پرش به محتوا

اخبار هفتاد و ششمین روزجنگ اوکراین.


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


پوشیلین: در آزوفستال دیگر غیرنظامی وجود ندارد

دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک گفت که دیگر هیچ غیرنظامی در مجموعه «آزووستال» در شهر ماریوپول وجود ندارد.

بوچیلین افزود: این به این معنی است که «دست‌های ما آزاد شده است و چیزی وجود ندارد که ما را در تصرف این کارخانه محدود کند..

چند روز پیش، ستاد دفاع منطقه ای جمهوری خلق دونتسک اعلام کرد که در مجموع ۱۸۲ نفر از قلمرو کارخانه «آزووستال» آخرین پایگاه نیروهای افراطی ناسیونالیست اوکراین در ماریوپل تخلیه شده اند.

اعلام کرد: در مجموع ۱۸۲ نفر شامل افراد مسن، زنان و کودکان از قلمرو کارخانه آزوفستال در ماریوپل تخلیه شدند و تمامی غیرنظامیان آزاد شده به روستای بیزیمنویا منتقل شدند و در آنجا به سر می‌برند. مسکن، غذا و مراقبت های پزشکی ارائه شده است.»

منبع: آژانس ها

وزارت دفاع روسیه: «فایزر» و «مدرنا» در فعالیت های بیولوژیکی آمریکا در اوکراین شرکت کرده اند

ایگور کریلوف، فرمانده نیروهای دفاعی رادیولوژیکی، شیمیایی و بیولوژیکی ارتش روسیه اعلام کرد که شرکت‌های دارویی «فایزر» و «مدرنا» در فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی آمریکا در اوکراین مشارکت داشتند.

کریلوف امروز چهارشنبه گفت که رهبران حزب دموکرات (آمریکایی) نظریه پردازان فعالیت نظامی بیولوژیکی ایالات متحده در اوکراین هستند و توضیح داد: شرکت های بزرگ داروسازی از جمله فایزر، مدرنا و مرک و همچنین شرکت گیلیاد درگیر هستند و با پنتاگون همکاری می کند.

وی با بیان اینکه کارشناسان آمریکایی با دور زدن قوانین امنیتی بین المللی در حال کار بر روی آزمایش آماده سازی های جدید پزشکی هستند، افزود: در نتیجه شرکت های غربی هزینه های خود را برای انجام تحقیقات کاهش می دهند و مزیت های رقابتی قابل توجهی به دست می آورند.

منبع: تاس

وزارت دفاع روسیه: مسکو از آمادگی برای تحریکات در اوکراین با استفاده از سلاح های کشتار جمعی آگاه است

ایگور کریلوف، فرمانده نیروهای حفاظت رادیولوژیکی، شیمیایی و بیولوژیکی ارتش روسیه گفت: وزارت دفاع روسیه از آمادگی برای اقدامات تحریک آمیز در اوکراین با استفاده از سلاح های کشتار جمعی آگاه است.

کریلوف در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «وزارت دفاع روسیه اطلاعاتی در مورد آمادگی برای اقدامات تحریک آمیز دارد تا نیروهای مسلح روسیه را به استفاده از سلاح های کشتار جمعی طبق «سناریوی سوریه» با جعل مدارک لازم متهم کنند.

وی خاطرنشان کرد که احتمال زیاد چنین تحریکاتی بر این واقعیت استوار است  که دولت کیف دستور تهیه تجهیزات محافظ فردی برای پوست و اندام های تنفسی را صادر می کند که از مواد شیمیایی سمی و عوامل بیولوژیکی محافظت می کند.

وی توضیح داد: «ما اطلاعات جدیدی به دست آورده ایم که جزئیات آزمایشات غیرانسانی انجام شده توسط پنتاگون بر روی شهروندان اوکراینی در بیمارستان روانی شماره 1 (استان خارکف) را فاش می کند.» وی بررسی کرد که دسته اصلی افرادی که تحت آزمایش قرار گرفتند، گروهی از بیماران مرد 40 تا 60 ساله هستند که در مرحله بالایی از خستگی جسمانی قرار داشتند.

وی تاکید کرد که وزارت دفاع روسیه «به مطالعه مواد برای اجرای برنامه های بیولوژیکی نظامی توسط ایالات متحده و متحدانش در ناتو در خاک اوکراین ادامه می دهد.»

کریلوف تاکید کرد که اطلاعات دریافتی اظهارات کارشناسان آمریکایی مبنی بر اینکه هیچ دلیلی برای ادعای انجام تحقیقات در اوکراین برای توسعه سلاح‌های بیولوژیکی وجود ندارد را زیر سوال می‌برد. 

وی ادامه داد: این اسناد همچنین گواه دخالت لهستان در فعالیت‌های آزمایشگاه‌های بیولوژیکی اوکراین است، چرا که مشارکت موسسه دامپزشکی لهستان در مطالعات با هدف ارزیابی تهدیدات اپیدمیولوژیک و شیوع ویروس هاری در اوکراین تایید شده است. قابل توجه است که این مطالعات به طور مشترک با موسسه پاتل آمریکا، یکی از پیمانکاران اصلی پنتاگون انجام شده است.

وی همچنین تایید کرد که «شواهدی مبنی بر تخریب اضطراری اسنادی که کار اداره نظامی آمریکا را تایید می کند به دست آمده است و تجزیه و تحلیل اولیه اسناد باقیمانده حاکی از استفاده از ماریوپل به عنوان مرکز منطقه ای برای جمع آوری و تایید عوامل بیماری زا وبا است.»

منبع: اسپوتنیک

یک منبع امنیتی روسیه فاش کرد که یک گروه امنیتی مخفی ناتو در اودسا با هدف نظارت بر کشتی های روسی در دریای سیاه شروع به کار کرده است.

یک منبع در سرویس های امنیتی روسیه به نقل از خبرچینان خود در نیروهای اوکراینی فاش کرد که یک گروه نظارتی مخفی ناتو که شامل کارمندان گروه رومانیایی «نورداستارسپورت» است، کار خود را در اودسا آغاز کرده است و ماموریت این گروه نظارت بر کشتی های روسی در دریای سیاه عنوان شده است.

یک منبع روسیه به خبرگزاری ریانووستی گفت: «در یکی از حومه‌های اودسا یک پایگاه مخفی گروه نظارتی ناتو با تجهیزاتی وجود دارد که امکان تعیین مختصات دقیق هر کشتی در دریای سیاه را در یک شعاع معین ممکن میکند.

شعاع نظارت تا ۲۰۰ کیلومتر می تواند توسط متخصصان اصلی پرسنل از گروه نورداستارسپورت رومانیایی رصد شود.

به گفته این منبع، هدف این گروه «جلوگیری از فرود نیروهای روسی در منطقه اودسا و دادن مختصات مکان کشتی‌های جنگی روسیه برای هدایت موشک‌های ضد کشتی نپتون اوکراین» است.

پیش از این در منطقه اودسا در نزدیکی شهر کراسنوسلکا، مرکز تجمع و آموزش مزدوران خارجی منهدم شد و به گفته وزارت دفاع روسیه، این پایگاه مورد اصابت موشک های دریایی با دقت بالا «باستیون» قرار گرفت.

منبع: ریانووستی

فرمانده نیروی دریایی «ناتو» برنامه های این ائتلاف در دریای سیاه را فاش می کند

فرمانده نیروی دریایی ناتو، دریاسالار کیت بلونت، نماینده بریتانیا، تاکید کرد که «ائتلاف قصد ندارد برای مدت طولانی خود را از دریای سیاه دور نگاه دارد.»

وی در دیدار با دریادار کریل میخائیلوف فرمانده نیروی دریایی بلغارستان در وارنای بلغارستان گفت: برنامه های ما هر روز با توجه به شرایط بررسی منطقه تنظیم می شود، ما زیردریایی، کشتی و هواپیما در اختیار داریم و برنامه عملیاتی آنها هر روز با تحولات تطبیق داده می شود.

میخائیلوف به نوبه خود گفت: «کشتی های بلغارستانی به جستجوی مین های احتمالی در دریای سیاه ادامه می دهند.»

وی افزود: این عملیات به طور مشترک با رومانی و ترکیه انجام می شود.

پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، ترکیه طبق «توافقنامه مونترو» دسترسی به دریای سیاه را به روی کشتی های جنگی بست، زیرا کشتی های ناتو با شروع عملیات روسیه از آنجا خارج شدند و دیگر برنگشتند.

منبع: نووستی

وزارت دفاع روسیه از تلفات سنگین نیروهای اوکراینی در تلاش ناموفق برای بازپس گیری جزیره مار گزارش داد.

سرلشکر ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه تایید کرد که پدافند هوایی روسیه ۳۰ پهپاد «Bayraktar TB2» اوکراینی را در جریان عملیات اوکراین در جزیره مار سرنگون کرده است.

وی گفت: سامانه‌های پدافند هوایی روسیه بعدازظهر امروز یک فروند پهپاد (Bayraktar-TB2) را در منطقه اطراف جزیره منهدم کردند و به این ترتیب ارتش کیف در سه روز گذشته تنها 30 پهپاد نظامی را در این منطقه از دست داد.

وی افزود: تمامی پهپادها در عملیات ناموفق رژیم کیف برای تصرف جزیره مار در آستانه ۹ می روز پیروزی در جنگ بزرگ میهنی شرکت داشتند.

علاوه بر این، سربازان روسی امروز ۳ جسد دیگر از نازی‌های اوکراینی را پیدا کردند که از طریق دریا به ساحل رانده شده بودند، در حالی که ۲۷ جسد از ستیزه جویان یگان‌های ویژه اوکراین و نازی‌های اوکراینی هنوز در جزیره هستند.

وی تصریح کرد: در مجموع در چارچوب تلاش برای تصرف جزیره، رژیم کیف ۳ فروند بمب افکن سوخو ۲۴ و یک فروند جنگنده سوخو۲۷ را از دست داد و ۱۰ فروند بالگرد نیروی هوایی اوکراین نیز ساقط شدند و 3 فروند قایق های تهاجمی زرهی اوکراینی از مدل سنتور نیز مورد هدف قرار گرفتند و نابود شدند.

منبع: وزارت دفاع روسیه

بی توجهی چین به تحریم‌های غرب علیه روسیه
واردات چین از روسیه در ماه گذشته میلادی بیش از ۵۶ درصد در مقایسه با آوریل پارسال افزایش یافت.

بر اساس اعلام گمرک چین، واردات این کشور از روسیه در ماه گذشته میلادی به حدود نه میلیارد دلار رسید که بیشترین میزان واردات ماهانه از این کشور محسوب می‌شود.
نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ حدود ۷۰ درصد از ارزش کالا‌های وارداتی چین از روسیه را تشکیل می‌دهند. مجموع مبادلات چین و روسیه در چهار ماه نخست امسال هم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۵ و نه دهم درصدی را نشان می‌دهد.

چین در حالی مبادلات تجاری اش را با روسیه افزایش داده است که کشور‌های غربی مسکو را تحت حریم‌های شدید قرار داده اند. غرب بار‌ها از چین به علت همکاری با روسیه و مواضعش در خصوص بحران اوکراین انتقاد کرده است.

موفقیت مهم: نیروهای جمهوری خلق لوهانسک به مرز اداری این جمهوری رسیدند.

سرلشکر ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد.، نیروهای جمهوری خلق لوهانسک با حمایت ارتش روسیه تا مرز کشورشان پیشروی کرده اند.

این ژنرال روسی گفت: نیروهای مسلح پاکسازی شهرک پوپاسنایا از فاشیست های اوکراینی را به پایان رساندند، از خطوط دفاعی توسعه یافته دشمن عبور کرده و به مرز اداری جمهوری خلق لوهانسک رسیدند.

گفته می‌شود که حدود ۱۲۰ نئونازی و ملی‌گرای اوکراینی کشته، ۱۳ خودروی زرهی و ۱۲ خودروی دیگر در این عملیات منهدم شده‌اند.

پوپاسنایا در قسمت غربی جمهوری خلق لوهانسک واقع شده است. پس از اعلام استقلال این جمهوری، این شهر برای مدتی تحت کنترل جمهوری خلق بود، اما در ژوئیه ۲۰۱۴ دوباره تحت کنترل کیف قرار گرفت. قبل از شروع عملیات نظامی روسیه حدود ۲۰۰۰۰ نفر در آنجا زندگی می کردند.

جنگ برای تصرف این شهر از اواخر فوریه آغاز شد و تاکنون ادامه داشته است. این یک منطقه استراتژیک مهم است که از در این منطقه جاده های Artemovsk، Krasnoarmeysk، Lisichansk و Svetlodarsk عبور می کنند و کنترل آنها از اهمیت برخوردار است.

نظرسنجی: تقریبا نیمی از آمریکایی ها شکست احتمالی اوکراین از روسیه برایشان بی اهمیت است.

بر اساس نظرسنجی مشترک روزنامه بریتانیایی دیلی اکسپرس و موسسه دموکراسی آمریکا و بریتانیا تقریبا نیمی از جمعیت ایالات متحده شکست احتمالی اوکراین از روسیه را امری مسلم می دانند.

این روزنامه با تعجب خاطرنشان کرد که ۴۳ درصد از شرکت کنندگان در این نظر سنجی معتقد بودند اوکراین و شکستش اهمیتی برای آنها ندارد. ۴۱ درصد از پاسخ دهندگان نظر مخالف داشتند و حتی ۱۶ درصد اصلا نظری در این مورد نداشتند.

این نظرسنجی همچنین نشان داد که شهروندان آمریکایی ابدا حاضر به فداکاری مالی برای این جنگ نیستند و یا بدتر شدن وضعیت اقتصادی مردم را بخاطر جنگ در اوکراین را نمی پسندند: ۵۳ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند تحریم‌های ضد روسیه آسیب بیشتری به آمریکا وارد می‌کند تا روسیه.

این نظرسنجی همچنین نشان داد که ۵۲ درصد از آمریکایی ها فکر می کنند که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نمی تواند از پس بحران اوکراین برآید.

این نظرسنجی در ۷ می انجام شد و ۱۵۰۰ نفر آمریکایی در این نظرسنجی شرکت کردند.

وزارت دفاع آمریکا: محموله های تسلیحاتی از هفت کشور به همسایه ها و کشورهای نزدیک اوکراین رسیده است


به گفته یکی از مقامات وزارت دفاع آمریکا، از روز یکشنبه در مجموع 13 محموله تسلیحات از 7 کشور به نقاط انتقال در نزدیکی مرز اوکراین رسیده است. واشنگتن به هماهنگ کردن تحویل ها کمک به اوکراین می کند. این مقام دولتی در مورد منشاء دقیق این سلاح ها اطلاعاتی ارائه نکرد. از جمله سلاح های عرضه شده میتوان از نارنجک، تفنگ، قطعات یدکی، خودروهای زمینی، ژنراتور و هویتزر از نوع «M777» نام برد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه قانونی را امضا کرد که به موجب آن تحویل تسلیحات به اوکراین و دیگر کشورهای اروپای شرقی تسهیل می شود. در حال حاضر مبانی قانونی مشابهی در کشورهای اتحادیه اروپا هماهنگ شده است. بایدن گفت، محموله‌های تسلیحات ابزار مهمی برای حمایت از دولت و مردم اوکراین در مبارزه آنها برای دفاع از کشور و دموکراسی است.

روسیه شرایط استفاده سلاح هسته ای در برابر اوکراین را اعلام کرد

به نقل ازریانووستی، «الکساندر گروشکو» معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که پاسخ به سوال درباره اینکه آیا مسکو امکان حمله اتمی تاکتیکی پیشگیرانه به خاک اوکراین را رد می‌کند یا خیر، در دکترین نظامی روسیه نهفته است.

گروشکو در این باره گفت: ما دکترین نظامی داریم و همه چیز آنجا نوشته شده است.

مبانی سیاست دولتی روسیه در زمینه بازدارندگی هسته‌ای با فرمان «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور این کشور در ژوئن ۲۰۲۰ تصویب شد. در این سند، اصول بازدارندگی هسته‌ای و همچنین استفاده مسکو از سلاح هسته‌ای تعریف شده است.

طبق سند مذکور، شرایط تعیین کننده امکان استفاده از سلاح هسته‌ای توسط روسیه عبارتند از: دریافت اطلاعات موثق در مورد شلیک موشک‌های بالستیک به سرزمین‌های روسیه و یا متحدان مسکو، استفاده دشمن از سلاح هسته‌ای یا سایر انواع تسلیحات کشتار جمعی برضد سرزمین‌های روسیه و یا متحدانش، تأثیر دشمن بر تأسیسات مهم دولتی یا نظامی روسیه که از کارافتادن آنها منجر به اختلال در پاسخ نیروهای هسته‌ای می‌شود و در پایان تجاوز به روسیه با استفاده از تسلیحات متعارف که منجر به در خطر افتادن موجودیت کشور شود.

گفتنی است که پیشتر «آلکسی زایتسف» معاون اداره اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بود که مسکو قصد استفاده از سلاح هسته‌ای در جریان عملیات نظامی این کشور در اوکراین را ندارد و اشاره‌ها در مورد استفاده احتمالی روسیه از سلاح‌های هسته‌ای در عملیات نظامی ویژه را رد می‌کند چرا که این یک دروغ عمدی است.

آمریکا به صورت نامحدود برای اوکراین سلاح ارسال می‌کندبه گزارش راشاتودی، رئیس جمهور جو بایدن لایحه وام و اجاره در سال ۲۰۲۲ را در روز دوشنبه امضا کرد. این قانون که پیش‌تر با هدف تسلیح نیروهای متفقین در جنگ‌جهانی دوم استفاده می‌شد، ارسال تسلیحات از سوی آمریکا به اوکراین را تسریع می‌کند. اعلام این خبر با استقبال بسیار در کیف همراه شده است.

بایدن هنگام امضای این قانون در کاخ سفید متعهد شد به» تسلیح اوکراینی‌ها در مبارزه برای دفاع از کشورشان و دموکراسی‌» ادامه دهد. وی در ادامه افزود «هزینه تجاوز و پیش روی بسیار بیشتر از مبارزه و جنگ است».

لازم به ذکر است لایحه مذکور که ماه گذشته با ۴۱۷ رأی موافق در برابر ۱۰ رأی موافق در مجلس نمایندگان و بدون مخالفت در مجلس سنا به تصویب رسید، محدودیت‌های مربوط به میزان تسلیحات و سایر تجهیزات نظامی را که بایدن می‌تواند به اوکراین یا «دیگر کشورهای اروپای شرقی» ارسال کند، به حالت تعلیق در می‌آورد. اما متعاقباً کیف باید در ازای هر چیزی که دریافت می‌کند هزینه‌ای پرداخت کند.
طبق این لایحه، ارزش تسلیحات ارسال شده فارغ از حدود ۴ میلیارد دلار کمک نظامی ایالات متحده از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در فوریه به اوکراین و ۳۳ میلیارد دلار کمک نظامی است که بایدن اخیراً از کنگره درخواست کرد تا به تصویب برساند.

لایحه وام و اجاره توسط رئیس جمهور فرانکلین دلانو روزولت در مارس ۱۹۴۱ – نه ماه قبل از ورود ایالات متحده به جنگ جهانی دوم – تصویب شد و تا سپتامبر ۱۹۴۵ به رقمی بالغ بر ۵۰.۱ میلیارد دلار (۹۸۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲) رسید. اگرچه در ابتدا مقرر شد متفقین، از جمله اتحاد جماهیر شوروی، هزینه این کمک‌ها را بپردازد، و ایالات متحده آمریکا نیز در مقابل پذیرفت تا پایگاه‌های نظامی خود را اجاره دهد.

اما در حال حاضر توانایی کی‌یف برای بازپرداخت پول آمریکا با شک و شبه همراه شده است، زیرا اخیراً ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، برای سرپا نگه‌داشتن کشورش از آمریکا و اتحادیه اروپا ۷ میلیارد دلار در ماه درخواست کرده است.

به نظر می‌رسد انتخاب «نه می» برای تصویب این لایحه توسط بایدن با نیت قبلی صورت گرفته است. زیرا این تاریخ هر سال به عنوان «روز پیروزی» در روسیه و تعداد دیگری از کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق به یاد شکست فاشیسم در پایان جنگ جهانی دوم جشن گرفته می‌شود.

طبق خبرگزاری راشاتودی، بایدن در مراسم امضای لایحه در روز دوشنبه به شکست آلمان نازی اشاره کرد، اما اسمی از «روز پیروزی» نبرد. در مقابل، وی خاطر نشان کرد «سازمان زغال سنگ و فولاد اروپا» که به اتحادیه اروپا گسترش خواهد یافت، در ۹ ماه مِه ۱۹۵۰ تشکیل شده است.

یک مزدور هلندی در اوکراین کشته شد

رسانه های هلندی روز دوشنبه با استناد به اظهارات منتسب به اعضای خانواده یک مزدور هلندی، کشته شدن یک مزدور در شرق اوکراین را تایید کردند.
مجله هلندی Telegraaf نوشت: «یک شهروند هلندی 55 ساله که به عنوان داوطلب به لژیون خارجی اوکراین آمده بود، در 4 می در نتیجه گلوله باران در نزدیکی خارکف جان خود را از دست داد.»

این مجله خاطرنشان کرد: این اولین مورد مرگ یک مزدور هلندی از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین است.


بر اساس گزارش او، «تا اواسط مارس بیش از 70 داوطلب هلندی در اوکراین حضور داشتند.»

به گزارش شبکه تلویزیونی هلند، وزارت خارجه هلند هنوز اطلاعات مربوط به کشته شدن مزدور هلندی را تایید نکرده است.

منبع: «نووستی» + «تلگراف»

وزارت دفاع روسیه از نابودی ۴۰۰ نازی و انهدام ۱۱ سایت نظامی و ۸ انبار سلاح در اوکراین خبر داد.

وزارت دفاع روسیه از نابودی 400 نازی، انهدام 11 پایگاه نظامی و 8 انبار تسلیحات با موشک های «آنیکس» و سرنگونی 6 بالگرد و یک جنگنده میگ 29 که قصد حمله به منطقه «مار» را داشتند، خبر داد.

سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این وزارتخانه گفت: موشک های ما 11 پایگاه نظامی، 4 اردوگاه نازی ها، 8 انبار مهمات و 2 ایستگاه رادار در مناطق کراماتورسک و کرستیکا را در دونباس در شرق اوکراین منهدم کردند.

وی افزود: 6 هلیکوپتر (Mi-8) و (Mi-24) در شهر آرتسیس در اودسا سرنگون شدند، آنها سعی کردند به منطقه Zmenyi حمله کنند.

وی ادامه داد: 318 تجمع نیروهای اوکراینی را منهدم کردیم، 400 نازی را نابود کردیم و به 48 خودروی نظامی آسیب رساندیم.

وی گفت: سامانه‌های پدافند هوایی روسیه یک جنگنده میگ 29 و سه پهپاد اوکراینی را بر فراز شهر سورودونتسک سرنگون کردند.

وی خاطرنشان کرد: یک فروند موشک اوکراینی (توچکا-او) در نزدیکی روستای ایوانوفکا در خارکف و دو موشک (اسمرچ) در منطقه ایزوم و بولشوی کامیشوفکا در دونباس رهگیری شد.

منبع: RT + وزارت دفاع روسیه

نیروهای روسیه بار دیگر تلاش برای فرود آمدن اوکراینی ها در جزیره مار را خنثی کردند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای کیف به دستور ولادیمیر زلنسکی و دستورات مستشاران آمریکایی و انگلیسی از روزها پیش در تلاش برای بازپس گیری جزیره استراتژیک مار در دریای سیاه هستند.
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای اوکراینی تلاش کردند نیروهای خود را در جزیره پیاده کنند، اما متحمل خسارات سنگینی شدند و در تلاش‌های خود شکست خوردند، زیرا نیروهای روسی در جزیره این نقشه‌ها را خنثی کردند.

ژنرال ایگور سخنگوی وزارت دفاع گفت: «در دو روز گذشته، رژیم کیف چندین تلاش مذبوحانه برای فرود هوایی و دریایی در جزیره زمینی انجام داده است که برای تضمین کنترل بخش شمال غربی دریای سیاه مهم است. کوناشنکوف گفت.

وی افزود: نیروهای روسی حاضر در جزیره سه فروند هواپیمای سوخو24، یک فروند هواپیمای سوخو27، سه فروند بالگرد Mi-8 حامل سربازان و یک فروند بالگرد تهاجمی Mi-24 را سرنگون کردند.

کوناشنکوف همچنین خاطرنشان کرد: «در طول دو روز، 29 پهپاد اوکراینی از جمله هشت مهاجم Bayraktar-TB2 سرنگون شدند که چهار فروند از آنها بعدازظهر امروز سرنگون شدند».

در 8 مه، نیروهای روسیه یک مرکز ارتباطی در فرودگاه نظامی چرونوگلینسکی و یک رزمناو اوکراینی در آب‌های اودسا را منهدم کردند.

حملات اوکراین به جمهوری دونتسک
دفتر نمایندگی جمهوری خلق دونتسک در مرکز مشترک نظارت و هماهنگی آتش بس اعلام کرد بر اثر گلوله باران و حملات نیرو‌های اوکراینی به شهر دونتسک دست کم ۹ غیرنظامی زخمی شدند.
به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، این دفتر با انتشار پیامی اعلام کرد بر اساس اطلاعات و گزارش‌هایی که به دست ما رسیده است بر اثر گلوله باران و حملات نظامیان اوکراینی به شهر دونتسک ۹ غیر نظامی از جمله یک دختر ۱۵ ساله زخمی شدند.
پیش از این هم گزارش هایی مبنی اینکه نیرو‌های اوکراینی مناطق کروفسکی و پتروفسکی را در شهر دونتسک گلوله باران کردند، منتشر شده بود.

اهریمن سازی از روسیه توسط بریتانیا

به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی «آر تی»، این شبکه در یک گزارش تحقیقی تحت عنوان «واحد روسیه اعلیحضرت: چگونه جاسوسان بریتانیا یک جنگ تبلیغاتی تمام عیار را برای شیطان جلوه دادن مسکو به راه انداخته اند»، راهبرد جنگ اطلاعات بین المللی را که سال‌ها پیش، انگلیس تدوین کرده است، بررسی کرد.
در این گزارش آمده است، اختلاف‌های سیاسی فزاینده میان روسیه و غرب فعال شدن واحد‌های تخصصی جنگ روانی و اطلاعاتی را در پی داشته است. کارشناسان درباره بحران اوکراین می‌گویند که یکی از فعال‌ترین طرف ها، انگلستان بوده است که در سال‌های گذشته با به راه انداختن یک جنگ تبلیغاتی تمام عیار، تلاش‌های خود را برای شیطان جلوه دادن روسیه افزایش داده است.
همان طور که تجزیه و تحلیل آر تی نشان داده «واحد HMG روسیه» متعلق به بریتانیا، یک سازمان دولتی میان وزارتی است که چندین سال پیش شکل گرفت و با کمک سازمان‌های مشاوره بین المللی به عنوان جبهه‌ای برای سلسله عملیات نفوذ نرم علیه مسکو عمل کرده است.
دفتر نخست وزیری بریتانیا سال ۲۰۲۰ در گزارشی که به پارلمان ارائه داده، اعلام داشته است: «دولت مدت هاست که وجود یک تهدید پایدار و قابل توجه از سوی روسیه برای بریتانیا و متحدانش، از جمله قابلیت‌های نظامی متعارف و اطلاعات نادرست، تراکنش‌های مالی غیر قانونی، عملیات اثرگذاری و حملات سایبری را تشخیص داده است.»
این گزارش می‌افزاید که برای دولت بریتانیا، روسیه «از منظر امنیت ملی» به «یکی از اولویت‌های اصلی» تبدیل شده است.

مسکو: به اسناد مربوط به تصمیم اوکراین برای حمله به روسیه دست یافتیم


دیمیتری پولیانسکی معاون سفیر روسیه در سازمان ملل متحد گفت: ارتش روسیه اسنادی را به دست آورده است که وجود طرح‌هایی برای حمله به روسیه و دونباس ازسوی اوکراین را اثبات می کند.

پولیانسکی دوشنبه به وقت محلی در گفت وگو با اسکای نیوز اظهار کرد: اسنادی که ما در آغاز عملیات ویژه نظامی خود کشف کردیم، بوضوح نشان می دهد که برنامه های مشخصی برای حمله به روسیه از اوکراین وجود داشته است.

معاون سفیر روسیه در سازمان ملل ادامه داد: همچنین برنامه های مشخصی برای حمله به دونباس وجود داشت و اسناد ستاد کل اوکراین نیز حاکی از آن است. بنابراین، این یک حمله پیشگیرانه از سوی روسیه بود و ما این کار را با رعایت کامل ماده ۵ منشور سازمان ملل متحد انجام و به آن سازمان اطلاع دادیم.

به گفته پولیانسکی، در زمان حاضر آشکار است که ما در حال جنگ نیابتی با ناتو قرار داریم و این واقعیتی است که ما با آن روبرو هستیم.

اختلاف بین اعضای اتحادیه اروپا بر سر عضویت اوکراین

عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا به یکی از موارد اختلاف بین کشورهای عضو این پیمان سیاسی تبدیل شده و بسیار از کشورها پذیرش کی یف را مستلزم اصلاح معاهدات بنیادین اتحادیه اروپا می دانند.

یورو نیوز می گوید که حدود نیمی از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با عضویت اوکراین مخالف هستند چرا که این اقدام را به نحوی منوط به تغییر تعهدات بنیادین این اتحادیه می دانند.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه موافق به جریان افتادن نامزدی اوکراین برای عضویت در اتحادیه هستند اما لهستان، رومانی، فنلاند، دانمارک، مالت، جمهوری چک، اسلونی، بلغارستان، کرواسی، استونی، لیتوانی و لتونی می گویند مخالف تلاش‌های نسنجیده و خام مرتبط با پذیرش عضو جدید در اتحادیه اروپا هستند.
در بیانیه این کشورها با اشاره به عملکرد مثبت و « یکپارچه» اروپا در مقابله با کووید ۱۹ و یا تجاوز روسیه به خاک اوکراین تصریح شده که نباید در مورد اصلاحات نهادی اتحادیه با تعجیل وارد عمل شد و به پیشنهادات شهروندان نباید نگاه ابزاری داشت.

پارلمان اروپا در دوم مارس ( ۱۱ اسفند) با ۶۳۷ رای مثبت، ۱۳ رای مخالف و ۲۶ رای ممتنع درخواست اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا را پذیرفت.ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین نهم اسفند از اتحادیه اروپا خواسته بود تا با عضویت فوری این کشور در این نهاد از طریق رویه خاص موافقت کند.

پذیرفتن تقاضای اوکراین توسط پارلمان اروپا به معنی عضویت کی‌یف در این اتحادیه نیست بلکه این رای گیری روند پیوستن اوکراین را آغاز می‌ کند.

غرب باید قدردان روسیه باشد
«ارل راسموسن» معاون مرکز اوراسیا در گفتگو با شبکه آرتی گفت: اگر روسیه نبود‏، کشور‌های اروپایی به شکل کنونی اصلا وجود نداشتند و غرب باید از روسیه بابت شکست نازی‌ها ممنون باشد.
وی افزود: اگر شما به سخنرانی رئیس جمهور پوتین نگاه کنید، می‌بینید که او از نیرو‌های متفقین تشکر و حتی به صورت مشخص به مشارکت آمریکایی‌ها اشاره کرد. در واقع او (پوتین) از همه تلاش‌ها و اقدامات متفقین برای شکست نازی اعلام حمایت کرد. آنوقت می‌بینیم در طرف دیگر، سیاستمداران انگلیس و اروپا پیام بسیار بسیار بدی در این جشن گرامیداشت صادر کردند. موضوع اصلا مربوط به جنگ کنونی در اوکراین نیست بلکه موضوع این مراسم به ۷۷ سال قبل و شکست نازی‌ها برمی گردد. اگر روسیه نبود‏، امروز این کشور‌ها به شکل کنونی شان اصلا وجود نداشتند.
«بن والاس» وزیر دفاع انگلیس روز گذشته با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین گفته بود روسیه در اوکراین کاملا شکست خورده است و چیزی جز شرم برای آن وجود ندارد.

کیسینجر: ایالات متحده مجبور است به دنبال تغییر رژیم در کشورهای استبدادی باشد

هنری کیسینجر گفت که شرایط ممکن است رهبری آمریکا را مجبور به اتخاذ تدابیری با هدف تغییر رژیم در کشورهای مستبد و متجاوز کند، اما واشنگتن باید از شرایطی که موجب تشدید این امر منجر شود اجتناب کند.
وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده (1973-1977) و مشاور امنیت ملی ایالات متحده (1969-1675)، در مصاحبه ای که روز دوشنبه در وب سایت فایننشال تایمز منتشر شد، استدلال کردند که «ما باید درک کنیم که تفاوت هایی در ایدئولوژی و تفسیر ها وجود دارد. ما باید به حقایق بین (رژیم‌های استبدادی و دموکراسی‌ها) توجه کنیم و از آن استفاده ببریم، به اهمیت مشکلاتی که این تصمیم ها به وجود می آورند توجه و آنرا ارزیابی کنیم، و مراقب باشیم آنها را به نقطه‌ی اوج تقابل تبدیل نکنیم، مگر اینکه بخواهیم تغییر رژیم را هدف اصلی سیاست خود قرار دهیم.» کیسینجر معتقد است که با توجه به توسعه فناوری و قدرت مخرب عظیم سلاح‌های موجود، «تجاوز [دولت‌های دیگر] می‌تواند [تمایل به تغییر رژیم] را بر ما تحمیل کند، اما ما باید از فرصت هائی خطرناکی که وجود این سلاح‌ها بوجود میآورد اجتناب کنیم.»

رئیس سابق دیپلماسی ایالات متحده ابراز نگرانی کرد که «هر دو طرف (دولت های اقتدارگرا و دموکراتیک) در حال انباشت «انواع جدیدی از سلاح های مخرب و با تکنولوژی پیشرفته تر هستند که استفاده از آنها می تواند منجر به فاجعه ای شود که قبلاً غیرقابل تصور بود.» باید در سطح بین المللی به این نکته توجه کرد که در چه صورتی استفاده از چنین تسلیحاتی ضروری خواهد بود، اما «در یک دوره کاملاً جدید، موضوعی که تاکنون نادیده گرفته شده است، ناگزیر به یکی از موضوعات دستور کار جدید دیپلماتیک و نظامی تبدیل خواهد شد»، با تأکید بر اینکه این «یک چالش جدید خواهد بود».
کیسینجر همچنین خاطرنشان کرد که همکاری و اتحاد روسیه و چین به طور کلی به نفع غرب نیست، اما ابراز تردید کرد که چنین مشارکتی دائمی باشد. وی همچنین به لزوم اتخاذ رویکردهای سیاسی متفاوت در قبال مسکو و پکن اشاره کرد تا آنها مجبور نکنیم به یکدیگر نزدیک شوند.

«وضعیت ژئوپلیتیک جهانی پس از پایان جنگ در اوکراین به طرز چشمگیری تغییر خواهد کرد. داشتن منافع یکسان در هر موضوع احتمالی برای چین و روسیه یک امر عادی نخواهد بود. من فکر نمی‌کنم که ما بتوانیم بین آنها اختلاف نظرهای احتمالی را ایجاد کنیم، اما فکر می‌کنم شرایط این کار را خواهد کرد.
کیسینجر ابراز عقیده کرد که «پس از جنگ در اوکراین، روسیه حداقل باید روابط خود با اروپا و رویکرد کلی خود در قبال ناتو را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد» و خاطرنشان کرد که «رفتار خصمانه نسبت به هر دو طرف مخالف عاقلانه نیست.» .

منبع: تاس

سفیر لوگانسک در مسکو: مذاکرات با سوریه و ونزوئلا برای به رسمیت شناختن جمهوری ما در حال انجام است.

رودیون میروشنیک، سفیر لوگانسک در مسکو، اعلام کرد که مذاکرات با سوریه، ونزوئلا و تعدادی دیگر از کشورها برای به رسمیت شناختن جمهوری لوگانسک آغاز شده است.
میروشنیک در بیانیه‌ای به خبرگزاری «نووستی» گفت: مذاکرات با شرکای زیادی در حال انجام است و اکنون می‌توان به طور رسمی گفت که مسائل سازمانی با سوریه و ونزوئلا در این زمینه در حال حل و فصل است.

وی خاطرنشان کرد: تعدادی از کشورهای دیگر نیز علاقه مند به برقراری روابط با لوهانسک هستند، اما برای رسیدن به این هدف باید کار دیپلماتیک دقیق انجام شود.

قدیروف ویدئوهایی را از شهر آزاد شده پوپاسنایا در جمهوری لوگانسک منتشر می کند

رمضان قدیروف، رئیس جمهوری روسیه چچن، ویدئوهایی را از نیروهای روسی منتشر کرد که پناهگاه‌های رها شده توسط گروه‌های باندرای رهبر نازی اوکراین را در شهر آزاد شده پوپاسنایا در جمهوری لوگانسک نشان میدهد.
این فیلم ها نشان می دهد که چگونه نیروهای اوکراینی با عجله مواضع خود را ترک کرده و سلاح ها و لباس های نظامی خود را رها کرده و گریخته اند.

در این ویدئوها شنیده می‌شود که یکی از جنگجویان چچنی احتمال میدهد که ستیزه جویان باندرا با پوشیدن لباس‌های زنانه یا غیرنظامیان فرار کرده‌اند.


وی افزود: ما مسلسل، موشک جاولین و مواد غذایی پیدا کردیم و از این از کمک هایی کشورهای اروپایی و واشنگتن به ارتش روسیه تشکر میکنم زیرا این کمک ها در نهایت به نفع ماست.

منبع: ریانووستی

دیپلمات روسی: غرب یک اردوگاه نازی ها در اروپای مرکزی برای مبارزه با روسیه ایجاد کرده است.

سفیر روسیه در ارمنستان گفت: غرب یک پایگاه نازی ها در سرزمین های ساکن اوکراین برای اهداف ضد روسی در اروپای مرکزی ایجاد کرد.
متأسفانه، زندگی نشان داد که همه درس‌های واقعاً وحشتناکی را که جنگ به ما آموخت، برای آنها بی فایده بوده است. به خاطر منافع خودخواهانه ژئوپلیتیکی، یک پایگاه نازی‌ها دوباره در اروپای مرکزی ایجاد شد. برای اهداف ضد روسی و در قلمرو محل سکونت مردم برادر اوکراین تشکیل شده است.»

کوپرکین افزود که منابع عظیمی به این هدف اختصاص یافته است، از جمله پیشرفته‌ترین تکنیک‌های شستشوی مغزی از طریق بازبینی، جعل و بازنویسی تاریخ مشترک ما صورت گرفته است.

وی ادامه داد: از اوکراین یک مرکز ضد روسی ساخته اند و به هر آنچه روسی است اعلام جنگ میدهند. تجاوزگری این خط و ماهیت بی‌امان آن، روسیه را راهی جز انجام عملیات نظامی ویژه برای حفاظت از دونباس و از بین بردن آن باقی نگذاشت. کانون تجاوزات نازی و ضد روسیه است.»

وی تاکید کرد که این عملیات علیه مردم اوکراین نبود، بلکه علیه ایدئولوژی نازیسم و پیروان آن بود.

منبع: ریانووستی

لوکاشنکو: غرب قصد داشت اوکراین را تقسیم کند

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس معتقد است که کشورهای غربی قبلاً قصد داشتند اوکراین را به بخش‌های کوچکتری تقسیم کنند.

لوکاشنکو روز دوشنبه در مراسم اهدای تاج گل در بنای یادبود پیروزی، به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد پیروزی در جنگ جهانی دوم گفت: «من فکر می کنم اوکراین باید به این فکر کند که مجبور نشده برای حفظ یکپارچگی و وحدت این مجبور نباشد به ما مراجعه کند. غربی‌ها در صدد تقسیم اوکراین به بخش‌های کوچکتر بودند تا آنها را تحت کنترل خود درآورند.»

رئیس جمهوری بلاروس همچنین از کشورهای غربی خواست که توسعه ایدئولوژی نازیسم در اوکراین را متوقف کنند، برای اینکه در آینده آنها خودشان مجبور خواهند شد با این پدیده مبارزه کنند.

کاخ سفید: بایدن برنامه‌ای برای سفر به اوکراین ندارد/ اعتراف به تبادل اطلاعات با کی‌یف

جنیفر ساکی، سخنگوی کاخ سفید شب گذشته اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده مایل است از اوکراین بازدید کند، ولی در حال حاضر چنین سفری برنامه ریزی نشده است.

وی همچنین تاکید کرد که جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده درز اطلاعات از طریق رسانه‌ها در خصوص تبادل اطلاعات بین واشنگتن و کی‌یف را محکوم کرده و این اقدام را غیرسازنده ارزیابی می‌کند.

علاوه بر این، جن ساکی یادآور شد که مقامات واشنگتن نیاز به مذاکرات دیپلماتیک بین مسکو و کی‌یف را ضروری میدانند، ولی آمادگی ندارند این مسئله را شرطی برای لغو تحریم‌های ضد روسیه اعلام کنند. سخنگوی کاخ سفید در عین حال بر تعهد ایالات متحده به نظریه لزوم حمایت از اوکراین از لحاظ نظامی، اقتصادی و انسان دوستانه تأکید کرد.

غرب به طور هدفمند اوکراین را به سکویی برای اعمال فشار بر مسکو تبدیل کرد

لئونید اسلوتسکی، رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی معتقد است که کشورهای غربی از روی عمد، اوکراین را سکوی پرشی برای نفوذ بر مسکو و تجاوز مستقیم به روسیه تبدیل کردند و بدین ترتیب روسیه راه چاره‌ای برای حل و فصل اوضاع در اوکراین از راه‌های مسالمت‌آمیز نداشت.

به گفته این مقام پارلمانی، غرب چشمان خود را بر روی سیاست مقامات کی‌یف در سرکوب شهروندان روس زبان، اقلیت‌های ملی، انتقام گیری علیه ساکنان منطقه دونباس و گسترش ایدئولوژی نئونازی بسته است. وی گفت: «روسیه به مدت هشت سال به دنبال اجرای توافقات مینسک بود، در حالی که کی‌یف خود را برای جنگ آماده میکرد و در چنین شرایطی، روسیه جز اقدام نظامی مستقیم راهی برای توقف این اقدامات خصمانه ندید.»

«بلینکن» و «آستین» به کنگره نامه نوشتند

به نقل از سی ان ان، «آنتونی بلینکن» و «لوید آستین» وزرای خارجه و دفاع آمریکا به طور مشترک در نامه‌ای خطاب به مقامات کنگره این کشور از آنها خواستند تا اعتبارات تکمیلی برای اوکراین را تا ۱۹ ماه مه تصویب کنند تا دولت قادر باشد حمایت نظامی حیاتی و بی وقفه‌ای از اوکراینی‌ها به عمل آورد.

در این نامه آمده است: ما قدردان حمایت استوار کنگره هستیم، اما تقریباً همه مبلغ ۳.۵ میلیارد دلاری اختیارات برداشتی که کنگره امسال تأمین نمود، به پایان رسیده است، زیرا ما کمک‌های امنیتی را به اوکراین افزایش داده ایم و آنها نیز به طور مؤثر از آن استفاده کرده اند.

در ادامه آمده است: و تا امروز تنها اختیار برداشت ۱۰۰ میلیون دلار دیگر را داریم که نهایتاً آن نیز حداکثر تا ۱۹ مه ۲۰۲۲ تمام می‌شود.

بلینکن و آستین در این نامه تاکید کردند: اگر بخواهیم کمک‌های امنیتی خود را با سرعت فعلی ادامه دهیم، تا تاریخ مذکور به اعتبارات اضافی نیاز خواهیم داشت، از جمله مجوز برای برداشت‌های اضافی.

آنها در پایان افزودند: به طور خلاصه، ما به کمک شما نیاز داریم.

وزرای خارجه و دفاع آمریکا همچنین توضیح دادند که «توانایی استفاده از ذخایر موجود وزارت دفاع ابزاری حیاتی در تلاش‌های ما برای حمایت از اوکراینی‌ها در مبارزه با تهاجم روسیه بوده است».

رونوشتی از این نامه به «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان، «کوین مک کارتی» رهبر اقلیت مجلس نمایندگان، «میچ مک کانل» رهبر اقلیت سنا و رؤسای کمیته‌های تخصیص بودجه و خدمات نظامی سنا و مجلس نمایندگان ارسال شده است.

درخواست این دو از کنگره در حالی است که آنها پیشتر نیز در سفری محرمانه به کی یف پایتخت اوکراین با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور این کشور دیدار کرده و به وی قول مساعدت بیشتر را داده بودند.

پوتین: به روسیه فرصت حل و فصل مشکل دونباس از راه‌های مسالمت آمیز را ندادند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه عصر روز دوشنبه در دیدار با پدر یکی از فرماندهان نظامی روس که در جنگ اوکراین جان خود را از دست داده، اعلام کرد که این کشور از هر فرصتی برای حل و فصل مشکل دونباس از راه‌های مسالمت آمیز استفاده کرد، ولی به سادگی این فرصت به مسکو داده نشد. پوتین گفت: «اگر حتی یک فرصت برای حل این مشکل از راه‌های دیگر و بطور مسالمت آمیز وجود داشت، مسلماً ما از آن استفاده می‌کردیم. اما آنها به سادگی هیچ فرصتی را برای ما باقی نگذاشتند.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین با اشاره به اینکه نیروهای مسلح این کشور شجاعانه و حرفه‌ای در حال جنگ هستند، ابراز اطمینان کرد: «کلیه برنامه‌های تعیین شده برای عملیات ویژه برای حفاظت از دونباس در حال انجام است و بدون شک اهداف آن تحقق یافته و ما قطعاً به پیروزی خواهیم رسید.»

ولادیمیر پوتین روز گذشته در مراسم رژه نظامی «روز پیروزی» در میدان سرخ مسکو نیز یادآور شد که روسیه جبور شد به متجاوزان در اوکراین پاسخی پیشگیرانه بدهد و این اقدام تنها تصمیم درست بود. وی گفت که نیروهای مسلح روسیه برای دفاع از مردم منطقه دونباس و تامین امنیت میهن می‌جنگند.

شرکت بیش از یک میلیون نفر در راهپیمایی بزرگ مسکو و حضور پوتین در بین مردم

روز دوشنبه بیش از یک میلیون نفر از شهروندان ساکن مسکو در راهپیمایی بزرگ سالانه با عنوان «هنگ جاویدان» در بزرگداشت سربازان روس جان باخته در سال‌های جنگ بزرگ میهنی (جنگ جهانی دوم) شرکت کردند. مردم پایتخت روسیه در ستون‌های منظم و با در دست داشتن پرتره‌های بستگان جان باخته خود در دوران جنگ به راهپیمایی در خیابان‌های مجاور میدان سرخ مسکو پرداخت. طول این راهپیمایی به 7 کیلومتر رسید.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز برای مدتی به جمع راهپیمایی «هنگ جاویدان» در مسکو پیوست. وی تصویری از پدر خود که از سربازان خط مقدم جبهه نبرد بود، در دست دارد.

در شهر سن‌پترزبورگ، دومین شهر بزرگ روسیه، نیز بیش از یک میلیون نفر در راهپیمایی مرسوم «هنگ جاویدان» شرکت کردند.

دیپلمات روس: اوکراین قصد داشت به روسیه حمله کند

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده روسیه در سازمان ملل شب گذشته اعلام کرد که نیروهای مسلح روسی در جریان عملیات خود در اوکراین، اسنادی را پیدا کرده‌اند که گویای برنامه‌های خاص مقامات کی‌یف برای حمله به روسیه با کمک ناتو و از خاک اوکراین است.

این دیپلمات روس گفت: «می‌توانم بگویم که دیگر آشکار شده که ما اکنون در یک جنگ نیابتی هستیم. ناتو در حال جنگ نیابتی با روسیه است، نه برعکس. این واقعیتی است که ما با آن روبرو هستیم و این اسناد به وضوح ثابت کرده که برنامه‌های خاصی برای حمله به روسیه از خاک اوکراین و همچنین طرحی برای حمله به دونباس وجود داشته است.»

پولیانسکی همچنین تاکید کرد که اسناد دریافتی روسیه از ژنرال‌های ارتش اوکراین نیز بر این موضوع دلالت دارد.

آنتونوف: غرب درخواست‌های امنیتی روسیه را نادیده گرفت

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده، شب گذشته، دوشنبه، در مراسمی به منظور بزرگداشت «روز پیروزی» – 9 ماه مه، یادآور شد که تمامی درخواست‌های مسکو برای تضمین‌های امنیتی توسط کشورهای غربی آشکارا نادیده گرفته شد، در حالی که اعضای ناتو به طور مداوم مرزهای روسیه را تهدید می‌کردند.

وی گفت: «کشور ما همواره از ایجاد یک سیستم امنیتی برابر و غیرقابل تقسیم حمایت کرده است. ولی هیچ کس در غرب نمی‌خواست خواسته‌های منصفانه و موجه مقامات مسکو برای ارائه تضمین‌های امنیتی را بشنود. برعکس، کشورهای ناتو به طور مداوم تهدیدت امنیتی برای مرزهای روسیه ایجاد می‌کردند.»

اعلام همبستگی رهبر کره شمالی با مردم روسیه برای مقابله با تهدیدات خارجی

طبق اطلاعات برخی رسانه‎های گروهی، «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی روز دوشنبه به مناسبت «روز پیروزی» – سالگرد پیروزی در جنگ بزرگ میهنی (جنگ جهانی دوم) با ارسال نامه‌ای برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به وی تبریک گفت.

رهبر کره شمالی در این نامه این روز بزرگ را به رئیس جمهور، دولت و مردم دوست روسیه، تبریک گفته و یادآور شد که مردم روسیه در یک جنگ عادلانه و با شکست دادن فاشیسم که سرنوشت همه بشریت را تهدید می کرد، به پیروزی بزرگی دست یافتند.

جونگ اون در این نامه، همچنین همبستگی دولت کره شمالی با مردم روسیه در تلاش برای حفاظت کرامت کشورشان، صلح و امنیت و اقدامات آنها برای ریشه کن کردن کامل تهدیدات سیاسی و نظامی از سوی نیروهای متخاصم را اعلام کرد. وی ابراز اطمینان کرد که روابط دوستانه بین روسیه و کره شمالی مطابق با مقتضیات زمان به شکل مثبتی توسعه خواهد یافت.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: