پرش به محتوا

روسیه نیروهایش را از سوریه خارج میکند، ایران جایش را پر میکند.

اسرائیل برای رویارویی با ایران آماده می‌شود: ادعا می‌شود روسیه در حال خروج نیروهایش از سوریه است.

این شایعه بر سر زبان ها است که روسیه مشغول خارج کردن نیروهای نظامی‌اش از سوریه است، روسیه قصد دارد از این نیروهای با تجربه برای تقویت توان نظامی خود در اوکراین استفاده کند.این خبر های هنوز تایید نشده سر و صدای زیادی در رسانه های اسرائیلی به پا کرده است. این تحولات جدید می تواند برای اسرائیل «مشکل ساز» شود.


روزنامه مسکو تایمز مستقر در هلند اخیرا گزارش داده است که گفته می شود روسیه خروج برخی از نیروهای خود از سوریه را برای تقویت نیروهای خود در اوکراین آغاز کرده است. به نوشته این روزنامه، گفته می شود چندین واحد نظامی روسیه از پایگاه هایی در سوریه به سه «فرودگاه مستقر در مدیترانه» منتقل شده اند تا از آنجا به اوکراین منتقل شوند. این روزنامه همچنین گزارش می دهد که پایگاه های روسی که اکنون متروکه هستند به سپاه پاسداران ایران و جنبش حزب الله لبنان تحویل داده شده است.

این خبر سر و صدای زیادی در رسانه های اسرائیلی به پا کرد. تحولات جدید می تواند برای اسرائیل که تاکنون تلاش کرده از گسترش قدرت ایران در سوریه جلوگیری کند، «مسئله ساز» شود. در کانال ۱۲، ایهود یااری، کارشناس مسائل خاورمیانه، هشدار داد که بدون نفوذ بازدارند روسیه در دمشق، تهران می تواند به راحتی نیروهای خود را در اطراف سوریه جابجا کند و بر دولت اسد «تاثیر» بگذارد. وی افزود: باید به خاطر داشت که روسیه – حتی در هنگام همکاری با ایران در سوریه – همواره تلاش کرده است تا نفوذ ایران در سوریه محدود و از عمق «نفوذ» ایران در ارتش و سرویس‌های امنیتی سوریه بکاهد.

اسرائیل، نزدیکترین متحد ایالات متحده، هنوز در تحریم های غرب علیه روسیه شرکت نکرده و مانند دیگر شرکای غربی به اوکراین تسلیحات ارسال نکرده است. یک محاسبات تاکتیکی پشت این رفتار اسرائیل وجود دارد: اسرائیل مجبور است روی حسن نیت مسکو حساب باز کند زیرا بدون نفوذ روسیه در سوریه، اسرائیل آزادی عمل و دست باز خود در حملات هوائی و موشکی در سوریه را از دست میدهد.

نیروهای روسی که حریم هوایی سوریه را کنترل می‌کنند، بر اساس گزارش اسرائیل، تابحال روس‌ها حملات مرتب اسرائیل به مواضعی در خاک سوریه که به ایران نسبت داده میشود را تحمل کرده‌اند. با این حال، الکساندر یفیموف سفیر روسیه در سوریه اخیرا هشدار داده است که حملات اسرائیل به سوریه می تواند روسیه را «تحریک» کند تا از خود واکنش نشان دهد.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست در مطلبی می پرسد که اگر روسیه شروع به خروج نیروهایش از سوریه کند، ایران واقعاً از این کار روسها سود خواهد برد؟
جروزالم پست اظهار داشت که حتی اگر مسکو از مناطقی در سوریه عقب نشینی کند، این اقدام به نفع ایران نخواهد بود. در نهایت، تهران ترجیح می‌دهد از سوریه به‌عنوان «سکوی پرتاب تهدیداتش» استفاده کند و پشت حضور روسیه پنهان شود تا عملیاتش در منطقه افشا نشود.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه روز یکشنبه در یک سفر رسمی به ایران رفت و مورد استقبال رهبر و رئیس جمهور ایران قرار گرفت. اسد در تهران گفت که روابط قوی ایران و سوریه به عنوان سنگری در برابر نفوذ آمریکا و اسرائیل در خاورمیانه است. اگر اوضاع در اوکراین به وخامت بگراید، سوریه در وهله اول بیشتر به ایران متکی خواهد شد. اگر روسیه از سوریه خارج شود، رویارویی مستقیم ایران و اسرائیل در خاک سوریه مورد توجه قرار خواهد گرفت، زیرا به نظر می رسد تهران می خواهد حضور خود را در سوریه افزایش دهد، این در حالیست که هم اکنون نیز شبه نظامیان شیعه آزادانه در سراسر کشور حرکت می کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: