پرش به محتوا

آیا ژنرال کانادایی در آزوفستال دستگیر شده است؟

ماریوپل

شایعات رسانه ای: ژنرال کانادایی در آزوفستال دستگیر شد؟
منبع آنتی اشپیگل
مترجم م.میرفخرائی
مجله هفته

مدت‌هاست که گزارش‌هایی مبنی بر حضور یک ژنرال کانادایی ناتو در دخمه‌های کارخانه آزوفستال وجود داشته است. اکنون گزارش های تایید نشده حاکی از آن است که او توسط روس ها دستگیر و به مسکو منتقل شده است.

من اغلب گزارش داده ام که دلیل هیاهوی رسانه ای در مورد به دام افتادن ستیزه جویان آزوف در کارخانه آزوفستال در ماریوپل می تواند یک ژنرال ارشد ناتو باشد که بهتر است به دست روسیه نیفتد. همچنین شایعاتی وجود داشت مبنی بر اینکه این دخمه ها ممکن است یک آزمایشگاه زیستی آمریکایی یا حداقل شواهد مهمی از آن را در خود جای دهند.

همه این توضیحات، برای روشن شدن، شایعه داغ است. اما این اتفاقات منطقی هستند، زیرا از نظر نظامی تعداد معدودی، شاید هزاران ستیزه جو که در یک موقعیت ناامیدکننده در زیر تأسیسات ماریوپل گیر افتاده اند، آنقدر مهم نیستند که این هجمه از تبلیغات رسانه ای در مورد آنها قابل توجیه باشد. اگر رسانه‌ها می‌خواستند هیاهو ایجاد کنند، می‌توانستند، برای مثال، گزارش بیشتری در مورد شهر خارکف ارائه دهند، که اگر ستیزه جویان اوکراینی در مناطق مسکونی در آنجا مستقر شوند، مانند آنچه درماریوپل اتفاق افتاد، آنگاه خارکوف سرنوشتی مشابه با ماریوپل خواهد داشت.

ژنرال کانادایی

با این حال، نشانه های فزاینده ای وجود دارد که می تواند چیزی در ماجرای داستان درباره ژنرال وجود داشته باشد. یک هفته پیش گزارش دادم که سخنگوی نیروهای مسلح دونتسک جزئیات ژنرال ناتو را که در آنجا مشکوک بود، ارائه کرد و بعد از آن دو دقیقه طول کشید تا این اطلاعات را بررسی کنم تا بفهمم که او کیست.

ژنرالی که سخنگوی دونتسک به آن اشاره کرد، ترور کادیو است. وزارت دفاع کانادا اعلام کرد که او در ۵ آوریل ترخیص شد و اعلام کرده که او در اوکراین قصد جنگیدن داشته است. در همان زمان، گزارش شد که او در ارتش کانادا یک پرونده قضایی باز به دلیل آزار جنسی دارد. جالب اینجاست که این موضوع در تاریخ ۵ آوریل گزارش نشده است، بلکه فقط در ۲۱ آوریل گزارش شده است.
این نشان می دهد که کانادا می خواهد ماجرا را اینگونه نشان دهد که شرکت ژنرال در جنگ اوکراین یک امر خصوصی بوده و ربطی به دولت کانادا و پیمان آتلانتیک شمالی ناتو ندارد، زیرا اکر یک ژنرال فعال ناتو که توسط روس ها در ماریوپل دستگیر شده است به این معنی است که ناتو به طور فعال در جنگ شرکت داشته است.

اخبار فعلی

حدود صد غیرنظامی اخیراً پس از میانجیگری سازمان ملل توانستند محل را ترک کنند. این افراد غیرنظامی اظهارات جالبی را به مطبوعات ارائه کردند و تأیید کردند که شبه نظامیان آزوف آنها را رها نکردند، بلکه آنها از به عنوان سپر انسانی سوء استفاده کردند و همچنان می کنند. علاوه بر این، پورتال های روسی گزارش می دهند که این شاهدان از اقامت «عده‌ای ژنرال» در آنجا صحبت کرده اند.

حالا آتش بس دیگری برای تخلیه مردم از کارخانه فولاد آزوفستال برقرار شد. با این حال هیچ کس از این دخمه ها بیرون نیامد، اما رسانه های روسی گزارش دادند که ستیزه جویانی که در کارخانه فولاد سنگر گرفته اند از آتش بس سواستفاده کردند تا توانند مواضع دفاعی خود را مستحکم تر و مناطق جدیدی را محدوده کارخانه اشغال کنند و آنها در عین حال تلاش کردند که محاصره را بشکنند ولی در این امر شکست خوردند.
پورتال «نیوز فرونت» برای اولین بار در تاریخ ۲ مه گزارش داد که ژنرال کانادائی ترور کادیو در جریان این تلاش برای فرار از محاصره دستگیر شد. «نیوز فرونت» پورتالی است که به شدت از جمهوری‌های دونباس طرفداری می‌کند، اما باید اعتراف کرد«نیوز فرونت» نیز در آن منطقه شبکه‌بندی خوبی دارد، به همین دلیل است که «نیوز فرونت» سریع‌تر از هر منبع خبری دیگری اخبار این منطقه را منتشر می‌کند، در اینباره «نیوز فرونت» نوشت:

۱۳:۵۹ ژنرال کانادایی ترور کادیو در تلاش برای فرار از «آزوفستال» دستگیر و به مسکو منتقل شد و در آنجا محاکمه خواهد شد. او مسئول بیولاب شماره ۱ بود، جایی که ۱۸ نفر با ویروس های کشنده کار می کردند.

تنها ساعاتی بعد دیگر رسانه های روسی این گزارش را منتشر کردند و به «گزارش های رسانه ای» اشاره کردند، زیرا به همان اندازه که این شایعه تکذیب می شود، تایید رسمی هم از چن وجود ندارد. در حالی که رسانه های بزرگ روسیه به سختی در مورد آن گزارش می دهند، این پیام در پورتال های کوچکتر روسیه در حال پخش شدن است، اما همیشه با این هشدار که هیچ چیزی تایید نشده است. جای تعجب نیست که پورتال طرفدار غرب و با حمایت مالی غرب «اینسایدر» از یک شایعه سازی جعلی روسی صحبت می کند.

آیا به زودی متوجه می شویم؟

من این شایعات را پوشش نمی دادم زیرا معمولا نوشتن حقایق را به شایعات ترجیح می دهم، اما در اینجا یک مطلب هم جالب وجود دارد.

در پایان ماه آوریل، روسیه گزارش داد که یک سوء قصد به ولادیمیر سولوویوف، یکی از مشهورترین روزنامه نگاران روسیه را که توسط سرویس مخفی اوکراین سازماندهی شده بود، خنثی کرده است. این روزنامه‌نگار از در میان مردم که به عنوان خبرنگار جنگی شناخته نمی‌شود، اما گزارش‌های سیاسی و مهم‌تر از همه برنامه‌های گفتگو و مصاحبه‌های سیاسی معتبری انجام می‌دهد، پس از تخلیه غیرنظامیان از کارخانه فولاد به ماریوپل سفر کرد. او این موضوع را خود در تاریخ ۱۲ اردیبهشت با عکسی در کانال تلگرامی خود گزارش داد.

از آنجایی که او خود در مورد عکس نوشته بود که با رئیس جمهوری خلق دونتسک آنجا بوده است، حدس و گمان در مورد اینکه سولوویوف اکنون در آنجا چه می کند مجاز است. از دیدگاه روسیه، اگر سولوویف گزارش و شاید حتی مصاحبه ای با ژنرال کادیو ارائه دهد، آنهم پس از سوء قصد خنثی شده توسط کیف، این میتواند یک اقدام موفق باشد.
البته، این نیز حدس و گمان محض است، اما من این گزارش ها را به اندازه ای جالب دیدم که برای یک بار هم که شده در مورد این شایعه، حدس و گمان گزارش کنم.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: