پرش به محتوا

چین: آمریکا منبع شر شیمیائی است و باید پاسخگو باشد

چین از «بحران‌آفرینان» آمریکا می‌خواهد تا فعالیت‌های نظامی خود را روشن کنند

منبع روسیا الیوم

مترجم م. میرفخرائی

مجله هفته

 در پی تهاجم روسیه به اوکراین، آزمایشگاه‌های تحقیقات زیستی ایالات متحده مستقر در ده‌ها کشور مختلف کانون بحث عمومی قرار گرفتند.  پکن خواستار تحقیقات کامل در این مورد است.

 به گزارش خبرگزاری دولتی چین، تان کفی، سخنگوی وزارت دفاع چین روز پنجشنبه، ایالات متحده را منبع واقعی بحران های زیستی خواند و از واشنگتن خواست تا فعالیت های جنجالی بیو نظامی خود را روشن کند.

 تان با تاکید بر اینکه سلاح‌های بیولوژیکی سلاح‌های کشتار جمعی هستند، خاطرنشان کرد: فعالیت‌های نظامی بیولوژیکی آمریکا که اخیراً کشف شده است، نقض کنوانسیون سلاح‌های بیولوژیکی است که نگرانی‌هایی را در جامعه بین‌المللی از جمله چین ایجاد کرده است.

 پکن معتقد است که فعالیت‌های نظامی بیولوژیکی یک مسئله امنیتی مهم است که ایالات متحده باید در مورد آن شفاف سازی کند و آن را حل کند.

 چینی ها با استناد به شواهدی مبنی بر استفاده از سلاح های زیستی توسط ارتش ایالات متحده در دهه ۱۹۵۰ در شبه جزیره کره، از جمله در منطقه مرزی کره شمالی و چین – واقعیتی که مورخان آمریکایی علناً به آن اعتراف کرده اند – سخنگوی واشنگتن را عامل واقعی بحران های بیولوژیکی عنوان کردند.  وی همچنین به استفاده از سلاح شیمیائی نارنجی توسط ارتش ایالات متحده در طول جنگ ویتنام اشاره کرد که آسیب های جبران ناپذیری به جمعیت و محیط زیست ویتنام و منطقه جنوب شرقی آسیا وارد کرد.

 تان گفت که ایالات متحده تنها کشوری در جهان است که تا به حال از تمام دسته بندی های سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح های هسته ای، شیمیایی و بیولوژیکی علیه سایر کشورها استفاده کرده است.  این سخنگو در ادامه توضیح داد که مجموعه سوالات اجتناب ناپذیری در حال افزایش است و خاطرنشان کرد که خود ایالات متحده به راه اندازی ۳۳۶ آزمایشگاه زیستی در ۳۰ کشور اعتراف کرده است.

 به گفته ایالات متحده، تأسیسات تحقیقات بیولوژیکی در اوکراین ایجاد شده است و توسط ایالات متحده حمایت می شود.  تان گفت که ایالات متحده با اوکراینی ها برای جلوگیری از افتادن مواد تحقیقاتی به دست نیروهای روسی کار کرد.

 این سیاستمدار همچنین گفت که مردم جهان حق دارند از ایالات متحده این سوال را بپرسند، سوالاتی مانند: 

«رابطه بین وزارت دفاع ایالات متحده و آزمایشگاه های بیولوژیکی ایالات متحده در خارج از کشور چیست؟ اگر آزمایشگاه های ایالات متحده در اوکراین فقط باشد. برای اهداف تحقیقاتی علمی، چرا وزارت دفاع ایالات متحده به شدت درگیر است؟ چرا شیوع بیماری های نادر در مناطقی که آزمایشگاه های بیولوژیکی خارج از کشور ارتش ایالات متحده واقع شده اند رایج است؟»

 تان تاکید کرد که ایالات متحده باید پاسخ روشنی به سوالات فوق بدهد که نمی تواند از آن اجتناب کند.  او اخطار داد:

 وی افزود: «فعالیت‌های نظامی زیستی موضوعی است که صلح و امنیت بین‌المللی و منافع امنیتی همه کشورها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. چین به‌عنوان کشوری که زمانی قربانی سلاح‌های بیولوژیکی بود، رسماً از آمریکا می‌خواهد موضعی مسئولانه اتخاذ کند و نگرانی‌ها و مسائل را به طور جدی به آن‌ها رسیدگی کند. جامعه بین‌المللی، بیانیه‌های کامل و مفصلی در مورد فعالیت‌های بیو نظامی خود ارائه دهند و بررسی چند جانبه را بپذیرند.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: