پرش به محتوا

اخبار هفتادمین روز جنگ اوکراین


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه: کیف باید بازگشت کریمه به روسیه و استقلال از جمهوری های دموکراتیک خلق‌ را به رسمیت بشناسد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، اتحاد مجدد روسیه با کریمه و استقلال جمهوری‌های مردمی دونباس یعنی دونتسک و لوگانسک را «واقعیت‌های ارضی تثبیت‌شده» توصیف کرد. در همان زمان، او از کیف و دولت های غربی درخواست کرد تا آنها را به رسمیت بشناسند. او در گفتگو با روزنامه اسپانیایی ABC گفت:

« اینها واقعیت های سرزمینی تثبیت شده ای هستند که کیف و سایر کشورها باید آنها را به رسمیت بشناسند. آنها توسط سیاست های خود مقامات کی یف ایجاد شده اند که در سال ۲۰۱۴ در یک کودتای نئونازی به قدرت رسیدند. کریمه به روسیه بازگشته است، و جمهوری خلق دونتسک و جمهوری خلق لوگانسک به کشورهای مستقل تبدیل شدند».

زاخارووا همچنین از غرب خواست تا به انتخاب مشروع و آگاهانه مردم و حق ملت ها برای تعیین سرنوشت مندرج در منشور سازمان ملل احترام بگذارد.

وزارت دفاع مولداوی رزمایش نظامی را در نزدیکی ترانس نیستریا آغاز کرد

وزارت دفاع مولداوی گفت که رزمایش نظامی را در 3 مه در منطقه آموزشی بولبوآکا در نزدیکی مرز با جمهوری خودخوانده ترانس نیستریا آغاز کرده است. سرویس مطبوعاتی این وزارتخانه گفت که دانشجویان یک دانشکده نظامی تا 4 ژوئن تمرینات هدف را در آنجا انجام خواهند داد. رئیس آکادمی، سرهنگ آناتولی بوکوچی گفت:

این آموزش در راستای برنامه 2022-2023 انجام می شود و هیچ ارتباطی با وضعیت امنیتی منطقه ندارد.

تنش ها در ترانس نیستریا در هفته گذشته به دنبال سیل حملات تروریستی با استفاده از نارنجک انداز قابل حمل، مین های ضد تانک و مواد منفجره تشدید شده بود. رئیس جمهوری خودخوانده، وادیم کراسنوسلسکی، اظهار داشت که اقدامات خرابکارانه از خاک اوکراین سازماندهی شده است. او هشدار تروریسم را به بالاترین سطح رساند. مسیرهای دسترسی به شهرها مسدود شد و گشت‌های پلیس در خیابان‌ها تقویت شدند.

نظامیان آمریکایی در خاک رومانی مستقر می‌شوند!

«کلاوس یوهانیس» رئیس جمهور رومانی روز سه‌شنبه خطاب به نمایندگان پارلمان این کشور گفت: برای تضمین امنیت کشورش از نظامیان آمریکایی استفاده خواهد کرد.

وی ادامه داد: قرار است به‌زودی یک گردان از نیروهای ویژه نظامی پنتاگون وارد این کشور شوند.

رومانی به عنوان متحد اوکراین اعلام کرده است که استقرار نیروهای نظامی آمریکا در رومانی در واقع اعلام تعهد کشورش به سیاست‌های ناتو است.

یوهانیس در نامه‌ای سرگشاده که در آن نمایندگان پارلمان این کشور را خطاب قرار داده است، اعلام کرد: تشدید تنش‌ها و حضور نظامی روسیه در منطقه موجب بی‌ثبات کردن منطقه دریای سیاه شده است و برای همین منظور از آمریکایی‌ها کمک خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: استقرار یک گردان ویژه از نظامیان آمریکا می‌تواند موجب تقویت ارتش این کشور شود.

رئیس جمهور رومانی به این مسئله اشاره نکرد که اعزام نظامیان آمریکایی به این کشور در چه مرحله‌ای است.

رومانی در سال 2004 به ناتو ملحق شد و در ماموریت‌های این سازمان به رهبری آمریکا در عراق،‌ افغانستان و منطقه بالکان حضور نظامی داشته است.

از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، رومانی یکی از نخستین کشورهایی بود که حمایت نظامی خود را از اوکراین اعلام کرد.

اتحاد نفتی اوپک پلاس: کمیته درباره ممنوعیت واردات نفت روسیه از اتحادیه اروپا بحث نخواهد کرد

کشورهای تولیدکننده نفت گروه اوپک پلاس روز پنجشنبه سیاست تولید آتی خود را در زمینه تحریم نفت روسیه اعلام شده توسط اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار خواهند داد. همانطور که یک منبع از یکی از هیئت ها به خبرگزاری دولتی روسیه تاس گفت، تأثیر ممنوعیت احتمالی واردات نفت روسیه از اتحادیه اروپا در بازار در طول کنفرانس ارزیابی نخواهد شد. پیش از این، کمیسیون اتحادیه اروپا ششمین بسته تحریمی علیه روسیه از جمله ممنوعیت به تعویق افتادن صادرات نفت خام و فرآورده های نفتی به اتحادیه اروپا را اعلام کرد. پیش از نشست آنلاین اوپک پلاس، همچنین هیچ نشانه ای مبنی بر کنار گذاشتن استراتژی قبلی افزایش تدریجی ماهانه تولید وجود نداشت.

در این سازمان که تحت سلطه عربستان سعودی است، کشورهای صادرکننده نفت (به اختصار اوپک) با گروهی از کشورهای شریک به رهبری روسیه همکاری می کنند. محمد سانوسی بارکیندو، دبیر کل اوپک، روز چهارشنبه شکی نگذاشت که سازمان او با وجود جنگ در اوکراین، پشت این ائتلاف است. همانطور که او در وین گفت، همکاری در اوپک پلاس «تامین انرژی بدون مزاحمت، پایدار و مطمئن برای کل جهان» را تضمین می کند.

مجارستان پیشنهاد اتحادیه اروپا برای تحریم نفت را «به این شکل» رد کرد.

بوداپست آخرین پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا برای تحریم نفتی روسیه را به شکل فعلی آن رد کرد. پتر سییارتو، وزیر امور خارجه مجارستان در ویدئویی در صفحه فیسبوک خود توضیح داد که بسته تحریمی پیشنهادی تامین انرژی مجارستان را کاملا غیرممکن می کند. بنابراین، کشور او خواستار آن است که واردات نفت روسیه که از طریق خطوط لوله انجام می شود، به طور کلی از تحریم ها معاف شود.

سییارتو در ادامه گفت که مجارستان نمی تواند با پیشنهاد تحریم های اتحادیه اروپا به شکل فعلی موافقت کند. این کشور فقط می تواند انرژی کافی برای فعالیت اقتصاد خود را از روسیه وارد کند. وزیر امور خارجه افزود:

مسئله فقدان اراده سیاسی نیست، بحث مقاصد یا ضرب الاجل نیست، بلکه به سادگی یک واقعیت فیزیکی، جغرافیایی و زیرساختی است.

جمهوری چک هم تحریم نفتی اتحادیه اروپا را مشکل ساز خواند و خواستار اسثنا قائل شدن است.
پس از اسلواکی و مجارستان، اکنون جمهوری چک نیز خواستار استثنایی از تحریم نفتی روسیه است که توسط کمیسیون اتحادیه اروپا پیشنهاد شده است. نخست وزیر پتر فیالا روز چهارشنبه پس از جلسه کابینه در پراگ گفت که آنها از تحریم ها علیه مسکو به دلیل جنگ اوکراین حمایت می کنند، اما نباید بیشتر از روسیه به خودشان آسیب برسانند.

نخست وزیر خواستار تاخیر دو تا سه ساله برای کشورش شده است تا زمان ایجاد ظرفیت خط لوله جایگزین را فراهم کند. سپس فرد آماده حمایت از بسته تحریمی است. فیالا گفت که پراگ در حال انجام مذاکرات فشرده با سایر کشورهای اروپایی در مورد این موضوع است.

طبق گزارش مرجع ملی آمار، جمهوری چک در سال ۲۰۲۱ حدود نیمی از مصرف ۶.۸ میلیون تن نفت خود را از منابع روسیه پوشش داد.

نخست وزیران هند و شمال اروپا خواستار توقف درگیری ها در اوکراین شدند

نخست وزیران هند و کشورهای اروپای شمالی معتقدند که توقف فوری درگیری ها در اوکراین ضروری است. این بیانیه مشترکی است که پس از نشست کپنهاگ به تصویب این کشورها رسید.

در بیانیه ای که در وب سایت وزارت امورخارجه خارجه هند منتشر شد، آمده است: «نخست وزیران نگرانی شدید خود را از بحران انسانی جاری در اوکراین ابراز کردند. آنها به صراحت مرگ غیرنظامیان در اوکراین را محکوم کردند. آنها بر لزوم توقف فوری درگیری ها تاکید کردند.» .

این بیانیه خاطرنشان می کند که نظم جهانی مدرن بر اساس منشور سازمان ملل متحد، قوانین بین المللی و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها استوار است. در این کنفرانس، سران کشورها در مورد «اثرات بی ثبات کننده درگیری در اوکراین و پیامدهای منطقه ای و جهانی گسترده تر آن» بحث کردند.

در این نشست نارندرا مودی، نخست وزیر هند، یوناس گار استور، همتای نروژی وی، ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر سوئد، کاترین یاکوبسدوتیر، رئیس دولت ایسلند، سنا مارین، نخست وزیر فنلاند و مته فردریکسن، نخست وزیر دانمارک حضور داشتند.

ضربه دیگری به لجستیک اوکراین در زمان جنگ – نیروگاه های راه آهن بیشتری نابود شدند

نیروهای روسی پست های کششی و لوکوموتیوهاب بیشتری را در نزدیکی محوطه های باری اوکراین که از طریق آنها تسلیحات خارجی به اوکراین ارسال می شود، منهدم کرده اند. این را سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد.

تسلیحات دوربرد زمینی و دریایی با دقت بالا شش پست پست را در مناطق ایستگاه‌های راه‌آهن Podbortsy، Lvov، Volonets، Timkovo و Pyatikhatka منهدم کردند که از طریق آنها تسلیحات و مهمات ساخت آمریکا و اروپا برای گروه نیروی اوکراینی تامین می‌شد. در دونباس.»

کوناشنکوف گفت: در جریان عملیات ویژه، نیروهای موشکی ارتش در یک روز 9 تاسیسات تشکیلات مسلح وفادار به کی یف را مورد اصابت قرار دادند.

نیروهای موشکی دو پایگاه فرماندهی یگان‌های تشکیلات مسلح اوکراین، یک باتری راکت‌انداز چندگانه BM-21 «گراد»، هر کدام یک باتری از هویتزرهای خودکششی 2S1 «Gvozdika» و یکی از هویتزرهای D-30 را مورد اصابت قرار دادند. همچنین چهار منطقه برای نیروها و خودروهای جنگی دشمن.»

به گفته سخنگوی ارتش، یگان های توپخانه روسیه همچنین 16 پست فرماندهی، دو انبار سوخت و روغن و همچنین 476 پایگاه کمکی یگان های ملی گرای اوکراینی و مناطق استقرار نیروها و تجهیزات نظامی اوکراینی را با موفقیت گلوله باران کردند. تا 310 مرد و 53 خودروی نظامی خنثی شدند.

کوناشنکوف همچنین خاطرنشان کرد که نیروی هوایی روسیه با استفاده از موشک های هدایت شونده دقیق، یک پرتابگر موشک بالستیک سیار توچکا-یو در میدان نبرد و سه رادار هدف گیری و روشنایی سامانه موشکی ضدهوایی اس-300 را منهدم کرد.

موشک های هدایت شونده با دقت بالا نیروی هوایی روسیه دارای یک سکوی پرتاب موشک میدان نبرد توچکا-یو در نزدیکی نوایا دمیتروفکا، سه توپ ضدهوایی اس-300 در مجاورت ساندژیکا، کریسینو و ولنیانسک و یک انبار مهمات در نزدیکی نووالکساندروفکا و نینه هستند. صحنه‌سازی مناطق مورد اصابت نیروهای دشمن و خودروهای نظامی».

پسکوف، سخنگوی کرملین: طرح های بسیج در روسیه یا اعلام جنگ به اوکراین در روز پیروزی «دروغ و مزخرف» است.

گزارش های رسانه ای در مورد برنامه های ادعایی کرملین برای اعلام بسیج عمومی در روسیه در روز پیروزی، 9 مه، را نباید باور کرد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه در حضور خبرنگاران در این باره هشدار داد. وقتی از او پرسیدند که آیا باید به چنین گزارش هایی حتی یک خرده گوش داد، پاسخ داد:

«نه، شما نباید باور کنید. این نادرست است، اینها همه مزخرف است.»

پسکوف در پاسخ به این سوال که آیا احتمال اعلان جنگ به اوکراین در 9 مه وجود دارد یا خیر، پاسخ داد: «اینطور نیست. این مزخرف است.»

او گفت، نیروهای روسی به محوطه کارخانه فولاد «آزوفشتال» در ماریوپل یورش نبرده اند بلکه فقط به تلاش های ستیزه جویان افراطی راست که در آنجا در محاصره قرار دارند واکنش نشان میدهند.. پسکوف در پاسخ به این سوال که آیا دستور رئیس جمهور ولادیمیر پوتین با توجه به فعالیت های فزاینده مبارزان راست افراطی در «آزوفستال» قابل لغو است یا خیر، پاسخ داد:

« فرمانده کل قوا علناً دستور لغو حمله را داده است. حمله ای وجود ندارد. اما همه ما می بینیم که تشدید و نحریک از سوی اوکراین وجود دارد – زیرا ستیزه جویان به سمت مواضع ما تیراندازی می کنند. این تلاش ها خیلی سریع متوقف می شود.

در 21 آوریل، ولادیمیر پوتین در دیدار با سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، هجوم به منطقه صنعتی آزوستال در ماریوپل را بی فایده خواند و دستور محاصره آن را صادر کرد. در همان زمان به ارتش دستور داد تا منطقه صنعتی را به گونه ای محاصره کنند که «هیچ مگسی نتواند به آن راه پیدا کند».

شویگو هشدار داد؛
خودروهای تسلیحاتی ناتو به اوکراین هدف شلیک قرار می گیرند


وزیر دفاع روسیه اعلام کرد خودروهای حامل تسلیحات نظامی به اوکراین، هدف قانونی برای شلیک خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزیر دفاع روسیه نسبت به تداوم ارسال تسلیحات نظامی ناتو به خاک اوکراین هشدار داد.

سرگئی شویگو روز چهارشنبه تاکید کرد هر خودروی ناتو حامل سلاح یا تجهیزات برای نیروهای اوکراینی ، هدف قانونی برای نابودی تلقی خواهد شد.

وزیر دفاع روسیه یادآور شد آمریکا و متحدانش در ناتو همچنان به پمپاژ سلاح به اوکراین ادامه می دهند. می توانم تأیید کنم که هرگونه وسیله حمل و نقلی از ناتو که با سلاح یا تجهیزات برای نیروهای مسلح اوکراین وارد این کشور شود، از سوی ما به عنوان یک هدف قانونی در نظر گرفته خواهد شد.

پیش از این، مسکو هشدار داده بود که کمک‌های تسلیحاتی غرب به اوکراین تهدیدی برای تضعیف مذاکرات صلح است. روسیه بارها جریان مستمر تسلیحات غرب به اوکراین را محکوم کرده و گفته است که این امر جز خارج کردن روند مذاکرات از مسیر خود نتیجه ای ندارد.

روسیه نشست شورای امنیت با اتحادیه اروپا را تحریم می کند

بنا به گفته منابع دیپلماتیک، روسیه درصدد است نشست امروز اعضای شورای امنیت با کمیته ای از اتحادیه اروپا را تحریم کند.

در ادامه تنش های میان مسکو و بروکسل، روسیه نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل با کمیته سیاسی و امنیتی اتحادیه اروپا را تحریم خواهد کرد.

بنا به اعلام منابع دیپلماتیک روس، این اقدام مسکو در ارتباط با وضعیت اوکراین و مواضع اروپا اتخاذ شده است.

نشست غیررسمی سالانه میان شورای امنیت و کمیته امنیتی اروپا از سال ۲۰۱۹ به دلیل همه گیری کرونا برگزار نشده است. انتظار می‌رود نشست روز چهارشنبه به تعامل بروکسل با سازمان ملل، در کشورهایی که هر دو سازمان در آن‌ها فعال هستند، بپردازد. در پی آغاز درگیری ها در اوکراین، روسیه که یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت است، از چندین نهاد سازمان ملل از جمله شورای حقوق بشر اخراج شده است.

بنا به اعلام مقامات بروکسل، انتظار می‌رود کمیسیون اروپا، شاخه اجرایی این اتحادیه، این هفته بسته تحریم‌های جدید از جمله تحریم احتمالی نفتی را پیشنهاد دهد. اقدامی که مسکو را از جریان درآمدی بزرگ محروم می‌کند، هر چند تاکنون تصمیم گیری بر سر این موضوع محل اختلاف خود اعضای اتحادیه اروپا بوده است.

از ابتدای مارس و آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، اتحادیه اروپا پنج بسته تحریمی را علیه مسکو تصویب کرده و بسته ششمی را در دست بررسی دارد. این تحریم‌ها که بخش‌های مختلف اقتصاد روسیه را هدف قرار می‌دهند، از سوی مسکو غیرقانونی و غیر موجه تلقی می‌شوند

حمله جدید لیبرال فاشیسم به رسانه ها مخالف به بهانه دروغ پراکنی!

اگر پوتین اینکار را بکند نقض حقوق بشر و آزادی بیان است وقتی فون در لاین خفقان ایجاد کند، حفاظت از حقیقت است!
پس از RT و Sputnik، اتحادیه اروپا می خواهد سه رسانه دیگر روسیه را ممنوع کند. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در پارلمان اروپا استراسبورگ گفت که فرکانس های این رسانه ها لغو خواهد شد. آنها مجاز به توزیع مجدد محتوای خود در اتحادیه اروپا، چه از طریق کابل، ماهواره، اینترنت و یا از طریق برنامه های تلفن هوشمند نخواهند بود.
» این کانال های تلویزیونی نشان داده شده است که دروغ ها و تبلیغات پوتین را به به عنوان بوغ تبلیغاتی پوتین، به طرز تهاجمی گسترش می دهند.» به آنها دیگر نباید فرصتی «برای گسترش این دروغ ها» داده شود.
کشورهای اتحادیه اروپا هنوز باید با پیشنهاد فون دره لاین موافقت کنند. در آغاز ماه مارس ، اتحادیه اروپا قبلاً توزیع رسانه های دولتی روسیه RT و Sputnik را ممنوع کرده بود.

اوکراین، مجارستان را به قصد تصرف بخشی از خاک این کشور متهم کرد

آلکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین امروز، چهارشنبه اعلام کرد که پس از آغاز حمله روسیه به این کشور در ماه فوریه گذشته، مجارستان قصد داشت بخشی از خاک اوکراین را تصرف کند.

دانیلوف در برنامه تلویزیونی گفت: «به دلایلی، مجارستان معتقد بود که با توجه به شرایط می تواند بخشی از خاک اوکراین را تحت کنترل خویش درآورد، ولی موفق به این کار نشد.»

دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین تاکید کرد که مجارستان باید منتظر عواقب نقشه طراحی شده این کشور، پس از حل و فصل بحران پیرامون اوکراین باشد.‎

ادامه همکاری‌های دوجانبه بین روسیه و ایران در سایه تحریم‌های غربی

لیوان جاگاریان، سفیر فدراسیون روسیه در تهران در گفتگویی اختصاصی با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، اعلام کرد که در پس زمینه تحریم‌های ضدروسی، روسیه و جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های خود در عرصه گردشگری، امور نظامی و تسریع مذاکرات در خصوص ادغام سیستم‌های پرداخت ملی «میر» و «شتاب» در مبادلات بازرگانی افزایش داده‌اند.

جاگاریان که بیش از 10 سال است که ریاست دفتر نمایندگی دیپلماتیک روسیه در تهران را برعهده دارد، گفت: تجارت بین روسیه و ایران در سال 2021 به رشد بی‌سابقه معادل 4 میلیارد دلار رسیده که چنین شاخص‌هایی پیش از این وجود نداشته و مقامات مسکو امیدوارند که این رقم محدودیت نداشته و همچنان افزایش یابد، برای اینکه 4 میلیارد دلار هم هنوز با قابلیت‌هایی تجاری موجود در دو کشور مطابقت ندارد.

سفیر روسیه یادآور شد که تحریم‌های ضدروسی ظاهراً علاقه مضاعف تجار ایرانی به روسیه را برانگیخته است و رویدادهای اخیر انگیزه بیشتری به همکاری‌های دوجانبه بخشیده است. به گفته وی ایران می‌تواند جایگزین مناسبی برای منابع اروپایی باشد. جاگاریان افزود: نفت و گاز، حمل و نقل، ارتباطات، صنعت فناوری اطلاعات، علوم و فنون، حوزه های انسان دوستانه، صنایع مواد غذایی، کشاورزی و بسیاری عرصه‌های دیگر از مهمترین زمینه‌های همکاری دوجانبه هستند.

سفیر روسیه تاکید کرد که بسیاری از مناطق فدرال، به خصوص منطقه آستاراخان و داغستان علاقه بسیار زیادی به توسعه همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران نشان می دهند.

درخواست بلغارستان و چک برای معافیت از تحریم واردات نفت روسیه

روزنامه فرانسوی «Le Dauphineсо» صبح امروز، چهارشنبه، به نقل از یک منبع دیپلماتیک خود در اتحادیه اروپا، گزارش داد بلغارستان و جمهوری چک قصد دارند خود را از تحریم واردات نفت از روسیه معاف کنند، اگر چنین تحریمی در سطح اتحادیه اروپا تصویب شود.

در این مقاله آمده است که کمیسیون اروپا در حال آماده سازی و تکمیل بسته ششم تحریم‌های خود علیه روسیه است که از جمله کاهش تدریجی واردات نفت از روسیه تا توقف کامل طی 8 ماه آینده در نظر گرفته است. با این حال، اقدامات محدودکننده مستلزم موارد استثنایی برای مجارستان و جمهوری اسلواکی است که خرید برای آنها تا سال 2023 مجاز خواهد بود.

به گفته یک منبع در اتحادیه اروپا، با این وجود، فراهم کردن شرایط ویژه برای این دو کشور دشوار خواهد بود، زیرا بلغارستان و جمهوری چک نیز تصمیم به پیوستن به آنها گرفته‌اند و لازم است تا راه حلی مناسبی برای کشورهایی که وابسته به واردات نفت از روسیه هستند، پیدا شود.

جوزپ بورل، مسئول اصلی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا، پیشتر گفته بود که بسته ششم تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه شامل قطع ارتباط بانک‌های جدیدی در روسیه از سیستم جهانی سوئیفت، محدودیت‌هایی «برای انتشار اطلاعات نادرست» و همچنین اقداماتی برای محدود کردن واردات نفت از روسیه خواهد بود.

انتقاد صربستان از سیاست تحریمی غرب علیه روسیه

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان در مصاحبه‌ای، با اشاره به اولویت‌های راهبردی بلگراد، تاکید کرد که این کشور به سیاست تحریم اعتقادی ندارد و تنها به دنبال دفاع از منافع ملی خود است.

وی در پاسخ به سئوالی گفت: «در خصوص تحریم‌ها باید بگویم که ما خود چندین دهه قربانی تحریم بوده‌ایم و به همین دلیل سیاست تحریم را غیرسازنده دانسته و به آن اعتقادی نداریم. ما منافع خود را داریم و کشور ما عضوی از اتحادیه اروپا نیست که خود را موظف به پیروی از سیاست بروکسل بداند.»

ووچیچ تاکید کرد که روسیه همواره به صربستان در دفاع از منافع سیاسی و تمامیت ارضی خود کمک کرده و پیوسته از مواضع بلگراد در خصوص مسئله کوزوو حمایت کرده است.

رهبر صربستان همچنین یادآور شد که پیوستن به اتحادیه اروپا یک هدف راهبردی برای صربستان است. او گفت: «در عین حال، مهم است: ما قطعاً راه مشخص خود را در اتحادیه اروپا طی خواهیم کرد».

الکساندر ووچیچ پیش از این نیز اعلام کرده بود که صربستان به تحریم‌های غرب علیه روسیه نخواهد پیوست. به گفته وی، چنین اقداماتی منافع ملی صربستان را به خطر می‌اندازد.‎

بایدن کمک نظامی به اوکراین را «سرمایه گذاری مستقیم» در دموکراسی توصیف می کند
جو بايدن رئيس جمهوری آمريکا کمک های نظامی آمريکا به اوکراين را يک «سرمايه گذاری مستقيم» در حفاظت از دمکراسی توصيف کرده است. بایدن گفت: «از زمانی که روسیه درست بیش از دو ماه پیش به اوکراین حمله کرد، ما بیش از سه میلیارد دلار کمک های امنیتی به اوکراین فرستاده ایم – آنهم فقط ما به تنهایی، نه متحدانمان.» وی افزود:

«این پول یک سرمایه گذاری مستقیم در دفاع از آزادی و دموکراسی خودمان است، چرا که تاریخ به ما نشان داده است که اگر با دیکتاتورها، مبارزه نکنید، دیکتاتوری دوباره باز‌میگردد … اشتهای آنها به قدرت همچنان به بیشتر میشود.»

بایدن افزود که با کمک های نظامی آمریکا، نیروهای مسلح اوکراین «در بسیاری از موارد ارتش روسیه را مورد تمسخر قرار می دهند.»

واشنگتن پست: سیا می خواهد روس ها را از طریق حضور در دارک نت استخدام کند

سازمان سیا امیدوار است روس هائی که از عملیات نظامی ویژه کشورشان در اوکراین ناراضی باشند را برای جاسوسی استخدام کند.

حملات موشکی روسیه به لووف در غرب اوکراین: محموله مهمات ایالات متحده ممکن است مورد هدف قرار گرفته باشد.

رسانه های اوکراینی از حملات متعدد روسیه با سلاح های دقیق در چندین شهر در غرب و مرکز اوکراین خبر دادند. لووف به ویژه تحت تأثیر قرار گرفته است. در حال حاضر ویدئوهای متعددی در اینترنت منتشر می شود که انفجارهای ناشی از موشک های کروز روسیه را نشان می دهد. یکی از ویدئوها انفجارهای ثانویه در یکی از مناطق آسیب دیده را نشان می دهد که نشان دهنده آتش سوزی در انبار مهمات است.

لووف یکی از مراکز حمل و نقل و ذخیره محموله های عظیم اسلحه و مهمات از غرب است. کانال های تلگرامی روسیه انفجارهای مذکور را با ارسال گلوله های 155 میلی متری برای هویتزرهای آمریکایی مرتبط می دانند.مقامات محلی در لووف از قطع برق و قطع اتصال اینترنت خبر دادند، سه پست فرعی آسیب دیدند. راه آهن دولتی اوکراین نیز از لغو حرکت قطار ها خبر می دهد.بر اساس گزارش رسانه ها، اهدافی در دنپروپتروفسک و کیرووگراد نیز مورد اصابت قرار گرفته اند. فرماندار منطقه اودسا از پرتاب موشک روسی توسط پدافند هوایی خبر داد. این موشک کروز به سمت کیف پرتاب شد.

وزارت دفاع روسیه: ده ها تن از افراد مرتبط با روسیه در اوکراین ناپدید شدند

وزارت دفاع روسیه بار دیگر اوکراین را به ایجاد مواضع دفاعی در ساختمان‌های غیرنظامی و استفاده از شهروندان صلح‌جو به عنوان «سپر انسانی» متهم کرد. ژنرال میخائیل میسینتسف، رئیس مرکز مدیریت دفاع روسیه، سرهنگ ژنرال میخائیل میسینتسف در نشستی در روز سه شنبه، با نام بردن از چندین شهر در نزدیکی مناطق جنگی گفت که «موارد آشکار» متعددی مستند شده است.

بنابر این شواهد، در نیکولایف، نئونازی های اوکراینی چندین راکت انداز، خودروهای زرهی و وسایل نقلیه حاوی مهمات را در محوطه مدارس شماره ۶ و ۷ بدون تخلیه ساکنان از ساختمان های اطراف قرار دادند.

«علاوه بر این، اعضای گردان های دفاع سرزمینی، همراه با افسران سرویس مخفی اوکراین SBU، در حال انجام حملاتی در خارکف هستند تا ساکنان محلی را که طرفدار روسیه یا منتقد مقامات فعلی اوکراین هستند شناسایی کنند.»

شهروندانی که تلفن هایشان حاوی چنین مکاتباتی و همچنین تماس با شماره های روسی است، دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل می شوند. ده ها نفر از آنها تا امروز به خانه برنگشته اند. سرهنگ ژنرال به «منابع موثق اطلاعات» اشاره کرد و از حملات مشابه در مقیاس بزرگ در نیکولایف، سومی، چرنوگوف و تعدادی از نقاط دیگر نام برد. او بار دیگر ناظران غربی را متهم کرد که چشم خود را بر «جنایات جنگی رژیم کیف» بسته اند.

ریانووستی: اتاق شکنجه اوکراین با یک جسد در نزدیکی چرسون پیدا شد

خبرگزاری روسی ریانووستی از کشف وحشتناکی در منطقه خرسون خبر می دهد. به گفته آژانس‌های مجری قانون روسیه، بازرسان یک اتاق شکنجه را کشف کردند که توسط فاشیستهای اوکراینی در نزدیکی خرسون ایجاد شده بود. از ۲۶ آوریل، منطقه خرسون تحت کنترل کامل روسیه است.

یک جسد مین گذاری شده بدون پا، با آثار شکنجه، در لباس نیروهای مسلح روسیه در اتاق شکنجه پیدا شد. سرنگ ها و مواد مخدر نیز در نزدیکی زیرزمین پراکنده شده بود، مانند موارد موشک های ضد تانک آمریکایی «جاولین». تمام یافته ها در یک ویدیو مستند شده است

بنای یادبود پیشاهنگ نظامی افسانه‌ای شوروی نیکلای کوزنتسوف در رونو، اوکراین برچیده شد.

طبق گزارش پورتال روسی Readovka، مقامات محلی رونو در غرب اوکراین بنای یادبود پیشاهنگ شوروی نیکولای کوزنتسوف را برچیده اند. کوزنتسوف یک قهرمان اتحاد جماهیر شوروی و رهبر حزبی بود که شخصاً 11 ژنرال و مقامات عالی رتبه دولت اشغالگر آلمان را نابود کرد. او یکی از با استعدادترین و موفق ترین افسران اطلاعاتی شوروی در جنگ جهانی دوم به حساب می آمد. این در مناطق اشغالی جمهوری شوروی اوکراین مورد استفاده قرار گرفت. او در سال 1944 کشته شد، قبر او در لووف است.

فاشیست های اوکراینی از آغاز عملیات نظامی روسیه از آزار و اذیت فرهنگ روسیه و میراث شوروی حمایت کرده اند. کیف اکنون می خواهد قانونی را برای خروج از کنوانسیون کشورهای مستقل مشترک المنافع در مورد بزرگداشت جنگ وضع کند.

پوتین: غرب باید تامین تسلیحاتی برای اوکراین را متوقف کند
طبق اعلام کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه به امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود گفت، کشور‌های غربی باید تامین تسلیحاتی برای اوکراین را متوقف کنند. پوتین کی یف را به جدی نگرفتن مذاکرات برای پایان جنگ متهم کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، پوتین در گفتگو با مکرون ضمن متهم کردن نیرو‌های اوکراینی به ارتکاب جنایات جنگی و اشاره به «بی اعتنایی» اتحادیه اروپا به این موارد اعلام کرد: «غرب می‌توانست با وارد کردن فشار به مقامات کی یف و توقف تامین تسلیحات برای اوکراین، به توقف این جنایات کمک کند.»
پوتین همچنین گفت، کی یف برای «کار جدی» در جهت پایان جنگ ثابت قدم یا آماده نبود.
رئیس جمهور روسیه به همتای فرانسوی خود گفت: «طرف روس هنوز برای گفتگو آماده است.»
کاخ الیزه نیز اعلام کرد، مکرون ضمن تاکید بر درخواست‌ها از روسیه برای توقف حمله از پوتین خواست تا اجازه دهد روند تخلیه از کارخانه فولاد آزووستال در شهر بندری ماریوپول ادامه یابد.
وی همچنین پیشنهاد داد تا «با سازمان‌های مرتبط بین المللی برای کمک به لغو محاصره روسیه بر صادرات غذای اوکراین از طریق دریای سیاه کار شود.»
در طرف مقابل، پوتین شرایط غذایی را به تحریم‌های غرب علیه روسیه ربط داد و به «اهمیت کارکرد بدون مانع زیرساخت حمل و نقل و لجستیک جهانی» اشاره کرد.
جنگ اوکراین منجر به کشته شدن هزاران نفر و آواره شدن بیش از ۱۳ میلیون نفر دیگر شده است که بزرگترین بحران پناهجویان در اروپا را پس از جنگ جهانی دوم رقم زده است.

روسیه از انهدام ۳۹ تاسیسات نظامی اوکراین خبر داد

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۹ مورد تاسیسات نظامی اوکراین مورد انهدام قرار گرفت.

به گزارش الجزیره، روسیه تلفات وارده به اوکراین طی ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، وزارت دفاع روسیه از انهدام ۳۹ تأسیسات نظامی اوکراین طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

وزارت دفاع روسیه همچنین افزود که در این مدت ۶ انبار سلاح و مهمات و یک ایستگاه راداری متحرک ساخت آمریکا با موشک‌های دقیق مورد انهدام قرار گرفت.

صدراعظم آلمان: از عضویت فنلاند و سوئد در اتحاد نظامی ناتو حمایت می کنیم

اولاف شولتس صدر اعظم آلمان گفت: ما خیلی دقیق، مباحث مربوط به ورود احتمالی این دو کشور به اتحاد دفاعی امان، ناتو را دنبال می کنیم. اینها تصمیمات و مباحثی اند که باید در آنجا (احتمالا منظور مقر ناتو در بروکسل باشد) بررسی شوند؛ همان تصمیماتی که (پیشتر) در خود فنلاند و سوئد در موردشان تصمیم گیری شده است. برای ما روشن است که وقتی این دو کشور در مورد عضویتشان در اتحاد (نظامی) تصمیم می گیرند و به دنبال این عضویت هستند، این یعنی آنکه می توانند روی حمایت ما نیز حساب کنند. همه اعضای دولت (آلمان) نیز در این گفتگوی ما آشکارا موافقند و من فکر می کنم این یک نشانه مهم است. هر دو کشور، مستقل از عضویت در ناتو و همین طور در زمانی که در مورد یک چنین عضویتی تصمیم بگیرند، همواره مورد حمایت آلمان بوده اند. چون ما به عنوان اروپایی به هم متعهدیم.

روسیه نشست امروز شورای امنیت با اتحادیه اروپا را تحریم خواهد کرد
شبکه تلویزیونی العالم اعلام کرد شماری از دیپلمات‌ها گفتند روسیه امروز نشستی را که قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد با کمیته سیاسی و منیتی اتحادیه اروپا برگزار کند تحریم خواهد کرد.

به دليل جنگ اوکراين قیمت مواد غذایی در کنیا به بالاترین میزان در دو سال اخیر رسیده است
به گزارش پایگاه خبری سیتزن دیجیتال به نقل از بانک مرکزی کنیا، تورم قیمت مواد غذایی به ۱۲.۱ درصد رسیده است که بالاترین نرخ از آوریل ۲۰۲۰ است.
بانک مرکزی کنیا گفت دلیل این افزایش قیمت، اختلال در چرخه جهانی تامین کالاست. مهمترین دلیل این اختلال، جنگ روسیه و اوکراین است که سبب افزایش قیمت جهانی گندم و روغن خوراکی شده است.
به گزارش اداره ملی آمار کنیا قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیر الکلی در ماه آوریل نسبت به ماه پیش از آن، سه درصد افزایش یافته بود.
قیمت آرد گندم نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۲۱ (پارسال)، ۲۴.۷ درصد افزایش یافته است.
تقریبا قیمت همه کالا‌های اساسی همچون سیب زمینی، گوشت و گوجه فرنگی افزایش یافته اند.

ماکرون مجددا با پوتین تماس تلفنی برقرار می‌کند

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه می‌خواهد امروز دوباره با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه تماس تلفنی برقرار کند. همانطور که دفتر ریاست جمهوری فرانسه نیز اعلام کرد، ابتکار این مذاکرات پس از تبادل نظر با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در روز شنبه ایجاد شد. در چند هفته اول پس از حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه، گفتگوهای منظمی بین پوتین و ماکرون انجام شد. حالا حدود پنج هفته از آخرین مکالمه این دو می گذرد.

ایتالیا خواستار دستورالعمل روشن کمیسیون اروپایی برای چگونگی پرداخت گاز به روسیه شد

ایتالیا خواستار دستورالعمل روشنی از کمیسیون اتحادیه اروپا برای پرداخت احتمالی گاز روسیه به روبل است. روبرتو سینگولانی، وزیر محیط زیست ایتالیا در این باره گفت که این باید برای همه کشورهای عضو روشن باشد. وی تاکید کرد که همچنین به این دلیل که بدون دستورالعمل روشن اروپایی، مسئولیت به دوش دولت ها یا شرکت های نفت و گاز منتقل می شود بنابراین به یک تصمیم سیاسی نیاز است.

از زمان آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، ایتالیا در تلاش بوده است تا با کشورهای آفریقایی و شبه جزیره عربستان بر سر تامین گاز جدید توافق کند تا از گاز روسیه مستقل شود. این کشور مدیترانه ای با 60 میلیون نفر جمعیت تاکنون بخش زیادی از گاز خود را از روسیه وارد کرده است. به گزارش رسانه های محلی علاوه بر این، استراتژی ایتالیا گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر را پیش‌بینی می‌کند که با آن، ایتالیا می‌خواهد در سال 2025 هفت میلیارد متر مکعب گاز را ذخیره کند.

به گفته سینگولانی یکی از راهکارهای صرفه جویی، تنظیم دمای ساختمان ها است. وی اخیراً ایده محدود کردن دمای سیستم های تهویه مطبوع و گرمایش در ساختمان های اداری را برای مثال به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی مطرح کرده است.

پوتین فرمان تحریم برخی کشورهای خارجی را امضا کرد

بر اساس اعلام سخنگوی کرملین ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در واکنش به تصمیمات غیردوستانه برخی کشورهای خارجی فرمانی را درباره اقدامات اقتصادی امضا کرد.

این فرمان انجام معاملات و تعهدات در قبال افراد و نهادهای مشمول تحریم های متقابل و تلافی‌جویانه روسیه را ممنوع می‌کند.

روسیه از انهدام یک مرکز لجستیکی تسلیحات غربی در نزدیکی بندر اودسا خبر داد

روسیه اعلام کرد که یک مرکز لجستیکی تسلیحات تامین شده از طرف غرب در یک فرودگاه نظامی در نزدیکی بندر اودسا اوکراین را هدف موشک های خود قرار داده است. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که آشیانه هایی با هواپیماهای بدون سرنشین مدل Bayraktar TB2، سلاح های موشکی و مهمات از ایالات متحده و کشورهای اروپایی منهدم شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: