پرش به محتوا

اخبار هفتاد و هفتمین روزجنگ اوکراین.


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


رئیس منطقه: منطقه خرسون از ولادیمیر پوتین درخواست خواهد کرد تا به روسیه ملحق شوند


مقامات منطقه خرسون اوکراین از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درخواست خواهند کرد تا این منطقه را در خاک روسیه قرار دهد. این را کریل استرموسوف معاون اداره نظامی و مدنی منطقه ای اعلام کرد. او گفت:

«شهر خرسون متعلق به روسیه است، هیچ جمهوری خلق خرسون در قلمرو منطقه خرسون وجود نخواهد داشت، هیچ رفراندوم وجود نخواهد داشت. این یک فرمان واحد خواهد بود که بر اساس درخواست رهبری منطقه خرسون در مورد منطقه است. رئیس جمهور فدراسیون روسیه، و درخواست برای الحاق این سرزمین به فدراسیون روسیه به عنوان یک منطقه تمام عیار وجود خواهد داشت.»

به گفته مقامات محلی، این منطقه همچنین قصد دارد تا پایان سال به طور کامل به قوانین روسیه روی آورد.

پسکوف، سخنگوی کرملین: موضوع عضویت منطقه خرسون در فدراسیون روسیه موضوعی است که تصمیم ساکنان آن بستگی دارد.

تصمیم برای درخواست از روسیه برای الحاق منطقه مهم استراتژیک خرسون در شمال کریمه به فدراسیون روسیه باید توسط ساکنان این منطقه اتخاذ شود. این را دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور روسیه، به نقل از خبرگزاری های روسی – از جمله اینترفاکس، اعلام کرد.

در جریان گفتگوهای پسکوف با خبرنگاران در روز چهارشنبه، نمایندگان رسانه ها بیانیه ای را که معاون رئیس منطقه خرسون اوکراین، کریل استرموسوف، بیان کرد، به دبیر مطبوعات یادآوری کردند. وی گفته بود که رهبری منطقه قصد دارد از رئیس جمهور روسیه درخواست الحاق ارضی به روسیه را داشته باشد. پسکوف از پسکوف پرسیده شد که اگر مقامات منطقه ای چنین درخواستی از رهبری روسیه داشته باشند، آیا روسیه مایل به گنجاندن این منطقه خواهد بود؟ او جواب داد:

وی گفت: «این که آیا چنین تماسی وجود دارد یا خیر، ساکنان منطقه خرسون باید خودشان تصمیم بگیرند. و همچنین این بر عهده مردم منطقه خرسون است که در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند. و البته این موضوعی است که به وضوح مشخص است. و باید به طور کامل توسط حقوقدانان و حقوقدانان مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد، زیرا البته چنین تصمیمات مهمی باید دارای مبنای قانونی کاملاً روشن، توجیه و کاملاً مشروع باشد، همانطور که در مورد کریمه انجام شد.

در نهایت از سخنگوی مطبوعاتی نیز پرسیده شد که آیا کرملین معتقد است که رفراندوم راه درستی برای حل مشکل در این مورد است؟

پسکوف پاسخ داد: «من آنچه را که می خواستم بگویم، گفتم. من چیزی در مورد رفراندوم نگفتم.»

کیف: کوتاهی!!! غرب در تحویل تسلیحات باعث برتری پوتین شد.

دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، غرب را به تردید در تحویل سلاح به کیف متهم کرد و آنها را مسئول کشته شدن ده ها اوکراینی از آغاز جنگ اوکراین دانست. او در مصاحبه ای که روز چهارشنبه توسط پولیتیکو منتشر شد، ابراز تاسف کرد:

«اگر از همان ابتدا به حرف ما در مورد تمام سلاح هایی که باید به دست آوریم گوش داده می شد، تا به حال همه آن سلاح ها را دریافت می کردیم.»

کوله با گفت که تا آن زمان، سربازان خود را بر روی سیستم های جدید آموزش دیده و وضعیت در جبهه بهتر خواهد بود. وزیر خارجه اوکراین همچنین انتقاد کرد:

همه ما در اینجا زمان را از دست دادیم و به پوتین امتیازی دادیم که نباید داشته باشد.
اکنون روسیه مدت هاست دست بالا در همه جا دارد و این تقصیر کشورهای ناتو است.

حال این چرندیات وزیر خارجه اوکراین را با اظهارات مقام آمریکائی که همین امروز ابراز شده است مقایسه کنید تا متوجه شوید این فاشیست اوکراینی چه بهانه هائی برای توجیه شکست مفتضحانه آورده است.

پنتاگون: آمریکا هشت سال اوکراین را برای جنگ با روسیه آماده کرده است

 به گفته وزارت دفاع آمریکا، آمریکا هشت سال است که ارتش اوکراین را برای جنگ با روسیه آماده و تامین می کند.  همانطور که جان کربی، سخنگوی پنتاگون در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی آمریکایی فاو نیوز فاش کرد، دولت بایدن مدت ها قبل از آغاز عملیات نظامی ویژه نیروهای روسیه در اوکراین، سلاح های مرگبار را به کیف فرستاد.  او گفت:

« دولت بایدن مدت‌ها قبل از حمله به اوکراین تسلیحات می‌فرستاد. اولین میلیارد دلاری که رئیس‌جمهور آمریکا به اوکراین داد شامل سلاح‌های مرگبار بود. و این قبل از تصمیم پوتین برای حمله بود.»

 کربی افزود که این کمک های نظامی شامل آموزش سربازان اوکراینی نیز می شود که کانادا، بریتانیا و سایر متحدان را نیز شامل می شود.

سفیر ج. خ. لوهانسک: اوکراین همه فرصت ها برای توافق و صلح را رد میکند.

اوکراین همه احتمالات را برای توافق صلح رد می کند. این را رودیون میروشنیک سفیر جمهوری خلق لوگانسک در روسیه در مصاحبه با خبرگزاری ریانووستی اعلام کرد. وی تاکید کرد:

خود اوکراین به فدراسیون روسیه می گوید که علاقه ای به مذاکرات صلح و توقف خصومت ها ندارد.

میروشنیک تاکید کرد که کیف در مذاکرات مینسک نیز همین موضع را به صورت پنهانی اتخاذ میکرد.

رئیس جمهور آرژانتین: تحریم ها علیه روسیه اثرات منفی بر کل جهان دارد

تحریم های اقتصادی غرب علیه روسیه تاثیر بسیار منفی بر کل جهان دارد و به مردم سراسر جهان آسیب می رساند. این نظر آلبرتو فرناندز رئیس جمهور آرژانتین در مصاحبه ای است که روز چهارشنبه در روزنامه دیاریو منتشر شد. او گفت:

« اینها تحریم هایی هستند که تأثیر بسیار منفی در سراسر جهان دارند. ما نمی خواهیم بخشی از آنها باشیم.»

رئیس جمهور گفت که می خواهد با اروپا صحبت کند و مسائل مربوط به آمریکای لاتین را که ناشی از وضعیت اوکراین است، مطرح کند. او اضافه کرد:

« در آمریکای لاتین، آمریکای مرکزی و دریای کارائیب، امنیت غذایی و انرژی در خطر است».

« قصد من این است که اروپا را از این همه آسیب آگاه کنم.»

«من پیشنهاد می کنم کاری انجام دهیم زیرا پس از یک بیماری همه گیر این تحریم ها غیرقابل توجیه است. همه این تحریم های اقتصادی فقط به مردم آسیب بیشتری می زند و آسیب به کشورهای در حال ظهور بی اندازه بیشتر است. این غیراخلاقی است.»

زاخارووا: اوکراین تنها ابزاری در دست آمریکا است

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه امروز ابراز عقیده کرد که اوکراین برای هر اقدامی با واشنگتن بیعت کرده و تنها ابزاری در دست ایالات متحده برای رسیدن به اهداف آنهاست.

این دیپلمات در مصاحبه با رادیو اسپوتنیک گفت: «اوکراین به‌عنوان ابزاری مناسب که برای مدت طولانی قابل استفاده است و مطلقاً نیازی به هیچ ارزیابی یا مسئولیتی ندارد، برای اینکه کی‌یف برای هر اقدامی، حتی مخرب‌ترین اقدامات، کاملاً با واشنگتن بیعت کرده است.»

وی همچنین به سخنان اخیر یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه چین اشاره کرد که گفته بود «اوکراین برای ایالات متحده تنها «خوراک دم توپ» است.

زاخارووا افزود: «این نخستین بار است که مقامات پکن با صراحت کامل چنین اظهارات دقیق و قدرتمند را بیان می‌کنند.»

کالینینگراد: هوادار فاشیست های «بخش راست» به دلیل تدارک حمله در روز پیروزی دستگیر شدند

سرویس امنیت فدرال (FSB) یکی از حامیان بخش راست، یک سازمان افراطی راستگرای اوکراینی ممنوعه در روسیه را در کالینینگراد دستگیر کرد. گفته می شود که او در روز پیروزی یک حمله تروریستی را به سربازان روسی تدارک دیده است. به گزارش تاس، این را مرکز روابط عمومی FSB روز چهارشنبه اعلام کرد.

به گزارش سرویس ویژه، مظنون پس از ارتکاب این اقدام تروریستی قصد داشت برای شرکت در عملیات نظامی علیه نیروهای مسلح روسیه به اوکراین برود.

افسران FSB یک وسیله انفجاری و لوازم با نمادهای بخش راست را از مرد دستگیر شده ضبط کردند. برای وی پرونده کیفری تشکیل شد.

ورارت دفاع روسیه: بیش از ۵۰۰ سایت و مرکز تجمع نیروهای اوکراینی در طول شب مورد هدف قرار گرفت و 9 پهپاد سرنگون شد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای این کشور شب گذشته بیش از ۵۰۰ سایت و تجمع نیروهای مسلح اوکراین را هدف قرار دادند و پدافند هوایی روسیه ۹ پهپاد اوکراینی را سرنگون کرد.
ایگور کوناشنکوف سخنگوی دفاع روسیه صبح امروز در یک نشست خبری گفت: هواپیماهای جنگی روسیه در طول شب ۹۳ هدف از جمله دو پست فرماندهی، ۶۹ منطقه تجمع نیروها و تجهیزات نظامی و ۳ انبار مهمات متعلق به نیروهای اوکراینی را بمباران کردند.
وی افزود: نیروهای موشکی و یگان های توپخانه روسیه 407 منطقه تجمع نیروها و تجهیزات نظامی را مورد اصابت قرار دادند و 13 مرکز فرماندهی، 4 سایت سامانه های موشکی ضد هوایی Osa-AKM و 14 انبار مهمات را منهدم کردند.

کوناشنکوف خاطرنشان کرد که در این حملات بیش از 280 ملی‌گرای افراطی اوکراینی کشته شدند و 59 قطعه تجهیزات نظامی از کار افتادند.

وی افزود: پدافند هوایی روسیه در طول شب 4 فروند پهپاد اوکراینی را در استان خارکف (شمال شرقی)، 3یک هواپیمای Bayraktar-TB2 در منطقه نیکولایف (جنوب). مارش در منطقه روبینویه در جمهوری خلق لوگانسک و یک فروند دیگر را در منطقه جزیره مار در سواحل اودسا منهدم کردند.
بر اساس اطلاعات دفاعی روسیه، تعداد کل اهداف اوکراینی که از آغاز عملیات ویژه نظامی منهدم شده است شامل 164 هواپیما، 125 بالگرد، 807 پهپاد، 302 سامانه موشکی ضد هوایی، 2998 دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی، 360 موشک است. پرتابگر و 1455 قبضه توپ صحرایی و خمپاره انداز و 2808 خودروی ویژه نظامی.

منبع: وزارت دفاع روسیه

مسکو: نازی ها ۳ مدرسه دیگر را به مرکز آتشباری و انبار سلاح تبدیل کردند.

رئیس مرکز دفاع روسیه، میخائیل میزینتسف، تأیید کرد که نیروهای اوکراینی و نازی‌ها 3 مدرسه دیگر را به مرکز آتشباری و انبار سلاح در سرزمین‌هایی که هنوز تحت کنترل کیف در شرق اوکراین است، تبدیل کرده‌اند.
وی گفت: در روستای اسلاباگینسکایا در منطقه خارکف، در ساختمان دبیرستان شماره 1، نازی های اوکراین یک ستاد نظامی را تجهیز کردند که در آن تانک ها و نفربرهای زرهی در مجاورت آن مستقر بودند و جاده های انفجاری به دام افتادند. مدرسه، در حالی که ساکنان در این مورد مطلع نشده بودند.»

وی افزود: یک ستاد نیز در ساختمان مدرسه ای در خیابان پولتاوسکایا در موگیلف-پودولسکی، منطقه وینیتسیا تجهیز شد که نازی های اوکراینی و مزدوران خارجی تجهیزات و سلاح ها را در زیرزمین ساختمان قرار دادند و غیرنظامیان را به زور از خانه های مجاور بیرون کردند.

وی ادامه داد: در لیسهخانسک جمهوری خلق لوگانسک، سربازان اوکراینی با تهدید غیرنظامیان به خشونت فیزیکی، زنان، کودکان و سالمندان را از پناهگاه مدرسه شماره 5 بیرون کردند و آن را به انبار مهمات تبدیل کردند.

وی خاطرنشان کرد که نیروهای روسی با غیرنظامیان با انسانیت استثنایی رفتار می کنند، زیرا آنها تأسیسات زیرساختی غیرنظامی را هدف قرار نمی دهند، بر خلاف تشکل های مسلح در اوکراین که از بیمارستان ها، ساختمان های مسکونی، کلیساها، مهدکودک ها، اردوگاه های بهداشتی، مدارس و سایر امکانات غیرنظامی برای پناه دادن استفاده می کنند. جنگنده های آنها و استقرار سلاح در آنجا.

منبع: «تاس»

کارشناس نظامی: تلاش نیروهای اوکراینی برای بازپس گیری جزیره زمینی یک قمار بود

واسیلی دندیکین، کارشناس نظامی، تلاش نیروهای اوکراینی برای بازپس گیری جزیره زمینی در دریای سیاه را یک قمار توصیف کرد و خاطرنشان کرد که ارتش اوکراین «از همه چیز ممکن استفاده کرد» و شکست خورد.

دندیکین در مصاحبه با برنامه «روسیه زیبا» شبکه راشاتودی گفت: «این یک ماجراجویی خالص است که منجر به نابودی بقایای هواپیمای نظامی نیروهای مسلح اوکراین و بقایای ناوگان نظامی اوکراین شد».

وی با اشاره به اهمیت جزیره زمینی از نقطه نظر عملیاتی استراتژیک، توضیح داد که این جزیره «از رومانی که ارتباطات کشتی های تدارکات دریایی در آن وجود دارد، دور نیست و از اودسا هم فاصله کمی دارد.»

وی با بیان اینکه این کاملاً بود که نیروهای روسی در آغاز عملیات ویژه کنترل جزیره را به دست گرفتند، خاطرنشان کرد: «البته اوکراین نمی‌توانست آن را بپذیرد و تصمیم گرفت چنین تلاشی را ترتیب دهد. آنها تصمیم گرفتند این کار را در روز تعطیلات تاریخی پیروزی بر فاشیسم انجام دهند در 9 مه، برای ضربه زدن به ما، نباید فراموش کرد که رژیم کیف «از همه چیز ممکن استفاده کرد و نتیجه آن یک شکست کامل بود.»

منبع: RT

پنتاگون: ایالات متحده عرضه دومین دسته از هلیکوپترهای Mi-17 را به اوکراین آغاز خواهد کرد

یک مقام ارشد پنتاگون اعلام کرد که ایالات متحده از روز سه شنبه تحویل دومین دسته از بالگردهای Mi-17 ساخت روسیه به اوکراین را آغاز خواهد کرد.
این مقام مسئول در نشست خبری گفت: از میان این 11 هلیکوپتر Mi-17 اضافی، اولین هلیکوپتر امروز پرواز خواهد کرد.

اولین دسته شامل پنج هلیکوپتر از این نوع میباشد. و قرار است صحبت ها حول محور هلیکوپترهایی باشد که ایالات متحده در گذشته از روسیه برای ارتش افغانستان خریداری کرده بود.

منبع: تاس

دستیار قدیروف از محاصره بقایای نیروهای اوکراینی در یکی از شهرهای لوهانسک خبر داد.

آپتی علاالدینوف، دستیار رئیس جمهور چچن در امور دفاعی گفت: بقایای نیروهای اوکراینی که از شهر روبیژنویه در لوگانسک اخراج شده اند، عملاً در کارخانه «زاریا» در حومه شهر گیر افتاده اند.
علاالدینوف به خبرنگاران گفت که این عملیات با همکاری نیروهای جمهوری خلق لوگانسک انجام شد و این نیروها و جنگجویان واحد نیروهای ویژه «احمد» جمهوری چچن اکنون به شهر وویودوفکا در جنوب شرقی رسیده اند.

پیش از این، رمضان قدیروف، رئیس جمهور چچن از آغاز یک حمله گسترده در امتداد خط تماس در لوگانسک، از کارخانه «زاریا» تا روستای وویودوفکا خبر داده بود.

دیروز سه شنبه وزارت دفاع روسیه از ورود نیروهای جمهوری لوهانسک با حمایت نیروهای روسی به مرزهای اداری این جمهوری خبر داد.

منبع: نووستی

شرکت‌های آلمانی در بانک گازپروم روسیه افتتاح حساب می‌کنند


به گزارش راشا تودی، شرکت گاز آلمانی وی‌ان‌جی سومین واردکننده بزرگ گاز روسیه روز سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، با شرایط مسکو برای پرداخت بهای گاز به روبل موافقت کرده و به زودی یک حساب ارزی در بانک گازپروم روسیه افتتاح خواهد کرد.

در بیانیه شرکت آلمانی آمده است، همچنان پرداخت‌ها به صورت یورو خواهد بود ولی این مبالغ توسط بانک به روبل تبدیل خواهد شد.

این شرکت اضافه کرد، انتظار داریم در تبدیل به روبل مشکلی ایجاد نشود.

سازوکار جدید پرداخت گاز روسیه بر اساس روبل در ۳۱ مارس در بحبوحه جنگ روسیه و اوکراین و تحریم‌های غرب ایجاد شد.

روسیه اعلام کرده است که خریداران گاز این کشور می‌توانند با افتتاح حساب در بانک گازپروم پول پرداختی خود را به روبل تبدیل کنند.

مسکو می‌گوید این افتتاح حساب در گازپروم برای کشورهای غیردوست که روسیه را تحریم کرده‌اند، اعمال می‌شود.

در اواخر ماه آوریل، یونیپر یکی از واردکنندگان بزرگ آلمانی گاز روسیه گفت که امکان پرداخت بهای گاز در آینده بدون نقض تحریم‌ها وجود دارد.

اوکراین بخشی از گاز صادراتی روسیه به اروپا را قطع می‌کند


شرکت دولتی گاز اوکراین اعلام کرد: آماده است تا جریان عبور بخشی از گاز روسیه به سمت اروپا از طریق یک نقطه ترانزیت کلیدی را از امروز چهارشنبه قطع کند.

شرکت دولتی گاز اوکراین در بیانیه ای تاکید کرد: به بهانه دخالت نظامیان روس در مسائل فنی، انتقال گاز از طریق ایستگاه کنترل فشار گاز در «نووپسکوف» را متوقف می کند.

ایستگاه کمپرسور نووپسکوف در منطقه لوهانسک در شرق اوکراین تحت کنترل نیروهای روسیه است. تعلیق انتقال گاز، شامل قطع جریان انتقال گاز از مسیر «سوخرانیوکا» از تاریخ ۱۱ ماه می خواهد شد.

«یوری ویترینکو» رئیس هیات مدیره شرکت دولتی «نفت و گاز» در اوکراین اعلام کرد: جریان انتقال گاز از طریق خاک اوکراین به اروپا، در صورت همکاری نکردن روسیه برای تغییر مسیر انتقال گاز، ممکن است تا یک سوم کاهش یابد.

باوجود شروع عملیات ویژه روسیه در اوکراین از ۲۴ فوریه، همچنان این کشور راه اصلی عبور گاز مسکو به سمت اروپاست.

کشورهای اروپایی درحال مذاکره و تلاش برای قطع واردات انرژی از روسیه و تحریم کامل بخش انرژی این کشور هستند اما تحلیلگران، قطع کامل وابستگی قاره سبز به گاز کرملین را زمانبر اعلام کرده و احتمال داده اند حداقل تا سال ۲۰۲۴، این وابستگی ادامه داشته باشد.

شرکت گاز اوکراین ضمن انتقاد از روسیه اعلام کرد: انتقال گاز از نقطه ترانزیت «سوخرانیوکا» را که تحت کنترل نیروهای روسیه است به سمت منطقه دیگری که تحت کنترل نیروهای اوکراین است، هدایت خواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، شرکت روسی گازپروم، دریافت اطلاعیه ای از اپراتور جی تی اس اوکراین در مورد خاتمه ترانزیت از طریق جی آی اس سوخرانیوکا از ۱۱ می به دلیل ادعای فورس ماژور را تأیید کرده است.

سخنگوی گازپروم در این خصوص گفت: گازپروم یک اطلاعیه رسمی از اپراتور سیستم حمل و نقل گاز اوکراین دریافت کرده است مبنی بر اینکه طرف اوکراینی با اشاره به شرایط فورس ماژور، پذیرش گاز برای ترانزیت از طریق سوخرانیکوای اوکراین را از ساعت ۷:۰۰ روز ۱۱ می متوقف می کند و انتقال گاز انجام نخواهد شد.

سرگئی کوپریانوف تاکید کرد: اپراتور «جی تی اس یو» اوکراین، پیشنهاد می کند که تمام حجم های ترانزیت گاز به منطقه «سودژا» در روسیه منتقل شود. در این راستا، گازپروم اعلام می کند، که هیچ تاییدی در مورد شرایط فورس ماژور دریافت نکرده است و هیچ مانعی برای ادامه کار در حالت قبلی نمی بیند.

ناتو تاکنون هفت هزار موشک به اوکراین داده است
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، «جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت: تاکنون ۵۵۰۰ فروند موشک «جاولین» و ۱۵۰۰ فروند موشک «استینگر» به اوکراین فرستاده شده است.

نیرو‌های ویژه ارتش بلاروس در مرز اوکراین مستقر می‌شوند
به گزارش خبرگزاری رویترز از مینسک، ارتش بلاروس اعلام کرد نیرو‌های ویژه خود را در سه منطقه در مرز‌های جنوبی خود با اوکراین مستقر خواهد کرد. بلاروس همچنین از برگزاری رزمایش نظامی با حضور نیروی هوایی و واحد‌های توپخانه در غرب کشور خبر داد.

هشدار سناتور روس درخصوص وقوع فاجعه هسته‌ای
به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، «الکسی پوشکوف» سناتور روس گفت: چه بسا ناتوانی غرب در پذیرفتن جهان چند قطبی به وقوع فاجعه هسته‌ای منجر شود. وی افزود: جلوگیری از وقوع این فاجعه امکان پذیر است.
پوشکوف تاکید کرد بشریت در دهه‌های آینده شاهد هیچ انسجام و رقابت متمدنانه‌ای نخواهد بود. وی افزود: با توجه به اینکه نخبگان غربی نمی‌توانند جهان چند قطبی واقعی و دیگر نمونه‌های نظام اجتماعی را که به «دموکراسی لیبرال» موسوم است، بپذیرند، خودداری غرب از پذیرفتن این واقعیت‌ها با درگیری‌های شدیدی همراه خوهد بود که در آن اقتصاد بار‌ها و بار‌ها قربانی تصمیم‌های سیاسی خواهد شد.
سناتور روس تصریح کرد: تنها اقدام مثبت در چنین درگیری هایی، جلوگیری از وقوع یک فاجعه هسته‌ای است. وی همچنین گفت مطمئن است که در نیمه نخست قرن بیست و یکم میلادی، نقشه سیاسی جهان با نبرد سختی میان مراکز اصلی قدرت برای غلبه بر یکدیگر رو به رو خواهد شد.

سفر سیاستمدار آمریکایی به دونباس برای یافتن حقیقت

جان پارکر، نامزد پست سناتوری در کنگره آمریکا از ایالت کالیفرنیا، که در حال بازدید از منطقه دونباس اوکراین است، در گفتگو با خبرنگار روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، توضیح داد که هدفش از این سفر آن است تا بطور مستقل از وضعیت کنونی در اوکراین سر درآورد.

این سیاستمدار آمریکایی از شهرها و روستاهای آزاد شده توسط نیروهای مسلح روسیه بازدید کرده و با مردم ساکن آنجا گفتگو کرده و همچنین به مناطقی از دونباس که توسط ارتش اوکراین هدف قرار گرفته‌اند، نیز سفر کرده است.

پارکر گفت: «تازه اکنون می فهمم که در دونباس چه اتفاقی افتاده است. پس از بازگشت به ایالات متحده، حقیقت را به  مردم توضیح خواهم داد. متأسفانه در ایالات متحده تبلیغات امپریالیستی فعال بوده و مقامات واشنگتن با انگیزه سیاسی جنایت‌های طرف اوکراینی را مخفی کرده و چیزی در مورد حمایت از نئونازی‌ها نمی گویند.»

وی در پایان گفت: «واقعیت این است که جنگ کنونی فقط به نفع صنایع نظامی آمریکا است که پول زیادی از طریق عرضه سلاح به دست می آورند.»

اعتراف نامزد پست سفیری آمریکا در کی‌یف به برتری روسیه در روند اوضاع اوکراین

بریجت برینک، نامزد پست سفیری ایالات متحده در کی‌یف، شب گذشته در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنای کنگره آمریکا برای بررسی نامزدی خود اعتراف کرد که در حال حاضر روسیه نه تنها در عرصه نظامی بر طرف اوکراینی غلبه دارد، بلکه در فضای اطلاعاتی در پوشش روند اوضاع پیرامون اوکراین نیز از غرب پیشی گرفته است و به خوبی در این عرصه کار می‌کند.

وی این مسئله را در پاسخ به سئوال راب پورتمن، سناتور جمهوری‌خواه، بیان کرد که به برتری «نظامیان روسیه بر نیروهای اوکراینی» اشاره کرده و پرسیده بود که واشنگتن برای مقابله با تلاش‌های روسیه برای «توجیه عملیات نظامی» چکار باید کند. خانم برینک گفت: «من فکر می‌کنم ما باید بیشتر، بیشتر و بیشتر فعالیت کنیم و این کاری است که من می خواهم انجام دهم. کاملاً درست می گویید، با نظر شما موافقم. روسیه در حال حاضر  برتری دارد و این یک چالش است. روس‌ها در عمل از ما پیشی گرفته و در انتشار اطلاعات نادرست هم بسیار فعال هستند.»

علاوه بر این، این سیاستمدار گفت که اگر او برای این سمت تأیید شود، متعهد به همکاری با کنگره برای «تبدیل تلاش‌های روسیه برای تسلط بر اوکراین به یک شکست راهبردی است».

شورای امنیت روز پنج‌شنبه درباره وضعیت انسانی اوکراین نشست خواهد داشت

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره وضعیت انسانی در اوکراین روز پنجشنبه، 12 ماه مه (22 اردیبهشت ماه) برگزار خواهد شد.

طبق اطلاعات شبکه سی.ان.ان، انتظار می‌رود شورای امنیت سازمان ملل متحد صبح روز پنجشنبه به درخواست فرانسه و مکزیک نشستی علنی درباره وضعیت انسانی اوکراین برگزار کند. در این نشست انجام رای گیری در این باره برنامه ریزی نشده است.

پیش از این، در اوایل ماه مه، اعضای شورای امنیت برای نخستین بار به اتفاق آرا بیانیه‌ای را در خصوص حل و فصل اوضاع پیرامون اوکراین تصویب کردند و از ابتکارعمل حفظ صلح در این کشور توسط آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل حمایت کردند.

موافقت مجلس نمایندگان کنگره آمریکا با اختصاص کمک 40 میلیارد دلاری به اوکراین

مجلس نمایندگان کنگره آمریکا صبح امروز، چهارشنبه لایحه مربوط به اختصاص کمک‌های مضاعف به اوکراین، به مبلغ حدود 40 میلیارد دلار را تصویب کرد.این لایحه اکثریت لازم برای تصویب را به دست آورد و این سند اکنون به مجلس سنای ایالات متحده فرستاده خواهد شد.

این سند شامل تخصیص بودجه مربوط به ارائه کمک‌های نظامی، اقتصادی و انسان دوستانه لازم به کی‌یف در شرایط تجاوز نظامی از سوی روسیه است.

آمریکا از هم اکنون با روسیه مانند «کشور حامی تروریسم» برخورد می‌کند

جنیفر ساکی، سخنگوی کاخ سفید شب گذشته، سه‌شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که وزارت امور خارجه آمریکا همچنان در حال ارزیابی این موضوع است که آیا روسیه با توجه به رویدادهای اوکراین، معیارهای گنجاندن در فهرست کشورهای حامی تروریسم ایالات متحده را دارد یا خیر. با این حال، به گفته وی، واشنگتن از هم اکنون نیز تقریباً همان اقدامات سختگیرانه را علیه روسیه اعمال می‌کند که علیه کشورهای موجود در این فهرست قرار دارد.

ساکی گفت: قانونگذاران آمریکاییاز قبل توصیه کردند که مقامات آمریکایی «هر کاری ممکن است انجام دهند و تمام تلاش خود را برای پاسخگویی به روسیه انجام دهند.

سخنگوی کاخ سفید یادآور شد که آمریکا در حال حاضر، 4 کشور را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داده است.

لاوروف: انتقال دارایی‌های مسدود شده روسیه به اوکراین دزدی است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، نظریه جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا درباره انتقال دارایی‌های مسدود شده فدراسیون روسیه به اوکراین را دزدی نامید.  بورل روز دوشنبه گفته بود که بروکسل باید به منظور کمک به پرداخت هزینه بازسازی اوکراین پس از پایان جنگ، دارایی‎های مسدود شده روسیه در کشورهای غربی را در نظر بگیرد.

لاوروف شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایان سفر خود به الجزایر، این مسئله را بیان کرد و گفت: «این اقدام دزدی است که آنها حتی سعی نمی‌کنند آن را پنهان کنند.»

وزیر خارجه روسیه یادآور شد که چنین اقداماتی از سوی کشورهای غربی در حال تبدیل شدن به «چیزی شبیه به یک عادت» است و به عنوان مثال، به وضعیت مسدود کردن دارایی‌های افغانستان اشاره کرد که در غرب «می‌خواهند از آنها نه برای رفع نیازهای مردم افغانستان، بلکه برای اهدافی که به بازسازی کشور مربوط نمی شود، استفاده کنند.

بورل: اتحادیه اروپا نمی‌تواند در مذاکرات روسیه و اوکراین میانجی باشد

جوزپ بورل، مسئول اصلی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا شب گذشته در مصاحبه با یک روزنامه آلمانی اعلام کرد که اتحادیه اروپا نمی‌تواند در مذاکرات بین مسکو و کی‌یف میانجیگری کند. بورل توضیح داد: «علت این مسئله آن است که روس‌ها این مسئله را نمی پذیرند، همانطور که ما روسیه را به عنوان میانجی قبول نداریم».

وی در عین حال افزود که «چین هم میانجی مناسبی در این مناقشه نیست، برای اینکه به سمت روسیه متمایل شده است». رئیس دیپلماسی اروپایی تاکید کرد: ترکیه که تاکنون نیز فعالیت خوبی در این زمینه داشته، برای میانجی‌گری مناسب است، چون با هر دو طرف مناقشه روابط خوبی دارد. به عقیده وی، البته بهترین گزینه سازمان ملل متحد خواهد بود.

بورل بدون اظهارنظر درباره نظرش درباره نتیجه احتمالی مذاکرات صلح، گفت: «البته این تنها دو طرف اوکراینی و روسی هستند که باید نتیجه مذاکرات را تعیین کنند و این مسئله به این بستگی دارد که کدامیک از طرفین قدرتمندتر باشد.» بورل معتقد است، «لازم است از موضع قدرت بر سر میز مذاکره نشست و اکنون لازم است که طرف اوکراینی را در این موقعیت قرار داد و اتحادیه اروپا در حال کار روی این مسئله است».

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: