده است.» وی خاطرنشان کرد که نیروهای شبه‌نظامی مردمی «در شرایط سرکوب سیگنال‌های رادیویی با استفاده از جنگ الکترونیک»، دشمن را از هدف خارج کردند.

آزادسازی کامل قلمرو زاریا در ۱۳ می اعلام شد. این کارخانه مواد منفجره از جمله آمونیت، تی ان تی محصولات سنتز آلی – اسیدهای سولفوریک و دی‌نیتروبنزوئیک و همچنین محصولات پلیمری تولید می‌کند.

جمهوری خلق دونتسک از 48 حمله از اوکراین در 24 ساعت خبر داد

مقامات دونتسک 48 حمله از اوکراین را در 24 ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس 323 گلوله به خاک جمهوری خلق شلیک شد. روز یکشنبه، مقامات از کشته شدن یک ساکن و زخمی شدن یک نفر در منطقه پتروفسکی دونتسک خبر دادند. در مجموع 13 خانه و هشت زیرساخت مدنی در دونتسک، گورلووکا، یلنووکا و ماکیفکا آسیب دیدند.

علاوه بر این، مقامات دونتسک از تخلیه بیشتر از ماریوپل خبر دادند. بر این اساس، اخیراً 543 نفر از جمله 50 کودک از شهر بندری در دریای آزوف به روستای بسیمجونویه تخلیه شدند.

مناطق مسکونی در منطقه مرزی بلگورود روسیه از سوی اوکراین زیر آتش می گیرد

ویاچسلاو گرادکوف، فرماندار منطقه بلگورود روسیه در تلگرام از حمله به شهرک سردا خبر داد. این روستا از خاک اوکراین گلوله باران شد. در نتیجه یک نفر از اهالی محل زخمی شده است. او تحت درمان پزشکی قرار خواهد گرفت. جزئیات بیشتر این حمله در ابتدا اعلام نشد.

اخیراً در 11 مه، یک ساکن 18 ساله در حمله اوکراین به روستای سولوچی در منطقه بلگورود کشته شد. هفت نفر دیگر نیز مجروح شدند. از 13 ماه مه، مقامات محلی گفتند که 280 خانه از آغاز عملیات به اصطلاح ویژه روسیه در اوکراین آسیب دیده است.

«بلومبرگ» نشان می دهد که سیاستمداران از چه چیزی در اتحادیه اروپا می ترسند

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، در نتیجه عواقب بحران اوکراین، اتحادیه اروپا از رکود اقتصادی هراسان شده است و تردید دارد که بانک مرکزی اروپا بتواند از آن اجتناب کند.

مدیران ارشد و کارشناسان بزرگ‌ترین مؤسسات مالی مانند اروپا هشدار دادند: رکود کلمه‌ای است که بانک‌های مرکزی، جی پی مورگان اچ اس بی اس گلدمن ساکس و خطر رکود اقتصادی در منطقه یورو و رهبران سیاسی سعی در اجتناب از آن دارند .

این آژانس به نقل از کارشناسان ادامه داد: «خطر رکود اقتصادی در بحبوحه بادهای معکوس اصلی که اقتصاد منطقه یورو با آن مواجه است: تورم بالای مداوم، بحران جاری در اوکراین، و بدتر شدن بحران انرژی مرتبط با آن، آشکار شده است. با این حال، بانک مرکزی اروپا همچنان باقی است. خوشبین است و معتقد است که در عصر بحران می تواند راهی برای خروج از محرک های اقتصادی پیدا کند.»

«اما به گفته این آژانس، «تردیدهایی وجود دارد که بانک مرکزی اروپا بتواند از رکود اقتصادی که همه از آن می ترسند جلوگیری کند.»

آژانس اعلام کرد که «کشورهایی که از اوکراین حمایت می کنند و روسیه را تحریم می کنند نیز به اقتصاد خود آسیب می رسانند. کارخانه های اروپایی در بحبوحه افزایش بی سابقه قیمت ها و کاهش تقاضا که به دلیل قرنطینه شدید در چین تشدید شده است، نشانه هایی از ناراحتی را نشان می دهند. اروپا تحت فشار همه قرار گرفته است. طرف‌ها، سرمایه‌گذاران را مجبور می‌کنند که نظارت کنند تا ببینند آیا اقتصاد شکننده‌ای را به سمت رکود سوق می‌دهند یا خیر.» 

پس از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، کشورهای غربی فشار خود را بر مسکو تشدید کردند و تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را علیه آن وضع کردند و بخش‌های مالی، تأسیسات حیاتی، نهادها، افراد و مقامات این کشور را هدف قرار دادند، اما پیامدهای این تحریم‌ها بر مسکو منعکس شد. اقتصاد جهانی.

منبع: بلومبرگ

آلمان.. گزارش رسمی از حضور صدها نئونازی و فاشیست در نهادهای امنیتی 

گزارش وزارت کشور آلمان که در مدت ۳ سال تهیه شده است، نشان می دهد که ۳۲۷ کارمند آژانس های امنیتی فدرال و ایالتی  آلمان با جنبش راست افراطی ارتباط دارند.

نانسی ویزر، وزیر کشور آلمان با ارائه این گزارش گفت که او در اواخر سال جاری قانونی را با هدف سرکوب سریع کارمندان دولتی با گرایش های ضد قانون اساسی پیشنهاد خواهد کرد.

وزیر افزود که تعداد کمی از نئو نازی ها که در بخش دولتی کار می کنند نمی توانند اکثریت قریب به اتفاقی را که سخت برای حفظ قانون اساسی آلمان تلاش می کنند بی اعتبار کنند.

این گزارش بازه زمانی ۱ ژوئیه ۲۰۱۸ تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۱ را پوشش می دهد و به عنوان مثال، مشارکت کارکنان در رویدادهای افراطی یا اجرای سلام نازی ها را رصد می کند.

اگرچه این گزارش نشان می‌دهد که بسیاری از سوژه‌ها در گروه‌های چت بودند که در آن محتوای راست افراطی رد و بدل می‌شد، اما هیچ نشانه‌ای از وجود شبکه‌ای در استان‌ها و آژانس‌های مختلف ارائه نمی‌دهد.

این اطلاعات توسط اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی، سرویس اطلاعات داخلی آلمان جمع آوری شده است.

وزارت دفاع روسیه: هدف قرار دادن 28 نقطه قوی و دو انبار مهمات در اوکراین با موشک های دقیق.

وزارت دفاع روسیه نتیجه عملیات رزمی نیروهای این کشور را امروز شنبه در چارچوب عملیات نظامی خود در اوکراین اعلام کرد.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این وزارتخانه طی یک نشست خبری گفت: نیروهای هوافضای روسیه با موشک‌های دقیق، ۲۸ نقطه استحکام شرکت‌های اوکراینی و دو انبار مهمات را در مجاورت شهر پتروفسکویه و روستای گوتننووی هدف قرار دادند.

وی با اشاره به اینکه هوانوردی ارتش روسیه ۳۳ تجمع سربازان و مکانیسم‌های رزمی را بمباران کرد، تلفات نیروهای کیف در نتیجه این حملات را «تا ۹۰ فاشیست و همچنین آسیب ۱۸ قطعه تجهیزات» برآورد کرد.

کوناشنکوف گفت که نیروهای موشکی و توپخانه روسیه امروز شش پست فرماندهی، ۱۷۸ مرکز تجمع سربازان و خودروهای جنگی، سه پناهگاه مستحکم و 28 واحد توپخانه از جمله پرتابگر اسمرچ را در نزدیکی شهر برزوفکا در منطقه اودسا هدف قرار دادند.

اذعان نشریه آمریکایی به عدم تمایل اکثر کشورها به مخالفت با روسیه

بر اساس مقاله‌ای که صبح امروز در نشریه آمریکایی «فارین پالیسی» منتشر شده، ایالات متحده به سطح یک «دموکراسی معیوب» نزول کرده و از دید بسیاری از کشورها، آمریکا باید به جای موعظه دیگران، ابتدا خود را درمان کند.

فارین پالیسی یادآور شده که به همین دلیل است که اکثر کشورها از حمایت از ایالات متحده و مخالفت با روسیه در رابطه با حمله نظامی به اوکراین خودداری کرده‌اند.

پیش از این، روزنامه چینی «گلوبال تایمز» نیز نوشته بود که بسیاری از کشورها در آسیا، آمریکای جنوبی و آفریقا که به طور مرسوم از رویکرد غیربلوکی در سیاست خارجی پیروی می کنند، قاطعانه از حمایت از تحریم‌های ضدروسی خودداری کردند. اکثر کشورهای منطقه خاورمیانه نیز مواضعی متعادل نسبت به بحران اوکراین دارند.

فعالیت احزاب حامی جنگ روسیه در اوکراین ممنوع می‌شود

احزابی که از جنگ روسیه حمایت می کنند باید به زودی در اوکراین ممنوع شوند. پارلمان اوکراین روز شنبه در وب‌سایت خود اعلام کرد «ولادیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور این کشور قانونی را امضا کرد که در اوایل ماه می تصویب شد. این قانون یک روز پس از انتشار رسمی لازم الاجرا خواهد بود.

به عنوان مثال، این ممنوعیت برای ضربه زدن به طرف هایی است که جنگ روسیه علیه اوکراین را توجیه یا انکار می کنند. در اوایل ماه مارس، مقامات اوکراینی فعالیت‌های نزدیک به دوازده حزب را که گفته می‌شد با روسیه مرتبط بودند، متوقف کردند. ‎

آنتونوف: تسلیم روسیه در اوکراین غیرممکن است

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن شب گذشته، شنبه، در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که فدراسیون روسیه قاطعانه به ایالات متحده آمریکا می گوید که موضوع تسلیم شدن مسکو درباره  اوکراین منتفی است.

آنتونوف گفت: اهداف و وظایف عملیات ویژه نظامی به وضوح مشخص شده است. تنها چیزی که ما می خواهیم این است که هیچ تهدیدی برای فدراسیون روسیه از خاک اوکراین وجود نداشته باشد.

وی این واقعیت را مورد توجه قرار داد که ایالات متحده به طور فزاینده‌ای به درگیری با روسیه که پیامدهای غیرقابل پیش بینی برای روابط بین دو قدرت هسته‌ای دارد، کشیده می شود و این وضعیت به شدت خطرناک است.

آمریکا دیپلمات‌های روسیه در واشنگتن را تهدید می‌کند
به گزارش پایگاه اینترنتی النشره، «آناتولی آنتونوف» گفت: دیپلمات‌های روسیه در آمریکا در معرض تهدید از طریق خشونت علیه آنان قرار می‌گیرند و دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا تلاش می‌کنند با دیپلمات‌های روس ارتباط برقرار کنند.
آنتونوف افزود: از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، دیدار‌های مستقیم میان مقامات آمریکایی و روسی متوقف شده است.
النشره به نقل از خبرگزاری روسی تاس افزود: سفارت روسیه در آمریکا مانند یک قلعه محاصره شده است و کارکنان سفارت نیز مورد تهدید از جمله تهدید به خشونت جسمی قرار می‌گیرند.

هند موجب تشدید بحران گرسنگی در جهان می‌شود
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت: هند، دومین تولید کننده مهم گندم در جهان، صادرات غلات را به استثنای برخی موارد ممنوع کرده است، اقدامی که می‌تواند کمبود جهانی را که با جنگ در اوکراین بدتر شده وخیم‌تر کند و نیز موجب تشدید پیش بینی وحشتناک گرسنگی در سراسر جهان شود.
این روزنامه می‌افزاید: این جنگ، تولید گندم را در اوکراین و روسیه که تامین کنندگان اصلی این محصول هستند، متوقف کرده است. جنگ و محاصره در دریای سیاه، حمل و نقل غلات را مختل کرده است. برداشت نامناسب محصول در چین، همراه با موج گرما در هند و خشکسالی در سایر کشورها، عرضه جهانی را بیشتر تحت تاثیر قرار داده است.
بر اساس داده‌های وزارت کشاورزی امریکا، هند حدود ۱۰ درصد از ذخایر غلات جهان را در اختیار دارد. مازاد محصول هند ناشی از پرداخت یارانه‌های زیاد به کشاورزان است. هند ماههاست کشوری در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند کمبود عرضه جهانی غلات را جبران کند. وزارت بازرگانی هند اعلام کرد صادرات گندم به استثنای برخی استثنا‌ها فوراً ممنوع است، زیرا افزایش ناگهانی قیمت گندم، امنیت غذایی هند را تهدید می‌کند.

تحریم‌های غرب ضد روسیه سبب بالا رفتن هزینه زندگی در اروپا شده است
به گزارش شبکه تلویزیونی راشا تودی، وزیر خارجه آلمان، روسیه را متهم به ورود به جنگی چند جانبه کرده است که گرسنگی در جهان را تشدید کرده است. در این حال اعضای پارلمان آلمان معتقدند تحریم‌ها ضد روسیه سبب افزایش هزینه‌های زندگی برای بیشتر آلمانی‌ها و نفع آن برای اندکی شده است.
«توماس روپر» کارشناس مسائل سیاسی می گوید: ما شاهد افزایش بهای مواد غذایی هستیم. این موضوع از یکسال پیش و زمان کرونا وجود داشته است. ما هم اکنون با این مشکل روبرو هستیم. این به خاطر وضع تحریم‌ها ضد روسیه است. البته گندم تحریم نشده است، اما، چون نحوه پرداخت بهای آن تحریم شده است این موضوع سبب اختلالات زیادی در تجارت با روسیه شده است. روسیه یکی از بزرگترین تولید کنندگان گندم در جهان است. اگر شما از پرداخت بهای کالای خود مطمئن نباشید آنگاه نگرانی و چالش زیادی روبروی شما خواهد بود. اطمینانی به آینده نیست. معلوم نیست که چه بانکی در آینده تحریم شود. اگر روسیه نتواند پول خود را دریافت کند نمی‌تواند تجارت کند. این نتیجه تحریم‌هایی است که غرب آن‌ها را وضع کرده است.

روسیه ادعای اوکراین را رد کرد
روسیه  ادعای اوکراین را مبنی بر صدمه زدن به یک کشتی پشتیبانی مدرن نیروی دریایی این کشور در دریای سیاه رد کرد و عکس‌هایی را نشان داد که به گفته روسیه نشانگر صدمه ندیدن این کشتی بود.
مقامات نظامی منطقه اودسا در جنوب اوکراین روز پنجشنبه گفتند نیروی دریای اوکراین کشتی «وسوولود بوبروف» را هدف قرار داده و موجب آتش گرفتن آن شده اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: