پرش به محتوا

فلسطینی ها از شورای امنیت خواستند تا تحریکات اسرائیل را محدود کند

فلسطینی ها از شورای امنیت سازمان ملل خواستند تا فعالیت های اسرائیل را محدود کند

منتشر شده در روسیا الیوم

ترجمه حمید علوی

مجله هفته

 مقامات فلسطینی از بالاترین نهاد سازمان ملل درخواست کردند تا اسرائیل را متقاعد کند که فعالیت نیروهای ملی گرای رادیکال یهودی را ممنوع کند.  بر اساس گزارش رسانه ها، فعالان اسرائیلی در حال برنامه ریزی تحریک آمیز در یک مسجد بزرگ در اورشلیم هستند.

خبرگزاری رسمی چین گزارش داد، رهبری فلسطین روز سه‌شنبه از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا اسرائیل را از اقداماتی که می‌تواند باعث تشدید تنش‌ها در اورشلیم با فلسطینی‌ها شود، منع کند.  پیش از این گزارش هایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه فعالان یهودی اسرائیلی تصمیم گرفته اند به زور وارد مسجد الاقصی در اورشلیم شوند.

 رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که فعالان برخی از سازمان‌های یهودی خواهان «نزدیک به محوطه مسجد الاقصی» شده‌اند.  این اقدام برنامه ریزی شده قرار است روز پنجشنبه انجام شود.

 وزارت خارجه فلسطین طرح های فعالان افراطی یهودی را محکوم کرده است که رسانه ها گزارش دادند که شامل برافراشتن پرچم اسرائیل و اجرای سرود ملی اسرائیل در مسجد مسلمانان می شود.  این وزارتخانه در بیانیه‌ای گفت: «این تخلفات نشان‌دهنده اصرار رسمی دولت اسرائیل بر تشدید اوضاع و اجرای طرح‌هایش برای حفظ اشغالگری است».

 مقامات فلسطینی از شورای امنیت خواستند «اقدامات لازم را برای اعمال فشار بر اسرائیل برای پایان دادن به تشدید تنش علیه مردم فلسطین اتخاذ کند.»

 حسین الشیخ، یکی از اعضای کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین، طرح های افراط گرایان را «بی توجهی ظالمانه به احساسات فلسطینی ها، اعراب و مسلمانان» و «تداوم کمپین های نژادپرستانه افراطی» خواند.

 دولت اسراییل هنوز در مورد تماس های افراط گرایان اسرائیل اظهار نظری نکرده است.

 تنش ها بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها از آغاز ماه روزه مسلمانان، رمضان، در اوایل آوریل بالا بوده است.

 از زمانی که اسرائیل این منطقه را در جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ به تصرف خود درآورد، بیت‌المقدس شرقی یک موضوع مناقشه‌آمیز بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها بوده است.  در حالی که فلسطینی ها این منطقه را به عنوان پایتخت یک کشور مجزا در آینده ادعا می کنند، اسرائیل مدت کوتاهی پس از فتح در اقدامی بین المللی به رسمیت شناخته نشده این منطقه را ضمیمه خود کرد.

 به خصوص موقعیت کوه معبد که مسجد الاقصی بر روی آن قرار دارد، انفجاری است که برای مسلمانان معنای خاصی دارد.  اما گفته می شود که معبد اسرائیلی ها نیز در قدیم در این مکان قرار داشته است.  در حالی که اکثر جریان های یهودی مخالف بازسازی معبد هستند و هیچ اقدامی برای تغییر وضعیت موجود بر نمی دارند، گروه های یهودی ناسیونالیست-بنیادگرا خواستار بازسازی مجدد کوه معبد به عنوان مکان عبادت یهودیان هستند.  طرف فلسطینی مقامات اسرائیلی را به تضعیف و ترویج ضمنی نیروهای رادیکال یهودی، علیرغم تعهد رسمی آنها به وضعیت موجود، که شامل ممنوعیت بازدیدکنندگان یهودی از این منطقه به منظور نماز است، به منظور تشدید وضعیت آینده آل – متهم می کند. اقصی – برای اینکه بتواند از مسجد سؤال کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: