پرش به محتوا

گائو دشنگ: تحریم های شدید ایالات متحده و غرب، قدرت هژمونیک آن را تضعیف خواهد کرد

گائو دشنگ: تحریم های شدید ایالات متحده و غرب، قدرت هژمونیک آن را تضعیف خواهد کرد

منبع: گلوبال تایمز

زنویسنده: گائو دشنگ

مترجم حمید علوی / مجله هفته

پس از شروع درگیری روسیه و اوکراین، ایالات متحده و اروپا تحریم های شدید اقتصادی و مالی را علیه روسیه اعمال کردند، روابط مالی خارجی روسیه را قطع کردند و دارایی های خارجی روسیه را به صورت خودسرانه مسدود کردند و قصد داشتند این کشور را از تجارت و مالی جهانی منزوی کنند. آنها تلاش میکنند سیستم سیاسی و به طور کامل اقتصاد روسیه را نابود کنند. تحریم های شدید ایالات متحده و اروپا باعث شد که روبل روسیه برای مدتی سقوط کند و بازار مالی داخلی به شدت متلاطم شود. برخی معتقدند روسیه نمی تواند تحریم های غرب را تحمل کند و اقتصاد این کشور به ناچار دچار فاجعه خواهد شد.

«فوراین افرز» در ماه مارس با انتشار مقاله ای با عنوان «هزینه جنگ اقتصادی – تحریم ها علیه روسیه بر نظم جهانی چه تاثیری خواهد گذاشت»، اشاره کرد که غرب عادت دارد کشورهای کوچک را با هزینه کم تحریم کند، اما تحریم ها علیه یک قدرت اقتصادی بزرگ با روابط گسترده جهانی، تجربه و دانش بالا بسیار کم اثر است. تلاش غرب برای منزوی کردن اقتصاد روسیه با کشور های جی ۲۰ آنهم با منابع بزرگ نفت و گاز، مجموعه پیچیده نظامی-صنعتی و صادرات متنوع روسیه به این کشورها، پیامدهای غیرقابل اندازه گیری را برای آنها در پی خواهد داشت و ممکن است ناگزیر به شکست ختم شود.

در مواجهه با تحریم های شدید آمریکا و اروپا، روسیه در ابتدا کاری انجام نداد و منفعلانه مورد ضرب و شتم قرار گرفت، اما پس از مدتی اقدامات متقابل قوی را آغاز کرد.

اولین مورد این اقدام های متقابل استفاده از «روبل» برای پرداخت بدهی های خارجی است. همه کشورهای شرکت کننده در تحریم ها علیه روسیه موظف به تصویه حساب با سیستم  «بازپرداخت روبل» هستند و این به نرخ رسمی ارز روسیه پرداخت می شوند. این حرکت به سرعت باعث تثبیت نرخ روبل شد که اکنون به سطح قبل از تحریم بازگشته است. دوم، عرضه گاز طبیعی به کشورهایی که در تحریم ها علیه روسیه شرکت دارند فقط به روبل صورت میگیرد که اثر بازدارندگی خاصی بر آمریکا و اروپا دارد، نفت و گاز طبیعی اتحادیه اروپا عمدتاً متکی به صادرات روسیه است. سوم، فهرست کردن «کشورها و مناطق غیردوست» در یک لیست برای همکاری های اقتصادی بعدی، اعلام لغو پرداخت «هزینه ثبت اختراع» به کشورها و مناطق موجود در فهرست غیر دوست و ممنوعیت صادرات گندم و کودهای شیمیایی به این کشورها و مناطقی که به گروه دشمنی به روسیه پیوستند. چهارم اعلام ملی شدن شرکت‌های آمریکایی و اروپایی که قصد خروج از روسیه را دارند و اقداماتی مانند «مصادره حساب‌ها و دارایی‌ها، معرفی مدیریت برون سازمانی و ملی‌سازی اموال» برای شرکت‌های غربی در لیست سیاه اعمال می‌شود. پنجم مسدود کردن راه سرمایه خارجی برای فرار از اقتصاد روسیه. با اعلام و اجرای تدریجی این اقدامات، روسیه وضعیت انفعالی خود را  تغییر داد و حتی به حالت معکوس درآورد.

این اقدامات متقابل بسیار هدفمند نشان می دهد که روسیه با یک طرح پاسخ دقیق و سیستماتیک و مجموعه کاملی از اقدامات متقابل، آمادگی کامل برای تحریم های آمریکا و اروپا را دارد. از سال ۲۰۱۴، روسیه بیش از ۱۰۰ تحریم اقتصادی و مالی متحمل شده است و توانایی آن برای مقاومت در برابر تحریم‌ها همچنان افزایش یافته است. همچنین انتظار می رود ارتباط روسیه با سوئیفت از سوی غرب قطع شود.

برای این منظور، روسیه اقدامات احتیاطی را انجام داد و قاطعانه مجموعه‌ای از پاسخ‌های سیستماتیک به دلارزدایی را آغاز کرد: اول، دارایی‌های خود و ذخایر بین‌المللی اش را تا آنجا که ممکن بود از بانک های خارجی خارج کرد و بدهی های خود به ایالات متحده را کاهش داد و موازی آن ذخایر طلای خود را در داخل کشور افزایش داد. دوم تلاش برای استفاده از پول محلی دو طرف برای تسویه در تجارت خارجی است. سومین مورد ایجاد یک سیستم پرداخت تجارت بین المللی است که پس از قطع شدن سیستم سوئیفت، جایگزین سوئیفت شود.

اگرچه روسیه یک قدرت درجه اول اقتصادی نیست، اما در بین ۱۴ کشور برتر جهان قرار دارد و قدرت اقتصادی آن را نمی توان دست کم گرفت. به ویژه، روسیه از نظر منابع استراتژیک مانند نفت، گاز طبیعی و مواد معدنی کمیاب غنی است و می تواند از نظر انرژی، مواد معدنی و مواد غذایی خودکفا باشد که تأثیری اساسی بر زنجیره صنعتی جهانی و زنجیره تامین بسیاری از صنایع کلیدی دارد. مانند صنایع نظامی، هوافضا و تراشه‌ها اینجاست که روسیه جرأت می‌کند نظم اقتصادی جهانی موجود تحت سلطه ایالات متحده و غرب را به چالش بکشد.

اروپا تحریم های آمریکا علیه روسیه را دنبال کرد که این بندگی نه تنها نتوانست از اقدامات نظامی روسیه جلوگیری کند، بلکه تأثیر جدی بر اقتصاد اروپا گذاشت. انرژی، غلات، کودها و سایر مواد استراتژیک مهم اروپا به شدت به واردات از روسیه وابسته هستند.تحریم ها علیه روسیه باعث شده اروپا در معضل کمبود انرژی، افزایش شدید قیمت ها و اختلال در زنجیره تامین و احتمال رکود اقتصادی قرار بگیرد. 

 در شرایطی که اقتصاد تحت فشار شدید قرار دارد، برای کشورهای اتحادیه اروپا دشوار است که تحریم های یکپارچه ای علیه روسیه به خاطر منافع خود دنبال کنند. در آینده، در اتحادیه اروپا بر سر تحریم روسیه یا سازش با روسیه اختلافاتی به وجود خواهد آمد.

کشورهایی غیر از آمریکا و اروپا، به ویژه کشورهای بزرگ، تسلیم زورگویی آمریکا و اروپا نخواهند شد، تحریم های آمریکا و اروپا را دنبال نخواهند کرد و همکاری های عادی اقتصادی با روسیه را متوقف نخواهند کرد. هند واردات زغال سنگ و نفت روسیه را دو برابر می کند و دو طرف توافق کرده اند که به ارزهای مربوطه خود تسویه حساب کنند. کشورهای خاورمیانه مواضع مستقل خود را حفظ می کنند و همگام با آمریکا و غرب نیستند. در مواجهه با تهدیدهای مکرر ایالات متحده و غرب با به اصطلاح «عواقب» عدم همکاری با تحریم های آمریکا و غرب، نگرش چین روشن است: قاطعانه با هرگونه تحریم غیرقانونی یکجانبه مخالفت کنید؛ در برخورد با روسیه، حقوق و منافع مشروع چین و سایر طرف‌ها باید رعایت شود و نباید به خطر بیفتد. چین و روسیه به همکاری تجاری عادی در روح احترام متقابل، برابری و منافع متقابل ادامه خواهند داد.

سیاست های ضد تحریمی روسیه از استقلال مالی و امنیت اقتصادی این کشور دفاع می کند. این ثابت می کند که هژمونی تحریم های به ظاهر قدرتمند ایالات متحده و غرب چیزی جز یک افسانه نیست. 

تحریم های شدید آمریکا و غرب علیه روسیه نیز ثابت می کند که تا زمانی که خرافات و ترس از هژمونی غرب شکسته شود، کشور های مورد ستم آمریکا و غرب شهامت نه گفتن به قلدری متکبرانه و ناعادلانه آنها را دارند.

مقاومت کنید و بجنگید، هژمونی آمریکا و غرب چیزی جز «ببر کاغذی» نیست.

تحریم های شدید آمریکا و اروپا علیه روسیه این بار در واقع تلاشی از سوی آمریکا و غرب برای کسب برتری در بازی قدرت های بزرگ از طریق رقابت نامشروع و غیر منطقی است که دقیقا نشان دهنده زوال ایالات متحده است. 

اعلام روسیه مبنی بر پرداخت بدهی های خارجی خود به روبل و استفاده از روبل به عنوان ارز تسویه حساب برای صادرات انرژی و منابع استراتژیک به «کشورها و مناطق غیردوست» موقعیت انحصاری دلار را در سیستم تجاری و مالی جهانی را متزلزل کرده است. گستاخی آمریکا برای بازی با تحریم ها، کشورهای بیشتری را مجبور به پیوستن به صف «دلارزدایی» می کند و جهان به «دوران پسا دلاری» شتاب می گیرد. (نویسنده یک اقتصاددان مستقل و یک فرد ارشد مالی است)

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: