پرش به محتوا

فاشیست ها در قدرت اینبار، ,لهستان!

‹اظهارات فاشیستی› – واکنش به خواسته های موراویسکی برای ‹محو جهان از وجود روسیه›

رینا یارووایا، معاون رئیس دومای دولتی روسیه، اظهارات ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان در مورد ‹پاک کردن جهان از وجود روسیه› را یک عمل جنایتکارانه فاشیستی خواند. 

به نظر او، ‹وسعت روسوفوبیا «روس هراسی» از از حد و اندازه و معیاری فراتر رفته است›.

 بیانیه فاشیستی نخست وزیر لهستان نه تنها یک ننگ شخصی برای این موجود است، بلکه خیانت به یاد هزاران لهستانی کشته شده توسط هیتلر و باندرا میباشد و همچنین خسانت به هزاران لهستانی نجات یافته توسط جانفشانی های سربازان اتحاد شوروی  در جنگ دوم جهانی از چنگال فاشیسم است. 

یارووایا به نقل از سرویس مطبوعاتی حزب روسیه متحد گفت: این یک جنایت است.

موراویسکی که قبلاً ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را با آدولف هیتلر، رهبر نازی ها و جوزف استالین، رهبر سابق اتحاد شوروی مقایسه کرده بود، در مصاحبه با روزنامه انگلیسی تلگراف تا آنجا پیش رفت که ادعا کرد رئیس دولت روسیه حتی خطرناک تر از هیتلر است. 

موراویسکی تاکید کرد که به اصطلاح ‹جهان روسیه› یک ایدئولوژی امپریالیستی است، ‹معادل کمونیسم و ​​نازیسم قرن بیستم’، که روسیه با آن ‹حقوق و امتیازات ابداع شده را برای کشور خود توجیه می کند›. 

او همچنین ناسیونالیسم روسی را به عنوان سرطانی توصیف کرد که نه تنها اکثریت جامعه روسیه را مبتلا می کند، بلکه تهدیدی مهلک برای کل اروپا نیز به شمار می رود. موراویسکی ادعا کرد:

بنابراین، حمایت از اوکراین در مبارزه نظامی با روسیه کافی نیست. ما باید این ایدئولوژی هیولایی جدید را کاملاً ریشه کن کنیم.


نخست‌وزیر لهستان خواستار «پوتین زدائی» روسیه – با الگوبرداری از آلمان نازی شد.

ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان، در مطلبی که روز سه شنبه در روزنامه بریتانیایی تلگراف منتشر کرد، نوشت:

 ناسیونالیسم روسی تهدیدی مرگبار برای جهان است و غرب باید با مسکو همانگونه رفتار کند که با آلمان نازی رفتار کرد. 

موراویسکی که قبلاً ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را با آدولف هیتلر، رهبر نازی ها و جوزف استالین، رهبر سابق اتحاد شوروی مقایسه کرده بود، این بار با ادعای اینکه رئیس دولت روسیه «خطرناک تر» است، از آن هم فراتر رفت.

این سیاستمدار لهستانی تاکید کرد: «دنیای روسیه» یک ایدئولوژی امپریالیستی است، «معادل کمونیسم و ​​نازیسم قرن بیستم» که روسیه با آن «حقوق و امتیازات ابداع شده را برای کشورش توجیه می‌کند». او همچنین ناسیونالیسم روسی را به عنوان سرطانی توصیف کرد که نه تنها اکثریت جامعه روسیه را مبتلا می کند، بلکه تهدیدی مهلک برای کل اروپا نیز به شمار می رود. موراویسکی در ادامه گفت:

بنابراین، حمایت از اوکراین در مبارزه نظامی با روسیه کافی نیست. ما باید این ایدئولوژی هیولایی جدید را کاملاً ریشه کن کنیم.

علاوه بر این، نخست وزیر لهستان با استناد به موضع دیرینه ورشو مبنی بر اینکه رایش سوم و اتحاد جماهیر شوروی به یک اندازه در آغاز جنگ جهانی دوم مقصر بودند، پوتین را به تجدیدنظرطلبی تاریخی متهم کرد. موراویسکی نوشت:

در زمانی نه چندان دور لهستان با روسیه وارد یک جنگ اطلاعاتی مستقیم شد این جنگ در مورد منشاء جنگ جهانی دوم بود ما در این جنگ بر علیه روسیه پیروز شدیم اما پوتین هم به هدف خود رسید او توانست اینترنت را با میلیونها خبر جعلی آلوده کند

نخست وزیر لهستان با اشاره به جنگ اوکراین، کشورهای غربی را در معرض خطر جاه طلبی های فتح مسکو دید که «راهپیمایی طولانی به سمت غرب را آغاز کرده بودند» و از دیگر کشورها خواست تا اقداماتی را برای «خلع کردن» روسیه فوری انجام دهند:

نخست وزیر لهستان با اشاره به جنگ اوکراین گفت که کشورهای غربی در معرض خطر جاه‌طلبی‌های مسکو قرار دارند روسیه مدت‌هاست که راهپیمایی طولانی به سمت غرب را آغاز کرده است و از دیگر کشورهای غربی خواست تا اقداماتی را برای «پوتین زدایی» فوری از روسیه انجام دهند:

درست همان‌گونه که زمانی آلمان نازی زدایی شد ما باید از همین الگو برای روسیه نیز استفاده کنیم و روسیه و جهان متمدن را پوتین زدایی کنیم اگر این کار را فورا شروع کنیم نه تنها اوکراین بلکه روح آزادی و حاکمیت ملی خود را نیز از دست خواهیم داد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: