پرش به محتوا

نیکاراگوئه و مکزیک از اعمال تحریم علیه روسیه انتقاد کردندرئیس‌جمهوری نیکاراگوئه بر حمایت از فراخوان دولت چین مبنی بر برقراری صلح و امنیت در جهان و حل‌وفصل جنگ اوکراین تاکید کرد و با انتقاد از تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه و جنگ نابرابر اوکراین گفت: این یک جنگ جهانی اعلام‌ نشده است.

به گزار خبرگزاری افه، «دانیل اورتگا» رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه از فراخوان شی جین پینگ همتای چینی خود مبنی بر اینکه جامعه بین‌المللی باید «شرایط مناسب و مذاکرات صلح برای حل‌وفصل مناقشه اوکراین را ایجاد کند» حمایت کرد و گفت: شی جین پینگ رئیس‌جمهوری جمهوری خلق چین فراخوان و رویکردی برای یک راه حل جهانی با کنار گذاشتن ذهنیت جنگ سرد مطرح کرده است. برای همه این‌ها باید با هم همکاری کنیم. وی افزود: ما به جامعه بین‌المللی می‌گوییم که نیکاراگوئه از این فراخوان شی جین پینگ به منظور ارتقای امنیت جهان استقبال می‌کند.

اورتگا با بیان اینکه «جهان در شرایط دشواری قرار دارد» گفت: آنچه عملا شاهد هستیم، یک جنگ جهانی اعلام نشده است، چرا که این جنگ بین فدراسیون روسیه و اوکراین نیست. وی با حمایت از روسیه تاکید کرد روسیه «به منظور دفاع از حاکمیت خود» به اوکراین حمله کرد.

رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه خاطر نشان کرد: پاپ (فرانسیس) خواهان صلح است، همانطور که همه ما طالب صلح هستیم. ما از هیچ جنگی خوشحال نیستیم اما به وضوح می‌بینیم در حالی که ایالات متحده میلیاردها سلاح مدرن ارسال می‌کند، چگونه این درگیری تنها میان روسیه و اوکراین نیست.

به عقیده اورتگا، حمله روسیه به اوکراین «جنگی است که ناتو در آن، از اوکراین برای ضربه وارد کردن و تضعیف استراتژیک روسیه استفاده می‌کند».

وی گفت: اتفاقا در بحبوحه این جنون، جمهوری خلق چین را تهدید می‌کنند. این جنون یک سیاست سلطه‌جویانه به رهبری آمریکا است.

اورتگا «تنها راه برون‌رفت و تنها راه‌حل این جنگ که یک جنگ جهانی است» را «گفتگو و مذاکره برای صلح» دانست.

رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه کمتر از یک هفته پیش نیز گفت روسیه با حمله به اوکراین «برای امنیت خود علیه نازی‌ها می‌جنگد».

اورتگا دولت اوکراین به ریاست جمهوری ولودیمیر زلنسکی را «فاشیست» خواند و در ادامه گفت: فاشیسم فرزند سرمایه‌داری است، فرزند اروپایی است که خود را دموکراتیک می‌نامد.

از زمان بازگشت اورتگا به ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۷، نیکاراگوئه و روسیه روابط خود را در همه زمینه‌ها تقویت کرده‌اند.

روسیه، متحد قدیمی نیکاراگوئه که در طول نخستین دوره حکمرانی ساندینیستا (۱۹۷۹-۱۹۹۰) سلاح‌های شوروی را در اختیار نیروهای مسلح نیکاراگوئه قرار داد، برای نخستین بار در سال ۱۹۴۴ روابط دیپلماتیک با ماناگوا برقرار کرد.

علاوه بر این، نیکاراگوئه در پایان سال ۲۰۲۰ یک کنسولگری در کریمه، سرزمین ضمیمه شده از اوکراین به روسیه تأسیس کرد که با انتقاد اوکراین مواجه شد.

رئیس جمهور مکزیک: برنامه‌ای برای تحریم روسیه نداریم


آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس‌جمهور مکزیک گفت که این کشور برنامه‌ای برای تحریم روسیه به دلیل تهاجم آن به اوکراین ندارد.

به گزارش الجزیره، لوپز در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که ما می‌خواهیم بی‌طرف باقی بمانیم.

پیش از این رویترز گزارش داد که آمریکا امیدوار است مکزیک از طریق تحریم‌ها به تحمیل هزینه‌ها علیه روسیه در مورد تهاجم این کشور به اوکراین بپیوندد.

رویترز در این گزارش به نقل از منابع خبری خود در دولت بایدن افزود: آمریکا مواضع رهبر مکزیک را به دلیل محکوم کردن جنگ (اوکراین) تحسین کرد، اما اذعان داشت که واشنگتن و مکزیکوسیتی به ناچار رویکردهای متفاوتی خواهند داشت.

موضع‌گیری‌های متفاوت کشورها در جغرافیای متنوع آمریکای لاتین در حمایت و محکومیت روسیه بیانگر این واقعیت است که واشنگتن از اعمال هژمونی بر این منطقه فاصله زیادی گرفته است.

تارنمای شبکه تلویزیونی تله‌سور در گزارشی نوشت: هیچ کشوری در آمریکای لاتین بدون قید و شرط، خود را با مواضع روسیه در مورد عملیات ویژه نظامی این کشور در اوکراین همسو نکرد و واکنش‌ها از سوی کشورهایی چون ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه تا مکزیک و کلمبیا و شیلی و برزیل بیانگر دفاع این منطقه به صورت کلی از حقوق بین‌الملل، منشور سازمان ملل، تفاهم دیپلماتیک از طریق راه‌های مسالمت‌آمیز و همچنین مذاکرات موثر در راستای تضمین امنیت، حاکمیت و صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است.

پیش از این نیز رئیس‌جمهور مکزیک از امتناع این کشور از اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه خبر داد و تاکید کرد این کشور می‌خواهد روابط خوب خود با همه دولت‌های جهان را حفظ کند. مبادلات تجاری مکزیک با روسیه در سال ۲۰۱۹ به دو میلیارد و ۱۰ میلیون دلار رسید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: