پرش به محتوا

اخبار شصت و نهمین روز جنگ اوکراین


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


تاکید پوتین بر ارتباط بحران غذایی جهانی با تحریم های غرب

رئیس جمهور روسیه در گفتگوی تلفنی با همتای فرانسوی خود تاکید کرد بحران غذایی به تحریم‌های غرب علیه روسیه ارتباط دارد.

 طبق اعلام کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه به امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود گفت، کشور‌های غربی باید تامین تسلیحاتی برای اوکراین را متوقف کنند. پوتین کی یف را به جدی نگرفتن مذاکرات برای پایان جنگ متهم کرد.

پوتین در گفتگو با مکرون ضمن متهم کردن نیرو‌های اوکراینی به ارتکاب جنایات جنگی و اشاره به «بی اعتنایی» اتحادیه اروپا به این موارد اعلام کرد: «غرب می‌توانست با وارد کردن فشار به مقامات کی یف و توقف تامین تسلیحات برای اوکراین، به توقف این جنایات کمک کند.»

پوتین همچنین گفت، کی یف برای «کار جدی» در جهت پایان جنگ ثابت قدم یا آماده نبود. رئیس جمهور روسیه به همتای فرانسوی خود گفت: «طرف روس هنوز برای گفتگو آماده است.»

کاخ الیزه نیز اعلام کرد، مکرون ضمن تاکید بر درخواست‌ها از روسیه برای توقف حمله از پوتین خواست تا اجازه دهد روند تخلیه از کارخانه فولاد آزووستال در شهر بندری ماریوپول ادامه یابد. وی همچنین پیشنهاد داد تا «با سازمان‌های مرتبط بین المللی برای کمک به لغو محاصره روسیه بر صادرات غذای اوکراین از طریق دریای سیاه کار شود.»

در طرف مقابل، پوتین شرایط غذایی را به تحریم‌های غرب علیه روسیه ارتباط داد و به «اهمیت کارکرد بدون مانع زیرساخت حمل و نقل و لجستیک جهانی» اشاره کرد.

جنگ اوکراین منجر به کشته شدن هزاران نفر و آواره شدن بیش از ۱۳ میلیون نفر دیگر شده است که بزرگترین بحران پناهجویان در اروپا را پس از جنگ جهانی دوم رقم زده است.

ناتو ممکن است روسیه را در مورد اوکراین تحریک کرده باشد – پاپ فرانسیس با حرف های غیرمعمول!

پاپ فرانسیس گفته است که گسترش ناتو به سمت شرق ممکن است ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را برای به حمله به اوکراین تحریک کرده باشد.  در مصاحبه‌ای که روز سه‌شنبه توسط روزنامه ایتالیایی کوریره دلا سرا منتشر شد، پاپ این حدس را زد که «حضور ناتو در مقابل مرز های روسیه» ممکن است کرملین را وادار کرده باشد تا در ۲۴ فوریه اقدام نظامی را آغاز کند.

 او گفت: «نمی توانم بگویم که او تحریک شده است یا خیر، اما شاید تحریک شده است.»

 فرانسیس همچنین توضیح داد که در هفته های اول درگیری او درخواست کرده بود با پوتین ملاقات کند اما هنوز پاسخی دریافت نکرده بود.  با این حال، در حال حاضر او نمی خواهد با رئیس کلیسای ارتدکس روسیه، پاتریارک کریل، ملاقات کند.  به عقیده وی، رهبر کلیسای روسیه هنگام توضیح دلایل تهاجم طی تماس زوم، حمله روسیه را توجیه کرد.

 فرانسیس شکایت کرد: «من چیزی در مورد آن نمی فهمم. برادر، ما روحانیون دولتی نیستیم، نمی توانیم از زبان سیاست استفاده کنیم، اما (باید) از زبان عیسی استفاده کنیم.»

 پاپ قبلاً به دلیل عدم محکومیت مستقیم روسیه در روزهای اولیه حمله مورد انتقاد قرار گرفته بود.  در ماه مارس، او خواستار «شیوه ای متفاوت برای اداره جهان» شد و از کشورهای متمدن!!! خواست تا بر نیازهای «سلاح های بیشتر، تحریم های بیشتر، ائتلاف های سیاسی-نظامی بیشتر» غلبه کند.

کمیته تحقیقات روسیه حلقه افراد درگیر در برنامه سلاح های بیولوژیکی در اوکراین را شناسایی کرده است

کمیته تحقیقات روسیه توانست دایره افراد درگیر در توسعه سلاح های بیولوژیکی در اوکراین را شناسائی کند، زیرا معلوم شد که در میان آنها افرادی از وزارت دفاع ایالات متحده و شرکت های آمریکایی وجود دارند.

رئیس کمیته تحقیقات روسیه، الکساندر باستریکین، در مصاحبه با «RT» گفت: «تجزیه و تحلیل اسناد به دست آمده امکان تعیین دقیق دایره افراد مرتبط با فعالیت های بیولوژیکی نظامی در اوکراین، از جمله نمایندگان وزارت ایالات متحده شرکت های دفاعی و مالی ایالات متحده را فراهم می کند. ».

باستریکین افزود که افسران مجری قانون روسیه در حال پیگیری پرونده جنایی در این زمینه هستند.

به گفته باستریکین، کمیسیون تحقیق دریافت که از سال ۲۰۰۵ بودجه ایالات متحده برای برنامه های بیولوژیکی در اوکراین بیش از ۲۲۴ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: در چارچوب این پروژه، ایالات متحده حدود ۳۰ مؤسسه علمی وزارت بهداشت و کشاورزی اوکراین و چندین مرکز بهداشتی-اپیدمیولوژیک فرماندهی نیروهای پزشکی وزارت دفاع اوکراین را مدرن و تجهیز کرده است. 

رئیس کمیته تحقیقات به این نتیجه رسید که «نتایج تحقیقات قبل از شروع عملیات نظامی ویژه روسیه به مناطق تحت کنترل مقامات کیف منتقل شد.»

منبع: RT

نیروهای روسیه مواضع نیروهای اوکراینی را در نزدیکی کارخانه فولاد آزوف منهدم کردند

 ستیزه جویان گردان ملی‌گرای آزوف و نیروهای اوکراینی از آتش‌بس در کارخانه فولاد آزوف برای نفوذ به مواضع تیراندازان استفاده کرده‌اند.  همانطور که وادیم آستافیف، سخنگوی سرویس مطبوعاتی وزارت دفاع روسیه توضیح داد، اکنون نیروهای روسی به سمت آنها شلیک می کنند.  او در ادامه توضیح داد:

 «آنها از زیرزمین ها بیرون آمدند و در محوطه و ساختمان های کارخانه مواضع تیراندازی به نیروهای ما را گرفتند. اکنون واحدهای ارتش روسیه و جمهوری خلق دونتسک با کمک توپخانه و هواپیما شروع به از بین بردن این مواضع ستیزه جویان فاشیست کرده اند.»

 خبرنگار ریانووستی ;i در محل حضور داشت و گزارش میداد گفت: صدای شلیک آتش توپخانه به سمت کارخانه فولاد آزوف شنیده می شود و ستون های دود بر فراز ساختمان کارخانه دیده می شود.

 به دلیل آتش بس، چند صد غیرنظامی توانستند محوطه کارخانه فولاد و ولسوالی های اطراف را ترک کنند.  اما پس از آن، طرف اوکراینی شروع به گلوله باران کرد.

پوتین فرمان اقدامات تلافی جویانه جدید روسیه در مورد تحریم ها را امضا کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه فرمان استفاده از اقدامات تلافی جویانه اقتصادی در ارتباط با اقدامات غیردوستانه برخی از کشورهای خارجی و سازمان‌های بین‌المللی را امضا کرد.  به ویژه، این سند معاملات و انجام تعهدات در قبال اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی را که تحت تأثیر اقدامات تلافی جویانه محدودکننده قرار گرفته اند و همچنین صادرات مواد خام و محصولات از روسیه به نفع این افراد را ممنوع می کند.  متن این حکم به شرح زیر است:

« در رابطه با اقدامات غیردوستانه و غیرقانونی ایالات متحده آمریکا و کشورهای خارجی و سازمان های بین المللی که به آن ملحق می شوند، با هدف سلب غیرقانونی فدراسیون روسیه، شهروندان فدراسیون روسیه و اشخاص حقوقی روسیه از حقوق، محدود کردن مالکیت و حقوق مالکیت، در به منظور حفاظت از منافع ملی فدراسیون روسیه، من حکم می‌کنم که ارگان‌های دولت فدرال، نهادهای دولتی نهادهای تشکیل‌دهنده فدراسیون روسیه، سایر نهادهای ایالتی، ارگان‌های دولتی محلی، سازمان‌ها و افراد تحت صلاحیت فدراسیون روسیه، در فعالیت آنها فرض بر این است که از تاریخ لازم الاجرا شدن این مصوبه، تدابیر اقتصادی ویژه ای در رابطه با اشخاص حقوقی، اشخاص و سازمانهای تحت نظارت آنها اعمال خواهد شد.»

 پوتین همچنین به دولت دستور داد تا ظرف ۱۰ روز فهرست افرادی را که روسیه علیه آنها تحریم های تلافی جویانه اعمال می کند، تهیه کند.

ترانسنیستریا: حمله تروریستی جدید به یک مرکز تلویزیونی و رادیویی در مایاک

بنا به گزارش ها هواپیماهای بدون سرنشین به دو کیلوگرم پلاستیک و یک ظرف پنج لیتری با مخلوط بمب آتش زا و همچنین رادیویی که به عنوان چاشنی عمل می کرد مجهز شده بود. هواپیماهای بدون سرنشین خنثی شدند.

غرب هند را تحریک به تاثیر گذاری بر پوتین میکند.

نارندرا مودی نخست وزیر هند پس از سفرش به برلین به دانمارک سفر کرد. اين سیاستمدار ۷۱ ساله روز سه شنبه در کپنهاگ مورد استقبال ميت فردريکسن نخست وزير این کشور قرار گرفت. علاوه بر مذاکره برای مشارکت هند در منابع انرژی سازگار با محیط زیست، تمرکز بر حمله روسیه به اوکراین نیز از محورهای مذاکرات بود. فردریکسن خواستار آن شد که ولادیمیر پوتین رئیس روسیه باید «جنگ و کشتار را متوقف کند.» او امیدوار است که هند در این بحث از نفوذ خود با روسیه استفاده کند. مودی خواستار آتش بس فوری در اوکراین و همچنین گفتگو و دیپلماسی شد. هند در مورد جنگ اوکراين موضع بی طرفانه ای اتخاذ کرده است. از تحریم های غرب حمایت نمی کند و به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل رای ممتنع است. در عین حال هند به تازگی نفت ارزان تر روسیه را خریداری کرده داده است. هند مدت هاست که روابط خوبی با روسیه داشته است و به خاطر تجهیزات نظامی و قطعات یدکی اش به شدت به مسکو متکی است.

اسلواکی بر معافیت از تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه روسیه اصرار دارد

 ریچارد سولیک وزیر اقتصاد و معاون نخست وزیر اسلواکی خواستار معافیت کشورش از تحریم نفتی برنامه ریزی شده علیه روسیه شده است.  این سیاستمدار در بیانیه ای که روز سه شنبه پس از نشست وزرای انرژی اتحادیه اروپا در بروکسل توسط رسانه های اسلواکی منتشر شد، گفت که این برای اسلواکی «بسیار مهم» است.  اسلواکی در حال حاضر نمی تواند بدون نفت روسیه کار کند.

 پالایشگاه اسلوونفت در براتیسلاوا، که بخشی از گروه MOL مجارستان است، چندین سال طول می کشد تا از نفت سنگینی که در حال حاضر از روسیه تامین می شود، به نفت سبک تر تبدیل شود.  سولیک در ادامه:

 به همین دلیل است که ما مطمئناً بر چنین استثنایی پافشاری خواهیم کرد.»

 اسلواکی در حال حاضر تقریباً 100 درصد نفت و بیش از 80 درصد گاز طبیعی مورد نیاز خود را از روسیه تأمین می کند.  علاوه بر اسلواکی، مجارستان که به طور مشابه به واردات روسیه وابسته است، می خواهد از تحریم نفتی اتحادیه اروپا معاف شود.

پی پال حساب رسانه های مستقل را بست و موجودی آنها را مصادره کرد.

اداره خدمات پرداخت PayPal حساب های چند رسانه و روزنامه نگار مستقل را که عليه مواضع رسمی دولت آمريکا سخن میگویند را، مسدود کرده است. علاوه بر مسدود کردن، کل موجودی حسابذرا نیز مصادره کرده است.

از جمله رسانه های آسیب دیده می توان به سایت خبری مینت‌پرس اشاره کرد که به مدت شش ماه کامل از استفاده از سرویس پرداخت منع شد و مجله آنلاین کنسرسیوم نیوز که توسط روزنامه نگار تحقیقی برنده جایزه رابرت پارتی تأسیس شده بود و ۱۰ هزار دلار از کوجودی آن ضبط شد.

منار آدلی بنیان گذار و مسئول مینتپرس احتمال میدهد حمله گسترده ای به رسانه های مستقل در جریان است، او می گوید: «فشار بر روزنامه نگاری مستقل در آمریکای امروز به یک هنجار و رفتار عادی تبدیل شده است.»

در واکنش به اظهارات «لاپید»؛
مسکو: اسرائیل حامی نئونازی ها در اوکراین است

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای ضمن واکنش به سخنان وزیر خارجه رژیم اسرائیل اعلام کرد که اظهارات وی ضد تاریخ و نشانگر حمایت این رژیم از نئونازی ها در اوکراین است.

گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه روسیه امروز سه شنبه اعلام کرد که رژیم اسرائیل از گروه‌های نئونازی در اوکراین حمایت می‌کند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اظهارات «یائیر لاپید» وزیر خارجه اسرائیل «ضد تاریخی» است و تا حد زیادی توضیح می‌دهد که چرا دولت کنونی این رژیم از دولت نئونازی در کی یف حمایت می‌کند.

در این بیانیه آمده است: یهودی ستیزی در زندگی روزمره و در سیاست متوقف نشده و برعکس (در اوکراین) پرورش می‌یابد.

پیشتر «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در گفتگو با تلویزیون ایتالیا گفته بود که این واقعیت که ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین یهودی است، وجود عناصر نازی در کشورش را نفی نمی‌کند، چرا که «آدولف هیتلر» رهبر آلمان نازی هم خون یهودی در رگ‌هایش داشته است و خود یهودیان بدترین یهودستیزان هستند.

لاوروف با اشاره به کسانی که در کارخانه فولاد «آزوفستال» در شهر ماریوپل در اوکراین حضور دارند، آمریکا و کانادا را به آموزش «شبکه های نئونازی» که اکنون در صفوف ارتش اوکراین هستند، متهم کرد.

این اظهارات اعتراض شدید مقامات رژیم صهیونیستی را در پی داشت. وزیر خارجه این رژیم در این باره گفت: این یک اظهار نظر نابخشودنی، یک رسوایی و اشتباه تاریخی وحشتناک است و ما انتظار عذرخواهی داریم.

همزمان سفیر روسیه در اسرائیل نیز برای ارائه توضیحات احضار شده بود.

«نفتالی بنت» نخست وزیر اسرائیل نیز با غیر واقعی خواندن اظهارات لاوروف گفت: حرف‌های لاوروف در خصوص ریشه هیتلر دروغین است.

وی مدعی شد: هدف وزیر خارجه روسیه از چنین اظهاراتی سرزنش یهود است!

همچنین «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین در نیز پی اظهارات سرگئی لاوروف، مدعی شد که این مسئله نشان می‌دهد مسکو درس‌های جنگ جهانی دوم را فراموش کرده !!! یا هرگز یاد نگرفته است.

گفتنی است که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، اهداف اصلی عملیات نظامی این کشور را نظامی زدایی و نازی زدایی اوکراین اعلام کرده بود.

توضیحات مدیر فولاد آزوف درباره مشکلات تسخیر این کارخانه

انور زکیتیشویلی مدیر عامل شرکت آزوف استال، در مصاحبه ای با بی بی سی توضیح داد که چرا فولاد آزوف با وجود بمباران و گلوله باران ارتش روسیه به قلعه ای واقعی برای نئونازی ها اوکراینی تبدیل شد.
این کارخانه در ابتدا در سال ۱۹۳۰ ساخته شد. روس ها آن ها را به ۳۶ پناهگاه مجهز کرده اند که برخی از آن ها می توانند در برابر یک حمله هسته ای مستقیم مقاومت کنند. علاوه بر این شبکه گسترده ای از تونل های به عمق هشت متر ساخته شد.

پس از سال ۲۰۱۴ دولت اوکراین سیستم پناهگاه فولاد آزوف را ارتقا داد و در این سال جزئیات و نقشه های شبکه زیرزمینی را به جنگنده های این شهر تحویل داد. همچنین این پناهگاه‌ها را با بسته غذایی – که هر کدام برای یک نفر برای یک روز کافی است- تأمین می کرد.

این ارزیابی توضیح می دهد که چگونه هزاران ستیزه جو و صدها غیرنظامی توانستند هفته ها در زیر زمین زنده بمانند و تنها در حال حاضر برخی از زنان و کودکان شروع به تخلیه کرده اند. زکیتیشویلی گفت:

«هنگامی که جنگ آغاز شد، ما در شهر اعلام کرد که تمام افرادی که خود را در خطر میبینند می توانند به ما در کارخانه بپیوندند و پناه بگیرند.»

رئیس هیئت مدیره همچنین توضیح داد که فولاد آزوف یک قلعه واقعی است، چرا که این قلعه از سه طرف توسط آب احاطه شده است: از یک طرف رودخانه و در دو طرف دیگر دریا.

بیانیه جدید وزارت دفاع روسیه در مورد وضعیت اوکراین

سرلشکر ایگور کونشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه صبح روز سه شنبه گزارش جدیدی در مورد وضعیت عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین منتشر کرد. وی گفت موشک های با دقت بالا در نزديکی اودسا به يک مرکز لجستيک در يک فرودگاه نظامی اصابت کردند که سلاح های خارجی از طريق آن تحويل داده شده بود. در نتیجه سربازان روسی آشیانه هایی را با هواپیماهای بدون سرنشین بایراکتار تی بی ۲ و همچنین سلاح های موشکی و مهمات کشورهای آمریکایی و اروپایی را نابود کردند.
کونشنکوف همچنین گفت موشک های دقیق هوابرد روسیه شبانه به شش تاسیسات نظامی اوکراین برخورد کردند. از جمله این موارد می توان به یک فرماندهی حفاظت شده، یک انبار مهمات در نزدیکی شهرک اسلاتینو و چهار منطقه ای که پرسنل و تجهیزات نظامی در آن متمرکز شده اند اشاره کرد.
۶۹ سنگر، مناطقی که تجهیزات کارگری و نظامی نیروهای مسلح اوکراین در آن متمرکز است، مورد اصابت نیروی هوایی تاکتیکی و نظامی نیروی هوایی روسیه قرار گرفت. نیروهای واحد موشکی روسیه به نوبه خود به فرماندهی تیپ ۸۱ بسیج هوایی در نزدیکی روستای دولینا و تیپ ۷۷ دفاع ارضی اوکراین در نزدیکی پودلوفکا در منطقه خارکوف حمله کردند. علاوه بر این، در نزدیکی کولپاکینو در منطقه نیکلایف، پرتابگر موشک های ضدهوایی سیستم اس-۳۰۰ از بین رفت.
واحدهای توپخانه به ۵۴ موقعیت توپخانه نیروهای مسلح اوکراین، ۳۸ قلعه و ۱۹۵ منطقه ای که تجهیزات نظامی اوکراینی در آن قرار داشتند برخورد کردند. تا ستیزه جوی۲۳۰ فاشیست کشته و ۵۲ سلاح و تجهیزات نظامی از بین رفت.
کوناشنوف همچنین گزارش داد که دفاع هوایی روسیه شش فروند هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی را شبانه در نزدیکی شهرک های زیر نابود کرد: برزوفکا در منطقه اودسا، بورشچوا و چرنشچینا در منطقه خارکوف، باروینوک در منطقه خرسون و میخائیلوفکا در جمهوری خلق دونتسک. علاوه بر این، یک موشک زیردریایی توشکا اوکراینی از هوا در نزدیکی دمیتروکا و دو سیستم موشکی متعدد اسمرچ در نزدیکی ایسیوم به ضرب گلوله سرنگون شدند.

گزارش رسانه ها: اتحادیه اروپا می خواهد گاز آفریقایی را جایگزین واردات از روسیه کند

اتحادیه اروپا به دنبال افزایش همکاری با کشورهای آفریقایی برای جایگزینی واردات گاز از روسیه است. این را خبرگزاری بلومبرگ با استناد به پیش نویس سند اتحادیه اروپا گزارش داد. در گزارش این خبرگزاری آمده است:

«کشورهای آفریقا، به ویژه در بخش غربی قاره، مانند نیجریه، سنگال و آنگولا، پتانسیل استفاده نشده ای برای LNG ارائه می دهند.»

اتحادیه اروپا همچنین در نظر دارد یادداشت تفاهمی با مصر و اسرائیل برای افزایش عرضه LNG به اروپا تا تابستان امضا کند. علاوه بر این، اتحادیه اروپا در نظر دارد از دوبرابر کردن ظرفیت کریدور گاز جنوبی که گاز آذربایجان از طریق آن انتقال می‌یابد، به 20 میلیارد متر مکعب در سال حمایت کند.

به گزارش بلومبرگ، کمیسیون اروپا در نظر دارد در اواخر ماه جاری سندی را درباره «همکاری خارجی انرژی» تصویب کند.

شهردار بردیانسک در جنوب اوکراین: «آینده ما این است که بخشی از روسیه شویم»

الکساندر ساولنکو شهردار شهر بردیانسک در منطقه زاپوروژیه در جنوب اوکراین به سوالات خبرنگاران درباره آینده شهرش پاسخ داده است. پول روسیه و قوانین به تدریج معرفی خواهد شد. وقتی آلینا لیپ، خبرنگار مستقل آلمانی-روسی از او پرسید که آیا منطقه از نظر سیاسی با روسیه یا جمهوری خلق همسایه دونتسک همسو خواهد شد، او گفت که «ما برنامه ریزی می کنیم که آینده ما در کنار روسیه باشد». پرسش خبرنگار «به عنوان بخشی از روسیه؟» او گفت.

بردیانسک یک شهر بندری در دریای آزوف است که فاصله چندانی با شهر بزرگتر ماریوپول ندارد. شهر در حال حاضر افرادی را که از ماریوپل ویران شده تخلیه شده اند می پذیرد و آنها را در آسایشگاه های خالی می گذارد. مصاحبه خبرنگار با شهردار در بخشی از یک تور روزنامه نگاران که توسط وزارت دفاع روسیه برگزار شده بود، انجام شد.

همانطور که روزنامه نگار توماس روپر در مصاحبه با RT گزارش داد، اکثر مردم شهر ملیتوپل از اینکه ارتش روسیه کنترل شهر را به دست گرفت خوشحال هستند، اما از گفتن آشکار این موضوع می ترسند. آنها از سرکوب برای همکاری با دشمن می ترسند اگر روسیه دوباره منطقه را ترک کند. مانند بردیانسک، ملیتوپل نیز که 150000 نفر جمعیت دارد، در جنوب منطقه زاپوروژیه واقع شده است.

ایالات متحده 80 درصد از هویتزرهای M777 را به اوکراین عرضه کرده است

به گزارش ریانووستی به نقل از سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، ایالات متحده 80 درصد از هویتزرهای اختصاص داده شده خود را به اوکراین تحویل داده است.

وی با بیان اینکه 70 قبضه از 90 اسلحه درگیر بوده است، گفت: می توانم تأیید کنم که 80 درصد هویتزرها به اوکراینی ها تحویل داده شده است.

همچنین طرف اوکراینی نیمی از 140000 گلوله 155 میلی متری در نظر گرفته شده برای هویتزرها را دریافت کرد. علاوه بر این، بیش از 170 پرسنل نظامی اوکراینی در M777 آموزش دیده اند.

این مقام مسئول گفت: 50 اوکراینی دیگر فردا در محل تمرین حاضر خواهند شد تا تمرینات خود را در این هفته آغاز کنند. به گفته وی، 20 پرسنل نظامی اوکراین از روز قبل یک جلسه آموزشی یک هفته ای را با پهپادهای شناسایی فینیکس گوست آغاز کرده بودند.

این تمرین همچنین می تواند در خاک آلمان انجام شود. جان کربی، سخنگوی وزیر دفاع آمریکا روز شنبه گفت که ارتش اوکراین در چندین مکان خارج از اوکراین از جمله آلمان آموزش می بیند. در آن لحظه آموزش سربازان در خاک آلمان آغاز شده بود.

چین: مقصر اصلی بحران در اوکراین، دولت آمریکاست
وزارت امور خارجه چین اعلام کرد: مسئولیت غیرقابل انکار بروز بحران در اوکراین به عهده‌ی دولت آمریکاست، چرا که واشنگتن پیمان شکنی کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی راشاتودی، وزارت امور خارجه‌ چین با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد، مقصر اصلی بحران در اوکراین، دولت آمریکاست. از سوی دیگر، روسیه پس از امضای دو قرارداد بزرگ تجاری با چین، میزان صادرات گاز به پکن را تنها در سال جاری میلادی تا ۶۰ درصد افزایش داده است.

در بیانیه‌ی رسمی وزارت امور خارجه چین آمده است: «مسئولیت غیرقابل انکار بروز بحران در اوکراین به عهده‌ی دولت آمریکاست، چرا که واشنگتن پیمان شکنی کرد و تلاشی مداوم و پیوسته را برای گسترش پیمان نظامی ناتو به سمت شرق در دستور کار قرار داد.»

روابط اقتصادی پکن با مسکو در یک سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. صادارت گاز روسیه به چین با افزایش ۶۰ درصدی همراه بوده و در همین مدت، صادرات گاز روسیه به کشور‌های اروپایی نزدیک به ۲۷ درصد کاهش یافته است.

بنجامین چیائو، استاد دانشکده بازرگانی در پاریس می‌گوید، صادرات گاز روسیه به چین، بیش از این هم جای افزایش دارد.
وی اظهار داشت: همکاری در حوزه‌ی انرژی بین روسیه و چین بویژه در درازمدت، بسیار امیدبخش و دلگرم کننده است. اگرچه افزایش صادرات از روسیه به چین در دو سه سال آینده چالش‌های فراوانی پیش رو دارد، زیرا صادرات انرژی به شرق با محدودیت منابع روبروست.

چیائو افزود: برآورد‌ها نشان می‌دهد صادرات گاز روسیه به چین می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ به ۲۸ میلیارد متر مکعب افزایش یابد. این افزایش در مقایسه با ۱۵۵ میلیارد متر مکعب گاز صارداتی روسیه به اروپا در سال ۲۰۲۱ تقریبا ناچیز است. اما در درازمدت این مشکل را می‌توان برطرف ساخت، زیرا روسیه و چین در سال جاری میلادی دو توافقنامه بزرگ در حوزه انرژی امضا کردند.

این استاد دانشکده بازرگانی در پاریس ادامه داد: ظرفیت انتقال گاز از خط لوله‌ی بزرگتر به چین ۲۸ میلیارد متر مکعب در سال است. صادرات گاز به چین از مسیر خط لوله‌ی مغولستان نیز از گنجایش ۵۰ میلیارد متر مکعبی در هر سال برخوردار است. ساخت این خط لوله قرار است در سال ۲۰۲۴ آغاز شود و در سال ۲۰۲۷ نیز به مرحله‌ی اجرا گذاشته خواهد شد.

وی گفت: فکر می‌کنم این اقدام برای روسیه خردمندانه باشد که منابع مورد نیاز برای اجرای این توافقنامه‌ها را تامین کند، زیرا از فروش روزانه‌ی گاز خیلی بهتر است؛ البته روس‌ها گازشان را رایگان عرضه نمی‌کنند.

انهدام ۳۶ زیرساخت‌ نظامی اوکراین
به گزارش شبکه تلویزیونی روسیاالیوم، ایگور کوناشنکوف اعلام کرد نیروی هوایی روسیه ۳۶ زیرساخت نظامی اوکراین را طی ساعات گذشته با استفاده از موشک‌های بسیار دقیق هدف قرار داد.
مراکز فرماندهی، انبار مهمات و تسلیحات، چهار سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ از جمله زیرساخت‌های منهدم شده در این حملات است.
کوناشنکوف گفت: «جنگنده‌های نیروی هوافضای روسیه ۱۳ منطقه استقرار نیرو‌ها و تجهیزات نظامی اوکراین را هدف قرار دادند. یگان موشکی ارتش روسیه نیز چهار مرکز استقرار نیرو‌ها و تجهیزات نظامی ارتش اوکراین را هدف قرار داد. همچنین دو مرکز فرماندهی از جمله مرکز فرماندهی تیپ مکانیزه ۹۳ هدف قرار گرفت و منهدم شد.» وی افزود: «یگان توپخانه ارتش روسیه نیز دو مرکز فرماندهی و هشت آتشبار توپخانه و ۱۲ پایگاه و ۲۸ مرکز استقرار نیرو‌ها و تجهیزات نظامی ارتش اوکراین را هدف قرار داد.»
کوناشنکوف همچنین از انهدام ۱۳ مرکز استقرار نیرو‌های نظامی اوکراین و نیز هلاکت ۱۷۰ تن از ملی گرایان اوکراینی خبر داد و افزود نیروی هوایی روسیه هفت فروند جنگنده را سرنگون و پنج فروند موشک را رهگیری و منهدم کرد.
کوناشنکوف ادامه داد: ۱۷۰ تن از نیرو‌های ملی گرای افراطی اوکراین کشته شدند و ۳۶ محموله سلاح ومهمات نیرو‌های اوکراینی هدف قرار گرفت و منهدم شد. سامانه پدافند هوایی روسیه سه پهپاد بیرقدار (ساخت ترکیه) را هدف قرار داد و منهدم کرد. دو پهپاد نیز در منطقه خارکیف سرنگون شد. پنج فروند موشک نیز در منطقه ایزیوم و دیگر مناطق رهگیری و منهدم شد.

رئیس مجلس دوما: کشور‌هایی که اوکراین را مسلح می‌کنند مسئول طولانی شدن جنگ هستند
به گزارش شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه، ویچسلاو والودین خواستار مسئول دانستن سران همه کشور‌هایی شد که نظام اوکراین را مسلح می‌کنند و موجب شعله ور شدن درگیری در این کشور و کشیدن جهان به سمت فاجعه می‌شوند. وی گفت سران کشور‌های اروپایی و در رأس آن‌ها آلمان ممکن است ملت‌های خود را به سمت مشکلات شدیدی سوق دهند.
والودین همچنین گفت مسئولان این کشور‌ها به بخشی از درگیری در اوکراین تبدیل شده اند و با فرستادن تسلیحات به این کشور، دستان خود را آلوده کردند. آن‌ها باید مسئول دانسته شوند و به عنوان مجرم تحت محاکمه قرار بگیرند.
رئیس مجلس دومای روسیه تأکید کرد مسئولان این کشور‌ها با این اقداماتشان، جهان را به سمت فاجعه سوق می‌دهند.

نارندا مودی گفتگو بین روسیه و کشور‌های غربی را خواستار شد
به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، نارندا مودی در کنفرانس خبری در برلین با صدر اعظم آلمان گفت هند از همان ابتدای بحران خواستار آتش بس شد و تاکید می‌کند گفتگو تنها راه برای حل بحران موجود است.
وی افزود هیچ طرفی نمی‌تواند پیروز میدان باشد و همگان متحمل خسارت خواهند شد.

تغییر مسیر ترافیک اینترنتی در خرسون به سمت زیرساخت ارتباطاتی روسیه
خبرگزاری رویترز گزارش داد: نت بلاکس (NetBlocks) دیده بان اختلالات اینترنتی روز دوشنبه اعلام کرد روسیه مسیر ترافیک اینترنتی در منطقه خرسون اوکراین را به زیرساخت ارتباطاتی خود وصل کرده است.
این اقدام به نظر با هدف تقویت تسلط روسیه بر این منطقه صورت گرفته که این کشور مدعی در دست داشتن کامل کنترل آن است.
مقامات منصوب توسط روسیه در بخش‌هایی از خرسون گفته اند این منطقه از روز اول مه شروع به استفاده از روبل روسیه خواهد کرد.
نت بلاکس که در لندن مستقر است، اعلام کرد روز شنبه شاهد قطع کامل اینترنت در سراسر خرسون بود و ارتباط اینترنتی بعد از چند ساعت دوباره برقرار شد، اما علائم مختلف نشان می‌دهد ترافیک اینترنتی اکنون از روسیه عبور می‌کند.آلمان با تغییر موضع قبلی برای تحریم نفتی روسیه اعلام آمادگی کرد
خبرگزاری رویترز گزارش داد: آلمان روز دوشنبه گفت آماده حمایت از تحریم فوری نفت روسیه توسط اتحادیه اروپاست.
این یک تغییر موضع جدی از جانب بزرگترین مشتری انرژی روسیه است که ممکن است راه را برای اعمال تحریم اروپا در عرض چند روز آینده باز کند.
روبرت هابک وزیر اقتصاد آلمان در بروکسل گفت: «ما توانسته ایم به اوضاعی دست یابیم که در آن آلمان قادر به تحمل یک تحریم نفتی است. این بدان معناست که این کار نمی‌تواند بدون عواقب باشد.»
وی در این شهر با همتایان خود از اتحادیه اروپا دیدار کرد.

پنتاگون عرضه تسلیحات به روسیه توسط دیگر کشورها را تکذیب کرد

جان کربی، سخنگوی پنتاگون شب گذشته در جمع خبرنگاران اعلام کرد که ایالات متحده اطلاعاتی در خصوص ارسال تسلیحات نظامی به روسیه از سوی سایر کشورها یا تلاش روسیه برای به دست آوردن چنین تجهیزاتی را در اختیار ندارد.

سلست والاندر، دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور امنیت بین‌الملل، روز گذشته، دوشنبه اعلام کرد که هدف اصلی ایالات متحده در شرایط کنونی شکست استراتژیکی روسیه در اوکراین است که این مسئله در خصوص شکست نظامی، اقتصادی و سیاسی این کشور است.

فشار آمریکا و غرب بر کشورهای آفریقایی برای اتخاذ موضع علیه روسیه


سفیر روسیه در آنگولا گفت: کشورهای آفریقایی برای اتخاذ موضع علیه روسیه درباره تحولات اوکراین تحت فشار و باج خواهی شدید قرار دارند ولی این کشورها بر بیطرفی و حمایت از صلح و توافق تأکید دارند.

به گزارش روسیا الیوم، «ولادیمیر تاراروف» سفیر روسیه در آنگولا، گفت: کشورهای غربی فشار شدیدی بر کشورهای آفریقایی وارد کرده و از آنها می‌خواهند روسیه را در مورد اوکراین محکوم کنند؛ این در حالی است که آمریکا نیز پیام‌های تهدید آمیزی در این خصوص به کشورهای آفریقایی ارسال کرده است.

سفیر روسیه در آنگولا افزود: اطلاع داریم که آنگولا و دیگر کشورهای آفریقایی تحت فشار شدید کشورهای غربی هستند که از آنها می‌خواهند روسیه را محکوم کنند، اما کشورهای آفریقایی اقدامات علنی خود را قاطعانه اعلام و تأکید می‌کنند که به دنبال ایجاد صلح و آرامش و کمک به روند دستیابی به توافق بین طرفین درگیری در بحران اوکراین هستند.

وی با تأکید بر اینکه غرب در مسیر مطالبات خود از کشورهای آفریقایی برای محکومیت روسیه، به سطح تهدید و باج خواهی رسیده که رویکردی غیراخلاقی است، گفت: غربی‌ها به تهدید و باج خواهی روی آورده‌اند و من یک بار دیگر تاکید می‌کنم که این، غیراخلاقی است.

سفیر روسیه در آنگولا در پایان گفت: می‌خواهم یادآوری می‌کنم که وقتی غرب در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به قطعنامه ضد روسیه رأی مثبت داد، تقریباً همه کشورهای آفریقایی موضع بی‌طرفی گرفتند، یعنی رأی ممتنع دادند و این بدان معناست که آنها از این قطعنامه حمایت نکردند اما جرأت مخالفت با آن را نداشتند، زیرا تحت فشارهای شدید بودند.

گفتگوی تلفنی وزرای دفاع روسیه و ترکیه درباره اوضاع فعلی در اوکراین

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که سرگئی شایگو وزیر دفاع این کشور روز دوشنبه در جریان گفتگویی تلفنی با خلوصی آکار، همتای ترک خود، وضعیت کنونی اوکراین، از جمله مسائل انسان دوستانه را مورد بررسی قرار داد. ین وزارتخانه یادآور شده که مبتکر این گفتگو طرف ترک بوده است.

هفته گذشته نیز ولادیمیر پوتین، رئیس ‌جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای وی، با در نظر گرفتن نتایج مذاکرات آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در مسکو، درباره جنبه‌های بشردوستانه اوضاع در اوکراین و دونباس گفتگو کردند.

اردوغان روز گذشته یادآور شد که قصد دارد در هفته جاری بار دیگر با همتای روسی خود مذاکراتی تلفنی انجام دهد.

اعتراض گرجستان به اتهامات بی‌اساس اوکراین درباره کمک به روسیه

کاردار سفارت اوکراین در تفلیس در رابطه با اظهارات اطلاعاتی وزارت دفاع اوکراین مبنی بر صادرات مجدد کالا از فدراسیون روسیه به گرجستان، روز دوشنبه به وزارت امور خارجه این کشور احضار شده و از وی درخواست توضیح شد. بر اساس اطلاعات وی‌سایت رسمی وزارت دفاع اوکراین، به عقیده مقامات کی‌یف، گرجستان به روسیه برای دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کند.

وزارت امور خارجه گرجستان اعلام کرد: «تیموراز جانجالیا» معاون وزیر خارجه بار دیگر نارضایتی طرف گرجستانی را از ادامه چنین اظهاراتی از سوی دولت اوکراین ابراز کرده و یادآور شد که انتشار اطلاعات بر اساس چنین حقایق تأیید نشده‌ای به مشارکت بین دو کشور لطمه خواهد زد.

وزارت خارجه گرجستان از دیپلمات اوکراینی خواست که دلایل و مدارک واقعی ارائه دهد که درستی چنین اتهاماتی را ثابت کند، زیرا مقامات کی‌یف از قبل آنها را ارائه نکرده بود.

در این نشست بر حمایت تزلزل ناپذیر گرجستان از اوکراین و مردم اوکراین در برابر تجاوز نظامی روسیه مورد تاکید قرار گرفت. پیش از این، سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهوری گرجستان اعلام کرد که مقامات تفلیس در شرایط کنونی موضوع گسترش کمک‌های نظامی از سوی ایالات متحده را مطرح نمی‌کند، ولی در بحبوحه حوادث اوکراین، خواستار حمایت سیاسی بیشتر واشنگتن است.

مولداوی تهدید نظامی از جانب روسیه احساس نمی‌کند

آل دیاکونو، مسئول مطبوعاتی وزارت دفاع مولداوی روز دوشنبه اعلام کرد که مقامات این کشور هیچ نشانه‌ای نمی بینند که نشان دهنده تهدید نظامی از سوی روسیه باشد. این دیپلمات بدین ترتیب در خصوص گزارش منتشره از سوی روزنامه تایمز انگلیس صحبت کرد که مدعی شده بود روسیه خود را برای «حمله» به مولداوی آماده کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع تاکید کرد، همه نهادهای دولتی مولداوی از آغاز عملیات نظامی روسیه در خاک اوکراین‌ در حالت آماده باش کامل فعالیت داشته و روند اوضاع را از نزدیک و با دقت زیر نظر دارند. وی گفت: «در حال حاضر هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که مولداوی در معرض تهدیدی از جانب روسیه باشد. نه تنها مقامات مولداوی، بلکه شرکای خارجی این کشور نیز به همین عقیده را دارند.»

روسیه اجازه شرکت در کنفرانس یونسکو درباره آزادی رسانه‌ها را نیافت

وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که نمایندگان این کشور در کنفرانس آزادی رسانه‌ها به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات در روز سه‌شنبه، 3 ماه مه (14 اردیبهشت) شرکت نخواهد کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است: «دبیرخانه یونسکو به نمایندگی از برگزارکنندگان این مجمع، به بهانه‌ای دور از ذهن، درخواست‌های روسیه برای برگزاری نشست ویژه درباره تأثیر شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات بر کار رسانه‌ها و همچنین سخنرانی‌های کارشناسی نمایندگان این کشور را رد کرده است.»

این وزارتخانه یادآور شد که این سازمان انگیزه تصمیم خود را بر اساس این مسئله قرار داده که گویا پیشنهادات روسیه الزامات کنفرانس را برآورده نمی‌کند. این در حالی است که پیشنهادات طرف روسی به موقع ارسال شد و به طور کامل با موضوع اصلی رویداد مطابقت داشت.

وزارت امور خارجه روسیه افزود، دبیرخانه یونسکو در این تصمیم گیری از مواضع کشورهای مغرض غربی پیروی کرده استکه سیاست «حذف» روسیه از عرصه بین المللی را ترویج می‌کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: