نگاهی به تبعیض نژاد سیستماتیک در آمریکا
آمی واکس استاد حقوق دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا چندی پیش در برنامه تلویزیونی فاکس نیوز آمریکا مهاجران هندی تبار را مورد حمله قرار داد و کشور هند را به «چاله مدفوع» تشبیه کرد. این سخنان شوکه کننده نمونه دیگری از تبعیض نژادی و نفرت پراکنی علیه آسیایی تبارها در آمریکا است.

انجمن تحقیقات حقوق بشر چین چندی پیش با انتشار گزارشی تحقیقاتی درباره تبعیض نژاد در آمریکا اعلام کرد که آمریکا در ماهیت کشور پروتستان های سفیدپوست آنگلوساکسون است. آمریکایی های آسیایی تبار، همراه با سایر اقلیت ها، در بسیاری از جبهه ها از حقوق بشر رنج برده اند. رنگ پوست عامل تعیین کننده سرنوشت در آمریکاست.

از اواسط قرن ۱۹، فرایند مهاجرت آسیایی ها به آمریکا آغاز شد. این گروه در توسعه اقتصادی و اجتماعی ایالات متحده خدمات مهمی ارایه داده است، با این حال، این گروه در دوران های مختلف در تاریخ آمریکا مورد تبعیض و نفرت قرار گرفته است.

تا به امروز به ویژه بعد از همه گیری کرونا، آسیایی تبارها در آمریکا مورد حملات شدیدتر تبعیض نژادی قرار گرفته اند. بر اساس آمار منتشر شده مرکز تحقیقات نفرت و افراط گرایی دانشگاه ایالت کالیفرنیا، در سال ۲۰۲۰، جرم های مربوط به نفرت پراکنی علیه آسیایی تبارها در آمریکا ۱۴۹ درصد افزایش یافته و در فصل اول سال ۲۰۲۱، موارد خشونت علیه آسیایی تبارها در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۶۹ درصد فزونی گرفت.

کارشناسان اعلام کردند که علت مستقیم این پدیده در آمریکا ادعاهای سیاستمداران آمریکا درباره همه گیری کروناست. علاوه بر این، سیاستمداران آمریکا با اندیشه بازی صفر و جنگ سرد به سرکوب و جلوگیری از رشد و توسعه چین پرداخته اند و این رویکرد تبعیض نژاد علیه آسیایی تبارها از جمله چینی تبارها در آمریکا را تشدید کرده است.China Radio International.CRI. All Rights Reserved ©

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040