پرش به محتوا

میدل ایست آی: اسرائیلی ها خبرنگار فلسطینی را کشتند

میدل ایست آی در گزارشی تحلیلی نوشت: همه مدارک و شاهدان عینی گواهی می دهند که شیرین ابوعاقله هنگام نزدیک شدن به ورودی اصلی اردوگاه پناهندگان جنین توسط تیراندازان اسرائیلی کشته شده است.

میدل ایست آی، تجزیه و تحلیل موقعیت، فیلم، تصاویر و اظهارات شاهدان عینی تیراندازی مرگبار به سوی خبرنگار الجزیره، نشان می دهد ادعای اسرائیلی‌ها در خصوص اصابت گلوله فلسطینی‌ها به وی کاملا خلاف واقعیت است.

اسرائیلی ها  اتفاقی که برای روزنامه‌نگار فلسطینی الجزیره، شیرین ابوعاقله، رخ داد و صبح  روز چهارشنبه در شهر جنین کرانه باختری به ضرب گلوله یک تک‌تیرانداز اسرائیلی کشته شد، را به طور کل تکذیب می کنند و در فضای مجازی تلاش می کنند تقصیر را به گردن مبارزان فلسطینی بیندازند.

در همین راستا، وزارت خارجه رژیم اسرئیل و سفارت رژیم آمریکا ویدئویی را در توییتر منتشر کردند که نشان می‌دهد مردان مسلح فلسطینی در جنین به سمت کوچه شلیک می‌کنند و نتیجه گرفته می شود که همین فلسطینی ها  «به احتمال زیاد» خبرنگار الجزیره را هدف قرار داده‌اند.

ارتش رژیم اسرائیل تایید کرد که اوایل روز چهارشنبه عملیاتی را در اردوگاه آوارگان جنین انجام داده و تبادل آتش بین سربازانش و مبارزان فلسطینی صورت گرفته است. این سازمان در ابتدا گفت که در حال بررسی این است که آیا روزنامه‌نگار کشته شده احتمالاً بر اثر شلیک گلوله‌های فلسطینی زخمی شده‌ یا خیر.

بعداً، رئیس ستاد ارتش رژیم اسرائیل از این ادعا عقب نشینی کرد و گفت که اکنون مشخص نیست چه کسی تیری را شلیک کرده است که باعث کشته شدن ابوعاقله شده است.

بر اساس گزارش های خبری، آویو کوخاوی گفت: «در این مرحله نمی توانیم مشخص کنیم که او بر اثر آتش چه کسی آسیب دیده است و از مرگ او متأسفیم».

اما به گزارش میدل ایست آی، تجزیه و تحلیل تصاویر حوادث مختلف روز چهارشنبه و همچنین اظهارات شاهدان عینی، سؤالات بیشتری را در مورد ادعای رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه تیراندازی فلسطینی ها سبب کشته شدن ابوعاقله بوده است، ایجاد می کند.

موقعیت جغرافیایی فیلم‌ها در جنین نشان می‌دهد که مردان مسلح فلسطینی حاضر در اردوگاه در روز چهارشنبه هیچ دید واضحی از ابوعاقله و گروه خبرنگاران نداشتند و به نظر می‌رسد که هیچ درگیری در جایی که آنها در ورودی اردوگاه جنین بودند، در جریان نبوده است.

نیروهای فلسطینی کجا بودند؟

فیلم صبح چهارشنبه که بخشی از آن در پست  توییتری وزارت امور خارجه رژیم اسرائیل استفاده شده است، مردی را نشان می دهد که از کوچه ای در اردوگاه پناهندگان در غرب جنین، پایگاه گروه های فلسطینی در شمال کرانه باختری، تیراندازی می کند.

یک ویدیوی جداگانه که در ابتدا در شبکه اجتماعی تیک تاک منتشر شد، مردان مسلح فلسطینی را کمی دورتر به سمت شمال نشان می‌دهد که به سمت غرب شلیک می‌کنند.

سربازان اسرائیلی کجا بودند؟

ویدئوی کوتاهی که نیم ساعت قبل از تیراندازی به ابوعاقله در صبح چهارشنبه در تلگرام به اشتراک گذاشته شد، سربازان اسرائیلی را نشان می‌دهد که از غرب شهر در حال رانندگی به سمت شرق هستند. این فیلم بعدا در یوتیوب منتشر شد.

همان ساختمان با سه تانکر آب که افراد مسلح فلسطینی در آن تیراندازی می کردند در کلیپ قابل مشاهده است.

این واقعیت و جهت شلیک هر دو فیلم از مردان مسلح فلسطینی نشان می‌دهد که سربازان اسرائیلی در نقطه ای در غرب افراد مسلح بوده‌اند.

درگیری کجا بود؟

با توجه به شواهد موجود نمی‌توان گفت دقیقاً کجا درگیری رخ داده است، اما جهت تیراندازی فلسطینی‌ها و محل استقرار نیروهای اسرائیلی نشان می‌دهد که در غرب قبرستان و جنوب تیراندازی شده است.

ویدئوی سومی که از قبرستان گرفته شده است، دود ی را در منطقه بیت سلم، جایی که یک فرد مسلح فلسطینی شناسایی شده، نشان می دهد. همین ویدئو مورد تاکید اسرائیلی ها بود.

شیرین ابوعاقله کجا بود؟

ابوعاقله در سمت شمال، در ورودی اصلی اردوگاه پناهندگان جنین، در نزدیکی میدان اصلی، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

شذا حنایشه، یکی از خبرنگاران میدل ایست آی، گفت که او و یک گروه شش نفره از خبرنگاران،  با هم بودند که مورد هدف تیراندازی تک تیراندازان اسرائیلی قرار گرفتند.

حنایشا در گزارش خود از این حادثه بیان داشت: «ما کاری کردیم تا سربازانی که صدها متر دورتر از ما مستقر بودند ما را ببینند. حدود ۱۰ دقیقه بی حرکت ماندیم تا مطمئن شویم که فهمیده اند ما به عنوان خبرنگار آنجا هستیم. زمانی که هیچ تیر هشداری به سمت ما شلیک نشد، به سمت اردوگاه حرکت کردیم.  درگیری در کوچه پس کوچه‌های اردوگاه در فاصله ای دور از دوربرگردان بود – رزمندگان به آنجا نمی‌روند، چون پوششی وجود ندارد – و دور از خانه آن شخصی هم بود که نیروهای اسرائیلی به دنبال دستگیری آن بودند.»

در پی این حادثه، یکی از محققان میدل ایست آی، از صحنه‌ای که فیلم‌های مردان مسلح فلسطینی گرفته شده بود بازدید کرد و به سمت محل اصابت ابوعاقله رفت و از چندین خیابان و کوچه‌ مسیر وی عبور کرد.

این سازمان غیردولتی به این نتیجه رسید که غیرممکن است که ابوعاقله از جایی که فلسطینی ها تیراندازی می کردند مورد اصابت قرار گرفته باشد.

میدل ایست آی در پایان گزارش آورده است : «اسناد منتشرشده توسط ارتش رژیم اسرائیل نمی‌تواند واقعیت داشته باشد و تیراندازی سربازان اسرائیلی باعث کشته شدن روزنامه‌نگار الجزیره، شیرین ابوعاقله، شده است».

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: