پرش به محتوا

بلومبرگ: روبل روسیه بهترین ارز در سراسر جهان است.منبع روسیه امروز
مترجم م. میرفخرائی
مجله هفته


بر اساس گزارش بلومبرگ، روبل از ابتدای سال به بهترین ارز جهان تبدیل شده و در رده بندی از رئال برزیل پیشی گرفته است. دلیل این امر، کنترل های اعمال شده بر معاملات سرمایه توسط بانک مرکزی روسیه است.

با وجود عدم ثبات ژئوپلیتیکی در جهان و ریسک های اقتصادی بالا، روبل همچنان به رشد خود ادامه می دهد. تحریم های اعمال شده به دلیل جنگ در اوکراین در ابتدا باعث سقوط شدید روبل شد.

در ابتدای ماه مارس، یک دلار آمریکا بیش از ۱۲۱ روبل قیمت داشت. بلومبرگ روز چهارشنبه گزارش داد، پول ملی روسیه به پایین ترین سطح خود رسید، اما به تدریج ارزش روبل بهبود یافته و به بهترین ارز جهان در سال جاری تبدیل شده است.

روبل در برابر دلار آمریکا ۱۱ درصد افزایش بها یافته است که بالا تر از رئال برزیل است، این ارز در مقابل دلار حدود ۹ درصد افزایش ارزش داشته است.

بنابراین، روبل در میان ۳۱ ارز اصلی که توسط بلومبرگ ردیابی شده اند، بهترین عملکرد داشته است.

مسکو امکان تقویت واحد پول ملی روسیه را از طریق یک سری اقدامات فراهم کرد، از جمله برای محافظت از ارز تضعیف شده پس از اعمال تحریم های متعدد غربی، بانک مرکزی قانون کنترل سرمایه را وضع کرد و به این ترتیب صادرکنندگان و خریداران را ملزم به استفاده از ارز ملی کرد.

علاوه بر این، روسیه تنها روبل را به عنوان ارز در معاملات پرداخت مبلغ برای صادرات گاز به کشورهای به اصطلاح غیردوست می پذیرد. در عین حال، برخی از کارشناسان که بلومبرگ به آنها اشاره کرده است، مطمئن نیستند که آیا تقویت روبل و ارزش مبادله ای آن با ارزش واقعی روبل مطابقت دارد یا خیر.

همانطور که پلتفرم خبری و اقتصادی بلومبرگ اشاره می کند، این نکته بسیار قابل توجه است که روبل در این شرایط به خوبی افزایش ارزش داشته است.

سایر کشورهایی که در گذشته تصمیمات مشابه مانند روسیه در مورد کنترل سرمایه را اعمال کرده بودند، نتوانستند به نتایج مورد انتظارشان دست یابند.

به عنوان نمونه، بلومبرگ به ترکیه و آرژانتین اشاره می کند که با اقدامات مشابه ای در سال های اخیر شکست خورده اند و ارزهای محلی آنها به پایین ترین سطح خود رسیده است.
در همین حال، روبل روز پنجشنبه در بورس مسکو به بالاترین حد ارزش خود رسید. صبح امروز، یک دلار آمریکا برای اولین بار از ژانویه ۲۰۲۰ کمتر از ۶۸ روبل معامله شد.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: