پرش به محتوا

دهها میلیارد برای خونریزی اما دریغ از ۴ میلیارد دلار برای گرسنگان یمن!

روسیه امروز
مترجم حمید علوی
مجله هفتهحدود ده سال است که جنگ داخلی در یمن در جریان است که در نتیجه مداخله نظامی ائتلافی به رهبری عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ به یک درگیری نیابتی منطقه ای تبدیل شده است. وضعیت انسانی اسفبار است.

سازمان ملل هشدار داده است که وضعیت انسانی در یمن ممکن است وخیم تر شود. با این حال، آتش بس توافق شده در آوریل، که تاکنون نسبتاً شکننده بوده است، می تواند راه حلی باشد.

دیوید گرسلی، هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل در یمن، در بیانیه ای که در آخر هفته منتشر شد، هشدار داد:
«عمیق تر شدن بحران انسانی در یمن واقعیتی است که ما باید فوراً به آن رسیدگی کنیم. بیش از ۲۳ میلیون نفر – تقریباً سه چهارم جمعیت یمن – اکنون به کمک نیاز دارند که تقریباً سه میلیون بیشتر از سال ۲۰۲۱ است.»

نماینده سازمان ملل از کشورهای کمک کننده خواست تا از آتش بس توافق شده در ابتدای آوریل با میانجیگری سازمان ملل برای ارسال کمک استفاده کنند:

« آتش بس به رهبری سازمان ملل فرصت مهمی برای سازمان های امدادی است تا کمک های ضروری و نجات دهنده را افزایش دهند و به سرعت به افراد بیشتری که نیاز شدید دارند، از جمله در مناطقی که دسترسی به آنها به دلیل درگیری مسلحانه و ناامنی محدود شده است، برسند.»

سازمان ملل متحد بر حمایت مالی کشورهای کمک کننده تکیه خواهد کرد تا سازمان های کمک رسانی بتوانند فورا خدمات خود را در یمن افزایش دهند. در غیر این صورت، علیرغم تحولات مثبت چند هفته اخیر، کمک های بشردوستانه در یمن در خطر فروپاشی قرار دارد.

گرسلی گفت که سازمان ملل به ۴.۳ میلیارد دلار برای برنامه اقدام بشردوستانه ۲۰۲۲ خود در یمن نیاز دارد که هدف آن معکوس کردن وضعیت انسانی رو به وخامت است. هدف این طرح رسیدن به ۱۷.۳ میلیون نفر است. گرسلی هشدار داد که تقریباً ۱۳ میلیون نفر «در حال حاضر در وضعیت قرمز شدید هستند».

با وجود این آتش بس، جناح های متخاصم در یمن یکدیگر را به عدم پایبندی به آتش بس متهم می کنند. شورشیان حوثی عربستان سعودی را به ادامه مسدود کردن فرودگاه صنعا، پایتخت یمن، علیرغم توافق بر خلاف آن، متهم کردند. محمد عبدالسلام، سخنگوی این سازمان روز یکشنبه در توییتر نوشت:

« ادامه بسته شدن فرودگاه صنعا و امتناع از پروازهای مورد توافق بر اساس آتش بس و همچنین ممانعت کشتی‌ها برای رسیدن به بندر الحدیده، شاهدی بر بی‌اعتنایی آشکار ائتلاف متجاوزین (عربستان سعودی و متحدان متجاوزش) و عدم جدیت آنها در مورد صلح است..»

عربستان سعودی در مارس ۲۰۱۵ به همراه امارات و تعدادی از متحدانشان با حمایت تسلیحاتی و لجستیکی آمریکا و چندین کشور غربی، مداخله نظامی خود را در جنگ داخلی یمن آغاز کرد. هدف بازگرداندن دولت مورد حمایت ریاض به قدرت و سرکوب حوثی ها بود که کنترل بسیاری از مناطق یمن را به دست گرفته بودند.

صدها هزار یمنی در حال حاضر قربانی جنگ و به ویژه مداخله عربستان شده اند. صدها هزار نفر دیگر در معرض خطر گرسنگی هستند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: