پرش به محتوا

اسرائیل در مورد نازیسم در اوکراین خود را به نفهمی میزند!منتشر شده در راشا تودی
مترجم حمید علوی
مجله هفته

مقامات دولت اوکراین کمپین جدیدی را برای تغییر نام خیابان ها به نام همدستان نازی ها در این کشور راه اندازی کرده اند. وزیر خارجه روسیه اخیراً مقایسه ای بین زلنسکی و هیتلر انجام داد و نسبت به نفوذ عناصر نازی در اوکراین هشدار داد. در همین حال، از زمان آغاز جنگ اوکراین، مقامات اسرائیلی تمام تلاش خود را مصروف جلوگیری از هرگونه مقایسه اوضاع اوکراین با هولوکاست کرده ان .

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در یک مصاحبه با فرستنده تلویزیونی ایتالیایی در آخر هفته بین ولادیمیر زلنسکی و آدولف هیتلر مقایسه ای کرد و نسبت به نفوذ عناصر نازی در ارگان های نظامی و سیاسی و فرهنگی اوکراین هشدار داد. اظهارات وی موجب خشم رسانه های غربی شد.

مقامات اوکراینی ظاهرا مدت هاست که در حال از بین بردن هر آنچه نشانی روسی در این کشور دارد هستند. اکنون روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش می دهد که یک سازمان دولتی اوکراین که وظیفه اش را «حفظ تاریخ ملی» میداند، به بهانه مقابله با آنچه روس زدائی یا «روسفیکاسیون زدایی» نامیده خواستار تغییر نام چندین خیابان در کیف به نام «همدستان اوکراینی نازی ها» در دوران جنگ جهانی دوم شده است.


مؤسسه محافظ تاریخ ملی اوکراین روز شنبه فهرستی از اسامی افرادی را منتشر کرد که گفته می شود «کمک های قابل توجهی به فرهنگ اوکراین یا جهان داشته اند».
در حالی که این مؤسسه توصیه می‌کند نام خیابان‌ها را به نام گلدا مایر متولد کیف، که از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴ نخست‌وزیر اسرائیل بود، نام‌گذاری کنید، همچنین فهرستی از شخصیت‌های تاریخی مانند آندری ملنیک و یوگن اوناتسکی را ذکر کرده است.
اینها اعضای سازمان فاشیستی اوکراینی بودند. طبق وب سایت این موسسه، چنین تغییر نام هایی «برای از بین بردن کلیشه های ایدئولوژیک و اسطوره های میراث امپراتوری روسیه» ضروری است.
روزنامه اسرائیلی هاآرتز اخیراً در مورد تصمیم به قدردانی از شخصیت هایی مانند ملنیک و اونازکی ، نوشت این تصمیم گیری برای مورخان و شخصیت های برجسته یهودی بسیار نگران کننده است. به خصوص هنگامی که «تلاش های زیادی» در حال حاضر در اسرائیل علیه «تبلیغات روسیه» انجام می شود ، که سعی دارد دولت اوکراین به عنوان نازی ها و ضد یهود نشان دهد.
سازمان ملی گرایان اوکراینی در سال ۱۹۲۹ تأسیس شد و مبارزه برای استقلال اوکراین را رهبری کرد. از جمله، از طریق شاخه شبه نظامی خود، ارتش شورشی اوکراین (UPA). این دومی از نیروهای اشغالگر نازی برای حمله به جوامع یهودی در کشور در طول جنگ جهانی دوم حمایت فعال کرد.

انجمن یادبود هولوکاست یاد وشم در اسرائیل دراینباره گفت: «با توجه به جنگ در اوکراین، ما تمایل دولت اوکراین و به ویژه شهرداری کیف را برای تغییر نام خیابان های مرتبط با شخصیت های طرفدار روسیه درک می کنیم.»

با این حال ، در عین حال ، مقامات اوکراین باید از تاریخ درس بگیرند و مراقب باشند که از هیچ فردی که با نازی های قاتل که علیه یهودیان فعالیت کرده اند یا حمایت یا همکاری کرده اند پشتیبانی نکنند و آنها بزرگ ندارند از جمله آندری ملنک ، یکی از دو رهبر فاشیست اوکراینی که تا پایان از جنگ از هیتلر و همدستانش در زمان هولوکاست حمایت کرد. «

از زمان آغاز جنگ اوکراین، نمایندگان اسرائیل به دنبال رد هر نوع مقایسه ای در درگیری در اوکراین با هولوکاست و دوران نازی ها بوده اند. روز دوشنبه وزارت امور خارجه اسرائيل آناتولی ويکتوروف سفير روسيه را احضار کرد و ير لاپيد وزير امور خارجه اسرائيل از لاوروف همتای روسی خود به خاطر مقايسه هيتلر با زلنسکی انتقاد کرد. زلنسکی در اواسط ماه مارس در یک سخنرانی در کنست، حمله روسیه به کشورش را به «راه حل نهایی» هیتلر مرتبط دانست. این موضوع نیز انتقادات شدیدی را در اسرائیل برانگیخته بود.

۱ دیدگاه »

  1. اسرائیل درمورد نازیسم در اوکراین ابدا خود را به نفهمی نمی‌زند.
    اسرائیل خوب می‌داند چه کار می‌کند. برای اینکه خودش موجد و مولود نازیسم و فاشیزم است.

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: