پرش به محتوا

روبل در برابر دلار و یورو به بالاترین سطح در دو سال اخیر رسیدبا وجود تحریم ها، ارز روسیه در حال بهبود ارزش خود در برابر ارزهای غربی است. در بازار ارز، حدود ۶۶ روبل برای یک دلار آمریکا در طول هفته گذشته معامله شد. این بدان معناست که نرخ تبدیل روبل در حال حاضر بسیار بهتر از قبل از شروع جنگ اوکراین در اواخر ماه فوریه است.

پول روسیه در اواخر فوریه پس از شروع جنگ و اعلام اولین تحریم های غرب علیه روسیه به شدت سقوط کرد. اکنون روبل دوباره در حال افزایش ارزش خود است. روبل روز سه شنبه به بالاترین سطح خود در برابر دلار آمریکا در بیش از دو سال گذشته رسید. داده های بلومبرگ نشان داد که نرخ ارز در طول معاملات فارکس به ۶۶.۴۳ روبل در هر دلار آمریکا رسیده است. بورس اوراق بهادار مسکو روز سه شنبه به دلیل تعطیلات بانکی ماه مه تعطیل بود.

هنگامی که معاملات روز چهارشنبه در مسکو دوباره آغاز شد، واحد پول روسیه کمی کمتر از ۶۹ روبل به ازای هر دلار آمریکا بود که بالاترین سطح از ماه می ۲۰۲۰ بود. در عصر این نرخ ۶۸ روبل به ازای هر دلار آمریکا بود. کاهش ارزش یورو در برابر روبل نیز ادامه یافت. در حالی که واحد پول روسیه در صبح ۷۳ روبل در هر یورو بود که بالاترین سطح از فوریه ۲۰۲۰ بود، نرخ مبادله در عصر همان روز تنها ۷۱ روبل در هر یورو بود.

هفته گذشته، بانک مرکزی روسیه سیاست پولی خود را بیش از حد انتظار کاهش داد. نرخ بهره اصلی با ۳ واحد درصد کاهش به ۱۴ درصد خواهد رسید. بانک مرکزی وعده کاهش بیشتر نرخ بهره در سال جاری را هم داده است.

در همین حال، مشخص شد که غرب اکنون سبربانک رپسیه، پیشتاز بازار روسیه را نیز از سیستم معاملات مالی بین‌المللی سوئیفت حذف می‌کند. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد: «ما در حال جدا کردن رابطه مالی و تراکنشی سبربانک – تا حد زیادی بزرگترین بانک روسیه – و دو بانک بزرگ دیگر از سوئیفت هستیم. علاوه بر این، طبق برنامه‌های کمیسیون اتحادیه اروپا، تحویل نفت روسیه به اتحادیه اروپا تا آغاز سال آینده تا حد زیادی کم می‌شود.

در بحبوحه افزایش تورم و نااطمینانی انرژی ناشی از تحریم‌های ضد روسیه، یورو نیز در حال حاضر در پایین‌ترین سطح پنج ساله خود در برابر دلار آمریکا قرار دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: