پرش به محتوا

گسترش همکاری روسیه و چین در زمینه اقتصادی و نظامی.


غرب تلاش بیهوده ای را سرلوحه سیاست خود قرار داده است، آنها خواستار انزوای روسیه و جلب موقت چین بسوی خود هستند، این تلاش هم اکنون به شکست انجامیده است و چین و روسیه به گسترش همکاری های خود در زمینه های مهم ادامه می‌دهند.

منبع وستی
مترجم م. میرفخرائی
مجله هفته

ژانگ هانهویی سفیر چین در روسیه در میان هیاهو و پروپاگاندای غربی اعلام کرد، چین و روسیه همکاری های خود را در بسیاری از زمینه ها گسترش خواهند داد.

این سیاستمدار خاطرنشان کرد که در روابط پکن و مسکو همچنان روحیه برابری و برد متقابل دنبال خواهد شد. این امر در مورد اجرای پروژه های استراتژیک در مقیاس بزرگ است که نقش پیشرو در تعمیق همکاری همه جانبه در توسعه و ترویج منابع انرژی سنتی ایفا خواهد کرد تشدید خواهد شد.

به گفته هانهوی، روسیه و چین قصد دارند همکاری های نظامی-فنی بین خود را گسترش دهند. به گزارش تاس، این با منافع اساسی هر دو طرف مطابقت دارد. سفیر خاطرنشان کرد که پکن برای همکاری با مسکو در این زمینه اهمیت زیادی قائل است.

این خبر مانند بمب ترکید، پکن و مسکو و همکاری متقابل آنهم در زمینه نظامی در حالیکه روسیه درگیر جنگ نیابتی با آمریکا در اوکراین است. پیوند دانش بی پایان و تجارب بزرگ روسیه در زمینه نظامی با علم و فن جمهوری خلق می تواند پایه های غرب را به لرزش درآورد.

از سوی دیگر این همکاری موجب تقویت ارزهای دولتی چین و روسیه به عنوان ابزار پرداخت معاملات خواند شد.

به گفته ژانگ هانهوی، استفاده از ارزهای ملی مزایای آشکاری در تجارت دوجانبه دارد. این سیاستمدار تاکید کرد در عین حال پکن و مسکو اعلام نکرده اند که استفاده از دلار یا یورو در تجارت خود را کنار خواهند گذاشت.

هانهویی اشاره کرد که ارزش یوان چین همچنان ثابت مانده است. خطرات مرتبط با وضعیت ژئوپلیتیک کنونی نیز بر آن تأثیری نداشته است.

سفیر جمهوری خلق گفت: بانک های مرکزی دو کشور در مورد استفاده و ارتقای سیستم های پرداخت ملی «میر» و «یونیون پی» در هر دو کشور گفتگو خواهند کرد. همچنین مسکو و پکن قصد دارند یک بانک تسویه حساب برای حمایت از تجارت دوجانبه پایدار ایجاد کنند.
از دید روسیه و چین همکاری اقتصادی، نظامی، فنی، انرژی و تقویت ارزی معنی دیگری بجز همکاری برد برد نخواهد داشت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: