پرش به محتوا

اقتصاد روسیه با وجود جنگ و تحریم ها قوی تر از حد انتظار است.

منتشر شده در راشا تودی
مترجم مینا صابری
مجله هفتهبانک سرمایه گذاری ایالات متحده: اقتصاد روسیه در نتیجه جنگ قوی تر از حد انتظار است.

به گفته بانک و موسسه مالی وال استریت جی پی مورگان چیس، اقتصاد روسیه ظاهراً بهتر از حد انتظار با تحریم های اعمال شده توسط غرب علیه روسیه کنار می آید. در حال حاضر، آخرین آمارهای نظرسنجی حاکی از سقوط ناگهانی در فعالیت اقتصادی روسیه نیست.

بانک و موسسه مالی آمریکایی وال استریت جی پی مورگان چیس هفته گذشته در پیامی به مشتریان خود که توسط مجله تجاری بیزینس اینسایدر در روز دوشنبه منتشر شد، این موضوع را اعلام کرد که اقتصاد روسیه ظاهراً بهتر از آنچه در ابتدا انتظار می رفت با تحریم های اعمال شده غرب علیه روسیه به دلیل حمله روسیه به اوکراین کنار می آید.

بیزینس اینسایدر به نقل از تحلیلگران بانک می گوید: «بنابراین، داده های موجود از اقتصاد روسیه حداقل در حال حاضر به سقوط ناگهانی فعالیت های اقتصادی در این کشور اشاره نمی کند.»

در ادامه جی پی مورگان همچنین پیش بینی قبلی خود مبنی بر کاهش ۳۵ درصدی تولید ناخالص داخلی روسیه در سه ماهه دوم و ۷ درصدی برای کل سال ۲۰۲۲ را پس گرفت.

در عوض، بانک جی پی مورگان گفت که این ،آمار و ارقام احتمالاً بسیار کمتر دراماتیک هستند. با این حال، این موسسه مالی خاطرنشان کرد که احتمالاً اثرات تحریم‌های فعلی و آتی در بلند مدت محسوس خواهند بود و البته اگر مسکو از عملیات نظامی خود در اوکراین صرف نظر می‌کرد، اقتصاد این کشور در وضعیت بسیار بهتری قرار می‌گرفت.

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند: «ما انتظار داریم تأثیر تحریم‌ها در دوره های سه‌ماهه‌ آتی بیشتر تشدید شود. بنابراین به نظر می‌رسد نمایه تولید ناخالص داخلی به طور فزاینده‌ای با یک رکود طولانی‌مدت اما نه خیلی عمیق همراه باشد».

روسیه در نتیجه عملیات نظامی ویژه خود در اوکراین با محدودیت های اقتصادی بی سابقه ای مواجه است. در حالی که اتحادیه اروپا در حال آماده سازی ششمین بسته تحریمی خود و در نظر گرفتن ممنوعیت واردات نفت روسیه به عنوان بخشی از مذاکرات خود است، ایالات متحده قبلا نفت روسیه را که یکی از اصلی ترین صادرات این کشور است، را تحریم کرده است.

علاوه بر این، روسیه از سیستم بانکی بین‌المللی سوئیفت کنار گذاشته شد و تحریم‌هایی علیه بانک‌ها، سازمان‌ها و افراد روسی اعمال شد. دارایی ها از جمله حدود نیمی از ذخایر ارزی کشور نیز در نتیجه تحریم ها مسدود شده است.

اگرچه روسیه توانسته است اقدامات متقابل مناسبی را برای بازگرداندن پول ملی این کشور، روبل، پس از یک سقوط تاریخی به سطح قبل از مناقشه انجام دهد، اما هنوز ابهام زیادی در میان تحلیلگران درباره آینده اقتصاد روسیه وجود دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: