پرش به محتوا

نظر لولا داسیلو درباره زلنسکی و درگیری اوکراین

ترجمه مینا صابری/ مجله هفته

رئیس جمهور سابق برزیل، لولا، زلنسکی را به همان اندازه پوتین مسئول جنگ می داند

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس دولت پیشین برزیل از ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به دلیل موضع وی در قبال جنگ اوکراین انتقاد کرد. او در مصاحبه ای که روز چهارشنبه منتشر شد، به مجله تایم گفت:

« این مرد به اندازه پوتین مسئول جنگ است.»

نخست وزیر سابق برزیل در ادامه سخنانش درباره رئیس جمهور اوکراین گفت:

« او از همان ابتدا جنگ می خواست، اگر جنگ نمی خواست، کمی بیشتر مذاکره می کرد.»

« این غیرمسئولانه است که رهبران غربی به جای تمرکز بر مذاکرات پشت درهای بسته، از زلنسکی تجلیل میکنند.»

«ما این مرد را تشویق می کنیم – و بعد فکر می کند که او گل خامه‌ای روی کیک است. ما باید با او یک گفتگوی جدی داشته باشیم: باید به او گفت»خوب، تو کمدین خوبی بودی. اما بیایید جنگ را تمام کنیم تا تو دوباره به تلویزیون برگردی.»

داسیلوا گفت که رئیس جمهور اوکراین را نمی شناسد اما فکر می کند که او رفتار عجیبی دارد. «به نظر می رسد که او بخشی از نمایش است. او صبح، ظهر و شب در تلویزیون است. او در پارلمان بریتانیا، پارلمان آلمان، پارلمان فرانسه، پارلمان ایتالیا، گویی در حال اجرای یک کمپین سیاسی است. لولا داسیلوا گفت: جای او در کنار میز مذاکره است. وی در ادامه بیان کرد:

« در مردم احساس تنفر علیه پوتین بوجود آمده. این رفتار مسائل را حل نمی کند! ما باید به توافق برسیم.»
او با نگاهی به آینده خود برای بازگشت به صفوف اول سیاست گفت که هرگز تسلیم نشده است. رئیس دولت سابق برزیل می‌خواهد با رقیب سابق خود جرالدو آلکمین برای نامزدی احتمالی در انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه اکتبر در برزیل به رقابت بپردازد. لولا از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ بر برزیل حکومت کرد و در سال ۲۰۱۸ به اتهام فساد مالی و پولشویی به ۱۲ سال و یک ماه زندان محکوم شد.

اگرچه این سیاستمدار چپگرا در نظرسنجی ها پیش بود، اما نتوانست در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ شرکت کند. در آن زمان ژایر بولسونارو رئیس جمهور شد. در مارس ۲۰۲۱، یک قاضی دادگاه عالی در برازیلیا، احکام علیه لولا را لغو کرد و حقوق سیاسی او را احیا کرد. چندی بعد لولا به صحنه سیاسی بازگشت. (rt de/dpa)

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: