پرش به محتوا

مذاکرات هسته ای: آیا آمریکا همچنان به دیپلماسی اعتقاد دارد؟


نوشته تد اسنایدر
برگردان حمید علمی
آنتی وار
مجله هفته


«جو بایدن قول داد که فرمانده دیپلماسی خواهد بود. او قول داد که پس از آشفتگی سال های جنگ طلب ترامپ، عصر «دیپلماسی بی امان» را آغاز کند.»

اما ایالات متحده در مذاکرات بر سر جنگ در اوکراین شرکت نکرده است و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه از زمان آغاز جنگ با همتای روس خود صحبتی نکرده است. تنها زمزمه ضعیفی از دیپلماسی درباره کوبا شنیده می شد، خوان گوایدو هنوز رئیس جمهور ونزوئلا است که توسط ایالات متحده به رسمیت شناخته شده و مورد حمایت قرار می گیرد و به نظر می رسد هیچ کس کره شمالی را به خاطر نمی آورد.

احیاء و بقای توافق هسته ای ایران به لحظه حساس رسیده است. بلینکن اخیرا گفت که هنوز امکان دستیابی به توافقی وجود دارد که بتواند راه را برای توافق هسته ای هموار کند.

اما با گذشت بیش از یک سال از ریاست جمهوری بایدن، هنوز هیچ توافق هسته ای با ایران پا نگرفته است. بلینکن اعتراف کرده است که «تصمیم دولت ترامپ برای عقب نشینی از توافق یک اشتباه فاجعه بار بود.» ایران یک امکان آسان برای بایدن و برای پیروزی اولیه در عصر جدید دیپلماسی بی امان بود اما بایدن به جای اقدام سریع و زودهنگام برای بازگرداندن ایالات متحده به پایبندی به توافق و نجات توافق هسته ای برجام، دچار تردید شد، بجای برداشتن تحریم ها در ازای بازگشت به پایبندی آنها را تشدید کرد و از تضمین این که ایالات متحده برجام را زیر پا نمی گذارد، خودداری کرد.

اکنون که توافق احتمالی در افق دید قرار دارد و مذاکرات غیرمستقیم در راه است، ایالات متحده هنوز مستقیماً با ایران گفتگو نکرده است، اگرچه ایران خواستار «دیدار حضوری… در اسرع وقت» شده است، به مدت شش هفته همه چیز در کما فرو رفته است.

«اروپا از ایالات متحده می خواهد که وارد مذاکره شود، مذاکرات را تکمیل کند و به توافق هسته ای برجام بازگردد. در نامه ای سرگشاده که توسط بیش از چهل مقام با نفوذ اروپایی، از جمله وزرای امور خارجه پیشین از ۹ کشور، نخست وزیران سابق سوئد و نروژ، امضا شد.» هانس بلیکس، مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و خاویر سولانا، دبیرکل سابق ناتو، از ایالات متحده خواستند که «رهبری قاطعانه و سریع مذاکرات را بر عهده بگیرد و انعطاف لازم را برای حل و فصل اختلافات سیاسی (غیر هسته‌ای) باقیمانده با تهران نشان دهد.»

متن این نامه «نگرانی فزاینده» را ابراز می کند که با «متن نهایی [که] اساساً آماده و روی میز است … به نظر می رسد مذاکرات برای بازگرداندن پایبندی ایران و بازگشت ایالات متحده به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) وارد یک بن بست شده است. دوره ای که پیشرفت واقعی و خوشایندی را که در ماه های اخیر در جهت بازگرداندن دستاوردهای منع گسترش سلاح های هسته ای که برای صلح و امنیت بین المللی حیاتی است، خنثی می کند.

اما اگر گزارش‌های اسرائیل را باور کنیم، این هشدار ممکن است مورد توجه قرار نگرفته باشد. بر اساس گزارش‌های روزنامه اسرائیل هیوم و پخش عمومی کان، «احتمال اینکه طرفین در آینده قابل پیش‌بینی توافقنامه‌ای را امضا کنند به طور تصاعدی کاهش می‌یابد. مقامات اسرائیلی ادعا می کنند که کاخ سفید «اکنون بسیار بیشتر از گذشته» تمایل دارد تا بپذیرد که مذاکرات احتمالاً به شکست می انجامد.
بر اساس گزارش باراک راوید، «دولت بایدن اخیراً شروع به بحث در مورد سناریویی کرد که در آن توافق هسته‌ای احیا نمی‌شود.» به نظر می‌رسد این بحث برخلاف قول بایدن مبنی بر حمایت دولتش از دولت «دیپلماسی بی‌رحمانه» باشد. »
تریتا پارسی، نویسنده کتاب «از دست دادن یک دشمن» که گزارشی معتبر از مذاکراتی که منجر به برجام شد ایت، به من گفت که «مذاکرات هنوز نمرده است.» اما او گفت که «امید به سرعت در حال محو شدن است زیرا هیچ یک از طرفین حاضر به سازش نیستند. درباره موضوع سپاه [سپاه پاسداران انقلاب اسلامی] – قرص سمی که ترامپ عمداً از آن برای خرابکاری در هر تلاشی برای احیای توافق استفاده کرده است. ایران گفته است که می‌خواهد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا حذف شود. ایالات متحده از انجام این کار خودداری کرده است.»
پارسی به من گفت که ،«اگرچه بسیاری از مقامات ارشد اسرائیلی علناً اعلام کرده اند که اگر برجام احیا شود برای اسرائیل بهتر است، … دولت بنت از چنین فروپاشی استقبال می کند.»
ما نمی توانیم بدانیم که آیا گزارش ها و پیش بینی های اسرائیل درست است یا خیر. اما، گویی با آنها از لحاظ زمانی هماهنگی شده بود، چرا که دو اطلاعیه دیگر از واشنگتن زمانی منتشر شد که با توجه به حساسیت زمان حساس و مذاکرات، به جای تعامل دیپلماتیک با ایران، هدفشان خشمگین کردن ایران است.
در ۲۶ آوریل، بلینکن در برابر یک کمیته سنا شهادت داد که ایران در تلاش تلاش برای ترور وزیر امور خارجه سابق مایک پمپئو بوده است. بلینکن گفت: «من مطمئن نیستم که در یک محیط علتی چه میتوانم بگویم، اما به طور کلی اجازه دهید بگویم که تهدید دائمی علیه سیاستمداران آمریکایی، هم در حال و هم در گذشته وجود دارد.» بلینکن گفت که ایران باید تلاش برای هدف قرار دادن آدم‌های ما را متوقف کند.
این اظهارات با توجه به اینکه ایران در واقع بیشتر قربانی عملیات آمریکا و اسرائیل بوده است تا یک کسی که دست به ترور بزند، به شدت ریاکارانه است. در ژانویه ۲۰۲۰، آمریکا ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی را در یک حمله پهپادی در خارج از فرودگاه بغداد ترور کرد. پمپئو قویاً از ترور ژنرال ایرانی حمایت کرده بود و ظاهراً این مقام آمریکایی بود که اسرائیل را در جریان این طرح قرار داد.
در اواخر همان سال، محسن فخری زاده، دانشمند هسته ای ایران در طوفانی از گلوله ها و انفجارها در خارج از تهران ترور شد. پمپئو پنج روز قبل از ترور اسرائیل، مخفیانه با نتانیاهو، نخست وزیر وقت اسرائیل ملاقات کرده بود. یوسی ملمان، خبرنگار هاآرتص نوشت که «این بسیار بود. این احتمال وجود داشت که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر… با دونالد ترامپ مشورت کرده باشد. ترامپ و مربیان امنیتی و نظامی او باید از این تصمیم محرمانه مطلع بوده باشند.»

اگرچه ایران احتمالاً برخی از مخالفان خارج‌نشین را به‌عنوان بخشی از اختلافات داخلی به قتل رسانده است، این فعالیت‌ها از دهه‌ها پیش متوقف شد. به نظر نمی رسد ایران برنامه فعالی برای ترور بین المللی داشته باشد.
اگرچه به نظر می‌رسد بلینکن هیچ مدرکی برای تأیید ادعای خود ارائه نکرده است، اما پارسی می‌گوید که «منابع اطلاعاتی آمریکا بر این باورند که شواهد روشنی وجود دارد مبنی بر اینکه ایران ممکن است در تلاش برای ترور مقامات سابق ترامپ به دلیل دست داشتن در ترور قاسم سلیمانی باشد.»

«دومین مطلب، به طرز گیج کننده ای از سوی جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید منتشر شد. ساکی در پاسخ به این سوال که آیا ایران می تواند ظرف چند هفته تسلیحات هسته ای تولید کند، ساکی گفت: «بله، این قطعا ما را نگران می کند.»

روز بعد، کاخ سفید توضیح داد که «در حالی که ساکی به سؤالی در مورد تسلیحات هسته‌ای پاسخ می‌داد، به زمان بریک‌اوت اشاره می‌کرد. بنابراین منظور ساکی زمان لازم برای دستیابی به مواد شکافت پذیر کافی برای یک بمب اتمی بود، و نه ساخت یک سلاح هسته ای واقعی.»

در هر صورت، این اظهار نظر برای آمریکا افتضاح وقیحانه است. ایران هرگز برنامه تسلیحات هسته ای را دنبال نکرده است. ابتدا آیت الله روح الله خمینی و سپس آیت الله علی خامنه ای همیشه اعلام کرده اند که سلاح هسته ای بر اساس قوانین اسلامی ممنوع است و آمریکا می داند که ایران هیچگاه قصد ساختن بمب اتمی را نداشته. برنز، رئیس سیا اخیراً تأکید کرد که سیا «هیچ مدرکی دال بر تصمیم رهبر ایران [علی خامنه‌ای] برای مسلح کردن ایران به سلاح اتمی نمی‌بیند».
در مورد غنی سازی، ایران تنها مدت‌ها پس از پایان دادن به تعهدات قانونی آمریکا در مورد پایبندی به این توافق با خروج غیرقانونی ترامپ از برجام، به آرامی و با امکان برگشت‌پذیری از محدودیت‌های تعیین‌شده در برجام فراتر رفت. غنی یازی ایران به خوبی نظارت و کنترل شده است: ایران به طور کامل و پیوسته به تعهدات خود ذیل این توافق پایبند بوده است، همانطور که در ۱۱ گزارش متوالی آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان داده شده است.

بنابراین هنگامی که ایالات متحده از تلاش و عجله در ساختن بمب توسط ایران شکایت می کند، این ادعا با شواهد اعلام شده علنی توسط خود آنان در تضاد است. شکایت از غنی سازی اورانیوم وقیحانه و غیر منطقی است. اگر آمریکا نگران غنی‌سازی اورانیوم ایران است، بهترین، سریع‌ترین و ثابت‌شده‌ترین راه برای رفع این نگرانی‌ها، آغاز مذاکرات برای به نتیجه رسیدن توافق برای بازگشت به توافق هسته‌ای برجام است که بسیار خوب عمل کرده است.

http://www.antikrieg.com/aktuell/2022_04_29_irangespraeche.htm

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: