پرش به محتوا

مجلس آلمان: آموزش سربازان اوکراینی احتمالا اعلام جنگ به روسیه است.


منبع روسیه امروز

مترجم مینا صابری / مجله هفته.

براساس گزارش مجلس آلمان بوندستاگ: آموزش سربازان اوکراینی در خاک آلمان احتمالاً مشارکت در جنگ
ایالات متحده در حال حاضر در حال آموزش نیروهای مسلح اوکراین در آلمان است. بر اساس گزارش سرویس علمی در بوندستاگ، تحویل تسلیحات به اوکراین به معنای ورود به جنگ نیست، اما آموزش سربازان اوکراینی در خاک آلمان به معنی اعلام جنگ به روسیه است. نظر سخنگوی دولت جور دیگری است.

هفته‌هاست که برلین متهم به تردید در تامین تسلیحات برای اوکراین است. روز سه شنبه، دولت آلمان فدرال سپس به کیف تسلیحات سنگین مانند تانک های ضد هوایی گپارد اطمینان داد. منتقدان این اقدام به خطر شرکت آلمان در جنگ اشاره دارند. بر اساس گزارش سرویس علمی در پارلمان آلمان بوندستاگ، حمایت غرب از اوکراین با تحویل تسلیحات را نمی توان بر اساس قوانین بین المللی ورود به جنگ تلقی کرد. این را شبکه تحریریه آلمان (RND) با اشاره به سند دوازده صفحه ای گزارش کرده است.
«مسائل حقوقی حمایت نظامی از اوکراین توسط کشورهای ناتو بین بی طرفی و مشارکت در درگیری» نام این گزارش است که در ماه مارس تهیه شده است. بر این اساس، منشور سازمان ملل متحد، که روسیه نیز خود را ملزم به آن می‌داند، به هر کشوری اجازه می‌دهد تا «بدون نیاز به تبدیل شدن به یکی از طرف‌های درگیری از کشور که مورد حمله قرار گرفته حمایت کند». به گزارش RND، در این گزارش به طور مشخص آمده است:

« دولت حامی اوکراین در اینجا مثلا آلمان نقشی غیر خنثی بر عهده می گیرد، اما نقشی که در درگیری مستقیما دخالتی ندارد.»

این در مورد نقش به اصطلاح «غیر جنگی» است که در عین حال جایگزین «بی طرفی سنتی» در حقوق بین الملل شده است. بر این اساس، تحویل تسلیحات «صرف نظر از حجم تحویل سلاح ها» و همچنین صرف نظر از «تهاجمی» یا «تدافعی» بودن سلاح، ورود به جنگ محسوب نمی‌شود.

با این حال، همانطور که این مقاله نشان می دهد، بر اساس گزارش RND، حمایت از کیف همچنان می تواند تحت یک شرط متفاوت تفسیر شود. پس این گزارش ادامه میدهد:

« تنها در صورتی که علاوه بر تامین سلاح، طرف درگیری نیز در مورد چنین تسلیحاتی آموزش ببیند یا آموزش دیده باشد، کشوری که در آموزش یک طرف درگیر دخالت دارد دیگر محدوده عدم «دخالت در جنگ» را ترک میکند، و مستقیما درگیر جنگ میشود».

تنها چند روز پیش مشخص شد که وزارت دفاع ایالات متحده در حال آموزش اعضای نیروهای مسلح اوکراین در خاک آلمان است. جان کربی، سخنگوی پنتاگون جمعه گذشته گفت: بر این اساس، ایالات متحده با حمایت دولت آلمان فدرال، آموزش های تکمیلی را برای سربازان اوکراینی در تاسیسات نظامی آمریکا در آلمان آغاز کرده است.

مشخص نشد که کدام پایگاه نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. آلمان فدرال یکی از «چندین کشوری» است که ایالات متحده در آنها در حال آموزش اوکراینی ها در خارج از اوکراین است.

چند روز قبل، کریستین لامبرشت، وزیر دفاع آلمان (SPD) در پایگاه نظامی ایالات متحده در رامشتاین اعلام کرده بود که «در آینده، سربازان اوکراینی قرار است روی سیستم های توپخانه ای در خاک آلمان آموزش ببینند.» کربی همچنین روز جمعه گفت که «آموزش اولیه توپخانه» و همچنین «آموزش سیستم های راداری و خودروهای زرهی که اخیراً به عنوان بخشی از بسته های کمک امنیتی اعلام شده است» ادامه دارد.

به گفته سخنگوی پنتاگون، بیشتر آموزش ها توسط گارد ملی فلوریدا انجام می شود. به گفته کربی، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا دستور جابجایی موقت حدود ۱۶۰ عضو گارد ملی «که در آن زمان از گروه آموزشی مشترک چند ملیتی اوکراین حمایت می کردند» را صادر کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: