پرش به محتوا

اخبار هفتاد و دومین روزجنگ اوکراین


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


دفاع روسیه از سرنگونی هواپیمای «سو-27» اوکراینی و رهگیری موشک‌های «اسمرچ» خبر داد.

سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که پدافند روسیه یک فروند هواپیمای سوخو ۲۷ اوکراینی را سرنگون کرده و دو موشک «اسمرچ» اوکراینی را که شهر ایزوم در استان خارکف را هدف قرار داده بودند، رهگیری کرده است.

وی افزود: پدافندهای ما 7 پهپاد اوکراینی را بر فراز شهرهای لیپسی در منطقه خارکف، اسلادکو و دوگوت در جمهوری خلق دونتسک، ترتیاکوفکا و وارواروفکا در جمهوری خلق لوگانسک و نزدیک جزیره زمنی منهدم کردند.

وی ادامه داد: همچنین دو فروند موشک اسمرچ در حوالی شهر ایزوم رهگیری شد.

وی خاطرنشان کرد: نیروهای روسی حدود 230 هدف نیروهای اوکراینی را هدف قرار دادند و 22 پست فرماندهی، 207 مرکز متمرکز نظامی اوکراین و 3 انبار مهمات را منهدم کردند.

منبع: «تاس»

روسیه شواهد قانع کننده ای از جنایات نیروهای کی یف در اوکراین به سازمان ملل ارائه می کند

در نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل، روسیه شواهد قانع کننده از جنایات نیروهای کی یف و گردان های نازی در اوکراین، از جمله مواردی که از تخلیه غیرنظامیان از مناطق جنگی جلوگیری می کرد، تاکید کرد.

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد، خاطرنشان کرد که «مقامات اوکراین و حامیان غربی آنها نمی خواهند واقعیت را روشن کنند.»

وی گفت: «نیروهای اوکراینی تسلیحات سنگین خود را در مناطق مسکونی مستقر کردند و از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کردند که نقض قوانین بشردوستانه بین المللی است.

وی افزود: ما تایید می کنیم که همه این اصول به طور سیستماتیک توسط ارتش اوکراین و تشکل های شبه نظامی وفادار به آن نقض می شود و بسیاری از شاهدان عینی می گویند که ارتش اوکراین از غیرنظامیان به عنوان گروگان و سپر انسانی استفاده می کند.

در این دیدار، دیپلمات‌های روسی تصویری از چگونگی استقرار ارتش اوکراین در ساختمان‌های آپارتمانی و زیرساخت‌های غیرنظامی، استقرار تانک‌ها بین منازل مسکونی، غیرنظامیان، تک تیراندازها، MANPADS و سلاح‌های سنگین در طبقات بالای ساختمان‌ها و روی پشت بام‌ها ارائه کردند.

هیئت روسی ویدئویی از مصاحبه با غیرنظامیان را نشان داد که در مورد چگونگی خروج آنها از مناطق جنگی صحبت کردند و تأکید کردند که «ارتش اوکراین به خودروهای غیرنظامی که مسافران آنها سعی داشتند از راهروهای بشردوستانه باز شده توسط نیروهای روسی خارج شوند، شلیک کرد. «

شاهدان همچنین «دست داشتن ارتش روسیه در بمباران تئاتر ماریوپل» را قاطعانه رد کردند.

منبع: «تاس»

دونتسک: 75 درصد از مهاجران ماریوپل ترجیح می دهند در جمهوری بمانند یا به روسیه بروند.

ناتالیا نیکونورووا، وزیر امور خارجه جمهوری خلق دونتسک اعلام کرد که اکثر مهاجران شهر ماریوپول ترجیح می دهند در مناطق این جمهوری بمانند یا در روسیه مستقر شوند.

او گفت: «بیشتر کسانی که آزاد شده اند و فرصت عبور از این کریدور بشردوستانه را دارند، همچنان می خواهند در جمهوری خلق دونتسک بمانند.

و او افزود: «می توان گفت که 75 درصد از کسانی که می خواهند با ما بمانند یا به روسیه مهاجرت کنند به 75 درصد می رسند.»

و او ادامه داد: تنها 25 درصد ترجیح می دهند با سازمان های بین المللی بروند و به خاک اوکراین بروند.

منبع: «تاس»

دستگیری مظنونی که در 9 مه برای یک اقدام تروریستی برنامه ریزی یک اقدام تروریستی در خرسون برنامه ایزی کرده بود

کمیته تحقیقات روسیه از دستگیری یک مرد مظنون به برنامه ریزی برای یک اقدام تروریستی در روز پیروزی، نهم می، در شهر خرسون اوکراین که تحت کنترل نیروهای روسی است، خبر داد.

کمیته تحقیقات نشان می دهد که سرویس های امنیتی مخفیگاهی برای ساخت مواد منفجره در یکی از آپارتمان های یک ساختمان مسکونی در خرسون پیدا کردند.

همچنین در این آپارتمان اسناد، کتب تخصصی، سلاح گرم، مهمات، یک خمپاره انداز قابل حمل و مقداری ماده منفجره «TNT» کشف شد.

در بیانیه کمیته تحقیق و تفحص آمده است: «براساس اطلاعات نظامی، این مرد قصد انجام یک اقدام تروریستی در مراسم جشن روز پیروزی را داشت که فرد دستگیر شده مشارکت خود را در تهیه کوکتل مولوتف تایید کرد و گفت: تحت فشار نیروهای دفاعی محلی اوکراین کار می کنند.

در این بیانیه تاکید شده است که کمیته تحقیقات و وزارت دفاع در تلاش هستند تا «هویت افراد دیگری را که در طرح ریزی این جنایت دخیل بوده اند شناسایی کرده و آنها را بازخواست کنند.»

منبع: ریانووستی

زلنسکی قانون شوروی زدایی از قو اوکراین را امضا کرد


ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، قانونی را امضا کرد که بر اساس این قانون اوکراینی ها حق دارند دست به شوروی‌زدایی بزنند. این را روسلان استفانچوک، رئیس پارلمان اوکراین روز جمعه در شبکه های اجتماعی اعلام کرد.

به گفته استفانچوک، مقررات جدید تصریح می کند که در آینده هرگونه «اشاره به پیروزی های انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر و اشاره به برنامه های توسعه یافته توسط حزب کمونیست» از قوانین کشور حذف خواهد شد. به گفته این سخنگوی، در نتیجه، تقریباً ۱۲۰۰ پرونده مقامات دولتی و اداره اتحاد جماهیر شوروی و اتحاد جماهیر شوروی اوکراین «پاکسازی» شدند.

معاون سابق مجلس اوکراین: تلفات نظامی ما نزدیک به ۵۰۰۰۰ نفر است و دولت دروغ میگوید!

الکسی ژوراوکو معاون سابق پارلمان اوکراین گفت که رهبری نیروهای مسلح اوکراین تلفات واقعی را پنهان می کند و تعداد قربانیان نزدیک به ۵۰۰۰۰ نفر است.

ژوراوکو این را در کانال خود در «تلگرام» نوشت، جایی که گفت که ساکنان به سادگی نمی توانند یک ماه برای فرزندان خود مراسم خاکسپاری برگزار کنند، در حالی که فرماندهان ارتش به آنها اطلاع می دهند که فرزندانشان زنده هستند تا تلفات واقعی ارتش اوکراین را پنهان کنند. ، که به گفته زوراکو می تواند به نزدیک به ۵۰۰۰۰ کشته برسد. معاون سابق مجلس خاطرنشان کرد: بستگان سربازان وظیفه در نیروهای مسلح اوکراین برای خواستار چرخش و روشن شدن سرنوشت بستگان خود در تظاهرات خارج می شوند و نزدیکان تیپ 57 گردان های 17، 34 و 42 صادر کردند. دعوت برای گردهمایی در روز 5 مه در میدان مرکزی شهر کروپیونیتسکی در منطقه کیروووگراد برای حل مسائلی مانند «چرخش» و همچنین کمبود آب، دستورات تصادفی و امکان ارسال درخواست کتبی به فرمانده کل قوا. رئیس کل نیروهای مسلح.

منبع: ریانووستی

مسکو: مذاکرات ما با کیف به بن بست رسیده است و قصد نداریم از سلاح هسته ای در اوکراین استفاده کنیم

مسکو اعتراف کرد که هیچ پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات خود با کی‌یف با هدف توقف درگیری‌ها بین دو طرف نداشته است و تاکید کرد که روسیه قصد استفاده از سلاح هسته‌ای در عملیات نظامی خود در اوکراین را ندارد.

الکسی زایتسف، معاون مدیر بخش اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه روسیه در یک نشست خبری که امروز جمعه برگزار شد، گفت: مذاکرات روسیه و اوکراین در بن بست است.

وی خاطرنشان کرد: اظهارات سیاستمداران اوکراینی مبنی بر عدم تمایل آنها به مذاکره با مسکو اهمیت دستیابی به دو هدف خلع سلاح و ریشه کنی نازیسم در اوکراین را تایید می کند.

این دیپلمات روسی تاکید کرد که کشورهای ناتو که در بیانیه های رسمی خود خواستار توقف درگیری ها هستند، در حال حاضر تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این اتفاق به کار می گیرند.

زایتسف خاطرنشان کرد که غرب در حال تشدید صادرات تسلیحات و تجهیزات نظامی به کیف است و این امر منجر به «طولانی شدن خصومت ها، تخریب بیشتر زیرساخت های غیرنظامی و تلفات بیشتر در میان غیرنظامیان» می شود.

این دیپلمات با تاکید بر اینکه روسیه برای هر گونه سناریو در رسانه ها و میدانی آماده است تا برای تحریکات احتمالی کیف و غرب آماده باشد، خاطرنشان کرد: مسکو «بیش از یک بار مجبور شده است که تهمت های احتمالی روسیه برای استفاده از سلاح هسته ای را رد کند. سلاح در جریان عملیات نظامی ویژه در اوکراین.»

زایتسف این ادعاها را «دروغ عمدی» توصیف کرد و افزود: «روسیه آشکارا به این اصل پایبند است که در جنگ هسته ای برنده ای وجود نخواهد داشت و بنابراین نباید راه اندازی شود.»

این مقام مسئول با بیان اینکه سناریوهای احتمالی استفاده احتمالی از سلاح هسته ای توسط روسیه به وضوح در اسناد ایدئولوژیک این کشور آمده است، گفت: در اجرای اهداف ارائه شده در چارچوب عملیات ویژه نظامی در اوکراین نمی توان به این سناریوها متوسل شد. «

منبع: آژانس ها

فاشیست ها از فشنگ های تک تیرانداز دوربرد ناتو در ماریوپل استفاده کردند.

خبرنگار «نووستی» گفت: در جریان دفاع از نیروگاه «ایلیچ» در ماریوپول، ملی گرایان اوکراینی از فشنگ تفنگ تک تیرانداز دوربرد مورد تایید ناتو استفاده کردند.

این خبرنگار اظهار داشت که در طبقات بالایی یکی از ساختمان های کارخانه، یک قبضه تفنگ تک تیرانداز مورد استفاده تعدادی از کشورهای عضو ناتو کشف شد.

و بر روی فشنگ های مذکور علامت نگارشی برای فشنگ تفنگ 338 لاپوآ مگنوم درج شده بود.

قابل ذکر است که این مهمات در دهه هشتاد در بریتانیا به عنوان یک فشنگ دوربرد برای تک تیراندازان نظامی طراحی شده است. در جنگ های عراق و افغانستان به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت. این برای استفاده در تفنگ تک تیرانداز Accuracy International AWM که توسط ارتش بریتانیا در سال 1996 به تصویب رسید مناسب است.

از این مهمات در ارتش های آلمان، هلند، نروژ و کره جنوبی نیز استفاده می شود.

منبع: ریانووستی

پرونده جنایی در دونتسک علیه یک شهروند اوکراینی که خواستار قتل سربازان روسی شده بود، باز شد

دفتر دادستانی جمهوری خلق دونتسک اعلام کرد که یک پرونده جنایی علیه ولادیمیر شیلوف فاشیست اوکراینی، که خواستار قتل با انگیزه نفرت قومی شده بود، باز کرده است.

پیش از این ویدئویی در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود که در آن ولادیمیر شیلوف اظهار داشت که دستور داده سربازان روسی را به اسارت نگیرند، بلکه آنها را در محل در محل بازداشت بکشند.

دفتر دادستانی عمومی گفت: «دفتر دادستانی تأیید کرد که شیلوف در 29 آوریل 2022 از رسانه‌ها و کانال‌های تلگرامی <…> برای انتشار فراخوان‌هایی برای فعالیت‌های افراطی، از جمله ارتکاب جنایات بسیار جدی – قتل با انگیزه نفرت نژادی استفاده می‌کرد. در بیانیه خود افزوده است.

به گفته دادستانی دونتسک، این پرونده جنایی مطابق با بخش شماره 2 ماده 325 قانون جزایی محلی افتتاح شد.

پیش از این، کمیته تحقیقات روسیه یک پرونده جنایی علیه شیلوف بر اساس ماده 282 بخش شماره 2 «ترویج نفرت و خصومت» قانون جنایی روسیه باز کرد.

منبع: تاس

ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که تعداد بسیار محدودی از مقامات از قبل از برنامه های مسکو برای آغاز عملیات نظامی خود در اوکراین در 24 فوریه مطلع شده اند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز جمعه در مورد گزارش‌هایی مبنی بر عدم اطلاع مقامات نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، گفت: «همانطور که می‌دانید، اطلاعات مربوط به یک عملیات نظامی سری نباید به طور گسترده منتشر شود. قبل از شروع، فقط تعداد بسیار محدودی از افراد در معرض این داده های محرمانه قرار می گیرند که این کاملا طبیعی است.»

پسکوف خاطرنشان کرد که ماهیت ویژه عملیات روسیه در اوکراین ایجاب می کند که اطلاعات مربوط به آن به طور گسترده منتشر نشود.

پسکوف همچنین درباره سخنان الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، که دیروز در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت که عملیات روسیه در اوکراین «طولانی شده است» اظهار نظر کرد.

سخنگوی کرملین در مورد اظهارات لوکاشنکو گفت: عملیات بر اساس طرح پیشنهادی ادامه دارد.

منبع: «تاس»

وزارت دفاع روسیه از انهدام یک انبار مهمات بزرگ متعلق به نیروهای دولتی اوکراین در شهر کراماتورسک در منطقه دونباس خبر داد.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این وزارتخانه گفت که نیروهای هوافضای روسیه با موشک های دقیق یک انبار مهمات بزرگ متعلق به گروه نیروهای اوکراینی واقع در مجتمع کارخانه «تولید ماشین آلات انرگوماش اسپتسستال» در کراماتورسک در شمال دونتسک را منهدم کردند.

کوناشنکوف همچنین انهدام سامانه موشکی «توچکا او» نیروهای اوکراینی در مجاورت روستای نووتاوریچسکویه در استان زاپوروژیه در جنوب این کشور و همچنین هدف قرار دادن 10 نقطه مستحکم و منطقه برای بسیج سربازان و رزمی را تایید کرد. مکانیسم های ارتش اوکراین

وی خاطرنشان کرد: نیروی هوایی روسیه همچنین 24 پایگاه نظامی در اوکراین را در شبانه روز بمباران کرد که شامل 18 منطقه بسیج سازوکارهای نظامی و رزمی، یک باتری توپخانه و دو انبار موشک و سلاح توپخانه در منطقه کراسنوپلیه بود. جمهوری خلق دونتسک

وی افزود: نیروهای موشکی روسیه در مجاورت روستای نیکیفوروفکا در جمهوری خلق دونتسک یک سکوی پرتاب سامانه پدافند هوایی «اس-300» را منهدم کردند و پنج منطقه را برای بسیج سربازان و مکانیزم‌های رزمی ارتش اوکراین هدف قرار دادند. .

کوناشنکوف تصریح کرد که توپخانه روسیه شش پست فرماندهی، سه انبار مهمات، 187 استحکامات، مناطق بسیج سربازان و خودروهای جنگی و 26 باتری توپخانه را بمباران کرد.

این سخنگو تلفات نیروهای اوکراینی در نتیجه این حملات را «280 ملی‌گرا و 41 خودروی نظامی» ارزیابی کرد.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد که پدافند هوایی روسیه علاوه بر رهگیری 4 فروند موشک بالستیک توچکا-O، دو فروند جنگنده سوخو-25 و میگ-29 را در نزدیکی روستای پرئوبراینوی در جمهوری خلق لوگانسک سرنگون کرده است.

کوناشنکوف همچنین تایید کرد که ارتش روسیه 13 پهپاد اوکراینی را بر فراز جمهوری های استان های دونتسک، لوگانسک، خارکف و خرسون منهدم کرده است.

در مجموع، از زمان آغاز عملیات نظامی خود در اوکراین، طبق داده های وزارت دفاع، نیروهای روسیه 151 هواپیما، 112 بالگرد، 742 هواپیمای بدون سرنشین، 290 سامانه موشکی پدافند هوایی، 2854 تانک و خودروی زرهی، 329 موشک انداز، 1338 توپ را منهدم کرده اند. و خمپاره به اضافه 2683 خودروی ویژه نظامی.

منبع: RT

رئیس‌جمهور مکزیک: واشنگتن 30 میلیارد دلار برای جنگ در اوکراین هزینه کرد و درخواست ما برای گسترش برنامه درختکاری را نادیده گرفت.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک روز جمعه در جریان یک تور پنج روزه از چهار کشور در آمریکای مرکزی و کوبا از ایالات متحده انتقاد کرد.

لوپز اوبرادور به شدت از مقامات ایالات متحده برای ارسال سریع میلیاردها دلار به اوکراین انتقاد کرد، در حالی که آنها در ارائه کمک های توسعه ای به آمریکای مرکزی کند بودند.

اوبرادور در اولین توقف خود در گواتمالا گفت: واشنگتن قبلاً 30 میلیارد دلار برای جنگ در اوکراین تصویب کرده است، در حالی که از زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا 4 میلیارد دلار درخواست کرده بود منتظر بودیم و تا به امروز هیچ چیز، مطلقاً هیچ جوابی دریافت نکرده ایم.

وی با ابراز خشم خود از رد درخواست های آمریکا برای کمک به گسترش برنامه درختکاری وی در آمریکای مرکزی، افزود: صراحتاً از طرف ما غیرقابل توضیح به نظر می رسد، ما همچنان محترمانه بر همکاری ایالات متحده تاکید خواهیم کرد.

برنامه ای که لوپز اوبرادور به آن علاقه مند است، معروف به Planting Life، ماهیانه به کشاورزان برای پرورش و مراقبت از درختان میوه و الوار در مزارع خود پرداخت می کند.

منبع: AB

نیروهای دونتسک 176 مرکز مسکونی را در جمهوری خلق دونتسک آزاد کردند

فرماندهی نیروهای جمهوری خلق دونتسک گفت که گروه های آن با کمک واحدهای ارتش روسیه توانستند کنترل خود را بر 176 مرکز مسکونی در جمهوری تحمیل کنند.

این فرماندهی در بیانیه خود افزود: تا 6 می 2022، نیروهای جمهوری خلق دونتسک با حمایت آتشین نیروهای مسلح روسیه موفق شدند 176 مرکز مسکونی شهر ترویتسکویه را در خاک این جمهوری آزاد و کنترل کنند..»

این فرماندهی تاکید کرد که شهر ماریوپل به طور کامل تحت کنترل میدانی نیروهای جمهوری است.

منبع: ریانووستی

لاوروف: تحریم ها اراده مردم روسیه برای دفاع از منافع مشروع خود را در هم نخواهد شکست

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: هیچ تحریمی نمی تواند اراده مردم روسیه را که قصد دفاع از حقیقت تاریخی و حفاظت از منافع مشروع خود را دارند، در هم بشکند.

وزیر روسیه گفت: «هیچ تحریم، هیچ محدودیتی نمی‌تواند اراده مردم ما و اراده رهبری روسیه را که هدف آن دفاع از حقیقت تاریخی و منافع مشروع روسیه و جلوگیری از ظهور تهدیدات مستقیم است، بشکند». امروز در مراسم گلریزان بر روی لوح یادبود کهنه سربازان وزارت امور خارجه روسیه، برای امنیت، فرهنگ و تاریخ ما، همانطور که طی سالیان متمادی اتفاق افتاد، این چیزی است که اکنون در خطر است.

لاوروف تاکید کرد که سرنوشت جهان در حال حاضر مشخص می شود و اینکه آیا تحت رهبری کامل ایالات متحده همانطور که واشنگتن و سایر کشورهای غربی می خواهند، یا عادلانه و دموکراتیک خواهد بود یا خیر.

به گفته وزیر، روسیه، همراه با «اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان» خواهان نظم جهانی عادلانه است.

لاوروف گفت: «تمام تلاش‌های ما نه بر اساس برخی شکل‌گیری‌های گمانه‌زنی مانند قوانین ابداع شده توسط آمریکایی‌ها که بر دیگران تحمیل می‌شود، بلکه بر اساس منشور سازمان ملل متحد است – سازمانی که در نتیجه جنگ جهانی دوم ایجاد شد.»

لاوروف خاطرنشان کرد: در حال حاضر تلاش‌هایی برای بازنویسی آرمان‌های عدالت و برابری حاکمیتی میان دولت‌های مندرج در این سند از سوی آن‌هایی که برابری را به رسمیت نمی‌شناسند و می‌خواهند دیکته‌های خود را بر جهان تحمیل کنند، وجود دارد.

منبع: تاس

با تاکید بر حقایق تاریخی؛
لاوروف: غرب با حمایت از نازیسم جنگ تبلیغاتی برضد روسیه به راه انداخته است

وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه آینده جهان از هم اکنون به دلیل سیاست های واشنگتن به خطر افتاده است، گفت که غرب با حمایت از مظاهر نازیسم در اروپای مدرن سعی در خدشه دار کردن تاریخ دارد.

به گزارش ریانووستی، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز جمعه اعلام کرد که غرب در تلاش است تا جنگی تبلیغاتی را برضد روسیه و مردمش به راه بیندازد.

لاوروف در این باره گفت: البته ما باید همیشه درس های تاریخ را به یاد داشته باشیم. علاوه بر این، اکنون در غرب تلاش می‌کنند صفحات پرافتخار تاریخ ما و هر آنچه انجام شده را پاره کنند و بر آن خط بطلان بکشند. آنها می‌کوشند به راحتی فاتحان نازیسم را با جنایتکاران یکسان کنند، بلکه ما را به مقصر اصلی آن جنگ تبدیل کنند، عیوب نازیسم را به هر طریق ممکن بپوشانند و از مظاهر آن را در اروپای مدرن حمایت کنند.

طبق گفته وی، «جنگی تبلیغاتی» برضد روسیه و روس ها به راه افتاده است که مظهر نژادپرستی و تبعیض است که «اکنون به نقطه پوچی کشیده می شود».

وزیر خارجه روسیه در ادامه با اشاره به اراده تزلزل ناپذیر مردم روسیه گفت: هیچ مجازاتی، هیچ تحریمی نمی تواند اراده مردم روسیه، اراده رهبری روسیه را که هدفش حفظ حقیقت تاریخی، حمایت از منافع مشروع روسیه و جلوگیری از ایجاد تهدیدهای مستقیم برضد امنیت مان درست در مرزهای ما است، در هم بشکند.

طبق گفته لاوروف، آینده جهان و این که جهان چگونه خواهد بود، اکنون به خطر افتاده است، به این معنی که تک قطبی و تحت کنترل کامل واشنگتن باشد، یا اینکه منصفانه و دموکراتیک شود.

وی در پایان گفت: ما به همراه اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان بر مورد دوم تاکید می کنیم.

بوریس جانسون روابط بین پوتین و زلنسکی را مختل میکند

گفته می‌شود که برنامه‌های دیدار احتمالی بین ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین تنها پس از مداخله‌های بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا متوقف شده است. این مطلب را مجله خبری اوکراینی پراودا به نقل از منابع نزدیک به زلنسکی گزارش داده است. بر این اساس، طرف روسی «در واقع برای دیدار» دو رئیس جمهور آماده بود. به گزارش پراودا، با این حال، جانسون در سفر به کیف، زلنسکی را تحت فشار قرار داد و به همین دلیل است که طرف اوکراینی متعاقبا از نشست برنامه ریزی شده خودداری کرد.

بر این اساس، جانسون به رئیس جمهور اوکراین توصیه کرد که به جای مذاکره با پوتین، او را تحت فشار قرار دهد. پوتین آنقدر که غرب تصور می کرد قدرتمند نیست و به گفته این منبع، اکنون فرصتی برای «فشار بر او» است. سه روز پس از خروج جانسون، پوتین علنی شد و اعلام کرد که مذاکرات با اوکراین به بن‌بست رسیده است.

اوربان طرح تحریم های اتحادیه اروپا برای نفت روسیه را با «بمب هسته ای» مقایسه کرد


ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان به شدت از پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا برای تحریم واردات نفت از روسیه انتقاد کرد. نخست وزیر روز جمعه در رادیو دولتی درباره پیامدهای فاجعه بار برای اقتصاد ملی صحبت کرد:

« این مساوی است با بمب اتمی که بر اقتصاد مجارستان انداخته شود.»

اوربان ادامه داد که طبق محاسبات خود، کشورش به پنج سال زمان نیاز دارد تا بدون واردات روسیه به نفت روی آورد و یک یا یک سال و نیم تأخیر هیچ نتیجه ای نخواهد داشت. پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا نه تنها به این معنی است که انرژی در مجارستان گران تر می شود، بلکه این کشور دیگر هیچ منبع انرژی نخواهد داشت.

نخست وزیر همچنین بروکسل را متهم کرد که با طرح تحریم نفتی خود «خواه عمدا یا ناخواسته» به وحدت اروپا که در این شرایط به وجود آمده است حمله کرده است.

ژنرال آمریکایی از ناتو خواست تا پنج تیپ برای جنگ با روسیه تشکیل دهد

ژنرال مایک ریباس، رئیس سابق فرماندهی عملیات ویژه آمریکا در اروپا، از کشورهای ناتو خواست تا پنج تیپ از اوکراینی‌ها را برای جنگ با روسیه تشکیل دهند.

وی در مصاحبه با CNN خاطرنشان کرد که ناتو به این نتیجه نزدیک شده است که تامین تسلیحات و مهمات به کیف برای ممانعت از عملیات روسیه در اوکراین کافی نخواهد بود.

وی افزود: ضروری است که آمریکا، فرانسه، لهستان، انگلیس و آلمان نیروی نظامی اوکراینی تشکیل دهند و این کشورها از توان نظامی کافی برخوردار باشند تا بتوانند نیروهای نظامی اوکراین را تشکیل، تجهیز و آموزش دهند.

وی در نظر داشت که نیروهای اوکراینی که ممکن است به این شکل تشکیل شوند، قادر خواهند بود «به شیوه غربی بجنگند» زیرا دارای تانک های سازگار با ناتو، پشتیبانی آتش هوایی و سیستم های دفاع هوایی خواهند بود.

ریباس تصور می‌کرد که آموزش پنج تیپ نیروهای اوکراینی شش تا هشت ماه طول می‌کشد و بر اساس محاسبات او، کیف باید ۴۰۰۰۰ نفر را برای استخدام آنها فراهم کند.

منبع: نووستی

وزارت خارجه چین: مردم بمباران سفارت ما در بلگراد توسط ناتو را فراموش نخواهند کرد

در آستانه سالگرد بمباران سفارت چین در یوگسلاوی توسط ناتو در ۷ می ۱۹۹۹ که منجر به کشته شدن ۳ نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰ نفر شد، وزارت خارجه چین اعلام کرد که مردم چین هرگز آن را فراموش نمی کنند.

در بیانیه رسانه ای وزارت امور خارجه چین آمده است که پکن بمباران سفارت این کشور در بلگراد توسط ناتو را فراموش نخواهد کرد و این  اولین گام دفن ائتلاف در کنار جنگ سرد بود، اما همچنان ابزاری برای هژمونی تعدادی از کشورها است. که امنیت جهانی را تهدید می کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: «نیروهای نظامی (ناتو) به رهبری ایالات متحده آمریکا ۲۳ سال پیش، توافقات بین‌المللی مربوطه و هنجارهای اساسی روابط بین‌الملل را به شدت زیر پا گذاشته و با وقاحت، شورای امنیت سازمان ملل متحد را دور زده و کشور مستقل یوگسلاوی به مدت ۷۸ روز بمباران کردند. که منجر به کشته شدن هزاران غیرنظامی بی گناه از جمله ۳ روزنامه نگار چینی شد.

«وزارت خارجه چین خاطرنشان کرد که مردم چین و صربستان و همچنین جامعه بین المللی «اقدام وحشیانه ناتو را فراموش نخواهند کرد.»

در این بیانیه با اشاره به اینکه بهترین راه برای بزرگداشت این روز این است که «این تاریخ را به خاطر بسپاریم، صلح را حفظ کنیم و اجازه ندهیم این قسمت از تاریخ دوباره تکرار شود» و ابراز امیدواری کرد که «ایالات متحده آمریکا و ناتو از این بابت توبه کنند. جنایاتی که در آن زمان مرتکب شدند.» ذهنیت جنگ سرد را کاملاً کنار بگذارند، از اعمال فشار و زور بر دولت‌های مستقل دست بکشند و نگرانی‌های مشروع همه کشورها در زمینه امنیت را جدی بگیرند تا واقعاً به صلح و نظم کمک کنند. و ثبات بلندمدت در اروپا و سراسر جهان.»

وزارت خارجه چین همچنین اشاره کرد که بمباران ناتو آسیب جدی به روابط آمریکا و چین وارد کرده است. اکنون بیش از ۲۰ سال است که ناتو علیرغم پایان جنگ سرد آنرا به خاک نه سپرده است، اما همچنان به ریختن بنزین بر آتش به عنوان ابزاری برای دستیابی به هژمونی برخی کشورها ادامه داده است و این وزارتخانه تاکید کرد که این «خسارت جدی ایجاد می کند.» امنیت و ثبات جهانی را تهدید می کند و عدالت و بی طرفی بین المللی را تهدید می کند.»

پکن معتقد است که «جامعه بین المللی باید بسیار هوشیار باشد و قاطعانه با آن مخالفت کند.» وزارت امور خارجه چین در بیانیه خود تاکید کرد که چین «قاطعانه با هژمونی، سیاست قدرت، ذهنیت جنگ سرد و بازی های حاصل جمع صفر مخالف است، در حالی که همیشه از یک مفهوم جدید مشترک و پایدار از امنیت، که در راستای اهداف بلندپروازانه است، حمایت می کند. روند جهانی پر از صلح، توسعه، همکاری و منافع متقابل و مساعد برای حفظ صلح و توسعه در سراسر جهان.

رویارویی مسلحانه بین جدایی‌طلبان آلبانیایی ارتش آزادیبخش کوزوو و ارتش و پلیس صربستان به بمباران جمهوری فدرال یوگسلاوی توسط نیروهای ناتو، که در آن زمان متشکل از صربستان و مونته‌نگرو بود، انجامید و عملیات نظامی بدون مجوز انجام شد. شورای امنیت سازمان ملل متحد و بر اساس ادعای کشورهای غربی مبنی بر اینکه مقامات جمهوری فدرال یوگسلاوی آنچه را پاکسازی قومی در منطقه خودمختار کوزوو می نامند انجام داده و فاجعه انسانی در آنجا به وجود آورده است. حملات هوایی ائتلاف از 24 مارس تا 10 ژوئن 1999 ادامه یافت و منجر به کشته شدن بیش از 2500 نفر از جمله 87 کودک و خسارتی بالغ بر 100 میلیارد دلار شد.

ریانووستی

قدیروف از نبردهای شدید در جمهوری خلق لوگانسک خبر داد

رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن روسیه در پستی در «تلگرام» از نبردهای شدید در شهر پوپاسنایا در جمهوری خلق لوگانسک در جنوب شرقی اوکراین خبر داد.

«علیرغم مقاومت شدید پیروان باندرا (نازی ها)، واحدهای ما با اطمینان گروه های باند را از خانه ها بیرون می کنند و انواع سازه های مهندسی را که به خوبی آماده شده اند برای دفاع طولانی می شکنند… شهر بر روی یک تپه قرار دارد. و بنابراین باندهای اوکراینی به هر متر و موقعیتی چسبیده اند.»

وی خاطرنشان کرد که «سه نفر از خرابکاران سعی کردند مخفیانه وارد خانه ای در پوپاسنایا شوند.»

وی افزود: «در منطقه تحت مسئولیت مبارزان چچنی به رهبری فرماندهان افسانه ای آنزور بایسایف (گلادیاتور) و محمد توشایف (رعد و برق)، نازی ها و همه شیاطین چیزی برای چسبیدن به آن ندارند.

وی گفت: در نتیجه اقدامات هماهنگ اعضای نیروی چچنی و حرفه ای بودن رهبران در عملیات شناسایی و از بین بردن عناصر باندهای اوکراینی، بلیت خرابکاران به آخرین ایدئولوژی آنها صادر شد.

سازمان ملل ناپدید شدن 8 نفر از طرفداران روسیه در اوکراین را ثبت کرده است

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، اعلام کرد که دفتر او 8 مورد ناپدید شدن اجباری افراد طرفدار روسیه در مناطق تحت کنترل مقامات اوکراینی را ثبت کرده است.

در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد اوکراین در روز پنجشنبه، کمیسر خاطرنشان کرد که شواهدی از شکنجه، رفتار ظالمانه و اعدام زندانیان توسط هر دو طرف درگیری وجود دارد.

باشله از طرفین درگیری خواست تا تمامی موارد نقض قوانین بین‌المللی در زمینه حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی را که گمان می‌رود توسط نیروهای مسلح آنها انجام شده است، بررسی کنند.

این کمیسر گفت که در قلمرو تحت کنترل نیروهای روسیه و «گروه های مسلح مرتبط با آنها»، «دستگیری های تصادفی و ناپدید شدن اجباری احتمالی نمایندگان مقامات محلی، روزنامه نگاران، فعالان، نظامیان بازنشسته و دیگران» ثبت شده است.

وی خاطرنشان کرد: تعداد این افراد هواداران روسیه تا 13 اردیبهشت به 180 مورد رسیده و 5 جسد پیدا شده است.

منبع: ریانووستی

کارشناس: اروپا واردات گاز روسیه را به میزان قابل توجهی افزایش داده است

الکسی بلوگورف، معاون موسسه انرژی و دارایی، گفت که اروپا واردات گاز روسیه خود را در ماه می نسبت به آوریل به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

این کارشناس خاطرنشان کرد: عوامل متعددی پشت این موضوع وجود دارد که مهمترین آنها بهترین قیمت و خطر توقف جدید گازرسانی به برخی از مصرف کنندگان است.

این کارشناس افزود: از اول ماه مه، در حال حاضر رشد چشمگیری در عرضه گاز از طریق خطوط لوله روسیه به کشورهای اتحادیه اروپا در مقایسه با سطوح بسیار پایین در آوریل مشاهده شده است، به عنوان مثال، حجم پمپاژ به فنلاند افزایش یافته است. بر اساس داده های ENTSO-G، در بازه زمانی 30 آوریل تا 4 می، حجم این واردات 4.8 برابر شده است، در مورد واردات از طریق خط لوله گاز یامال-اروپا که در روزهای پایانی آوریل به صفر رسید، در اوایل ماه مه به سطح اوایل آوریل بازگشت.

در پایان آوریل، گازپروم صادرات گاز به بلغارستان و لهستان را به دلیل امتناع آنها از پرداخت به روبل به طور کامل متوقف کرد.

اما سپس اروپا واردات گاز روسیه را افزایش داد و بخشی از آن را مجدداً توزیع کرد. طی آن گاز از آلمان به لهستان بازگردانده شد.

منبع: ریانووستی

کارشناس لهستانی: ورشو سربازان و مزدوران خود را برای جنگ در اوکراین می فرستد

کنراد رینکاس، کارشناس سیاسی لهستانی تایید کرد که دولت ورشو سربازان و مزدوران حرفه ای را به اوکراین می فرستد تا در نبردهای آنجا علیه نیروهای روسی شرکت کنند.

و به Ukraina.ru گفت: «شهروندان لهستان در اوکراین می‌جنگند و اینها داوطلبان تظاهرکننده نیستند، بلکه مزدوران و سربازانی هستند که به دستور رهبری به آنجا فرستاده شده‌اند.

وی افزود: مشارکت بیگانگان در نبردهای اوکراین گسترش نخواهد یافت زیرا برای عملیات درست تسلیحات ارائه شده توسط غرب ضروری است.

رنکاس ابراز اطمینان کرد که «مسکو اکنون موظف است با کل بلوک آمریکا بجنگد.»

به نوبه خود، سرگئی ناریشکین، رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه، پیشتر گفته بود که «لهستان قصد دارد کنترل نظامی-سیاسی شدیدی را بر آنچه که سرزمین های تاریخی خود در غرب اوکراین می نامد اعمال کند.»

وی خاطرنشان کرد که «ورشو انتظار دارد که اتحاد این مناطق به احتمال زیاد منجر به تسلط لهستان بر سرزمین های اشغال شده توسط نیروهای حافظ صلح شود که می توانند در آنجا مستقر شوند.»

منبع: «نووستی» +  «Ukraina.ru»

مسکو: آنچه اوکراین شاهد آن است، جنگ نیابتی است که غرب علیه روسیه به راه انداخته است

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد غرب را متهم کرد که منتظر فرصتی برای جنگ اقتصادی با مسکو و اعمال فشار بر آن است و تاکید کرد آنچه اوکراین شاهد آن است جنگ نیابتی غرب علیه روسیه است.

واسیلی نبنزیا گفت: «به نظر می رسد که شما منتظر این لحظه بودید تا چرخ سرکوب علیه روسیه را بچرخانید. اگر از جنگ جهانی صحبت کنیم، بدون شک امروز در حوزه اقتصادی به راه افتاده است. ما شکی نداریم. که داشتی برای آن آماده می شدی، زیرا سرعتی که این چرخ با آن شروع به کار کرد، شک نکن که مدت ها قبل و خیلی وقت پیش برای این کار آماده می شدی.»

وی افزود: «علاوه بر تحریم‌ها و تحریم‌های بی‌شمار و مصادره اموال خصوصی شهروندان روسیه که هیچ ارتباطی با عملیات نظامی ندارند، کشورهای غربی ۳۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های روسیه را مسدود کرده‌اند. شما از چه حقوق بین‌المللی صحبت می‌کنید. در مورد آن زمان؟»

منبع: تاس

نماینده روسیه در یونسکو: کشورهای غربی نتوانستند روسیه را در یونسکو منزوی کنند

 الکساندر کوزنتسوف، نماینده دائم روسیه در این سازمان روز پنجشنبه در برنامه ای در شبکه تلویزیونی روسیا 24 گفت که کشورهای غربی نتوانسته اند روسیه را در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) منزوی کنند.

« ما باید در مورد آنچه اکنون در حال رخ دادن است واقع بین باشیم: این هیستری ضد روسی مبتنی بر وقایع اوکراین، و البته کسانی که محرک این کمپین هستند، شدیدترین فشار را هم بر دبیرخانه [یونسکو] و هم دیگر اعضا وارد می کنند. دولت‌ها با وجود اینکه نتوانستند به هدف اصلی خود یعنی منزوی کردن روسیه در یونسکو دست پیدا کنند.»

 کوزنتسوف افزود: «مایه تأسف است که سازمانی مانند یونسکو، مجمع جهانی بشردوستانه، که قرار است تساهل و تنوع را تبلیغ کند، به عنوان بستری برای چنین نمایش های تبلیغاتی استفاده می شود.

شرامبوک وزیر اقتصاد: تحریم گاز اتریش «خط قرمز» است

 مارگارت شرامبوک، وزیر اقتصاد اتریش به صراحت مخالف توقف تحویل گاز از روسیه است.  او به روزنامه های فونکه گفت:

 تحریم گاز یک خط قرمز واضح برای اتریش است.

 شرامبوک به صراحت گفت که اگر نمی توانید کاری را درست اداره کنید نباید هیچ سیگنال مربوطه به تحریم گاز را ارسال کنید و افزود:

«  نه ما و نه آلمان نخواهیم توانست بدون گاز روسیه مقاومت کنیم.»

 شرامبوک گفت: از سوی اتریش و همچنین آلمان یک نه واضح وجود دارد، زیرا تحریم بیش از آنکه فایده داشته باشد برای خود ما ضرر دارد.

 این سیاستمدار محافظه کار پیشنهاد کرد که اتحادیه اروپا از فرکینگ برای استخراج گاز استفاده کند.  علاوه بر این، مشارکت های جدیدی در میان مدت مورد نیاز است، به عنوان مثال با عربستان سعودی برای انرژی خورشیدی و هیدروژن.

نگرانی ارتش بلاروس: ناتو در حال ایجاد گروه های تهاجمی در مرزهای شرقی خود است

 نیروهای ناتو در نزدیکی مرزهای بلاروس و روسیه متمرکز شده اند – و بر این اساس می توان در کوتاه ترین زمان ممکن گروه های شوک تهاجمی برای عملیات رزمی در شرق ایجاد کرد.  روسلان کوسیگین، معاون رئیس ستاد نیروهای مسلح بلاروس، روز پنجشنبه در مورد این هشدار داد:

 وی گفت: «در نزدیکی مرزهای فدراسیون روسیه و ایالت ما در حال حاضر مراکز تمرکز نیرو وجود دارد که بر اساس آنها می توان گروه های شوک را در کوتاه ترین زمان ممکن – برای استفاده علیه بلاروس نیز تشکیل داد. در همان زمان، دامنه و شدت اقدامات آموزشی عملیاتی و رزمی در قلمرو جمهوری بلاروس به طور مداوم مدیون کشورهای همسایه است: 67 رزمایش در سال 2020، 80 تمرین در سال 2021؛ و از آغاز این سال تحصیلی که تنها به نیمی از آن رسیده است، 15 رزمایش انجام شده است. رزمایش ناتو و نیروهای مسلح ملی برگزار شده است.

 نماینده ستاد کل ارتش بلاروس یادآور شد: رزمایش بزرگ «مدافع اروپا 2022» هم اکنون در خاک و حریم هوایی کشورهای اروپای مرکزی و شرقی از جمله لهستان و کشورهای حوزه بالتیک و همچنین در حال برگزاری است. دریاهای بالتیک و شمال.  او خلاصه کرد:

 اساساً آماده سازی برای انجام عملیات نظامی به سمت شرق در حال انجام است.»

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد؛

روسیه از هدف قرار دادن ۴۵ تاسیسات نظامی اوکراین خبر داد

وزارت دفاع روسیه از هدف قرار دادن ۴۵ تاسیسات نظامی و ۴۱ مرکز فرماندهی و انبارهای سلاح اوکراین خبر داد.

بر اساس این گزارش، «ایگور کوناشینکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که جنگنده های روس ۴۵ تاسیسات نظامی از جمله یک مرکز فرماندهی را هدف حمله قرار دادند.

وزارت دفاع روسیه افزود که همچنین ۴۱ منطقه استقرار تجهیزات و نیروهای اوکراین و نیز انبار سلاح های موشکی و توپخانه را مورد هدف قرار داده است.

آمریکا بالگرد‌های افغانستان را به اوکراین می‌دهد

 اداره بازرس ویژه آمریکا در امور افغانستان، از اختصاص ۱۶ بالگرد  MI ۱۷ به اوکراین که پیشتر از روسیه برای افغانستان خریداری شده بود، خبر داد.

مسئولان اداره بازرس ویژه آمریکا اعلام کردند، 16 چرخ‌بال نظامی که برای ارتش حکومت پیشین افغانستان خریداری شده  بود را به اوکراین تحویل می‌دهند.

این بالگردها از نوع MI۱۷ است که پیش از این آمریکا از شرکت های تولید کننده روسی خریداری کرده بود.

این بالگردها پیش از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و سقوط دولت پیشین به دست طالبان، برای آماده سازی به اوکراین منتقل شده بود.

روسیه نیز اختصاص این بالگردها به اوکراین را نقض قوانین بین‌المللی خوانده است.

اوربان: مجارستان و اتحادیه اروپا آمادگی تحریم نفتی روسیه را ندارند

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در نامه‌ای خطاب به اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا یادآور شد که نه مجارستان و نه اتحادیه اروپا به طور کامل آمادگی پذیرش و اجرای تحریم‌های پیشنهادی کمیسیون اروپا علیه نفت روسیه را ندارند. به عقیده وی، تحریم‌ها باید در زمانی اتخاذ شوند که همه پیش‌شرط‌های لازم در تمامی کشورهای اروپایی برآورده شود.

نخست‌وزیر مجارستان یادآور شد که اگر کمیسیون اروپا بر تحریم نفت روسیه پافشاری کند، باید مسئولیت «شکست تاریخی در روند ادغام اروپا» را بپذیرد. اوربان تاکید کرد که تحریم‌های پیشنهادی کمیسیون اروپا علیه روسیه منجر به افزایش بیشتر قیمت انرژی بدون هیچ گونه اقدام حمایتی از سوی اتحادیه اروپا خواهد شد.

پیش از این گزارش شد که نمایندگان دائمی کشورهای اتحادیه اروپا نتوانستند بر سر موضوع تحریم واردات نفت از روسیه به توافق برسند. مجارستان، اسلواکی، جمهوری چک و بلغارستان نسبت به اقدامات پیشنهادی برای حذف تدریجی نفت روسیه ابراز نگرانی کردند.

مذاکرات تلفنی پوتین با نخست وزیر اسرائیل درباره روند اوضاع در اوکراین

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل گفت و گوی تلفنی داشت.  دو طرف علاوه بر بررسی برخی مسائل دوجانبه، در خصوص وضعیت کنونی در اوکراین تبادل نظر کردند و پوتین درباره به روند تخلیه غیرنظامیان از محوطه کارخانه آزوفستال در شهر ماریوپل به طرف اسرائیلی توضیحاتی داد.

سازمان ملل از آغاز سومین دور تخلیه غیرنظامیان از ماریوپل و آزوفستال خبر داد

مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل در مسائل انسان دوستانه در نشست شب گذشته  شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که دور جدیدی از تخلیه مردم غیرنظامی از شهر ماریوپل و از محوطه کارخانه آزوفستال این شهر در  روز پنجشنبه، 5  مه (15 اردیبهشت) آغاز شد. وی ابراز امیدواری کرد که این عملیات ادامه پیدا کند.

روز گذشته وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که در روزهای 5، 6 و 7 ماه مه (15، 16 و 17 اردیبهشت ماه)، کریدورهای بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان از محوطه و خانه‌های مجاور کارخانه آزوفستال شهر ماریوپل باز خواهد شد. ستاد هماهنگی بین وزارتخانه‌ای روسیه برای واکنش بشردوستانه در اوکراین یادآور شد که این کریدورها از ساعت 08:00 تا 18:00 (به وقت مسکو) در تمام سه روز فعالیت بوده و نیروهای مسلح روسیه رژیم سکوت و عقب نشینی به فاصله امن را رعایت خواهند کرد.

وزارت دفاع روسیه طی هفته گذشته در هماهنگی با سازمان ملل و کمیته بین المللی صلیب سرخ چندین بار کریدور بشردوستانه برای خارج شدن غیرنظامیان از این منطقه را فعال کرده بود.  

گوترش: مواد غذایی روسیه، بلاروس و اوکراین باید به بازارهای جهانی بازگردانده شوند

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که کودها و محصولات کشاورزی و غذایی روسیه، اوکراین و بلاروس، با وجود شرایط ژئوپلیتیکی و اقتصادی کنونی، باید به بازارهای جهانی بازگردانده شوند.

وی در نشست روز پنج‌شنبه شورای امنیت سازمان ملل گفت: «اجازه دهید واضح بگویم – راه حل جدی برای مشکل تهدیدات امنیت غذایی جهانی مستلزم بازگشت مجدد تولیدات کشاورزی اوکراین و تولید مواد غذایی و کود در روسیه و بلاروس به بازارهای جهانی است.»

دبیرکل همچنین تاکید کرد که تمام تلاش خود را برای عملی کردن این اقدامات و تضمین گفتگوها برای توافق در این خصوص انجام خواهد داد.

دیپلمات روس: یک جنگ جهانی اقتصادی علیه روسیه آغاز شده است

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد شب گذشته، پنجشنبه در نشست شورای امنیت اعلام کرد که کشورهای غربی، مدت ها قبل از اوضاع پیرامون اوکراین، خود را برای درگیری اقتصادی با روسیه آماده کرده و ارسال تسلیحات نظامی به کی‌یف، تنها سرزمین اوکراین را به عرصه مناسبی برای رویارویی با فدراسیون روسیه تبدیل کرده است.

وی گفت: «گویی فقط منتظر این لحظه بودید تا چرخ دنده سرکوب علیه روسیه شروع به گردش کند. و اگر از جنگ جهانی صحبت کنیم، اکنون در عرصه اقتصادی چنین جنگی به معنای واقعی به راه افتاده است. ما شکی نداریم که شما از قبل و مدت‌ها قبل برای این کار آماده شده بودید.»

نبنزیا افزود: «علاوه بر تحریم‌ها و ممنوعیت‌های بی شمار، مصادره اموال خصوصی از شهروندان روسیه که هیچ ارتباطی با عملیات ویژه روسیه در حفاظت از دونباس ندارند، کشورهای غربی حساب‌های 300 میلیارد دلاری متعلق به روسیه را مسدود کرده‌اند. در این برخورد قوانین بین المللی که در زمان مناسب شما درباره آن صحبت می کنید، چه شده است؟»

این دیپلمات بلندپایه روس با اشاره به این که غرب در حال حاضر در یک «جنگ نیابتی» با روسیه شرکت دارد و غرب به اوکراین، تنها بعنوان یک ابزار مورد نیاز است، ادامه داد: «این کشور تنها به عنوان عرصه‌ای برای رویارویی با روسیه مورد نیاز بوده و مورد نیاز است. به همین دلیل اوکراین نیز نباید دچار توهم شوند که غربی‌ها در حال کمک به اوکراین هستند. خیر. آنها تنها با پمپاژ سلاح به این کشور، سعی دارند تا درگیری‌ها تا جای ممکن طولانی شود.»

اعتراف وزارت خارجه آمریکا به ارسال بدون مانع تسلیحات به اوکراین

ند پرایس، رئیس دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه آمریکا، شب گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که ایالات متحده قصد دارد توانایی ارسال بدون مانع تسلیحات نظامی به اوکراین را حفظ کند.  این دیپلمات آمریکایی گفت: «همانطور که همکار من در وزارت دفاع [ایالات متحده] قبلاً اعلام کرده، ما توانایی ارسال بدون مانع تسلیحات و پشتیبانی نظامی از ارتش اوکراین را حفظ کرده و این کار ادامه خواهد یافت.»

پرایس همچنین گفت که آمریکا علاوه بر این، کمک‌های بشردوستانه به میزان 387 میلیون دلار به اوکراین ارائه کرده است و به حمایت از این کشور  ادامه خواهد داد.

آنتونوف: روسیه آمریکا و متحدانش در اروپا را تهدید نمی‌کند

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده در مقاله‌ای با عنوان «سیاست هسته‌ای روسیه: حقایق و جعلیات» برای مجله «نیوزویک» (Newsweek) یادآور شده که طرف روسی هرگز آمریکا و متحدانش در اروپا را تهدید نکرده و نمی‌کند و برعکس، سخت در تلاش است تا از تشدید بحران در اوکراین جلوگیری کند.

ترجمه این مقاله به زبان روسی صبح امروز، جمعه توسط سرویس مطبوعاتی سفارت روسیه منتشر شده است.

آنتونوف تاکید کرد: «کشور ما ایالات متحده و متحدان اروپایی آن را تهدید نمی‌کند، بلکه تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تشدید بحران اوکراین انجام داده است. البته ما مجبور هستیم در خصوص خطرات در حال ظهور مرتبط با مداخله کشورهای ناتو در روند اوضاع در اوکراین هشدار دهیم.».

سفیر روسیه یادآور شد: «نسل فعلی سیاستمداران ناتو به وضوح تهدیدات هسته‌ای را جدی نمی‌گیرند. در این رابطه، من می خواهم از رهبران شوروی و آمریکا نقل کنم که جنگ جهانی دوم را پشت سر گذاشتند و بر اساس تجربه شخصی به خوبی درک می‌کردند که خطر آسیب جانی و روانی میلیون‌ها انسان چه معنایی دارد.»

توقف گفتگوهای آمریکا و روسیه، تهدیدی برای رژیم کنترل تسلیحاتی است

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن معتقد است که ایالات متحده با متوقف کردن روند مذاکرات با روسیه در خصوص موضوع ثبات راهبردی، در واقع پایه و اساس کنترل تسلیحات در جهان را در معرض تهدید قرار داده است.

این دیپلمات در مقاله‌ای با عنوان «سیاست هسته‌ای روسیه: حقایق و جعلیات» در مجله «نیوزویک» در این باره نوشت: «متاسفانه واشنگتن به طور یکجانبه گفت‌وگوهای دوجانبه درباره ثبات راهبردی که در نشست سران ژنو آغاز شد، را متوقف کرد و در نتیجه دورنمای حفظ پایه‌های اساسی رژیم کنترل تسلیحات را به خطر انداخت. آنتونوف افزود، در عین حال، طرف روسی آماده است تا هر زمانی که ایالات متحده برای این گفت وگو آماده باشد، ارتباط درباره موضوعات مربوطه را از سر بگیرد.

پس از اعلام آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین از سوی ولادیمیر پوتین، کلیه تماس‌ها بین واشنگتن و مسکو در خصوص مسائل ثبات راهبردی و هسته‌ای متوقف شد.

سیاست هسته‌ای روسیه تحریف شده است

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده در مقاله‌ای  برای مجله «نیوزویک» اعلام کرد که نمایندگان دولت آمریکا اظهارات مقامات مسکو درباره سیاست هسته‌ای این کشور را آشکارا تحریف می‌کنند. این دیپلمات یادآور شد: «اخیراً شاهد انبوهی از تحریفات صریح اظهارات مقامات روسی در خصوص سیاست هسته‌ای کشورمان بوده‌ایم. این تحریف نه تنها از سوی رسانه‌های آمریکایی، بلکه از سوی مقامات دولتی صورت گرفته است.»

آنتونوف به عنوان مثال به واکنش لوید آستین، رئیس پنتاگون و ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به مصاحبه چند روز اخیر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه درباره خطر بروز جنگ هسته‌ای اشاره کرده و نوشت: «مقامات نظامی ایالات متحده سخنان وزیر خارجه روسیه را با نادیده گرفتن این واقعیت تاکید شده مکرر: مبنی بر مواضع اصولی غیرقابل قبول بودن جنگ هسته‌ای برای مسکو، سخنان سرگئی لاوروف را غیرمسئولانه توصیف کردند.»

به گفته این دیپلمات، روسیه هرگز تلاش‌های خود برای دستیابی به توافقاتی که تضمین کننده عدم آغاز یک رویارویی هسته‌ای باشد، را متوقف نکرده است. این مسکو بود که در سال‌های اخیر به طور مداوم به همتایان آمریکایی خود پیشنهاد می‌کرد تا تأیید کنند که در یک جنگ هسته‌ای هیچ برنده‌ای وجود ندارد و بنابراین هرگز نباید چنین جنگی را آغاز کرد و وزیر خارجه روسیه نیز دقیقاً بر این مسئله تاکید کرده است.

به گفته وی، اتهامات مطرح شده علیه مسکو درباره «تهدید هسته‌ای» کاملاً بی پایه و اساس بوده و این لفاظی‌ها بخشی از یک عملیات تبلیغاتی ضدروسی است که در پاسخ به اقدامات روسیه برای خنثی کردن تهدیدات امنیت ملی ناشی از خاک اوکراین آغاز شده است.

دبیر کل ناتو امکان استقرار نیروهای این پیمان در خاک سوئد را بعید ندانست

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی سوئدی اعلام کرد که پیمان آتلانتیک شمالی ممکن است قبل از پیوستن این کشور به این ئتلاف، نیروهای بیشتری را در اطراف سوئد مستقر کند.

ینس استولتنبرگ یادآور شد که سوئد «از لحظه ارسال درخواست تا عضویت» در ناتو در یک دوره انتقالی قرار خواهد گرفت و این ائتلاف نیز به نوبه خود قصد دارد امنیت این کشور را در این دوره انتقالی تضمین کند. به گفته وی، یکی از راه‌های حفاظت، افزایش حضور نظامی ناتو، استقرار نیروهای مضاعف بلوک در سواحل دریای بالتیک و در سرزمین‌های مجاور سوئد است.

پیش از این، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه هشدار داد که اگر فنلاند و سوئد به ناتو بپیوندند، این کشورها به عرصه‌ای برای رویارویی بین پیمان ناتو و روسیه تبدیل خواهند شد.

انتقاد مردم انگلیس از دولت خود به دلیل کمک نظامی به اوکراین

خوانندگان روزنامه «دیلی میل» (Daily Mail) از دولت انگلیس به دلیل ارسال بیش از حد تسلیحات نظامی به اوکراین و حمایت ناکافی از مردم کشور خود در مواجهه با تورم بالا انتقاد کردند.

به عقیده خوانندگان این روزنامه که نظراتشان در یک مقاله جمع آوری شده، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلستان باید تأمین مالی و ارسال کمک نظامی به یک درگیری مسلحانه در منطقه دیگری از اروپا که لندن توان مالی آن را ندارد، را متوقف کرده و از فریب شهروندان انگلیسی دست برداشته و تلاش خود را روی حل و فصل مشکلات اقتصادی داخلی متمرکز کند.

لوکاشنکو: اگر آمریکا به اوکراین دستور دهد، جنگ ظرف یک هفته پایان خواهد یافت

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری «آسوشیتدپرس» (Associated Press) که شب گذشته، پنج‌شنبه، بطور کامل از شبکه تلویزیونی دولتی بلاروس پخش شد،  ابراز عقیده کرد که اگر واشنگتن به کی‌یف دستور دهد که درگیری‌ها را متوقف کند، جنگ در اوکراین ظرف یک هفته پایان خواهد یافت.

لوکاشنکا گفت: «فقط اگر جو بایدن [رئیس‌جمهور ایالات متحده] بگوید: «همین، دعوا بس است بچه‌ها، بیایید بس کنیم». جنگ در عرض یک هفته تمام می‌شود. هیچ کس به جنگ نیاز ندارد، این جنگ هیچ منفعتی برای هیچکس ندارد.»

رئیس جمهوری بلاروس با اشاره به به مقصر بودن غرب در دامن زدن به درگیری بین مسکو و کی‌یف، به ویژه واشنگتن، تاکید کرد که ولادیمیر زلنسکی، رهبر اوکراین ممکن است بخواهد اوضاع را از طریق دیپلماسی حل کند، اما قادر به این کار نیست. وی افزود: «برای آنکه «این زلنسکی نیست که اوکراین را اداره می‌کند » اگر او از من رنجیده شود، بگذارید ناراحت شود. این دیدگاه من است. واقعیت این است که شما (منظور وی ایالات متحده است) در اوکراین حکومت می‌کنید.»

رئیس جمهوری بلاروس همچنین از غرب خواست تا از دروغگویی در خصوص اتفاقات رخ داده در شهر بوچای اوکراین و اتهام جنایات جنگی به روسیه دست بردارد.

بلاروس در جنگ اوکراین شرکت نخواهد کرد

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در بخش دیگری از مصاحبه خود با خبرگزاری «آسوشیتدپرس» تاکید کرد که این کشور قرار نیست در جنگ کنونی روسیه در خاک اوکراین هیچ مشارکتی داشته باشد.

وی گفت: «ما نیازی به شرکت در این جنگ نداریم. مینسک هیچ سودی از مناقشه کنونی نمی‌برد و تمایلی برای وخامت بیشتر اوضاع ندارد.»

خودداری گرجستان از اجرای درخواست اوکراین برای گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه

سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهوری گرجستان، روز پنجشنبه در مصاحبه با نشریه آلمانی دویچه وله (Deutsche Welle) اعلام کرد که مقامات اوکراین از تفلیس خواستار تامین تسلیحاتی و گشودن «جبهه دوم» مبارزه با روسیه هستند، ولی گرجستان از چنین اقدامی خودداری می‌کند.

خانم زورابیشویلی گفت: «اوکراینی‌ها بیشتر و بیشتر از شرکای خود، نه تنها از گرجستان، مطالباتی متعدد دارند. آنها از الفاظ تند علیه شرکای مختلف خود استفاده کردند. بله، آنها واقعاً از ما خواستند تا تسلیحات به اوکراین ارسال کنیم و همچنین جبهه دومی برای مبارزه با روسیه در خاک گرجستان گشوده شود. هیچ یک از اینها امکان پذیر نیست.»

رئیس جمهوری گرجستان تاکید کرد، امتناع تفلیس از پیروی از چنین دستوراتی از کی‌یف، میزان همبستگی دولت در رابطه با جنگ اوکراین را نفی نمیکند. گرجستان در واقع به طور کامل از رژیم تحریم‌ها علیه روسیه تبعیت می‌کند، اگرچه رسما از پیوستن به آنها خودداری کرده است.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: