پرش به محتوا

اخبار هفتاد و یکمین روزجنگ اوکراین


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


اوپک پلاس: کشورهای تولیدکننده نفت تمایلی به افزایش تولید ندارند

ائتلاف اوپک پلاس که از برنامه های تحریم نفت روسیه توسط اتحادیه اروپا ناراحت نیست، قصد دارد به استراتژی تولید خود پایبند بماند و تنها با احتیاط تولید را افزایش دهد. بر اساس اظهارات خود در روز پنجشنبه، این ائتلاف که تحت سلطه عربستان سعودی است، می خواهد در ماه ژوئن روزانه 432 هزار بشکه (هر کدام 159 لیتر) از زمین استخراج کند. این مطابق با مسیری است که قبلاً تصمیم گرفته شده بود تا به تدریج کاهش بودجه تصمیم‌گیری شده در سال 2020 به عنوان بخشی از بحران کرونا را معکوس کند.

علیرغم جنگ در اوکراین، این گروه همچنان به نشان دادن اتحاد بزرگ ادامه می‌دهد و تحت تأثیر درخواست‌ها برای توسعه بیشتر تولید قرار نمی‌گیرد. قیمت نفت پس از تصمیم گیری افزایش می یابد. قیمت نفت برنت دریای شمال و نفت WTI آمریکا تقریباً دو درصد افزایش یافت. اکنون هر دو در محدوده 110 دلار هستند.

قیمت نفت روز چهارشنبه به شدت افزایش یافت. دلیل این امر، دورنمای تحریم نفت روسیه توسط اتحادیه اروپا بود. با این حال، کشورهای اتحادیه اروپا هنوز با پیشنهاد تحریم موافقت نکرده اند که هنوز قطعی نیست. در صورت تحریم، روسیه می تواند نفت خود را عمدتاً در آسیا بفروشد. هند در حال حاضر نفت ارزان تری از روسیه خریداری می کند که این کشور مدت هاست روابط خوبی با آن داشته است. متحد روسیه، چین نیز خریدار احتمالی است.

گازپروم می خواهد از نورد استریم ۲ برای تامین انرژی روسیه استفاده کند

شرکت انرژی روسیه گازپروم می‌خواهد از بخش‌هایی از خط لوله نورد استریم ۲ دریای بالتیک که در حالت تعلیق قرار گرفته است، برای تامین نیاز مردم خود در حال حاضر استفاده کند. این شرکت اعلام کرد که تصمیم گرفته است از ظرفیت مازاد حمل و نقل گاز خشکی روسیه برای توسعه تامین گاز در مناطق شمال غربی روسیه استفاده کند. در ادامه خطاب به برلین گفته شد: اگر آلمان تصمیم بگیرد که نورد استریم ۲ را به بهره برداری برساند، حداکثر در آینده نزدیک می توان اولین رشته مسیر زیر آب را به هم متصل کرد. رشته دوم دیگر قبل از سال ۲۰۲۸ قابل استفاده نیست.

دانیل اورتگا: ناتو از اوکراین برای تضعیف راهبردی روسیه استفاده می‌کند

دانیل اورتگا، رئیس جمهوری نیکاراگوئه معتقد است که ناتو و آمریکا از اوکراین برای یافتن راهی به منظور ضربه وارد کردن به روسیه استفاده می‌کنند تا این کشور از نظر استراتژیکی تضعیف شود.

اورتگا در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی محلی گفت: «در واقع این جنگی است که در آن ناتو از اوکراین استفاده می‌کند تا راهی برای ضربه وارد کردن به روسیه و تضعیف آن  پیدا کند. آنها در عین حال چین را نیز تهدید می‌کنند. به عبارت دیگر، این سیاست سلطه گری دیوانه‌وار غربی به رهبری ایالات متحده است.»

به گفته رئیس جمهوری نیکاراگوئه، اکنون دیگر آشکار شده که این جنگ، یک درگیری بین دو کشور روسیه و اوکراین نیست، برای اینکه «ایالات متحده میلیاردها دلار در قالب سلاح‌های مدرن در اختیار ارتش اوکراین قرار داده است».

سرنگونی 14 پهپاد و 3 جنگنده ارتش اوکراین

سرلشکر ایگور کوناشینکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه امروز، پنج‌شنبه، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور سه فروند هواپیمای دیگر ارتش اوکراین، شامل یک جنگنده سوخو-24 ، سوخو-27 و سوخو-25 را در هوا سرنگون کردند و همچنین 14 هوایپمای بدون سرنشین نیز در مناطق مختلف اوکراین منهدم شده است.

کوناشینکوف همچنین گفت: هواپیماهای عملیاتی-تاکتیکی نیروهای هوا-فضای روسیه در جریان عملیات شب گذشته 93 منطقه متمرکز نیروهای انسانی و تجهیزات نظامی ارتش اوکراینی را هدف قرار داده و منهدم کردند.

تلاش غرب برای ایجاد تفرقه در جامعه روسیه شکست خورده است

نایل موخیتوف، مشاور دبیر شورای امنیت روسیه امروز در مصاحبه‌ای تاکید کرد: «حمایت از اقدامات  رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در میان شهروندان روس با شروع عملیات نظامی ویژه در اوکراین به طور قابل توجهی افزایش یافته و این واقعیت گویای آن است که تلاش غرب برای ایجاد اختلاف بین مردم روسیه شکست خورده است.»

موخیتوف این واقعیت را مورد توجه قرار داد که اکنون سال‌های زیادی است که مشکلات و آزمایشات سختی اتحاد بین مردم روسیه را افزایش داده و امید غرب برای تحریک شهروندان روس علیه دولت و رئیس جمهور را ناامید کرده است.

این مقام شورای امنیت همچنین یادآور شد که همه به یاد دارند که در جریان عملیات ضدتروریستی در منطقه قفقاز شمالی، چگونه «کل جامعه روسیه حول محور رئیس جمهور و ارتش متحد شدند».

وی ابراز اطمینان کرد: «اکنون نیز نظرسنجی‌ها نشان داده که پس از 24 فوریه (5 اسفند ماه/آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین)، حمایت مردم از ولادیمیر پوتین و عملیات نظامی در خاک

اوکراین در جامعه روسیه به شدت افزایش یافته و بدیهی است که تلاش غرب برای ایجاد اختلاف و افزایش نارضایتی در بین مردم کشور ما با شکست مواجه شده است.»

کرملین: اقدام ملی‌گرایان در «آزوفستال» مانند تروریست‌ها در سوریه است

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین امروز به خبرنگاران گفت که ارتش روسیه به محاصره کارخانه متالورژی آزوفستال در ماریوپل ادامه می‌دهد، البته کریدورهای بشردوستانه نیز برای تخلیه غیرنظامیان در حال فعالیت هستند.

پسکوف افزود: درخواست نیروهای ملی گرای اوکراینی گیر افتاده در محوطه کارخانه ماریوپل «آزوفستال» برای مبادله غیرنظامیان با غذا و دارو، مشابه خواسته‌های تروریست‌ها در سوریه است.

وی یادآور شد که ولادیمیر پوتین هم از این درخواست‌ها آگاه است.

صبح امروز یکی از مقامات ستاد عملیات آزادسازی کارخانه آزوفستال گفته بود که نیروهای ملی گرای اوکراینی که در آزوفستال مستقر و گیر افتاده‌اند، به طرف روسی پیشنهاد کردند که غیرنظامیان نگهداری شده در آنجا را با غذا و دارو مبادله خواهند کرد.

کرملین با وجود ارسال تسلیحات از غرب به اوکراین به پیروزی اطمینان دارد

 علیرغم حمایت غرب از اوکراین با تامین تسلیحات، روسیه همچنان از پیروزی مطمئن است.  دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت:

 ارتش ما آگاه است که ایالات متحده، بریتانیا و ناتو به طور کلی دائما اطلاعات و اطلاعات دیگر را در اختیار نیروهای مسلح اوکراین قرار می دهند.

 وی همچنین با اشاره به ارسال سلاح از کشورهای غربی به اوکراین گفت:

 اینها همه اقداماتی است که به پایان سریع عملیات کمک نمی کند، اما در عین حال نمی تواند مانع دستیابی به اهداف تعیین شده برای عملیات ویژه نظامی شود.»

 بر اساس گزارشی در نیویورک تایمز، اوکراین از جمله اطلاعات اطلاعاتی از ایالات متحده دریافت می کند.

با اشاره به اشراف مسکو بر این مسئله؛

پسکوف: کمک های اطلاعاتی آمریکا فایده ای برای اوکراین ندارد

سخنگوی کرملین درباره خبر کمک های اطلاعاتی واشنگتن به کی یف اعلام کرد که این مسئله کمکی به پایان سریع عملیات روسیه در اوکراین نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری  اسپوتنیک، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهور روسیه به خبر کمک اطلاعاتی آمریکا به اوکراین واکنش نشان داد.

پسکوف در این باره گفت: ارتش روسیه می‌داند که آمریکا، ناتو و انگلیس نه تنها سلاح، بلکه اطلاعات نیز در اختیار اوکراین قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: انتقال اطلاعات از ایالات متحده و ناتو به اوکراین کمکی به پایان سریع عملیات ویژه نمی‌کند.

سخنگوی کرملین در بخش دیگری از سخنان خود گفت که اوکراین حجم زیادی از دروغ را ارائه می‌دهد و اطلاعتی که از این کشور می‌آید باید با دقت فیلتر شود.

پیشتر روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات ارشد آمریکا گزارش داده بود که به دلیل کمک‌های اطلاعاتی ایالات متحده، نیروهای اوکراینی توانسته‌اند تا بسیاری از ژنرال‌های روسیه را در عملیات نظامی مسکو در این کشور، از پا در بیاورند.

طبق گزارش این روزنامه، واشنگتن جزئیات مربوط به تحرکات نیروهای روسی، مکان و سایر جزئیات مربوط به مقرهای نظامی سیار روسیه را به اوکراین ارائه کرده است و کی یف این کمک را با اطلاعات خود برای انجام حملات توپخانه ای و سایر حملاتی که منجر به کشته شدن افسران روسی شده، به کار گرفته است.

همچنین رسانه‌ها پیشتر گزارش داده بودند که نیروهای سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در آموزش و ارائه اطلاعات ضروری به ارتش و ملی گرایان اوکراینی، در این کشور فعالیت می‌کنند.

لوکاشنکو: واشنگتن دستور بدهد اوکراین فورا صلح میکند.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس، نظر خود را در مورد روند به اصطلاح عملیات ویژه روسیه در اوکراین بیان کرد.  لوکاشنکو اعتراف کرد که درباره موضوع  آنقدرها هم اطلاعی ندارد که بگوید آیا طبق برنامه پیش می رود یا خیر.  اما او توضیح داد:

« من می خواهم یک بار دیگر تاکید کنم که فرض می کنم عملیات ویژه طولانی شده است.»

 در عین حال، رهبر بلاروس گفت که اوکراین علاقه ای به مذاکرات صلح با روسیه ندارد.

 «من می دانم روسیه چه پیشنهادی به اوکراین می دهد. اما اینکه چرا اوکراین که در خاک آن جنگ واقعی وجود دارد، اقدامات جنگی انجام می شود و مردمش می میرند، به این مذاکرات علاقه مند نیست، سوال دیگری است. پاسخ این را در واشنگتن می توان یافت.»

 اگر واشنگتن به کیف دستور توقف خصومت ها را بدهد، درگیری ظرف یک هفته پایان می یابد.

 لوکاشنکو تاکید کرد که کشورش قاطعانه هرگونه جنگ را رد می کند.  دولت او تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این جنگ انجام داده و به تلاش خود برای متوقف کردن آن ادامه خواهد داد.

مسکو ۷ دیپلمات دانمارکی را اخراج کرد

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که ۷ دیپلمات سفارت دانمارک در این کشور باید ظرف مدت دو هفته خاک روسیه را ترک کنند.

به گزارش خبرگزاری تاس، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو هفت دیپلمات سفارت دانمارک در این کشور را عنصرنامطلوب خواند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه در این باره آمده است: به سفیر دانمارک در روسیه اطلاع داده شده است که به عنوان بخشی از اقدامات متقابل، هفت دیپلمات سفارت سلطنتی دانمارک در مسکو، عناصر نامطلوب اعلام شده اند و به آنها توصیه شده است که ظرف مدت دو هفته خاک کشور را ترک کنند. علاوه بر این، روادید ورود به روسیه یکی از دیپلمات‌های هیئت دانمارکی نیز رد شده است.

وزارت خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که در پاسخ به اقدامات غیردوستانه کپنهاگ، به اقداماتی بیشتر متوسل شود که بعداً در مورد آنها اطلاع رسانی خواهد شد.

پیشتر در رسانه‌ها اعلام شده بود که دانمارک ۱۵ دیپلمات روس را به بهانه دغدغه‌های امنیتی از خاک خود اخراج کرده است.

مسکو نیز در قبال این مسئله قول داده بود اقدام متقابل تلافی جویانه انجام دهد.

چندی پیش نیز دانمارک سفیر روسیه را به بهانه نقض حریم هوایی این کشور توسط هواپیمای روسی، احضار کرده بود.

تنش‌های دیپلماتیک این چنینی بین مسکو و دیگر کشورهای اروپایی پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین افزایش یافته است.

رسانه های روسیه؛

مسکو رزمایش حملات هسته ای برگزار کرد

منابع خبری روسیه به نقل از وزارت دفاع این کشور اعلام کردند که نیروهای ارتش روسیه، حملات اتمی به وسیله موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای را تمرین کرده اند.

به گزارش مسکوتایمز، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای این کشور در روز چهارشنبه حملات موشکی شبیه سازی شده اتمی را در منطقه «کالینینگراد» که با کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم مرز است، انجام داده اند.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است که طی این رزمایش، روسیه «پرتاب الکترونیکی» سامانه‌های موشک‌های بالستیک اسکندر با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای را در نزدیکی مرزهای روسیه با لیتوانی و لهستان، تمرین کرده است.

همچنین نیروهای روسی حملات یگانه و چندگانه را به اهداف فرضی سامانه‌های موشکی، فرودگاه‌ها، زیرساخت‌های دفاعی، تجهیزات نظامی و پست‌های فرماندهی، تمرین کردند.

واحدهای شرکت کننده در این شبیه سازی همچنین اقدامات مرتبط با آلودگی هسته‌ای و شیمیایی را تمرین کردند.

روسیه بلافاصله پس از آغاز عملیات خود در اوکراین، نیروهای هسته‌ای اش را در حالت آماده باش قرار داد.

«ولادیمر پوتین» رئیس جمهور روسیه پیشتر هشدار داده بود که در صورت مداخله مستقیم غرب در درگیری‌ها در اوکراین، پاسخ مسکو برق آسا خواهد بود.

همچنین کاخ سفید نیز اخیراً اعلام کرده است که «ایالات متحده… با روسیه هم عقیده است که در جنگ هسته‌ای هیچ برنده‌ای وجود ندارد».

با تاخیر در صدور روادید؛

آمریکا در ورود «زاخارووا» به خاک این کشور کارشکنی کرد

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که به دلیل تحریم پروازهای مستقیم خطوط هوایی روسیه و همچنین تاخیر سفارت واشنگتن در صدور روادید برای وی، نتوانسته است در جلسه سازمان ملل شرکت کند.

به گزارش ازریانووستی، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که وی به دلیل تأخیر سفارت ایالات متحده در صدور روادید، نتوانست به جلسه کمیته اطلاعات سازمان ملل متحد شرکت کند.

زاخارووا در این باره گفت: طبق معمول درخواست ویزا دادیم. به هر حال، ما باید قدردانی کنیم که دبیرخانه سازمان ملل تمام تلاش خود را انجام داد تا اطمینان حاصل شود که کشور میزبان سازمان ملل متحد، یعنی آمریکا، این کار را انجام داده است. آنها این کار را انجام دادند، اما با توجه به اینکه پروازهای مستقیم توسط آنها ممنوع شده است، زمانی روادید به دست من رسید که حتی با بیشترین تلاش نتوانستم حتی در زمان مقرر به نیویورک برسم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود احتمال اقدام مسکو را برضد روزنامه‌نگاران انگلیسی در واکنش به تحریم‌های لندن علیه شرکت رادیو و تلویزیون دولتی روسیه، رد نکرد.

پیشتر وزارت خارجه انگلیس اعلام کرده بود که لندن شرکت رادیو و تلویزیون دولتی روسیه و تعدادی دیگر از رسانه‌ها و روزنامه نگاران این کشور را تحریم می‌کند.

وزارت دفاع در مسکو: دفاع ضد هوایی روسیه سه هواپیمای اوکراینی را ساقط کردند

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری روزانه خود از حملات موشکی بیشتر به مراکز نظامی در اوکراین خبر داد. موشک های هوایی با دقت بالا برای انهدام تجهیزات هوانوردی در فرودگاه نظامی کاناتوو در نزدیکی شهر کیرووگراد استفاده شد. یک انبار مهمات بزرگ در شهر نیکولایف و یک انبار سوخت برای خودروهای جنگی اوکراینی در نزدیکی روستای ژوتننووی در منطقه نیکولایف مورد اصابت قرار گرفت. علاوه بر این، پست فرماندهی تیپ 17 زرهی ارتش اوکراین، چهار استخر پرسنل و تجهیزات و دو اردوگاه نظامی در فرودگاه نظامی نزدیک کراماتورسک منهدم شد. به گفته کوناشنکوف، نیروی هوایی روسیه در طول شب 93 خوشه دیگر از پرسنل و تجهیزات نیروهای مسلح اوکراین را هدف قرار داد.

علاوه بر این، سخنگوی وزارت دفاع در مسکو از حملات توپخانه ای متعدد به نقاط فرماندهی، انبارهای مهمات و مواضع ارتش اوکراین خبر داد. در نتیجه بیش از 600 ملی‌گرا کشته شدند و 61 تجهیزات جنگی منهدم شد.

کوناشنکوف از سرنگونی سه هواپیمای اوکراینی خبر داد: یک Su-24 در نزدیکی جزیره Smeiny (جزیره مار)، یک Su-27 در نزدیکی روستای Ingulets در منطقه Kherson و یک Su-25 در نزدیکی سرنگونی در نزدیکی روستای Kozhevoye. در منطقه Dnepropetrovsk. همچنین 14 پهپاد اوکراینی در شب منهدم و دو موشک واکنشی از نوع اسمرچ نیز رهگیری شدند.

بر اساس اعلام وزارت دفاع در مسکو، اوکراین از آغاز عملیات به اصطلاح ویژه روسیه در مجموع 149 هواپیما، 112 هلیکوپتر، 726 پهپاد، 288 مجتمع ضد موشکی، 2834 تانک و خودروی زرهی و 325 موشک انداز متعدد را از دست داده است. .

ادعای خطرناک نیویور تایمز: کمک آمریکا برای کشتن افسران روس در جنگ اوکراین

نشریه نیویورک تایمز فاش کرد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در ردیابی و کشتن افسران روس، به اوکراین کمک اطلاعاتی می کند.
از زمان آغاز عملیات ویژه نظامی ضد فاشیستی روسیه در اوکراین، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در ردیابی و کشتن افسران روس، به اوکراین کمک اطلاعاتی می کند.

براساس این گزارش، بسیاری از مقامات عالی رتبه آمریکا تاکید کردند که تقریبا دهها افسر با کمک سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ردیابی و توسط نیروهای اوکراینی کشته شده اند.

براساس ادعای نیویورک تایمز، آمریکا مقر نیروهای روس و تغییر موقعیت مکرر آنها را به نیروهای اوکراینی اطلاع داده و آنها نیز از این اطلاعات برای کشتن روس ها استفاده می کنند.

پس از انتشار این گزارش، شورای امنیت ملی آمریکا با رد این ادعا، کمک اطلاعاتی آمریکا به اوکراین در کشتن افسران روس را غیرمسئولانه خواند.

نیروهای اوکراینی دو شهر در منطقه مرزی بلگورود روسیه را گلوله باران کردند

فرماندار منطقه بلگورود روسیه، ویاچسلاو گلادکوف، در تلگرام گزارش داد که دو شهر در منطقه وی زیر آتش گرفته اند. Zhuravlevka و Nechotejewka تحت تاثیر قرار می گیرند. در روستای اخیر، یک خانه و یک گاراژ تخریب شد. هیچ تلفات غیرنظامی وجود ندارد. گلوله باران ادامه دارد.

جزئیات بیشتر در ابتدا در دسترس نبود. فرماندار منطقه در شبکه اجتماعی نوشت که اطلاعات بیشتری را بعداً منتشر خواهد کرد.

رئیس جمهور بلغارستان: سیاستمدارانی که با تحویل اسلحه موافقت می کنند هیچ فکر مستقلی از خود ندارند.

رومن رادف رئیس جمهور بلغارستان روز سه شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که تصمیمات شرکای ناتو و اتحادیه اروپا به اندازه کافی امنیت بلغارستان را در نظر نگرفته است. بلغارستان به گاز طبیعی روسیه وابسته است.

رادف تصریح کرد که از یک سو بلغارستان به صحنه جنگ در اوکراین بسیار نزدیک است و از سوی دیگر بیش از سایر شرکای اتحادیه اروپا به واردات انرژی روسیه وابسته است.

اگر قیمت گاز تا ۳۰ درصد افزایش یابد، صدها هزار نفر از مردم بلغارستان، شرکت ها و صنایع مهم در خطر خواهند بود.

رادف به امتناع از ارائه کمک نظامی به اوکراین ادامه می دهد و ادعا می کند که این کمک تنها به درگیری دامن می زند. به گفته رادف، سیاستمداران بلغارستانی که با تحویل تسلیحات موافقت می کنند، تنها کاری را انجام می دهند که شرکای اتحادیه اروپا به آنها گفته اند و از عقل خود استفاده نمی‌کنند.

رمضان قدیروف آزادسازی سوتلیچنویه را اعلام کرد

 رمضان قدیروف، رئیس جمهوری روسیه چچن، بامداد پنجشنبه اعلام کرد که شهر سوتلیچنویه آزاد شد. این پیروزی و موفقیت در منطقه لوگانسک با اقدامات هماهنگ جنگجویان چچنی امکان پذیر شد.  شهر از لوث فاشیست ها پاک خواهد شد.  علاوه بر این، محله های اول روستای نیژنیه گرفته شد.  قدیروف یک مأموریت بشردوستانه در شهر اعلام کرد:

 «مرحله بعدی باید فعالیت های بشردوستانه در مناطق آزاد شده باشد. ما تمام تلاش خود را برای بازگرداندن زندگی عادی در Svetlichnoe و سایر مناطق دونباس در اسرع وقت انجام خواهیم داد.»

 رئیس چچن از همه مبارزانی که به طرز درخشانی بر وظیفه آزادسازی Svetlichnoye تسلط داشتند تشکر کرد.

وزیر انرژی اسلواکی: تحریم نفت روسیه اقتصاد اروپا را نابود خواهد کرد

کارول گالک، وزیر انرژی اسلواکی نسبت به عواقب شدید تحریم نفت روسیه توسط اتحادیه اروپا هشدار داد.  پیشنهاد فعلی کمیسیون اتحادیه اروپا نه تنها بر عرضه انرژی در اسلواکی، بلکه در اتریش، جمهوری چک و اوکراین نیز تأثیر خواهد گذاشت.  گالک تاکید کرد:

« این امر اقتصاد اروپایی ما را نابود خواهد کرد.»

 همانطور که وزیر انرژی توضیح داد، پالایشگاه اصلی اسلواکی به نفت سنگین روسیه نیاز دارد، بنابراین تحویل جایگزین برای برنامه پیشنهادی امکان پذیر نیست.  خروج از نفت روسیه تنها تا پایان سال ۲۰۲۵ امکان پذیر است.  به گفته این سیاستمدار، حتی این مهلت نیز بسیار فشرده است.

مذاکره کننده  ارشد روسیه سرگئی کرینکو از ماریوپل بازدید کرد

 سرگئی کرینکو معاون دفتر ریاست جمهوری روسیه به همراه آندری تورچاک، دبیر شورای عمومی حزب «روسیه متحد» از شهر بندری ماریوپل اوکراین بازدید کردند.  دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک، پنجشنبه شب عکس هایی از این دیدار را در تلگرام منتشر کرد.  به گفته وی، این سفری معنادار از طریق مناطق آزاد شده دونباس بود. هیئت از کارخانه ایلیچ، بندر دریایی و مرکز بشردوستانه روسیه متحد در ماریوپل شهری در کنار دریای آزوف، بازدید کرد.  بازدید از روستاهای Wolnowacha و Donskoye نیز در برنامه بود.  پوشیلین نوشت: مردم جمهوری خلق دونتسک سفر مقام عالی رتبه کرملین را به عنوان نمادی می دانند که روسیه برای همیشه به اینجا بازگشته است.

ژنرال آمریکایی از آموزش بیش از 23 هزار سرباز نیروهای مسلح اوکراین خبر داد

ژنرال جوزف هیلبرت، روز چهارشنبه در نشستی در پنتاگون اعتراف کرد که ارتش آمریکا از سال 2015 تا ژانویه 2022، بیش از 23 هزار نیروی نظامی اوکراینی را آموزش داده است.

برنامه آموزش نطامیان اوکراینی، یکی از برنامه‌های مشارکت این کشور با ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو بود که از جمله در چارچوب مانورهای نظامی مشترک اجرا میشد.

شورای امنیت روسیه: ناتو از اجرای توافقات بدست آمده خودداری کرده است

دیمیتری مدویدوف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه، روز چهارشنبه، در واکنش به سخنان رابرت بائر، رئیس کمیته نظامی ناتو، درباره احتمال ادامه گسترش این بلوک به شرق اعلام کرد که امتناع پیمان آتلانتیک شمالی از اجرای قانون تأسیس روسیه-ناتو به این بلوک اجازه می‌دهد تا مانورهای نظامی در نزدیکی مرزهای روسیه انجام دهد و اقدامات تحریک آمیز ترتیب دهد.

این مقام بلندپایه روس در کانال تلگرامی خود نوشت: «امروز، اعضای ناتو اعلام کردند که دیگر خود را ملزم به آن قانون نمی‌دانند. عواقب این مسئله بسیار ساده است: آنها می‌توانند سلاح‌های هسته‌ای را به خاک کشورهای عضو جدید (مثلاً سوئد و فنلاند) منتقل کنند، تمرین‌های نظامی تحریک‌آمیزی را در نزدیکی مرزهای ما انجام دهند. آنها قبلاً هم این اقدامات را انجام میدادند، هرچند یک اعلامیه سیاسی وجود داشت که اکنون آن نیز زیر پا گذاشته شده است.»

هشدار روسیه به فنلاند و سوئد در مورد عواقب پیوستن به ناتو

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در مصاحبه با روزنامه اسپانیایی ABC اعلام کرد که فنلاند و سوئد در صورت پیوستن به ائتلاف ناتو، به منطقه رویارویی بین مسکو و بروکسل تبدیل خواهند شد.

وی گفت: «اگر فنلاند و سوئد به ناتو بپیوندند، به فضایی برای رویارویی بین پیمان آتلانتیک شمالی و روسیه تبدیل خواهند شد، با تمام عواقب ناشی از آن، از جمله عواقب چنین تصمیمی برای روابط خوب همسایگی ما که اکنون در معرض یک آزمایش جدی قرار گرفته است.»

این دیپلمات یادآور شد که بروکسل، تحت نظارت ایالات متحده، مدتهاست که سوئد و فنلاند را تحت پوشش مانورها یا آموزش‌های ترکیبی مختلف به ساختارهای خود کشانده است.

داسیلوا: تحریم‌های غرب علیه روسیه تمام جهان را مجازات کرده است

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌ جمهوری سابق برزیل، روز چهارشنبه، در مصاحبه‌ای با روزنامه تایم اعلام کرد که کشورهای غربی با تحریم روسیه، در واقع همه بشریت را مجازات کرده‌اند.

این سیاستمدار برزیلی با اشاره به اینکه تحریم‌های ضدروسی تأثیر «ناعادلانه» بر اقتصاد سایر مناطق جهان داشته است، گفت: «شما فقط ولادیمیر پوتین را مجازات نمی‌کنید، بلکه شما کشورهای بسیاری را مجازات می‌کنید، شما کل بشریت را مجازات می‌کنید. اروپا و بسیاری از کشورها امروزه به منابع انرژی روسیه وابسته هستند و هنوز انرژی جایگزینی نیز وجود ندارد.»

رئیس‌ جمهوری سابق برزیل درباره بحران اوکراین تاکید کرد که مقصر این اوضاع، در واقع آمریکا و اتحادیه اروپا هستند که باید به روسیه اطمینان داده و به راحتی می‌گفتند «اوکراین به ناتو نمی‌پیوندد» و از این طریق مشکل را حل و فصل می‌کردند، ولی چنین کاری نکردند.

دعوت روسیه از حماس، در بحبوحه تنش در روابط مسکو و تل آویو

 در حالی که روابط روسیه و اسرائیل این روز‌ها متشنج‌تر از همیشه است؛ دعوت مسکو از نمایندگان جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، خشم مقامات این کشور را برانگیخته است.

رجب صفروف تحلیلگر مسائل بین‌المللی و مدیر مرکز مطالعات ایران معاصر در مسکو در گفتگوی با اشاره به اینکه روسیه با هدف ارائه کمک‌های اقتصادی، دیپلماتیک و مشاوره نظامی، نمایندگان ارشد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس را به مسکو دعوت کرده است، گفت: اسرائیلی‌ها حق ندارند درباره مناسبات بین‌المللی روسیه اظهارنظر کنند.

صفروف افزود: اسرائیل به بهانه اظهارات اخیر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه درباره تبار یهودی هیتلر، سفیر روسیه را احضار و اقدامات گستاخانه‌ای انجام می‌دهند.

مدیر مرکز مطالعات ایران معاصر در روسیه با بیان اینکه سرگئی لاوروف با احتیاط و استادانه درباره این موضوع سخن گفته است، افزود: در حالی که به زحمت می‌توان اسرائیل را روی نقشه جهان پیدا کرد، از کشور بزرگی همچون روسیه انتظار عذرخواهی دارند.

صفروف گفت: با اقدامات خصمانه اسرائیل علیه منافع روسیه و شرکایش در سوریه، از جمله ایران و نیز تحرکات اخیر این رژیم در اوکراین، کاملا مشخص بود مه دیر یا زود روابط روسیه و اسرائیل متشنج خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اسرائیل همچون سرباز پیاده نظام آمریکا در منطقه عمل می‌کند، گفت: راهبرد آمریکا تشنج‌آفرینی در منطقه و تقابل با روسیه است و اسرائیل نیز دقیقا در راستای سیاست‌ها و راهبرد نظامی آمریکا عمل می‌کند.

نمایش فیلم نابودی کامل انگلیس با سونامی هسته ای در تلویزیون روسیه

تلویزیون دولتی روسیه فیلمی پویانمایی و با جلوه‌های ویژه نشان داد که براساس آن در صورت تشدید جنگ در اوکراین، انگلیس توسط سونامی هسته‌ای از بین خواهد رفت.

«دیمیتری کیسلیوف»، گوینده «کانال روسیه یک» در برنامه خود گفت که یک موشک زیر آبی می‌تواند موج رادیواکتیو ۵۰۰ متری را ایجاد کند که بریتانیا و ایرلند را از بین خواهد برد.

او در برنامه پرایم تایم یکشنبه به بینندگانش گفت که موشک پوزیدون زیر آبی روسیه توانایی ایجاد یک سونامی رادیواکتیو ۵۰۰ متری را خواهد داشت.

پوزیدون یک موشک زیردریایی هسته‌ای است که تقریباً ۲۰ متر طول و تا ۱۰۰ تن وزن دارد.

کیسلیوف گفت: «انفجار این اژدر حرارتی در نزدیکی خط ساحلی بریتانیا موج سونامی غول‌پیکری به ارتفاع ۵۰۰ متر ایجاد می‌کند. این موج همچنین حامل دوزهای شدید تشعشع است که پس از عبور از بریتانیا، آنچه را که از آنها باقی مانده در یک صحرای رادیواکتیو باقی می‌گذارد که برای مدت طولانی برای هیچ چیزی مناسب نیست.»

این تهدید در حالی مطرح می‌شود که بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس قرار است در روز سه‌شنبه در پارلمان اوکراین، بسته کمک نظامی جدیدی به اوکراین را اعلام کند.

انگلیس قبلاً هم تجهیزاتی از جمله موشک و پرتابگر موشک به اوکراین ارسال کرده است. بسته جدید کمک تسلیحانی انگلیس به اوکراین شامل تجهیزات جنگ الکترونیک، سیستم رادار باتری شمارنده، تجهیزات پارازیت GPS و هزاران دستگاه دید در شب است.

کاخ سفید: بایدن به تصمیم پاپ برای مذاکره با پوتین احترام می‌گذارد ولی …

جنیفر ساکی، سخنگوی رسمی کاخ سفید شب گذشته، چهارشنبه، اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، به تصمیم پاپ فرانسیس برای سفر به مسکو و مذاکره با ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه احترام می‌گذارد و معتقد است که چنین اقدامی، انتخاب اوست و واشنگتن هیچ نظری در این باره نخواهد داد.  

پاپ فرانسیس پیش از این، در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی Corriere della Seraاز قصد خود برای رفتن به مسکو با هدف مذاکره با رئیس جمهوری روسیه صحبت کرد. وی تاکید کرد که وضعیت پیرامون اوکراین و راه‌های حل آن به موضوع اصلی گفتگو تبدیل خواهد شد.

البته دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه یادآور شد که هنوز هیچ برنامه‌ای برای سفر پاپ فرانسیس به مسکو وجود ندارد. به گفته وی، توافقات مربوط به این دیدار از طریق کانال‌های دیپلماتیک حاصل نشده است.

روسیه کریدور بشردوستانه برای تخلیه روزانه غیرنظامیان از آزوفستال باز می‌کند

ستاد هماهنگی بین زارتخانه‌ای روسیه برای واکنش بشردوستانه در اوکراین اعلام کرد که نیروهای مسلح روسیه در حال افتتاح یک کریدور بشردوستانه در شهر ماریوپل برای خارج سازی مردم غیرنظامی از محوطه کارخانه آزوفستال هستند و این کریدور از ساعت 08:00 تا 18:00 (به وقت مسکو) در روزهای 5، 6 و 7 ماه مه (15، 16، 17 اردیبهشت ماه) فعالیت خواهد کرد.

طبق این اطلاعات، در طول این مدت، نیروهای مسلح روسیه و تشکیلات نظامی دونتسک به طور یکجانبه هرگونه درگیری نظامی را متوقف کرده، واحدها به فاصله ایمن عقب‌نشینی می‌کنند و خروج غیرنظامیان در هر جهتی که مایل باشند: چه به سمت مرز روسیه و چه به سمت مناطق  تحت کنترل کی‌یف را تضمین خواهند کرد.

این ستاد یادآور شد که کریدور بشردوستانه در ماریوپل مطابق با تصمیم ولادیمیر پوتین  و بر اساس اصول انسان دوستانه و توافقات وی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد افتتاح می‌شود.

حضور مردم غیرنظامی در تاسیسات زیرزمینی کارخانه آزوفستال بار دیگر از سوی مقامات کیف اعلام شده است که به عقیده مقامات روسی، تاکنون توسط نیروهای ملی گرای اوکراینی در آنجا نگهداری می‌شوند.

وزارت دفاع روسیه پیش از این گزارش داد که ارتش این کشور طی هفته گذشته چندین بار با ایجاد کریدور بشردوستانه و برقراری رژیم سکوت، به خارج سازی غیرنظامیان از محوطه این کارخانه و خانه‌هالی مجاور آن  کمک کرده است.

سفارت روسیه از آمریکا خواست تا از سیاست مخرب تحریم‌ها دست بردارد

سفارت روسیه در واشنگتن صبح امروز در بیانیه‌ای که صبح امروز در کانال تلگرامی آن منتشر شد، تاکید کرده است که اعمال تحریم‌های جدید علیه مسکو نتیجه معکوس داشته و اجازه نمی‌دهد ایالات متحده به اهداف خود دست یابد. در این بیانیه یادآوری شده که تقویت روبل در برابر دلار نشان دهنده ثبات بخش مالی و اقتصاد روسیه است.

در این بیانیه آمده است: «ما به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر افزایش تحریم‌ها علیه کشورمان توجه کرده‌ایم و به محافل حاکم بر آمریکا توصیه می‌کنیم که توان سرکوب‌ناپذیر خود را برای حل مشکلات داخلی در ایالات متحده معطوف کنند. مقام‌های محلی خود اذعان دارند که تحریم‌های ضدروسی در بخش انرژی منجر به بی‌ثباتی بازار هیدروکربن و افزایش هزینه سوخت می‌شود.»

سفارت روسیه تاکید کرد: «ما از همکاران آمریکایی خود می خواهیم که چنین خط مشی مخرب و معکوسی را کنار بگذارند، برای اینکه اقدامات فشاری علیه روسیه به اهداف خود نخواهد رسید. تقویت مداوم روبل در برابر دلار، نشان دهنده ثبات کلی بخش مالی روسیه و اقتصاد کشور ماست و این واقعیت را کارشناسان خود کشورهای غربی هم قبول دارند. ضمن اینکه این اقدامات هیچ تاثیری بر در عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین نداشته و این عملیات تا تحقق وظایف تعیین شده ادامه خواهد داشت.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا شب گذشته، چهارشنبه اعلام کرد که دولت ایالات متحده آماده بررسی نظریه اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه است. به گفته وی، مقامات واشنگتن در این زمینه با شرکای خود در گروه هفت رایزنی خواهند کرد.

مسکو نخست وزیر ژاپن را تحریم کرد

وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای ورود 63 مقام دولتی ژاپن و ازجمله فومیو کیشیدا، نخست وزیر به این کشور را ممنوع اعلام کرد. 

دستگاه دیپلماسی روسیه دولت ژاپن را به «به راه انداختن یک کارزار روس‌ستیزانه بی‌سابقه» متهم کرده است. 

ژاپن از نخستین کشورهای آسیایی به شمار می‌رود که حمله روسیه به خاک اوکراین را رسما محکوم کرد و به کارزار مجازات‌های اقتصادی بین‌المللی علیه مسکو پیوست. 

مانور مشترک انگلیس، آمریکا، لتونی و استونی در فنلاند
بن والس‏، وزیر دفاع انگلیس چهارشنبه از رزمایش نظامی در غرب فنلاند با مشارکت نیرو‌هایی از انگلیس، لتونی، , آمریکا و استونی بازدید کرد.
به گزارش آسوشیتدپرس، وزیر دفاع انگلیس همچنین حمایت قوی کشورش از پیوستن کشور‌های فنلاند و سوئد به ناتو را اعلام کرد.
پیش بینی می‌شود فنلاند و سوئد هفته آینده در خصوص ارائه درخواست عضویت خود در ناتو تصمیم گیری کنند. والس در ادامه افزود امنیت کشور‌های حوزه اسکاندیناوی و نوردیک از آن جهت که جناح ما محسوب می‌شود اهمیت فراوانی دارد.

کرملین: هزینه سنگین تحریم‌ها علیه روسیه به شهروندان اروپایی تحمیل می‌شود
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت هزینه تحریم‌های ضد روسیه هر روز برای شهروندان اروپایی افزایش می‌یابد.
او افزود کرملین از نزدیک طرح‌های اتحادیه اروپا را را برای ممنوع کردن کامل واردات نفت روسیه نظاره می‌کند و گفت مسکو سرگرم بررسی گزینه‌های مختلفی بوده است که می‌تواند در این خصوص به کار رود.
پسکوف به خبرنگاران گفت: «این‌ها فعلا طرح هستند و بحث درباره آن‌ها ادامه دارد. ما این را دنبال می‌کنیم و گزینه‌های مختلفی را ارزیابی می‌کنیم. به طور کلی اگر ما درباره تحریم‌ها سخن بگوییم، جاه طلبی‌های تحریمی آنها، آمریکایی ها، اروپایی‌ها و کشور‌های دیگر، این سلاحی دو لبه است، آن‌ها با تلاش برای خسارت وارد کردن به ما، خودشان هم ناگزیرند هزینه سنگینی پرداخت کنند. «
اورزلا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا اوایل روز چهارشنبه گفت بسته ششم تحریم‌های ضد روسیه به علت عملیات مسکو در اوکراین، اواخر این روز ارائه می‌شود. این بسته شامل «ممنوعیت کامل واردات همه انواع نفت روسیه، خام یا پالایش شده، است. » او افزود این بلوک «ظرف شش ماه منبع نفت خام روسیه و تا پایان سال محصولات پالایش شده آن را به تدریج از دور خارج خواهد کرد. «

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: