پرش به محتوا

صدمین سالگرد نسل کشی تولسا؛ رویدادی که هیچکس حاضر به پذیرش مسئولیت آن نیست!شهر تولسا در ایالت اوکلاهاما واقع در بخش جنوبی از مرکز ایالات متحده، بیش از صد سال پیش شاهد یک خشونت مهیب نژادی بود در آن اوباش سفیدپوست سیاه‌پوستان را قتل عام کردند و خانه‌های آنان را سوزاندند. این رویداد یکی از جدی‌ترین موارد خشونت‌ نژادی در تاریخ آمریکا به شمار می آید. بر اساس گزارش رسانه های محلی آمریکا، سه نفری که تنها بازماندگان کشتار تولسا هستند، دوشنبه با حضور در یکی از دادگاه‌های ایالت اوکلاهاما، آخرین تلاش خود را به کار گرفتند تا به عدالتی دست یابند که پس از صد سال هنوز محقق نشده است.

طبق گزارش روز دوشنبه شبکه خبری سی بی اس آمریکا پس از گذشت صد سال از آن حادثه مهیب هنوز هیچکس مسئولیت این قتل عام را بر عهده نگرفته و بهای آن را نپرداخته و اکنون تلاشها برای رسیدن بازماندگان آن کشتار به عدالت بار دیگر در دادگاه ایالت اوکلاهاما شروع شده است.

طبق این گزارش، قاضی همان روز با دادن حکم به نفع برخی از بازماندگان تولسا دستور به تحقیق در مورد این کشتار داد اما تاریخی برای آن اعلام نکرد.

تولسا در اوایل قرن بیستم و در پی کشف نفت به یک شهر ثروتمند تبدیل شد. کارآفرینان سیاهپوستان توانستند با بیش از یک دهه کار و سختکوشی، منطقه مسکونی گرین‌وود در تولسا را به یکی از شکوفاترین مراکز اقتصادی و فرهنگی سیاه‌پوستان ایالات متحده در آن زمان تبدیل کنند، تا جایی که به «وال استریت سیاه» شهرت یافت.

اما از 31 مه تا 1 ژوئن 1921، اوباش سفیدپوست به گرین وود حمله کردند و آن را به آتش کشیدند که باعث کشته شدن حدود 300 سیاه پوست و بی‌خانمان شدن حدود ده هزار سیاه پوست دیگر شد.

نسل کشی تولسا مدت‌ها در ایالات متحده نادیده گرفته می‌شد و به دست فراموشی سپرده شده بود؛ حتی رسانه های جریان اصلی در ایالات متحده نیز تا سال ۲۰۲۱ و صدمین سالگرد «قتل عام تولسا» توجهی به این حادثه نشان نمی‌دادند.


.China Radio International.CRI. All Rights Reserved ©

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: