کارگران آلمانی:هابک گوش به فرمان آمریکا است.


منبع راشاتودی آلمانی/ مترجم مینا صابری/ مجله هفته

کارگران و کارکنان پالایشگاه شودت: هابک گوش به فرمان ایالات متحده است.

وزیر اقتصاد آلمان فدرال رابرت هابک (حزب سبز ها) از پالایشگاه نفت در شودت در براندنبورگ بازدید کرد.
شغل حدود هزار نفر از کارگران و کارکنان در این پالایشگاه به دلیل اعمال تحریم های قریب الوقوع علیه واردات نفت از روسیه در خطر مستقیم قرار دارد.
کارمندان از وزیر اقتصاد پرسیدند که وقتی چنین تصمیم گیری های صورت میگیرد در واقع منافع کدام طرف را در این تصمیم گیری ها در نظر میگیرد. این پالایشگاه که اکثریت سهام آن متعلق به دولت روسیه است، با پایان دادن به واردات انرژی از روسیه به شدت آسیب خواهد دید. کارکنانی که در این پالایشگاه در معرض خطر از دست دادن شغل هایشان هستند، از گفتگو با وزیر استفاده کردند تا به صراحت نظرات خود را در مورد جنگ در اوکراین و تحریم‌های مرتبط علیه روسیه به هابک توضیح دهند.
مدیریت پالایشگاه قصد داشت که فقط کارآموزان با وزیر صحبت کنند، اما به دلیل داغ بودن موضوع بحث به سختی فرصتی برای صحبت آنها پیدا شد. در عوض، کارکنان با تجربه نظرات هابک را به چالش کشیدند و دیدگاه اساسا متفاوت خود درباره جنگ اوکراین به گوش وزیر پرو آمریکائی کابینه رساندند: یکی از کارگران توضیح داد، همانطور که می‌دانیم، ایالات متحده بودجه تغییر رژیم در کیف را با میلیاردها دلار تامین کرده بود. این کارگر ادامه داد: علاوه بر این، آمریکا نیز می خواهد با اعمال تحریم نفتی مانع روابط خوب بین روسیه و آلمان شود.

حالا آقای وزیر توضیح دهید چگونه می توانید به ما ثابت کنید که شما حامی منافع آلمان هستید و نه منافع ایالات متحده؟

در ضمن یکی از کارکنان پالایشگاه در مورد پیامدهای تحریم های قریب الوقوع آلمان علیه روسیه به وزیر اقتصاد هشدار داد:
«مودبانه به شما یادآوری می کنم که شما وقتی این پست را قبول کردید سوگند یاد کردید. به هر حال، شما در مقام وزارت سوگند یاد کرده اید که از آسیب دیدن مردم آلمان و نه از اوکراینی ها جلوگیری کنید.»

یکی دیگر از کارمندان پرسید: «چرا باید شریک تجاری را که برای چندین دهه به طور کاملا قابل اعتماد و پیوسته با ما همکاری کرده و سر موعد نفت را به ما تحویل داده است، برنجانیم و آن را تحریم کنیم؟»

مگر ما در اینجا چه کار میکنیم؟ «ما یک ماده خام را از روسیه تحویل میگیریم و این ماده خام را برای مصرف مردم آلمان پردازش می کنیم، اگر این جریان مواد خام به دلیل «سیاسی کاری» قطع شود، از نظر من تصمیم درستی نیست.»

هابک پس از این گفتگو ها اعتراف کرد : بحث خاص و سنگینی بود ولی خوشحالم با تخم مرغ گندیده به من حمله نشد، (وزیر خارجه باربوک از حزب مشابه دیروز در سخنرانی خود در شهر ووپرتال آلمان هو شد و با تخم مرغ گندیده مورد استقبال قرار گرفت) با این حال کارگران و کارکنان پالایشگاه از پاسخ های وزیر نئولیبرال پرو آمریکائی به سوال هایشان راضی نبودند!