عملیات پرچم دروغین اوکراین با حمایت آگاهانه غرب

راشا تودی

مترجم مینا صابری

مجله هفته

نماینده دائم روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا: جنایات جنگی با پرچم دروغین تاکتیک معمول نیروهای وفادار به کی یف است.

الکساندر لوکاشویچ، نماینده دائم روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا در نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا در روز پنجشنبه اعلام کرد. نیروهای وفادار به کی یف، با حمایت کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا، همچنان به آسیب رساندن به غیرنظامیان اوکراینی بر خلاف قوانین بین‌المللی بشردوستانه و با هدف «مقصر نشان دادن» ارتش روسیه ادامه می‌دهند.
متن سخنرانی وی روز جمعه در سایت وزارت خارجه روسیه منتشر شد.:

« رژیم کی یف با حمایت مستقیم غرب به نقض سیستماتیک قوانین بین المللی بشردوستانه ادامه می دهد. این کار با هدف آسیب رساندن به مردم غیرنظامی انجام می شود – و همه چیز را به گردن اقدامات ارتش روسیه و در نتیجه تهمت زدن به نیروهای مسلح روسیه می اندازد. »

این دیپلمات همچنین به «چند نمونه جدید از این رفتار ها» در هفته گذشته اشاره کرد. به گفته لوکاشویچ، جنگنده های اوکراینی مواد منفجره را بر روی سد مخزن نیکولایف در شهر مارگانتس در منطقه دنپروپتروفسک کار گذاشته اند. در صورت وقوع انفجار، هم خود شهر و هم روستاها و آبادی های اطراف با بیش از ۴۵۰۰۰ نفر سکنه دچار فاجعه عظیمی میشدند.

علاوه بر این، به گفته لوکاشویچ، «نئونازی‌ها در طبقات بالایی ساختمان‌های آپارتمانی در روستای رایگورودوک در ناحیه کراماتورسک (منطقه جمهوری خلق دونتسک که به طور موقت توسط نیروهای مسلح اوکراین اشغال شده است) مواضع تیراندازی ایجاد کرده‌اند. زیرزمین ها انبارهای مهمات ایجاد کرده اند- و با خشونت شهروندان را در آپارتمان هایشان مورد سو استفاده قرار می دهند.» :

« در همان نزدیکی، در سویاتوگورسک، ستیزه جویان اوکراینی قطعات توپخانه و پرتابگرهای موشکی متعددی را در محوطه صومعه مذهبی مستقر کرده اند، در حالی که بیش از صد غیرنظامی (روحانیون، تازه کار، پناهندگان) در صومعه باقی مانده اند.»

علاوه بر خانه‌ها و عبادتگاه‌ها، مدارس نیز به محل سواستفاده نیروهای وفادار به کیف تبدیل می‌شوند:

«در نیکولایف، گارد ملی اوکراین سیستم های توپخانه ای راکتی، خودروهای زرهی و کامیون های حاوی مهمات را در محوطه مدارس شماره ۶ و شماره ۷ در حالی که ساکنان هنوز در خانه های مجاور حضور دارند مستقر کرده‌اند. علاوه بر این، فاشیست ها در مدرسه شبانه روزی مواضع دفاعی دارند. برای کودکان ناشنوا در نیکولایف، و همچنین در موسسات آموزشی عمومی در اودسا (مدرسه شماره ۴۰)، دنپروپتروفسک (مدارس شماره ۲ و شماره ۲۸ مدرسه شبانه روزی شماره ۲)، کراماتورسک (مدارس شماره ۶ و شماره ۹) اسلاویانسک (مدرسه شماره ۱۴)، خارکف (مدارس شماره ۷۴ و شماره ۱۴۵ لیسیوم شماره ۱۶۱ سالن ورزشی شماره ۱۴) و دیگران مستقر شده اند.»

این دیپلمات همچنین خاطرنشان کرد که یک اتاق شکنجه که توسط شبه نظامیان اوکراینی ایجاد شده بود در منطقه آزاد شده از ارتش روسیه در منطقه خرسون کشف شد.

« در کنار این اتاق دستگاه هایی برای مصرف مواد مخدر و جعبه های حمل و نقل برای سامانه های موشکی ساخت آمریکا قرار داشت».

شواهدی که از یک سو نیروهای اوکراینی هنجارهای حقوق بین الملل جنگ را زیر پا می گذارند و از سوی دیگر کیف و رسانه ها و سیاستمداران غربی این تخلفات را به گردن روسیه می اندازند، چشمگیر است. این نشان دهنده این است که کیف – با حمایت غرب – جنایات جنگی با پرچم دروغین را به عنوان یک تاکتیک جنگی عمدی اجرا می کند.