پرش به محتوا

اخبار هفتاد و چهارمین روزجنگ اوکراین – بروز میشود.


رم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


فرمانده ارشد اوکراینی: موشک‌های آمریکایی «جاولین» ناکارآمد هستند


بنا به گفته یک فرمانده نظامی اوکراین، تسلیحات ضدتانک ساخت آمریکا و انگلیس در نبرد اخیر با روسیه ناکارآمد بوده اند.

به گزارش راشاتودی، یک مقام نظامی بلندپایه اوکراینی فاش کرد که سامانه موشکی «جاولین» آمریکا، آنگونه که ادعا می شود، کارآمدی ندارد.

«ولادیمیر بارانیوک» فرمانده تیپ پیاده نظام نیروی دریایی اوکراین که به تازگی در جنگ اسیر شده، گفت: جاولین به ویژه در جنگ شهری مثمرثمر نبود.

به گفته این فرمانده اوکراینی، ارتش حتی نتوانست یکی از آنها راه اندازی کند.

وی افزود: تصور می‌کنم این موشک در نبرد شهری کاملاً بی فایده است، زیرا همیشه مانعی بر سر راه به شمار می آید.

به گفته این نظامی اوکراینی، سامانه های ضدتانک (NLAW) انگلیس نیز دارای نقایصی بودند.

وی در این باره گفت: ما از سامانه های ضدتانک انگلیسی بیشتر از جاولین استفاده می‌کردیم، اما آنها نیز نقایص خود را دارند. باتری آنها در شرایط سرد تخلیه می‌شود و پرتاب را غیرممکن می‌کند.

ازابتدای جنگ اوکراین آمریکا بیش از ۵ هزارسامانه ضد تانک جاولین در اختیار کی یف قرار داده است.

خبرنگار راشا تودی از آغاز عملیات ویژه در محدوده کارخانه «آزوفستال» گزارش میدهد.

رومن کوسارف خبرنگار راشاتودی در منطقه ماریوپول «آزوستال» بخش ذوب آهن قرار دارد و از آغاز «عملیات ویژه» برای نابودی باقی مانده نیروهای مسلح اوکراین گزارش می دهد. او در کنار جنگجویان گردان شبه نظامیان مردمی دونتسک «وستوک» هستند. آنها در باره جزئيات يک حمله احتمالی بحث می کنند

کوسارف تصاویری از یک هواپیمای بدون سرنشین را نشان می دهد که بر فراز مواضع اوکراین پرواز می کند و حمله به یک پل تدارکاتی را اعلام می کند که از طریق آن آب منتقل میشود

به گفته دولت اوکراين، آخرين غیر نظامیان شامل زنان، کودکان و سالمندان باقی مانده روز شنبه از دخمه های بمب گذاری کارخانه خارج شدند. مقامات نظامی روسيه بارها از نيروهای محاصره شده اوکراين خواسته بودند اسلحه خود را زمين بگذارند و تسليم شوند.

تظاهرات علیه ناتو و «رژیم نازی» در کیف در آتن

تجمعی در حمایت از منطقه دونباس و علیه تحویل اسلحه و هرگونه حمایت از «رژیم نازی در کیف» در مرکز آتن در نزدیکی دفتر اتحادیه اروپا صورت گرفت. این موضوع توسط خبرگزاری روسیه RIA Novosti گزارش شده است.

این تجمع مصادف بود با ۹ مه که یونان پیروزی بزرگ ضد فاشیستی مردم را جشن می گیرد. شرکت کنندگان به ریا نووستی گفتند حدود ۱۰۰ نفر در این تجمع که توسط انجمن های دانشجویی آتن سازماندهی شده بود شرکت کردند

جوانان پرچم ها و پرچم های سرخ جمهوری خلق دونباس و همچنین پلاک هایی با شعارهای مختلف از جمله «ارتش سرخ فاشیسم را در هم کوبید»، «همبستگی با مردم دونباس»، «پیروزی بر سلاح های دونباس» و «ابتکار برای ۹ مه» را حمل می کردند. از دیگر خواسته ها می توان به «بدون حمایت از رژیم فاشیستی در کیف» و «برای شکست ناتو در اوکراین» بود.

آنها شعار «آزادی برای مردم»، «اتحادیه اروپا و ناتو – سندیکای جنگ هستند

نماینده آمریکا گفت که واشنگتن به ارائه اطلاعات امنیتی به کیف ادامه خواهد داد

لیندا توماس-گرینفیلد گفت: تصمیم در مورد چگونگی استفاده از این اطلاعات ارتش اوکراین تصمیم میگیرد.

نیویورک، ۸ مه. /تاس/. واشنگتن به ارائه اطلاعات به کیف ادامه خواهد داد، اما این ارتش اوکراین باید تصمیم بگیرد که چگونه از این اطلاعات را استفاده کند.  لیندا توماس-گرینفیلد، نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل ، این موضوع را روز یکشنبه در CNN بیان کرد.

این دیپلمات گفت: ما اطلاعاتی را در اختیار آنها قرار می دهیم تا بتوانند در برابر تجاوز روسیه از خود دفاع کنند و همچنین موقعیت بهتری در پای میز مذاکره با طرف روسی اتخاذ کنند، اما تصمیم در مورد نحوه استفاده از این اطلاعات به آنها مربوط میشود. به گفته او، ایالات متحده از آغاز عملیات ویژه روسیه، حمایت از اوکراین را متوقف نکرده است.

توماس-گرینفیلد گفت: «ما به ارائه پشتیبانی مورد نیاز آنها ادامه خواهیم داد.» او در همان زمان مدعی شد که «روسیه عواقب حمایت آمریکا از اوکراین را احساس می کند.»

در ۲۴ فوریه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در پاسخ به درخواست رهبران جمهوری های دونباس برای کمک، عملیات نظامی ویژه در اوکراین را اعلام کرد. سپس ایالات متحده و متحدانش تحریم های گسترده ای را علیه فدراسیون روسیه اعمال کردند و تدارکات تسلیحات به کیف را افزایش دادند.

بلومبرگ: نمایندگان دائم کشورهای اتحادیه اروپا به دلیل مخالفت مجارستان درباره تحریم روسیه به توافق نرسیدند.

تاس، 8 مه. بلومبرگ گزارش داد نمایندگان دائمی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روز یکشنبه به ویژه به دلیل موضع مجارستان در مورد اعمال تحریم ها علیه روسیه به توافق نرسیدند. 

مشخص شده است که مجارستان همچنان مانع از پیشنهاد اتحادیه اروپا برای ممنوعیت واردات نفت روسیه شده و در عین حال کل بسته تحریم ها علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را به تاخیر انداخته است. انتظار می رود مذاکرات در روزهای آینده از سر گرفته شود.

به دلیل تحریم‌ها علیه فدراسیون روسیه، اتحادیه اروپا پیشنهاد می‌کند چندین بانک روسی دیگر از جمله سبربانک را از سیستم پرداخت بین‌المللی سوئیفت خارج کند و خرید املاک و مستغلات توسط اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی روسیه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را محدود کند. ارائه خدمات مشاوره ای به شرکت های روسی، اعمال تحریم ها علیه آلینا کاباوا ژیمناست سابق المپیک و پاتریارک کریل و اعمال تحریم ها علیه چندین ده سرباز.

منطقه خرسون صدور پاسپورت روسی را آغاز خواهد کرد

منطقه خرسون اعلام کرد که گذرنامه های روسی در این منطقه صادر می شود

سیمفروپل، 8 مه – ریانووستی. کریل استرموسوف، معاون رئیس اداره نظامی – غیرنظامی این منطقه گفت که ساکنان منطقه خرسون امسال می توانند گذرنامه های روسی دریافت کنند.

او گفت: «گذرنامه های روسی در اینجا صادر می شود. فکر می کنم امسال این اتفاق بیفتد.»

استریموسوف خاطرنشان کرد که همه، همانطور که اکنون در منطقه هستند، حق خواهند داشت که سندی را تنظیم کنند.

پیش از این، این سیاستمدار گفت بود که حقوق بازنشستگی به ساکنان به روبل پرداخت می شود.

ارتش روسیه در جریان عملیات در اوکراین کنترل کل منطقه خرسون در جنوب این کشور و بخش آزوف در منطقه زاپوروژیه را به دست گرفت. ادارات غیرنظامی-نظامی در این مناطق تشکیل شده است، پخش شبکه های تلویزیونی و رادیویی روسیه آغاز شده است و روابط تجاری با کریمه در حال بازسازی است.

حقوق بازنشستگی در منطقه خرسون به روبل پرداخت می شود

حقوق بازنشستگی در منطقه خرسون تحت کنترل نیروهای مسلح روسیه به روبل پرداخت خواهد شد.

سیمفروپل، 8 مه – ریانووستی. کریل استرموسوف، معاون رئیس اداره نظامی-غیرنظامی این منطقه گفت که حقوق بازنشستگی در منطقه خرسون که تحت کنترل ارتش روسیه قرار گرفته است، به روبل پرداخت می شود، ثبت نام مربوط به بازنشستگان در حال آماده شدن است.

استریموسوف به خبرنگاران گفت: «ما در حال تهیه یک لیست ثبت نام از بازنشستگان هستیم. اکنون این مکانیسم در حال کار است تا در ماه های آینده تاخیر و پرداخت مستمری ها و بدهی ها صورت نگیرد.»

به گفته وی، مکانیسم پرداخت حقوق بازنشستگی به روبل قبلاً در منطقه Genichesk در منطقه خرسون کار شده است . استرموسوف تاکید کرد: «این یک فرآیند آزمایشی بود. نتیجه داد. مستمری ها به روبل صادر شد. ده هزار روبل به هر بازنشستگی پرداخت شد.»

ارتش روسیه طی یک عملیات ویژه برای غیرنظامی کردن اوکراین کنترل کل منطقه خرسون در جنوب این کشور و بخش آزوف در منطقه زاپوروژیه را به دست گرفت. ادارات غیرنظامی-نظامی در این مناطق تشکیل شده است، پخش شبکه های تلویزیونی و رادیویی روسیه آغاز شده است و روابط تجاری با کریمه در حال بازسازی است. الکسی ژوراوکو ، معاون سابق پارلمان اوکراین گفت که در همان زمان، مقامات اوکراینی پرداخت حقوق بازنشستگی و حقوق به کارمندان دولتی در منطقه خرسون را متوقف کردند .

صدها نفر به اقدام «هنگ جاویدان» در مادرید پیوستند

مادرید، 8 مه. /تاس/. تظاهرات «هنگ جاویدان» روز یکشنبه در پایتخت اسپانیا برگزار شد و صدها نفر به آن پیوستند. راهپیمایان از Via Claudio Moyano، واقع در نزدیکی ایستگاه قطار آتوچا، تا موزه ملی پرادو در مرکز شهر راهپیمایی کردند.

در این مراسم که زیر سرودهای سال های جنگ برگزار می شد، روبان های سنت جورج به همه اهدا شد. این رویداد برای هفتمین بار در مادرید برگزار شد.

شرکت کنندگان در این راهپیمایی پرتره هایی از اقوام و آشنایان خود را که در جنگ بزرگ میهنی و در صفوف مقاومت علیه فاشیسم در طول جنگ داخلی (1936-1939) در اسپانیا جنگیدند، حمل می کردند. به دلیل شرایط سخت بین المللی، امسال راهپیمایی توسط گروه های اسپانیایی برگزار شد. امنیت معترضان توسط ماموران انتظامی تامین شد.

طبق سنت، این راهپیمایی با اجرای آهنگ «روز پیروزی» و سخنرانی برگزارکنندگان و شرکت کنندگان در این اقدام به پایان رسید و خطاب سفیر روسیه در اسپانیا نیز یوری کورچاگین قرائت شد.

در روسیه اولین لوح یادبود قهرمان عملیات ویژه افتتاح شد

انجمن تاریخ نظامی روسیه گزارش داد که به زودی پلاک های یادبود در مناطق لنینگراد، وولوگدا و کوستروما افتتاح خواهد شد.

مسکو، 8 مه. /تاس/. تابلوی یادبود فرمانده هنگ تهاجمی هوابرد 331 گارد هنگ کوستروما از لشکر 98 هوابرد Svir از نیروهای هوابرد، سرهنگ گارد سرگئی سوخارف روز یکشنبه در منطقه ریازان رونمایی شد. سرویس مطبوعاتی انجمن تاریخی نظامی روسیه (RVIO) گزارش داد که این اولین لوح یادبود قهرمان عملیات ویژه در اوکراین است.

«در روستای ارمیش، منطقه ریازان، امروز تابلوی یادبود فرمانده هنگ هجوم چتر نجات 331 گارد هنگ کاستروما از لشکر 98 هوابرد اسویر سپاه پاسداران نیروی هوابرد، سرهنگ گارد سرگئی ولادیمیرویچ سوخارف، رونمایی شد.» RVIO گفت.

به گفته سرگئی فیلیمونوف، رئیس شاخه منطقه ای جامعه در منطقه ریازان، «این مراسم با تجمع گسترده مردم سازماندهی شده، تاثیرگذار و باشکوه برگزار شد.» در این مراسم اعضای خانواده سوخارف و همچنین نمایندگان مقامات محلی، نیروهای مسلح فدراسیون روسیه و اعضای یونارمیا حضور داشتند.

ریوو اضافه کرد که لوح های یادبودی به افتخار قهرمانان روسیه که در عملیات نظامی ویژه در اوکراین به موفقیت بزرگی دست یافتند، به زودی در مناطق لنینگراد، وولوگدا و کوستروما افتتاح خواهد شد. تابلوهای یادبودی در مدارسی که قهرمانان در آن تحصیل می کردند نصب می شود.

ال پایس: در صورتی که روسیه گاز را قطع کند، اتحادیه اروپا از اعضای خود خواهد خواست که گاز خود را به اشتراک بگذارند 

به گفته این نشریه، اتحادیه اروپا شروع به جستجوی جایگزین برای منابع انرژی کرد.

. /تاس/. کمیسیون اروپا (EC) در نظر دارد در 18 مه طرحی را در صورت توقف ناگهانی احتمالی عرضه گاز روسیه تصویب کند. 

بروکسل هشدار می دهد که در صورت بروز شرایط اضطراری، این اقدامات تقریباً همه شرکای اتحادیه اروپا را تحت تأثیر قرار می دهد، زیرا کسانی که منابع دیگر تامین را دارند، مانند اسپانیا، باید گاز خود را با کشورهای متاثر از کاهش عرضه به اشتراک بگذارند. مقامات اروپایی همچنین به جیره بندی انرژی نیاز خواهند داشت که از بخش صنعتی شروع می شود تا شرکت ها در کشورهای کمتر آسیب دیده مزیت رقابتی نسبت به کشورهایی که بیشتر تحت تأثیر قرار دارند، نداشته باشند.

این نشریه می نویسد که بروکسل از مقررات مربوط به امنیت عرضه که از سال 2017 لازم الاجرا است، استفاده خواهد کرد تا اقداماتی را برای تضمین تامین گاز کافی برای مشتریان خاص – خانوارها و خدمات اجتماعی ضروری – همه کشورهای جامعه و کاهش عواقب یک وضعیت اضطراری احتمالی ارائه کند. . طبق قوانین، هر ایالت آسیب دیده می تواند قوانین خود را برای جیره بندی معرفی کند. همچنین، کشورهایی که با مشکلات عرضه مواجه هستند، می توانند به بند همبستگی روی آورند که کشورهای همسایه را مجبور به حمایت از آنها خواهد کرد.

اعلام وضعیت اضطراری که چندین عضو جامعه یا کل اتحادیه اروپا را به طور همزمان تحت تأثیر قرار می دهد در صلاحیت کمیسیون اروپا است. طبق پیش بینی ها، در صورت توقف کامل عرضه گاز روسیه، تقریباً تمام شرکای اتحادیه اروپا باید اقدامات پیش بینی شده در این مقررات را انجام دهند. منابع اروپایی می گویند: «در برخی [کشورها] به این دلیل که فسخ به طور مستقیم بر آنها تأثیر می گذارد.» «و در برخی دیگر، به این دلیل که مجبور خواهند شد مصرف صنعتی را کاهش دهند تا به همسایگان خود کمک کنند.»

وزارت دفاع روسیه از انهدام ناوگروه نیروی دریایی اوکراین پروژه 1241 در منطقه اودسا خبر داد.

مسکو، 8 مه. /تاس/. نیروهای هوافضای روسیه با موشک‌های پرتاب هوایی با دقت بالا، مرکز ارتباطی فرودگاه نظامی چرونوگلینسکویه و همچنین پروژه 1241 ناوگان دریایی اوکراین را در منطقه اودسا منهدم کردند. این روز یکشنبه توسط نماینده رسمی وزارت دفاع فدراسیون روسیه، سرلشکر ایگور کوناشنکوف اعلام شد.

«در طول شب، موشک‌های هواپایه دقیق نیروی هوافضای روسیه، پست فرماندهی یک تیپ مکانیزه را در منطقه پیاتیخاتکا در منطقه خارکف و مرکز ارتباطات فرودگاه نظامی چرونوگلینسکویه در منطقه شهرک منهدم کردند. کوناشنکوف گفت.

یک ناو نیروی دریائی نیز منهدم شد. وی افزود: پروژه 1241 ناوگان دریایی اوکراین در نزدیکی اودسا بطور کامل از بین رفت.

علاوه بر این، نیروهای موشکی و توپخانه فدراسیون روسیه دو تاسیسات مجتمع ضد هوایی اس-۳۰۰ را در منطقه خارکف منهدم کردند. نیروهای موشکی و توپخانه 56 پست فرماندهی، 32 موقعیت تیراندازی توپخانه، 415 منطقه تمرکز نیروی انسانی و تجهیزات نظامی نیروهای مسلح اوکراین و همچنین دو پرتابگر سامانه موشکی ضدهوایی اس-300 را در نزدیکی روستای کوروتیچ هدف قرار دادند..

سفير روسيه در کانادا مطرح کرد

پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، احتمال گسترش میدان جنگ

سفیر روسیه در کانادا گفت عضویت فنلاند و سوئد در سازمان ناتو ممکن است منطقه را به «میدان جنگ» تبدیل کند.

  به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، اولیگ استپانوف به این خبرگزاری گفت پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو به زیان امنیت آن‌ها و امنیت اروپا خواهد شد.

وی افزود: این اقدام، فنلاند و سوئد را در وضعیتی قرار خواهد داد که آن‌ها را وادار می‌کند با روسیه به عنوان دشمن رفتار کنند. از سوی دیگر، از نظر روسیه هم آن‌ها از کشور‌های بی طرف به محلی برای آغاز تهدید ناتو تبدیل خواهند شد.

سفیر روسیه در کانادا تصریح کرد: برنامه ریزان در واشنگتن تصمیم گرفتند ناتو را گسترش دهند و نگرانی‌های امنیتی روسیه را نادیده گرفتند. وی همچنین هشدار داد: گسترش ناتو به خصوص پیوستن احتمالی فنلاند و سوئد به این سازمان، صرفا منجر به وخامت تنش‌ها خواهد شد.

استپانوف تصریح کرد: ناتو هر ادعایی درباره خود داشته باشد، در هر صورت این سازمان، سازوکار نظامی هسته‌ای است که به ورودی‌های کشور ما رسیده است. در صورت الحاق این دو کشور به ناتو، خط ارتباط این سازمان با روسیه به بیش از هزار و ۳۰۰ کیلومتر خواهد رسید و همسایگان خود ما ناگهان متوجه خواهند شد منطقه‌ای که تاکنون از نظر سیاسی و نظامی در آرامش بود، وارد تنش بین ناتو و روسیه خواهد شد.

سفیر روسیه در کانادا تاکید کرد مسکو همواره به روش‌های دمکراسی سوئد و جانبداری نکردن در عرصه نظامی احترام گذاشته است و هر یک از سوئد و فنلاند الگوی ثابتی برای همزیستی با روسیه دارند.

استپانوف در ادامه گفت: بروکراسی آمریکا و ناتو تاکتیک‌های متفاوتی برای تحریک محور‌های مشخص سیاسی در فنلاند و سوئد اتخاذ می‌کنند تا دو کشور را متقاعد کنند که از رویکرد مسالمت آمیز زندگی دست بردارند و شمال اروپا را از منطقه‌ای که به دنبال جانبداری نظامی نیست و ثبات و شکوفایی بر آن حاکم شده است، به میدان دیگری برای جنگ احتمالی تبدیل کنند. این کشور‌ها ناچار خواهند شد از نظم گروهی ناتو تبعیت کنند؛ آن هم در حالی که بیشتر وقت‌ها آمریکا بر این سازمان حکومت دارد و این اقدام گاهی با منافع امنیتی این کشور‌ها مغایرت خواهد داشت.

سفیر روسیه در کانادا تاکید کرد: فنلاندی‌ها و سوئدی‌ها پیش از اتخاذ تصمیم درباره عضویت در ناتو، باید مواضعشان را ارزیابی کنند. نه اینکه پس از اتخاذ تصمیم، چنین کاری را انجام دهند؛ چرا که امکان بازگشت از چنین تصمیمی وجود ندارد.

وی پرسید: آیا فنلاند و سوئد واقعا می‌خواهند وارد مسیر ژئوپلیتک آمریکا علیه روسیه شوند؟ ما همسایه هستیم و بهای این مسئولیت برای این سه کشور بسیار بیشتر از بهایی است که ایدئولوژیست‌های واشنگتن پرداخت می‌کنند.

پوتین: مانند سال ۱۹۴۵، پیروز می‌شویم

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، با مقایسه جنگ جهانی دوم با عملیات ویژه در اوکراین گفت: مانند سال ۱۹۴۵ پیروزی از آن ما خواهد شد.

 «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه، امروز (یکشنبه) با تبریک به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد پیروزی اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم بر آلمان نازی، به مردم جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک گفت، امروز نظامیان ما مانند نیاکان خود دوشادوش هم برای آزادی سرزمین زادگاه شان از لوث نازی‌ها می‌جنگند و با اطمینان می‌گویم که مانند سال ۱۹۴۵ این بار نیز پیروزی از آن ما خواهد بود.

رئیس جمهور روسیه افزود وظیفه همه ما، جلوگیری از تولد دوباره نازیسم است که این همه برای کشور‌های مختلف باعث درد و رنج و مصیبت شد.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، رئیس‌جمهور روسیه در پیام‌های تبریک خود به سران جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک که بر روی وبسایت کرملین منتشر شد، با بیان این که «نیرو‌های نظامی ما درست مانند اجدادشان در کنار هم می‌جنگند تا خاک خود را از لوث نازی‌ها آزاد کنند» ابراز اطمینان کرد: پیروزی از آن ما خواهد بود، درست مانند سال ۱۹۴۵.

پوتین در پیام خود به کشور‌های مستقل مشترک المنافع (CIS)، بر لزوم جلوگیری از ظهور مجدد نازیسم تأکید کرد که به گفته وی، در گذشته رنج و بدبختی زیادی برای مردم بسیاری از کشور‌ها به همراه داشت. وی در این پیام گفت: ما باید حقیقت وقایع [جنگ جهانی دوم]، ارزش‌های معنوی مشترک و سنت‌های دوستی برادرانه خود را حفظ کرده و به آیندگان منتقل کنیم.

طبق این گزارش، نیرو‌های دونتسک و لوهانسک در کنار نیرو‌های روسیه علیه ارتش اوکراین و گردان‌های نئونازی می‌جنگند.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه با این استدلال که مردم دونتسک و لوهانسک مورد نسل‌کشی توسط رژیم کی‌یف قرار گرفته‌اند و مسکو نمی‌تواند مدت بیشتری بی‌تفاوت ماند و مجبور به مداخله در اوضاع است، «عملیات نظامی ویژه روسیه» را در ۲۴ فوریه در اوکراین آغاز کرد.

پیش‌تر، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین ادعا‌های رسانه‌های غربی مبنی بر اعلام بسیج عمومی مسکو در «روز پیروزی» در تاریخ نهم مه (۱۹ اردیبهشت) برای پایان دادن به جنگ اوکراین را مزخرف و ساختگی خواند.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه هم تاکید کرد که مسکو قصد ندارد چارچوب زمانی ساختگی برای پیشبرد عملیات نظامی خود در اوکراین تعیین کند تا این عملیات را در سالروز «روز پیروزی» به پایان برساند.

لاوروف در این خصوص گفت: نظامیان ما، اساس فعالیت‌های خود را بر یک تاریخ خاص مثل روز پیروزی قرار نمی‌دهند. ما رسماً روز پیروزی را مثل همیشه جشن می‌گیریم.

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه افزود که سرعت عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین اول و مهم‌تر از همه به لزوم کاهش خطرات برای غیرنظامیان و ارتش روسیه بستگی دارد و عملیات نظامی روسیه به طور خاص با هدف تضمین ایمنی غیرنظامیان و اطمینان حاصل کردن از این مسئله است که هیچ تهدیدی از سوی اوکراین متوجه غیرنظامیان و روسیه نخواهد بود.

مقامات دونتسک تعداد کل افراد تخلیه شده از «آزوفستال» در ماریوپول را اعلام کردند 

ستاد دفاع منطقه ای جمهوری خلق دونتسک روز یکشنبه اعلام کرد که در مجموع 182 نفر از قلمرو کارخانه آزوفستال، آخرین پایگاه نیروهای فاشیست اوکراین در ماریوپل، تخلیه شدند.

«ستاد دفاع منطقه ای در بیانیه ای اعلام کرد: در مجموع 182 نفر از قلمرو کارخانه آزوفستال در ماریوپل شامل افراد مسن، زنان و کودکان تخلیه شدند… همه غیرنظامیان آزاد شده به روستای بیزیمنویا منتقل شدند. مسکن، غذا و مراقبت های پزشکی برای آنها فراهم شد.»

این بیانیه می افزاید که افراد تخلیه شده که می خواهند به مناطق تحت کنترل مقامات کیف بروند، به نمایندگان سازمان ملل و کمیته بین المللی صلیب سرخ تحویل داده شده اند.

پیش از این، میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز نظارت دفاعی روسیه گفته بود که به لطف تلاش های روسیه و با مشارکت سازمان ملل متحد و کمیته بین المللی صلیب سرخ، 51 نفر از جمله 11 کودک در طی سه روز کمک های بشردوستانه نجات یافتند. عملیات تخلیه غیرنظامیان از «آزوفستال» که روز شنبه پایان یافت.

به نوبه خود، دولت اوکراین روز شنبه اعلام کرد که تمامی زنان، کودکان و افراد مسن را از کارخانه «آزووستال» تخلیه کرده است.

منبع: نووستی

سامانه های موشکی ساحلی «باستیون» با موشک بسیار دقیق «اونیکس» تأسیسات نظامی اوکراین را منهدم می کند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که سامانه موشکی پدافند ساحلی «باستیون» یک موشک بسیار دقیق «اونیکس» را از سواحل دریای سیاه به سمت تاسیسات نظامی در اوکراین پرتاب کرد و آنها را منهدم کرد.

در بیانیه وزارت دفاع امروز آمده است: «در چارچوب اجرای وظایف عملیات ویژه نظامی، نیروهای مسلح یک حمله دیگر با سلاح های بسیار دقیق علیه زیرساخت های نظامی نیروهای مسلح اوکراین انجام دادند. سامانه موشکی ساحلی باستیون از سواحل دریای سیاه یک موشک با دقت بالا اونیکس را به سمت هدف زمینی شلیک کرد. (ارتش اوکراین)».

منبع: ریانووستی

دیمیتری روگوزین ایلان ماسک را تهدید به عواقب تحویل اطلاعات استار لینک به ستیزه جویان اوکراینی کرد.

دیمیتری روگوزین، رئیس آژانس فضایی روسیه، ایلان ماسک، رئیس اسپیس ایکس را به دلیل تامین تجهیزات استرلینک برای ارتش اوکراین به شدت مورد انتقاد قرار داد.  به گفته روگوزین، پنتاگون تحویل و تحویل تجهیزات اینترنتی را انجام داده است.

 «بنابراین، ایلان ماسک در برقراری ارتباطات نظامی برای فاشیست‌های اوکراین نقش دارد. مهم نیست که ایلان خود چقدر به حماقت میزند، باید به عنوان یک فرد بزرگسال پاسخگوی آن باشید.»

 پیش از این، سرهنگ دیمیتری کورمیانکوف، رئیس ستاد اسیر شده تیپ 36 تفنگداران دریایی نیروهای مسلح اوکراین، در ویدئویی که توسط خبرگزاری روسی ریانووستی توزیع شده بود، گفت که ستیزه جویان در کارخانه آزوماش در غرب فولاد آزوف سنگر گرفته اند. کارخانه متالورژی در ماریوپول، که از هلیکوپتر شلیک شده بود، دستگاه های استارلینک را دریافت کرد که آنها با مشکلات ارتباطی مواجه شدند.

وزارت دفاع روسیه: دو بمب افکن و یک هلیکوپتر بر فراز «جزیره مار» سرنگون شدند و یک کشتی جنگی اوکراینی در نزدیکی اودسا منهدم شد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور در طول شب دو فروند بمب افکن سوخو24 اوکراینی و یک فروند بالگرد Mi-24 را بر فراز جزیره زمینه در سواحل اودسا در جنوب این کشور سرنگون کرده است.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی دفاع روسیه، این خبر را در یک جلسه توجیهی صبحگاهی اعلام کرد و افزود که یک پهپاد «Bayraktar-TB2» نیز در نزدیکی شهر اودسا سرنگون شده است.

این سخنگو تصریح کرد: ناوچه (کوروت) پروژه 1241 نیروی دریایی اوکراین نیز در نزدیکی اودسا با موشک های دقیق پرتاب شده از هوا منهدم شد.

در 24 ساعت گذشته در مجموع 4 فروند هواپیمای اوکراینی و 4 بالگرد شامل 3 نیروی هوابرد، سه فروند پهپاد Bayraktar-TB2 و یک فروند تهاجمی و فرود نیروی دریایی اوکراین در 24 ساعت گذشته در این منطقه منهدم شد.

منبع: وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه: نیروی هوایی ما 130 تاسیسات نظامی اوکراین را هدف قرار داد و دو سامانه موشکی اس-300 را منهدم کرد

وزارت دفاع روسیه امروز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای هوایی این کشور 130 مرکز نظامی اوکراین را در طول شب هدف قرار دادند، در حالی که نیروهای توپخانه و موشکی دو سکوی پرتاب موشک های اس-300 را منهدم کردند.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی دفاع روسیه در یک نشست صبحگاهی گفت: در میان اهداف بمباران شده توسط هوانوردی روسیه، سه مرکز فرماندهی، 123 منطقه متمرکز برای پرسنل و تجهیزات نظامی، دو باتری توپخانه و دو انبار موشک، توپ و مهمات وجود دارد.

این سخنگو افزود که در نتیجه این حملات تا 420 تن از نیروهای افراطی ملی گرا کشته و 55 قطعه تجهیزات نظامی از کار افتاده است.

در طول شب، موشک‌های با دقت بالا که از هوا پرتاب شدند، پست فرماندهی یک تیپ مکانیزه در منطقه خارکف و مرکز ارتباطات یک فرودگاه نظامی در منطقه اودسا را ​​منهدم کردند.

نیروهای موشکی و توپخانه روسیه 56 پست فرماندهی، 32 موقعیت شلیک توپخانه، 415 منطقه تمرکز نیروهای اوکراینی و تجهیزات نظامی و دو سکوی پرتاب سامانه های موشکی ضد هوایی اس-300 را در استان خارکف هدف قرار دادند.

به این ترتیب از ابتدا تاکنون 156 فروند هواپیما، 116 بالگرد، 765 پهپاد، 297 سامانه موشکی ضدهوایی، 2927 دستگاه تانک زرهی دیگر، 335 راکت انداز، 1393 قبضه توپ صحرایی و خمپاره و همچنین 2746 خودروی نظامی منهدم شده است. عملیات نظامی ویژه.

منبع: وزارت دفاع روسیه

دونتسک: 9 غیرنظامی زخمی شدند و 30 ساختمان مسکونی در اثر گلوله باران اوکراین در 24 ساعت گذشته آسیب دیدند.

مقامات جمهوری خلق دونتسک اعلام کردند که در نتیجه گلوله باران اوکراین که 28 بار در 24 ساعت گذشته تکرار شد، 9 غیرنظامی زخمی و 30 ساختمان مسکونی آسیب دیدند.

دفتر نمایندگی جمهوری خلق دونتسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی رژیم آتش‌بس در اوکراین امروز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: طی 24 ساعت گذشته 28 مورد تیراندازی توسط نیروهای اوکراینی گزارش شده است. 238 واحد مهمات مختلف. همچنین گزارش شده است که 9 غیرنظامی در مناطق کیروفسکی و پتروفسکی دونتسک، گورلووکا و یاسنوی زخمی شدند.

در ادامه بیانیه آمده است: «همچنین خاطرنشان می‌شود که 30 ساختمان مسکونی در مناطق کیروفسکی، کویبیشفسکی و پتروفسکی دونتسک، گورلووکا، یاسنوی و یاسینواتایا و همچنین 6 زیرساخت غیرنظامی در اثر بمباران اوکراین آسیب دیده‌اند.

منبع: ریانووستی

دو رهبر در تیپ تفنگداران دریایی اوکراین هویت مزدوران خارجی در صفوف آن را فاش کردند

فرمانده تیپ 36 تفنگداران دریایی ارتش اوکراین، سرهنگ ولادیمیر بارانیوک، و رئیس ستاد آن، سرهنگ دیمیتری کورمیانکوف، تأیید کردند که در میان پرسنل تیپ جنگنده در شهر ماریوپول، دو بریتانیایی نیز حضور دارند.

این در شهادت این دو رهبر که پس از دستگیری آنها به همراه بیش از هزار نفر از رزمندگان تیپ هنگام تلاش برای خروج از کارخانه «آزوماش» که در شمال غربی کارخانه «آزوستال»، آخرین سنگر ارتش واقع در شمال غربی کارخانه «آزوستال» قرار دارد، به دست آمد. 

کورمیانکوف گفت که از حضور خارجی در «آزوفستال» اطلاعی ندارد، زیرا «هیچ وقت آنجا نبوده است»، اما تاکید کرد که «ما دو خارجی در گردان 1 جداگانه تفنگداران دریایی داشتیم.»

سرهنگ اسیر با بیان اینکه یکی از آنها به عنوان تک تیرانداز خدمت می کرد، گفت: دلیل پیوستن خارجی ها به تیپ خود را نمی دانم.

بارانیوک به نوبه خود گفت که هر دو خارجی انگلیسی هستند و تنها نام یکی از آنها، «آیدن» را به خاطر داشت.

فرمانده تیپ اسیر افزود که قوانین اوکراین به خارجی ها اجازه می دهد تا پس از امضای رسمی قرارداد به طور قانونی در نیروهای مسلح خدمت کنند و گفت که نمی دانم چرا این دو انگلیسی به ارتش اوکراین پیوستند.

منبع: نووستی

تظاهرات در ورونای ایتالیا برای خروج ناتو از اروپا (فیلم)

صدها نفر در خیابان‌های شهر ورونا ایتالیا تظاهرات کردند و با حمل بنرهایی که روی آن نوشته شده بود «نیروهای ناتو… از اروپا خارج شوید»، علیه اقدامات ائتلاف «ناتو» اعتراض کردند.

روزنامه ایتالیایی «لا رپوبلیکا» گزارش داد که این تظاهرات توسط «جنبش آزادی ورونا» سازماندهی شده است.

وی خاطرنشان کرد که تظاهرکنندگان از مقامات ایتالیا و ایالات متحده انتقاد کردند و پرچم های ملی، پوسترها و بنرهایی با شعارهای ضد ناتو حمل کردند.

این جنبش در بیانیه‌ای در فیس‌بوک اعلام کرد: «نسخه رسمی کشور از درگیری در اوکراین به هیچ وجه باعث اعتماد نمی‌شود».

و در نظر گرفت که «درگیری توسط نیروهای غربی به رهبری ناتو سازماندهی، مدیریت و حمایت می شود.»

او خاطرنشان کرد که ائتلاف «اقدامات سختی را علیه مردم اوکراین انجام می دهد.»

دونتسک: نیروهای کیف محله های مسکونی را با سلاح های سنگین بمباران کردند

دفتر نماینده جمهوری خلق دونتسک در مرکز مشترک نظارت و هماهنگی آتش بس تأیید کرد که نیروهای اوکراینی محله پتروفسکی در شهر دونتسک را با گلوله های کالیبر سنگین بمباران کردند.

وی در تلگرام نوشت: «نیروهای اوکراینی 4 گلوله 122 میلی متری به منطقه پتروفسکی شهر شلیک کردند.

منطقه پتروفسکی در غرب دونتسک، پایتخت جمهوری واقع شده است و دورترین قسمت شهر از مرکز است.

این منطقه که از خط تماس خارج از شهر مارینکا شروع می شود، از سال 2014، زمانی که جمهوری دونتسک استقلال خود را از کیف اعلام کرد، مورد بمباران منظم نیروهای اوکراینی قرار گرفته است.

منبع: نووستی

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که فرود اوکراینیها در جزیره دریای سیاه را خنثی کرده است

وزارت دفاع روسیه از سرنگونی تعدادی از هواپیماها و هلیکوپترهای ارتش اوکراین و خنثی شدن عملیات فرود که نیروهای کیف برای بازگرداندن جزیره زمینی در نزدیکی اودسا در دریای سیاه تلاش کردند، خبر داد.

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه عصر امروز شنبه گفت که نیروهای روسی در نزدیکی جزیره زمینی (مار) که تحت کنترل آن است، یک بمب افکن سوخو24، یک جنگنده سوخو27 و سه فروند میل را سرنگون کردند. 8 فروند هلیکوپتر حامل نیروهای فرود اوکراینی و دو فروند پهپاد «Bayrakdar-TP2» و «Stanislav» لندینگ کرافت منهدم شدند.

نیروهای روسیه در 24 فوریه، در اولین روز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، کنترل جزیره زمینی در استان اودسا اوکراین را به دست گرفتند، که اهمیت استراتژیک آن را برای انجام عملیات روسیه، منزوی کردن اوکراین از دریای سیاه و قطع کردن آن تایید می کند. تامین سلاح های غربی برای آن.

منبع: RT

نیروهای امنیتی روسیه یک هسته از خرابکاران نازی را که برای حملات تروریستی در روسیه برنامه ریزی کرده بود دستگیر کرد.

نیروهای امنیتی روسیه در مسکو، پایتخت، اعضای یک هسته نازی را که برای حملات تروریستی و کشتار جمعی در روسیه طراحی کرده بودند، اندکی قبل از بزرگداشت پیروزی در 9 مه دستگیر کردند.

در بیانیه سرویس امنیت فدرال روسیه آمده است: «کارمندان سرویس امنیتی و وزارت کشور روسیه حامیان گروهی از «قاتلان» نازی را در مسکو بازداشت کردند که قصد داشتند با زنده زنده سوزاندن بی خانمان ها آنها را بکشند.

مقامات نشان دادند که آنها مأموریتی را انجام دادند که توسط رهبرشان ایگور کراسنوف در اوکراین به آنها سپرده شده بود و قصد داشتند تا روز پیروزی در 9 مه حملات تروریستی و کشتار جمعی را در خاک روسیه انجام دهند.

وی افزود: «آنها قصد داشتند فیلم های جنایات خود را به منظور ارعاب در اینترنت منتشر کنند.»

وی خاطرنشان کرد که آنها در یک سلسله حملات به خارجی ها با استفاده از چاقو و وسایل دیگر دست داشتند.

منبع: RT

سرهنگ اسیر اوکراینی: دولت ما در ماریوپل ما را فریب داد و ناکام گذاشت.

فرمانده تیپ 36 تفنگداران دریایی ارتش اوکراین گفت که نیروهای تحت محاصره او در ماریوپل از دولت خواستند تا در مورد سرنوشت آنها توافق کند، اما کیف آنها را فریب داد و به وعده های کمک و شکستن محاصره عمل نکرد.

سرهنگ ولادیمیر بارانیوک، همراه با سربازان و ارشدترین فرماندهان تیپ 36، از جمله رئیس ستاد آن، سرهنگ دیمیتری کورمیانکوف، هنگامی که می خواستند کارخانه آزوماش، در شمال غربی کارخانه آزوفستال، آخرین سنگر اولترا را ترک کنند، دستگیر شدند. -گردان ملی گرایان آزوف در ماریوپل.

بارانیوک در مصاحبه ای که در محل بازداشتش در داخل جمهوری دونتسک ضبط شده است، گفت: «کیف از ما خواست استقامت کنیم. گفت که نیروهایی برای شکستن محاصره هستند، آنها به زودی به کمک شما خواهند آمد.» در همان زمان، مقامات دولتی آشکارا در مورد عدم امکان نجات سربازان اوکراینی در ماریوپل صحبت کردند.

به گفته سرهنگ اسیر، در نهایت روحیه رزمندگان به شدت پایین آمد و تحمل این وضعیت برایشان سخت بود. زمانی که بارانیوک متوجه شد که وعده های کیف برای شکستن محاصره دروغی بیش نبود، تلاش کرد تا از آن عبور کند، اما شکست خورد.

او گفت: «آنها به ما قول کمک دادند، اما نشد، بنابراین به واحدهای آنها (در آزوستال) رفتیم.

در اواسط آوریل، مقامات جمهوری خلق دونتسک گزارش دادند که 1350 سرباز، از جمله بیش از 160 افسر، از «تیپ 36» تفنگداران دریایی اوکراین در ماریوپل اسلحه های خود را زمین گذاشتند و تسلیم نیروهای جمهوری شدند.

منبع: RT

مقام روسی: فنلاند و سوئد با پیوستن به ناتو مجبور خواهند شد روسیه را دشمن بدانند

اولگ استپانوف، سفیر روسیه در کانادا، گفت که پیوستن احتمالی فنلاند و سوئد به ناتو، آنها را وادار می کند تا با روسیه به عنوان یک دشمن رفتار کنند و واکنش مسکو را در پی خواهد داشت.

سفیر روسیه خاطرنشان کرد: روسیه پس از الحاق دو کشور به ناتو، آنها را به عنوان کشورهای بی‌طرف تلقی نمی‌کند، بلکه آنها را به عنوان یک نقطه تهدید برای روسیه می‌داند که باعث می‌شود همه وضعیت غیرهسته‌ای منطقه بالتیک را فراموش کند..»

سفیر خاطرنشان کرد که روسیه همواره به بی طرفی سوئد و فنلاند احترام گذاشته است.

واشنگتن و ناتو اکنون از تاکتیک‌های متفاوتی برای تشویق نیروهای سیاسی خاص در فنلاند و سوئد استفاده می‌کنند تا دو کشور را متقاعد کنند که شیوه زندگی مسالمت‌آمیز خود را کنار بگذارند و شمال اروپا را از منطقه عدم تعهد نظامی، ثبات و شکوفایی به صحنه جنگ بالقوه دیگری تبدیل کنند. سفیر گفت.

منبع: ریانووستی

دبیرکل سابق ناتو: سوئد و فنلاند باید اکنون به این ائتلاف بپیوندند

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سابق ناتو گفت، سوئد و فنلاند باید اکنون به این ائتلاف بپیوندند، در حالی که روسیه «مشغول» یک عملیات نظامی ویژه در اوکراین است.

راسموسن در مصاحبه ای با CNBC گفت: «برای فنلاند و سوئد، به نظر من در حال حاضر فرصتی برای پیوستن به ناتو دارند، در حالی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هنوز در جاهای دیگر (در اوکراین) مشغول است.

راسموسن خاطرنشان کرد که حتی اگر درخواست سوئد و فنلاند فوری تلقی شود، مراحل پیوستن به ناتو «چند ماه» طول خواهد کشید، زیرا باید از پارلمان 30 کشور عضو سازمان عبور کند تا بتواند توسط ائتلاف تصویب شود.

منبع: ریانووستی

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا خواستار برخورد جدی با موضع پوتین در مورد گسترش «ناتو» شد.

مدیر آژانس اطلاعات مرکزی، ویلیام برنز، خواستار برخورد جدی با امتناع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از گسترش «ناتو»، به ویژه تمایل به گنجاندن سوئد و فنلاند در ائتلاف شد.

برنز در جریان نشستی در واشنگتن که توسط روزنامه فایننشال تایمز بریتانیا برگزار شد، گفت: ما باید به طور جدی با تمام موضوعات مطرح شده از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مورد گسترش ائتلاف ناتو برخورد کنیم.

وی افزود: «اما من معتقدم که اگر فنلاند و سوئد تصمیم به پیوستن به این ائتلاف بگیرند و اگر این ائتلاف تصمیم بگیرد تعداد اعضای خود را افزایش دهد و این دو کشور را شامل شود، هیچ یک از اینها بازدارنده نخواهد بود.»

منبع: «تاس»

از سال 2014 تاکنون بیش از 10 هزار تحریم علیه روسیه اعمال شده است

ویچسلاو والودین، رئیس دومای دولتی روسیه اعلام کرد که از سال 2014 تاکنون، بیش از 10 هزار تحریم علیه روسیه اعمال شده که بیش از 7 هزار و 300 هزار مورد آن پس از آغاز درگیری‌های نظامی در اوکراین اعمال شده است.

این مقام بلندپایه پارلمان روسیه امروز یکشنبه در کانال تلگرامی خود در این باره نوشت: «از سال 2014 که کودتای دولتی در اوکراین رخ داد، تا به امروز دقیقاً 10 هزار و 128 تحریم علیه فدراسیون روسیه اعمال شده است. تعداد تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور ««بیش از هر کشور دیگری در کل تاریخ جهان» است.»

والودین یادآور شد: «جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده بر این عقیده است که تنها جایگزین تحریم‌ها علیه روسیه می‌تواند جنگ جهانی سوم باشد. ولی او این واقعیت را نادیده گرفته که هر چیزی که ما را نکشد، ما را قوی‌تر از گذشته خواهد کرد.»

رئیس چچن: بخش اعظم شهر «پوپاسنایا» در شرق اوکراین تحت کنترل ارتش روسیه قرار دارد

رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن صبح امروز، یکشنبه در پیامی در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که بخش اعظم شهر پوپاسنایا در منطقه لوهانسک در شرق اوکراین، تحت کنترل نیروهای مسلح روسیه قرار گرفته است.

قدیروف نوشت: «سربازان نیروهای ویژه چچنی کنترل اکثر مناطق مرکزی پوپاسنایا را به دست گرفتند و خیابان‌های اصلی شهر کاملاً از وجود نیروهای ملی گرای اوکراینی پاکسازی شده است.»

قدیروف روز گذشته، شنبه از تصرف 80 درصدی این شهر خبر داده و گفته بود که آزادسازی آن «فقط مسئله زمان است».

سازمان سیا: آمریکا هیچ نشانه‌ای دال بر تصمیم روسیه برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای نمی‌بیند

ویلیام برنز، رئیس سازمان سیای آمریکا در سخنانی اظهار داشت: «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه به پیشبرد جنگ در اوکراین ادامه خواهد داد. فایننشال تایمز روز شنبه به نقل از برنز نوشت که پوتین در وضعیتی قرار دارد که به شکست اعتقادی ندارد.  

به گفته برنز، پوتین بر این عقیده است که با تلاش بیشتر، می تواند پیشرفت کند. به گفته این مقام آمریکایی شرق و جنوب شرق اوکراین به ویژه درگیر جنگ سختی هستند. بسیاری از مردم مشتاقانه منتظر سخنرانی پوتین در رژه نظامی سالانه 9  ماه می در مسکو هستند.

مدیر سیا همچنین گفت که سازمان های اطلاعاتی آمریکا هیچ مدرک عملی مبنی بر برنامه ریزی روسیه برای استفاده از سلاح های هسته‌ای تاکتیکی در این جنگ نمی بینند.  

وی افزود: با این حال، این احتمال را نباید ساده انگارید. سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی یا سلاح‌های میدان نبرد هسته‌ای به سلاح‌های هسته‌ای گفته می‌شود که شعاع عمل و قدرت انفجاری آن‌ها به طور قابل‌توجهی کمتر از سلاح‌های هسته‌ای استراتژیک است که می‌توانند در خارج از یک قاره مورد استفاده قرار گیرند.

ناتو در خصوص اوکراین مرتکب یک اشتباه راهبردی مرگبار شده است

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، صبح امروز، یکشنبه اعلام کرد که پیمان آتلانتیک شمالی در خصوص روند اوضاع پیرامون اوکراین، مرتکب یک «اشتباه استراتژیکی مرگبار» شده است.

این دیپلمات روس این موضوع را در تفسیر سخنان هوا چونینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین که بمباران یوگسلاوی توسط ناتو در سال 1999 را به یاد آورده و گفت سفارت چین در این کشور را تحت تأثیر این حادثه قرار گرفته، بیان کرده و تاکید کرد: «بیایید هیچ توهمی نداشته باشیم. 23 سال از آن ماجرا گذشته، ولی ناتو همچنان تهدید اصلی برای صلح و ثبات بین المللی بشمار می‌رود. اکنون نیز این ائتلاف غربی جنگ نیابتی علیه روسیه در اوکراین به راه انداخته است و از این واهمه ندارد که مردم اوکراین » تا آخرین نفر» قربانی شوند. ناتو از سال 2014 فعالانه زمینه را برای چنین بحرانی آماده سازی کرده و این یک اشتباه استراتژیکی مرگبار برای ناتو است.»

پنجشنبه گذشته، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز در نشست شورای امنیت سازمان جهانی درباره اوکراین گفت که غرب در حال حاضر با پمپاژ سلاح به این کشور و استفاده از یک جنگ نیابتی، در واقع با روسیه در حال جنگ است.

وزارت دفاع روسیه از پایان عملیات تخلیه غیرنظامیان از آزوفستال خبر داد

میخائیل میزینتسیف، رئیس مرکز کنترل دفاع ملی روسیه شب گذشته، شنبه، اعلام کرد که در سایه اقدامات نیروهای مسلح روسیه، عملیات خارج سازی غیرنظامیان از محوطه کارخانه آزوفستال در ماریوپل به پایان رسید. به گفته وی، در طول دوره عملیات انسان دوستانه از 5 ماه مه (15 اردیبهشت)، 51 نفر نجات یافتند که شامل 18 مرد، 22 زن، 11 کودک، از جمله یک نفر در 7 ماه مه می‌شود.

این مقام نظامی تاکید کرد که اقدامات انجام شده توسط مسکو با مشارکت فعال نمایندگان سازمان ملل متحد و کمیته بین المللی صلیب سرخ  اجرا شده است و در نتیجه این عملیات افراد تخلیه شده  با همراهی نمایندگان سازمان‌های بین المللی، به مکان‌های امن انتخابی خود عزیمت کردند.

ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین نیز روز شنبه تایید کرد که روند خارج سازی غیرنظامیان از محوطه کارخانه آزوفستال در شهر ماریوپول پایان یافته است.

انگلیس 1.3 میلیارد پوند برای کمک نظامی به اوکراین اختصاص خواهد داد

طبق گزارش رسانه‌های انگلیسی، دولت این کشور 1.3 میلیارد پوند برای ادامه حمایت نظامی از اوکراین اختصاص خواهد داد. ریشی سوناک، وزیر دارایی انگلیس در این باره گفت: «ما در حمایت از مردم اوکراین تزلزل‌ناپذیر هستیم و این 1.3 میلیارد پوند اضافی تضمین می‌کند که ما به حمایت‌های نظامی و عملیاتی لازم برای آنها ادامه می‌دهیم».

پیش از این بوریس جانسون به نمایندگان پارلمان اعلای اوکراین قول داده بود که لندن و متحدانش به تامین تسلیحاتی کی‌یف ادامه خواهند داد.

اعمال فشار آمریکا بر یونان برای ارسال سامانه موشکی اس-300 به اوکراین

روزنامه ترکی «استار» (Star) روز شنبه به نقل از منابع خبری خود نوشت که پس از امتناع ترکیه از انتقال سامانه موشکی اس-400 روسی به اوکراین، ایالات متحده اعمال فشار زیادی را بر یونان به منظور انتقال موشک‌های اس-300 به کی‌یف را آغاز کرده است.

به نوشته این روزنامه، مقامات آتن  می‌گویند که یونان قبلاً در چارچوب توانایی‌های خود به اوکراین کمک کرده است. ولی یانیس ایکونومو، سخنگوی رسمی دولت یونان یادآور شده که کشورش قرار نیست سامانه‌های دفاع هوایی اس-300 ساخت روسیه را به اوکراین ارسال کند.

در این مقاله آمده است: دلیل اصلی اینکه ایالات متحده و اوکراین روی سلاح‌های ساخت شوروی یا روسیه حساب می‌کنند این واقعیت است که نظامیان اوکراینی با این تسلیحات آشنایی داشته و این تسلیحات می‌توانند فوراً به زرادخانه اوکراین اضافه شوند. علاوه بر این، سامانه اس-300 قادر به رهگیری موشک‌های کروز است.

از سوی دیگر، کارشناسان نظامی و تحلیلگران دفاعی یادآور شدند که ترکیه قاطعانه تاکید کرده که قصد ندارد سامانه موشکی اس-400 خود را به اوکراین منتقل کند و به توافقات خویش با روسیه پایبند خواهد ماند.

در اوایل ماه آوریل (فروردین ماه)، مشخص شد که جمهوری اسلواکی بطور مخفیفانه سامانه موشکی ضدهوایی اس-300 خود را به اوکراین تحویل داده است. پس از آن، آمریکا تسلیحات جایگزینی برای این سلاح‌ها در اختیار اسلواکی قرار داد.

پیش بینی سناتور روس درباره آغاز سقوط ارزش دلار

سناتور آلکسی پوشکوف معتقد است که سیستم مالی جهانی به آهستگی در حال شروع بازسازی است و روسیه یکی از بازیگران اصلی در این روند است. پوشکوف در کانال تلگرامی خود نوشت: «سیستم مالی جهانی به آرامی شروع به بازسازی خویش کرده و بازیگران اصلی این بازسازی روسیه، چین، هند، عربستان سعودی، ترکیه هستند.»

وی یادآور شد که حتی صندوق بین المللی پول نیز اعتراف کرده که رویدادهای اخیر پیرامون اوکراین موقعیت دلار، به عنوان ارز پیشرو در جهان را متزلزل کرده است، بدین ترتیب، به گفته پوشکوف، روند از بین رفتن ارزش دلار از هم اکنون آغاز شده است.

پیش از این، گیتا گوپینات، معاون اول مدیر عامل صندوق بین المللی پول در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز به تضعیف نفوذ جهانی دلار به دلیل تحریم‌ها علیه روسیه اعتراف کرده بود.

حمایت ناتو از گردان افراطی آزوف در اوکراین
خبرنگار راشاتودی از ماریوپل گزارش داد بسیاری از تجهیزات نظامی مورد استفاده ملی گرایان گردان آزوف اوکراین ساخت کشور‌های غربی است. همچنین مزدوران خارجی که برخی از آنان رسما عضو نیرو‌های ناتو هستند، کنار نیرو‌های آزوف می‌جنگند.
خبرنگار راشاتودی گفت روسیه در این منطقه آتش بس اعلام کرده تا غیرنظامیان از آنجا خارج شوند. اما تک تیراندازانِ گردان آزوف در ارتش اوکراین این آتش بس را مکرر نقض می‌کند.

به گفته مقامات روسیه حدود صد مزدور خارجی در کنار ملی گرایان آزوف داخل مجتمع صنعتی حضور دارند. اغلب آن‌ها از گروه‌های راست افراطی و حامیان برتری نژادی سفیدپوستان هستند که از آمریکا و اروپا به اینجا آمده اند. در این دو ماه بار‌ها دیده شده که بسیاری از آن‌ها رسما نیروی نظامی و افسر ناتو هستند. «

رئيس دوماي روسيه واشنگتن را به مشارکت مستقيم در جنگ اوکراين متهم کرد

ویاچسلاو ولودین، رئیس پارلمان روسیه (دوما)، واشنگتن را به هماهنگی عملیات نظامی در اوکراین متهم کرد که به گفته او، تا سطح دخالت مستقیم آمریکا در عملیات نظامی علیه روسیه ارتقا می‌یابد.
به گزارش «رویترز»، ولودین شنبه ۷ مه، در کانال تلگرامی خود گفت: «واشنگتن به شکلی بنیادین در حال هماهنگی و توسعه عملیات نظامی است و بنابراین مستقیماً در عملیات نظامی علیه کشور ما مشارکت دارد.»
این اظهارات مقام روسی پس از آن مطرح می‌شود که آمریکا و اعضای اروپایی «ناتو»، تسلیحات سنگین را در اختیار اوکراین برای کمک به مقاومت در برابر تهاجم ارتش روسیه گذاشتند که مناطق شرقی و جنوبی را اشغال کرده، اما موفق به تصرف کی یف نشده است.

خروج همه زنان، کودکان و افراد سالخورده از آزوفستال 


معاون نخست وزیر اوکراین اعلام کرد تمامی زنان‏, کودکان و افراد سالخورده از کارخانه فولاد در ماریوپل خارج شده اند.
به گزارش ”آسوشیتدپرس“ ”ایرینا وروشچوک“ معاون نخست وزیر اوکراین شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: تمامی زنان‏, کودکان و افراد سالخورده از کارخانه فولاد آزوفستال خارج شدند. این بخش از عملیات انسانی در شهر بندری ماریوپل تکمیل شد.
وی توضیحات بیشتری درباره خارج شدن زنان، کودکان و افراد سالخورده از کارخانه فولاد اعلام نکرد. خبرگزاری روسی زبان تاس اعلام کرد روز شنبه ۵۰ نفر از شهروندان اوکراینی از کارخانه آزوفستال خارج شده اند. همچنین همین تعداد روز جمعه از این کارخانه خارج شده بودند. شهروندانی که در این کارخانه نگهداری می‌شدند به همراه مبارزان اوکراینی قصد داشتند از سقوط کامل شهر ماریوپل جلوگیری کنند.

درخواست از کارکنان سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا برای سکوت درباره نقششان در اوکراین
به گزارش روزنامه گاردین، افسران سابق اطلاعاتی ایالات متحده امریکا به جانشینان خود که در حال حاضر در قدرت هستند توصیه می‌کنند که دهان خود را ببندند و از لاف زدن در مورد نقش خود در موفقیت‌های نظامی اوکراین دست بردارند.
دو خبر در طی همین چند روز در این هفته، در مطبوعات آمریکا منتشر شد که به نقل از مقامات ناشناس گفتند سرویس اطلاعاتی آمریکا در هدف قرار دادن ژنرال‌های روسی در میدان نبرد و غرق شدن رزمناو مسکوا در دریای سیاه نقش داشته است.
به عنوان یک قاعده کلی، جاسوسی به صورت مخفیانه انجام می‌شود، اما سازمان‌های اطلاعاتی غربی در چند ماه گذشته با افشای اطلاعات درباره تدارکات روسیه برای تهاجم و سپس با گزارش‌های روزانه در میدان جنگ و از پشت خطوط روسیه، این قانون را تغییر داده‌اند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: