پرش به محتوا

اخبار هفتاد و سومین روزجنگ اوکراین


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


تخلیه کارخانه فولاد آزوفستال در ماریوپل ادامه دارد – روسیه از سازمان ملل و رسانه های غربی انتقاد می کند

به گفته نبنسیا، نماینده روسیه در سازمان ملل، وضعیت ماریوپل «به شکلی کاملاً تحریف شده» ارائه می شود. غرب به عمد این تصور را ایجاد می کند که اوکراین موفق شده است روسیه را متقاعد کند که یک کریدور بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان باز کند.

« نبنسیا، نمتینده دائمی روسیه در سازمان ملل، گفت که وضعیت در ماریوپول «به شکلی کاملاً تحریف شده ارائه شده است.» «این تصور به عمد ایجاد می شود که سازمان ملل و اوکراین موفق شدند روسیه را متقاعد کنند که یک کریدور بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان از کارخانه متالورژی آزوفستال باز کند. طرف روسی مرتباً کریدورهای بشردوستانه را در آنجا باز کرده است و امروز نیز باز است.»

مشکل اینجاست: ستیزه جویان آزوف ترجیح می دهند از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کنند و کسانی که موفق به فرار شدند آشکارا در مورد آن صحبت می کنند.

منبع: ارتش اوکراین قادر به مقابله با پهپادهای روسیه نیست

یک منبع نظامی روسیه گفت که ابزارهای جنگ الکترونیک اوکراین قادر به مقابله با هواپیمای بدون سرنشین روسی ZALA AERO نیستند.

این منبع خاطرنشان کرد: این پهپاد انتحاری که توسط شرکت «کلاشینکف» تولید شده است دارای رسانه های ارتباطی بی سیم ایمن ویژه است.

وی افزود: «ارتباطات امن پهپادهای شناسایی به هواپیمای بدون سرنشین ZALA AERO این امکان را می‌دهد تا در مناطقی که سامانه‌های جنگ الکترونیک اوکراین فعال هستند، عملیات کند.»

این منبع تاکید کرد که هنوز هیچ موردی مبنی بر شکست این پهپادها در انجام ماموریت های رزمی خود به دلیل تاثیر تجهیزات جنگ الکترونیک اوکراین ثبت نشده است.

نیروهای روسیه از پهپادهای شناسایی ZALA در منطقه عملیات ویژه نظامی در اوکراین استفاده می کنند. از این پهپادها برای شناسایی مواضع نیروهای اوکراینی و مستقیم آتش توپخانه استفاده می شود.

منبع: ریانووستی

ارتش روسیه: نیروهای موشکی و توپخانه ما در طول شب 44 مرکز فرماندهی و 196 پایگاه نیروهای اوکراینی را بمباران کردند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای موشکی و توپخانه ای این کشور در طول شب 44 مرکز فرماندهی و 196 پایگاه نیروهای اوکراینی و مناطق تمرکز سربازان و تجهیزات آنها را بمباران کردند.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی دفاع روسیه در یک جلسه توجیهی صبحگاهی گفت که نیروهای روسی با حملات هوایی، تسلیحات و تجهیزاتی را که از ایالات متحده و اروپا وارد منطقه خارکف شده بودند، منهدم کردند.

در طول شب، هوانوردی عملیاتی تاکتیکی و هوانوردی ارتش، 18 تأسیسات نظامی در اوکراین، از جمله دو نقطه فرماندهی در منطقه خارکف، پنج منطقه متمرکز پرسنل و تجهیزات نظامی، و سه انبار مهمات و سوخت در منطقه اودسا را ​​هدف قرار دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: در نتیجه این حملات، 280 نفر از گردان‌های افراطی ملی‌گرای اوکراین کشته و 48 قطعه سلاح و تجهیزات نظامی از کار افتاده‌اند.

پدافند هوایی روسیه در طول شب 13 پهپاد را بر فراز مناطق استان های نیکولایف، خرسون، خارکف و همچنین جمهوری خلق دونتسک سرنگون کرد.

همچنین سه فروند موشک بالستیک اوکراینی «توچکا او» و 9 پرتابگر «سمبرچ» در منطقه ایزیوم در استان خارکف رهگیری شد.

به گزارش دفاع روسیه، از آغاز عملیات ویژه نظامی، 152 هواپیمای اوکراینی، 112 هلیکوپتر، 762 پهپاد، 295 سامانه موشکی ضد هوایی، 2895 دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی، 333 موشک انداز، 1364 قطعه توپ و خمپاره صحرایی ، از آغاز عملیات ویژه نظامی منهدم شده است 2716 خودروی ویژه نظامی.

منبع: وزارت دفاع روسیه

مقامات روسیه در حال بررسی حقایق جدید در مورد شکنجه سربازان روسی در اوکراین هستند

دفتر مطبوعاتی کمیته تحقیق در روسیه اعلام کرد که الکساندر باستریکین، رئیس کمیته، به زیردستان خود دستور داد تا حقایق جدیدی در مورد شکنجه پرسنل نظامی روسیه در اوکراین بررسی کنند.

این دفتر در بیانیه خود افزود: «رئیس کمیته تحقیقات دستور داده است حقایق جدیدی در مورد شکنجه پرسنل نظامی روسیه در اوکراین بررسی شود.

در این بیانیه دلیل آغاز تحقیقات انتشار ویدئویی در اینترنت است که در آن افراد ناشناس در یکی از روستاهای استان خرسون، سربازان مجروح روسی را در نزدیکی یک خودروی جنگی به تمسخر گرفته و اقلام متعلق به کشته شدگان را در آنجا به سرقت می برند.

شایان ذکر است عاملان این حادثه چندی پیش دستگیر شدند.

 منبع: تاس

دونتسک: اداره شهر پوپاسنایا تحت کنترل ارتش روسیه و نیروهای ما است

رودیون میروشنیک، سفیر جمهوری خلق دونتسک، گفت که نیروهای این جمهوری با همکاری ارتش روسیه توانستند کنترل خود را بر ساختمان اداری شهر پوپاسنایا تحمیل کنند.

سفیر افزود: ساختمان اداری شهر بوباسنا هم اکنون تحت کنترل نیروهای مردمی جمهوری ما و نیروهای همپیمان قرار گرفته است و بیش از دو ماه است که نبردهای شدید در این شهر ادامه دارد و دشمن متر مربع بیرون رانده می شود. متر از قوی ترین منطقه استحکاماتی که شهر بوباسنایا به آن تبدیل شده است.»

شهر پوپاسنایا در قسمت غربی جمهوری واقع شده است و راه های رسیدن به آرتیوموسک و کراسنوآرمیسک و همچنین لیشانسک و سوتلودارسک از آن عبور می کنند.

منبع: ریانووستی

فرمانده نیروهای دونتسک: اولین تماس مستقیم بین ارتش روسیه و اوکراین در ماریوپل

یکی از فرماندهان نیروهای جمهوری خلق دونتسک اعلام کرد که اولین تماس حضوری بین نمایندگان ارتش روسیه و نیروهای محاصره شده اوکراینی در داخل کارخانه «آزووستال» در شهر ماریوپول از زمان آغاز درگیری انجام شده است

الکساندر خداکوفسکی فرمانده گردان «وستوک» («شرق») نیروهای جمهوری دونتسک امروز شنبه در کانال خود در اپلیکیشن تلگرام گفت: «گروهی از عناصر نیروهای دشمن حامل یک پرچم سفید، به جاده ای که از پل منتهی می شد، رفته و در آنجا با غیر نظامیان برخورد شد.» و آنها به مجتمع آزوستال تخلیه شدند.

خداکوفسکی با اشاره به اینکه گروهی از پرسنل نظامی روسیه به عنوان مذاکره کننده برای ملاقات با آنها رفتند، تأکید کرد که این «اولین تماس شخصی از زمان آغاز محاصره ماریوپل» بین دو طرف درگیری است.

گردان «آزوف» اوکراین که به جهت گیری نازیسم خود معروف است و اعضای آن در داخل «آزوفستال» مستقر هستند، در بیانیه ای اعلام کرد که هر دو طرف درگیری از پرچم های سفید هنگام اجرای طرح توافق شده برای تخلیه استفاده می کنند. غیرنظامیان از این کارخانه، افزودند که عملیات امروز چهارمین عملیات در نوع خود است.

این مذاکرات در شرایطی انجام میشود که در حال تخلیه غیرنظامیانی است که با نیروهای اوکراینی در کارخانه بزرگ فولاد آزوفستال هستند.

از زمان شروع عملیات نظامی روسیه در اوکراین، ماریوپل، بزرگترین شهر مشرف به دریای آزوف، شاهد نبردهای شدیدی بوده است که طی آن نیروهای روسیه و جمهوری خلق دونتسک موفق به کنترل کل شهر به جز » کارخانه آزوستال» شدند.

رئیس جمهور ولادیمیر پوتین به نیروهای روسی دستور داد تا به کارخانه عظیمی که شبکه پیچیده ای از تاسیسات زیرزمینی را در خود جای داده است، حمله نکنند و به محاصره گروه نیروهای اوکراینی که در آنجا گیر افتاده اند ادامه دهند و از تسلیم خودداری کنند.

روسیه و اوکراین توافق کردند که سازمان ملل متحد و کمیته بین المللی صلیب سرخ را در سازماندهی عملیات جاری که به تخلیه صدها غیرنظامی از کارخانه ختم شد، مشارکت دهند.

منبع: RT

امروز هیچ غیرنظامی از منطقه کارخانه آزوفستال تخلیه نشد

منابعی به راشا تودی صحت گزارش های رسانه ها مبنی بر تخلیه غیرنظامیان از کارخانه آزوفستال در ماریوپل در روز شنبه را تکذیب کردند.

این منبع گفت که امروز هیچ عملیاتی برای تخلیه غیرنظامیان از منطقه مذکور انجام نشده است.

این در حالیست که رسانه ها گفتند که امروز شنبه 50 غیرنظامی از زمین ها و ساختمان های نزدیک آزوستال تخلیه شدند.

روز جمعه، ستاد هماهنگی اقدامات بشردوستانه روسیه از تخلیه 50 غیرنظامی از جمله 11 کودک از کارخانه آزوفستال در شهر ماریوپل خبر داد.

ستاد هماهنگی در بیانیه ای اعلام کرد: 50 غیرنظامی از جمله 11 کودک نجات یافتند و همه غیرنظامیان آزاد شده برای انتقال به پناهگاه های موقت به انتخاب خود به نمایندگان سازمان ملل و کمیته بین المللی صلیب سرخ تحویل داده شدند. جمعه.

در این بیانیه تایید شده است که «عملیات بشردوستانه در «آزوفستال» در 7 می 2022 ادامه خواهد یافت.

منبع: RT

روسیه از انهدام تسلیحات آمریکا و اتحادیه اروپا در منطقه خارکف اوکراین خبر داد


ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه صبح شنبه اطلاعات بیشتری در مورد روند عملیات به اصطلاح ویژه روسیه و اوکراین ارائه کرد. به گفته وی، در شب هفتم ماه مه، موشک های هوایی با دقت بالا به شش هدف نظامی اوکراینی از جمله پنج مرکز پرسنل و تجهیزات و یک انبار مهمات در نزدیکی روستای باخموت اصابت کرد.

همانطور که کوناشنکوف اعلام کرد، نیروی هوایی روسیه ۱۸ هدف نظامی دیگر از جمله چندین انبار مهمات و سوخت را در طول شب منهدم کرده است. تعداد زیادی سلاح از کشورهای آمریکا و اتحادیه اروپا در نزدیکی ایستگاه راه آهن بوگودوخوف در منطقه خارکف منهدم شد. در این حملات ۲۸۰ فاشیست اوکراینی کشته و ۴۸ ،هدف نظامی از کار افتادند. حملات توپخانه ای و موشکی بیشتر به ۴۴ فرماندهی و ۱۹۶ پایگاه و تمرکز پرسنل و فناوری نیروهای مسلح اوکراین اصابت کرد.

سخنگوی مقامات نظامی در مسکو نیز از عملیات ضد هوایی خبر داد. بر این اساس، ۱۳ پهپاد اوکراینی در مناطق نیکولایف، کرسون و خارکف اوکراین و همچنین در جمهوری خلق دونتسک سرنگون شدند. سه موشک بالستیک توشکا-یو و ۹ موشک واکنشی اسمرچ نیز بر فراز شهر ایزیوم در منطقه خارکف رهگیری شدند.

چهار انفجار در ترانس نیستریا: مقامات حملات هواپیماهای بدون سرنشین را فرض می کنند

پلیس جمهوری ترانس نیستریا که در سطح بین المللی هنوز به رسمیت شناخته نشده است، روز شنبه از وقوع چهار انفجار در نزدیکی روستای ورونکوو در مرز با اوکراین خبر داد. به گفته وزارت کشور، دو حمله پهپاد صورت گرفته است. دو بمب اول در ساعت 9:40 شب به وقت محلی در نزدیکی یک فرودگاه سابق شلیک شد. ساعتی بعد دوباره منطقه مورد حمله قرار گرفت. این حملات هیچ قربانی وجود نداشت.

منطقه اطراف شهرک ورونکوو تنها چند روز قبل یعنی در 5 مه مورد حمله قرار گرفت. در آن زمان یک هواپیمای بدون سرنشین دو وسیله انفجاری را پرتاب کرد. که آنهم هیچ آسیبی بوجود نیاورد.

ورونکوو در نزدیکی مرز اوکراین قرار دارد. در این نزدیکی انبارهای اسلحه و مهمات روسی وجود دارد که توسط نیروی ضربت روسیه در ترانس نیستریا از آن محافظت می کنند. پس از چندین حادثه در هفته گذشته، مقامات محلی سطح هشدار ترور را به قرمز رساندند. تدابیر امنیتی شدیدتری در منطقه اعمال می شود.

خرسون هرگونه مذاکره با کیف را منتفی میداند


کریل استرموسوف، نایب رئیس اداره نظامی و غیرنظامی منطقه خرسون اوکراین، به خبرگزاری روسی ریانووستی گفت که هرگونه مذاکره با دولت در کیف منتفی است. دولت فعلی اوکراین کاری جز ارعاب مردم نمی تواند بکند. به گفته استریموسوف، پرونده های جنایی قبلاً علیه کارمندان اداره جدید منطقه ای در اوکراین مطرح شده است. اکنون ممکن است با حبس ابد روبرو شوید.

به همین دلیل صحبت با این دولت فایده ای ندارد، زیرا نه تنها یک رژیم فاشیست، بلکه یک سازمان تروریستی هم هست!.

در جریان عملیات موسوم به عملیات ویژه در اوکراین، ارتش روسیه مدعی است که کنترل کامل منطقه خرسون را که با شبه جزیره کریمه دریای سیاه هم مرز است، به دست گرفته است. در آنجا پخش تلویزیون روسیه بازسازی شد. در پایان ماه آوریل، مقامات در خرسون اعلام کردند که روبل را به عنوان واحد پول خود معرفی خواهند کرد. یک بانک روسی باید به زودی در شهر افتتاح شود. به گفته استرموسوف، ساکنان خرسون بزودی از گذرنامه روسی بهره‌مند خواهند شد..

 «خوب، خفه شو.»

بایدن خواستار پایان دادن به انتشار اطلاعات روزانه سرویس مخفی به مطبوعات شد

   جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا خواستار پایان دادن به گزارش‌های اطلاعاتی روزانه به مطبوعات درباره اوکراین شده است.  رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در کنفرانس تلفنی مشترک با ویلیام برنز، رئیس سیا، آوریل هاینز، مدیر سرویس اطلاعات ملی آمریکا و مدیر سرویس اطلاعات ملی آمریکا، گفت: بر اساس اطلاعات شبکه آمریکایی NBC News، این درز این گونه اطلاعات نتیجه معکوس دارند و توجه را از هدف منحرف می کنند. لوید آستین وزیر دفاع آمریکا.

 به گزارش رادیو تلویزیون به نقل از دو مقام ناشناس دولت آمریکا، بایدن در این گفتگو از عملکرد خوب سرویس‌های مخفی تمجید کرد، اما در عین حال تاکید کرد که افشاگری‌های تقریباً روزانه در رسانه‌ها باید متوقف شود.  این سرویس ها هنوز بیانیه ای صادر نکرده اند.

 از جمله، نیویورک تایمز هفته گذشته با استناد به اطلاعات ادعایی اطلاعاتی گزارش داد که ظاهراً ایالات متحده اطلاعاتی را در اختیار کیف قرار داده است که ارتش اوکراین را قادر می‌سازد ژنرال‌های روسی متعددی را بکشد. به عنوان خلاف واقع  جان سیفر، افسر سابق سیا، از این هم فراتر رفت و در مورد گزارش روزنامه سنتی نیویورک اظهار نظر کرد: «خوب، خفه شو.»

 اخیراً تعداد فزاینده‌ای از مقامات اطلاعاتی و دولتی سابق ایالات متحده در رسانه‌های اجتماعی از دولت بایدن خواسته‌اند که صحبت با مطبوعات در مورد مسائل اطلاعاتی را متوقف کند.

بازرس روسیه از آزادی 11 دریانورد غیرنظامی از اسارت اوکراین خبر داد

 کمیسر حقوق بشر روسیه تاتیانا ماسکالکووا اعلام کرد که یازده دریانورد روسی کشتی آوانگارد پس از چند هفته اسارت در اوکراین اکنون به روسیه بازگشته اند.  این امر به لطف تعهد زیاد وزارت امور خارجه روسیه و وزارت دفاع روسیه امکان پذیر شد.

 در همان زمان، بازرس شکایت کرد که طرف اوکراینی به بازداشت غیرقانونی 60 دریانورد غیرنظامی از هفت کشتی روسی ادامه داد.  خدمه توسط افراد مسلح تحت فشار و محافظت قرار می گیرند.  آنها از رفتن به ساحل منع شده اند.  به گفته Moskalkowa، او از سازمان های بین المللی خواست تا برای آزادی دریانوردان تلاش کنند.  گروگان گرفتن غیرنظامیان غیرقانونی است.

 کشتی باری آوانگارد در تاریخ 1 دسامبر 2021 برای تعمیر وارد بندر شهر اسماعیل اوکراین شد.  پس از آغاز عملیات به اصطلاح ویژه روسیه در اوکراین، این کشتی و خدمه آن در بندر توسط نیروهای مرزبانی اوکراین مسدود شدند.

جمهوری خلق دونتسک: افسران ایالات متحده آمریکا، فرانسه و بریتانیا می توانند در آزوفستال باشند.

مشاور رئیس دولت جمهوری خلق دونتسک، یان گاگین، احتمال میدهد که مزدوران خارجی ممکن است در کارخانه متالورژی آزوفستال در شهر بندری ماریوپول، که توسط ارتش روسیه محاصره شده است، باشند.  گاگین در مصاحبه ای برای خبرگزاری روسی ریانووستی از افسران – عمدتاً از کشورهای اروپایی – صحبت می کند.  او به اعضای گردان آزوف که در کارخانه فولاد مستقر بودند، سربازان اسیر و غیرنظامیان آزاد شده اشاره می کند.  به گفته گاگین، تلاش های دیگر کشورها برای تخلیه شبه نظامیان آزوف از کارخانه فولاد و تماس های مکرر امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با کرملین نیز می تواند گواه این موضوع باشد.  بنابراین مزدوران می توانند شهروندان ایالات متحده آمریکا، فرانسه و بریتانیا باشند.

 نماینده جمهوری خلق لوهانسک همچنین اعلام کرد که بیشتر تجهیزات نظامی خارجی که به اوکراین عرضه می شود، مواد قراضه است.  میزان غیر قابل استفاده بودن آنها بسیار بالاست.  او به شهادت سربازان اسیر اوکراینی استناد می کند.  این می تواند مربوط به مدت استفاده منقضی شده و نگهداری ضعیف از سلاح های مربوطه باشد، اما همچنین به صلاحیت پایین سربازان اوکراینی مربوط می شود.  گاگین این احتمال را رد نمی کند که زرادخانه های قدیمی تسلیحات اروپایی به هزینه اوکراین از بین بروند.

شهادت روزنامه نگار فرانسوی در شورای امنیت درباره اتفاقات دونباس

یک روزنامه نگار فرانسوی در شورای امنیت سازمان ملل متحد، درباره اتفاقات منطقه دونباس در اوکراین به سود روسیه شهادت داد.

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیاالیوم، آنا لورپونل روزنامه نگار فرانسوی که از سال ۲۰۱۴ اخبار منطقه دونباس را پوشش می‌دهد، گفت، در این منطقه تخلفات بزرگی رخ داد و اوکراینی‌ها کشتار و مجازات‌های زیادی به راه انداخته اند، اتفاقاتی که همچنان ساکنان این منطقه را رنج می‌دهد.

وی اظهار داشت، من مه سال ۲۰۱۴ آنجا بودم، آن زمان نیروی هوایی اوکراین به روی غیر نظامیان و کودکان آتش گشود و بدتر اینکه به اجساد کشته شدگان هم رحم نمی‌کردند، آنان اجساد را دو نیم می‌کردند. اینگونه صحنه‌ها همچنان برای ساکنان شرق اوکراین تکان دهنده است و هرگز آن را فراموش نخواهند کرد.

این روزنامه نگار فرانسوی افزود: امیدوارم شاهد توافق صلح باشیم، اما برخی از همکارانم در فرانسه، تحولات اخیر را دیده اند و درباره آنچه مشاهده کردند هم گواهی داده اند، یکی از این‌ها دوستان من است، او از اولین خبرنگارانی است که کشتار و مجازات در دونتسک را مستند کرده است؛ ضمن اینکه دوست دیگری هم عملکرد زشت داوطلبان اوکراینی و آمریکایی را در زمان ورود به اودسا مستند کرده است. صلح تنها یک توافق بر روی کاغذ نیست، بلکه تصویری از نوع روابطی است که میان دو طرفی که با هم در جنگ بودند شکل می‌گیرد.

روسیه: نازی ها برای تحریکات در منطقه ای که صنایع شیمیایی در دونباس متمرکز است آماده می شوند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که تشکل‌های نازی و نیروهای کی‌یف در حال آماده‌سازی اقدامات تحریک‌آمیز در منطقه‌ای که صنایع شیمیایی در دونباس در جنوب شرق اوکراین متمرکز است.

رئیس مرکز نظارت بر دفاع ملی روسیه گفت: «نیروهای اوکراینی و نازی‌های وفادار به آنها در حال آماده‌سازی مناطق مستحکم در شرکت‌های شیمیایی در دونباس تحت هدایت حامیان خود در ایالات متحده و بریتانیا هستند و در آنجا برای اقدامات تحریک‌آمیز آماده می‌شوند». ، سپهبد میخائیل میزینتسف.

وی افزود: در سایت های شرکت «آزوت» در سورودونتسک، جمهوری خلق لوگانسک، آنها سلاح های سنگین را مستقر کردند که در آنجا بیش از هزار کارگر کارخانه و غیرنظامی را به عنوان سپر انسانی نگهداری می کنند. یک فاجعه.»

او گفت: «نازی ها کانتینرهایی با مواد شیمیایی خطرناک آماده کردند تا در صورت ترک اجباری مواضع خود، فوراً منفجر شوند.

وی خاطرنشان کرد که «سرویس امنیتی اوکراین در مناطق خرسون و دنیپروپتروفسک در حال برنامه‌ریزی تحریک‌آمیز با استفاده از سلاح‌های شیمیایی و اتهام نیروهای روسی است».

بر اساس اطلاعات ما، در شهرهای ویسکوپلیه، ایوانوفکا، کنیازوفکا و توبولینوی در منطقه خرسون و همچنین در آپوستولوو در منطقه دنیپروپتروفسک، سرویس امنیت اوکراین در حال برنامه‌ریزی اقدامات تحریک‌آمیز با استفاده از سلاح‌های شیمیایی است تا اتهامات بیشتری را به آنها وارد کند. نیروهای روسیه و غیرنظامیان باید فوراً از منطقه مورد حمله خارج شوند.»

وی به کشورهای غربی، سازمان ملل، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و سازمان منع تسلیحات شیمیایی نسبت به این اقدامات تحریک‌آمیز و سایر اقدامات تحریک‌آمیز هشدار داد و خاطرنشان کرد: کی‌یف قصد دارد این تحریکات را به طور گسترده از طریق رسانه‌های غربی و سایت‌های مختلف اینترنتی تبلیغ کند. «

منبع: «تاس»

ارتش روسیه 50 نفر را از کارخانه فولاد ماریوپل تخلیه و به سازمان ملل و صلیب سرخ تحویل داد

 50 غیرنظامی از مجتمع متالورژی فولاد آزوف در ماریوپل تخلیه شدند.  این را ستاد روسیه برای هماهنگی واکنش‌های بشردوستانه اعلام کرد.

 به گزارش ستاد، در 6 می، به ابتکار رهبری روسیه، عملیات تخلیه غیرنظامیان بازداشت شده توسط ملی‌گرایان اوکراینی در کارخانه فولاد آزوف انجام شد:

 «پنجاه غیرنظامی از جمله 11 کودک نجات یافتند. همه غیرنظامیان نجات یافته به نمایندگان سازمان ملل و کمیته بین المللی صلیب سرخ تحویل داده شدند تا آنها را به پناهگاه های اضطراری به انتخاب خود ببرند. عملیات بشردوستانه در آزوف -فولاد در 7 می به پایان می رسد ادامه داد.

پلیس برلین در حال بررسی حمله به ساختمان آژانس روسی ریانووستی است

 ساختمانی که خبرنگاران خبرگزاری روسی ریانووستی در آن زندگی می کنند بعدازظهر جمعه در برلین مورد حمله قرار گرفت.  پس از این حادثه، پلیس برلین یک شی مشکوک را در ساختمان پیدا کرد و آن را از کار انداخت.

بعد از ظهر روز جمعه حمله ای به ساختمانی در برلین رخ داد که خبرنگاران خبرگزاری روسی ریانووستی در آن زندگی می کنند.  به گزارش این شرکت رسانه ای، فردی ناشناس با بطری شیشه ساختمان را شکست و متواری شد.  پلیس در جریان این حادثه قرار گرفت.  هنگام بازرسی از خانه، یک قوطی بسته بندی شده با نوار و سیم در ساختمان کشف شد.  به همین دلیل ساکنان خانه تخلیه شدند.

 پلیس برلین کشف یک شی مشکوک در ساختمان را تایید کرد.  ابتدا به دلیل پرتاب بطری به سمت ساختمان، با پلیس تماس گرفته شده بود.  هنگامی که خانه مورد بازرسی قرار گرفت، در ساختمان همچنین یک بسته مشکوک نیز کشف شد  سخنگوی پلیس به تی آنلاین گفت که این شی خنثی شده است.  مشخص نیست که او از کجا آمده و برای چه هدفی مورد استفاده قرار گرفته است.  این شی در حال حاضر توسط فناوری پزشکی قانونی در حال بررسی است – از جمله اینکه آیا خطری ایجاد کرده است یا اینکه کسی شوخی بدی کرده است.

 ریانووستی ویدئویی را منتشر کرد که در آن افسری را با تجهیزات ضد بمب نشان می داد.  بعداً از شنیدن یک صدای بلند انفجار گزارش شد.  عصر همان روز، خبرنگاران توانستند به ساختمان برگردند.  مارگاریتا سیمونیان، سردبیر ریانووستی و آر تی، به نقل از پلیس برلین، در تلگرام درباره کشف یک بسته انفجاری توسط پلیس برلین گزارش داد.

 جزئیات بیشتر، به ویژه اینکه آیا ارتباطی با جنگ اوکراین وجود دارد یا خیر، در ابتدا مشخص نبود.  به گفته پلیس، اولین نتایج تحقیقات باید زودتر از روز شنبه اعلام شود.

افسر لتونیایی: اوکراین قصد دارد در 9 می پل کریمه را هدف قرار دهد

یانیس اسلایدینج، افسر نیروهای مسلح لتونی، اظهار داشت که اطلاعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه اوکراین قصد دارد همزمان با روز پیروزی روسیه در 9 می، پل کریمه را مورد حمله قرار دهد.

این افسر در بیانیه ای به رادیو لتونی گفت: «این جالب است و اطلاعاتی وجود دارد که اوکراین در حال برنامه ریزی برای حمله به پل کریمه در 9 می است.»

وی ادامه داد: ما باید چنین احتمالی را در نظر بگیریم، زیرا پس از تامین تسلیحات از کشورهای غربی، اوکراین توانایی ضربه زدن به این پل مهم استراتژیک را دارد که از طریق آن تدارکات از روسیه به محور جنوبی نیروهای روسیه در جنوب اوکراین می رسد.

پیش از این، الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین درباره احتمال هدف قرار دادن پل مذکور توسط اوکراین صحبت کرده بود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در اظهارات خود گفت که این یک اقدام تروریستی است.

دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه نیز به نوبه خود از طرف اوکراینی خواست تا پیش از اقدام به عواقب چنین اقدامی فکر کند.

منبع: ریانووستی

مسکو: انگلیس تصمیم نهایی خود را گرفت و رویارویی آشکار با روسیه را آغاز کرد

پس از احضار دبورا برونرت، سفیر لندن، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که «بریتانیا تصمیم نهایی خود را اتخاذ کرده و یک رویارویی آشکار با روسیه را آغاز کرده است و مسکو قاطعانه و شدیداً به اقدامات لندن پاسخ خواهد داد».

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: مسکو به تمام تحریم های اعمال شده از سوی لندن به شدت و قاطعانه پاسخ خواهد داد و مطابق با هنجارهای بین المللی پاسخ خواهد داد.

امروز، وزارت خارجه روسیه سفیر بریتانیا را احضار کرد و وی یادداشت اعتراضی شدیدی را به تصویب بسته جدید تحریم‌های لندن علیه روسیه از سوی لندن تسلیم کرد.

این بیانیه می افزاید: وزارت خارجه روسیه به سفیر انگلیس اطلاع داد که ادامه این خط مخرب منجر به تخریب نهایی روابط دوجانبه خواهد شد.

منابع آگاه اعلام کردند که سفیر انگلیس بدون توضیح دلیل این بازدید ساختمان وزارتخانه را ترک کرد، زیرا حدود 30 تا 40 دقیقه در ساختمان سپری کرد.

منبع: «تاس» + «نووستی»

پنتاگون تعداد سربازان خود در اروپا را که آماده رویارویی با روسیه هستند فاش کرد

کاتلین هیکس، معاون وزیر دفاع ایالات متحده، اظهار داشت که بیش از 100000 سرباز آمریکایی در سراسر تئاتر اروپا مستقر هستند و از نزدیک با متحدان ناتو برای «بازدارندگی روسیه» همکاری می کنند.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، هیکس در جریان رویدادی در مؤسسه رونالد ریگان در روز جمعه، در پاسخ به سوالی درباره مقابله با روسیه گفت: «در ابتکار بازدارندگی اروپا، ما قابلیت‌های زیادی ایجاد کرده‌ایم».

هیکس افزود: «بیش از 100000 نیروی نظامی ایالات متحده امروز، در داخل و اطراف اروپا، در موقعیت خوبی در آنجا قرار دارند. دولت بایدن انتظار داشت فعالیت های خصمانه احتمالی روسیه در اروپا را مهار کند.»

پیش از این، ستاد کل بلاروس اعلام کرد که ناتو در حال تقویت نیروهای خود در نزدیکی مرز و آماده شدن برای «عملیات نظامی در جهت شرقی» است و خاطرنشان کرد که حدود 37.5 هزار سرباز از جمله 24500 سرباز در لهستان و کشورهای بالتیک وجود دارند و وجود دارد. نیروها در نزدیکی مرزهای روسیه و بلاروس می توانند به سرعت از آنها گروه های تهاجمی تشکیل دهند.

منبع: اسپوتنیک

بیشتر تسلیحاتی که غرب در اختیار اوکراین قرار می دهد، آشغال است

یان گاگین، مشاور رئیس دولت جمهوری خلق دونتسک، گفت که بخش بزرگی از تسلیحات ارائه شده توسط غرب به اوکراین غیرقابل استفاده است و می توان آن را به عنوان آشغال توصیف کرد.

این مشاور افزود: بیشتر تجهیزات و مهمات نظامی سامانه های مختلف رزمی که کشورهای اروپایی به صورت رایگان در اختیار اوکراین قرار می دهند قراضه است که برخی از این محصولات تاریخ مصرف گذشته، نگهداری مناسبی نداشته و یا در شرایط مناسب نگهداری نشده اند. بنابراین میزان مشارکت در آنجا اندک است.»

این مشاور ادامه داد: «تعیین اینکه آیا جنگجویانی که از این سلاح‌ها استفاده می‌کنند، غیر ماهر و غیرحرفه‌ای هستند یا اینکه واقعاً به دنبال خلاص شدن از شر زرادخانه‌های قدیمی توسط اروپا به سادگی در پوشش تقریباً انسانی و ارائه آنها به عنوان کمک پولی به اوکراین است، دشوار است. .

منبع: ریانووستی

قدیروف خنثی کردن یک ضد حمله توسط نیروهای کیف در لوگانسک را فاش کرد

رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن روسیه اعلام کرد که نیروهای کیف تلاش برای انجام یک ضد حمله را در روستای وویودوفکا در لوگانسک خنثی کردند و خسارات جانی و مادی زیادی به مهاجمان وارد کردند و مرکز فرماندهی آنها را منهدم کردند.

قدیروف در تلگرام نوشت: روز گذشته سربازان اوکراینی تلاش کردند تا یک ضدحمله در منطقه روستای وویودوفکا انجام دهند.

وی افزود: این اقدام غیرمنطقی به احتمال زیاد با هدف بازپس گیری مواضع شلیکی بود که قبلاً از دست داده بود… ضدحمله با دقت مطالعه شده توسط بهترین اذهان با شکست سختی مواجه شد و در نتیجه پاسخ به آتش، دشمن متحمل خسارات سنگین شد. از نظر تعداد و تجهیزات.»

وی ادامه داد: یکی از مهاجمان دستگیر شد و رزمندگان ما پس از بررسی های کوتاهی اطلاعات ارزشمندی از محل مرکز فرماندهی دشمن در منطقه ویوودوفکا فاش کردند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس این اطلاعات مرکز فرماندهی به سرعت با موفقیت منهدم شد و فرمانده گردان مهاجم به شهادت رسید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما به نازی ها پس از جنایاتی که مرتکب شدند رحم نمی کنیم.

منبع: RT

لوکاشنکو: جنایت بوچا برنامه کارشناسان انگلیسی بود

رئیس جمهور بلاروس گفت، کارشناسان انگلیسی برای عملی کردن این جنایت خود را از شهر لویو به بوچای اوکراین رسانده بودند.

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس گفت، جنایت تحریک گرانه شهر بوچا را کارشناسان انگلیسی برنامه ریزی کرده بودند.

وی افزود، کارشناسان انگلیسی برای عملی کردن این جنایت خود را از شهر لویو به بوچا رسانده بودند.

خبرگزاری بلاروس به نقل از لوکاشنکو ادامه داد، با ولادیمیر پوتین این عملیات را بررسی کرده ام، انگلیسی‌ها با چهار خودرو خود را به بوچا رسانده بودند و از این حادثه تصویربرداری کردند.

رئیس جمهور بلاروس افزود، شماره پلاک این چهار خودرو به مسکو تحویل داده شده است.

مخالفت رئیس جمهور بلغارستان با ارسال کمک‌ نظامی به اوکراین

رئیس جمهور بلغارستان ضمن خطرناک توصیف کردن مصوبه پارلمان این کشور درباره ارسال کمک‌ نظامی به اوکراین، بر مخالفت با آن تاکید کرد.

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، رئیس جمهور بلغارستان با مصوبه پارلمان این کشور درباره ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین مخالفت کرد. رومن رادف مصوبه پارلمان بلغارستان درباره ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین را خطرناک توصیف و بر مخالفت با آن تاکید کرد. رادف که در مراسم روز ارتش بلغارستان شرکت کرده بود، افزود: این اقدام می‌تواند کشور را به سوی جنگ بکشاند. وی با هشدار درباره پیامد‌های مصوبه پارلمان با در نظر گرفتن احتمال تشدید بحران در اوکراین، خواستار اتخاذ تصمیمات عاقلانه شد و با اشاره به درگیری‌ها در اطراف نماد یادبود ارتش سرخ شوروی در صوفیه بین طرفداران حمایت نظامی از کی‌یف و طرفداران بیطرفی، خاطر نشان کرد: سیاستمداران بلغاری باید عواقب سخنان سیاسی شان را در نظر بگیرند. گفتنی است پارلمان بلغارستان روز چهارشنبه گذشته، مجوز کمک فنی و نظامی به اوکراین را صادر کرد.

از سوی سخنگوی کرملین؛

روسیه لهستان را منبع تهدید عنوان کرد

روسیه اعلام کرده است که لهستان ممکن است منبع تهدید علیه مسکو باشد.

به گزارش جورزالیم پست، «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین روز جمعه گفت که لفاظی‌های خصمانه‌ای از لهستان اعلام می‌شود و ورشو می‌تواند منبع تهدید باشد.

این موضع گیری روسیه پس از آن صورت گرفته که لهستان خواستار تشدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه و تسلیح و تجهیز ارتش اوکراین در برابر نیروهای روسیه شده است.

«آنا مسکوا»، وزیر محیط زیست لهستان نیز پیشتر گفته بود: «لهستان افتخار می‌کند که در لیست کشورهای غیردوست پوتین قرار دارد.»

این در حالی است که «آندری تورچاک» دبیر شورای عمومی حزب روسیه متحد گفته است: «روسیه برای همیشه جنوب اوکراین خواهد ماند. نباید در آن شک کرد. بازگشتی به گذشته وجود نخواهد داشت. ما با هم زندگی خواهیم کرد، این منطقه را که غنی از میراث تاریخی و از مردمی است که در اینجا زندگی می‌کنند، توسعه خواهیم داد.»

پیشتر نیز وزرای کشور اوکراین، لهستان، استونی، لیتوانی و لتونی قرارداد همکاری امضا کرده بودند که این همکاری‌ها شامل بررسی اقدامات سربازان روسی، پاکسازی مین، حفاظت از مهاجران اوکراینی در خارج از کشور، درمان سربازان مجروح می‌شود.

رئیس جمهور صربستان; ما ۱۰۰ درصد به گاز روسیه وابسته هستیم

صربستان مذاکرات خود را با روسیه در مورد قرارداد جدید بلندمدت گاز آغاز کرده است.

به گزارش تاس، «الکساندر ووچیچ»، رئیس جمهور صربستان، روز جمعه در یک سخنرانی اعلام کرد: «صربستان مذاکرات با گازپروم روسیه را برای یک قرارداد جدید بلند مدت گاز آغاز کرده است.»

وی گفت: «در مورد گاز، ما در حال شروع گفتگو با گازپروم در مورد خرید گاز هستیم. ما ۱۰۰ درصد به گاز روسیه وابسته هستیم.»

پیش از این، رئیس جمهور صربستان گفته بود که اقتصاد صربستان ۱۰۰ درصد به گاز روسیه وابسته است، بنابراین بلگراد امیدوار است در مذاکرات آتی گاز با مسکو به توافق خوبی دست یابد. وی همچنین تاکید کرده بود که بلگراد جایگزینی برای گاز طبیعی روسیه ندارد.

قرارداد بلندمدت صربستان و روسیه در مورد تأمین گاز در ۳۱ مه سال جاری به پایان می‌رسد و رئیس جمهور صربستان تاکید کرده که دولت او در تلاش است تا یک قرارداد بلندمدت جدید امضا کند.

آنها مرا تهدید کردند که اگر برای جنگ نروم، اخراج خواهند کرد

آندری سارونیوک، سرباز اوکراینی در ویدئویی که توسط وزارت دفاع روسیه منتشر شد، گفت که تسلیم شد و سلاح خود را زمین گذاشت زیرا «نمی خواست بجنگد».

سارونیوک، یکی از اعضای دفاع منطقه‌ای اوکراین افزود: «در اول مارس، به دلیل اعمال حکومت نظامی در کشور، از سر کار فراخوانده شدم. آنها در محل کار من را تهدید کردند – یا می‌روی بجنگی، یا تو را اخراج می‌کنیم و تو بیکار خواهی شد، من نظامی نیستم، نمی خواستم بجنگم، پس منصرف شدم.»

دیمیتری پرودئوس، سرباز اوکراینی که او نیز به اسارت نیروهای روسی درآمده است، گفت: سلاح های غربی به ویژه نارنجک انداز انگلیسی NLAW و سیستم های ضد تانک آمریکایی Javelin از کیفیت پایینی برخوردار هستند.

این سرباز اسیر ادامه داد: اینها بیشتر اسلحه های قدیمی هستند، باتری آنها معمولاً کار نمی کند و تعداد کمی از آنها شلیک می کنند، آموزش فقط تئوری بود و هیچ آموزش عملی وجود نداشت، فقط اجازه دادند این سلاح ها را لمس کنیم و تمام. «

منبع: ریانووستی

مقامات دونتسک: اوکراین ۳۵ بار آتش بس را نقض کرده است

مقامات جمهوری دونتسک اعلام کردند: اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته ۳۵ بار آتش بس را نقض کرده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی ”آر تی“‏، اوکراین، روسیه را به نقض آتش بس متهم و اعلام می‌کند‏، مسکو به تعهدش مبنی بر متوقف کردن تمام اقدامات خصومت آمیزش در زمان تخلیه غیر نظامیان (از منطقه درگیری ها) پایبند نبوده است. روسیه هنوز در این باره اظهار نظر نکرده است.

با این حال، مقامات جمهوری خلق دونتسک مدعی اند، نیرو‌های کی یف بخش‌های مربوط به این بخش‌های گوناگون این منطقه را ۳۵ بار در یک روز (گذشته) هدف گلوله قرار دادند که به جان باختن چهار غیرنظامی انجامید.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری رویترز، معاون نخست وزیر اوکراین اعلام کرد، ۵۰ غیرنظامی روز جمعه از کارخانه آزوفستال در شهر ماریوپول خارج شدند و عملیات تخلیه روز شنبه ادامه خواهد داشت.

سفیر انگلیس به وزارت امور خارجه روسیه احضار شد

وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دبرا برونرت، سفیر انگلستان در مسکو، روز جمعه به دفتر دیپلماتیک این وزارتخانه احضار شد و اعتراض شدید دولت فدراسیون روسیه در رابطه با تصویب بسته تحریمی دیگر ضدروسی توسط لندن که رسانه‌های گروهی برجسته این کشور را تحت فشار قرار می‌دهد، به وی ابلاغ شد.

وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که این کشور از جمله شرکت پخش تلویزیونی و رادیویی دولتی سراسر روسیه، غیرقابل قبول بودن چنین خط مشی مخربی که ادامه آن ناگزیر به تخریب نهایی روابط دوجانبه مسکو و لندن و آسیب به روابط بین مردم روسیه و انگلستان خواهد شد، را مورد تاکید قرار داه است.

در این بیانیه یادآوری شده است: «توسعه اقدامات محدودکننده علیه رسانه‌های روسی و روزنامه‌نگاران تنها به دلیل عدم تطابق پوشش و تفسیر آنها از رویدادهای جهان با الگوهای غربی، بار دیگر به وضوح استانداردهای دوگانه و نیت بد سیاستمداران انگلیسی را تأیید می‌کند و اکنون دیگر مشخص شده که شعار آزادی رسانه‌ها، چیزی جز یک ابزار برای حل و فصل موضعی مشکلات کشورهای غربی نیست.»

به سفیر انگلیس در مسکو هشدار داده شد که روسیه به پاسخ شدیدالحن و قاطعانه خود به تمامی محدودیت‌های تحریمی که از سوی مقامات لندن آغاز شده را ادامه داده و اقدامات تلافی جویانه لازم را اتخاذ خواهد کرد.

چین: اوکراین «گوشت دم توپ» غرب برای تضعیف روسیه است

«لی یوچن»، وزیر امور خارجه چین ابراز عقیده کرد که کشورهای غربی قصد دارند از اوکراین به عنوان «گوشت دم توپ» به منظور تضعیف روسیه استفاده کنند. وی گفت: «چین در بحران پیرامون اوکراین هیچ هدف ژئوپلیتیکی ندارد. از سوی دیگر، برخی از قدرت‌های بزرگ، هیچ کمکی برای حل و فصل این مناقشه یا پیشبرد گفتگوهای صلح نکرده‌اند. آنها در تلاشند تا از این بحران برای تضعیف روسیه و مبارزه با این کشور تا آخرین فرد اوکراینی استفاده کنند.»

رئیس دستگاه دیپلماسی چین یادآور شد که برخی از کشورهای غربی به مذاکرات صلح یا آتش بس در اوکراین هیچ اهمیتی نمی‌دهند و همچنین برای جان و امنیت مردم اوکراین اهمیتی قائل نیستند و تنها از این کشور و وضعیت بوجود آمده برای ارضای جاه‌طلبی‌های سلطه گرانه و اهداف ژئوپلیتیکی خود استفاده می‌کنند.

تهدید زلنسکی درباره توقف مذاکرات با روسیه در صورت مرگ نئونازی های آزوف در ماریوپل

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین شب گذشته اعلام کرد که در صورت کشته شدن ؛ردان آزوف اوکراینی باقی مانده در شهر ماریوپل، ممکن است ادامه مذاکرات با روسیه غیرممکن شود.

زلنسکی در یک سخنرانی ویدئویی در این باره گفت: «اگر آنها (طرف روسی) نظامیان ما که می‌توانند مبادله شوند یا به سادگی آزاد شوند، را بکشند، فکر نمی کنم بعد از آن بتوانیم مذاکره دیپلماتیکی با آنها داشته باشیم.»

زلنسکی همچنین یادآور شد که کی‌یف از ابتدا برای عقب نشینی نیروها از خط تماس درگیری‌ها تلاش کرد. وی افزود: «ولی برای اینکه آنها (روسیه) نیروهایشان را خارج کنند، ما باید گفتگو را آغاز می کردیم. علیرغم اینکه آنها همه پل‌های ما را تخریب می‌کنند، ولی می‌دانم که هنوز همه پل‌ها تخریب نشده‌اند.»

آلکسی زایتسف، معاون اداره اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه روسیه پیش از این گفت که مذاکرات روسیه و اوکراین پیچیده شده و در حال رکود است. وی همچنین تاکید کرد که اقدامات مقامات اوکراینی عدم تمایل آنها برای ادامه مذاکره با مسکو را تایید می‌کند.

روسیه مدارکی از جنایات ارتش اوکراین به سازمان ملل ارائه داد

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد اعلام کرد که دیپلمات‌های روسی روز جمعه در نشست غیررسمی شورای امنیت  درباره اوکراین، شواهدی از جنایات نیروهای مسلح اوکراین و گروه‌های ملی‌گرا ارائه کردند که به‌ویژه از تخلیه غیرنظامیان جلوگیری می‌کنند.به گفته وی، مقامات اوکراینی و حامیان غربی آنها نمی‌خواهند واقعیت روشن شود.

نبنزیا توجه همتایان خود را به استقرار تجهیزات سنگین توسط نیروهای مسلح اوکراین در مناطق مسکونی و استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی جلب کرد که نقض آشکار قوانین بین‌المللی انسان دوستانه است. این دیپلمات تاکید کرد: ما دلایلی داریم که باور کنیم تمام این اصول به طور سیستماتیک توسط ارتش اوکراین و تشکل‌های ملی‌گرا نقض می‌شود و بسیاری از شاهدان عینی نیز گواهی می‌دهند که ارتش اوکراین از غیرنظامیان به عنوان گروگان و سپر انسانی استفاده می‌کند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل، روسیه را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کرد

لیندا توماس گرین‌فیلد، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل صبح امروز، شنبه، در مصاحبه‌ای تلویزیونی مدعی شد که روسیه قبل از این هم از سلاح‌های شیمیایی در سوریه استفاده کرده است.

وی گفت: «آنها (روس‌ها) آمریکا و اوکراین به استفاده از تسلیحات شیمیایی تحت پوشش پرچم دروغین متهم می‌کنند. ولی ما می دانیم که آنها قادر به استفاده از سلاح‌های شیمیایی هستند. روسیه پیش از این نیز از این نوع سلاح علیه مردم خود و در خاک سوریه استفاده کرده است.»

این دیپلمات آمریکایی هیچ مدرک و دلیلی برای پشتوانه ادعای خویش ارائه نکرد.

گرینفیلد افزود: «بدین ترتیب، ما باید چنین تهدیدی را جدی بگیریم و این یک تهدید کاملاً واقعی است، به ویژه برای یک عضو دائمی شورای امنیت. البته مسلماً ما به هر نوع اقدامی در این زمینه پاسخ خواهیم داد.»  

این دیپلمات همچنین یادآور شد که روسیه از قبل تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای کرده است. این ادعا در حالی است که مقامات مسکو بارها چنین قصدی را تکذیب کرده‌اند.

اعلام آمادگی سوریه برای حمایت از مردم دونتسک و لوهانسک

ریاض حداد، سفیر جمهوری عربی سوریه در روسیه امروز، شنبه در جریان یک سفر کاری به شهر ایکاترین‌بورگ، در گفتگو با خبرنگار تاس اعلام کرد که مقامات دمشق آماده ارائه حمایت، از جمله حمایت بشردوستانه از دو جمهوری دونتسک و لوهانسک هستند که به تازگی استقلال آنها از سوی مسکو به رسمیت شناخته شده است. به گفته وی، سوریه از جامعه جهانی نیز می‌خواهد که همین کار را انجام دهد.

این دیپلمات سوری گفت: مردم ساکن منطقه دونتسک و لوهانسک بیش از هشت سال است که در معرض بمباران، تخریب سیستماتیک و محاصره ناعادلانه نئونازی‌های تحت حمایت غرب بوده و هستند. نتیجه اقدامات آنها هزاران قربانی در میان شهروندان بی گناه آنجاست که بسیاری را مجبور کرده به خاک روسیه پناهنده شوند.

ریاض حداد تاکید کرد که رهبری و مردم سوریه آماده کمک به کشورهایی هستند که مورد تجاوز کشورهای غربی قرار گرفته و برای تعیین سرنوشت خویش و بدون پیروی از دستورالعمل دیکته شده از سوی غربی‌ها مبارزه می‌کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: