پرش به محتوا

چین محصولات شرکت های خارجی را از ادارات بیرون میکند.


نوشته استفان کرمپل
منتشر شده در تله پلیس
ترجمه م. میرفخرائی
مجله هفته

دولت چین دستور یک کمپین گسترده برای تعویض رایانه های دولتی  خارجی در ادارات دولتی را صادر کرده است، این محصولات قرار است با محصولات داخلی ساخت چین تعویض شود. این جایگزینی باید ظرف ۲ سال انجام شود.

 به گزارش خبرگزاری بلومبرگ به نقل از منابع ناشناس، پس از تعطیلات ماه مه، از مسئولان دولتی خواسته شد تا رایانه‌های برندهای آمریکایی مانند هیولت پاکارد (HP) و دل را با رایانه های ساخت چین جایگزین کنند.

فقط سخت افزار و نرم افزار چینی

بنابراین رایانه‌های آینده فقط باید با سیستم‌عامل‌هایی کار کنند که در داخل کشور ساخته و برنامه نویسی شده‌اند. این تصمیم گیری به ویژه بر شرکت آمریکائی مایکروسافت تأثیر می گذارد. چند سال پیش، شرکت مستقر در ردموند نسخه ویژه ای از ویندوز ۱۰ را ساخته بود که گفته می شود متناسب با نیازهای دولت چین است. علاوه بر این، سیستم عامل لینوکس اوبونتوKylin  کلینه، با نام مستعار Neokylin، از سال ۲۰۱۴ نیز وجود دارد و این سیتم عامل نیز برای نیازهای جمهوری خلق چین بهینه شده است.

بنابر ارزیابی بلومبرگ، در بخش دولتی حداقل ۵۰ میلیون رایانه خارجی باید جایگزین شود، این «ریشه ای ترین تلاش تاکنونی» برای حذف یک فناوری کلیدی خارجی از حساس ترین مناطق اداری چین است. این تصمیم در راستائی گنجانده شده است که پکن چندین سال است آنرا تعقیب میکند، کمپینی هدفش جایگزینی فناوری وارداتی با محصولات داخلی است.

این تصمیم را میتوان در راستای تلاش چندین ساله پکن ارزیابی کرد که هدفش جمع کردن برند های خارجی و جایگزینی آنها با محصولات داخلی است.  

کم کردن وابستگی به آمریکا

با این کار، دولت می خواهد وابستگی خود را به رقبای ژئوپلیتیکی مانند ایالات متحده کم کند، این محدودیت شامل همه چیز میشود از نیمه هادی ها گرفته تا سرورها و تلفن ها پکن میخواهد از نظر فناوری کاملا مستقل شود. طرح «استانداردهای چین ۲۰۳۵» همچنین تصریح می کند که این جمهوری خلق چین است که استانداردهای جهانی را برای فناوری های نوظهور مانند هوش مصنوعی، ۵ جی و اینترنت اشیا (اینترنت چیزها) تعیین خواهد کرد.

سهام اچ پی و دل صبح روز جمعه در نیویورک حدود ۲.۵ درصد کاهش یافت. در مقابل، شرکت پیشتاز چینی در عرصه سخت افزار شرکت لنوو، که بخش محاسبات IBM را در سال ۲۰۰۵ تصاحب کرده است، رشد   درصدی را در بورس هنگ کنگ تجربه کرد. سازندگان سرور چینی انسپور الکترونیک اینفورمیشن و داوونینگ اینفورمیشن  نیز از این تحول بهره بردند و همچنین فروشندگان برنامه های کامپیوتری کینگ سوفت، چاینا نشنال سافت ور و اینسپور سافت ور کمپانی  مستقر در شانگهای، که در نرم افزارهای لینوکس تخصص دارد، نیز رشد داشتند.

شرکت های خارجی به طور فزاینده ای حذف میشوند.

بر اساس این گزارش، این پروژه منعکس کننده نگرانی های فزاینده پکن در مورد امنیت اطلاعات و افزایش اعتماد به سخت افزار داخلی است: بزرگترین تولید کنندگان لپ تاپ و سرور در جهان اکنون شامل لنووو، هواوی و انسپور هستند. با این حال، محصولات آنها هنوز بر اساس قطعات ایالات متحده مانند نیمه هادی های اینتل یا ای ام دی تولید میشوند. گفته می‌شود دستورالعمل جدید در ابتدا فقط شامل رایانه‌های شخصی، لپ‌تاپ‌ها، سرورها و نرم‌افزارها را میشود و اجزایی مانند ریزپردازنده‌ها و تراشه‌ها را که جایگزینی آن‌ها دشوار است، فعلا مد نظر قرار نداده است.

غول های فناوری اطلاعات ایالات متحده مانند هیولت پاکارد و مایکروسافت قبلاً سرمایه گذاری های مشترکی را با شرکت های تحت حمایت دولت چین راه اندازی کرده اند. طبعا آنها می خواهند به دریافت سفارشات از شرکت های دولتی ادامه دهند. با این راهکار، کار آنها را بسیار سخت خواهد شد.

فصل بعدی جنگ تجاری

این کمپین بعداً به دولت‌های منطقه‌ای هم تعمیم داده می‌شود، جایی که آنها نیز بر اساس یک برنامه دو ساله این تحول را قرار است به سرانجام برسانند.  یک منبع به این خبرگزاری گفت که برخی آژانس‌ها مانند رسانه‌های دولتی و آژانس‌های امنیت سایبری ممکن است در ابتدا به خرید تجهیزات خارجی با مجوزهای ویژه ادامه دهند. با این حال، این جایگزینی و ممنوعیت کالاهای خارجی احتمالاً در آینده تشدید خواهد شد.

دولت آمریکا نیز به نوبه خود، سال‌هاست که تحریم‌هایی را علیه شرکت‌های خارجی چینی یا شرکت هائی که با چینی همکاری میکنند را اعمال می‌کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۹ قراردادهای مخابراتی با شرکت‌های کشورهای «مخالف» را ممنوع کرد، 

 این تحریم ها قرار بود به‌ویژه به هواوی ضربه بزند. وزارت بازرگانی ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که تولیدکنندگان تراشه (اگر این تراشه ها مبتنی بر نرم افزار، فناوری و دانش ایالات متحده باشند.) این کشور دیگر اجازه نخواهند داشت نیمه هادی ها را به هواوی یعنی دومین تولید کننده بزرگ گوشی های هوشمند در جهان در چین عرضه کنند. این فقط یک قسمت از جنگ تجاری بزرگتر بین ایالات متحده و چین است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: