پرش به محتوا

اخبار شصت و هشتمین روز جنگ اوکراین


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


«شهر مرده»: منع آمد و شد دو روزه در اودسا در روز بزرگداشت قربانیان ۲ می

ویدئویی خیابان‌های متروکه را در طول یک روز منع آمد و شد در شهر اودسا در جنوب اوکراین نشان می‌دهد.  منع رفت و آمد توسط اداره نظامی این شهر از اول ماه مه از ساعت ۲۲ تا ۳ می در ساعت ۵ صبح اعمال شد. تحت عنوان رسمی به منظور «جلوگیری از تحریک».  در این مدت افراد فاقد اجازه نامه ای خاص مجاز به حضور در خیابان یا سایر اماکن عمومی نیستند.
امروزه بسیاری از مردم اودسا یاد کشته شدگان آتش سوزی در ساختمان اتحادیه کارگری در ۲ می ۲۰۱۴ را گرامی می دارند. پس از ناآرامی ها در مرکز شهر، صدها ,فاشیست اردوگاه و سنگرهای فعالان طرفدار روسیه را در مقابل تجارت شهر به آتش کشیدند. ساختمان اتحادیه در آن روز نیز آتش گرفت.  تا آن لحظه صدها نفر در ساختمان پناه گرفته بودند.  بر اساس آمارهای رسمی، ۴۲ نفر در عصر آن روز در یا نزدیک ساختمان اتحادیه جان باختند – سوخته، با گلوله یا با ضرب و شتم کشته شدند.

همانطور که یولیا ویتازوا، روزنامه‌نگار روسی در توضیح خود در مورد ویدئویی از اودسا اشاره کرد، ملی‌گرایان حق داشتند مرگ یک فعال نئونازی میدان را گرامی بدارند، اما قربانیان قتل عام در خانه اتحادیه کارگری حق برگزاری مراسمی را نداشتند .  در ۲ می، اودسا «شهری مرده» بود.

اهالی مسکو یاد قربانیان کشتار اودسا را گرامی داشتند.

مراسمی برای بزرگداشت قربانیان قتل عام در خانه اتحادیه کارگری اودسا در ۲ می ۲۰۱۴ در مسکو برگزار شد.  حدود ،۲۰۰۰ نفر در خیابان های پایتخت روسیه به سمت سفارت اوکراین راهپیمایی کردند.  آنها پوسترهایی با پرتره قربانیان در دست داشتند.  در بسیاری از پوسترهای دیگر آمده است: «اودسا، ما به یاد داریم».
در ۲ می ۲۰۱۴، ۴۳ تظاهرکننده صلح جو در اودسا در نتیجه خشونت های ملی گرایانه کشته شدند.  آنها در ساختمان عظيم ساختمان اتحاديه از دست گروهي نئونازی خشمگين پناه گرفته بودند، اما جتن خود را در آنجا از دست دادند – بر اثر سوختگي، خفگي، چماق يا تگرگ گلوله.  قتل عام در اوکراین هنوز شفاف سازی نشده است.  هشت سال بعد، عاملان و مسئولین جنایت هنوز از حمایت سیاسی دولت اوکراین برخوردارند.

بیانیه وزارت امور خارجه روسیه درباره کشتار اودسا

وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه ای از رویدادهای خانه اتحادیه کارگری در اودسا در ۲ می ۲۰۱۴ یاد کرد.  در آن زمان، یک اوباش فاشیست در جریان یک تعقیب و گریز، ده ها فعال ضد میدان را کشتند.

 اساساً، اودسا سرنوشت خاتین بلاروس را در سال ۱۹۴۳ تکرار کرده است. ۴۸ نفر زنده زنده سوزانده شدند، توسط گاز مونوکسید کربن مسموم شدند – یا در اثر سقوط از طبقات بالایی خانه اتحادیه های کارگری که توسط فاشیست ها  آتش کشیده شد، جان باختند. 

این وزارتخانه تاکید کرد که تمام جهان رویدادهای غم انگیز در خانه اتحادیه کارگری در اودسا را ​​تقریباً به صورت زنده دنبال کردند، در حالی که غرب «متمدن» سکوت غیر متمدنانه ای داشت.

 وزارت امور خارجه روسیه گفت: «ما هرگز این جنایت وحشتناک را فراموش نخواهیم کرد. ما برای شناسایی و مجازات همه کسانی که در این فاجعه دست داشته اند تلاش خواهیم کرد.»

جمهوری خلق دونتسک: طرف اوکراینی آتش بس را در کریدور فرار در کارخانه فولاد آزوف نقض کرد

ریانووستی گزارش داد، صدای شلیک گلوله و انفجار گلوله در نزدیکی کارخانه آهن و فولاد آزوف-فولاد در ماریوپل شنیده می شود.  یکی از نمایندگان وزارت کشور جمهوری خلق دونتسک به آژانس گفت که طرف اوکراینی آتش بس را نقض کرده است.

خبرنگار ریانووستی در ویدئویی گزارش داد که اتوبوس های آماده شده برای تخلیه محل تجمع غیرنظامیان را به دلیل درگیری نزدیک ترک کردند.در ۲۱ آوریل، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دستور داد تا حمله به فولاد آزوف متوقف شود و «منطقه صنعتی برای جلوگیری به گونه ای محاصره شود که مگس هم نتواند در آنجا پر بزند.»  از آن زمان، وزارت دفاع روسیه با همکاری سازمان ملل متحد و صلیب سرخ بین‌المللی در مورد راهروهای سبز روزانه برای غیرنظامیان باقیمانده موافقت کرده است.  تاکنون ۱۰۱ غیرنظامی از انبارهای بمب در محوطه کارخانه خارج شده و به مکان امن منتقل شده اند.

دیوانگان در قدرت!

آدام کينزينگر، نماينده جمهوريخواه کنگره، می خواهد قطعنامه ای را به کنگره ارائه کند که اجازه استفاده از نيروی نظامی آمریکائی  در اوکراین را می دهد که در صورت تصويب، به جو بايدن رئيس جمهوری آمريکا اجازه اعزام سربازان آمريکائی در اوکراين را خواهد داد.

نماینده جمهوری خواه آدام کینزینگر از ایلینوی روز یکشنبه اعلام کرد که قطعنامه ای را معرفی خواهد کرد که اجازه استفاده از نیروی نظامی را در صورتی می دهد که روسیه از «سلاح های شیمیایی، بیولوژیکی و/یا هسته ای» در اوکراین استفاده کند.
کینزینگر پیوسته از دخالت ایالات متحده در درگیری ها حمایت کرده است و در گذشته از اقداماتی حمایت کرده است که منتقدان وی و جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده می گویند می تواند منجر به «جنگ جهانی سوم» شود.

قطعنامه ای که کینزینگر به دنبال آن است به رئیس جمهور ایالات متحده اجازه می دهد تا ارتش ایالات متحده را در پاسخ به استفاده احتمالی روسیه از سلاح های شیمیایی، بیولوژیکی یا هسته ای در خاک اوکراین برای «کمک به دفاع و احیای تمامیت ارضی اوکراین» مستقر کند.

این قطعنامه به رئیس‌جمهور آمریکا این اختیار می‌دهد تا بدون نیاز به تحقیقات بین‌المللی، شخصا تصمیم بگیرد و تعیین کند که آیا چنین تجاوزی از سوی روسیه واقعاً رخ داده است یا خیر!! بر این اساس، چنین قانونی می‌تواند انگیزه‌ای برای نیروهای اوکراینی شود تا به امید کشاندن ایالات متحده به درگیری  چنین حمله‌ای را مهندسی کنند.

اوکراین بنادری را که که توسط روسیه  فتح میشود را تعطیل اعلام میکند.

  به گفته دولت کیف، مقامات اوکراین چهار بندر تصرف شده توسط روسیه در دریای آزوف و دریای سیاه را بسته اند.  اینها بنادر ماریوپول، بردیانسک، اسکادوفسک و چرسون هستند.همانطور که وزارت کشاورزی روز دوشنبه اعلام کرد، این اقدام تا زمانی اعمال می شود که این بنادر دوباره به کنترل اوکراین بازگردانده شود.
این حرکت برای  اوکراین از این نظر لازم بود چرا که هیچ تضمین امنیتی  برای ترخیص کالا از گمرک از کشتی های مسافری و یا محموله آنها وجود ندارد.  پیش از بنادر دیگر اوکراین به دلیل جنگ عملا کار نمی کردند.


۱۰۱ نفر  از کارخانه فولاد آزوف خارج شدند

بر اساس گزارش دفاع سرزمینی جمهوری خلق دونتسک ۱۰۱ نفر از جمله زنان و کودکان در چندین گروه از مناطق نزدیک فولاد آزوف در ماریوپل تخلیه شده اند.
 
واحد از نیروهای مسلح فدراسیون روسیه و جمهوری خلق دونتسک یک راهرو های بشردوستانه برای تخلیه ایمن از جمعیت غیر نظامی و آتش بس تحمیل باز کرد.

بنا به گزارش ها همه غیر نظامیان آزاد به روستای Besymennoje جایی که آنها باید یک خوابگاه، مواد غذائی و مراقبت های پزشکی را دریافت کرده اند، تخلیه شدند.  غیر نظامیان که می خواستند به مناطق تحت کنترل کیف بروند   به نمایندگان سازمان ملل متحد و کمیته بین المللی صلیب سرخ تحویل داده شدند.موشک های  روسیه به ۳۸ هدف اوکراینی اصابت کرد


  به گفته وزارت دفاع روسیه ۳۸  تاسیسات نظامی اوکراین که توسط موشک های روسی در یک روز هدف قرار گرفته است.  از جمله انبارهای اسلحه در مناطق Perwomaiskoje و Iljitschowka.

نیروهای موشکی روسیه 9 پایگاه و مناطق اوکراینی را که پرسنل و تجهیزات نظامی در آن مستقر بودند، گلوله باران کردند.  یک باتری BM-21 Grad نیز منهدم شد.
نیروهای پدافند هوایی ده پهپاد اوکراینی را از آسمان بزیر کشیدند.دو راکت Tochka-U در نزدیکی Petrovskoye در LVR رهگیری شدند.  علاوه بر این،  یک میگ-29 اوکراینی در نزدیکی اسلاویانسک سرنگون شده است.

واحدهای توپخانه نیز  شش انبارهای مهمات را نابود کرد و  ۲۸۰ سربازان اوکراینی کشته اند.

آموزش سربازان اوکراینی در آلمان مشارکت در جنگ است

کریستین لامبرشت، وزیر دفاع آلمان هفته گذشته اعلام کرد که سربازان اوکراینی بر روی سیستم های توپخانه ای در خاک آلمان آموزش خواهند دید.  با این حال، همانطور که کارشناسان پارلمان آلمان یا بوندستاگ اکنون در یک نظر کارشناسی تشخیص داده اند، این اقدام می تواند به منزله مشارکت غرب در جنگ طبق قوانین بین المللی باشد.  این توسط ار ان دی که این گزارش را در اختیار دارد منتشر شده است.

بر این اساس، بین نویسندگان ارزیابی حقوقی توافق وجود دارد که تحویل تسلیحات غربی طبق قوانین بین‌المللی نباید به عنوان ورود به جنگ ارزیابی شود.  با این حال، این تنها تا زمانی معتبر است  که در عملیات‌های جنگی شرکت نداشته باشد.  در این گزارش آمده است: «اما اگر علاوه بر تأمین سلاح، به طرف‌های درگیر نیز آموزش یا آموزش استفاده از این سلاح‌ها داده شود، می‌توان گفت اینکار منحر به خروج از آنچه «منطقه امن غیر جنگی» شده است».

نامه دوازده صفحه ای با عنوان «مسائل حقوقی حمایت نظامی از اوکراین توسط کشورهای ناتو بین بی طرفی و مشارکت در درگیری» در ماه مارس – و بنابراین قبل از تصمیم دولت آلمان برای آموزش سربازان اوکراینی در مورد سلاح های غربی – تهیه شده است.

نخست وزیر مجارستان به فهرست «دشمنان اوکراین» اضافه شد.


ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان به عنوان یکی از «دشمنان» اوکراین در وب سایت اوکراینی Mirotworts معرفی شده است.  این پورتال خود را نمایندگی آنلاین مرکز بررسی جرایم علیه مبانی امنیت ملی اوکراین معرفی می کند.

دلیل قرار گرفتن این سیاستمدار در این فهرست، امتناع او از عبور کمک های نظامی به کیف از طریق مجارستان است.  سازندگان پایگاه داده اوربان را یک «مبلغ ضد اوکراینی» و «همدست در جنایات روسیه» نامیدند.مجارستان همچنان تحریم انرژی اروپا علیه روسیه را رد می کند

برخلاف اتحادیه اروپا، مجارستان همچنان در برابر توقف واردات نفت و گاز روسیه مقاومت می کند.  سخنگوی دولت در بوداپست در ایمیلی در پاسخ به سوال خبرگزاری رویترز گفت: موضع مجارستان در مورد تحریم نفت و گاز تغییر نکرده است: ما از آن حمایت نمی کنیم.

در نشست ویژه امروز وزرای انرژی اتحادیه اروپا از جمله در مورد تحریم احتمالی انرژی علیه روسیه بحث می کنند.  به گفته وزیر خارجه آلمان، اروپا اکنون می خواهد به نفع کنار گذاشتن واردات نفت و گاز روسیه گفتگو کند.

شبه نظامیان خلق لوگانسک: 40 غیرنظامی اسیر شده از شهر پوپاسنایا آزاد شدند

شبه نظامیان خلق لوگانسک در گزارشی ویدیویی اعلام کردند که در نبرد برای شهر پوپاسنایا در شمال جمهوری خلق لوگانسک (LPR)، 40 غیرنظامی که در بازداشت بودند توسط نیروهای متحد نجات یافتند.

به گفته سرویس مطبوعاتی شبه نظامیان خلق، «در نتیجه عملیات رزمی موفقیت آمیز یگان های متحد، آنها موفق شدند یکی از ساختمان هایی را که در آن نازی های اوکراین غیرنظامیان را نگه داشته بودند، آزاد کنند.»

جنگنده LVR در این ویدئو بیان می کند که ساکنان چندین هفته گروگان و سپرهای زنده نگه داشته شده اند و جوان ترها مجبور به شرکت در جنگ می شوند.

سربازان گم شده

همانطور که در گزارش تصویری مشاهده می شود، بسیاری از سربازان کشته شده اوکراینی در خیابان های شهر تقریباً کاملاً ویران شده دراز کشیده اند.  به گفته یکی دیگر از جنگنده های LVR، صدها نفر از اجساد آنها در مزارع اطراف هستند و طرف اوکراینی آنها را تحویل نگرفته است.

این احتمال وجود دارد که دولت سعی دارد آنها سربازان گمشده اعلام کند«در اوکراین، آنها که ناپدید شده‌اند پولی دریافت نمی کنند »

او گفت که کشته شدگان توسط نیروهای مردمی جمع آوری و دفن می شوند.  این امر شناسایی آنها را بعدا دشوار می کند.

استفاده اوکراین از مین‌های ممنوعه
ارتش روسیه اعلام کرد اوکراین در جنگ با روسیه از مین‌های ممنوعه استفاده می‌کند.

شبکه تلویزیونی راشا تودی، اوکراین در جنگ با روسیه از مین‌های ممنوعه استفاده می‌کند. این گزارش می افزاید نیرو‌های روسیه در یکی از روستا‌های آزاد شده در جمهوری خلق دونتسک مقادیر زیادی از تسلیحات به جا مانده از ارتش اوکراین از جمله مین‌های ممنوعه را کشف کردند. استفاده از این مین‌ها بر اساس قوانین بین المللی ممنوع است. این نوع تسلیحات باید سال‌ها پیش امحاء می‌شد، اما کی یف همچنان آنها را در اختیار دارد. خبرنگار این شبکه تلویزیونی افزود: نیرو‌های روسیه با پیشروی در میادین نبرد مقادیر زیادی تسلیحات به جای مانده از نیرو‌های اوکراینی را کشف و ضبط می‌کنند.

نیرو‌های روس تاکنون صد‌ها میلیون دلار تسلیحات از نیرو‌های اوکراینی به غنیمت گرفته اند. از جمله این تسلیحات مین‌هایی هستند که اوکراین نمی‌خواهد جهان مطلبی درباره آن بداند. این تسلیحات مین‌هایی هستند که مقامات اوکراین سال‌ها پیش به جامعه بین المللی از امحاء آن‌ها خبر داده بودند. این مین ها به نحوی عمل می کنند که چنانچه فردی از روی آن عبور کند این مین به اندازه یک متر به فضا پرتاب می‌شود و آنگاه پس از چند ثانیه منفجر می‌شود و ترکش‌های آن افراد زیادی را می‌کشد. بر اساس معاهده‌ای که در سال ۱۹۹۷ امضا شد، کشور‌ها باید این نوع تسلیحات را امحا کنند. اوکراین هم این معاهده را امضا کرده است. اما با این وجود اوکراین همچنان نیم میلیون مین ممنوعه در اختیار دارد. این موضوع نشان می دهد اوکراین درباره نابود کردن این تسلیحات ممنوعه به جهان دروغ گفته است.

افزایش ۶۰ درصدی صادرات گاز روسیه به چین
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد صادرات گاز به شرکت سی ام پی سی چین از خط لوله گاز سیبری از ابتدای امسال ۶۰ درصد افزایش یافته است.
گازپروم با صدور بیانیه‌ای افزود: افزایش صادرت گاز بر اساس قرارداد بلندمدت بین دو کشور که در سال ۲۰۰۹ امضا شده بود و سال گذشته تمدید شد، صورت می‌گیرد.
پیش بینی می‌شود صادرات سالانه گاز روسیه به چین در پایان سال ۲۰۲۵ به ظرفیت ۳۸ میلیارد مترمکعب تعیین شده برسد.

باند فرودگاه اودسا هدف حمله قرار گرفت
به گزارش شبکه ویون، روسیه همچنان به بمباران مناطق شرقی و جنوبی اوکراین ادامه می‌دهد.
در بمباران‌های روسیه، باند فرودگاهی شهر اودسا اوکراین کاملا تخریب شده است. ولادیمیر زلنسکی متعهد شد به زوی این باند فرودگاه را بازسازی کند.
وزارت دفاع روسیه نیز از صحنه پرتاب موشک‌ها به سمت باند فرودگاهی تصاویری منتشر کرد. این وزارتخانه اعلام کرد، از موشک‌های بسیار دقیق اونیکس برای حمله به فرودگاه استفاده کرده است.این وزارتخانه همچنین اعلام کرد، به تسلیحاتی که از سوی امریکا و کشور‌های اروپایی به اوکراین ارسال شده بود، حمله کرده است.

لاوروف: شمار زیادی مزدور و افسر غربی برای جنگ علیه روسیه در اوکراین حضور دارند
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: شمار زیادی از مزدوران و افسران غربی در اوکراین حضور دارند تا با روسیه بجنگند.

روسیه خواستار تغییر نظام در اوکراین نیست


وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی گفت که کشورش به دنبال تغییر نظام در اوکراین نیست و این تنها آمریکا است که تخصص این کار را دارد و برای آن تلاش می کند.

وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی گفت که این کشور قصد تغییر نظام در اوکراین را ندارد.

بر اساس این گزارش، «سرگی لاوروف» در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی ایتالیایی گفت که روسیه خواستار تسلیم شدن ولادیمیر زلنسکی نیست بلکه خواهان آزادی تمام غیرنظامیان و توقف درگیری است.

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا روسیه خواستار تسلیم شدن زلنسکی است و آیا این شرط صلح است؟ گفت: ما خواستار تسلیم شدن وی نیستیم. بلکه می خواهیم دستور توقف درگیری و آزادی تمام غیرنظامیان را بدهد. زلنسکی اگر به نیروهای اوکراین دستور توقف درگیری و آزادی غیرنظامیان را دهد می تواند صلح را در کشورش برقرار کند.

لاوروف افزود: هدف ما تغییر نظام در اوکراین نیست. این تنها، تخصص آمریکاست. این تنها آمریکاست که برای این امر تلاش می کند. آنها در سراسر جهان دست به این کار می زنند.

وزیر خارجه روسیه گفت: ما خواستار تضیمن امنیت مردم در شرق اوکراین هستیم تا مورد تهدید نظامیان قرار نگیرند. همچنین می خواهیم که هیچ تهدیدی امنیت روسیه را از خاک اوکراین تهدید نکند.

در اقدامی تلافی جویانه؛
ویاچسلاو ولودین: اموال کشورهای متخاصم در خاک روسیه توقیف می‌شود


رئیس دومای دولتی روسیه امروز اعلام کرد که مسکو می تواند در اقدامی تلافی جویانه اموال کشورهای متخاصم در خاک خود را به نفع خود مصادره کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه مسکو تایمز، رئیس دومای دولتی روسیه امروز یکشنبه نسبت به مصادره دارایی های کشورهای متخاصم در مسکو هشدار داد.

«ویاچسلاو ولودین» امروز یکشنبه اعلام کرد: برای شرکت‌های مستقر در خاک روسیه که صاحبان آن‌ها شهروندان کشورهای متخاصم بوده و دولت های متبوعشان تصمیم به توقیف دارایی‌های مسکو گرفته باشند، اتخاذ تدابیر متقابل و مصادره دارایی‌ها اقدامی منصفانه است.

این مقام ارشد روس یادآور شد: تصمیم جاری به تلافی پیشنهاد آمریکا برای فروش اموال روسیه و پرداخت درآمد آن به اوکراین اتخاذ شده است.

«ویاچسلاو ولودین» تأکید کرد: درآمد حاصل از فروش این دارایی ها صرف توسعه کشورمان خواهد شد.

رئیس دومای دولتی روسیه گروهی از کشورهای متخاصم از جمله لیتوانی، لتونی، لهستان و حتی آمریکا را به نقض قوانین بین المللی و توسل به دزدی محض متهم کرده است.

وی در ادامه گفت: امروز، تجار روسی شرکت های خارجی فعال در روسیه را خریده و سهام شرکای خود را که می خواهند بازار ما را ترک کنند، خریداری می کنند.

وی از کشورهای متخاصم خواست تا به شیوه ای متمدنانه عمل کرده و به قوانین بین المللی احترام بگذارند.

تصمیم روسیه برای توقیف اموال کشورهای متخاصم پس از آن اتخاذ شد که «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا پیشنهادی را برای افزایش فشار اقتصادی بر روسیه از طریق افزایش توقیف و مصادره اموال الیگارشی‌ها مطرح کرد.

مسکو: اوکراین غیرنظامیان خود را گلوله‌باران می‌کند

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که بمباران دو روستا در منطقه «خرسون» اوکراین توسط نیروهای این کشور منجر به کشته و زخمی شدن غیرنظامیان منجر شد.

به گزارش ریانووستی، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که بمباران دو روستا در منطقه «خرسون» اوکراین توسط نیروهای این کشور منجر به کشته و زخمی شدن غیرنظامیان منجر شد.

این وزارتخانه گفت که نیروهای اوکراینی یک مدرسه، یک مهدکودک و یک قبرستان را در روستاهای کیسلوکا و شیروکا بالکا بمباران کردند. از تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها و زمان وقوع بمباران اطلاعی داده نشده است.

وزارت دفاع روسیه در ادامه نیز عنوان کرده است: نیروهای روسی توانسته اند به شهر خرسون، دومین شهر مهم منطقه دونباس در شرق اوکراین و همچنین بخش بزرگی از بندر راهبردی ماریوپل نفوذ کند.

گفتنی است، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی ویژه‌ای را در اوکراین آغاز کرد.

انفجارهای قوی «بلگورود» را لرزاند

مقامات منطقه «بلگورود» در روسیه که در مجاورت مرز با اوکراین قرار دارد، از وقوع دو انفجار قوی خبر دادند.

به گزارش ریانووستی، فرماندار منطقه «بلگورود» در روسیه که به مرز به اوکراین نزدیک است، از وقوع دو انفجار در این منطقه خبر داد.

طبق گفته وی این انفجارها هیچ تلفات یا خسارت جانی در بر نداشته است.

«ویاچسلاو گلادکوف» در این باره در پیامی در کانال تلگرامی خود نوشت: ۳۰ دقیقه پیش به دلیل وقوع دو انفجار قوی از خواب بیدار شدم. بر اساس اعلام ستاد عملیاتی، این انفجارها خسارت، تخریب و تلفات جانی در پی نداشته است.

پیشتر نیز وقوع حریق در یکی از تأسیسات وزارت دفاع روسیه و همچنین انفجاری دیگر در انبار مهمات در این منطقه خبرساز شده بود.

از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، مناطق مرزی به طور مرتب از طرف اوکراینی گلوله باران شده است.

منطقه بلگورود در روسیه، مجاور منطقه «لوهانسک» و همچنین مناطق «خارکیف» و «سومی» در اوکراین است.

وزیر خارجه سوئد تبعات عضویت فنلاند و کشورش در ناتو را اعلام کرد

وزیر خارجه سوئد با اشاره به احتمال بسیار بالای درخواست فنلاند برای عضویت در ائتلاف نظامی ناتو، اعلام کرد که عضویت این کشور یا حتی سوئد در پیمان یادشده موجب افزایش تنش ها خواهد شد.

به گزارش رویترز، «آن لیند» وزیر خارجه سوئد در گفتگو با تلویزیون این کشور اعلام کرد که فنلاند تقریباً به طور قطع درخواست عضویت در ناتو خواهد کرد.

لیند در این باره گفت: ما کم و بیش می‌دانیم که آنها (فنلاند) برای عضویت در ناتو درخواست خواهند داد و این مسئله کل توازن را تغییر می‌دهد. اگر یکی از کشورهای ما به این ائتلاف بپیوندد، می‌دانیم که تنش‌ها افزایش می‌یابد.

وزیر خارجه سوئد در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا به گمان وی فنلاند به عضویت ناتو در خواهد آمد یا خیر، گفت: گمان کنم این مسئله را بشود مطمئناً تأیید کرد.

انتظار می‌رود هر دو کشور سوئد و فنلاند در مورد پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو در هفته‌های آینده تصمیم بگیرند.

«پکا هاویستو» وزیر خارجه فنلاند نیز روز جمعه اعلام کرد که امیدوار است فنلاند و سوئد همزمان تصمیمات مشابهی بگیرند.

همچنین «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز پیشتر اعلام کرده بود در صورتی که فنلاند و سوئد تصمیم به درخواست برای عضویت در ناتو بگیرند، روند الحاق به سرعت پیش خواهد رفت و اقدامات موقت تا زمانی که به عضویت رسمی ناتو درآیند، اعمال خواهد شد.

این در حالی است که روسیه نسبت به عضویت دو کشور یادشده در پیمان نظامی مذکور هشدار داده است.

«دیمیتری مدودف» نایب رئیس شورای امنیت ملی روسیه در این رابطه گفته بود: به این ترتیب، شمار دشمنان رسمی روسیه بیشتر شده و طبیعتاً مجبور به تقویت مرزهای خود خواهیم بود.

فنلاند به تنهایی ۱۳۴۰ کیلومتر مرز زمینی با روسیه دارد.

همچنین لازم به ذکر است که یکی از دلایل عمده درگیری‌های کنونی در اوکراین، متعهد نبودن ناتو به عدم گسترش به سمت شرق اروپا و سعی در جذب کردن اوکراین در این ائتلاف بوده است.

آموزش نیروهای اوکراینی با سلاح‌های غربی به منزله مشارکت در جنگ است

بر اساس یک گزارش کارشناسی پارلمان آلمان آموزش سربازان اوکراینی با سلاح‌های غربی می‌تواند به منزله مشارکت در جنگ بر اساس قوانین بین‌المللی باشد. طبق قوانین بین‌المللی، تحویل سلاح به خودی خود ورود به جنگ تلقی نمی‌شود، اما اگر علاوه بر تحویل سلاح، آموزش طرف درگیری یا آموزش چنین سلاح‌هایی نیز مطرح باشد منطقه امن غیر جنگی ترک می شود. رسانه های آلمانی این گزارش را با استناد به بررسی سرویس علمی پارلمان آلمان گزارش داده‌اند.‎

لاوروف: آمریکا و کانادا نئونازی‌ها در اوکراین را آموزش داده‌اند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه صبح امروز، دوشنبه، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ایتالیایی Mediaset، اعلام کرد که ایالات متحده و کانادا نیروهای نئونازی را آموزش نظامی دادند تا به صفوف ارتش اوکراین بپیوندند.

وی یادآور شد، اکنون مطالبی منتشر شده که تأیید می‌کند آمریکایی‌ها و به‌ویژه کانادایی‌ها، نقش پیشروی در آموزش واحدهای افراد تندرو و آشکارا نئونازی در اوکراین داشتند. در تمام این سال‌ها، هدف این بود که نئونازی‌ها به نیروهای مسلح عادی اوکراین بپیوندند.

به گفته لاوروف، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین «به این فکر می‌کند که چگونه از نئونازی‌ها برای مبارزه با روسیه استفاده کند. علاوه بر این، لاوروف یادآور شد که اعضای اسیر شده گردان‌های آزوف و آیدار که در روسیه بعنوان سازمان تروریستی شناخته شده‌اند، خالکوبی‌ها و نمادهای نازیسم را بر روی بدن و لباس خود می‌پوشانند.

لاوروف از زلنسکی خواست به گردان‌های ملی‌گرا دستور دهد غیرنظامیان را آزاد کنند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در  این مصاحبه گفت، اگر ولاودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به گردان‌های ملی‌گرا دستور توقف مقاومت و آزادی غیرنظامیان را بدهد، می‌تواند به صلح در خاک کشورش کمک کند. وی در عین حال تاکید کرد: «اهداف روسیه شامل تغییر رژیم در اوکراین نمی‌شود، بنابراین مسکو از زلنسکی انتظار ندارد که تسلیم شود. روسیه می‌خواهد امنیت مردم دونباس را تضمین کند و در عین حال، اوکراین دیگر از لحاظ نظامی تهدیدی برای امنیت فدراسیون روسیه نباشد.»

وزارت دفاع روسیه: 80 غیرنظامی دیگر از منطقه کارخانه آزوفستال خارج شدند

وزارت دفاع روسیه شب گذشته اعلام کرد که 80 غیرنظامی، از جمله زنان و کودکان، که توسط ملی‌گرایان اوکراینی و برخلاف خواست خود در محوطه کارخانه متالوژی آزوفستال ماریوپل نگهداری می‌شدند، با ابتکارعمل ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه برای برقراری روزانه رژیم سکوت و باز شدن کریدور انسان دوستانه، از این منطقه خارج شده و نجات یافتند.

طبق اطلاعات این وزارتخانه، همه غیرنظامیان آزاد شده به منطقه امنی در دونتسک منتقل شدند و در آنجا اسکان موقت، غذا و کمک‌های پزشکی لازم به آنها ارائه شد. ضمن اینکه، آن دسته از شهروندان تخلیه شده که مایل بودند به مناطق تحت کنترل کی‌یف بروند، به نمایندگان سازمان ملل و کمیته بین المللی صلیب سرخ تحویل داده شدند.

وزارت دفاع روسیه پیش از این نیز اعلام کرده بود که روز شنبه دو گروه غیرنظامی به تعداد 25 و 21 نفر از خانه‌های مسکونی مجاور کارخانه متالوژی آزوفستال از کریدور بشردوستانه عبور کرده و این منطقه را ترک کردند.

هشدار ترکیه به روسیه درباره واکنش در صورت حمله به یکی از اعضای ناتو

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه شب گذشته، یکشنبه، اعلام کرد که پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در صورت حمله روسیه به یکی از متحدان خود، پاسخ لازم را به روسیه خواهد داد.

وزیر خارجه ترکیه در ادامه سفر خود به کشورهای آمریکای لاتین، یادآور شد که ناتو قرار نیست در درگیری نظامی در اوکراین مداخله کند، ولی  اگر کوچکترین حمله‌ای به هر متحدین این ائتلاف صورت گیرد، روسیه پاسخ مناسبی دریافت خواهد کرد.

چاووش‌اوغلو در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره عرضه تسلیحات نظامی به کشورهای حوزه دریای بالتیک گفت که مواضع ناتو در این خصوص کاملاً روشن است.

پیش از این، خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه از شرکای ناتو خواسته بود تا هیجان زده نشوند و گفت که ترکیه همچنان اجازه ورود کشتی‌های نظامی کشورهای غیرساحلی را به منطقه دریای سیاه نخواهد داد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: