پرش به محتوا

اخبار هشتادمین روز جنگ اوکراین


توجه: خوانندگان محترم پس از هشتاد روز، امروز روز آخر انتشار خبرهای جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین خواهد بود، بدلیل مشکلات فنی و فشار کاری این اخبار از فردا تنها محدود به خبرهای مهم و یا گزیده خبر ها خواهد بود و با عنوان «گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین» منتشر خواهد شد، ما همچنان تلاش خواهیم کرد که اخبار را از منابع دست اول تهیه و ترجمه کنیم و به اطلاع شما خوانندگان محترم برسانیم.


پوتین خطاب به همتای فنلاندی خود: پیوستن کشور شما به ناتو یک اشتباه است.

کرملین تأیید کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در تماس تلفنی با همتای فنلاندی خود سالویی نینیستو در مورد برنامه های دولت هلسینکی برای پیوستن به ناتو یا درخواست عضویت در آن گفتگو کرده است.
ریاست جمهوری روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که پوتین و نینیستو طی تماس تلفنی امروز شنبه به درخواست طرف فنلاندی، «نظرات خود را صریح در مورد اعلامیه رهبری فنلاند مبنی بر ارسال درخواست برای پیوستن به این اتحادیه تبادل نظر کردند..»

بر اساس این بیانیه، پوتین تاکید کرد که «ترک سیاست بی طرفی نظامی توسط فنلاند اشتباه خواهد بود، زیرا هیچ خطری برای امنیت آن وجود ندارد» و هشدار داد که این تغییر در رویکرد خارجی هلسینکی «ممکن است بر منافع متقابل روسیه تاثیر منفی بگذارد. روابط فنلاند برقرار شد.» این طی سالیان متمادی با روح حسن همجواری، همکاری و مشارکت بنا شد.

این فراخوان در بحبوحه انتظارات مبنی بر اینکه فنلاند و سوئد درخواست رسمی برای پیوستن به ناتو در آینده نزدیک ارائه خواهند کرد، در حالی که عملیات نظامی روسیه در اوکراین در حال انجام است.

در بیانیه کرملین آمده است که در این تماس روسای جمهور روسیه و فنلاند در مورد وضعیت اوکراین گفتگو کردند و پوتین در مورد ارزیابی خود از مذاکرات جاری بین مسکو و کی یف توضیحاتی را ارائه کرد.

بر اساس این بیانیه، پوتین، طرف اوکراینی را مسئول «تعلیق مذاکرات و عدم علاقه به گفتگوهای جدی و سازنده» دانست.

منبع: RT

پوتین: اوکراین علاقه‌ای به گفت‌وگوهای جدی و سازنده ندارد


این تماس تلفنی امروز در شرایطی برگزار شده که فنلاند ساعاتی پیش اعلام کرد روسیه صادرات برق به این کشور را به بهانه عدم پرداخت بهای آن از سوی هلسینکی، قطع کرده است.

همچنین خشم روسیه از تمایل فنلاند برای پیوستن به ناتو، موضوعی است که اهمیت این تماس تلفنی را مضاعف می سازد.

براساس گزارش اسپوتنیک، مسکو و کی‌یف از زمان آغاز عملیات ویژه نظامی روسیه در خاک اوکراین، چندین دور مذاکره با یکدیگر داشته‌اند که تاکنون به هیچ نوع توافقی منجر نشده است.

کاخ کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در گفت‌وگو با سولی نینستو همتای فنلاندی خود اظهار داشت که مذاکرات مسکو و کی‌یف وارد مرحله حساسی شده است.

در بیانیه کاخ کرملین در این خصوص آمده است: رهبران دو کشور همچنین اوضاع اوکراین را مورد بررسی قرار دادند. پوتین به طور مشخص نظرات خود را درباره روند مذاکرات بین روسیه و طرف اوکراینی مطرح کرد که به طور کلی از سوی کی‌یف به حال تعلیق در آمده است.

این بیانیه افزود: کی‌یف علاقه‌ای به گفت‌وگوهای جدی و سازنده در این خصوص ندارد.

همزمان، نیروهای روسیه به همراه شبه نظامیان جمهوری‌های خود خوانده دونتسک و لوهانسگ به عملیات خود در منطقه دنباس اوکراین ادامه داده و نیروهای اوکراینی را به عقب رانده‌اند.

سربازان اوکراینی یک مهدکودک در دونتسک را گلوله باران کردند

سربازان اوکراینی یک مهدکودک در منطقه پتروفسکی دونتسک را گلوله باران کردند.
دونتسک، ۱۴ مه – ریانووستی. بر اساس گزارش ستاد دفاع ارضی جمهوری دموکراتیک، نیروهای اوکراینی ساختمان یک مهد کودک در منطقه پتروفسکی دونتسک را گلوله باران کردند.
این ستاد اعلام کرد: «VFU (تشکیلات نظامی اوکراین – ویرایش) به ساختمان یک مهد کودک در منطقه پتروفسکی دونتسک شلیک کرد. در نتیجه گلوله باران در امتداد خیابان شچیپاچف، ساختمان مهد کودک شماره 386 آسیب دید.» یک کانال تلگرام
منطقه پتروفسکی دونتسک در حومه غربی پایتخت DPR واقع شده است، این دورترین قسمت شهر از مرکز است. از سال 2014، زمانی که جمهوری خلق روسیه استقلال خود را از کیف اعلام کرد ، این منطقه که از خط تماس خارج از شهر مارینکا شروع می شود، مرتباً توسط نیروهای امنیتی اوکراین گلوله باران می شود.
روسیه در 24 فوریه عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد. رئیس جمهور ولادیمیر پوتین هدف آن را «حمایت از افرادی که به مدت هشت سال مورد قلدری و نسل کشی رژیم کی یف قرار گرفته اند» نامید. به گفته وی، برای این منظور، برنامه ریزی شده است که «غیر نظامی سازی و غیرنظامی سازی اوکراین» انجام شود، تا همه جنایتکاران جنگی مسئول «جنایت های خونین علیه غیرنظامیان» در دونباس به عدالت سپرده شوند.
به گفته وزارت دفاع روسیه، نیروهای مسلح تنها به زیرساخت های نظامی و نیروهای اوکراینی حمله می کنند و از 25 مارس، آنها وظایف اصلی مرحله اول را انجام داده اند – آنها پتانسیل رزمی اوکراین را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند. هدف اصلی در بخش نظامی روسیه آزادسازی دونباس نام داشت.

سربازان اوکراینی شیوه های ارتش خود را افشا می کنند و از همکاران خود می خواهند که سلاح های خود را زمین بگذارند.

سربازان اسیر اوکراینی شیوه های ارتش اوکراین را افشا کردند و تأیید کردند که مناطق مسکونی و غیرنظامیان را هدف قرار می دهد و یکی از اسرا از همرزمان خود خواست سلاح های خود را زمین بگذارند و تأکید کرد که این جنگ به آنها مربوط نمی شود.

یکی از سربازان اسیر شده با بیان اینکه ارتش اوکراین بی رویه به غیرنظامیان شلیک می کند و آنها را هدف قرار می دهد، همچنین از اقدامات ارعاب آمیز ارتش برای سربازان و نیروهای ذخیره صحبت کرد و خاطرنشان کرد: رهبران ارتش از روش هایی برای ترساندن سربازان جدید استفاده می کنند و آنها را مجبور به جنگ می کنند.

یکی از اسرا نیز صحبت کرد و با تاکید بر اینکه این جنگ به سربازان مربوط نمی شود و شرکت آنها در آن بیهوده است، از همکاران خود خواست سلاح های خود را زمین بگذارند و دست از دشمنی بردارند زیرا آنها هیچ علاقه ای به این جنگ ندارند.

منبع: RT

وزارت دفاع روسیه: 43 مواضع نیروهای مسلح اوکراین را شب گذشته بمباران کردیم

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروی هوایی شب گذشته حدود 43 مواضع نیروهای مسلح اوکراین را در چارچوب عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین منهدم کرد.

این وزارتخانه در بیانیه روزانه خود در مورد پیشرفت عملیات نظامی در هشتادمین روز آن گفت:

– پدافند هوایی روسیه 13 پهپاد اوکراینی را سرنگون کرد که یکی از آنها مدل بایراکتار بود و 3 راکت شلیک شده از پرتابگرهای «سمرچ» در منطقه خارکف رهگیری شد.

– پنج پست فرماندهی و دو انبار مهمات در مناطق اسپورنویه و برستوف در قلمرو دونتسک با موشک های بسیار دقیق منهدم شد.

بیش از 100 نئونازی نابود شدند و 23 واحد از تجهیزات نظامی اوکراین منهدم شدند.

هواپیماهای جنگی روسیه 43 مرکز تجمع نیروهای مسلح اوکراین را منهدم کردند.

نیروهای موشکی و توپخانه روسیه 18 پست فرماندهی ارتش اوکراین، 543 نقطه تجمع نظامی و انبار مهمات در نزدیکی روستای لیوبومیروفکا در منطقه خرسون و 23 واحد توپخانه نیروهای مسلح اوکراین را منهدم کردند.

منبع: RT

مسکو رسما موضع خود را در مورد قصد فنلاند و سوئد برای پیوستن به «ناتو» روشن کرد.

وزارت امور خارجه روسیه نسبت به پیامدهای پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو که منجر به نظامی شدن شمال خواهد شد، هشدار داد و در عین حال اشاره کرد که صحبت درباره استقرار تسلیحات هسته ای روسیه در منطقه بالتیک زود است.

الکساندر گروشکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: «الحاق سوئد و فنلاند به ناتو منجر به نظامی شدن منطقه خواهد شد… این الحاق نه منافع سوئد و فنلاند و نه منافع حفظ امنیت و ثبات اروپا را تامین می کند. نه منافع ثبات منطقه ای، بلکه تنها منجر به نظامی شدن بخش شمال خواهد شد که تا همین اواخر صلح آمیزترین منطقه در اروپا از نظر نظامی بود، جایی که تمرکز بر همکاری بود و نه رقابت در حوزه نظامی، اکنون تصویر به طور اساسی تغییر خواهد کرد. «

این دیپلمات تاکید کرد که روسیه تمامی اتهامات مربوط به نظامی سازی و تسلیح قطب شمال را رد می کند و تاکید کرد که «روسیه هیچ گونه نیات تهاجمی نسبت به سوئد و فنلاند ندارد.»

همه اینها با تلاش برای بدنام نمودن روسیه و برای یافتن دشمن هماهنگ است که به معنای عملی نظامی-سیاسی در شیطان سازی روسیه خود را بروز میدهد.

وی در توضیح اینکه چرا ناتو به دنبال الحاق دو کشور به این اتحاد است، گفت: «ما تصور تقریبی از چگونگی وقوع رویدادها در زمان رسمی شدن عضویت (برای سوئد و فنلاند) داریم. کشورهای ناتو بلافاصله اعلام خواهند کرد که بخش شمالی بسیار ضعیف است و مرز با روسیه ۱۳۰۰ کیلومتر است.» … این مرزها باید محافظت شوند، بنابراین لازم است واحدهای بیشتری از نیروها در آنجا مستقر شوند … و غیره.

وی تاکید کرد که «روسیه دلایل واقعی برای انجام چنین تغییر استراتژیک و پیوستن فنلاند به ناتو را نمی بیند.»

گروشکو با ابراز تعجب خود از اینکه چرا سوئد و فنلاند از وضعیت بی طرفی غیرهسته ای خارج شده اند، بخصوص اینکه آنها جزو کشورهایی بودند که فعالانه از ممنوعیت و انهدام سلاح های هسته ای در جهان حمایت کردند گفت: «چند سوال در مورد این دو کشور مطرح می شود. کنار گذاشتن واقعی وضعیت عاری از سلاح هسته ای سیاست شناخته شده فنلاند و سوئد بوده است و از جمله آنها جزو کشورهایی بودند که فعالانه از ممنوعیت و انهدام سلاح های هسته ای در جهان حمایت کردند، اما حالا به اتحاد هسته ای ناتو می پیوندند. 

از سوی دیگر، این دیپلمات تاکید کرد که «در صورت پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، صحبت درباره استقرار تسلیحات هسته‌ای روسیه در منطقه بالتیک زود است».

منبع: ریانووستی

لاوروف و کارشناسان روسی درباره اوکراین گفتگو می کنند

به گزارش خبرگزاری تاس، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز شنبه نشستی سالانه با کارشناسان شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه برگزار خواهد کرد.

هر ساله کارشناسان این شورا گرد هم می آیند تا در مورد روندها و چالش‌های اصلی سیاست خارجی و گام‌های احتمالی آینده روسیه بحث کنند.

محور اصلی این گفتگوها در جلسه امسال مسئله اوکراین خواهد بود.

شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه یک سازمان عمومی است که توسط گروهی از سیاستمداران، بازرگانان، شخصیت‌های عمومی، محققان و روزنامه نگاران در سال ۱۹۹۲ در مسکو تأسیس شد. هدف این سازمان تسهیل در توسعه و اجرای مفاهیم توسعه راهبردی روسیه و سیاست‌های خارجی و داخلی این کشور است.

همچنین پیشتر اعلام شد که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه نیز مسئله عضویت فنلاند و سوئد در ائتلاف نظامی ناتو را با شورای امنیت روسیه مورد بحث و گفتگو قرار داده است.

گفتگوها و رایزنی‌های مقامات روسی با شورای های امنیتی و دفاعی این کشور در حالی برگزار می‌شود که درگیری‌ها در اوکراین شکل جدیدی به خود گرفته است زیرا که غربی‌ها اقدامات تحریک آمیز خود در ارسال کمک‌های مالی و نظامی به اوکراین را شدت بخشیده اند و این مسئله طبق گفته مقامات مسکو مانند بنزینی بر روی آتش درگیری‌ها عمل می‌کند.

نخست وزیر مالزی از آمریکا خواست در برخورد با مسائل بین المللی صادق باشد

اسماعیل صبری یعقوب همچنین از واشنگتن خواست از نفوذ خود برای حل مناقشه روسیه و اوکراین استفاده کند.

سنگاپور، ۱۴ مه. /تاس/. اسماعیل صبری یعقوب، نخست وزیر مالزی، با مقایسه بحران اوکراین و فلسطین، از ایالات متحده خواست تا در برخورد با مشکلات حاد بین المللی «صادق» باشد. وی پس از پایان اجلاس سران آمریکا و آسه آن (انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا) که در واشنگتن به پایان رسید، این موضوع را به خبرنگاران مالزیایی گفت.

خبرگزاری بورنام روز شنبه به نقل از او گفت: «اگر ایالات متحده به سرعت گام‌های خاصی در خصوص بحران اوکراین بردارد، باید در مورد وضعیت فلسطین نیز اقدام کند». نخست وزیر گفت: «ایالات متحده باید صادقانه رفتار کند، آنها باید جلوی جنایات اسرائیل را بگیرند.»

وی همچنین از واشنگتن خواست تا از نفوذ خود برای حل مناقشه روسیه و اوکراین استفاده کند. به گفته رئیس دولت، «کشورهای جنوب شرق آسیا نیز پیامدهای درگیری، به ویژه افزایش قیمت مواد غذایی را احساس می کنند.»

در 24 فوریه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در پاسخ به درخواست رهبران جمهوری های دونباس برای کمک، عملیات نظامی ویژه در اوکراین را اعلام کرد. سپس غرب تحریم های گسترده ای را علیه روسیه اعمال کرد. علاوه بر این، کشورهای غربی شروع به تهیه سلاح و تجهیزات نظامی به کیف کردند.

چین : روسیه واقعا به دلار ضربه زده است.

دشنگ کارشناس هوانکیو شیبائو: پرداخت گاز روسیه به روبل نقش دلار را متزلزل کرده است.

مسکو، 14 مه – ریانووستی. گائو دشنگ، کارشناس، در مقاله ای برای هوانکیو شیبائو گفت: اقدامات متقابل مسکو که در پاسخ به تحریم های ضد روسیه ارائه شد، ضربه جدی به موقعیت دلار در سیستم مالی بین المللی وارد کرد.

به گفته این کارشناس، اقدام خطرناک برای واشنگتن تصمیم روسیه برای گسترش استفاده از روبل در معاملات خود با سایر کشورها بود.

اظهارات روسیه در مورد بازپرداخت بدهی های خارجی به روبل و استفاده از آن به عنوان ارز تسویه حساب هنگام صادرات حامل های انرژی و منابع استراتژیک به «کشورها و مناطق غیردوست» موقعیت انحصاری دلار را در تجارت و سیستم مالی جهانی متزلزل کرده است. دشنگ گفت: ..> جهان به سرعت در حال ورود به دوران پس از دلار است.

همانطور که این کارشناس تاکید کرد، اثربخشی اقدامات مسکو شکست سیاست تحریمی آمریکا و غرب را ثابت کرد.

معاون وزیر خارجه روسیه: روسیه درباره پیوستن فنلاند به ناتو احساسی تصمیم نخواهد گرفت

در 14 مه به وقت محلی، گلوشکو معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که اگر فنلاند به ناتو بپیوندد، روسیه تصمیمی احساسی نخواهد گرفت، بلکه محتاطانه عمل خواهد کرد.

وی گفت: صحبت درباره استقرار تسلیحات هسته ای روسیه در منطقه بالتیک زود است و روسیه با فنلاند و سوئد دشمنی ندارد، اما پیوستن این دو کشور به ناتو تنها به نظامی شدن منطقه شمال منجر می شود. . (گزارشگر دفتر مرکزی زو جینگ)

منبع هوانچو چین

نیروهای اوکراینی از «گرادوف» به یاسینواتایا شلیک کردند

دونتسک، 14 مه – ریانووستی. دفتر نمایندگی جمهوری خلق دونتسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی رژیم آتش بس در کانال تلگرامی خود گزارش داد ، نیروهای اوکراینی شهر یاسینواتایا در جمهوری خلق دونتسک را گلوله باران کردند .

همچنین گورلووکا، دونتسک و میخائیلوفکا نیز زیر آتش بودند. همانطور که توسط جمهوری خلق اعلام شد، پس از هشت صبح، 60 راکت گراد و 17 گلوله از طرف اوکراینی شلیک شد.

فقط در یک روز ، قلمرو جمهوری خلق 59 بار گلوله باران شد ، سه نفر کشته شدند.

یاسینواتایا در حدود 25 کیلومتری شمال پایتخت این منطقه قرار دارد، جایی که بزرگترین ایستگاه راه آهن در اتحاد جماهیر شوروی سابق واقع شده است. در غرب یاسینواتایا که از سال 2014 توسط جمهوری خلق دونتسک کنترل می شود، در جهت Avdiivka، تقریباً هشت سال است که یک خط تماس با مواضع رزمی نیروهای اوکراینی وجود دارد. APU مرتباً این شهر را گلوله باران می کند.

روسیه از 24 فوریه عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرده است. همانطور که ولادیمیر پوتین تاکید کرد ، هدف آن «حفاظت از افرادی است که به مدت هشت سال مورد ستم و نسل کشی رژیم کی یف قرار گرفته اند.»

به گفته وزارت دفاع، نیروهای مسلح تنها به زیرساخت های نظامی و نیروهای اوکراینی حمله می کنند، هیچ چیز جمعیت غیرنظامی را تهدید نمی کند. تا 25 مارس، آنها وظایف اصلی مرحله اول را تکمیل کردند – آنها پتانسیل رزمی اوکراین را کاهش دادند. هدف اصلی عملیات در این بخش، آزادسازی دونباس نام داشت .

هشدار پنتاگون درباره امکان تعلیق احتمالی کمک‌های نظامی به اوکراین

جان کربی، سخنگوی پنتاگون شب گذشته، جمعه، اعلام کرد که اگر سنای آمریکا لایحه اختصاص کمک‌های جدید به کی‌یف را تصویب نکند، ممکن است عرضه تسلیحات نظامی به اوکراین متوقف شود. وی گفت: «البته ما می خواهیم مطمئن شویم که می‌توان از چنین روند اوضاعی جلوگیری کرد.»

یک روز قبل، سناتور رند پل از ایالت کنتاکی ایالات متحده با تصویب لایحه مربوط به تخصیص کمک‌های اضافی به اوکراین به مبلغ بی‌سابقه 40 میلیارد دلار در کنگره ایالات متحده مخالفت کرد.

به عقیده کارشناسان علوم سیاسی آمریکایی، که اگرچه رای مخالف رند پل اجازه تصویب این لایحه را نداد، اما بر تصویب نهایی آن تأثیری نخواهد گذاشت و این مسئله فقط زمان بیشتری طول خواهد کشید.

نخستین گفتگوی تلفنی وزرای دفاع آمریکا و روسیه پس از آغاز جنگ

وزارت دفاع روسیه شب گذشته اعلام کرد که لوید آستین و سرگئی شایگو، وزرای دفاع ایالات متحده و فدراسیون روسیه، روز جمعه مذاکراتی تلفنی با یکدیگر انجام دادند و در جریان آن در خصوص روند اوضاع پیرامون اوکراین بحث و گفتگو کردند.

وزارت دفاع روسیه یادآور شد که این رایزنی تلفنی به ابتکارعمل طرف آمریکایی انجام شد که طی آن برخی موضوعات مهم امنیت بین المللی از جمله وضعیت اوکراین، مورد بحث و بررسی طرفین قرار گرفت.

پیش از این جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا مدعی شده بود که سرگئی شایگو، وزیر دفاع روسیه و والری گراسیموف، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه از پذیرش تماس تلفنی  لوید آستین، رئیس پنتاگون و مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده خودداری کرده اند.

وزیر دفاع روسیه و وزیر دفاع آمریکا آخرین بار در تاریخ 18 فوریه و یک هفته قبل از آغاز جنگ اوکراین با یکدیگر تلفنی گفتگو کرده بودند.

دم خروس دروغ های اوکراین در مورد پیروزی های اخیر: وزیر دفاع اوکراین از قصد اعلام بسیج یک میلیون نفری خبر داد

آلکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین شب گذشته اعلام کرد که مقامات کی‌یف قصد دارند یک میلیون نفر دیگر را برای شرکت در جنگ با روسیه بسیج کنند.

رئیس وزارت دفاع اوکراین همچنین یادآور شد که تشدید درگیری‌ها «افزایش انفجاری در نیازهای دفاعی کشور را برانگیخته»، وی در عین حال مدعی شد، کی‌یف برای چنین جنگی کاملاً آماده نبود. رزنیکوف افزود که دفاع سریع و عملیاتی در کشور از طریق «اقدامات مقدماتی انجام شده و بسیج مردم اوکراین و اقدامات مقاماتی که کنترل کشور را حفظ کردند» سازماندهی شد.

روسیه: شواهد کافی از آزمایشگاه‌های بیولوژیکی نظامی آمریکا در اوکراین وجود دارد

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد شب گذشته، جمعه در نشست شورای امنیت که به ابتکار طرف روسی با موضوع آزمایشگاه‌های بیولوژیکی نظامی ایالات متحده در خاک اوکراین برگزار شد، اعلام کرد که مقامات مسکو  حقایق بسیار ملموسی را در خصوص شرکت‌ها و افرادی از ایالات متحده که در فعالیت آزمایشگاه‌های بیولوژیکی نظامی در اوکراین دخیل بودند را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داده‌اند.

این دیپلمات روس گفت: «صحبت بر سر حقایق خاصی است که طرف روسی به آنها دست یافته، اسناد خاصی که ثابت می‌کند آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در اوکراین وجود دارد و ایالات متحده در برنامه‌های بیولوژیکی نظامی انجام شده در آنها نظارت مستقیم دارد.»

پولیانسکی افزود: «ما قبلاً چند صد سند مربوط به این موضوع را بین اعضای سازمان ملل توزیع کرده‌ایم. اگر فکر می کنید که این شواهد کافی نیستند، پس مدرک مستند برای شما چیست؟ ما پیش از این توضیح دادیم که از چه مکانیزم دقیقی در این خصوص استفاده کردیم.» وی این مسئله را در پاسخ به سخنان نماینده آمریکا مبنی بر اینکه اسناد ارائه شده از سوی روسیه به شورای امنیت، اظهارات مسکو درباره فعالیت‌های نظامی-بیولوژیکی با مشارکت واشنگتن در اوکراین را تایید نمی‌کند، مطرح کرد.

پولیانسکی ادامه داد: «تلاش شما برای تبدیل ادعاها و درخواست مشخص ما برای بررسی علنی در این باره، به صحبت در خصوص تبلیغات روسیه، نتیجه‌ای نخواهد داشت و این شما هستید که باید توضیحات واضحی درباره این فعالیت‌های غیرقانونی در اوکراین ارائه دهید.»

نبنزیا: آمریکا عمداً مانع از تقویت کنوانسیون منع سلاح‌های بیولوژیکی شده است

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد روز جمعه در نشست شورای امنیت سازمان جهانی با موضوعیت: آزمایشگاه‌های بیولوژیکی نظامی آمریکا در اوکراین برگزار شد، یادآور شد که ایالات متحده از روی عمد تلاش‌ها برای تقویت رژیم کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های بیولوژیکی و سمی (BTWC) را مسدود می‌کند.

این دیپلمات یادآور شد که نمایندگان آمریکا بارها و بارها از ارائه توضیحات درباره ماهیت و اهداف واقعی فعالیت‌های خود در زمینه بیولوژیکی در اوکراین و دیگر کشورهای جهانی خودداری کرده‌اند. به گفته وی، جامعه جهانی باید از مقامات واشنگتن در این باره توضیح بدهد.

گرجستان صلح با روسیه برای شهروندانش را تضمین می‌کند

ایراکلی گاریباشویلی، نخست وزیر گرجستان، روز جمعه تاکید کرد که مقامات تفلیس حفظ صلح با روسیه را برای شهروندان خود تضمین کرده و قول داده‌اند که این کشور درگیر درگیری‌های نظامی کنونی نخواهد شد.

وی در جمع خبرنگاران گفت:«ما به مردم خود تضمین می‌دهیم که صلح با روسیه طولانی مدت خواهد بود. هیچ جبهه دوم یا جنگی در کشور ما وجود خواهد داشت، بلکه برعکس ما تلاش خود را روی توسعه، سازندگی و صلح متمرکز خواهیم کرد.»

در اوایل ماه مه نیز سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهوری گرجستان اعلام کرده بود که مقامات اوکراین از گرجستان خواسته اند تا تسلیحات به آنها داده و «جبهه دومی» را علیه روسیه باز کند. با این حال، به گفته وی، این اقدام غیرممکن است.

درخواست وزیر سابق فرانسه برای بسته شدن درهای ناتو

هنری گنو، مشاور سابق رئیس جمهوری فرانسه، شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی ابراز عقیده کرد که ورود کشورهای جدید به اتحاد آتلانتیک شمالی باید متوقف شود.  این سیاستمدار گفت: درهای ناتو دیگر باید بسته شود. گنجاندن فنلاند، سوئد، اوکراین، مولداوی، گرجستان در این اتحاد غیرقابل قبول است.

به گفته مشاور سابق رئیس جمهوری فرانسه، آمریکا و اتحادیه اروپا با پذیرش کشورهای اروپای شرقی در این اتحاد، در حال تبدیل ناتو به یک سازمان ضدروسی هستند و به این واقعیت اهمیت نمی‌دهند که اروپا را به عرصه جنگ با روسیه مبدل می‌شود.

او تأکید کرد که ایالات متحده و متحدانش اکنون در تلاش هستند تا روسیه را به انزوا بکشانند، در حالیکه بازگشت به دیپلماسی، تنها راه برای «جلوگیری از لغزش به سمت یک درگیری نظامی جهانی» است.

دیمیتری مدویدوف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه، روز پنجشنبه هشدار داده بود که بروز یک درگیری احتمالی بین ناتو و روسیه ممکن است به یک جنگ هسته‌ای تبدیل شود و چنین سناریویی برای همه جهان فاجعه آمیز خواهد بود.

پوتین با شورای امنیت روسیه درباره فنلاند و سوئد جلسه گذاشت

رئیس جمهور روسیه در شورای امنیت مسکو مسئله تصمیم فنلاند و سوئد جهت عضویت در ناتو را به بحث گذاشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه مسئله عضویت فنلاند و سوئد در ائتلاف نظامی ناتو را با شورای امنیت روسیه مورد بحث و گفتگو قرار داده است.

این در حالی است که سائولی نینیستو» رئیس جمهور فنلاند هم در پیامی توییتری اعلام کرده بود که در تماسی تلفنی با «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و «ماگدالنا اندرسون» نخست‌وزیر سوئد، گام‌های بعدی فنلاند برای عضویت در ناتو را مورد بحث و گفتگو قرار داده است.

تماس تلفنی رئیس جمهور فنلاند پس از آن صورت می‌گیرد که وی روز پنجشنبه به همراه «سانا مارین» نخست وزیر این کشور بر ضرورت پیوستن هر چه زودتر این کشور به ناتو تاکید کردند.

دولت سوئد نیز امروز با اعلام ارزیابی‌های صورت گرفته در قبال عضویت این کشور در ناتو اعلام کرد که این مسئله موجب افزایش بازدارندگی در شمال اروپا خواهد شد.

این در حالی است که معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در اظهاراتی هشدار داد که فنلاند و سوئد در صورت پیوستن به ناتو به هدف احتمالی نیروهای مسلح روسیه تبدیل خواهند شد.

هتک حرمت بنای یادبود سربازان ارتش سرخ در اسلواکی

 بنای یادبود سربازان ارتش سرخ در شهر Piešťany در غرب اسلواکی مورد هتک حرمت قرار گرفت.

 سفارت روسیه در اسلواکی روز جمعه در حساب فیسبوک خود این خبر را منتشر کرد. 

این هیئت دیپلماتیک تصویری از این بنای تاریخی مخدوش شده را منتشر کرد و نوشت: ‹ما عمیقاً از اقدام کفرآمیز وندالیسم علیه بنای یادبود آزادیخواهان در شهر Piešťany خشمگین هستیم.

‹ سفارت خاطرنشان کرد که نمادی که روی این بنای یادبود نقش بسته است، نشان هنگ آزوف نئونازی اوکراین است. او از مقامات محلی خواست تا این بنای تاریخی تخریب شده را بازسازی کنند و مسئولین آن را مجازات کنند.

هیچ آسیب یا جراحتی در هر دو مکان وجود نداشت. در گزارش مرکز مطبوعاتی آمده است: تیم‌های تحقیقاتی در صحنه جنایت مشغول به کار هستند و شرایط وقوع این حادثه در دست بررسی است. در این گزارش آمده است که خودرویی که مهاجمان ناشناس رانندگی می کردند دارای پلاک خارجی است. تا 25 ماه مه، ترانسنیستریا در معرض خطر تروریسم سطح قرمز قرار دارد و در پایان آوریل پس از یک سری حملات تروریستی در قلمرو جمهوری معرفی شد.

قیمت سوخت آمریکا به بالاترین حد خود رسید

با توجه به افزایش قیمت نفت در بازارهای بین المللی، قیمت سوخت در ایالات متحده به بالاترین حد خود رسیده است. این موضوع توسط یک انجمن آمریکایی که قیمت‌ها را در بیش از ۶۰۰۰۰ پمپ بنزین در سراسر کشور زیر نظر دارد، انتشار یافت.

بر اساس گزارش انجمن خودرو آمریکا، قیمت سوخت در پمپ بنزین‌ها در سراسر ایالات متحده در روز جمعه به رکورد جدیدی رسید. به گفته این انجمن که قیمت ها را در بیش از ۶۰ هزار پمپ بنزین در سراسر کشور رصد می کند، میانگین قیمت هر گالن بنزین به ۴،۴۳۴ دلار افزایش یافت.

بالاترین قیمت بنزین این کشور به طور سنتی در ایالت کالیفرنیا یافت می شود، جایی که رانندگان به طور متوسط ۵.۹ دلار برای هر گالن سوخت می پردازند. قیمت بنزین در ایالات متحده در طول هفته به طور پیوسته افزایش یافته است. این افزایش در بحبوحه افزایش قیمت نفت در سراسر جهان و با تلاش کاخ سفید برای مقابله با آن رخ می دهد.

قیمت بنچمارک جهانی برنت حدود ساعت 13:45 به وقت گرینویچ روز جمعه با 2.35 درصد افزایش به 109.97 دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با 2.5 درصد افزایش به 108.78 دلار در هر بشکه رسید. 

ذخایر جهانی سوخت در حال کاهش است زیرا تقاضا به سطح قبل از COVID-19 بهبود یافته است در حالی که تولید هنوز به میزان قابل توجهی نرسیده است. 

بحران اوکراین، ایالات متحده را بر آن داشت تا نفت روسیه را تحریم کند و اقدامات مشابهی در اتحادیه اروپا و بریتانیا مطرح شده بود. این نیز به معنای واقعی کلمه روغن روی آتش ریخت و قیمت ها را سر به فلک کشید. روسیه سومین تولیدکننده نفت خام و دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: