پرش به محتوا

سیاست یکی به نعل یکی به میخ لولا ادامه دارد!لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور سابق برزیل، به سیاست نشستن میان دو صندلی خود ادامه میدهد، حمله به پوتین، حمله به زلنسکی، انتقاد به آمریکا و سازمان ملل و چشم بستن بر جنایات نازی ها در دونباس، کم اهمیت دادن به نقش جنگ افروزانه ناتو و تحریکات غرب در مرز های روسیه و ارائه را حل های غیر واقعی مانند مذاکره بین اوکراین و روسیه در حالی که خودش هم میداند و به آن اشاره هم میکند که زلنسکی یه دلقک و بازیچه بیش نیست و همه تصمیمات در واشنگتن میشود، بعد به بایدن انتقاد میکند که چرا اجازه داده جنگ راه بیفتد! در برزیل نباید منتظر معجزه بود!

ترجمه مینا صابری
راشا تودی
مجله هفتهلوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور سابق برزیل در مصاحبه با مجله آمریکایی «تایم» از ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین انتقاد کرد. او گفت زلنسکی به اندازه همتای روسی خود، ولادیمیر پوتین، مسئول جنگ است.

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور سابق برزیل در مصاحبه با مجله خبری آمریکایی تایم گفت که ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین «به همان اندازه که ولادیمیر پوتین» همتای روس خود مسئول درگیری‌ها در کشورش است.
مصاحبه با لولا روز چهارشنبه منتشر شد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری آینده برزیل که در ماه اکتبر قرار است برگزار شود در این مصاحبه گفت:

« من ،شاهدم که رئیس جمهور اوکراین توسط هر پارلمان [در جهان] دعوت و تشویق می شود. اما این مرد به اندازه پوتین مسئول است. جنگ هرگز تنها یک مقصر ندارد.»

سیلوا افزود:

« زلنسکی جنگ را طلب میکرد، اگر او جنگ نمی‌خواست، کمی بیشتر مذاکره می‌کرد.»

لولا رفتار زلنسکی را «عجیب» خواند:

« مثل اینکه او بخشی از یک ,,نمایش است. او صبح، ظهر و شب در تلویزیون در پارلمان انگلیس، فرانسه و آلمان حضور دارد، انگار در یک کارزار انتخاباتی مشغول فعالیت است. او باید بیشتر به فکر میز مذاکره باشد.»

وی همچنین غرب را به «تحریک نفرت علیه پوتین» متهم کرد. لولا در ادامه گفت:

«وقتی زلنسکی را تحریک می‌کنی، او فکر می‌کند که بهترین است. در واقع، باید جدی به او می‌گفتند، پسر، تو کمدین خوبی هستی، اما ما با تو به جنگ نمی‌رویم تا بتوانی خودت را به نمایش بگذاری. و به پوتین بگویید: «شما سلاح های زیادی دارید، اما مجبور نیستید از آنها علیه اوکراین استفاده کنید. بیایید صحبت کنیم!»

لولا ۷۶ ساله که از اوایل سال ۲۰۰۳ تا اواخر سال ۲۰۱۰ دو دوره ریاست جمهوری برزیل را برعهده داشت، همچنین از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به دلیل عدم اتخاذ «تصمیم درست» در مورد مناقشه اوکراین انتقاد کرد. لولا گفت:

«ایالات متحده وزن زیادی دارد و می توانست از درگیری جلوگیری کند (…). بایدن می توانست بیشتر درگیر شود، می توانست به مسکو پرواز کند و با پوتین صحبت کند. «

لولا در ضمن به سازمان ملل هم انتقاد کرد:

« ایجاد یک سیاست نظم جهانی جدید به ضرورت فوری دارد. سازمان ملل دیگر از هیچ چیزی حمایت نمی کند، دیگر توسط رهبران دولتها جدی گرفته نمی شود. پوتین بدون مشورت با سازمان ملل متحد به طور یکجانبه به اوکراین حمله کرد.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: