پرش به محتوا

اخبار هفتاد و نهمین روزجنگ اوکراین


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


تاتیانا ژدانوک، نماینده پارلمان اروپا در ریگا دستگیر شد

تاتیانا ژدانوک، نماینده پارلمان اروپا در مرکز ریگا دستگیر شد – تنها به این دلیل که او علیه تهدید تخریب یک بنای یادبود برای آزادی‌کنندگان ریگا تظاهرات کرده بود. در لتونی، مانند سایر کشورهای بالتیک، سرکوب جمعیت روسی زبان در حال افزایش است. دستگیری و مجازات های دیگر برای اظهارات طرفدار روسیه دستور روز است.
در 13 می، صدها نفر در پایتخت لتونی در اعتراض به تخریب بنای یادبود سربازان شوروی در پارک پیروزی تظاهرات کردند. میدان شهرداری، جایی که تجمع آغاز شد، توسط پلیس مسدود شد. در میان ساکنان معترض ریگا تاتیانا ژدانوک، نماینده پارلمان اروپا و رهبر حزب اتحادیه روسیه لتونی (RSL) نیز حضور داشت. این نماینده مجلس امروز در ریگا به دلیل شرکت در تظاهرات بازداشت شد. این را پورتال EurAsiaDaily گزارش داده است.

شب قبل، ژدانوک در مصاحبه ای با پورتال infoliepaja.lv گفت:
«ربع قرن پیش، اتحادیه اروپا متفاوت بود، فضای سیاسی متفاوت بود. بالاخره قوانین و رویکردهای فرصت طلبانه کمتری وجود داشت. متأسفانه اتحادیه اروپا اکنون عادت بدی در مورد انتقاد از بقیه جهان پیدا کرده است. در مورد مسائل حقوق بشر، در حالی که به مشکلات آشکار خود اهمیتی نمی‌دهد.»

ریانووستی همچنین تأیید می کند که پلیس ریگا نماینده پارلمان اروپا را صرفاً به دلیل شرکت در تجمعی علیه تخریب بنای یادبود آزادیخواهان دستگیر کرده است. «اتحادیه روسیه لتونی» پیش از این در شبکه های اجتماعی خود این موضوع را منتشر کرده بود.

گزارش: آلمان در حال بررسی واگذاری سامانه دفاع هوایی IRIS-T SLM به اوکراین است

بر اساس گزارشی در روزنامه بیلد، شورای امنیت فدرال (BSR) در حال حاضر در حال بررسی امکان تامین سامانه پدافند هوایی IRIS-T SLM به اوکراین است. به گفته این رسانه، سامانه پدافند هوایی ساخت شرکت پدافندی دیهل دیفنس آلمان از ماه نوامبر در اوکراین قابل استفاده است.

در این گزارش همچنین آمده است که به محض موافقت برلین با تحویل IRIS-T SLM به کیف، آموزش پرسنل نظامی برای استفاده از این سیستم در آلمان می تواند آغاز شود. بر این اساس، اوکراین علاقه مند به خرید در مجموع ده سامانه دفاع هوایی از این دست است. آنها باید ظرف سه تا چهار سال آینده تولید شوند.

اردوغان: ترکیه ابتکار عمل فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو را مثبت نمی بیند

ترکیه بحث پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را زیر نظر دارد، اما در این مورد نگرانی دارد. این را رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد. او توضیح داد: ما در حال پیگیری روند هستیم. اما ما در مورد آن مثبت فکر نمی کنیم. 

زیرا قبل از آن در مورد یونان اشتباهی وجود داشت. شما از رفتار یونان در قبال ترکیه در داخل اتحاد آگاه هستید. 

به عنوان ترکیه، ما نمی خواهیم برای بار دوم چنین اشتباهی را مرتکب شویم. اردوغان خاطرنشان کرد که کشورهای اسکاندیناوی عادت دارند از تروریست‌ها استقبال کنند و آنها را به پارلمان راه دهند.

وزارت دفاع روسیه امروز نتایج عملیات خود در اوکراین را اعلام کرد

مسکو امروز جمعه اعلام کرد که نیروهای اوکراینی در نتیجه حملاتی که نیروی هوایی روسیه به مواضع این کشور در جنوب شرقی اوکراین انجام داده بیش از  نفر ۳۰۰ تلفات داده  است.

نیروهای هوافضای روسیه با موشک‌های دقیق مقر نیروهای دفاع منطقه‌ای و یک گردان از تیپ 24 مکانیزه ارتش اوکراین را در مجاورت شهر زولوتوی و شهر وروبوفکا در منطقه مردمی لوگانسک منهدم کردند. ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این وزارتخانه در یک نشست خبری که عصر جمعه برگزار شد، گفت.

کوناشنکوف افزود که حملات روسیه همچنین 32 منطقه متمرکز سربازان، خودروهای جنگی و یک انبار مهمات را در نزدیکی شهر کراسنوپاولوفکا در استان خارکف هدف قرار دادند.

وی ادامه داد: در نتیجه این حملات بیش از 300 نفر از نیروهای نظامی اوکراین کشته و ۳۷ خودرو نیز آسیب دیدند.

کوناشنکوف خاطرنشان کرد: نیروی هوایی روسیه همچنین سه مرکز فرماندهی ارتش اوکراین و ۵۲ منطقه بسیج سربازان و مکانیزم‌های رزمی را مورد حمله قرار داد، در حالی که نیروهای موشکی و توپخانه روسیه ۱۷ مرکز فرماندهی و ۳۷۰ منطقه را برای بسیج سربازان و خودروهای نظامی و ۵ توپخانه هدف قرار دادند. واحدها

سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: پدافند هوایی روسیه سه پهپاد اوکراینی را در حریم هوایی استان خارکف و جمهوری دونتسک سرنگون کرد.

در مجموع، بر اساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، از آغاز عملیات نظامی خود در اوکراین، نیروهای روسیه 165 فروند هواپیما، 125 بالگرد، 845 هواپیمای بدون سرنشین، 304 سامانه موشکی پدافند هوایی، 3039 تانک و خودروی زرهی، 369 راکت را منهدم کرده اند. لانچر، 1498 توپ و خمپاره و 2882 خودروی نظامی.

منبع: RT

روسیه صادرات برق به فنلاند را تعلیق کرد

شرکت برق فنلاند اعلام کرد که طرف روسی به دلیل آنچه پرداخت نشدن بهای برق صادر شده عنوان کرده است، صادرات برق خود به این کشور را از بامداد شنبه متوقف خواهد ساخت.

به گزارش رویترز، شرکت برق فنلاند (فینگرید) امروز جمعه اعلام کرد که شرکت روسی «اینتر رائو» (Inter RAO) صادرات برق به این کشور را از ساعت ۱:۳۰ بامداد روز شنبه به دلیل پرداخت نشدن هزینه‌های آن، متوقف خواهد کرد.

«فینگرید» در این رابطه در بیانیه‌ای به نقل از شرکت روسی مذکور گفت که برق وارداتی از روسیه در حال حاضر به دلیل مشکلات در دریافت بهای برق فروخته شده در بازار، متوقف خواهد شد.

شرکت برق فنلاند در ادامه و با اشاره به اینکه برق وارداتی از روسیه حدود ۱۰ درصد نیاز کلی این کشور را تشکیل می‌دهد، افزود: هیچ تهدیدی جهت تأمین برق کافی در فنلاند وجود ندارد.

همچنین در ادامه این بیانیه آمده است: واردات برق از روسیه را می‌توان با واردات بیشتر برق از سوئد و تا حدی نیز با تولید داخلی جایگزین کرد.

تعلیق برق صادراتی روسیه در حالی صورت می‌گیرد که گفته می‌شود تصمیم عضویت فنلاند در ناتو عامل این اقدام بوده است.

پیشتر وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پیوستن فنلاند به ناتو یک تغییر اساسی در سیاست خارجی این کشور است. مسکو مجبور خواهد شد برای جلوگیری از تهدیدات برضد امنیت ملی خود، اقداماتی تلافی جویانه با ماهیت نظامی-فنی و یا ماهیت دیگر، انجام دهد.

پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک، محاصره ‹عملیاتی› آودیوکا را اعلام می کند.

نیروهای مسلح جمهوری خلق دونتسک  از پیشروی به سمت استحکامات اوکراینی در اطراف شهر آودیوکا در شمال دونتسک پایتخت جمهوری خلق دونتسک خبر دادند. با این حال، به گفته دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک، هنوز خیلی زود است که در مورد محاصره کامل نیروهای مسلح اوکراین در منطقه آودیوکا صحبت کنیم. ما می‌توانیم از یک محاصره عملیاتی صحبت کنیم، به این معنی که تمام نقاط مهم تامین مهمات را مسدود کنیم و امکان مانور دشمن را مسدود کنیم. او در یک برنامه پخش زنده از تلویزیون روسیه توضیح داد که صحبت از یک تسخیر بزرگ و کامل برای آودیوکا… کمی زود است.شهر صنعتی آودیوکا با حدود ۳۰ هزار نفر سکنه در ۱۳ کیلومتری شمال دونتسک قرار دارد و تاکنون تحت کنترل اوکراین بوده است. تا سال ۲۰۱۷ نبردهای مکرر برای شهر در نزدیکی جبهه وجود داشت. شبه نظامیان خلق جمهوری دموکراتیک خلق دونتسک مرتباً از گلوله باران قلمرو جمهوری از این شهر گزارش می دهند. استحکامات ارتش اوکراین با تجهیزات فنی فراوان و مواضع تیراندازی بتنی در اطراف آودیوکا یکی از بهترین استحکامات حفاظت شده در کل منطقه رزمی محسوب می شود.

مسکو تخریب پالایشگاه نفت در منطقه پولتاوا را تایید کرد

به گفته نیروهای مسلح روسیه، آنها از سلاح های دقیق برای تخریب تاسیسات تولید یک پالایشگاه نفت در منطقه مرکزی اوکراین در پولتاوا استفاده کردند. 

به گفته ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، مخازن سوخت بنزین و گازوئیل که برای تجهیزات نظامی نیروهای مسلح اوکراین در نظر گرفته شده بود نیز منهدم شد. 

کوناشنکوف گفت که در مجموع، نیروهای روسی طی روز گذشته به بیش از 150 هدف در اوکراین حمله هوایی کرده اند.

پکن: شورای حقوق بشر سازمان ملل به طور فزاینده ای اعتماد همه طرف ها را نسبت به عدالت و عینیت خود از دست می دهد.

انفعال شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد بسیاری از مسائل جهانی و جلسات ویژه مکرر آن با هدف قرار دادن دولت های مختلف، اعتبار این شورا را خدشه دار کرده و اعتماد به عینیت آن را تضعیف کرده است. 

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روز جمعه درباره آخرین قطعنامه سازمان ملل درباره اوکراین اظهار نظر کرد. 

به گزارش تاس، این دیپلمات چینی گفت: «در سال‌های اخیر، رویارویی و سیاسی شدن شورای حقوق بشر به تدریج افزایش یافته و موارد استانداردهای دوگانه و گزینش‌گری افزایش یافته است». اقدامات این هیأت به طور جدی اعتماد همه طرف ها را نسبت به عدالت و عینی بودن آن متزلزل کرده بود، به اعتبار آن لطمه زد و باعث ایجاد شکاف در داخل نهاد شد.

بازرسان روسی در حال بازجویی از حدود ۴۰۰۰ سرباز تسلیم شده اوکراینی هستند

 بر اساس بیانیه رسمی روز جمعه، کمیته تحقیقات روسیه از حدود ۴۰۰۰ سرباز اوکراینی اسیر شده از جمله حدود ۲۰۰ افسر بازجویی کرده است. علاوه بر این، ساختمان تئاتر ویران شده در ماریوپل و سایر تاسیسات زیربنایی غیرنظامی از جمله خانه های آسیب دیده، بیمارستان ها و مدارس مورد بازرسی قرار گرفتند. 

در بیانیه آمده است که اسنادی از جمله سوابق پزشکی ضبط شد که امکان ایجاد پایگاه داده با اطلاعات هویتی بیش از ۴۵۰ ملی‌گرای هنگ آزوف را فراهم کرد. 

گزارش های مربوطه به الکساندر باستریکین، رئیس آژانس تحویل داده شد. باستریکین روز جمعه یک نشست عملیاتی در شهر دونتسک برای بررسی جنایات نیروهای مسلح اوکراین و گروه های ملی گرا علیه غیرنظامیان و سربازان روسی در جمهوری های خلق لوگانسک و دونتسک و اوکراین برگزار کرد.

مقدمات تخریب بنای یادبود ارتش سرخ در ریگا آغاز شده است.

شورای شهر ریگا روز جمعه تصمیم گرفت کارهای مقدماتی را برای تخریب بنای یادبود سربازان ارتش سرخ در پارک پیروزی آغاز کند. این بنا یادبود آزادی شهر از اشغال نازی ها در طول جنگ جهانی دوم است.

رادیو و تلویزیون لتونی این گزارش را به نقل از رئیس شورای شهر ریگا به نقل از مارتینش استاچیس، منتشر کرد. این تصمیم در جلسه فوق العاده شورای شهر در روز جمعه اتخاذ شد. سپس به سازمان بناهای تاریخی و سایر ارگان های دولتی شهر، کارهای مقدماتی مربوطه، از جمله جستجوی پیمانکاران، واگذار شد. 

پیش از این، استاچیس، اظهار داشت که پارلمان لتونی باید قانون خاصی را تصویب کند که اجازه می دهد این بنای تاریخی تخریب شود. به وزارت دادگستری دستور داده شد که توجیه قانونی برای تخریب بنای یادبود سربازان شوروی در پارداوگاوا ارائه دهد. در ۱۲ مه، پارلمان لتونی، سایما، سرانجام قانونی را تصویب کرد که توافقنامه دوجانبه با روسیه در مورد مکان‌های یادبود و بناهای تاریخی را در قرائت دوم و نهایی به حالت تعلیق درآورد. این به طور قانونی اجازه می دهد تا بنای یادبود سربازان شوروی در ریگا تخریب شود.

لاوروف: اتحادیه اروپا به بازیگری متجاوز تبدیل شده است

خبرگزاری ریانوستی، وزیر خارجه روسیه پس از نشست وزیران خارجه کشورهای مستقل همسود گفت که با توجه به این مساله «بی ضرر» بودن تمایل اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا سوال برانگیز است.

روسیه با تغییر موضع خود درخصوص پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا، حضور کی‌یف در اتحادیه اروپا را نیز مانند عضویت آن در ناتو می داند.

دیمیتری پولیانسکی معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت: روسیه موضع خود را در مورد چشم‌انداز عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا تغییر داده و اکنون عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا نمی‌تواند بخشی از یک توافق صلح با روسیه باشد. 

پولیانسکی توضیح داد: اگرچه در ابتدا مسکو نگران چشم‌انداز پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا نبود، اما آغاز درگیری‌های جاری و موضع بسیار خصمانه ضد روسیه از سوی بروکسل، موضع مسکو را تغییر داد. 

این دیپلمات روسیه ادامه داد: اظهارات جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه اوکراین باید در میدان نبرد پیروز شود و این واقعیت که اتحادیه اروپا به نهاد پیشرو در ارائه تسلیحات به اوکراین تبدیل شده است، موضع ما را تغییر داده است. موضع روسیه در مورد عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا در حال حاضر بیشتر شبیه ناتو است زیرا ما تفاوت زیادی بین آن‌ها نمی‌بینیم. 

پولیانسکی اذعان داشت که جنگ در اوکراین تشدید شده است و هم اکنون جایی برای دیپلماسی باقی نمانده است. 

درآمدزایی راین متال از جنگ اوکراين

 شرکت اسلحه سازی راین متال آلمان از جمله شرکت‌هایی است که از ادامه جنگ روسیه و اوکراین نفع می‌برد. چنانکه در مجمع عمومی خود اعلام کرد که فروش تسلیحاتش دو برابر خواهد شد.

شرکت اسلحه سازی راین متال آلمان، چند روز بعد از وقوع حمله روسیه به اوکراین فهرستی از تسلیحاتی را که در کوتاه مدت می‌تواند در اختیار اوکراین قراردهد به دولت آلمان داد.

راین متال حالا با تغییر مواضع دولت آلمان که ابتدا قصد نداشت تسلیحات سنگین به اوکراین ارسال کند، اما حالا به این تصمیم رسیده و این شرکت آلمانی قرار است تانک و زره پوش به اوکراین بفرستد.

سلاح‌های این شرکت آلمانی که دارای شعبه‌هایی در ایتالیا و آفریقای جنوبی هم هست پیش از این میدان جنگ یمن سر در آورده بود. فروش به عربستان وامارات در حالی که دولت آلمان مقرراتی را برای ممنوعیت صدور مجوز سلاح به آن‌ها وضع کرده بود.

وزیر امور خارجه لتونی: دریای بالتیک به دریایی زیر سلطه ناتو تبدیل میشود.

وزرای خارجه فاشیست ها و نئونازی های کرواتی حاکم بر کشور های بالتیک استونی، لتونی و لیتوانی از طرح های سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو استقبال می کنند. ادگارس رینکویچس وزیر امور خارجه لتونی در مصاحبه با فایننشال تایمز تاکید کرد که این امر دریای بالتیک را به دریای ناتو تبدیل می کند. این سه وزیر همچنین به روزنامه گفتند که تلاش خواهند کرد تا هر درخواست عضویت فنلاند و سوئد را در اسرع وقت تصویب کنند. آنها تاکید کردند که هم کشورهایشان و هم ناتو به طور کلی از نیروهای مسلح فنلاند و سوئد سود خواهند برد.

گابریلیوس لاندسبرگیس، وزیر امور خارجه لیتوانی در مصاحبه دیگری گفت: «این یک پیام بسیار واضح است که بخش شمالی اروپا قلمرو ناتو است. به دلایل عملی، سیاسی و امنیتی، این امر ایمن تر خواهد بود.

گازپروم ظرفیت رزرو برای ترانزیت گاز را کاهش می دهد

روسیه ظاهرا ظرفیت رزرو خود را برای ترانزیت گاز از طریق اوکراین تحت تحریم های مضاعف کاهش داده است. همانطور که کیف در روز جمعه اعلام کرد، ظرفیت رزرو شده در مسیر Sudscha برای روز جمعه به جای 65.7 میلیون متر مکعب اعلام شده قبلی، تنها 60.8 میلیون متر مکعب بوده است. بر اساس این اطلاعات، شرکت انرژی روسیه گازپروم ظرفیت ترانزیت 53.45 میلیون متر مکعب را برای روز پنجشنبه رزرو کرده بود.

پیش از این در روز پنجشنبه، ترانزیت گاز روسیه از طریق اوکراین به اروپا به میزان قابل توجهی کاهش یافت. به گفته اپراتور شبکه اوکراینی OGTSU، حجم سفارش برای انتقال گاز از روسیه در روز پنجشنبه تنها 53.2 میلیون متر مکعب بوده است. با این حال، طبق قرارداد فعلی ترانزیت، روزانه حداکثر 110 میلیون متر مکعب گاز روسیه از طریق خطوط لوله به اروپا منتقل می شود. با این حال، این واقعیت که ترانزیت گاز روسیه به اروپا از طریق اوکراین در حال کاهش است نیز می تواند به دلیل واکنش کیف باشد.

سخنگوی گازپروم روز پنجشنبه گفت که درخواست برای تغذیه در مقادیر بیشتر از طریق ایستگاه اندازه گیری گاز سوکرانوفکا در منطقه مرزی با لوگانسک توسط اوکراین رد شده است. پیش از این اوکراین اعلام کرده بود که ترانزیت گاز از روسیه به اروپا را تا حدی متوقف خواهد کرد.

معاون رئیس دومای ایالتی تأیید می کند که قانون اساسی الحاق نهادهای جدید به فدراسیون روسیه را ممنوع نمی کند.

دانیل بسارابوف، معاون اول کمیته ساختمان و قانونگذاری ایالتی دومای دولتی روسیه، گفت که قانون اساسی روسیه پذیرش و پیوستن نهادهای جدید یک ایالت دیگر به فدراسیون روسیه را ممنوع نمی کند.

بسارابوف توضیح داد که این فقط مستلزم تنظیم یک معاهده بین المللی و ارائه آن برای تصویب در دومای دولتی است.

معاون اول رئیس کمیته ساختمان و قانونگذاری ایالتی دومای ایالتی امروز جمعه درباره ابتکار منطقه خرسون اوکراین برای پیوستن به فدراسیون روسیه اظهار نظر کرد.

«قانون اساسی فدراسیون روسیه امکان پذیرش یک نهاد جدید در روسیه را فراهم می کند، اما این مطابق قانون اساسی فدرال انجام می شود. چنین قانون اساسی فدرال وجود دارد که در آنجا به عنوان شرایط پذیرش در روسیه ذکر شده است. فدراسيون، كه يك كشور خارجي يا بخشي از آن را مي‌توان به عنوان يك موجوديت جديد پذيرفت. مطابق با یک معاهده بین المللی

وی افزود: این موضوع «در صلاحیت رئیس‌جمهور روسیه است و در صورتی که ابتکار منطقه‌ای را برای پیوستن به روسیه دریافت کنیم، او باید به پارلمان اطلاع دهد، در صورت لزوم رایزنی‌هایی انجام دهد، به دولت اطلاع دهد و پس از آن پیش‌نویسی ارائه شود. معاهده بین المللی تنظیم خواهد شد که توسط دادگاه قانون اساسی فدراسیون روسیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

پیشتر دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد گزارش هایی مبنی بر تمایل ساکنان منطقه خرسون به فدراسیون روسیه گفت: این موضوع باید توسط خود ساکنان خرسون تصمیم گیری شود که آیا می خواهند به روسیه بپیوندند. یا نه.

وی افزود: همچنین چنین امکانی باید مبنای قانونی روشن و دقیقی داشته باشد.

منبع: تاس

وزارت دفاع روسیه: Su-27 سرنگون شد و 15 پهپاد اوکراینی

سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یک جنگنده سوخو ۲۷ متعلق به نیروی هوایی اوکراین در نزدیکی روستای لوزووایا سرنگون شده است.

این خبر در چارچوب گزارش روزانه عملیات نظامی ویژه روسیه در خاک اوکراین برای دفاع از جمهوری خلق دونتسک و لوگانسک منتشر شد. سرلشکر کوناشنکوف افزود: نیروهای مسلح روسیه با تسلیحات هوایی و دریایی دوربرد بسیار دقیق مستقر در حومه شمالی شهر «کرمنچوگ» در منطقه پولتاوا، تاسیسات تولید، یک پالایشگاه نفت و مخازن را منهدم کردند. بنزین و گازوئیل که برای تامین تجهیزات نظامی برای نیروهای اوکراینی استفاده می شد.

هوانوردی عملیاتی و تاکتیکی ارتش روسیه همچنین حدود 153 منطقه متمرکز پرسنل و تجهیزات نظامی را مورد اصابت قرار داد و دو تأسیسات اوکراینی برای سامانه پرتاب موشک «گراد» و یک رادار هشدار و پدافند هوایی ساخت آمریکا در منطقه خارکف (اوکراین) منهدم شد. ).

نیروهای موشکی و یگان های توپخانه روسیه همچنین 15 مرکز فرماندهی، 520 منطقه تمرکز پرسنل و تجهیزات نظامی، 6 واحد توپخانه در مواضع شلیک و همچنین یک انبار تسلیحات موشکی در نزدیکی روستای «شبلینکا» در منطقه خارکف را بمباران کردند.

سامانه‌های پدافند هوایی روسیه یک فروند هواپیمای سوخو ۲۷ نیروی هوایی اوکراین را در نزدیکی روستای «لوسووایا» در منطقه خارکف سرنگون کردند و همچنین ۱۵ مارش اوکراینی را در مناطق روستاهای «بالاکلیا»، «مالایا کامیشواخا» ساقط کردند. ، «Bolshiy Prokhudi» و Borovskoye، Prudyanka و Volokhov Yar در منطقه خارکف، و همچنین در روستاهای Yevgenovka، Yasinovataya، Yegorovka، Putiprovod، Avdiivka، Panteleimonovka و Krutaya Balka در جمهوری خلق دونتسک.

دو موشک اوکراینی نیز از سامانه موشکی چندپرتابی اسمرچ بر فراز روستای توبولسکویه رهگیری شد.

در مجموع، از آغاز عملیات نظامی ویژه، هواپیماهای جنگی و تجهیزات نظامی اوکراینی زیر منهدم شده است:

165 هواپیما

125 هلیکوپتر

842 مارس

سامانه موشکی ضد هوایی 304

3032 تانک و سایر خودروهای زرهی رزمی

368 پرتاب کننده موشک چندگانه

توپخانه و خمپاره 1491 صحرایی

2869 وسایل نقلیه ویژه نظامی

منبع: وزارت دفاع روسیه

ارتش بریتانیا عملیات نیروهای مسلح اوکراین را رهبری می کند و نقشه های درگیری با روسیه را ترسیم می کند.

مقامات امنیتی روسیه گفته اند که ارتش بریتانیا همچنان عملیات نیروهای مسلح اوکراین را در خط مقدم رهبری می کند. مقامات امنیتی روسیه با استناد به منابع خود در نیروهای مسلح اوکراین افزودند: «از آغاز عملیات ویژه ما، افسران انگلیسی به طور مداوم در نزدیکی خط مقدم کار می‌کنند و از مراکز فرماندهی اوکراین در خطرناک‌ترین جهات بازدید می‌کنند و رویه‌ها را اصلاح می‌کنند. 

فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین. به عنوان مثال، در زاپوروژیه از اواخر آوریل تا 6 مه، این افسران دائماً از یک پست فرماندهی به پست دیگر، نه چندان دور از خط مقدم، از زاگرادوکا، در پست 60 گردان پیاده نظام جداگانه فرماندهی ذخیره نیروهای مسلح اوکراین به الکساندروفکا نقل مکان کردند. 

به گفته آنها، انگلیسی ها علاوه بر کنترل مستقیم نیروهای اوکراینی و هماهنگی اقدامات نیروهای مسلح اوکراین ‹از همه ابزارهای شناسایی ناتو استفاده می کنند و به مداخلات آن پاسخ سریع می دهند›.

این منابع تأیید کردند که این امر به اوکراینی ها کمک کرد تا با استفاده از گردان های تاکتیکی در مناطق جداگانه، دفاع را در مناطق اصلی سازماندهی کنند.

این منابع افزودند که یکی از نتایج رسمی کار گروه افسران انگلیسی، تهیه نقشه هایی از وضعیت عملیاتی در جبهه اوکراین برای توزیع در بین مردم زیر ‹سقف› موسسه آمریکایی مطالعات جنگ است. (ISW)، مستقر در واشنگتن است

نیروهای روسیه ساحل آزوف را از مواد منفجره و مین های کار گذاشته شده توسط نیروهای اوکراینی پاکسازی می کنند

یگان ویژه نیروهای مسلح روسیه در حال حذف و خنثی کردن مین های کار گذاشته شده توسط نیروهای اوکراینی در سواحل دریای آزوف است.

یکی از افسران واحد مهندسی به خبرگزاری نووستی گفت: «در عملیات شناسایی و جستجو، مین های ضد آبی خاکی کشف شد… در جریان عقب نشینی، یگان های اوکراینی منطقه آبی و منطقه ساحلی را مین گذاری کردند. نیروهای اوکراینی با این کار جان غیرنظامیان را به خطر انداختند.»

مین های گذاشته شده توسط ارتش اوکراین در نوار ساحلی و در مناطق منازل شخصی در امتداد خط ساحلی و در جاده های روستایی یافت شد.

نیروهای ویژه روسیه منطقه را پاکسازی کردند و مین ها و مهمات باقی مانده از نیروهای اوکراینی را منهدم کردند.

نماینده دائم فنلانددر ناتم: هیچ تهدید نظامی مستقیمی از سوی روسیه نمی بیند

کلاوس کورهونن خاطرنشان کرد که پیوستن بالقوه این کشور به اتحاد آتلانتیک شمالی می تواند نتیجه «تغییر بسیار شدید در محیط امنیتی» باشد.

نیویورک، 13 مه. /TASS/. فنلاند در حال حاضر تهدید نظامی مستقیم از سوی روسیه را نمی بیند. این را کلاوس کورهونن، نماینده دائم جمهوری در ناتو روز پنجشنبه به سی ان ان بیان کرد.

در این مورد

آنچه در مورد برنامه های فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو مشخص است

به گفته وی، ورود احتمالی این کشور به ائتلاف آتلانتیک شمالی می تواند نتیجه «تغییر بسیار شدید در فضای امنیتی» باشد، اما اکنون هیچ «تهدید نظامی مستقیم» یا هیچ «فعالیت غیر عادی» از سوی روسیه علیه فنلاند وجود ندارد. 

کورهونن در مورد خطرات یک درگیری هسته ای تاکید کرد که در حال حاضر این خطرات مطرح نیستند. وی گفت: ما از هر گونه وضعیت بحرانی هسته ای بسیار فاصله داریم.

در آغاز ماه آوریل، بحث در مورد پیوستن فنلاند به ناتو شدت گرفت. اعضای اصلی اتحاد از این ایده حمایت کردند. اکثریت اعضای پارلمان فنلاند به الحاق رای مثبت دادند. رئیس جمهور این کشور پیشتر گفته بود که ورود احتمالی کشورش به ناتو علیه سایر کشورها نیست و هدف اصلی این اقدام تقویت امنیت ملی است.

رسانه ها: پلیس اوکراین رهبری مافیای مواد مخدر در منطقه زاپوروژیه را بر عهده داشت

شبکه تلویزیونی «خرسون و زاپوروژیه – 24» با اشاره به الکسی سلیوانوف معاون رئیس پلیس منطقه گفت که یکی از وظایف نهادهای داخلی مناطق آزاد شده جلوگیری از حملات تروریستی اوکراین است.

 طریق مقامات پلیس رفت. کانال تلویزیونی خرسون و زاپوروژیه-24 که بخشی از شرکت تلویزیونی و رادیویی کریم-24 است به نقل از الکسی سلیوانوف، معاون رئیس پلیس منطقه زاپوروژیه گزارش می دهد که اکنون آژانس های مجری قانون در حال مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تلاش های اوکراین برای بی ثبات کردن وضعیت هستند. .

«پلیس اوکراین فقط از مافیای مواد مخدر «حفاظت» نکرد، بلکه او آن را رهبری کرد. تمام مواد مخدر در منطقه زاپوروژیه از طریق ملیتوپل عبور می کرد و از طریق رهبری پلیس اوکراین انجام می شد. سلیوانوف در پخش این کانال تلویزیونی گفت و همچنین با راهزنی معمولی، غارت، با نزاع های معمولی و تلاش های اوکراین برای بی ثبات کردن اوضاع کسب درآمد می کرد.

وی تصریح کرد که یکی از وظایف نهادهای داخلی مناطق آزاد شده جلوگیری از حملات تروریستی اوکراین است.

صدراعظم اتریش: که به گازپروم تعلق دارد را مصادره میکنیم

اگر شرکت روسی گازپروم از پر کردن تاسیسات ذخیره سازی زیرزمینی هایداخ در نزدیکی سالزبورگ خودداری کند، اتریش می تواند آن را در اختیار سایر شرکت های انرژی قرار دهد تا در صورت توقف احتمالی عرضه از روسیه، ذخیره استراتژیک خود را تضمین کنند. این را کارل نهمر، صدراعظم اتریش در مصاحبه با کرونن سایتونگ بیان کرد.

هنگامی که روزنامه اتریشی در مورد برنامه های احتمالی وین برای مصادره کردن تأسیسات ذخیره سازی، به تبعیت از آلمان، سؤال کرد، نهامر پاسخ داد: 

«باید بگویم که نه راه های دیگری هم برای مصادره این انبار ذخیره گاز وجود دارد اگر بتوانیم از آن استفاده بکنیم که هیچ اگر نتوانیم آن را مصادره خواهیم کرد تا دیگر شرکت ها هم بتوانند از آن استفاده کنند» گفته نهمر، چارچوب قانونی لازم برای تصاحب در حال حاضر در حال ایجاد «

ما قطعاً با قاطعیت به این موضوع برخورد می‌کنیم اگر شرکت گازپروم نتوانست یا نخواست ذخایر خود را پر کند و ما این ذخایر را در اختیار دیگر شرکت ها می گذاریم تا آن را پر کند به این ترتیب ظاهر را مصادره می کنیم»

ژاپن صادرات با تکنولوژی بالا به روسیه را ممنوع کرد.

توکیو فهرست کالاها و فناوری های ممنوعه صادرات به روسیه را گسترش می دهد. وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت روز جمعه اعلام کرد، فهرست به روز شده شامل چاپگرهای سه بعدی، میکروسکوپ های الکترونی، پمپ های خلاء، پلیمرها و یخچال های با دمای فوق العاده پایین خواهد بود. ممنوعیت تحویل از 20 می اعمال می شود.

ژاپن پیش از این به دلیل جنگ در اوکراین چندین تدابیر محدودکننده علیه روسیه اتخاذ کرده بود. فهرست تحریم ها شامل بیش از 700 شهروند روسیه، بلاروس، جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک و بیش از 200 شرکت و سازمان روسی است.

هشدار روسیه در خصوص عواقب تهدید کردن یک قدرت هسته‌ای

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل صبح امروز، جمعه در مصاحبه با نشریه انگلیسی «UnHerd News» اعلام کرد، کشورهایی که یک قدرت هسته‌ای را تهدید می‌کنند باید امکان پاسخگویی به این تهدید را نیز در نظر بگیرند. بدین ترتیب پولیانسکی در پاسخ به سئوالی درباره اینکه روسیه در چه شرایطی دست به حمله هسته‌ای خواهد زد، توضیح داد.

این دیپلمات روس گفت: «من فکر میکنم، اگر شما با یک قدرت هسته‌ای سر و کار دارید، اگر یک قدرت نظامی را تهدید می‌کنید، باید همه گزینه‌ها و عواقب احتمالی این اقدام را نیز در نظر بگیرید.»

وی در عین حال تاکید کرد که یک فرد نظامی نیست و نمی‌تواند به طور کامل به این سئوال مطرح شده پاسخ دهد.

البته معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل این واقعیت را مورد توجه قرار داد که از آنجایی که این کشور دارای تسلیحات هسته‌ای است، استفاده از آنها «در صورت وجود تهدید جدی برای روسیه» امکان پذیر خواهد بود.

علاوه بر این، پولیانسکی در خصوص احتمال ورود فنلاند و سوئد به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز یادآور شد، پس از پیوستن این کشورها به ناتو و متعاقب آن استقرار نیروهای ناتو در خاک دو کشور، هر دو کشور ممکن است به اهداف بالقوه برای نیروهای مسلح روسیه تبدیل شوند. به گفته وی، روسیه آماده مقابله با تهدیدات از جانب ناتو است، مقامات این کشور اقدامات احتیاطی لازم را برای این امر انجام داده‌اند.

وزارت دفاع روسیه: کیف از ساکنان منطقه خارکف انتقام می گیرد

سرهنگ میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز کنترل دفاع ملی روسیه، روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت، نئونازی‌های اوکراین و سرویس مخفی اوکراین SBU به طور مشترک حملات انتقامی را علیه ساکنان منطقه خارکف انجام می‌دهند.

 ژنرال گفت: طبق داده‌های تایید شده، نئونازی‌ها به همراه افسران سرویس امنیتی اوکراین در حال انجام حملات انتقام‌جویانه در منطقه خارکف هستند تا ساکنان را نسبت به روسیه همبستگی نشان داده اند و یا  طرفدار روسیه هستند و یا اطلاعات را به سربازان روسی منتقل کردنده اند را مورد حمله قرار دهند. 

همه مظنونان بر اساس ماده ‹همکاری› قانون کیفری اوکراین دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل خواهند شد. میزینتسف چنین اقداماتی را جنایتکارانه خواند و گفت که هدف آنها ارعاب شهروندان اوکراینی ‹برای سرپوش گذاشتن بر وضعیت فاجعه بار فعلی در کشور› است.

پولیانسکی: وقتی یک کشور هسته ای را تهدید می کنید، باید برای همه احتمالات آماده شوید

معاون نماینده دائم فدراسیون روسیه، دیمیتری پولیانسکی تایید کرد که روسیه ممکن است از سلاح های هسته ای در صورت وجود خطراتی برای موجودیت آن استفاده کند.

پولیانسکی در بیانیه ای به UnHerd News در پاسخ به سوالی درباره احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته ای گفت: من یک فرد نظامی نیستم و وظیفه من نیست که نتیجه گیری کنم، اما فکر می کنم اگر شما مسائلی دارید. با یک کشور هسته ای و اگر یک کشور هسته ای را تهدید می کنید، باید همه احتمالات را در نظر بگیرید.»

وی افزود: من دیپلمات هستم نه نظامی و جزو محافلی نیستم که در مورد اجرای استراتژی هسته‌ای تصمیم می‌گیرند، اما می‌توانم بگویم که ما سلاح هسته‌ای داریم، در صورت خطر برای موجودیت روسیه. ، من متقاعد شده ام که می توانیم از آن استفاده کنیم.»

منبع: ریانووستی

ترامپ از اینکه کشورهای اروپایی کمتر از کشورش از اوکراین حمایت می کنند عصبانی است

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفت اروپا در مقایسه با میلیاردها دلار کمک ایالات متحده به اوکراین بسیار کم می‌پردازد و خواستار «سهم عادلانه» شد.

ترامپ در بیانیه‌ای گفت: «چرا ما بیش از ۴۰ میلیارد دلار به اوکراین اختصاص می‌دهیم، در حالی که اروپا اینقدر کم کمک می‌کند و آشکار است که آنها بیشتر از ایالات متحده تحت تأثیر تهاجم روسیه هستند».

وی افزود: «اروپا و دیگران باید مجبور شوند عادلانه هزینه کنند.»

ترامپ اشاره کرد که پیش از این (در دوران ریاست جمهوری خود) ناتو را با وادار کردن متحدان اروپایی به افزایش تخصیص دفاع دسته جمعی «غنی» کرد.

در حال حاضر، بسته جدیدی از کمک‌های نظامی، اقتصادی و بشردوستانه به اوکراین در انتظار تصویب کنگره آمریکا است که قانون‌گذاران داوطلبانه آن را از 33 میلیارد دلار درخواستی جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، به 40 میلیارد دلار افزایش داده‌اند.

منبع: ریانووستی

دیلی اکسپرس: تحریم نفت روسیه به «کابوسی» برای رهبران اروپایی تبدیل شده است

روزنامه «دیلی اکسپرس» از اختلاف نظر در اتحادیه اروپا درباره موضوع ممنوعیت واردات نفت روسیه که به گفته آن به «کابوسی» برای رهبران اروپایی تبدیل شده است، فاش کرد.

آنتونی اشکناز، روزنامه نگار، در مقاله ای در روزنامه انگلیسی نوشت: تصمیم کمیسیون اروپا برای اعطای غرامت مالی به مجارستان که مخالف تحریم نفت روسیه است، خشم تعدادی از کشورهای اروپایی را برانگیخت.

به نوشته این روزنامه، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، با وضعیت دشواری مواجه است، زیرا تصمیم برای کمک به بوداپست از حمایت سایر اعضای اتحادیه اروپا برخوردار نبود.

نویسنده مقاله استدلال می کند که بدون رضایت تمام 27 کشور اتحادیه اروپا، اتحادیه نمی تواند موضوع تحریم روسیه را ادامه دهد. در عین حال، توقف عرضه نفت روسیه به دلیل ویژگی‌های جغرافیایی و زیرساخت‌های انرژی این کشور، منافع مجارستان را برآورده نمی‌کند.

کشورهای غربی به دلیل وضعیت اوکراین بسته های تحریمی متعددی را علیه روسیه وضع کرده اند. کشورهای اتحادیه اروپا به طور جدی در حال بررسی امکان کنار گذاشتن نفت و گاز روسیه هستند و بسته ششم تحریم های اتحادیه اروپا تحریم نفتی را پیش بینی کرده است، اما تعدادی از کشورها به ویژه مجارستان از پذیرش آن جلوگیری می کنند.

منبع: ریانووستی

نماینده روسیه: عملیات نظامی در اوکراین طبق برنامه تعیین شده پیش می رود

ولادیمیر چیژوف، نماینده روسیه در اتحادیه اروپا اعلام کرد که عملیات نظامی روسیه طبق برنامه تعیین شده پیش می رود.

چیژوف روز پنجشنبه در بیانیه ای به کانال انگلیسی «اسکای نیوز» گفت: «من می توانم به شما اطمینان دهم که عملیات نظامی ویژه روسیه که در 24 فوریه آغاز شد، طبق برنامه انجام می شود. به سرعت برخی از آنها نیست. روسیه می خواهد، اما با در نظر گرفتن بسیاری از شرایط در اوکراین، از جمله نیاز به محافظت از نیروهای روسیه و متفقین در برابر جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک و همچنین جمعیت غیرنظامی، با سرعت خاصی ادامه می دهد.

وی افزود: اگر نیروهای روسیه آمریکا و دیگر کشورهای غربی را مثال می‌زدند، تا این لحظه چندین بار اوکراین را در هم می‌کوبیدیم، اما هرگز چنین نیتی نداشتیم.

وی تاکید کرد که «روسیه هیچ قصدی برای حمله به خاک اوکراین نداشته است».

نماینده روسیه ابراز عقیده کرد که وضعیت اوکراین در نهایت از طریق مذاکره حل خواهد شد.

منبع: تاس

همیشه پای آمریکا در میان است/ شواهد جدیدی از فعالیت‌های بیولوژیک نظامی ایالات متحده در اوکراین

دیمیتری پولیانسکی معاون سفیر نماینده سازمان ملل گفت که روسیه روز جمعه شواهد جدیدی از فعالیت‌های بیولوژیک نظامی آمریکا در اوکراین را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، این دیپلمات روس گفت: ما خواستار تشکیل جلسه علنی شورای امنیت سازمان ملل شدیم تا شواهد جدیدی در مورد برنامه‌های بیولوژیک نظامی آمریکا در آزمایشگاه‌های بیولوژیکی اوکراین ارائه کنیم. این جلسه برای ساعت ۱۰ صبح (به وقت نیویورک) روز جمعه مورخ ۱۳ ماه مه (۲۳ اردیبهشت) برگزار خواهد شد. 

پیش از این سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه گفت که باید درخصوص فعالیت آزمایشگاه‌های بیولوژیک اوکراین تحقیقات صورت گیرد. 

همچنین نیکولای پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه در کنفرانسی درباره مسائل امنیتی در جنوب روسیه گفت که آمریکا از خاک اوکراین برای آزمایش سلاح‌های میکروبی استفاده می‌کند. 

پاتروشف تاکید کرد که این موضوع به ویژه در شرایطی مهم است که ایالات متحده آزمایشگاه‌های بیولوژیکی خود را در سراسر جهان از جمله برخی از آن‌ها در نزدیکی مرزهای روسیه ایجاد کرده است. 

همچنین ایگور کریلوف رئیس نیروهای حفاظت از تشعشع، مواد شیمیایی و بیولوژیکی روسیه روز چهارشنبه گفت: تولیدکنندگان مشهور واکسن کرونا از جمله شرکت‌های فایزر و مدرنا در فعالیت‌های نظامی و بیولوژیکی آمریکا در اوکراین مشارکت داشتند. 

وی گفت: شرکت‌های دارویی در اوکراین آزمایش‌های خود را بدون نظارت و استانداردهای بین‌المللی انجام می‌دهند. شرکت‌های دارویی آمریکایی با استفاده از خاک اوکراین در حال کشف داروهای جدید هستند ولی هزینه‌ تحقیقات انجام شده در اوکراین به مراتب کمتر از سایر نقاط جهان است. 

مجارستان نگران از تحریم نفت روسیه

پیتر سیجارتو وزیر امورخارجه مجارستان گفت، تحریم خرید نفت روسیه توسط کمیسیون اروپا ضربه بیشتری به مجارستان می‌زند.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، وی پنجشنبه شب افزود: این پیشنهاد خیلی بیشتر از روس‌ها به ما ضربه می‌زند. مجارستان به آب‌های آزاد دسترسی ندارد و ما به نفت و گاز روسیه وابسته هستیم. این پیشنهاد اتحادیه اروپا برای مجارستان مشکل بسیار بزرگی ایجاد می‌کند. 

وزیر خارجه مجارستان روز چهارشنبه اعلام کرده بود که اتحادیه اروپا بر خلاف ادعاهای مطرح شده هیچ راه‌حلی برای جبران خسارت کشورهای شرق اروپا ناشی از ممنوعیت نفت روسیه ارائه نکرده است. 

هفته گذشته، کمیسیون اروپا پیشنهاد کرد واردات نفت از مسکو تا پایان سال متوقف شود. بوداپست این ایده را به دلیل وابستگی شدید به نفت روسیه رد کرد. 

مقامات مجارستانی بارها هشدار داده‌اند در صورت اتخاذ تصمیم اتحادیه اروپا برای ممنوعیت واردات نفت روسیه، این تصمیم را وتو خواهند کرد.

مجارستان ۶۵ درصد نفت خود را از طریق خط لوله دروژبا از روسیه تامین می‌کند. پولیتیکو روز سه شنبه در گزارشی از طرح اتحادیه اروپا برای بررسی مکانیسم‌های جبران خسارت مالی کشورهای شرقی عضو این اتحادیه خبر داده بود. 

کمیسیون اروپا موافقت کرده است مجارستان و اسلواکی تا پایان سال ۲۰۲۴ و جمهوری چک تا پایان ژوئن همان سال نفت روسیه را وارد کنند. 

روسیه بازیگر بزرگی در بازار کالاها و فلزات گرانبها از گندم و غلات گرفته تا نفت، گاز طبیعی، زغال سنگ و  طلا  به شمار می‌رود. این کشور سومین تولید کننده بزرگ نفت جهان و صادر کننده بزرگ گاز طبیعی، نخستین صادر کننده نیکل و تولید کننده عمده زغال سنگ است. 

بنابراین بهای نفت به عنوان کالای اصلی صادراتی روسیه، در صورت اعمال تحریم، به شدت افزایش خواهد یافت. تنها احتمال چنین ممنوعیتی، اخیرا بهای نفت برنت را به بالای ۱۳۰ دلار رساند که از میانه ۲۰۰۸ تاکنون، بالاترین سطح به شمار می‌رود.  

براساس داده‌های دفتر آمار اروپا؛ مجموعه اتحادیه اروپا در ۲۰۲۱ میلادی ۲۵ درصد واردات نفت خود را از روسیه خریداری کرده است. اما مجارستان و اسلواکی همسایه‌اش، وابستگی بسیار بیشتری دارند به گونه‌ای که در ۲۰۲۱ به ترتیب ۶۵ درصد و ۹۶ درصد از کل نیاز خود را به نفت خام از روسیه وارد کرده‌اند. 

روسیه: نئونازی های اوکراینی کودکان را در نیرو‌های مسلح به کار می‌گیرند

«واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت: فاشیست های اوکراینی از جمله گردان آزوف کودکان را در نیرو‌های مسلح به کار می‌گیرند تا نفرت از روسیه را به آنان آموزش دهند، پادگان‌های ویژه‌ای برای کودکان هفت تا هجده سال بنا کرده اند که یکی از آن‌ها پادگان تلیگریم در ماریوپل است همچنین در اوکراین سازمان کودکان سینتوریا فعال است که اساس آن ترویج فرقه گرایی تندروانه اوکراینی است، گزارش‌هایی درباره کودک سرباز‌ها به ما رسید که یکی از این گزارش‌ها قبل از آغاز عملیات روسیه در اوکراین در یک شبکه تلویزیونی غربی هم پخش شده بود. بسیاری از روزنامه نگاران و اصحاب رسانه دیدند که کودکان در پادگان آزاویتس آموزش می‌بینند تا به قاتلان بی رحمی تبدیل شوند.

آلمان: در حال حاضر تحریم گاز روسیه ممکن نیست

وزیر اقتصاد آلمان در سخنانی اذعان کرد که این کشور در حال حاضر نمی تواند گاز روسیه را تحریم کند.

وزیر اقتصاد آلمان گفت که در حال حاضر امکان تحریم گاز روسیه از سوی این کشور وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، «رابرت هابیک» در نشستی خبری در برلین افزود: در حال حاضر نمی توانیم گاز روسیه را تحریم کنیم. من بارها در این مورد صحبت کردم.

وی همچنین گفت که آلمان آماده بررسی اعمال تحریم نفتی علیه روسیه است اما این امر بدون بررسی نمی تواند انجام شود.

وزیر اقتصاد آلمان ادامه داد که در صورت اعمال این تحریم، اقتصاد این کشور فرو نخواهد پاشید بلکه قیمت ها افزایش پیدا خواهد کرد و زنجیره تجاری با اختلال مواجه خواهد شد.

این در حالی است که یک کارشناس اقتصادی پیشتر نسبت به پیامدهای تحریم گاز روسیه بر اقتصاد آلمان هشدار داده و گفت که چنین تحریمی به رکود عمیق و فروپاشی اقتصاد آلمان منجر خواهد شد.

پوتین درباره پیامدهای سیاست تحریمی غرب هشدار داد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه در نشست هفتگی خود با اعضای دولت درباره مسائل اقتصادی در شرایط تحریم‌ها تاکید کرد که ادامه سیاست تحریمی غرب به پیامدهای جبران ناپذیری منجر خواهد شد. پوتین گفت: «بدیهی است که در صورت ادامه وسواس اعمال تحریم‌ها از سوی کشورهای غربی، ما نیز ناگزیر به پاسخگویی خواهیم بود و این روند پیچیده ترین و دشوارترین پیامدهای معکوس را برای اتحادیه اروپا و برای شهروندان آنها خواهد شد.»

رئیس جمهور یادآور شد که تحریم‌ها تاکنون به به اقتصاد خود کشورهای اروپایی ضربه زده است و این مسئله را می‌توان با افزایش شدید تورم در اروپا ارزیابی کرد. به گفته وی، علاوه بر این، تحریم‌ها باعث ایجاد یک بحران جهانی می شود که در وهله نخست بر فقیرترین کشورهای جهان که در حال حاضر با خطر قحطی مواد غذایی مواجه هستند، تأثیر می گذارد.

پوتین افزود: برعکس، روسیه به لطف تصمیمات سیستماتیک برای تقویت وضعیت اقتصادی کشور که در سال‌های اخیر اتخاذ شده، «با اطمینان در حال مقابله با چالش‌های خارجی بوده» و با مشکل جدی و غیرقابل حلی مواجه نیست.

شرط روسیه برای دستیابی به صلح در اوکراین/ مسکو تفاوت چندانی بین ناتو و اتحادیه اروپا نمی‌بیند

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل صبح امروز، جمعه در مصاحبه با نشریه انگلیسی «UnHerd News» تاکید کرد، بدون غیرنظامی کردن و نازی‌زدایی اوکراین، صلح در این کشور محقق نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر فرصتی برای راه حل دیپلماتیک اوضاع اوکراین نمی‌بیند، یادآور شد که مواضع روسیه در خصوص الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا تغییر کرده و اکنون مسکو با آن مخالف است. به گفته پولیانسکی، پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا نمی‌تواند به توافق صلح با کی‌یف کمکی کند.

این دیپلمات یادآور شد که روسیه هر چه می‌گذرد، تفاوت کمتری بین اتحادیه اروپا و ناتو می‌بیند و هر دو سازمان مواضع خصمانه‌ای علیه این کشور اتخاذ می‌کنند.

تمایل اوکراین برای امضای سندی درباره تخلیه کارخانه آزوفستال

ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین اعلام کرد که مقامات کی‌یف مایل هستند تا سندی در خصوص چگونگی تخلیه نظامیان مستقر در محوطه کارخانه آزوفستال در شهر ماریوپول امضا کند.

وی گفت: «ما دور جدیدی از مذاکرات ر خصوص تعیین نقشه راهی برای عملیات ویژه برای تخلیه کارخانه آزوفستال را آغاز کرده‌ایم. نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ امروز (پنجشنبه) با روس‌ها ملاقات کردند. ما با آنها [کمیته بین المللی صلیب سرخ] و همچنین با نمایندگان سازمان ملل در حال مذاکره هستیم و به آنها دستورالعمل لازم را دادیم. ما می خواهیم سندی امضا شود که چگونگی تخلیه از آزوستال دقیقا مشخص شود، ما برای امضا چنین سندی آمادگی داریم.»

معاون نخست وزیر اوکراین همچنین یادآور شد که ترکیه به عنوان میانجی در دور کنونی مذاکرات عمل خواهد کرد. به گفته وی، تخلیه در دو مرحله انجام خواهد شد و در وهله نخست، مجروحان شدید تخلیه خواهند شد.

کرملین اطلاعات مربوط به اولتیماتوم کی‌یف درباره آزوفستال را تکذیب کرد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه شب گذشته درباره برخی گزارش‌ها رباره اولتیماتوم مقامات اوکراین به کرملین درباره تخلیه از کارخانه آزوفستال در شهر ماریوپل، جایی که نیروهای نظامی و ملی‌گرایان اوکراین گیر افتاده‌اند، اظهار نظر کرد.

پیش از این، چنین اطلاعاتی در یکی از کانال‌های تلگرام منتشر شده و مدعی شده بود که کی‌یف ظاهراً در این خصوص به مسکو اولتیماتوم داده و جان اسرای جنگی روسی را تهدید کرده است. پسکوف به خبرنگاران گفت: «چنین مطالبی را نخوانید. این مطالب صحت ندارد.»

اوایل روز پنجشنبه، ملی‌گرایان اوکراینی گیر افتاده در کارخانه آزوفستال به ایلون ماسک، تاجر و میلیاردر آمریکایی متوسل شدند تا آنها را از کارخانه ماریوپل خارج کند. این تاجر هنوز پاسخی نداده است. این گروه که همچنان در آزوفستال مخفی هستند، همچنان فعالانه در تلاشند تا کشورهای دیگر را برای کمک به خروج از این کارخانه متقاعد کند. گفته می‌شود ملی گرایان حتی به دولت اسرائیل متوسل شدند.

وزارت دفاع روسیه پیش از این، از پایان عملیات تخلیه غیرنظامیان از محوطه کارخانه آزوفستال خبر داده و یادآور شده بود که دیگر هیچ غیرنظامی در آنجا باقی نمانده است.

روسیه امیدوار است سلاح هسته‌ای در اوکراین استفاده نشود

ولادیمیر چیژوف، نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا شب گذشته، پنجشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی انگلیسی «اسکای نیوز» اعلام کرد که مقامات مسکو امیدوارند که کشورهای عضو ناتو از سلاح هسته‌ای در اوکراین استفاده نکند.

وی این مسئله را در پاسخ به این سئوال مطرح کرد که آیا ناتو در اوکراین از سلاح هسته‌ای استفاده خواهد کرد؟ این دیپلمات تاکید کرد که بر خلاف واشنگتن، مسکو هرگز تسلیحات هسته‌ای را در خارج از مرزهای ملی خود آزمایش نکرده است.

چیژوف همچنین گفت: «من می توانم به شما اطمینان دهم که عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، طبق برنامه پیش رفته و به اهداف خود خواهد رسید.» این دیپلمات روس اطمینان داد که «روسیه هیچ قصدی برای تصرف مناطق مختلف در خاک اوکراین را ندارد» و همچنان امیدوار است که مناقشه در نهایت به صورت مسالمت آمیز و از راه دیپلماتیک حل و فصل شود.

مخالفت سناتور آمریکایی با لایحه اختصاص کمک 40 میلیارد دلاری به اوکراین

سناتور «رند پل» از ایالت کنتاکی ایالات متحده شب گذشته، پنجشنبه، جلوی تصویب لایحه مربوط به تخصیص کمک مضاعف به اوکراین به مبلغ بی سابقه 40 میلیارد دلار در کنگره آمریکا را گرفت. این سناتور کنگره امتناع خود از حمایت از این لایحه را با خطرات بالای چنین تصمیم گیری برای افزایش هزینه‌های عمومی، بدهی دولتی و تورم توجیه کرد.

این سناتور محافظه‌کار گفت: «من به قانون اساسی ایالات متحده سوگند خورده‌ام، نه به هیچ کشور دیگری. ما نمی‌توانیم اوکراین را نجات دهیم، در حالی که اقتصاد آمریکا را نابود می‌کنیم».

این نماینده کنگره تاکید کرد که آمریکا در شرایط کنونی نمی‌تواند «نقش پلیس جهان» را به قیمت ضربه زدن به بودجه خود ایفا کند.

درخواست روسیه برای برگزاری نشست شورای امنیت درباره فعالیت بیولوژیکی نظامی آمریکا در اوکراین

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل روز پنجشنبه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که این کشور درخواست نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص برنامه‌های بیولوژیکی نظامی انجام شده در آزمایشگاه‌های غیرقانونی آمریکا در خاک اوکراین را مطرح کرده است.

وزارت دفاع روسیه پیش از این گزارش داده بود که بر اساس اسناد کشف شده در اوکراین، شبکه‌ای متشکل از 30 آزمایشگاه بیولوژیکی در این کشور و تحت کنترل پنتاگون فعالیت دارند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: