پرش به محتوا

بحران اوکراین می تواند باعث بی ثباتی بیشتر خاورمیانه شود

راشا تودی

مترجم: حمید علوی

مجله هفته

فرستنده آمریکایی: بحران اوکراین می تواند باعث بی ثباتی بیشتر خاورمیانه شود

 بحران اوکراین ثبات کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا را که به شدت به واردات گندم و غلات روسیه و اوکراین وابسته هستند، تهدید می کند.  افزایش قیمت ها و اختلال در عرضه می تواند باعث قحطی، اعتراضات و مهاجرت گسترده در منطقه شود.

«س ان بی سی» روز پنجشنبه گزارش داد که بحران اوکراین عرضه گندم و غلات به کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا را تهدید می کند.  همانطور که رسانه آمریکایی اشاره می کند، روسیه و اوکراین حدود یک سوم کل صادرات گندم جهان، ۲۰ درصد صادرات ذرت و ۸۰ درصد روغن آفتابگردان را تامین خواهند کرد.

 قبل از شروع جنگ در اوکراین، بیش از ۹۵ درصد از کل صادرات غلات، گندم و ذرت اوکراین از طریق دریای سیاه حمل می شد و نیمی از این صادرات به کشورهای موسوم به منا (خاورمیانه و شمال آفریقا، خاورمیانه) می رسید.  سی‌ان‌بی‌سی می‌گوید: «این مسیر حیاتی اکنون بسته شده است و تجارت دریایی اوکراین را پس از حمله ارتش روسیه به بنادر آن فلج کرده است».

کمال علم، یکی از اعضای ارشد شورای آتلانتیک، به «س ان بی سی» گفت: «تورم و اقتصاد مهمتر از آزادی سیاسی برای ثبات منطقه هستند».  در حالی که کشورها به دنبال منابع جایگزین برای واردات مواد غذایی حیاتی خود بودند، افزایش تورم جهانی و محدودیت‌های صادراتی بالقوه اوضاع را بدتر کرد.  و علاوه بر این، در پس زمینه، تولیدات کشاورزی محلی با توجه به کمبود آب در کل منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بسیار محدود است.

 مصر به تنهایی، پرجمعیت ترین کشور جهان عرب، ۸۰ درصد گندم مورد نیاز خود را از اوکراین و روسیه وارد می کند.  لبنان که سال ها در بحران تورمی به سر می برد، ۶۰ درصد گندم خود را از روسیه و اوکراین وارد می کند.  هر دو کشور همچنین ۸۰ درصد غلات مورد نیاز تونس را تامین می کنند.

 کمبود منابع از روسیه و اوکراین می‌تواند تهدیدی برای امنیت غذایی باشد، به‌ویژه برای کشورهای کم‌درآمد، که در عین حال می‌توانند به ویژه در برابر تغییر مسیر بالقوه کمک‌ها آسیب‌پذیر باشند.

 به گفته دیوید بیزلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد، تأثیر کامل بحران اوکراین تا پاییز به منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا خواهد رسید.  بیزلی معتقد است که کمبود مواد غذایی می تواند باعث مهاجرت دسته جمعی شود.  توفیق رحیم، کارشناس ارشد اندیشکده برنامه امنیت بین‌المللی نیو آمریکا مستقر در دبی، به سی‌ان‌بی‌سی گفت: «در زمان افزایش تورم، افزایش قیمت کالاها و قرنطینه‌های زنجیره تأمین، کل منطقه ممکن است تابستان امسال شوک اقتصادی بی‌سابقه‌ای را تجربه کند.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: