پرش به محتوا

آستین، بایدن و پلوسی به روسیه اعلان جنگ داده‌اند.

آستین، بایدن و پلوسی به روسیه اعلان جنگ داده‌اند.
نوشته جان کاتالینوتو
منتشر شده در تارنمای کارگران.
ترجمه از رضا صادقپور
مجله هفتهپس از دو ماه جنگ، دولت بایدن، از جمله مجلس نمایندگان، پنتاگون و افراد مرتبط با نهادهای اطلاعاتی، برای جهان روشن کردند که واشنگتن قصد دارد یک جنگ بزرگ را برای نابودی روسیه انجام دهد. آنها خواستار پیوستن متحدان امپریالیست خود به این جنگ هستند.

برای طبقه کارگر و همه مردم تحت ستم در ایالات متحده و اروپا، شناخت این تحول به عنوان تهدیدی برای رفاه و موجودیتشان اولین گام مهم در جهت همبستگی و بسیج مقاومت علیه جنگ است.

حتی اگر از آتش افروزی جهانی جلوگیری شود، طبقه کارگر در همه کشورهای درگیر هزینه جنگ طولانی در اوکراین را خواهد پرداخت. تغییر مسیر بودجه‌های دولتها به بودجه تامین هزینه های جنگی، امکان مقابله در برابر کووید-۱۹ و همه‌گیری‌های بعدی و مبارزه با برنامه‌های مضر با هدف کاهش بحران آب و هوا را کاهش می‌دهد.

آمریکا خواهان «تضعیف» روسیه است

لوید آستین وزیر دفاع پس از بازدید از کیف به همراه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه در ۲۴ آوریل، این جمله را خطاب به جهانیان گفت:
«ما می خواهیم ناتوانی روسیه را ببینیم.»
نیویورک تایمز در ۲۵ آوریل نوشت که این بدان معناست که «ایالات متحده می خواهد قدرت نظامی روسیه را برای سال های آینده از بین ببرد.»

به گزارش ۲۸ آوریل تایمز، «بایدن نشان داد که تعهد آمریکا به شکست روسیه در اوکراین در [۲۸ آوریل] افزایش یافته است، زیرا از کنگره خواست طرحش را برای ۳۳ میلیارد دلار برای توپخانه، سلاح های ضد تانک و سایر سخت افزارهای نظامی تصویب کند.»

ایالات متحده در سال جاری «مجوز ۴۶.۶ میلیارد دلار را برای جنگ اوکراین خواهد داد که بیش از دو سوم کل بودجه دفاعی سالانه روسیه ۶۵.۹ میلیارد دلاری است» و بیش از هزینه ای که ایالات متحده در طول اشغال افغانستان هر سال خرج می کرد.

واشنگتن و متحدانش در ناتو قصد دارند به پمپاژ سلاح به اوکراین ادامه دهند تا اوکراینی‌ها از آنها برای حمله و کشتن سربازان روسی استفاده کنند. اوکراینی ها از گلوله های توپ و راکت برای حمله به خاک روسیه استفاده کرده اند.

پلوسی در کیف

در ۳۰ آوریل، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان با ولودیمیر زلنسکی، بازیگر و کمدین که نقش فعلی اش رئیس جمهور اوکراین است، ملاقات کرد. روز بعد پلوسی بیانیه آستین را در یک کنفرانس خبری در لهستان بیان کرد: «آمریکا در کنار اوکراین است. ما تا پیروزی در کنار اوکراین ایستاده ایم. و ما در کنار ناتو هستیم.» (نیویورک تایمز ۱ مه)

بایدن، پلوسی و آستین می‌توانند روی حمایت جمهوری‌خواهان سنا برای تجاوزات ایالات متحده حساب کنند، همان هايی که قبلا هر یک از وعده‌های انتخاباتی بایدن را برای کمک به کووید-۱۹، کاهش وام‌های دانشجویی یا طرح «بازگشت بهتر» را وتو کردند. کارنامه دموکرات ها این است که وعده های انتخاباتی خود را بدون مبارزه کنار می گذارند.

حزب دموکرات و رهبری حزب جمهوری خواه از جنگ علیه روسیه حمایت می کنند. اینکه جمهوری خواهان در سنا به ایراد گرفتن از رفتار بایدن در جنگ ادامه دهند، هیچ شباهتی با مخالفت واقعی با برنامه جنگ ندارد. چنین مخالفتی باید خارج از دو حزب جنگ طلب ایجاد شود.

دیگر مداخله ایالات متحده در اوکراین آژانس نظامی «غیر رسمی» «لژیون بین المللی» جنگجویان خارجی است که در ارتش اوکراین ادغام شده اند. نیویورک تایمز در ۱ می، مالکوم نانس، کهنه سرباز اطلاعات نیروی دریایی ایالات متحده را به عنوان «چهره رسمس و شناخته شده لژیون در اوکراین» توصیف کرد. نانس پس از بازنشستگی به عنوان «پیمانکار اطلاعاتی و امنیتی در عراق، افغانستان، امارات و شمال آفریقا» فعال بود.

نانس همچنین کتاب هایی درباره مبارزه با تروریسم، عمدتاً در مورد القاعده و گروه های «دولت اسلامی» و در مورد روابط ادعایی بین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، نوشته است. مشخص نیست که آیا نقش نانس پس از ترک نیروی دریایی، چه بوده است..

همه عناصر دولت امپریالیستی ایالات متحده – نظامی، اطلاعاتی و اداری – برای استفاده از اوکراین و مردم اوکراین به عنوان یک گوشت دم توپ علیه روسیه به صف شده‌اند. و در حالی که هیچ نیروی ناتو یا ایالات متحده به طور رسمی وارد جنگ نشده است، ایالات متحده ۸۰۰۰ نیروی اضافی آمریکایی و تعداد نامعلومی از پیمانکاران، یعنی مزدوران، را به اروپا می فرستد. برخی در آلمان به آموزش اوکراینی ها برای استفاده از سلاح های پیشرفته میپردازند.
اروپای غربی تسلیم آمریکا شد، مقاومت آغاز شد

بایدن در ۲۸ آوریل گفت که دیگر قدرت های ناتو باید به اوکراین کمک نظامی بیشتری ارائه کنند. اولین واکنش طبقه حاکم امپریالیست اروپا و نمایندگان آن در دولت های بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و کشورهای کوچکتر اروپای غربی صف آرایی در پشت جنگ ایالات متحده، ارسال سلاح به اوکراین و افزایش بودجه نظامی آنها بوده است.

برای ماندن در کنار واشنگتن در مورد تحریم‌ها علیه روسیه، این رژیم‌های اروپای غربی باید روابط تجاری گسترده‌ای را که با روسیه دارند قربانی کنند و به دنبال جایگزین‌هایی برای نفت و گاز ارزان‌ روسیه باشند. صنعت آلمان به گاز روسیه وابستگی جدی دارد.

برخی صداهای رسمی در اروپای غربی شنیده میشود که با تغییر حکومت روسیه، یعنی خلع پوتین از قدرت مخالفند. اما هیچ نیروی در طبقه حاکمه اروپا جرأت به چالش کشیدن آمریکا را نداشته است.
همانند واکنش توده‌ای در ایالات متحده، جنبش ضد جنگ اروپایی نیز از آغاز جنگ حیرت‌زده شد و توسط بهمن تبلیغات ضد روسیه غرق شد. این جنبش اکنون در حال بسیج شدن در برابر آنچه آنها به عنوان تهدید خطرناک جنگ هسته ای می دانند، آغاز شده است.

کارگران ایتالیا و یونان در مخالفت با ارسال اسلحه به اوکراین فعال شدند. ضد امپریالیست های اسپانیایی تظاهراتی را برای ۷ مه در مادرید در مقابل سفارت ایالات متحده فراخوانده اند. در وین، اتریش، مردم تظاهراتی برگزار کردند و خواستار حفظ بی طرفی این کشور شدند.

قرار است نشست سران ناتو در اواخر ژوئن در مادرید برگزار شود. این گردهمایی آتش بیاران معرکه خواهد بود اما همچنین مکان آشکاری برای یک اقدام گسترده ضد جنگ است که گروه‌های ضد امپریالیستی برنامه‌ریزی آن را آغاز کرده‌اند و رژیم اسپانیا بیش از ۳۰ میلیون دلار برای سرکوب آن اختصاص داده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: