پرش به محتوا

برلین پرچم شوروی را در روز آزادی از فاشیسم ممنوع کرد

برلین پرچم شوروی را در روز آزادی ممنوع کرد

مترجم و نویسنده مینا صابری

مجله هفته

در بخش‌های وسیعی از برلین امسال برگزاری مراسم بزرگداشت رهایی از فاشیسم با پرچم‌های شوروی ممنوع خواهد بود.  این ممنوعیت شامل مکان های تاریخی، بناهای یادبود، از جمله یادبود بازماندگان هولوکاست و جنگ نابودی و بستگان آنها و همچنین مکانه هائی است که مخالفان جنگ به طور سنتی در آنها مراسم خود را اجرا میکنند.

 آنگونه که از یک فرمان رسمی پلیس برلین به تاریخ ۴ مه بر می آید، این ممنوعیت به طور خاص مربوط به دوره زمانی بین ۸ مه از ساعت ۶ صبح تا روز ۹ مه ساعت ۱۰ شب میشود.

 این ممنوعیت شامل مناطق «ترپتو و کوپنیک، لیشتنبرگ، فریدریش هاین و کرویتسبرگ، راینیکندورف،پانکوُ میتته، مارتساهن و هلرزدورف،و اشپاندآو » در پایتخت آلمان میشود.   

فهرست مکان‌های یادبود و مناطقی که ممنوعیت اعمال می‌شود، در یک بیانیه دو صفحه و نیمی توسط پلیس برلین منتشر شده است..

 پیامدهای چنین تصمیم گیری سرسام آور هستند.  با توجه به این واقعیت که تانک های آلمانی دوباره علیه روسیه در مناطق شوروی سابق بکار گرفته میشوند و خطر جنگ جهانی سوم هر روز بیشتر می شود، دولت برلین یا سنای برلین شامل سه حزب سوسیال دمکرات-حزب چپ- حزب سبز بازماندگان هولوکاست را از به نمایش گذاشتن پرچم آزادیخواهانه  خود یعنی پرچم پر افتخار جنگ بزرگ میهنی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی منع می کند.  کهنه سربازان جنگ جهانی دوم از به اهتزاز درآوردن پرچمی که تحت لوای آن جان خود را در مبارزه با فاشیسم به خطر انداخته اند، ممنوع شده اند.

 سخنگوی نیروی پلیس برلین به روزنامه مارکسیستی «دنیای جوان» گفتند که هدف از این ممنوعیت اجتناب از «تحریک و درگیری» است و به شیوه اورولی اضافه کردند که «تمرکز باید بر یادآوری این واقعه باشد».

 اما در واقع، هر خاطره سیاسی از جنگ جهانی و قربانیان آن اکنون از سوی دولت آلمان یعنی کشوری که جنگ جهانی را براه انداخته و مسئول کشتار ۲۷ میلیون شهروندان شوروی است و ۶ میلیون یهودی را کشته و سوزانده است و اکنون در محدوده شوروی سابق مشغول جنگیدن علیه باز ماندگان شوروی است ممنوع و جرم انگاری محسوب می شود: این ممنوعیت حتی به لباس های نظامی و روبان های سنت جورج که برای مثال توسط کهنه سربازان ارتش سرخ پوشیده می شود، گسترش می یابد.  آهنگ‌های نظامی روسیه و اوکراین و همچنین «پرچم‌ها و پرچم‌ها با مرجع روسی یا اوکراینی» نیز ممنوع است، مشروط بر اینکه بخشی از تاج گل و تاج گل نباشد.

پلیس برلین حتی ادعا می کند که «نشان دادن پرچم اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» از دید آنها برای «تجلیل از جنگ فعلی روسیه و اوکراین مورد استفاده قرار میگیرد.»  این ادعا کاملا دگرگون جلوه میدهد چرا که در ارتش سرخ، سربازان روسی و اوکراینی با فداکاری های غیرقابل تصوری باهم علیه ارتش آلمان «ورماخت» نازی جنگیدند.

تصمیم ممنوعیت بزرگداشت سربازان ارتش سرخ با پرچم های اتحاد جماهیر شوروی مستقیماً به سنای متشکل از سوسیال دمکراتها، سبزها و حزب چپ (چپ دمکرات حقوق بشری) در برلین باز می گردد.  تنها یک روز قبل از اعمال این ممنوعیت، مجلس سنا تصمیم گرفته بود «پایان جنگ را بی سر و صدا و خصوصی جشن بگیرد»، یعنی هیچ مراسم بزرگداشتی برای وقایع تاریخی آن روز برگزار نکند.

 فرانزیسکا گیفی، شهردار دروغگو و فریبکار برلین (سوسیال دمکرات) گفت که او «به صورت علنی فقط در یک رویداد همبستگی برای جامعه اوکراینی» در روز یکشنبه شرکت خواهد کرد.  پایان هولوکاست، پیروزی بر نازی ها در برلین، تسلیم بی قید و شرط ورماخت – دولت می خواهد همه اینها از حافظه عمومی پاک شود.

 در چند هفته گذشته، بناهای یادبود ارتش سرخ در برلین بارها مورد هتک حرمت قرار گرفته است، که جمهوری فدرال آلمان در واقع متعهد شده بود که پس از اتحاد مجدد از آنها محافظت کند.  حمله به بنای یادبود در پارک ترپتوور، که با شعارهای نژادپرستانه و راست افراطی مانند «مرگ بر همه روس ها» آغشته شده بود، آبروریزی بزرگی برای آلمان بود.  پلیس مسئول و دائما مستقر در منطقه گفت که چیزی در این مورد دستگیرش نشده!!.

 اکنون، در روز آزادی، همان افسران پلیس می توانند زندانیان سابق اردوگاه کار اجباری یا سربازان قدیمی ارتش سرخ را در صورتی که پرچم اتحاد جماهیر شوروی را حمل می کنند، دستگیر کنند.!!

 اقدام مجلس سنای سرخ-قرمز-سبز هتک حرمت بی سابقه ای به خاطره رهایی ارتش سرخ از دست فاشیسم است.  تنها در نبرد برلین، حدود هشتادهزار سرباز و متحدان ارتش سرخ کشته و دویست و هشتادهزار مجروح شدند.  در مجموع ۲۷ میلیون شهروند شوروی قربانی جنگ ویرانگر آلمان نازی شدند.

 این واقعیت که دیگر نمی توان از این قربانیان و آزادی خواهان با عزت یاد کرد، ربطی به عملیات نظامی روسیه در اوکراین ندارد، بلکه به تهاجم نظامی گری آلمان ربطی دارد.  قدرت های ناتو به طور سیستماتیک جنگ را تحریک کردند و اکنون از آن برای تشدید بی سابقه در پشت مردم اوکراین استفاده می کنند.

 با توجه به استقرار تانک ها و هویتزرها علیه روسیه و بزرگترین تسلیح مجدد بوندسوهر از زمان تسلیم بی قید و شرط ورماخت، بزرگداشت بزرگترین جنایات تاریخ بشریت و خاتمه آنها توسط ارتش سرخ لغو و ممنوع میشود.

 در عین حال، جنایات امپریالیسم آلمان به طور سیستماتیک کم رنگ می شود.  صدراعظم اولاف شولتز (سوسیال دمکرات) روز جمعه در یک سخنرانی در هامبورگ گفت که روسیه در حال انجام «جنگ ویرانگر» است و در حال ایجاد «نابودی در تمدن»، یعنی مرتکب گسست در تمدن است.  هر دو اصطلاح برای جنایات بی‌سابقه تاریخی نازی‌ها، به‌ویژه نابودی برنامه‌ریزی شده ۳۰ میلیون اسلاو و کشتار سیستماتیک شش میلیون یهودی استفاده میشده است.

 اکنون استفاده از این اصطلاحات برای تهاجم روسیه به اوکراین به معنای کم اهمیت جلوه دادن این جنایات علیه بشریت به شیوه ای غیرقابل بیان است.  

منابع برای تهیه این گزارش برلینر تسایتونگ، یونگه ولت، سایت کارگران سوسیالیست با اندکی تغییرات.

مسئولیت خلاصه تغییرات متن با مترجم یا نویسنده است.

.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: