پرش به محتوا

اخبار هفتاد و هشتمین روزجنگ اوکراین


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


مسکو: برنامه های کی یف برای پیوستن به اتحادیه اروپا مانع از راه حل دیپلماتیک برای بحران اوکراین می شود

دیمیتری پولیانسکی، معاون سفیر سازمان ملل در سازمان ملل گفت که روسیه موضع خود را در مورد تلاش کیف برای عضویت در اتحادیه اروپا تغییر داده است. به گفته این دیپلمات، بر اساس مصاحبه با روزنامه آنلاین بریتانیایی UnHerd که روز پنجشنبه منتشر شد، موضع فعلی روسیه در مورد عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا در حال حاضر مشابه موضع روسیه در مورد ورود اوکراین به ناتو است.

پولیانسکی خاطرنشان کرد که با توجه به موضع کی یف، او در حال حاضر هیچ گزینه دیپلماتیکی برای حل و فصل وضعیت فعلی پیرامون اوکراین نمی بیند.

صادقانه بگویم، با توجه به موضع اوکراین و تلاش های کشورهای غربی برای دامن زدن به این درگیری، من هیچ امکانی برای راه حل دیپلماتیک نمی بینم. باید اعتراف کنم که در حال حاضر جایی برای دیپلماسی وجود ندارد.
گزارش رسانه ها: پدافند هوایی روسیه دو موشک را بر فراز کرسون رهگیری کرد

نیروهای پدافند هوایی روسیه دو موشک را در آسمان شهر خرسون رهگیری کردند. این را خبرگزاری ریانووستی به نقل از یک منبع از مقامات امنیتی گزارش کرده است. در این اطلاعیه آمده بود:

بر اساس اطلاعات اولیه، نیروهای ضد هوایی روسیه دو موشک با کلاهک خوشه ای را در حومه شمالی خرسون رهگیری کردند.

پیش از این گزارش شده بود که صدای چندین انفجار در مرکز شهر شنیده شده است.

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل: به محض اینکه فنلاند و سوئد به عضویت ناتو درآیند، سرزمین های آنها هدف بالقوه روسیه خواهد بود.

دیمیتری پولیانسکی معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد اعلام کرد که مناطق فنلاند و سوئد با عضویت این دو کشور به عضویت ناتو به هدفی بالقوه برای نیروهای مسلح روسیه تبدیل خواهند شد.

پولیانسکی در بیانیه‌ای به UnHerd News که روز پنج‌شنبه منتشر شد، تأیید کرد  فنلاند و سوئد احتمالا به زودی به ناتو میپیوندند، این «ضربه‌ای» برای امنیت روسیه نخواهد بود و مسکو آماده است تا با چالش‌های ناتو مقابله کند.

وی خاطرنشان کرد که زمانی که این دو کشور به عضویت ناتو درآیند، باید بدانند  که سرزمین آنها ممکن است هدف بالقوه نیروهای مسلح روسیه باشد.

او گفت: «اگر واحدهای ناتو در آن مناطق مستقر شوند، این مناطق ممکن است به هدف یا هدف احتمالی حمله ما تبدیل شوند.

وی افزود فنلاند و سوئد آگاه بودند که پیوستن آنها به ناتو مستلزم «اقدامات تلافی جویانه خاصی از سوی روسیه» است.

شایان ذکر است که فنلاند و سوئد اخیرا اعلام کردند که در حال بررسی امکان پیوستن به ناتو هستند و ممکن است هفته آینده درخواست عضویت در این ناتو را ارائه کنند.

منبع: ریانووستی، تاس

سرنگونی یک پهپاد و سه فروند موشک «توچکا او» بر فراز جزیره زمینی

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یک فروند پهپاد و سه فروند موشک بالستیک «توچکا او» را بر فراز جزیره «زمینی» اوکراین که تحت کنترل نیروهای این کشور در دریای سیاه است، سرنگون کرده است.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، این خبر را در جریان یک نشست خبری در خصوص نتیجه عملیات انجام شده توسط نیروهای روسیه در چارچوب عملیات نظامی خود در اوکراین اعلام کرد.

کوناشنکوف تایید کرد که نیروهای هوافضای روسیه امروز چهار پست فرماندهی، 38 منطقه بسیج، خودروهای جنگی و چهار انبار مهمات را در شهر سولدار در شمال دونتسک و همچنین یک رادار ضد توپخانه ویژه تولید شده در ایالات متحده در نزدیکی شهر هدف قرار دادند. خارکف

وی ادامه داد: در نتیجه این اعتصابات بیش از 170 ملی‌گرا حذف و به 41 مکانیسم رزمی آسیب وارد شد.

این سخنگو خاطرنشان کرد: هواپیماهای روسی امروز 45 منطقه بسیج خودروهای نظامی و جنگی و یک انبار سوخت خودروهای نظامی اوکراینی را در مجاورت شهر وروبوفکا در غرب لوگانسک بمباران کردند.

وی افزود: توپخانه روسیه 14 مرکز فرماندهی، هفت یگان توپخانه و 358 منطقه بسیج نظامی و نظامی را هدف قرار داد و همچنین سکوی پرتاب سامانه موشکی «اس-300» را در نزدیکی شهر دولینا در استان خارکف منهدم کرد.

کوناشنکوف تایید کرد که پدافند هوایی روسیه در طول روز پنج پهپاد اوکراینی را در استان خارکف و جمهوری خلق دونتسک و ده موشک اسمرچ را سرنگون کرد.

در مجموع، از زمان آغاز عملیات نظامی خود در اوکراین، بر اساس اطلاعات وزارت دفاع، نیروهای روسیه 164 هواپیما، 125 بالگرد، 827 هواپیمای بدون سرنشین، 304 سامانه موشکی، 3022 تانک و خودروی زرهی، 366 موشک انداز، 1479 توپ و خمپاره را منهدم کرده اند. علاوه بر 2832 خودروی ویژه نظامی.

منبع: RT

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه: به هر کشوری که بخواهد در عملیات نظامی ما در اوکراین مداخله کند قاطعانه پاسخ خواهیم داد.

مسکو آمادگی خود را برای «پاسخ قاطعانه» به تلاش هر کشوری قصد مداخله در عملیات نظامی روسیه در اوکراین را داشته باشد ابراز کرده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: ما اساساً از اظهارات رئیس جمهور (ولادیمیر پوتین) از 24 فوریه به بعد استنباط می کنیم که روسیه آماده است با نهایت قاطعیت به هر طرفی که به هر طریقی برای نفوذ به اوکراین و مداخله در اوکراین تلاش می کند، پاسخ دهد. عملیات نظامی ویژه ای که توسط نیروهای مسلح انجام شد. روس ها در حال حاضر آنجا هستند.»

پسکوف در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال رویارویی مستقیم نظامی روسیه و ناتو با تاکید بر اینکه همه طرف‌ها می‌خواهند از این سناریو اجتناب کنند، خاطرنشان کرد: بیانیه‌هایی در این خصوص از سوی مسکو، ناتو و آمریکا به‌ویژه از سوی آمریکا بر لبان رئیس جمهور جو بایدن صادر شده است. 

سخنگوی کرملین با بیان اینکه قبل از شروع عملیات نظامی در اوکراین در 24 فوریه، طرف روسی و شخص پوتین «هر کاری ممکن بود برای جلوگیری از این عملیات انجام دادند»، افزود: «اما آنها نمی خواستند با ما صحبت کنند و به حرف های ما گوش دهند. «

وی افزود: از زمان آغاز عملیات خود در اوکراین، روسیه هیچ تلاشی از سوی طرف اوکراینی برای از سرگیری گفتگو با مسکو را شناسایی نکرده است.

این در شرایطی است که دیمیتری مدودف، رئیس جمهور سابق روسیه، معاون رئیس شورای امنیت روسیه امروز در کانال خود در تلگرام اعلام کرد که ادامه صادرات تسلیحات به اوکراین، خطر درگیری احتمالی بین ناتو و روسیه را افزایش می دهد. می تواند به یک جنگ هسته ای تبدیل شود که یک سناریوی فاجعه بار برای همه خواهد بود.

منبع: «تاس» + «نووستی»

مسکو: اگر فنلاند به ناتو بپیوندد، باید اقدامات نظامی و فنی دیگر را انجام دهیم

روسیه روز پنجشنبه فنلاند را تهدید کرد که در صورت پیوستن به ناتو، «اقدامات واکنشی فنی و سایر اقدامات» خواهد داشت.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای تاکید کرد که صحبت های صبح امروز سائولی نینیستو، رئیس‌جمهور فنلاند و سانا مارین، نخست‌وزیر فنلاند مبنی بر حمایت از ایده پیوستن این کشور به ناتو، نشان‌دهنده «تغییر ریشه‌ای در رویکرد سیاست خارجی این کشور» است.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد که روسیه به فنلاند اطمینان داده است که هیچ گونه سوء نیت نسبت به این کشور وجود ندارد و کشورهای ناتو را مسئول اعمال فشار بر هلسینکی برای متقاعد کردن آن برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی می داند.

در این بیانیه آمده است که هدف ناتو در «تداوم گسترش به سوی مرزهای روسیه و ایجاد بال دیگری برای تهدید نظامی کشورمان است» و افزوده است که «تاریخ قضاوت خواهد کرد» دلایلی که فنلاند «تبدیل قلمرو خود به جبهه‌ای برای رویارویی نظامی با روسیه» را توجیه می‌کند. با از دست دادن استقلال خود در تصمیم گیری.»

این وزارتخانه با بیان اینکه روسیه بارها تاکید کرده است که حق انتخاب راه‌های تضمین امنیت ملی فنلاند متعلق به مقامات و مردم این کشور است، در عین حال تاکید کرد که هلسینکی مسئولیت خود و عواقب این اقدام را درک می‌کند.

وزارت امور خارجه هشدار داد که پیوستن هلسینکی به ناتو «به شدت به روابط دوجانبه روسیه و اوکراین و تلاش‌ها برای حمایت از ثبات و امنیت در شمال اروپا آسیب می‌زند».

وی افزود: «روسیه مجبور خواهد شد اقدامات نظامی و فنی را برای مقابله با خطرات ناشی از امنیت ملی خود انجام دهد.»

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد که پیوستن فنلاند به ناتو نقض مستقیم تعهدات بین‌المللی این کشور است که عمدتاً از معاهدات صلح پاریس در سال 1947 و همچنین توافقنامه منعقد شده بین مسکو و هلسینکی در سال 1992 در مورد مبانی روابط بین آنها ناشی می‌شود. که به ویژه تصریح می کند که دو کشور متعهد هستند که اجازه استفاده از سرزمین خود را برای تهاجم نظامی علیه یکدیگر ندهند.

در پایان بیانیه آمده است: «ما با توجه به شرایط پاسخ خواهیم داد.

تصمیم فنلاند در شرایطی اتخاذ شد که تنش بی سابقه بین روسیه و ناتو در پرتو عملیات نظامی مسکو در اوکراین انجام شد.

منبع: RT

روسیه خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره فعالیت های بیولوژیکی پنتاگون در اوکراین است

روسیه خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص فعالیت های بیولوژیکی نظامی است که مسکو آمریکا را به انجام آن در خاک اوکراین متهم کرده است.

روسیه اتهامات خشونت سربازان روسی علیه کودکان در اوکراین را رد می کند

مسکو در شورای امنیت سازمان ملل به طور قاطع اتهامات علیه نیروهای روسیه مبنی بر خشونت علیه کودکان در جریان عملیات نظامی آنها در اوکراین را رد کرد.

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، امروز پنجشنبه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: «امروز از تعدادی از همکارانمان اتهاماتی علیه ارتش روسیه به دست داشتن در اعمال خشونت از جمله تجاوز جنسی بچه ها علیه ارتش روسیه شنیدیم. این به ویژه از طرف همتای انگلیسی من و دیگران منتشر شده است… این اتهامات پوچ است.»

نبنزیا یادآور شد که داریا گراسیمچوک، کمیسر رئیس جمهور اوکراین در امور کودکان اخیراً در مصاحبه با کانال بلاروس «بلست» اعتراف کرد که دفتر دادستان عمومی اوکراین هیچ گونه اطلاعاتی مبنی بر تایید هرگونه خشونت علیه کودکان توسط سربازان روسی در این کشور ندارد.

نماینده روسیه کشورهای غربی را مسئول انحراف توجه خود به دلایل سیاسی از اقدامات نیروهای اوکراینی علیه کودکان منطقه دونباس طی هشت سال گذشته دانست و دولت کیف را به بمباران تأسیسات غیرنظامی از جمله مدارس، بیمارستان ها و زمین های بازی کودکان متهم کرد. .

نبنزیا با اشاره به کشته شدن بیش از 100 کودک در دونباس از آغاز درگیری‌ها، خاطرنشان کرد که 200 مورد هدف قرار دادن مراکز آموزشی که نیمی از آنها مدارس و مهدکودک‌ها هستند، تنها در جمهوری خلق لوگانسک در فاصله زمانی بین سال‌های  گذشته . ۲۰۱۴ و ۲۰۲۲ ثبت شده است.

این دیپلمات همچنین اعضای گردان های ملی گرا در اوکراین، از جمله «آزوف» را متهم کرد که کودکان را به ارتش جذب می کنند و آنها را «با روحیه نفرت نسبت به هر چیزی که با روسیه مرتبط است» تربیت می کنند.

نبنزیا با بیان اینکه برای آموزش کودکان ۷ تا ۱۸ ساله به همین منظور در سراسر اوکراین مجموعه‌ای از کمپ‌ها برپا شده است، افزود: یکی از این مکان‌ها یتیم خانه «بلگریم» در شهر ماریوپول است.

این نماینده روس تاکید کرد که پیش از آغاز عملیات نظامی مسکو در اوکراین، گزارش‌های رسانه‌ها درباره استخدام کودکان در اوکراین بیش از یک بار به ویژه در رسانه‌های غربی منتشر شد.

منبع: «TASS» + RT

پسکوف: ورود فنلاند به ناتو تهدیدی برای روسیه است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت، گسترش ناتو به امنیت در اوراسیا کمک نمی کند و ورود برنامه ریزی شده فنلاند به این ائتلاف تهدیدی برای روسیه است. . وقتی یک خبرنگار از او پرسید، او پاسخ داد:

«قطعا. گسترش اضافی ناتو قاره ما را پایدارتر و امن تر نمی کند.»

پسکوف تاکید کرد که در واکنش به این وضعیت، روسیه اقداماتی را برای تضمین امنیت خود ایجاد خواهد کرد.

پارلمان لتونی مجوز تخریب بنای یادبود سربازان شوروی در ریگا را صادر کرد

به گزارش کانال تلگرامی بالتنیوز، پارلمان لتونی اصلاحاتی را تصویب کرد که اجازه تخریب بنای یادبود آزادی‌کنندگان ریگا در جنگ جهانی دوم را می‌دهد.

به گزارش پرتال خبری، Saeima، پارلمان جمهوری لتونی، ماده 13 موافقتنامه حفاظت از بناهای تاریخی را که در سال 1994 بین ریگا و مسکو منعقد شد، به حالت تعلیق درآورد و بدین ترتیب مبنای قانونی برای تخریب مد نظر شورای شهر ریگا ایجاد کرد. بنای یادبود آزادی بخش در پایتخت.

70 نماینده به این اصلاحیه رای مثبت دادند، 18 نماینده رای مخالف و بدون رای ممتنع.

قبل از تصمیم پارلمان، درگیری در اطراف بنای یادبود شوروی بین مدیریت شهری و بخشی از ساکنان ریگا صورت گرفت. در 9 می، روز پیروزی بر آلمان هیتلری، شهروندان ریگا مقادیر زیادی گل، تاج گل و شمع را در بنای تاریخی محصور شده که به طرز تحریک آمیزی با پرچم های اوکراین تزئین شده بود، گذاشتند. اوایل صبح روز بعد، مقامات شهر گل‌ها را برداشتند و تا صبح روز 11 مه، ساکنان ریگا گل‌های جدیدی را به تعداد بیشتری به این بنای تاریخی آورده بودند.

رئیس‌جمهوری روسیه امروز گفت: غرب آماده است برای سلطه و حکمرانی خود بر جهانی، بقیه دنیا را قربانی کند.

به گزارش خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین طی نشستی در مورد مسائل اقتصادی خاطر نشان کرد: مقصر پیامدهای جهانی تحریم ها علیه روسیه، از جمله گرسنگی احتمالی در شماری از کشورها، کشورهای غربی هستند که به خاطر سلطه خود بر کل جهان آماده قربانی کردن بقیه دنیا می باشند.

پوتین افزود: شماری از کشورهای جهان پیشتر با تهدیدهایی از جمله گرسنگی روبرو شده اند و اگر تحریم‌ها علیه مسکو ادامه یابد، اتحادیه اروپا ممکن است با پیامدهایی روبرو شوند که جبران کردن آن سخت خواهد بود. مقصر اصلی این شرایط نخبگان کشورهای غرب هستند که آماده‌اند برای تسلط ‌شان بر امور جهان، بقیه دنیا را قربانی کنند.

رئیس‌جمهوری روسیه در مورد اقدامات کشورش برای مقابله با تحریم‌های غرب عنوان کرد: روسیه با قاطعیت در برابر چالش‌های خارجی می ایستند، هم به دلیل سیاست‌های مسئولانه کلان اقتصادی سال‌های اخیر و هم به لطف راه‌حل‌های سیستمی برای تقویت حاکمیت اقتصادی و امنیت فناوری و غذایی.
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه امروز پنجشنبه از تحریم‌های کشورهای غربی علیه مسکو بشدت انتقاد کرد. وی گفت: تحریم‌های غرب عواقبی غیر قابل پیش‌بینی برای آن خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور روسیه در ادامه اظهاراتش افزود: تحریم‌ها علیه روسیه تا حد زیادی بحران اقتصادی جهانی را تحت الشعاع قرار می‌دهد. روسیه از پس سیاست تحریمی غرب بر می‌آید. تورم در روسیه به تدریج در حال کاهش است.

این در حالی است که پیشتر نیز مقامات ارشد روسیه ضمن هشدار به غرب در خصوص تداوم تحریم‌ها علیه مسکو، گفته بودند: غرب طعم تلخ آثار سیاست‌های تحریمی خود علیه روسیه را خواهد چشید.

مدودف: اقدامات ناتو خطر جنگ اتمی تمام عیار را به دنبال دارد


نایب رئیس شورای امنیت ملی روسیه، اقدامات غرب و ناتو را زمینه ساز درگیری مستقیم و فاجعه بار میان مسکو و بروکسل دانست.

به گزار روزنامه انگلیسی گاردین، «دیمیتری مدودف» نایب رئیس شورای امنیت ملی روسیه تلاش کشورهای غربی برای تجهیز نظامی اوکراین و گسترش ناتو را بسترساز یک جنگ اتمی تمام عیار دانست.

رئیس جمهور سابق روسیه امروز پنج شنبه در واکنش به اخبار جدی شدن عضویت فنلاند و سوئد در ناتو در حساب تلگرامی خود نوشت: درخصوص جنگ نیابتی که کشورهای غربی علیه روسیه به راه انداختند، می‌خواهم یک بار دیگر به وضوح چیزهایی را بیان کنم که ازپیش برای همه افراد منطقی آشکار است.

نایب رئیس شورای امنیت ملی روسیه در ابتدا متذکر شد: پمپاژ تسلیحاتی اوکراین از سوی کشورهای ناتو، آموزش نیروهای این کشور برای استفاده از تجهیزات غربی، اعزام مزدوران و برگزاری رزمایش کشورهای ائتلاف (ناتو) در نزدیکی مرزهای ما، به جای جنگ نیابتی، احتمال درگیری مستقیم و میان روسیه و ناتو را افزایش می‌دهد.

مدودف با فاجعه بار خواندن تحقق این موضوع هشدار داد: چنین درگیری همیشه خطر تبدیل شدن به یک جنگ هسته‌ای تمام عیار را در پی دارد. این یک سناریوی فاجعه بار برای همه خواهد بود.
رئیس جمهور سابق روسیه در پایان از کشورهای غربی خواست به خود و دیگران دروغ نگویید و در هجوم روسیه هراسی خود را خفه نکنند.

پیشتر رویترز به نقل از پنج دیپلمات و مقام آگاه نوشت متحدان ناتو انتظار دارند فنلاند و سوئد طی روزهای آتی درخواست عضویت در ناتو را ارائه داده و این درخواست به سرعت از سوی اعضای این ائتلاف پذیرفته شود.

آنگونه که منابع آگاه می‌گویند تا سپری شدن زمان یکساله پذیرش عضویت این دو کشور در ناتو، متحدان حضور نظامی بیشتری در منطقه شمال اروپا خواهند داشت، تمرینات نظامی و گشت زنی دریایی بیشتری در دریای بالتیک برگزار می‌کنند و احتمالاً نیروهای آمریکایی و انگلیسی را از طریق فنلاند و سوئد به حرکت در می‌آورند. اقداماتی که احتمالاً با واکنش روسیه و تشدید تنش‌ها همراه خواهد شد.

نیروهای موشکی روسیه سامانه اس-300 اوکراین و دو انبار مهمات را منهدم کردند.

گفته می شود ارتش روسیه یک سامانه موشکی ضد هوایی اس-300 اوکراینی، سه موشک پرتاب چند پرتاب اسمرچ و دو انبار مهمات را منهدم کرده است. همچنین گفته می شود که 12 ایست بازرسی نیروهای اوکراینی، 405 نقطه تجمع سربازان و تجهیزات دشمن و 26 واحد توپخانه مورد اصابت قرار گرفته اند. این را سرلشکر ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه در یک نشست خبری اعلام کرد.

خبرنگار جنگی اوکراین: هویتزرهای M-777 آمریکا در حال حاضر در جبهه مستقر شده اند

یوری بوتوزوف، گزارشگر جنگ اوکراین و پروپاگاندیست میدانی ویدئویی را منتشر کرد که نشان می دهد سربازان اوکراینی یک هویتزر M-777 را برای استفاده آماده می کنند.

او این ویدیو را با این توضیح منتشر کرد که هویتزرهای M-777 آمریکا قبلاً در جبهه حضور داشتند. در حال حاضر تعداد آنها «آنقدر نیست که بر روند نبرد تأثیر بگذارد»، اما از طرف دیگر این توپخانه با موشک های هدایت شونده و شناسایی ماهواره ای خود می تواند آسیب هایی به ارتش روسیه وارد کند.

تحویل هویتزرها در اوایل اردیبهشت ماه اعلام شد. ایالات متحده 90 فروند هویتزر M-777 در اختیار اوکراین قرار خواهد داد، در حالی که استرالیا 6 فروند و کانادا 4 فروند دیگر. M-777 هاویتزرهای یدک کشی هستند که در حال حاضر در خدمت ارتش ایالات متحده و تفنگداران دریایی ایالات متحده هستند. حداکثر برد آنها 15 مایل است و به خدمه 8 تا 10 نفره نیاز دارند.

پوتین: من مطمئن هستم که با تلاش مشترک می توان از حاکمیت جمهوری خلق لوهانسک دفاع کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، به لئونید پاسچنیک، رئیس جمهوری خلق لوگانسک، به مناسبت روز بزرگداشت اعلام استقلال این کشور تبریک گفت. پوتین ابراز اطمینان کرد که می توان از حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری خلق لوهانسک با تلاش های مشترک دفاع کرد. رهبر روسیه در پیامی اعلام کرد:
«شهروندان جمهوری خلق لوهانسک روز استقلال خود را در شرایط سخت جشن می گیرند و با سلاح در دست از میهن خود دفاع می کنند. من مطمئن هستم که با تلاش های مشترک از استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری دفاع خواهیم کرد.»

پوتین برای پاسچنیک آرزوی سلامتی و موفقیت کرد و برای همه ساکنان لوهانسک قدرت، شجاعت و استقامت در مبارزه برای آینده ای آرام و امن آرزو کرد.

در ۱۲ مه ۲۰۱۴، جمهوری خلق لوهانسک استقلال خود را اعلام کرد، اما تنها در ۲۱ فوریه سال جاری، حاکمیت آن توسط فدراسیون روسیه به رسمیت شناخته شد.

اطلاعات داخلی روسیه حمله تروریستی نیروهای ویژه اوکراینی در کورسک را خنثی کرد

در روسیه، یکی از ساکنان منطقه کورسک دستگیر شد که به همراه سرویس های ویژه اوکراینی یک حمله تروریستی را تدارک دیده بود. این را مرکز روابط عمومی امنیت روسیه اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده بود:

«یکی از ساکنان منطقه کورسک بازداشت شد که با هماهنگی سرویس های ویژه اوکراین قصد انجام انفجار در قلمرو یک یا چند تاسیسات زیربنایی با تجمع گسترده مردم در کورسک را داشت.»

پرونده های کیفری برای آمادگی برای یک اقدام تروریستی آغاز شده است. دو بمب دست ساز، یک اسلحه شوکر الکتریکی با مهمات و اسناد نازی در آپارتمان مرد دستگیر شده کشف شد.

سوق دادن فضا به سمت نظامی گری، سنای آمریکا خواستار تشکیل گارد ملی فضایی شد


آمریکا قصد دارد تا پس از زمین این بار فضا را به سمت نظامی گری سوق دهد در همین ارتباط گروهی از سناتورهای آمریکایی با ارائه لایحه‌ای خواستار ایجاد گارد ملی فضایی شدند.

این در حالی است که روسیه مدتی است آمریکا را به داشتن عملیات پنهانی نظامی فضایی متهم می کند و بروز جنگ جهانی سوم هشدار می دهد.

تارنمای خبری آمریکایی «هیل» (TheHill) دراین باره نوشت: گروهی از سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه اواخر روز گذشته (چهارشنبه) لایحه تشکیل «گارد ملی فضایی» به هدف آمادگی هرچه بیشتر فضایی را ارائه کردند.

بنابراین گزارش در مجموع ۱۲ سناتور آمریکایی که شامل پنج سناتور دموکرات و هفت سناتور جمهوریخواه می باشند، بدنبال ایجاد «قانون ایجاد گارد ملی فضایی» هستند.

« داین فاینشتاین » (Dianne Feinstein) سناتور ایالت کالیفرنیا دراین مورد در بیانیه ای اعلام کرد:نبود گارد ملی فضایی درزمانی که نیروی فضایی تشکیل شد، یک خطا بود و این لایحه آنرا تصحیح خواهد کرد.

آمادگی و برتری آمریکا درفضا

درهمین حال «مارکو روبیو» (Marco Rubio) سناتور جمهوریخواه از ایالت فلورید نیز درباره ارائه این لایحه گفت: ایجاد گارد ملی فضایی موجب تقویت آمادگی فضایی و افزایش بهره وری فضایی خواهد شد.

هیل افزود: هم اکنون حدود یکهزار نیروی گارد ملی در ماموریت ها و امور مرتبط به فضا در نیروی هوایی آمریکا مشغول به کار هستند، چنانچه این لایحه تصویب و جنبه قانونی به خود گیرد آنگاه به راحتی می توان این افراد را به واحدی کاملا مشخص منتقل کرد.

در ژوئن ۲۰۱۸ دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا دستور ایجاد نیروی فضایی آمریکا بعنوان زیر مجموعه نیروی هوایی آمریکا را داد؛ نیروی فضایی آمریکا سرانجام در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹ میلادی بعنوان یکی از شش گروه نیروهای مسلح آمریکا با هدف کنترل عملیات نظامی در فضا تشکیل شد.

هیل می نویسد: آمریکا که قصد دارد برتری فضایی را درحیطه نظامی گیر داشته باشد، ماموریت و هدف نیروی فضایی آمریکا شامل حفاظت و مدیریت ماهواره ها و رصد بر سیستم های نظارت فضایی است.

سوق دادن فضا به سمت نظامی گری، سنای آمریکا خواستار تشکیل گارد ملی فضایی شد
بودجه ۲۴.۵ میلیارد دلاری نیروی فضایی آمریکا

تارنمای خبری هیل درادامه نوشت: درحالی سناتورهای آمریکایی به دنبال ایجاد گارد ملی فضایی هستند که دولت بایدن برای بودجه سال مالی ۲۰۲۳ مبلغ ۲۴.۵ میلیارد دلار برای نیروی فضایی اختصاص داده است.

روسیه آمریکا به داشتن عملیات سری نظامی فضایی متهم کرد

بدنبال تحریم های فضایی آمریکا علیه روسیه، راسکاسموس نسبت به آن واکنش نشان داد و اعلام کرد این تحریم ها می تواند بر برنامه های آتی مشترک فضایی بخصوص ادامه همکاری ها مسکو در ایستگاه بین المللی فضایی تاثیر گذارده و درنهایت روسیه همکاری های خود در ایستگاه بین المللی فضایی را قطع کند، امری که باعث نگرانی مسئولان بلند پایه ناسا شده است.

سوق دادن فضا به سمت نظامی گری، سنای آمریکا خواستار تشکیل گارد ملی فضایی شد
فضا پیمای فوق سری X-۳۷ تاکنون شش پرتاب به فضا داشته توانسته است در یکی از پرتاب ها ۷۸۰ روز در فضا بماند؛ پکن و مسکو نسبت به ماموریت این فضاپیمایی که دراختیار پنتاگون بوده، بدگمان هستند
«دمیتری روگوزین» رئیس سازمان فضایی روسیه «روسکاسموس» (Roscosmos) سوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ نسبت به فضاپیمای فوق سری و مرموز آمریکا گفته بود: احتمالا آمریکا با فضاپیمای فوق سری خود موسوم به «ایکس-۳۷» تسلیحات کشتار جمعی به فضا حمل می کند، چرا که یک حمله فضایی بسیار خطرناکتر از هرگونه حمله از زمین است.

سوق دادن فضا به سمت نظامی گری، سنای آمریکا خواستار تشکیل گارد ملی فضایی شد
رئیس روسکاسموس گفته بود: روسیه بر این باور بوده که آمریکا ممکن است با کمک فضاپیمای ایکس-۳۷ (Boeing X-۳۷) ساخت شرکت بوئینگ تلاش کند ابزار و ادوات شناسایی و یا تسلیحات کشتار جمعی به فضا حمل کند؛ ما اطلاعات چندان قابل درکی از نیات آمریکا و توانایی فنی این فضاپیما در اختیار نداریم.

فضاپیمای ایکس-۳۷ بدون سرنشین بوده وطراحی و عملکردی همچون فضاپیماهای از دور خارج شده شاتل آمریکایی دارد، پروژه این فضا پیما ابتدا توسط ناسا و سپس به وزارت دفاع آمریکا منتقل شد، این فضاپیمای مرموز آمریکا رکورد بودن ۷۸۰ روز در مدار زمین را داشته است.

هشدار روسیه درمورد احتمال وقوع جنگ جهانی سوم باعملیات فضایی آمریکا

«دمیتری راگوزین» رئیس آژانس فضایی روسیه در مورخ ۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ همچنین درباره احتمال وقوع جنگ جهانی سوم با اشاره به فعالیت های مشکوک فضایی آمریکا هشدار داد.

راگوزین گفت که پیشنهاد روسیه و چین مبنی بر امضای پیمان منع استقرار تسلیحات نظامی در فضا تاکنون با «سکوت » واشنگتن مواجه شده است.

سوق دادن فضا به سمت نظامی گری، سنای آمریکا خواستار تشکیل گارد ملی فضایی شد
رئیس روسکاسموس نسبت به وقوع جنگ جهانی سوم درپی عملیات مرموز و خصمانه فضایی آمریکا هشدار داد
شبکه خبری «راشاتودی» گزارش داده بود : دمیتری راگوزین استدلال کرد که یک حمله فضایی و از بین بردن یک سفینه فضایی از سوی یک قدرت خارجی می تواند به یک درگیری مسلحانه بیانجامد و منجر به جنگ جهانی بعدی شود.

رئیس آژانس فضایی روسیه، روسکاسموس دراین باره گفته بود: باید به خاطر داشت که ازبین بردن یک فضاپیمای خارجی به معنی جنگ جهانی سوم است، چراکه این یک اقدام خصمانه جنگی بوده و هیچ تردیدی دراین باره وجود ندارد.

اقتصاددان ترک: اروپا بر سر موضوع عرضه گاز روسیه دچار دودستگی شده است.

اردال کاراگیل، اقتصاددان ترک در مقاله ای که در ینی شفق منتشر شد، نوشت که اروپا بر سر موضوع تامین گاز از روسیه و وابستگی به مسکو در زمینه انرژی دچار دودستگی شده است.

این کارشناس ترک در مقاله خود گفت: از آنجایی که وابستگی کشورهای اتحادیه اروپا به گاز طبیعی روسیه حدود 40 درصد است، در حالی که بسیاری از این کشورها کاملاً به گاز روسیه وابسته هستند، اختلافات بین آنها در مورد چگونگی و زمان حل این مشکل همچنان باقی است. و در مورد خواسته روسیه مبنی بر تامین انرژی در ازای روبل، کشورهای اتحادیه اروپا هنوز تصمیم نهایی را نگرفته اند. به عبارت دیگر، اروپا به دو قسمت تقسیم شده است.

این کارشناس خاطرنشان کرد: سهم گاز روسیه در سبد انرژی در کشورهای مختلف اروپایی بسیار متفاوت است. در حالی که آلمان تقریباً 40 درصد گاز طبیعی را از مسکو، فرانسه در یک چهارم و ایتالیا تقریباً نیمی از گاز طبیعی خریداری می کند، سایر کشورها مانند بریتانیا یا اسپانیا کمتر به تأمین گاز از روسیه وابسته هستند، اما طیف وسیعی از کشورها نیز وجود دارند که گاز آنها تقریباً توسط مسکو نیازها کاملاً تأمین می شود. به عنوان مثال مقدونیه شمالی، بوسنی و هرزگوین و مولداوی کاملاً به تامین گاز از روسیه وابسته هستند و فنلاند و صربستان حدود 90 درصد انرژی خود را از روسیه دریافت می کنند.

این کارشناس همچنین تاکید کرد که اروپایی ها نمی توانند در یک چشم به هم زدن نیاز به خرید گاز از مسکو را از بین ببرند.

قابل ذکر است که روسیه از اول آوریل گذشته، پس از اعمال تحریم ها به دلیل عملیات نظامی در اوکراین، شروع به اجرا گذاشتن قبول روبل به عنوان ارز پرداختی از کشورهای اروپایی غیر دوست برای گاز مایع کرد.

واردکننده گاز روسیه باید حساب ویژه ای در بانک گازپروم روسیه باز کند که این بانک پول را به ارز مشخص شده در قرارداد (دلار یا یورو) به آن منتقل می کند و بانک این ارز را در بورس مسکو می فروشد و روبل دریافت میکند.
از سوی دیگر، در ماه مارس در اتحادیه اروپا درباره لزوم کاهش وابستگی به منابع روسیه صحبت شد. هفته گذشته، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که بسته جدید تحریم‌ها شامل ممنوعیت تدریجی واردات نفت روسیه است. اما با توجه به موضع مجارستان و برخی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا هنوز بر سر آن توافق نشده است.

منبع: ریانووستی

فرمانده: جنگنده‌های اوکراینی می‌خواهند روبشنویه را با لباس‌های پناهنده ترک کنند.

سربازان اوکراینی در تلاش هستند تا قلمرو شهر روبشنویه را ترک کنند و به این خاطر با لباس مبدل تلاش میکنند از جبهه فرار کنند. فرمانده نظامی این شهر با نام مستعار «کامبرد» به خبرگزاری ریانووستی گفت:

« مواردی وجود دارد که سربازان اوکراینی با لباس غیرنظامی سعی می کنند روبشنویه را ترک کنند. ما آنها را دستگیر می کنیم.»

ماریوپل دیگری تهدید می کند: بیش از ۹۰ هزار غیرنظامی به عنوان سپر زنده برای سربازان اوکراینی در محله کراماتورسک-اسلاویانسک

نیروهای مسلح اوکراین منطقه ای مستحکم به مساحت بیش از ۱۷۰ کیلومتر مربع را در کراماتورسک-اسلاویانسک در منطقه دونتسک ایجاد کرده اند و ذخایر لازم برای عملیات نظامی یک منطقه کلاسیک دژ نظامی را در آنجا ایجاد کرده اند. سرهنگ ژنرال میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز کنترل دفاع ملی روسیه روز چهارشنبه این اطلاعات را اعلام کرد:

«در تجمع کراماتورسک – اسلاویانسک، واحدهای نیروهای مسلح اوکراین، مانند گذشته در ماریوپول، یک سیستم استحکامات پیوسته را با مساحت بیش از ۱۷۰ کیلومتر مربع راه اندازی کردند و ذخایر لازم اسلحه، مهمات، سوخت و مواد مخدر غذا و دارو را ایجاد کردند.»

میزینتسف، که همچنین ریاست ستاد هماهنگی بشردوستانه روسیه در اوکراین را بر عهده دارد، تاکتیک‌های ظالمانه‌ای را که توسط اشغالگران این منطقه استفاده می‌شود، بازگو کرد:

« بر اساس داده های شناسایی، مانند گذشته در ماریوپول، جنگنده ها سلاح های سنگین و خودروهای جنگی را در مناطق پرجمعیت مستقر کرده و در خانه ها مواضع تیراندازی ایجاد کردند. مانند ماریوپول، مردم شهر به بهانه امنیت خود در زیرزمین ها نگهداری می شوند. بر روی دیوار ساختمان ها نوشته هایی مانند «احتیاط! بچه ها!» یا «اینجا بچه ها هستند! شلیک نکنید!» نوشته میشود.»

به گفته این ژنرال، شبه نظامیان نئونازی اوکراین در مجموع بیش از ۹۰ هزار غیرنظامی را در مناطق مسکونی و در محل بیش از ۱۰ مجتمع صنعتی بزرگ در کراماتورسک و اسلاویانسک حبس کرده اند و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.

رژیم کی یف برای دستیابی به اهداف جنایتکارانه خود آماده است جان هزاران شهروند خود را قربانی کند.

میزینتسف تاکید کرد که چنین رفتاری با جمعیت غیرنظامی توسط فاشیست های اوکراینی با تمام هنجارهای پذیرفته شده اخلاقی و اصول حقوق بین الملل بشردوستانه در تضاد است. چنین اقداماتی جنایت علیه بشریت و تروریسم است که نمایندگان رژیم کی یف را به همان اندازه که خود عاملان مستقیم جنایت جنگی و تروریست هستند، تبدیل می کند.

ژنرال روسی از جامعه بین‌المللی، سازمان ملل، سازمان امنیت و همکاری اروپا و همچنین کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و سایر سازمان‌های بین‌المللی خواست فوراً تمام اقدامات موجود را برای تخلیه غیرنظامیان از این شهرهای تحت کنترل نیروهای مسلح اوکراین در اسرع وقت.
انجام دهند.

پیشنهاد مجارستان برای برگزاری مذاکرات صلح در بوداپست با مشارکت روسیه

پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه مجارستان در مصاحبه با روزنامه «ال پایس» که امروز پنجشنبه منتشر شد، اعلام کرد که مقامات این کشور پیشنهاد می‌کنند که مذاکرات صلحی در هر سطح ممکن در بوداپست با هدف حل و فصل اوضاع با مشارکت روسیه برگزار شود.

این دیپلمات اروپایی گفت: «ما قبلا روابط واقع بیانیه‌ای با فدراسیون روسیه داشتیم. از ابتدای جنگ در اوکراین، نخست وزیر [ویکتور اوربان] چند بار به ابتکار خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفتگو کرده است. نخست وزیر پیشنهاد داده تا بوداپست میزبان هر گونه مذاکرات صلح باشد».

سییارتو یادآور شد: «ما نمی خواهیم مرز مجارستان و اوکراین به مکانی برای تامین تسلیحات نظامی تبدیل شود، ما هیچ گونه سلاحی از طریق مجارستان به کی‌یف ارسال نکرده و نخواهیم کرد.»

مقام روس: درگیری احتمالی بین ناتو و روسیه می‌تواند به جنگ هسته‌ای تبدیل شود

دیمیتری مدویدوف، معاون رئیس شورای امنیت فدراسیون روسیه امروز پنجشنبه در کانال تلگرامی خود در تشریح روند اوضاع کنونی، ابراز عقیده کرد که تقویت اوکراین با تسلیحات نظامی، احتمال درگیری بالقوه بین ناتو و روسیه را افزایش می‌دهد که این امر به نوبه خود می‌تواند به یک جنگ هسته‌ای تبدیل شود که یک «سناریوی فاجعه بار برای کل جهان» خواهد بود.
این مقام بلندپایه روس نوشت: «پمپاژ تسلیحات نظامی مختلف توسط کشورهای عضو ناتو به اوکراین، آموزش نیروهای این کشور برای استفاده از تجهیزات غربی، اعزام مزدوران خارجی و برگزاری مانورهای نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای کشور ما، احتمال درگیری مستقیم و آشکار بین روسیه و ناتو، به جای «جنگ نیابتی» به راه افتاده، را افزایش می‌دهد.»

مدویدوف هشدار داد: «چنین درگیری همیشه خطر تبدیل شدن به یک جنگ هسته‌ای تمام عیار را دارد. واین یک سناریوی فاجعه بار برای همه جهان خواهد بود.»

نایب رئیس شورای امنیت فدراسیون روسیه در عین حال از لفاظی‌های مقامات غربی مبنی بر اینکه گویا روسیه جهان را با امکان بروز درگیری هسته‌ای می‌ترساند، انتقاد کرده و یادآور شد که مسکو، بر اساس دکترین امنیتی خویش، هرگز مبتکر چنین اقدامی نخواهد بود.

آنتونوف: آمریکا عمداً روسیه را مسئول بحران غذایی معرفی می‌کند

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده روز چهارشنبه در پاسخ به سئوال رسانه‌ها یادآور شد: زمانی که ایالات متحده مدعی است که بحران غذایی کنونی در جهان ناشی از اقدامات روسیه در دریای سیاه و آزوف است، از روی عمد وضعیت را تغییر داده و برعکس جلوه می‌دهد.

آنتونوف گفت: «ایالات متحده به عمد در حال تغییر وضعیت است. مقامات کی‌یف مناطق ساحلی این کشور را مسدود کرده و مانع از از خارج شدن کشتی‌ها و انتقال محصولات غذایی و سایر کالاها به سایر کشورها شده‌اند. در عین حال، تلاش‌های ما برای هماهنگی و باز کردن کریدورهای بشردوستانه در این منطقه همچنان نادیده گرفته شده است.»

این دیپلمات روس تاکید کرد که خود واشنگتن «سرسختانه از پاسخگویی به اشتباهات اقتصادی خارجی آمریکا امتناع ورزیده و مدعی است که محدودیت‌های ضدروسی ظاهراً به تامین مواد غذایی و کودهای کشاورزی آسیبی نمی زند. به عقیده آنها تلاش ها برای منزوی کردن سیستم مالی روسیه و تضعیف توانایی های بخش حمل و نقل این کشور هیچ نقشی در این وضعیت نخواهد داشت.

آنتونوف یادآور شد که مسکو عمیقاً نگران وضعیت فعلی در بازارهای بین‌المللی مواد غذایی است و به تعهدات خود تحت قراردادهای صادرات بین‌المللی در زمینه محصولات کشاورزی و کودهای شیمیایی ادامه خواهد داد.

جزئیات مذاکرات ریابکوف و سفیر آمریکا در مسکو

وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته توضیح داد که سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه با جان سالیوان، سفیر ایالات متحده در مسکو دیدار و درباره روابط دو جانبه گفتگو کرد.

طبق این اطلاعات، برخی مسائل مربوط به دستور کار دوجانبه مورد بحث و بررسی طرفین قرار گرفت. سالیوان روز چهارشنبه حدود 20 دقیقه در ساختمان وزارت امور خارجه بود و در هنگام خروج، از اظهار نظر درباره هدفش از این حضور به خبرنگاران خودداری کرد.

سفیر آمریکا چندی پیش، سخنان سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه درباره جنگ هسته‌ای را «باج گیری هسته‌ای» ارزیابی و تاکید کرده بود که واشنگتن آماده است تا از هر تهاجم هسته‌ای جلوگیری کند.

لاوروف: روسیه کاملاً می‌داند در شرایط تحریم چگونه زندگی کند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مقامات مسکو درک کاملی از چگونگی ادامه حیات در مواجهه با تحریم‌های گسترده غرب دارند.

لاوروف در پایان سفر خود به عمان، در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به این مسئله، یادآور شد که نتیجه اصلی این است که برنامه‌های ما به هیچ وجه نباید متکی به عملکرد کشورهای غرب و مذاکره با آنها باشد. به عقیده وی، غرب ثابت کرده که «به خاطر تقویت سلطه خود، آماده ارتکاب هر نوع تخلفی از قوانین بین المللی و حتی از جمله دزدی آشکار است و به همین دلیل، قابل اطمینان نیست.

وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته از مسقط، مستقیماً به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان عزیمت کرد تا در نشست شورای وزیران خارجه کشورهای مستقل مشترک المنافع شرکت کند.

زلنسکی: پایان جنگ با روسیه تنها بعد از بازگرداندن تمام اراضی اشغالی ممکن است

«ولادیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین معتقد است که جنگ با روسیه تنها پس از بازگرداندن تمام اراضی اشغالی اوکراین می تواند پایان یابد.

وی روز چهارشنبه در گفت و گو با دانشجویان فرانسوی گفت: اگر همه چیز را که متعلق به خودمان است پس بگیریم، جنگ را پایان خواهیم داد. زلنسکی 44 ساله تاکید کرد: ما خواهان صلح در کشور خود هستیم. روسیه در پایان فوریه به اوکراین حمله کرد و مناطق وسیعی در شرق و جنوب این کشور را اشغال کرد. در سال 2014، روسیه شبه جزیره کریمه در دریای سیاه اوکراین را هم ضمیمه خود کرد.‎

مقامات منطقه ای: منطقه خرسون از ادغام با فدراسیون روسیه کوتاه نخواهیم آمد.

استریموسوف معاون اداره نظامی و مدنی منطقه خرسون به خبرگزاری ریانووستی گفت که منطقه خرسون از مسیر خود برای ادغام با فدراسیون روسیه منحرف نخواهد شد و بازگشت به کنترل اوکراین غیرممکن است. او گفت:

«منطقه خرسون مسیر ادغام با فدراسیون روسیه را در پیش گرفته است و از این مسیر منحرف نخواهد شد. ما هیچ گزینه دیگری نداریم. هنوز نمی توان گفت که دوره انتقال چقدر طول می کشد، اما تا پایان سال. ما برای انتقال آرام به وضعیت موضوع فدراسیون روسیه نه تنها در سطح افکار عمومی، بلکه از نظر قانون نیز آماده نخواهیم بود.»

« منطقه خرسون دیگر هرگز مستعمره شرکای غربی نخواهد بود که اوکراین را به سمت تخریب کامل سوق دادند.»

دولت آمریکا ارائه برخی اطلاعات به کیف را برای جلوگیری از تشدید تنش با مسکو ممنوع کرده است.

روزنامه واشنگتن پست ادعا کرد که دولت آمریکا برای جلوگیری از تشدید تنش بین واشنگتن و مسکو، ارائه اطلاعات امنیتی به کیف درباره تحرکات رهبران نظامی روسیه در اوکراین را ممنوع کرده است.

این سند مقامات ایالات متحده را از ارسال اطلاعات دقیق به طرف اوکراینی در مورد محل نگهداری نمایندگان عالی رتبه فرماندهی ارتش روسیه و به اشتراک گذاری داده هایی که اجازه حمله به اهدافی در خارج از خاک اوکراین را می دهد منع می کند.

بر اساس اطلاعاتی که این روزنامه از منابع خود نقل کرده است، این ممنوعیت شامل انتقال اطلاعات در مورد رهبران ارشد نظامی و وزرا نیز می شود.

در عین حال، به داده های مربوط به محل اختفای افسران روسی در خاک اوکراین، از جمله ژنرال ها، اعمال نمی شود.

با این حال، همانطور که نماینده دولت ایالات متحده به روزنامه گفت، واشنگتن برای احتیاط مخفیانه تصمیم گرفت که اطلاعات ژنرال ها را نیز منتقل نکند.

مقامات ایالات متحده گفتند که دسته دوم اطلاعات ممنوعه، هرگونه داده ای است که به کی یف برای حمله به اهداف روسیه در خارج از مرزهای اوکراین کمک کند.

منبع: تاس

به گفته وزارت دفاع روسیه، بایدن بر برنامه بیولوژیکی آمریکا در اوکراین نظارت داشت

آنگونه که ریانووستی گزارش می دهد، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، کار برنامه تسلیحات بیولوژیکی نظامی ایالات متحده در اوکراین را هماهنگ می کرده و جورج سوروس میلیاردر حامی اصلی آن بود.

 این را ایگور کریلوف، رئیس نیروهای دفاعی NBC روسیه توضیح داد. کریلوف در نشست خبری توضیح داد که ایده‌های سیاسی پشت فعالیت‌های نظامی-بیولوژیکی ایالات متحده در اوکراین، رهبران حزب دموکرات ایالات متحده هستند که توانستند کمپین‌های انتخاباتی خود را با درآمدهای حاصل از مشارکت سازمان‌های غیردولتی و بیوتکنولوژیکی تحت کنترل تامین مالی کنند. 

چهار شنبه. در گزارش ارائه شده توسط کریلوف از چهار دموکرات کلیدی در پشت برنامه سلاح‌های زیستی ایالات متحده در اوکراین نام برده می‌شود: 

باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، «در سال 2005 با اوکراین متحد شد تا برنامه سلاح‌های زیستی را در این کشور راه‌اندازی کند». 

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده، ‹ابتدای استراتژی ایالات متحده برای مقابله با تهدیدات بیولوژیکی و ترویج قانونی تحقیقات با استفاده دوگانه› را آغاز کرد.

جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهور در دوره اوباما، ‹فعالیت های مجریان برنامه نظامی-بیولوژیکی را هماهنگ می کرد› و در کلاهبرداری مالی در اوکراین نقش دارد. 

در نهایت، جورج سوروس به عنوان ‹حامی اصلی تحقیقات بیولوژیکی نظامی در اوکراین و لابی گر لابراتورهای بزرگ› توصیف می شود. کریلوف توضیح داد که در اوکراین، شبکه ای از بیش از 30 آزمایشگاه بیولوژیکی ایجاد شد که به نفع پنتاگون کار می کند.

 کریلوف در گزارش خود گفت: پس از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه، همه چیز لازم برای ادامه برنامه نظامی-بیولوژیکی آمریکا از اوکراین خارج شد. 

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که روسیه راه اندازی مکانیزم مشاوره تحت کنوانسیون سلاح های بیولوژیکی را در ارتباط با فعالیت های بیولوژیکی ارتش آمریکا در اوکراین رد نمی کند.

سفیر روسیه: موج مخالفت با روسیه توسط رسانه های آمریکایی به دستور محافل حاکم تشدید شد.

سفیر روسیه در واشنگتن تأیید کرد که ایالات متحده تحت تأثیر موجی از احساسات ضد روسی قرار گرفته است که توسط رسانه ها به دستور محافل حاکم اعمال شده است و «شکار جادوگران» در دوران مک کارتی را یادآور شد.

روز چهارشنبه، آناتولی آنتونوف در مقاله ای برای نیوزویک نوشت که آنچه در حال رخ دادن است با بدترین شکل شکار جادوگران در دوران مک کارتی، با وسواسی ضد کمونیستی اجباری همراه است.

وی به «کارزار بی‌سابقه برای لغو هر چیزی که روسی است، که با اتهامات بی‌اساس علیه روسیه برای تقویت وجهه این کشور به عنوان یک کشور منحوس همراه است، اشاره کرد.»

آنتونوف اظهار داشت که روسی زبانان در ایالات متحده تحت آزار و اذیت قرار می گیرند و شورای هماهنگی آنها «ویران شده است»، اگرچه «در تلاش برای تقویت روابط بین روسیه و ایالات متحده و حفظ روابط با سرزمین مادری خود است.»

آنتونوف توضیح داد که این شورا «معرض بازجویی و بازرسی» است و رئیس آن، جلنا برانسون، متهم به فعالیت غیرقانونی به عنوان یک عامل خارجی شده است.

وی افزود: اینگونه است که روسیستیزی در دو بعد عمومی و قانونی رسمیت یافته است.

وی همچنین خاطرنشان کرد که روسیه هراسی در ایالات متحده به سطح زندگی روزمره رفته است و به اقدامات خرابکارانه علیه نهادهای روسی اشاره کرد.

آنتونوف به این نتیجه رسید که «بازی لغو روسیه حول ایده های برتری نژادی می چرخد» و ابراز امیدواری کرد که این بازی متوقف شود.

منبع: تاس

روسیه: روش تبلیغاتی آمریکا شبیه دوران نازی‌های آلمان به ریاست گوبلز است

«سرگئی ناریشکین» رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه روش های وزارت خارجه آمریکا را با ماشین تبلیغاتی نازی های جنگ جهانی دوم که توسط جوزف گوبلز اداره می شد، مقایسه کرد و می‌گوید که واشنگتن درصدد بی اعتبار کردن سران سیاسی و نظامی روس در نزد افکار جهانیان است.

 رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه روز چهارشنبه وزارت خارجه آمریکا یک کمپین پیام رسانی ضد روسیه را در سراسر رسانه های اجتماعی راه اندازی کرده است.

سرگئی ناریشکین، رئیس آژانس اطلاعات خارجی روسیه (SVR) گفت که آمریکا در حال تشویق به انتشار اطلاعات جعلی خصوصا در سرویس پیام‌رسان تلگرام و تلاش برای «بی اعتبار کردن» و «ارائه وجهه ای غیرانسانی» از رهبری سیاسی و نظامی روسیه در انظار مردم خود است.

ناریشکین در بیانیه ای که در وب سایت SVR منتشر شد، گفت: «اقدامات آنها به روش های وزارت آموزش عمومی و تبلیغات رایش سوم و رئیس آن جوزف گوبلز شباهت زیادی دارد.»

بنا به گزارش رویترز، از آغاز جنگ اوکراین، روسیه چندین بار غرب را به تأمین مالی و حمایت از جنبش‌های ضد کرملین متهم کرده است.

اوکراینی ها با انفجار آمونیاک در حال صحنه سازی حمله شیمیایی هستند

یک فرمانده ارشد نظامی روسیه اعلام کرد که نیروهای امنیتی اوکراین برای متهم کردن روسیه به حمله شیمیایی، خمره حاوی آمونیاک را منفجر کردند.

به گزارش خبرگزاری تاس، «میخائیل میزینتسف»، رئیس مرکز کنترل دفاع ملی ارتش روسیه روز چهارشنبه گزارش داد که اعضای سرویس امنیت اوکراین و ملی گرایان افراطی این کشور احتمالاً یک خمره نیترات آمونیاک را در منطقه خارکف منفجر کردند تا نیروهای مسلح روسیه را به استفاده از سلاح‌های شیمیایی متهم کنند.

این مقام روسی گفت: «حوالی ساعت ۱۴:۰۰ چهارشنبه در منطقه خارکف، به منظور مقصر دانستن ارتش روسیه در استفاده از سلاح شیمیایی، سرویس امنیت اوکراین و ملی‌گرایان یک خمره کود آمونیاک را احتمالاً با کود شیمیایی منفجر کردند.»

این مقام نظامی که همزمان ریاست ستاد هماهنگی مشترک واکنش‌های بشردوستانه روسیه در اوکراین را نیز بر عهده دارد، همچنین گفت: «نیترات آمونیاک ناشی از این انفجار باعث ایجاد ابری از دود نارنجی رنگ شد که پس از مدتی پراکنده گردید.»

به گفته ژنرال ارشد روسی، در این اقدام تحریک آمیز به هیچ نظامی یا ساکنان محلی آسیبی نرسیده است.

نظامی ارشد ارتش روسیه همچنین خاطرنشان کرد که طرف روسی بارها نسبت به این گونه اقدامات تحریک آمیز توسط ملی گرایان اوکراینی هشدار داده است، چون هدف اصلی آنها دریافت کمک‌های نظامی بیشتر از غرب است.

یک کشته و 3 زخمی در گلوله باران اوکراینی به روستایی در غرب روسیه

مقامات منطقه بلگورود در غرب روسیه اعلام کردند که بر اثر بمباران روستایی در مرز اوکراین توسط نیروهای کیف یک نفر کشته و حداقل سه نفر زخمی شدند.

فرماندار شهرستان ویاچسلاو گلادکوف امروز چهارشنبه در کانال خود در اپلیکیشن تلگرام تایید کرد که این گلوله باران روستای سولوخی را هدف قرار داده و ورود شهردار این روستا به محل حادثه را تایید کرد.

وی بیان کرد: از زمان شروع عملیات بمباران وضعیت بدتر است و بر اساس اطلاعات تایید شده یک نفر کشته شد که در آمبولانس جان خود را از دست داد و سه نفر دیگر نیز مجروح شدند که تحت مداوای پزشکی لازم قرار گرفتند.

علاوه بر این تلفات، بمباران منجر به تخریب جزئی حداقل یک خانه در روستا شد.

و قربانی بمباران اوکراینی امروز، اولین غیرنظامی کشته شده در روسیه از زمان آغاز عملیات نظامی در اوکراین.

این اولین بار در هفته‌های اخیر نیست که مناطقی در استان‌های بلگورود، بریانسک و کورسک روسیه در مرز اوکراین از خاک اوکراین بمباران می‌شوند، زیرا مسکو به عملیات نظامی خود ادامه می‌دهد.

منبع: RT

روسیه ۳۱ شرکت انرژی غربی را تحریم کرد

روسیه 31 شرکت انرژی غربی از جمله «گازپروم آلمانیا» را تحریم کرد که «گازپروم» روسی از آن خارج شد و توسط مقامات آلمانی توقیف شد.

فهرست تحریم‌ها شامل شرکت‌هایی می‌شود که به «گازپروم» روسی مرتبط ویا به «گازپروم آلمانیا» و «گازپروم بازاریابی و تجارت با مسئولیت محدود» (GM&T) و مقر آن در آلمان، ایالات متحده، بریتانیا، بلغارستان، رومانی، و لهستان وابسته بودند. 

تحریم ها بر فروشندگان و اپراتورهای تأسیسات ذخیره سازی گاز زیرزمینی تأثیر می گذارد.

همچنین تحریم هایی علیه شرکت لهستانی «یوروپل گاز» که مسئول بخش لهستانی خط لوله گاز «یامال-اروپا» است، اعمال شد.

بر اساس این تحریم ها، شرکت های روسی از معامله با شرکت های مشمول این تحریم ها و انجام پرداخت ها و تراکنش های مالی با آنها منع شده اند.

همچنین ورود نفتکش های متعلق به این شرکت ها و افراد مشمول تحریم به بنادر روسیه را ممنوع می کند.

منبع: «کامرسانت»

ناتو منتظر درخواست فنلاند و سوئد برای پیوستن به این ائتلاف است

ناتو انتظار دارد فنلاند و سوئد در روزهای آینده برای پیوستن به این ائتلاف درخواست دهند و به سرعت عضویت خود را دریافت کنند.

انتظار می رود که عضویت فنلاند و سوئد ظرف یک سال به تصویب برسد و این ائتلاف حضور خود را در این دوره در شمال اروپا تقویت کرده و تعداد رزمایش های نظامی خود را در آنجا افزایش دهد.

علاوه بر این، پیش بینی می شود در این مدت نیروهای آمریکایی و انگلیسی در خاک این دو کشور حضور پیدا کنند..

منابع ناتو پیشنهاد کردند که درخواست فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو، یا در اجلاس سران ناتو در مادرید در ژوئن آینده یا حتی قبل از آن مورد تایید قرار خواهد گرفت.

پیش از این، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو تایید کرد که این ائتلاف ممکن است حضور نظامی خود را در منطقه دریای بالتیک تقویت کند تا امنیت سوئد در طول بررسی درخواست این کشور برای پیوستن به این ائتلاف تضمین شود.

منبع: آژانس ها

سخنگوی کرملین : مذاکرات روسیه و اوکراین کند و ناکارآمد است

 پسکوف چهارشنبه شب در پاسخ به این سوال که آیا در مذاکرات (میان روسیه و اوکراین) به میانجی نیاز است یا خیر؟ گفت: همانطور که می دانید، مذاکرات بدون میانجی آغاز شده و روند به کندی  ادامه دارد.

سخنگوی مسکو همچنین خاطرنشان کرد که روسیه از تلاش های ترکیه برای ایجاد شرایط لازم برای نشستی که در استانبول برگزار شد، قدردانی می کند.

پسکوف علاوه براین در مورد اظهارات اخیر «آوریل هاینس» مدیر اطلاعات ملی آمریکا درباره آمادگی روسیه برای درگیری طولانی مدت گفت که عملیات نظامی ویژه در اوکراین طبق برنامه پیش می رود.

پسکوف تاکید کرد: به عنوان یک راهنما، پیشنهاد می‌کنیم بر اظهارات (ولادیمیر پوتین) رئیس‌جمهور روسیه تمرکز کنیم که در آن وی تکرار و اخیراً تأیید کرد که عملیات ویژه نظامی طبق برنامه پیش می‌رود.

سخنگوی کرملین همچنین گفت که هیچ برنامه ای برای اعلام حکومت نظامی در روسیه وجود ندارد.

پسکوف در مورد مرگ «لئونید کراوچوک» اولین رئیس جمهور اوکراین گفت که پوتین برنامه ای برای تسلیت ندارد.

ووچیچ: تحریم های جدید ضد روسیه اتحادیه اروپا، عرضه نفت و گاز روسیه به صربستان را به خطر می اندازد

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان در بروکسل پس از نشست غیررسمی سران کشورها و دولت های کشورهای بالکان غربی با رهبری اتحادیه اروپا بیان کرد تحریم های جدید اتحادیه اروپا می تواند عرضه نفت و گاز از روسیه به صربستان را متوقف کند. 

 وی به خبرنگاران گفت: مشکل این است که نمی دانم در بسته ششم چه تحریمی اعمال می شود. پس از بسته ششم، احتمالا بسته هفتم و هشتم خواهد آمد. چه چیز دیگری مشمول تحریم خواهد شد؟ 

ووچیچ گفت بدون منابع انرژی روسیه، صربستان با مشکلات جدی روبرو خواهد شد.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: